Bemanning van 5 x 8-auto vertelt ervaringen Vechtpartijen: „de slechtste zijde van het vak" Aanzienlijk lagere ontvangst uit kohierbelastingen Hier hoort Goudband 4 V VLAG i V ondst in het zoeklicht Beleidsorganen van overheid moeten in Den Haag blijven Nieuw laboratorium voor textieltech niek en vezeltechnologie aan T. H. Politiemannen waren voor geld te verbidden «r. Ui DE TUINMAN EN DE PEST In eerste elf maanden in totaal f 480,1 min meer dan in 1958 en hier ook Uitvoerende taken eventueel elders te verrichten Door keuze-vakken terrein ver kennen van techniek en efficiency Strenge vonnissen te Amsterdam Belastingmiddelen in november 1959 De gasverstikking te Vlaardingen de fles waar méér in zit! DE KRANT KUN! GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Ridderlijke zeerovers Het leven begint bij veertigin moeilijk heden Korporaal wegens oplichting veroordeeld Tweeduizend gulden uit pastorie gestolen V B DONDERDAG 7 JANUARI 1960 Op welke manier U de koffie ook zet Krijgsraad te velde West (Van een verslaggever) Over een van de nuttigste en specta culairste afdelingen van het hoofdstede lijke politiekorps, bekend als 5 maal 8 hebben de hoofdagenten A. C. M. Baant- jer en M. van Dijk een boekje open ge daan. Zij vormen de bemanning van AD 6, een van die zwarte Volkswagentjes die in een rap vaartje de hoofdstad door kruisen. op een seintje van de centrale post in het hoofdbureau met gillende si rene en een knipperende blauwe lamp naar ongelukken en vechtpartijen razen een gewonde een noodverband aanleggen of een vluchtende inbreker in de kraag grijpen. Tussen de dagelijkse bedrijven door beleeft zo'n wagenbemanning soms onwaarschijnlijke avonturen. „Vijf maal acht", is in de loop van een jaar of tien iets heel vertrouwds geworden, iets waarvan men in spannen de situaties hulp en uitkomst verwacht. Het is voor de Amsterdammer, die ver zot is op verstorende gebeurtenissen langs de openbare weg en meeleeft met dra ma's van zijn buren, ook iets heel intri- gerends. Onder het pseudoniem A. C. M. Baandijk hdeft het politiekoppel zijn we derwaardigheden neergelegd in het boek je „5 x 8 grijpt in". Aanrijdingen zijn de hoofdschotel voor de radio-autodienst. Op de centrale post op het hoofdbureau ontvangt men de mel ding, die doorgegeven wordt aan het 5 maal 8-autootje, dat in zijn wijk pa trouilleert en dat regelmatig zijn positie opgeeft aan de centrale post. In de tijd van enkele minuten is de wagen er meest al. Het gewone beeld op straat is dan een verkreukelde fiets en een auto schuins over de weg. Uit een hoofdwonde van de wielrijder sijpelt bloed. Onmiddellijk ge ven de politiemannen door hun mobilo foon een kort relaas van het beeld'en dan zorgt het hoofdbureau wel voor de GGD, als dat nog niet eerder gebeurd is. De agenten leggen een noodverband, teke nen de situatie en halverwege hun arbeid verschijnen dan meestal twee agenten van het inmiddels gewaarschuwde afde lingsbureau, die het werk overnemen. Door de mobilofoon wordt nog even een verslagje gegeven en verder gaat het met de patrouille, in afwachting van de vol gende melding. Vechtpartijen komen er in het bestaan van een Amsterdamse politieman ook geregeld voor en de heren Baandijk vinden dat hierin „de slechtste zijde van het vak" ligt, zoals een inbreker pakken het fijnste van het vak is. Ze hebben kennis gemaakt met de krachtpatser die ze Bosse Pietje noemen en die door de druk van zijn opgezette spierballen de opgerolde mouwen van zijn overhemd kan laten scheuren. En met Teuntje de Breker hebben ze te maken gehad, die op het Rembrandtplein stoephekjes lostrok en enkele malen dubbel vouwde. Als der gelijke lieden een kopje kleiner gemaakt moeten worden, temidden van zo'n le gerafdeling Zeedijkers, die, hoe dan ook, tegen de politie zijn, dan denkt zo'n 5 maal 8-bemanning, alvorens zij met de geheven gummiknuppel toestormt altijd even pijnlijk bewust aan vrouw en kinde ren. Het is werkelijk niet altijd een rustig genoegen daar in zo'n politiewagen zeker niet als je de opdracht krijgt jacht te maken op ene Freek van Za- nen, achter wie een beruchte pistool ridder schuil gaat. In angstige span ning zetten ze de achtervolgde auto klem. Met getrokken pistolen stormen ze voorwaarts. Heel vaag en heel kort doemt er een vreemd visioen op. Ze zien zichzelf stram in de houding, pet on der de linker arm voor de commissaris staan, die zegt: „Dat was goed werk, jongens, en daarom heeft de hoofd commissaris gemeend Ze rukken het portier open, maar wie er uit de achtervolde wagen komt, is niet Freek, doch een onschuldig koopmannetje. Aan vrouw en kinderen wordt ook vaak gedacht als ze een „zesentwin- tigje" moeten grijpen, d.w.z. een dron ken autobestuurder die in overtreding is van art. 26 van het Wetboek van Strafrecht. Dergelijke mensen kun nen als krankzinnigen handelen, en neem het de jachtende politiemannen eens kwalijk dat zij dronken autobe stuurders in stilte wcleens een lange cel straf toewensen. De gekste dingen maakt een 5 maal 8 politieman mee en ook een hoop na vrante verdrietigheden, geschiedenis sen voor een „roman noir", door po litiemannen temidden van hun radio apparaat, drenkelingenpak, dreg, red dingsband, verbandtrommel, handboei en, breekijzer en lampen doortastend aangevat. Maar ook heel schilderachtige figuren ontmoeten ze in het soms fan tasievolle onderwereldje, zoals de man die aanbelt bij deftige huizen met een tuin en die zegt dat hij van de gemeentelij ke dienst Beplantingen is. Diens psy chologie wordt beheerst door de lang niet onwettige mening dat Amsterdam mers op het gebied van de flora onbenul len zijn. „Uw bomen hebben de pest" zegt die tuinman tegen zo'n keurige mijn heer uit het huis met de tuin. Met een mesje krabt hij een stukje schors af en hij herhaalt: „De pest" Hij is het met mijnheer eens dat de natuur zo geweldig mooi is en bomenpest iets heel ergs. Hij vraagt een emmer water, laat er uit een apothekersflesje een paar druppels paarse vloeistof in vallen en begint dan de wortels te be gieten. Vervolgens ontdekt de tuinman dat de planten aan zoiets gevaarlijks als „kanker-bloedluis" lijden en die begint hij ook met mysterieze vloeistoffen te be handelen. Uiteindelijk krijgt mijnheer het rekeningetje en hij vindt dat, gezien de verschrikkelijke, maar nu onschadelijk gemaakte ziekten, nog een laag bedrag. Tevreden betaalt hij. De tuinman echter wordt op een gegeven ogenblik uitgeno digd achter in de radiowagen AD 6 te stappen. Heel vriendelijk vraagt hij nog of de heren soms kwijnende plant jes hebben. Onder veel plezier wordt hij op het bureau afgeleverd. „5x8grijpt in", door A. C. M. Baandijk en uitgegeven door Wereldbibliotheek, Amsterdam- Antwerpen. DEN HAAG, 6 jan. Blijkens me-1 voorlopige aanslagen over het lopende dedelingen van het ministerie van fi- boekjaar werd voldaan. Het in novem- nancien beliepen de ontvangsten van het Rjjk uit hoofde van belastingen in de maand november 19.19 654,3 min tegen 1.061,9 pi In in oktober van dit jaar en 539,15 min in november 1958. Hiervan komt uit kohierbelastingen 281,3 miljoen tegen 595,1 miljoen in de maand daarvoor en 187,6 miljoen in de maand november 1958. Uit niet-kohierbelastingen werd in november 373,0 min verkregen tegen 466,8 min in de maand oktober en 351,51 min in november 1958, terwijl in die maand voorts uit buitengewone middelen 112.000 ontvangen werd. In totaal zijn de belastingontvangsten in de eerste elf maanden van het lopen de jaar hiermede gekomen op 7.487,9 min t.w. 2.859.0 min uit kohierbelas tingen en 4.628,9 min uit niet-kohier belastingen. Dit is 480,1 min meer dan over dezelfde periode van 1958, toen een totaal ontvangst van 7.007.8 min werd becijferd, 2.702,25 min uit kohierbe lastingen, 4.303,24 min uit niet-kohier belastingen en 2,3 min uit buitenge wone middelen. De totale ontvangsten beliepen in 1958 7.687,3 min. Het uithoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen opgelegde bedrag beliep in november j.l. 160.4 min te genover in de voorgaande maand 119,5 miljoen. Van de opgetreden teruggang der ont vangsten uit de kohierbelastingen be trof ca 283 min de vennootschapsbe lasting en ca. 36 min. de inkomstenbe lasting. De daling bij de vennootschaps belasting hangt samen met de omstan digheid. dat in oktober j.l. een aanzien lijk gedeelte van de eerder opgelegde Breuk in buis binnensbuis Bij het onderzoek, ingesteld door het Gem. Energiebedrijf, naar de oorzaak van de gas verstikking,-waaraan in de nacht van maandag op dinsdag de 60-jarige mevr. wed. J. J. v. d. Akker- Mosterd, Insulindestr. te Vlaardingen, is overleden, is gebleken, dat de gas buis, welke de toevoer van de straat naar het huis leidt, is gebroken tenge volge van -grondverzakking. Dit komt meer voor, doch deze breuk ontstaat dan altijd buiten de muur, of op de plaats, waar de buis door de muur gaat. Nu echter was de breuk ontstaan, binnen de muur van het huis en het uitstromende gas was de kamer binnengedrongen. Dit is de eerste maal, dat een breuk in een gas buis op deze wijze optreedt. Terstond is een onderzoek ingesteld bij alle wo ningen in deze straat, doch hier werden aansluitingen en buizen in orde bevon den. Huis en gasbuis zijn 20 jaar oud. ber uit hoofde van de vennootschapsbe lasting geïnde bedrag ad 93,8 min is nochtans aanzienlijk hoger dan de ont vangsten in de overeenkomstige maand van het voorgaande jaar, welke 24,1 min beliepen. Ter verklaring kan wor den gewezen op de dit jaar geopende mogelijkheid om met eventuele late re renteberekening bedoelde voorlo pige aanslagen m vijf termijnen in plaats van ineens te voldoen. Dienten gevolge is enige verschuiving in de be talingen opgetreden. De teruggang van de ontvangs'ten wegens inkomstenbelas ting hangt samen met het in betekenis afnemen van betaling van voorlopige aanslagen 1959. Daar tegenover de to tale ontvangsten ad 281,3 min opge legde aanslagen stonden tot een bedrag van 160,4 min, daalde het nog in te vorderen bedrag met 120,9 min tot 1.230,0 min. Na de hoge ontvangsten uit niet-ko hierbelastingen in oktober j.l. werd in de verslagmaand uit hoofde van de loon belasting een relatief gering bedrag ge- ind. De ontvangsten wegens loonbelas ting beliepen nl 95,3 min tegenover in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal 104,7 min. Er heeft zich blijkbaar een toevallige ver schuiving in de afdrachten voorgedaan, waardoor de ontvangsten in oktober gunstig en die in november ongunstig zijn beïnvloed. Daarentegen steeg het aan omzetbelasting geinde bedrag van 99,2 min in augustus tot 107,0 min in de periode onder verslag. De ontvangsten wegens invoerrech ten vertoonden een vrij scherpe daling, nl van 75.5 min in oktober tot 66,8 min in november. De opgetreden terug gang moet in hoofdzaak worden toege schreven aan een daling van de op brengst van de invoerrechten in engere zin. De accijns op gedistilleerd leverde èen hoog bedrag op. Het in november geïnde bedrag ad 13,2 min werd in het lopende jaar slechts overtroffen door de ontvangsten in mei, welke 13,3 min beliepen. Ock de ontvangsten aan accijns op bier lagen op een hoog peil. Het uit dien hoofde ontvangen bedrag ad 45 min vertegenwoordigt nl. de tot verre hoogste opbrengst van dit jaar. Recept Percolator koffie een klein scheutje GOUDBAND geeft aan elk kopje koffie een verrukkelijke smaak en een prachtige, goudbruine kleur Zet filterkoffie zó Vul percolator met koud water. Aan de kook brengen. Plaats er daarna het bakje met gemalen koffie in. i 7 min. later, circuleren. Koffie inschenken. Voeg daarna een klein scheutje GOUDBAND toe heet water opgieten en dan een scheutje GOUDBAND. Géén vellen, géén overkoken. Desgewenst ook met hete melk en GOUDBAND. Friesche Vlaq GOUDBAND, verkrijgbaar in flessen van 270 gr., 540 gr., en 1080 gr. 'Huishoudkanj Öpfoskoffi Soepen Vlees gerechten Vlaatjes TOEN KAPITEIN ABU SAMAH BIR MUNIR in Singapore terugkwam, toonde hij de politieautoriteiten een antiek pis tool, waarvan de kolf rijk met zilver was belegd. Het wapen was echter niet gela den. Hij had het ten geschenke ontvan gen van de kapitein van een piraten- schip, door wie hij en zijn bemanning overmand waren. De geste van dit pistool lag volkomen in de lijn van de ouderwetse zeeroverij, waarvan Bir Munir en zijn rijke passa giers het slachtoffer waren geworden. Hij had met zijn fraaie de Indonesische vlag voerende schip „Kim Hai" zee ge kozen op weg naar een haven in Indone sië en met een lading rijst aan boord. Zijn bemanning bestond uit twaalf kop pen. Enkelen hunner waren echter aan genomen om tijdens de reis kleine repa raties te verrichten aan schip en want, omdat het verblijf in een haven en zeker op een scheepswerf nu eenmaal duur is. Enkele honderden mijlen buiten de kust Singapore lag al ver weg ver scheen er aan de gezichtseinder plotseling een snelle motorboot, die recht op de „Kim Hai" aanhield. Eerst schoot ze vlak langs de boeg 'van de „Kim Hai". Kapi tein Bir Munir dacht aan een speelse grap van een overmoedige eigenaar van een snelboot. Maar de tweede keer kreeg hij de indruk, dat men zijn schip wilde ram men. De derde keer voer de boot lang zamer en een stentorstem weerklonk over de kalrtie zee „Bijdraaien, alle wJ meest letterde *n van het woord pens en metalen voorwerpen op 'n hoop" weerklonk het. Direct daarop kwam de snelboot langszijde en een tiental tot de tanden gewapende mannen sprong op de „Kim Hai". Het eerste wat ze deden, was de be manning en de passagiers fouilleren. Drie leden van de bemanning bleken nog in het bezit van hamers en beitels te zijn. Het waren de werklieden, die hun gereedschap niet als wapens hadden be schouwd. Ze werden door een paar zee rovers gebonden en daarna gefolterd, o.a. door het schuiven van brede naai- roversg den onder hun nagels. Van een hunner, nog (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 jan. Tegenover de massale toestroming van werknemers uit andere delen van het land naar Den Haag tijdens en na de oorlog, zal bewust gestreefd moeten worden naar het aan trekken van die werkzaamheden, die een vestiging in de kostbare omgeving en de schaarse ruimte van de Randstad Hol land wettigen, aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage, de heer W. van Geleuken, tijdens zijn vanmiddag gehouden Nieuwjaarsrede. Zowel voor de overheid als voor het bedrijfsleven geldt, dat afgezien van de noodzakelijke verzorgende bedrijven de beleidsorganen hier hun plaats moeten kunnen behouden en eventueel nieuwe accommodatie moeten kunnen vinden. Te weinig wordt echter onderscheid gemaakt tussen beleid en uitvoering. Toch is het met de moderne hulpmiddelen als com puters en telexverbindingen mogelijk om het verzamelen en verwerken van ge gevens op vrij grote afstand te doen plaatsvinden van het beleid. Dit geldt voor overheidsinstanties en bedrijfsleven beide, zo zei de heer Van Geleuken. Doelende op de ontwikkeling van de mechan'sering en de automatisering van de administratie stelde de heer Van Ge leuken de vraag, of bij een sterk doorzet, ten van deze omwenteling nog voldoende werkgelegenheid op laag administratief AMSTERDAM. 5 jan. Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij veertig" deelt mede, dat de secretaris, zins voldoende om hen volkomen eerlijk de heer c j M van Eijsden, op de be te doen zijn en toen het piratenschip zichstuursvergadering van 20 november j.l. verwijderde, stonden bemanning en pas-;zjjn functie heeft neergelegd. Thans is in sagiers van de „Kim Hai", uitgekleed in zijn plaats benoemd jhr. H. C. W. Gockin- ga. Voorts is in het bestuur opgenomen mevrouw Ida de Leeuw- van Rees De ze laatste benoeming is geschied ten werd bij wijze van straf een vinger af gehakt. Dit gebeurde allemaal onder de ogen van kapitein Bir Munir, de bemanning en de passagiers en het was blijkbaar te vens als waarschuwend voorbeeld be doeld. Niemand waagde, verzet te plegen en kapitein Bin Munir koos, toen van hem de sleutels van de brandkast van het schip geëist werden, de wijste partij. De vierhonderd dollar, welke zich er in be vonden, werden voor goede prijs ver klaard, maar de piraten waren hierme de niet tevreden. Ze wisten blijkbaar, wie en wat de passagiers waren, nl. koop lieden in kostbaarheden. Eerst moes ten die vrijwel al hun kleren afstaan en vervolgens de kisten openen, waarin ze hun koopwaar hadden gepakt. De siera den. welke er zich in bevonden, werden in zakken gepakt en aan boord van het pi ratenschip gebracht. Een tweetal kisten kon slechts met grote moeite overgela den worden. Ze bevatten kostbare Boed dhistische beelden, uit ivoor en jade ge sneden en met goud en edelgesteenten versierd. De piraten toonden zich tamelijk kieskeurig en zochten slechts het beste uit, waarna ze iedereen aan boord som meerden, hun contanten te voorschijn te halen. Het gezicht van de getortureerde werklieden, alle drie Chinezen, was alles- gezegd dat de 50.000 gezinnen die thans in Den Haag bij de werking van het over heidsapparaat zijn betrokken, tot 30.000 kunnen worden teruggebracht Over de mogelijkheid van een verplaatsing van het regeringscentrum, zei de voorzitter, dat tal van uitvoerende taken, waarbij de moderne communicatie-middelen het persoonlijke contact kunnen vervangen, geredelijk elders kunnen worden uitge voerd. De heer Van Geleuken sprak zijn be zorgdheid uit over de toestand van de Scheveningse buitenhaven. Het is onbe grijpelijk, zo zei hij, dat de regering geen 25 miljoen gulden kan uittrekken voor dit project, waar de gemeente Den Haag een dergelijk bedrag heeft gevoteerd en gedeeltelijk reeds heeft besteed voor de verbetering van de binnenhaven en het bedrijfsleven zelfs sinds de bevrijding 50 miljoen in de visserij heeft gestoken. Indien ergens gebrek aan volledige sa menwerking blijkt, is dat hier, zo zei hij. Op 8 januari zal het nieuwe labora torium voor textieltechniek en vezel technologie van de Technische Hoge school te Delft officieel in gebruik worden genomen en aan de beheerder, prof. dipl. ing. J. Beycr, worden over gedragen. Dit laboratorium is onder gebracht in het gebouw voor werktuig bouwkunde en scheepsbouwkunde aan de Prof. Mekelweg en het is gegroeid uit een bescheiden laboratorium met een verzameling van modellen van textielmachines dat aan de Mijnbouw- straat was gehuisvest. Naar aanleiding van deze officiële in gebruikneming, had het A. N. P. een onderhoud met prof. J. Beyer, hoog leraar in de textieltechniek aan de Technische Hogeschool, die' vertelde, dat het nieuwe laboratorium ten dienste van een tweetal groepen studenten zal staan. In de eerste plaats van de toe komstige werktuigbouwkundige inge nieurs, die met hun eindstudie bezig zijn en in de tweede plaats van de aan staande chemische ingenieurs, die zich ook in hun laatste studiejaren bevinden. Sprekende over de tweede categorie, zeide prof. Beyer, dat de Delftse stu denten in de chemie hun praktisch wetenschappelijk speurwerk in ver schillende laboratoria kunnen verrich ten, waarvan het bovengenoemde labo ratorium er één is. Hier kunnen zij onder leiding van prof. dr. ir, J. W. H. Uytenbogaard, hoogleraar in de weemoedig langs de reling. Kapitein Bir Munir kon zich de enige noemen, die dank zij de overva' iets ver worven had. Het pistool werd hem na mens de commandant van het piraten- schip met veel strijkages overhandigd, waardoor een oude zeerovertraditie in deze streken werd gehandhaafd. De ene kapitein bracht hulde aan de andere Enfin, zo oordeelde hij, zowel zijn pas- AMSTERDAM, 6 jan. De rechtbank heeft vanochtend uitspraak gedaan te gen drie van de v'er wachtmeesters van de verkeersgroep Amsterdam van het korps Rijkspolitie, die hebben terecht ge staan, omdat ze bij verkeersovertredingen geld zouden hebben aangenomen inplaats van proces-verbaal op te maken. Con form de eis werd de 25-jarige wachtmees- einde sDeciale aandacht te kunnen be- j ter H. de H. tot een jaar veroordeeld steden aan de plaatsingsmogelijkheden voor de vrouwelijke deelnemers der stichting. Omdat de afgetreden secretaris zulks blijft weigeren, heeft de stichting hem kort geding op vrijdagochtend a.s. in - voor de president van de rechtbank ge- sagiers. zijn bemanning als hij mochten daagd met de eis de administratieve be- blij zijn. dat hun de voeten niet gespoeld scheiden aan de stichting af te staan te- waren, hetgeen evene^s een oud zee- gen een dwangsom van 1000 per dag. V .i'k is. En hij bezat zijn s ]lj> niveau overblijft. i";j wees daarbij op de1 als ambtenaar giftert hebben aanceno- uitspraak van prof. Van Poelje, die heelt men, wetende dat-deze hun gegeven wei met aftrek van het voorarrest. Zijn oude re collega, de 45-jarige M. P., tegen wie eveneens een jaar was geëist, kreeg een hogere straf, namelijk een jaar en drie maanden met aftrek. De 41-jarige wachtmeester H. van O. werd conform de eis veroordeeld tot tien maanden met aftrek. De rechtbank achtte bewezen, dat zij den ten einde ben te bewegen in strijd met hun plicht te handelen. Naar men zich zal herinneren, wer den zij in september jl. gearresteerd, nadat een automobilist uit Blaricum een klacht tegen de eerstgenoemde twee had ingediend bij de rijksrecherche. Hij was 's nachts op de rijksweg van Amsterdam naar het Gooi door hen aangehouden, om dat hij slingerend reed. De wachtmees ters hadden hem naar huis gebracht, waren met hem mee naar binnen ge gaan en hadden hem laten blijken dat zij voor ƒ150- geen proces verbaal zou den opmaken. De in het nauw gedreven automobilist betaalde dit bedrag. De zaak tegen de vierde verdachte, de 46-jarige wachtmeester J. de V., die in afwachting van zijn berechting in vrijheid is gesteld, en de 46-jarige W. S. zal eerst dienen wanneer het vooronderzoek, tegen, de laatste is. beëindigd. mechanische technologie (vezeltech- niek) en van de lector mej. dr. J. E. Leene, textiel-chemische onderzoekin gen doen, bijvoorbeeld op het gebied van de synthetische vezelstoffen. Wie de textieltechniek als hoofdvak kiest en dus op het laboratorium van prof. Beyer komt te werken, behoeft later niet per se in een textielfabriek terecht te komen, want de Technische Hogeschool leidt geen speciale textiel- ingenieurs op. De hoofdvakstudie in textieltechniek wordt in Delft beschouwd als een mo gelijkheid om de eindstudie te differen tiëren en de studenten de gelegenheid te geven om bepaalde technisch-weten- schappelijke problemen op dit gebied te bewerken. Dit betekent dus, dat de studenten niet in de geheimen, van alle textiel machines worden ingewijd, maar dkt zij een goed inzicht krijgen in enkele al gemene textieltechnische processen en aan de hand daarvan bepaalde techni sche vraagstukken gaan bestuderen. Deze problemen gaan verschillende richtingen uit. Zo kunnen de studenten niet alleen op de hoogte komen van de produktie-processcn op textielgebied, maar evenzeer van de ontwikkeling en de constructie van apparaten en machi nes, waarvan zij de samenhang moeten bestuderen met de produktie-processen enerzijds en met het te vervaardigen materiaal anderzijds, waarbij de ma chine het noodzakelijk en belangrijk middel is om tot het gewenste produkt te komen. Bij dit alles legt prof. Beyer er steeds de nadruk op, dat een machine bruik baar behoort te zijn en gebouwd moet worden met het oog op degenen, die haar gebruiken en bedienen. Een ma chine, aldus de hoogleraar, die uit een oogpunt van bedrijfseconomie niet vol doet, is evenmin efficiënt als een, die aan de eisen van het produktieproces niet beantwoord of als een, die door de arbeiders niet goed en gemakkelijk kan worden bediend, zelfs al voldoet zij aan de hoogste constructieve eisen. Door middel van de keuze-vakken kunnen de studenten in staat worde11 gesteld het terrein te verkennen van de bedrijfstechniek en van de bedrijf' efficiency, zodat zij later kunnen be' oordelen of een bepaalde fabriek de juiste typen machines heeft, die ni® alleen aangepast zijn aan de eisen va11 het produkt, maar welke ook het pr°' duktie-proces op een verantwoord^ wijze verwezenlijken. Aan het einde van het onderhoud zeide prof. Beyer, dat hij studenteb' die een sterke voorkeur voor een W paald facet van de techniek hebbel' tijdens de hoofdvakstudie ook gaarU® problemen met een ander accent la8 uitwerken om te voorkomen dat d® aanstaande ingenieurs met een te steiT gespecialiseerde instelling de praktiP ingaan, waardoor zij te weinig oog heb' ben voor de gezichtspunten en vrag®" van de aangrenzende gebieden d®f techniek. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 jan. De krijgsraad velde West heeft een beroepskorpora8 van de A.A.T. te Tilburg wegens opli®8, ting veroordeeld tot een gevangenisstra van 1 jaar en 6 maanden onder ontze ting uit de bevoegdheid bij de gewapend macht te dienen. Bovendien kreeg de een boete van 10, subs. 2 dagen bed1 tenis, omdat hij zonder vergunning ®ey pistool in zijn bezit heeft gehad. De in be'. slag genomen goederen van de korpora8 werden verbeurd verklaard. De korporaal, die inmiddels al niet mé®' (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 6 jan. Gistermorgen ont dekte pastoor Wouters O.e.s.a. van de St.-Monicakerk aan de Herenweg te Utrecht tot zijn schrik, dat uit een der laden van het bureau in zijn kamer f 2000 was verdwenen. Sporen van in braak waren niet te ontdekken Aange nomen moet worden, dat bekenden aan het werk zijn geweest, die van de situa tie op de hoogte waren. in militaire dienst is, heeft verschillen^ vrouwen, onder wie een weduwe uit Ou5' terhout, verhalen verteld, die de indrd* moesten vestigen, dat hij in geldnood zaj Bovendien deed hij het voorkomen, als"., hij van plan was met degene, aan wie b» zijn nood klaagde, te trouwen. Op deU wijze wist de korporaal, die zelf getrou^8 was en drie kinderen had, van zijn slacm' offers vrij omvangrijke bedragen los 1 krijgen. De meeste vrouwen hebben, to®8 zij hoorden, dat de man hen had opèe'. licht, geen eis wegens schadevergoediu? ingediend, wel echter de weduwe u1 Oosterhout, die aan de man een bedra| van ongeveer 1.800 had gegeven. 2" heeft niet alleen al haar eigen geld geêe' ven. maar ook het spaargeld van ha8' i dochter en wel een bedrag van J 400. De korporaal heeft niet alleen vrouw®® opgelicht, maar ook een garagehouder Breda. Gebruik makend van de naam va% een generaal, voor wie hij dikwijls ha® moeten rijden, wist de man een wagen huren zonder een borgsom te storte8' Toen hij echter later de huurprijs niet k°8 voldoen, kwam de zaak aan het rollen. P. raadsman van de korporaal, kapitein G. Tibbe, voerde aan dat de militair e®" slecht voorbeeld had gehad van zijn v8/ der Ook zijn huwelijk was niet idea8 aldus de raadsman, die een grotende®' voorwaardelijke gevangenisstraf vroeg 0<r de man de kaïis' te geven opnieuwte b® ginnen. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8