Depa item entaal radio-actief horloge Amsterdams ambtenaar klaagt over pijn in linkerpols beraad over Felle kritiek van Louis Worms op Duitse zware industrie NU 29 Lwee doden en vijf gewonden bij botsing in Wassenaar Plannen tot hulpverlening in het buitenland Hiltonhotel in kern van de stad moet najaar 1962 gereed zijn Aandelenkapitaal acht mil joen, regeringslening twaalf miljoen NED. FILMPRODUCTIE MIJ. STELT HAAR EERSTELING VOOR Arrestanten van zedenpolitie door Hof vrijgelaten „Schrootfraude kostte zes miljard Handelaar noemt rapport van Hoge Autoriteit zeer onvolledig Uitleen van plastic motorvletten ..HOTELMAATSCHAPPIJ ROTTERDAM N.V." Lief en leed in Sinterklaastijd V B Gevaarlijke straling door strontium 90 Zes jaar geëist voor poging tot doodslag Oliebrancl in Arnhemse motorenhandel m OSGIWALI.ES OP DE WEG Bond tot redding van drenkelingen PAS IN OKTOBER IN ROULATIE Grote bulkcarrier te water gelaten Initiatief van Prins Bernhard Vandalen vernielen huis van oude man Massa-schoolabsentie in Vlagtwedde (Gr.) DONDERDAG 7 JANUARI 1960 PAGINA 5 Surinamer schiet op ontrouwe vriendin Enkele tienduizenden guldens schade Nasleep zaak Magere Josje Congres Nederlandse gemeenten in Nijmegen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 6 dec. Wan neer alles naar wens verloopt, maar dan moet het weer mee werken, zal de Nederlandse speel film, die de voorlopige titel draagt van „Makkers staakt uw wild ge raas" over enkele maanden gereed zijn voor vertoning. Dit wil echter nog niet zeggen, dat het Neder landse publiek deze oer-Hollandse rolprent onmiddellijk te zien krijgt; deze „Sint-Nicolaasfilm" behoeft een speciale vertonings- tijd en als in juli de mussen van het dak vallen, zal de gedachte aan de Goed-heiligman alleen al ongerijmd zijn. Pas in oktober, als de avonden weer gaan lengen, zal de film uit de kast worden genomen en, naar iedereen hoopt, de nationale knusheid van de ge zellige avondjes verhogen. 'Van een verslaggever) OEN HAAG, 7 jan. Prof. dr. P. v 11 ['tenda 111. directeur-generaal van de "Iksgezondheld, heeft vandaag een ver- sadering voorgezeten, welke heeft bc- aadslaagd over de resultaten van een «Klerzoèk, dat in het TNO-lahoratorluiii gehouden naar de eventueel sehade- 'ke radio-aetlviteit vai. een Zwitsers erloge van het merk Rolèx, type GMT "aster. Een ambtenaar in Amsterdam, die J1 1958 uit Indonesië is gerepatrieerd, Kreeg een jaar geleden last aan zpn r°'s zonder aanwijsbare oorzaak. Later P'amcn daar verlammingsverschijnse- ®n hij. Zijn vrouw bracht een paar fyaanden terug een kind ter wereld, dat ,"vlikingen vertoonde. Toen de Ameri kaanse commissie voor atoomonder- i°ek haar banvloek uitsprak over de n'ex-horloges van het, genoemde type, ealiseei-de de man zich ook zo'n klok- ;T te dragen en hij bracht dit onmidriel- Jpk in verband met de pijn aan zijn Po's en de misvormde baby. Via zijn arts belandde het horloge gls- wren in het technologisch laboratorium p9ti de Rijksverdedigingsorganisatie in •Mlswpk, voor een nauwkeurig onder dek op radio-activiteit. Het type GMT Master is voorzien van een sterk licht gevend materiaal, dat in Amerika als "trontium 90 is gedetermineerd, een ster ke radio-actieve stof met een voor re gelmatig gebruik ontoelaatbaar hoge s,raling. Het onderzoek in Rijswijk Schijnt te hebben bevestigd, dat het oorloge op medischs gronden voor ge- Pruik ontraden moet worden. Al eerder jVerd in Amsterdam de hoge radio-ac- i'cve straling aangetoond, terwijl gis terenmiddag prof, dr. H. Hardon, direc teur van de Amsterdamse Keurings dienst voor Waren, met de geigerteller fog aantoonde dat de Rolex GMT Mas- ler meer dan normaal uitstraalt. In hoeverre evenwel verband be- (Van onze Haagse redactie) Ï>EN HAAG, 6 jan. De procureur- keneraal bij het gerechtshof heeft van middag een onvoorwaardelijke gevan genisstraf .'a zes jaar niet aftrek v_an voorarrest geëist tegen een 36-ja- r'Ke uit Paramaribo afkomstige bank werker, wegens poging tot doodslag. ;'e rechtbank had de Surinamer in ok- :°ber vorig jaar veroordeeld tot drie .laar gevangenisstraf onvoorwaardelijk ['iet aftrek van preventieve hechtenis, "e officier van justitie was van dit v"nnis in beroep gegaan. Hij had een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek Sevorderd De Surinamer stond opnieuw terecht ?oor het feit, dat hij op 25 april in het rbimapark zijn 21-jarige vriendin, met een revolver had neergeschoten. Hij was °t deze daad gekomen omdat het meis- 'le. waarmee hij ai meer dan drie jaar ®en relatie onderhield hem zou hebben bedrogen. Het meisje werd zeer ern- k'ig gewond en heeft een maand in het ''ekenhuis gelegen. „Nog dagelijks bierkt zij de gevolgen van de aanslag Zowel fysiek als psychisch", aldus de Procureur-generaal, die gezien de ernst k'an het feit een straf van drie jaar - licht vond. Uitspraak 20 januari. (Van onze correspondent) ARNHEM, 6 jan. Toen de 17-jarige Jhonteur C. Lotze In een motorenhan- c' in de Bastionstraat vanmorgen be- was een vat olie gemengd met ben- *'ne te vullen, viel het vat om doordat er een bout brak. De brandstof ver spreidde zich over de vloer en veroor- foakte een ontploffing. Met brandende Ueren rende de monteur de straat op. .aar kon hij de vlammen doven door Zlch snel over het trottoir te rollen. Met U'nstige brandwonden aan armen en Unen werd hij naar net gemeentezie- Kenhuis overgebracht. Tn de motorenhandel richtte de korte [baar hevige brand, die door de Arn- bornse brandweer werd geblust, een jCnade aan, die geschat wordt op enke- e tienduizenden guldens. staat lussen dc geconstateerde over schrijding der toelaatbare radio-activi teit en de lichamelijke klachten van de ambtenaar, is nog niet achterhaald. Eerst zullen ook rib Nederlandse des kundigen moeten vaststellen, dat er inderdaad sprake is van strontium 90, en die proef neemt wel enkele da gen in beslag. 800 exemplaren verkocht De Zwitserse fabriek beeft vrijwel direct na het alarmsein van de commis sie voor atoomonderzoek in Amerika de levering én produktle van het Rolex GMT Master horloge stopgezet. Naar al haar agenten zond zij het verzoek de nog resterende exemplaren naar Zwitser land te retourneren. Dooi- de hoge prijs 720 had de omzet geen grote vormen aangenomen. Naar schatting zijn er ongeveer acht honderd horloges van dit speciale type verkocht en de im- portriee voor Nederland, de Amsterdam se firma ELKA Watch, heeft zelfs geen enkele Nederlandse klant aan een GMT Master geholpen. Wel zijn destijds twee Amerikaanse toeristen voor de verleiding van deze vernuftige luxe be zweken. ELKA Watch heeft nu nog slechts dén GMT Master in voorraad, dat na een nauwkeuriger onderzoek door prof. Hardon direct naar de fabriek zal worden teruggestuurd. Behalve de repatriant blijken nog twee andere Nederlanders zich buiten onze grenzen een Rolex van het be treffende type te hebben aangeschaft Inmidclels hebben zij de horloges weer bij de importrice ingeleverd, daartoe aan gespoord door de Amerikaanse bevin dingen. Het is niet uitgesloten dat zich nog meerdere eigenaren zullen melden, aangezien het GMT Master horloge In 1958 met veel reclame op de markt is eïntroducecrd cn cr in Singapore, tij delijke verblijfplaats van vele repatri anten. vrjj veel smokkelhandel in dit produkt is gevoerd. Ontoelaatbare sterkte Prof. dr. A. H. W, Aten heeft dinsdag in het instituut voor kernfysisch onder zoek in Amsterdam een der horloges op gevaarlijke stralingen laten meten en daarbij geconstateerd, dat het lichtge vende materiaal, een nevenvorm van het element strontium en bekend als' strontium 90, de maximaal toegelaten sterkte overschrijdt. Volgens internatio naal aanvaarde normen mag de mens per week aan ongeveer 60 milliröntgen radio-actieve stralingen blootstaan zon der schadelijke gevolgen. Voor de pols en bovenarm geldt een gemiddelde van 150 milliröntgen. Het bewuste Rolexborlogc bleek aan de voorzijde een straling uit te zenden van 600 milliröntgen. aan de achterzij de echter slechts 60. Deze hoeveelheden zouden dus niet gevaarlijk behoeven te zijn, mits de straling aan de voorzijde maar niet te lang op menselijke li chaamsdelen is gericht. De kracht van radio-actieve stralingen neemt overi gens af met het kwadraat van de af stand. Personeel in de atoomindustrie kan op pols en bovenarm 600 millirönt gen per week doorstaan, maar is daar tegen weer op een speciale manier be schermd. Dragers van radiumhorloges behoeven in bet geheel niet bevreesd te zijn voor gevaarlijke stralingen. De radio-actieve kracht daarvan is bijzon der gering. Vast staat in elk geval dat de Rolex GMT Master zowel met de bepalingen in hét besluit betreffende de ioniseren de stralen als met dat inzake radio-ac tieve stoffen in strijd is, cn op grond hiervan zou de handel cn het gebruik dan ook vérboden kunnen worden. Prof. Hardon is van plan binnenkort zijn proef te herhalen, zodra de Amsterdamse Keuringsdienst voor Waren de beschik king zal hebben over een nieifW meetap paraat van Philips. Bij de keuringsdienst van waren in Amsterdam, is inmiddels een Zwitsers duikerhorloge ingeleverd dat, naar ver luidt, enkele malen radio-actiever zou zijn dan het Rolex GMT Master horloge. De eigenaar zei, dat ook hij sinds enige tijd pijn voelde aan rlc pols waaraan hij het horloge droeg. Ook dit horloge wordt vandaag in Bilthoven onderzocht. AMSTERDAM, 6 jan. Het gerechts hof heeft de gevangenhouding voor der tig dngen. die de Amsterdamse recht bank op 24 december had gelast voor vier van do zes door de zedenpolitie op 15 december gearresteerde perso nen, ongedaan gemaakt en hun onmid dellijke invrijheidstelling bevolen. De verdediger van het gearresteer de echtpaar De V, mr. M. H. Huygcns uit Den Haag, en de verdediger van J. van 't H. en F. K„ mr. K. B. J. M. Haase, waren van de beslissing van de rechtbank in appel gegaan bij het hof. De echtgenoten van Van 't H. en K. waren reèds kort na hun aan houding door de rechtercommissaris in vrijheid gesteld. Zoals bekend ge schiedden de arrestaties destijds als een nasleep van het proces Magere- Josje. NIJMEGEN, 6 jan. In mei van dit jaar zal in Nijmegen het congres van de vereniging van Nederlandse ge meenten, waarvan de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten voorzitter is, gehouden worden. Het ge meentebestuur van Nijmegen zal dit tweedaags congres omringen met cultu rele evenementen, waarbij de Neder landse opera en toneelgezelschappen zullen worden ingeschakeld. Dit heeft do burgemeester van Nijmegen,mr.Ch. Hustinx vanavond in de gemeenteraads vergadering medegedeeld. Advertentie str; ^ASSENAAR. 7 jan. "aatweg heeft zich Op de Kijks- gistermiddag ,p" ernstige botsing voorgedaan tussen vée bestelwagens, waarhij twee per- ""en op slag werden gedood en vijf ''"tere werden gewond, van wie twee "stig. j Een bestelauto, bestuurd door de 65- ™'ige melksUiter W. H. de Bie uit Be- ,vtik, die vergezeld werd door zjjn 32- l?rige zoon. reed in de richting Den p,aaf! en kwam door nog onopgehel- JUde oorzaak ter hoogte van de buiten- r'eats Hartenkamp plotseling op de lin- *er weghelft terecht. Van de andere zij- r® naderde een bestelauto van een Haag- 4? wijnhandel, waarin gezeten waren de JvJarise C. Horvers uit Den Haag, Jn 40-jarige echtgenote en ll-jarig Wfntje. Een trontale botsing volgde, stni inzittenden van de eerste be- zin 0 werden op slag gedood, de in "enden van de andere auto gewond, ei-v, IJ"°uw en het zoontje werden in kn,® 8® toestand naar de St.-Ursula- b'ek overgebracht. n ®cn scooter-bestuurder uit Wasse- siim" die krachtig moest remmen, den EU en zijn duo-passagier wer- j" minder ernstig gewond, maar den 00k naar het ziekenhuis wor den overgebracht.. De twee auto's wer- vrijwei totaal vernield. ^ORne, 7 jan. De. 3-jarige Marcel Tinsel boer is gistermiddag, toen hjj voor zijn ouderlijke woning de straat op liep, gegrepen door een personenauto. Het kind, dat zeer ernstige verwondin gen had opgelopen, is in de avond in liet ziekenhuis te Hengelo overleden. L.IMMEN, 7 jan. Bij een gecompli ceerde aanrijding, waarbij vijf auto's betrokken waren, raakte gistermorgen de 29-jarige Harm. Drieling, die met zijn motor uit de richting Amsterdam kwam. tussen twee auto's bekneld. Hij werd vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd. BLOKKER, 7 jan. Gistermorgen is de 63-jarige tuinbouwer G. K., toen hij met zjjn fiets de Lageweg wilde overs'eken, gegrepen door een hem achteropkomende auto. De heer K. kwam daarbij om het leven. SI. OEDENRODE, 7 jan. Op de Schi.jndelseweg heeft gisteren de 42-ja- rige heer J. Bons uit Eindhoven bij een ongeluk het leven verloren. De heer Bons was gezeten in een auto die be stuurd werd door zijn 20-jarige zoon. De ze reed met hoge snelheid tegen de ach terzijde van een goed verlichte met bomen beladen paard en wagen. Een van de bomen van de lading boor de zich door de voorruit en trof de heer Bons, die daardoor op slag werd ge dood. De zoon kreeg een shock. Een derde inzittende van de wagen werd licht gewond. (Van een verslaggever) DORDRECHT, 6 jan. Louis Worms, de in Den Haag woonachtige schroothan- delaar die nu al sinds 1957 een verwoe de strijd voor een gesaneerde schroot- hande) voert met de Hoge Autoriteit voor Kolen en Staal, het O.C.C.F. schroot inkoopbureau van de K.S.G., de Duitse firma Hansa en tal van andere schroothandelaren, de man die nog on langs bij de desbetreffende Duitse mi nister informeerde naar de mogelijk heid om een der te ontmantelen Krnpp- fabrieken te kopen, is nog niet tevreden met het eind december gepubliceerde rapport van de Hoge Autoriteit inzake de schrootfraudes. ,,Er is nu pas enige werkfelijke bewe ging gekomen in deze affaire. Het rap port is in hoge mate onvolledig. De schrootfraudes van de laatste jaren hebben zes miljard gekost. De Duitse zware industrie, met name Krupp. heeft de schrootprijzen opgejaagd om de Ne derlandse industrie te benadelen. In Nederland betaalt men thans de hoog ste schrootprijs van alle landen van de Kolen- en Staalgemeenschap", aldus de heer Worms. Door een verhoging van de prijzen, berekend voor schroot uit landen buiten de K.S.G. met ongeveer 50 per ton en dat over een t.otaie hoeveelheid van 120 miljoen ton, komt de heer Worms aan dit duizelingwekkende bedrag. ,,En daarmee ben ik nog aan de lage kant", voegde de schroothandelaar er aan toe Er zijn geen zestien miljoen gulden uit de kas van het Vereveningsfonds be taald, zoals het decemberrapport van de Hoge Autoriteit aangeeft, maar twee honderd miljoen gulden, n.l. honderd miljoen voor Amerikaans schroot, ze ventig milj, voor het gewone derdelan- denschroot en dertig miljoen yoor scheepssloopschroot" Tijdens een persconferentie In een hal van de geheel lege fabrieksloods van zijn ontmanteld scheepssloopbc- bedrijf aan de Kilhaven „als ik 16 januari de erfpacht niet betaald heb, wordt dit gebouw gesloten" zei de heer Worms, dat de toekomst van de K.S.G. het niet verdraagt, dat deze gedragen wordt door laffe figu ren of misdadige klieken". De schroot- handel is in handen van gangsters. Daarom zouden er nationale schroot- bedrijven moeten worden opgericht, die als een soort openbare nutsbe drijven zouden moeten werken. De heer Louis Worms beweert al een schade van een half miljoen gulden te hebben geleden sinds hij op 28 novem ber 1957 een aanklacht indiende tegen een toenmalige hoofdambtenaar van het Ministerie van Economische Zaken in verband met het afgeven van valse derde-landenverklaringen. Zijn hoop is er nu op gevestigd, dat de bespreking van het, rapport van de Hoge Autori teit in het Europese parlement een ein de zal maken aan de huidige exces sen in deze handel. In de loop van de jaren heeft de heer Worms het ene rapport na het andere doen verschijnen. Gisteren had hij wei nig nieuwe feiten toe te voegen aan het „dossier Worms" dat, blijkens het recente rapport van do Hoge Autoriteit, toch wel steekhoudende argumenten be vatte. Inderdaad is bevestigd dat er wantoestanden heersten in de schrootwe- reld en dat bovendien de controle van de zijde van het O.C.C.F. onvoldoende was. Maar de heer Worms gaat verder en tast de waarde van het rapport aan door te beweren dat het is opgesteld door de schuldigen zelf. „De afgelopen twee jaar waren voor mij een hel. Ik heb de rekening ge presenteerd voor de les, die de Hoge Autoriteit zegt geleerd te hebben. Maar ze hebben mij geen lesgeld betaald. Ik ben mot alle gestrengheid gestraft door hen, die zelf gestraft hadden moeten worden". In het verloop van zijn uitge breide commentaar op het laatste ran- port van de Hoge Autoriteit ging de heer Worms zelfs zover de benoeming van de heer D. P. Spierenburg tot vice- voorzitter van de Hoge Autoriteit een „vergissing" te noemen. De heer L. Worms tijdens de persconfe rentie in zijn bedrijfwaarin hij com mentaar leverde op het schroolrapport van de Hoge Autoriteit der K.S.G. V U, V TTTT' - Vv< 4 ROTTERDAM, 6 jan. Met 28 hand tekeningen is gisteren de Hotelmaat schappij Rotterdam N.V. opgericht in de grote vergaderzaal van de Rotterdam se Kamer van Koophandel. Met de iet wat plechtige eerste zitting van de aan deelhouders van Hilton-Rotterdam was basis gegeven aan een onderneming, die met twintig miljoen gulden achter zich aan het Weena bij het Hofplein een hotel zal bouwen, dat najaar 1962 ge reed moet zi.in cn dat dan verhuurd wordt aan „Hilton Hotels International Inc." De huur zal bedragen het twee derde gedeelte van de netto winst per jaar. Het Rijk zal een lening van f 12 mil joen garanderen. Van het maatschappe lijk kapitaal van f 10 mili. is voorshands 8 miljoen uitgegeven. Het bedrijfsle ven "---mt deel voor f 7 miljoen en de gemeente Rotterdam voor één miljoen nominaal. Hilton beeft, zo bleek uit de voorgelezen notariële acte. ook voor een miljoen gulden aandelen in het risi codragend kapitaal, hetgeen voor Hilton een unicum is. Het Rotterdamse hotel, waarvoor men begin mei de eerste paai hoopt te slaan, krijgt 250 kamers voor 500 gasten, een Amerikaanse „coffee shop", een bar een balzaal voor 500 personen, een res taurant met 150 zitplaatsen, kapsalons, een „nightclub" (speciale bar), een gro te eetzaal voor zestig gasten en zes klei ne eetzaaltjes, resp. vergaderkamers. In het beganegrondgedeelte wordt ook een aantal winkels ondergebracht. Ondertussen kunnen wjj wel iets over de totstandkoming ervan vertellen. Tij dens een bijeenkomst in de oud-Holland se poffertjeskraam aan de Weterings schans te Amsterdam hebben gister avond de heren mr. J M. Landré (na mens de N.V. Nederlandse Filmproduc tie Maatschappij, Rotterdam) en Fons Rademakors, regisseur, een en ander prijsgegeven over „Makkers staakt uw wild geraas". De keuze van dit etablis sement (in de oude betekenis van het woord) verbaast ons nu niet meer om- dat het geval een belangrijke rol in de Fons Rademakers, die dc eersteling win de Nederlandse Filmproductie Maat- him speelt. schappij regisseert geeft hier de vijf-jarige Eduard, een van de hoofdrolspelertjes De eersteling van de NFM is menüre van de film „Makkers staakt uw wild geraasaanwijzingen. andere Nederlandse film een slag voor omdat de makers haar met een gerust hart enkeie maanden na de voltooiing in de kast kunnen laten liggen. Het is te hopen, dat er tijdens die wachttijd niet te veel verwachtingen en suggesties op schrift zullen worden gesteld, zodat wij nu eens een vaderlandse rolprent krijgen die een normale wordingsge schiedenis achter zich heeft en die pas bij de vertoning zal moeten bewijzen, dat zij film is of niet Hoezeer wij het pogen van de Nederlandse Film Pro ductie Maatschappij op prijs stellen zes speelfilms in vier jaar tjjds te maken, de nu niet al te rooskleurige geschiede nis van onze na-oorlogse filmmakerij heeft bewezen, dat het beter is te zien dan te suggereren of van te voren al te veeb tam-tam te maken. Over de inhoud van onze „makkers" zij ondertussen gezegd, dat het idee een film te maken die als achtergrond en invloed een van onze weinige wer kelijk traditionele feesten heeft beslist te waarderen is en dat hier op ondub belzinnige wijze het devies met echte Nederlandse speelfilms aan te komen gestand is gedaan. Jan Blokker schreef het scenario en werkte dit samen met mej. Veenman tot een bruikbaar draai boek om; Fons Rademakers voert de regie en Jan Mul, dit is althans zo goed als zeker, zal de muziek schrijven. De decors zijn in handen van Friso Wie- gersma en zullen na 14 januari in de Cinetone-studio hun bruikbaarheid moe ten bewijzen. Ondertussen is men vol op met de buitenopnamen bezig, nadat bij de plechtige intocht van de Sint op 14 november j.l. al een reeks opnamen zjjn gemaakt. Het zou hier te ver voeren nader in te gaan op de inhoud. Als wij volstaan met mede te delen, dat het verhaal gaat r drie echtparen met kinderen in de Sinterklaastijd, die alle drie op een bepaald maatschappelijk vlak met elkaar in relatie staan, die gedrieën ook een deel van 's mensen leed en vreugde op dit Nederlandse ondermaan se met zich meedragefl en die in de typische dagen van lichtjes, warmte aan de haard, versierde etalages en talloze levensechte bisschoppen, naar el kaar worden toe gedreven, dan hebben wij ongeveer het verhaal, dat Radema kers een eigen verbeelding wil geven en dat pretendeert meer te zijn dan een copie of een navertellen van een Nederlands feest. De echtparen worden respectievelijk gespeeld door Ellen Vo gel en Guus Hermus. Jan Teulings en Ank van der Moer, (hun „zoon" is J. C. van de Water jr.) en Yoka Berretty. De derde echtgenoot moet nog gekozen worden. Verder spelen o.a. nog mee Ina van Faassen en Mieke Verstraete. Als bijzonderheid moet nog worden ver teld, dat de leeftijden van de kinderen variëren tussen drie en achttien jaar, dat een van de echtparen kortelings is gescheiden en dat het een film wordt voor veertienjarigen en ouder. Dit laat ste om het geloof in de Spaanse bis schop veilig te stellen. De film speelt helemaal in Amsterdam (lelijke ge zichten bp de heren commissarissen in Rotterdam?), gaat om en nabij de 4 ton kosten, duurt anderhalf uur, is in zwart-wit en op breed scherm. De Nederlandse Filmproductie Maat schappij heeft continu-productie In haar programma geschreven. Men moet dat, aldus mr. Landré, zo opvatten, dat in juni-jull van dit jaar met de tweede en in het vroege voorjaar 1961 met de derde film zal worden begonnen. Voor de tweede zijn er al verschillende ver balen gereed, o.a. een van Cees Bauer (thriller), van Willy van Hernert (met een specifieke rol voor Donald Jones), terwijl Han Rust (cutter van Sonaan- see) met elkele scLrjjvers ook bezig is aan een verhaal (thriller). Voorts ligt het in de bedoeling een verhaal van Harriët Freezer model te laten staan voor een andere film, waarbij waar schijnlijk de rol van een doodgewoon mannetje door Wim Sonneveld zal wor den gespeeld. De film met Wim Kan in de hoofdrol eertijds aangekon digd blijft voorlopig nog verre toe komstmuziek. Evenals de rolprent over Johan en Hans Kaart, omdat genoem de artiesten tot over hun oren in het werk zitten. LOBITH, 6 jan. Vandaag is op de scheepswerf „De Hoop" te Lobith het casco van de grootste bulkcarrier, die ooit in Nederland is gebouwd, te water gelaten. Het schip is speciaal ingericht voor het vervoer van stortladingen en versterkt voor ertsvervoer. Mevrouw Rober-Verolme heeft het gedoopt met dc naam „Nieuwe Tonge". Het schip is gebouwd voor de Nederlandse vracht en tankvaartmy te Den Haag, en meet 20.400 ton deadweight. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 jan. De Kon. Ned. bond tot redding van drenkelingen heeft naar aanleiding van de watersnood ramp in het Franse plaatsje Fréjus be sloten om bij voorkomende gevallen zijn hulpverlening tot in het buitenland toe uit te strekken. Met name wordt gedacht de gemotoriseerde vletten van gewapend plastic, waarover de bond na de ramp in Zeeland in februari 1953 Het college van commissarissen, zo als wordt voorgesteld dit voor de eerste maal te benoemen, bestaat uit de vol gende personen: mr. G. H. Hintzen, D. Hogendijk, C. Kolff. mr. H. J. Kruis (KLM), mr. J. A. L. M. Loeff, W. H. de Monchy, Phs. vai. Ommeren PJzn.. A. Veder, mr. H. Vlug, mevr. I. E. Weth- mar-Logemann en mej. J. Zeelenberg (gem. Rotterdam). Voorts zal door Hil ton nog een commissaris worden aange wezen. Tot directeur werd benoemd de heer jhr. F. Siewertsz van Reesema die landbouwkundig adviseur was van de Ver. Vorstenlandsche Cultuur Maat- schapppen en na zijn repatriëring in 1947 tot 1957 directeur van de Kon. Rott. Diergaarde „Biljdorp" is geweest. Aan het einde van de bijeenkomst voerde de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E, van Walsum het woord. H;j toonde zich verheugd, dat het zakenle ven in zo ruime mate aan het project deelneemt. Hij bracht in het bijzonder hulde aan de heer Van der Mandele die ai zovele initiatieven heeft genomen en geleid in zpn streven, om Rotterdam vorm te geven. Ten aanzien van de sa menwerking met Amsterdam in de Hil- ton-plannen zei hp: „Mocht het toch al- tpd zo zpn, dat we parallel kunnen han delen met Amsterdam". de beschikking heeft gekregen, uit te lenen als blijkt dat deze vaartuigen goede diensten zouden kunnen bewijzen in ondergelopen gebieden. De suggestie de hulp tot in het bui tenland toe uit te breiden zou zpn uit gegaan van prins Bernhard. die be schermheer van de bond is. Er zijn de laatste weken maatregelen getroffen opdat in tpd van nood de zeer hand zame vlets in enkele uren tpds per vrachtauto op weg naar een eventuele plaats des onheils kunnen zpn. Men ver heelt zich niet dat men voor directe reddingspogingen veelal te laat zal zijn. In sommige gevallen, bijvoorbeeld bp overstromingen in do Po-vlakte, waar het water soms wekenlang biyft staan, zullen de vletten, waarvan de motoren zeer gemakkelijk te bedienen zijn, echter van groot praktisch nut kun nen zpn. De bond heeft op het ogenblik de be schikking over een honderdtal vletten, waarvan een groot deel verspreid is over de afdelingen door het gehele land. Deze vletten zijn verstrekt met de be doeling dat de bemanningen er zich 's zomers bp patrouille en reddings werkzaamheden in het gebied van de afdelingen vertrouwd mee kunnen ma ken, zodat zij bp watersnoodrampen in Nederland ogenblikkelpk kunnen wor den ingezet. Tot deze opzet is men ge komen, nadat verschillende kustbriga- des van de bond bij de stormramp in Zeeland onvoorbereid nuttig reddings werk hebben gedaan met de flotteurs, die zij zelf meebrachten. Men kwam echter tot het besef dat de hulp in soort gelpke gevallen veel effectiever kan zijn als alles tevoren wordt georgani seerd, zodat men direct kan uitrukken. Er is in de afdelingen inmiddels een alarmeringssysteem opgebouwd dat volgens het (telefonische) „sneeuwbal systeem" werkt. Tevens heeft men van de werkgevers van de meeste beman ningsleden (drie man per vlet) een ver klaring, waarin deze hun medewerking toezeggen door de redders vrp te ge ven in tpd van nood. (Van onze correspondent)'"" GRONINGEN. 6 jan. Vandalen hebben, vermoedelijk tijdens de jaar wisseling, de woning van een 92-jarige heer aan de Peizerweg zodanig ver nield, dat het huisje herschapen is in een ruine. Dat men eerst thans dit ergerlijke vandalisme heeft ontdekt, komt, doordat de bewoner al enkele wt ken in het ziekenhuis wordt verpleegd. Een melkboer sloeg alarm toen hij ont dekte dat er iets niet in orde was. Bij onderzoek ontdekte men, dat een groot aantal ruiten was ingeslagen, deuren vernield waren, een gat gemaakt was in het dak en het meubilair was ver woest. De recherche is op zoek naar de daders. GRONINGEN, 7 jan. In Vlagtwed de (Gr.) is beroering ontstaan door het verzet, dat de ouders van een aantal kinderen plegen tegen een onderwijze res, die als vervangster van de onlangs wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftpd (officieel) ontsla gen mej. Scheltens is opgetreden. De ze vervangster is de echtgenote van het hoofd der school. En over deze ver vangster is het oordeel der ouders niet zo goed. Hun kinderen zouden bp haar minder leren. Deze ouders deden we ten, dat als de „nieuwe" onderwijzeres na de kerstvakantie weer voor de klas zou staan hun kinderen de school niet meer zouden bezoeken. En zo gebeurde het, dat 38 van de 43 kinderen wegble ven toen de echtgenote van de hoofd- onderwpzer maandag weer voor de klas verscheen. De ouders willen nu hun kinderen naar een andere school zenden tenzij de aanstelling van do „nieuwe" onderwpzeres ongedaan wordt gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5