Dagblad voor,Schiedam en omstreken Eisenhower wil vrede en een sluitende begroting Amerikaanse Allasrakel bewijst 1 voldoende trefzeker te zijn sg."b"B Nieuw type Russische raket naar Pacific Conflict tussen aannemers en Rijkswaterstaat West-Berlijn gaat bij strijd tegen anti-semitisme voorop ga» Vorstelijk huwelijk VRIJDAG 8 JANUARI I960 JAARLIJKSE BOODSCHAP TOT CONGRES Het weer. feggf Snelle reactie op verklaring van Eisenhower Vakantie voor De Gaulle Naar vijfdaagse werkweek Minister heeft zonder overleg arbitragebepalingen gewijzigd Functionaris Joods Wereldcongres vraagt instelling speciale politie Gobelin voor de koningin m Ss-SS"' j&S— 10; Te water geraakt en verdronken .Breda, 7 jan. De Oosterhoutse op'tie heeft het stoffelijk overschot op- gedregd van de 43-jarige chauffeur w. Vphelissen, die sedert Oudejaarsavond j,|rmist werd. Het vermoeden bestond v» dat de beer Cornelissen in de ha- hah-Was 8eraabt, daar zijn fiets in de ri?b]jheid werd gevonden. Het slacht- a l®r laat een vrouw en zeven kinderen '-'nter. He „Elbe" sleept maar één vliegdekschip Vorst op komst Het weer in Europa Commentaar it Verbazing in Amerikaanse kringen Bruine melkflessen In bouwbedrijf Per 1 juli 1961 Poolse generaal niet naar Joegoslavië Organisaties ver- kmÊÊf bieden inschrijving Brand in Utrechts bedrijfspand Na ruim een uur geblust a Volgende week begint veilig verkeersactie Auto met zintuig-test- apparaat door het land K.L.M.-landingsrechten Onderhandeling zal niet gemakkelijk zijn nieuwe amsche courant Washington, 8 jan. (Reuter, urn an een gemeenschappelijke bijeen- van de Amerikaanse Senaat en het Huii s van Afgevaardigden heeft pre- eht Eisenhower gisteren zijn jaar- 6 boodschap voorgelegd, waarin hij ®en uiteenzetting geeft van de positie, 'aarin de Verenigde Staten zich thans j]6viuden, de „State of the Union". Hij ®e't slechts een deel van zijn bood- uap voorgelezen. Van de zijde van et Witte Huis is verklaard, dat hij an<fers ongeveer vijftig minuten had loeten staan lezen. Daar voelde de r_esiaent niet voor en evenmin wilde tie leden van het Amerikaanse Con gres dwingen zo lang te luisteren. Het °rnaamste thema van zijn boodschap de vastbeslotenheid van Amerika een rechtvaardige en duurzame oin Vredi de getuigenis af van zijn bereidheid om pu daarvoor in het laatste jaar van *'ju ambtstermijn persoonlijke inspan- ^'"Sen te getroosten. Tegelijkertijd gaf 'J vriend en vijand de verzekering, at het vermogen van de Verenigde tftten om zich tegen agressie te ver- ^Veren alleszins voldoende is. De hele °°dschap staat verder in het teken V aU de vaste wil om vast te houden *an een evenwichtige begroting. De 'Uerikaanse president richtte zich ver- v°'gens tot de andere geïndustrialiseer- e mogendheden van de vrije wereld 001 samen met de Verenigde Staten een e te vestigen. De president legde _0ne te voeren tegen de armoede 1,1 de jonge staten van Azië en Afrika. Over zijn vredespolitiek zei Eisenho- v'er. dat de Verenigde Staten voortdu- bereid zijn met de Sovjet-Unie tot teï, welgemeende gedachtenwisseling «omen, die zou kunnen leiden tot een Scs"Waardige vrede. Recente Russi- hr?® uitspraken duiden op de mogeltjk- A1", dat er een tijdperk aanbreekt van ,®rminderde spanning in de Ameri- aans-Russisché betrekkingen. Als de- uitlatingen oprecht gemeend zijn, a' het wellicht mogelijk zjjn de ramp- NB°N°LOELOE, 8 jan. (UPI) De jj^uerljindsé sleepboot Elbe is tenslotte <j 1 één vliegdekschip op sleeptouw uit ïjp haven van Honoloeloe vertrokken. h6] sleepschip Ono had toen bijna de het da£ besteed aan pogingen om ook vaLandere vliegdekschip, de.Manila Bay, Ve,.Lte maken, maar een woordvoerder jj) «marde dat het door moeilijkheden A de sleepkabel onmogelijk was. Dit blii nu 'n de haven van Honoloeloe Viven liggen en door de sleepboot Cly- haar Japan worden gebracht. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overdrijvende wolkenvelden met °n kans op enkele lichte sneeuw den. Temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Tot matig of jachtig toenemende noordooste- Jke wind. 2°n: 8.46-16.48. Maan: 13.58-4.23. be] BILT, 8 jan. Er voltrekken zich (jj.Abgi'ijke veranderingen in de lucht- ï^edKVerdeling, waardoor het weer in Biir d en een Sroot deel van de kom nde dagen een winters v0]4, krijgt. We verwachten, dat de de komende 24 uur ook in Neder- z.'j n intrede doet. De wind draait o0s.jf' richtingen tussen Noord en Noord- Se. Jd neemt in kracht toe vooral in °h A ddengebied. Er bestaat een kans ehkele lichte sneeuwbuien. St. atioii Weer Ddcngca Se Bilt ÏVente z'nffliQven S,unch Wetlève wenen gnsbrück ge'grado ipme Rfaclriri wssabon max. min. neersl. temp. temp. afgel. gisteren 24 uur regen 7 6 2 regenbui 9 6 2 regenbui 8 5 0.6 regen 7 5 2 half bew. 7 4 0.3 regen 7 5 1 regen 7 4 1 motregen 5 4 0.4 half bew. 0 -8 0.3 onbewolkt 0 -6 0 zwaar bew. 6 -0 0 mist 2 -2 0 regenbui 8 4 1 zwaar bew. 6 3 0.3 geheel bew. 5 1 0.3 mist 3 0 0 half bew. 13 4 0 mist 6 1 4 sneeuw 1 0 5 zwaar bew. 5 -2 0.1 zwaar bew. 5 -2 0 zwaar bew. 4 1 6 sneeuw -0 -5 4 sneeuw 4 0 5 zwaar bew. 12 1 0 geheel bew. 10 6 0 licht bew. 14 7 0 zalige cirkelgang van teleurstellingen en crises te doorbreken. Gebeurt dit niet, dan dreigt het gevaar van een totale vernietiging door een kernoorlog, het toppunt van waanzin. Eisenhower zei: „Ik zal in mijn laatste officiële ambtsjaar al mijn energie wijden aan de voor de hand liggende taken, hetgeen reizen ter be vordering van beter begrip in de we reld, onderhandelingen om de inter nationale onenigheid te verkleinen en voortdurende besprekingen en gedach- tenwisselingen met het Congres en het Amerikaanse volk over vraag stukken op binnen- en buitenlands ge bied kan inhouden". Vredelievende uitlatingen moeten door daden worden gestaafd. Ook de ontwa peningsbesprekingen kunnen de weg naar ware vrede openen. Eisenhower spreekt daarom de hoop uit, dat wan neer volgende week dinsdag de onder handelingen te Genève tussen Amerika, Rusland en Engeland worden hervat over een gecontroleerde staking van de proeven met kernwapens, de oprecht heid zal overheersen en niet het poli tieke opportunisme. Zolang geen regelingen zijn getroffen voor een daadwerkelijke wederzijdse vermindering der bewapening onder toezicht, moet Amerika e'en hoge graad van militaire paraatheid bewaren. De militaire uitgaven zullen daarom wor den gehandhaafd op het in vredestijd ongekende hoge peil, waarop zij nu reeds verscheidene jaren staan. Ver der zullen de uitgaven voor het ruimte onderzoek vrijwel verdubbeld worden. In dit verband verstrekte de presi dent de mededeling, dat bü de jongste veertien lanceringen van de intercon tinentale ,,Atias"-raket, die een bereik heeft van achtduizend kilometer, het gestelde doel met een gemiddelde nauw keurigheid van 3.2 kilometer is getrof fen. „Dit is minder dan de lengte van de rolbaan van een straalvliegtuig en het houdt in, dat het doel in werke lijkheid totaal vernietigd zou zijn", al dus Eisenhower. De Atlas kan van een kernlading worden voorzien. De president ontkende, dat het Ame rikaanse programma voor de vervaar diging van raketten voor militair ge bruik te lijden heeft van het huidige tekort aan zeer krachtige raketmoto ren, die nodig zijn voor onderzoekin gen op zeer grote afstand in de kos mische ruimte. „Deskundigen hebben mij verzekerd, dat de draagwijdte van onze huidige militaire raketten ten vol le toereikend is voor de behoefte van onze verdediging". De president zeide, dat in '60 het meest voorspoedige jaar in de geschiedenis van Amerika belooft te worden. Maar de voorspoed en de hele economische kracht, waarop de stabiliteit van een groot deel van de wereld rust, kan in gevaar worden gebracht door het sta ken van het gevecht tegen de inflatie. Het belastingjaar, dat 30 juni a.s. eindigt, zal een overschot van naar schatting tweehonderd miljoen dol lar opleveren. Voor het nieuwe be lastingjaar zal Eisenhower een slui tende begroting indienen. Hij zal zich verzetten tegen de wens naar grotere uitgaven. In dit verband spreekt hij zijn voldoening uit over het feit, dat de grote Amerikaanse staalbedrijven na afloop van de lang durige staking in die tak van indus trie hebben verklaard, dat zij de prij zen thans niet zullen verhogen. De Amerikanen, aldus Eisenhower, moe ten het inflatiegevaar op dezelfde wij ze bestrijden als zij het een brand zouden doen. Aanzienlijke uitbreiding van de de fensie-uitgaven of van de buitenlandse hulp zou dit gevaar onmiddellijk oproe pen. Een der eerste wetsontwerpen, die het Amerikaanse Congres in 1960 te be handelen krijgt, zal betrekking hebben op een vermindering van het huidige maximum, dat staatsleningen aan ren te mogen dragen. Het verlenen van economische hulp aan de onderontwikkelde landen is een onontbeerlijke voorwaarde voor de er kenning van de positieve waarden van de vrijheid door die landen. Allé ge- industraliseerde landen van de vrije wereld moeten op dit punt met Ame rika samenwerken. De Verenigde Sta ten alleen kunnen deze taak niet aan. In het lopende fiscale jaar vertoont de Amerikaanse betalingsbalans een tekort van vier miljard dollar. „Ik heb deze aangelegenheid in het afgelopen jaar met verscheidene westerse lei ders besproken. De Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, met haar uitgebreide ervaring, zou het in de eerste plaats kunnen bestuderen. Het einddoel moet de inschakeling zijn van alle beschikbare hulpbronnen der geïndustraliseerde vrije landen en met name van het risico-dragende particu liere kapitaal". Van de binnenlandse problemen, die Eisenhower in zijn boodschap aanroerde zei hij over de landbouw, dat hij het Congres opnieuw wetten zal voorleggen om het „beklagenswaardige ouderwet se, ondoelmatige en dure programma voor subsidiëring van de landbouw te wijzigen". De voorraden overtollige landbouwprodukten moeten verminderd worden en de boeren moeten een gro tere vrijheid krijgen. Verder wil Eisenhower de Senaat ver zoeken een resolutie te aanvaarden, waarbij de Verenigde Staten de juris dictie van het Internationale Gerechts hof volledig aanvaarden en op de ande re leden van de Verenigde Naties een beroep doen dit voorbeeld te volgen. LONDEN, 8 jan. (Reuter) Diplo matieke waarnemers te Londen zijn van oordeel, dat Eisenhowers verkla ring over de trefzekerheid van de At lasraketten de westelijke mogendheden met een gevoel van meer defensieve kracht naar de topconferentie zal la ten gaan. Er waren speculaties, dat de V.S., wanneer zij eenmaal in het bezit zijn van trefzekere intercontinen tale raketten, niet meer zoveel belang zullen hechten aan het bezit van bases overzee. Ten overstaan van ae aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, is gisteren in de Notre Dame het huwelijk gesloten tussen de 28-jarige prinses Frangoise van Bourbon-Parma en de 34-jarige tot Amerikaan genaturaliseerde Oostenrijkse edelman Lduard von Lobkowicz. Het was de eerste keer sinds 1816, dat in de Notre Dame een vorstelijk huwelijk werd gesloten. MOSKOU, 8 jan. (Reuter, Tass, UPI) Russische geleerden zullen volgende week beginnen met het beproeven van een nieuwe krachtige raket en zij zul len dat, waarschijnlijk voor de eerste maal, doen buiten de Sovjet-Unie. In de periode tussen 15 januari en 15 fe bruari zal dit type raket, ontdaan van de laatste trap, worden afgeschoten naar het centrale gedeelte van de Stille Oceaan teneinde het besturingsstelsel te perfectioneren. De regering van de Sovjet-Unie doet op andere landen een beroep om hun schepen en vliegtuigen instructies te geven niet in het genoem de gebied te komen. De nieuwe raket is geschikt voor het lanceren van zwa re aardsatellieten en voor ruimtevaar ten naar andere planeten van ons zon nestelsel. De aankondiging uit Moskou kwam onmiddellijk nadat president Eisenho wer in het Amerikaanse Congres mede delingen had gedaan over de trefzeker heid van. de Amerikaanse Atlas-raket. Ruimtevaartdeskundigen in Washington leiden uit de Russische mededeling af, dat de Sovjet-geleerden en technici erin zijn geslaagd hun raketten een aanzien lijk grotere stuwkracht te geven dan waartoe zij al in staat waren. „Wij kunnen er zeker van zijn, dat de Russen geen aankondiging zouden doen, als zij niet tevoren wisten, dat de raket aan alle verwachtingen zou voldoen". Het gebied waar de voorlaatste trap van de Russische raket zal terechtko men ligt in het centrum van het wes telijk deel van de Stille Oceaan, onge veer halverwege tussen Hawai en de Fidji-eilanden, enige graden noordelijk van de evenaar. Speciaal uitgeruste schepen van de Sovjet-vloot zullen daar de nodige metingen verrichten. Het nieuws uit Moskou heeft in Ame rikaanse militaire kringen grote ver wondering gewekt, aangezien zich in het door de Sovjet-Unie aangeduide zeege bied, dat onder Amerikaans beheer staat, belangrijke bevinden. militaire installaties Een woordvoerder van de Japanse regering verklaarde vanmiddag' dat Ja pan zich het recht voorbehoudt om schadevergoeding te eisen voor even tuele verliezen als gevolg van Sovjet raketproeven. In het betrokken Oceaan- gebied vissen veel Japanse schepen. Volgens Japan gaat het niet aan dat een mogendheid een deel van het vrije zeegebied voor anderen gevaarlijk maakt. Op grond van deze overweging heeft Japan indertijd ook geprotesteerd tegen Amerikaanse en Britse kernproe ven in de Stille Oceaan. BERGEN OP ZOOM, 8 jan. In een melkfabriek alhier, die haar afzet heeft in West-Brabant, zullen binnenkort brui ne flessen gebruikt worden. Men hoopt door deze nieuwe verpakking te berei ken, dat de natuurlijke smaak van en de vitamines in de melk beter behou den blijven dan nu het geval is. Men is namelijk van mening, dat de bruine fles de inwerking van daglicht op ge pasteuriseerde melk sterk tegengaat. AMERSFOORT, 8 jan. De toren van Jan van Schaffelaar in Barneveld verkeert in uitermate slechte conditie, De gemeente is voornemens zo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de restauratie, Wanneer het college van rijksbemid- d el aars zijn goedkeuring hecht aan een aantal punten in de nieuwe c.a.'o. voor het bouwbedrijf zal met ingang van 1 juli 1961 de arbeidstijd worden terug gebracht tot 45 uur per week, in de wintermaanden (1 november-1 maart) te verdelen over zes, in de overige maanden over vijf dagen. Dit heeft de voorzitter van de Raad Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura, de vorige maand reeds aangekondigd. Na 1 juli 1961 zal voor 45 uur arbeid 48 uur loon moeten worden betaald. Voor overwerk boven de drie uur per week zal in het vervolg steeds ten min ste 25 procent extra moeten worden be taald. Het aantal vakantiedagen zal met ingang van de „zegel-periode" 19601961 worden uitgebreid tot 15 per jaar voor alle werknemers en tot 18 per jaar voor werknemers beneden de 18 jaar. Met ingang van 1961 zal de aaneenge sloten boukvakvakantie twee kalender- weken gaan bedragen. Voorts zal de looncompensatie A.O.W. in de uurlonen wordt verwerkt en daarnaast tot een verdere -^prhoging der uurlonen met vijf procent worden overgegaan. WARSCHAU, 8 jan. (AFP) Gene raal Jan Frey-Bielecki, opperbevelheb ber van de Poolse luchtstrijdkrachten, die volgens geruchten zich heimelijk naar Joegoslavië zou hebben begeven, is in Polen. De generaal vertoeft sinds 20 december te Zakopane, aan de Pools- Tsjechoslowaakse grens, aldus meldt het Poolse persbureau Pap. Een voormalig klooster te Brignolles in Zuid-Frankrijk biedt sinds enkele dage-i onderdak aan president De Gaulle van Frankrijk. Samen met zijn gezin brengx hij hier een korte vakantie door. DEN HAAG, 8 jan. Zonder overleg te plegen met de aannemersorganisa- ties, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat voor ten behoeve van de Rijkswaterstaat uit te voeren werk-n. wijziging gebracht in de bepalingen ten aanzien van de beslechting van moge lijke geschillen tussen de aannemers i en Rijkswaterstaat. De in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwerkende zeven ondernemersorganisaties hebben naar aanleiding hiervan het besluit ge nomen dat het met ingang van maan dag aan hun leden verboden is in te schrijven naar werken, deze aan te ne men of uit te voeren ten aanzien waar van afgeweken wordt in de arbitrage- jepalingen zoals deze steeds hebben ge- .olden en welke zijr vastgelegd in de lgemene voorschriften voor het uitvoe- •en van werken van de Rijkswater- taat. Het is de leden wel toegestaan op leze werken in te schrijven of daar- oor een prijsaanbieding te doen, mits .laarbij door hen schriftelijk de voor- vaarde wordt vastgelegd dat de ge schillenregeling volgens de algemene voorschriften ongewijzigd en onaange- 1 vuld geldt. Handelen in strijd met dit besluit wordt geacht in strijd te zijn met de erecode voor de ondernemers in het bouwbedrijf. De organisaties zijn van mening, dat de door minister Korthals aangebrachte wijziging de reeds ruim vijftig jaar be staande regeling, berustend op een bin dend advies van de Raad van Arbitra ge voor de Bouwbedrijven in Nederland, in ernstige mate wordt aangetast. Deze Raad van Arbitrage is belast met de rechtspraak betreffende even tuele geschillen tussen aannemers en opdrachtgevers. Haar uitspraken wor den op normale wijze getoetst door de gewone rechter. Enige dagen geleden nu is de minis ter met een clausule gekomen, die vol gens de organisaties geheel in afwijking van de gegroeide rechtsopvattingen over het bindend advies, niet alleen aan de gewone rechter de toetsingsmogelijk heden geeft, welke hij terzake van alle bindende adviezen al dan niet op het ge bied van de bouwnijverheid heeft, maar die er een complete hoger-be- roepsprocedure van maakt, zodat de aannemers vier instanties zouden moe ten procederen. Hetgeen thans in de bestekken is op genomen, houdt volgens de organisaties in wezen een aantasting in van recht op arbitrage. FRANKFURT, 8 jan. (UPI) Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft zich bij de bestrijding van het herlevende anti-semitisme verzekerd van een ste vige voorsprong op de bondsregering. Bij het ingaan van de derde week van de anti-Joodse acties zijn daar nu 24 personen gearresteerd. ïn het overige gebied van de bondsrepubliek zijn dat er negen. Maar niet alleen tegen de anti-semieten treedt de Westberljjnse politie op. Zij heeft ook 26 communisten gearresteerd, die kranten uitdeelden, waarin de schuld van de incidenten rechtstreeks aan de regering te Bonn wordt geweten. Willy Brandt, de burge meester van West-Berlijn, heeft een ge nadeloze vervolging van de schuldigen aan de anti-semitische incidenten be loofd. In de Senaat hield hij een felle redevoering, waarin hij o.m. zei: „Spe ciaal voor Duitsland geldt, dat ieder, die op de macabere trom van de ras senhaat slaat, opnieuw de schimmen oproept van de massa-moorden, van de gaskamers en van de concentratiekam pen." De laatste dagen heeft het Westber- lijnse stadsbestuur reeds de aandacht op zich gevestigd door tot de geallieer de autoriteiten het verzoek te richten de neo-nazi's te mogen vervolgen krach tens de wetten van de na-oorlogse geal lieerde bezettingsmachten, die straffen toestaan tot en met de doodstraf. In de eigenlijke bondsrepubliek blijft het nog steeds onduidelijk, wat de re gering te Bonn gaat doen. Waarne mers wachten op maatregelen tegen extreem-rechtse groeperingen, zoals de Deutsche Reichspartei en de neo- nazistische jeugdorganisaties, maar het kan wel tot volgende week woens dag duren, voordat in dit opzicht iets wordt beslist. De regering heeft laten doorscheme ren, dat zü gelooft, dat communistische agenten de incidenten hebben georgani seerd. Van Joodse zijde is daarop een felle en prompte reactie gevolgd. Alexander Easterman, de politieke directeur van het Joodse Wereldcongres, heeft giste ren een ontmoeting gehad met de West- duitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano en hij heeft om de instel ling gevraagd van een „speciale poli tie" om de neo-nazi's op te sporen. Eer der heeft hij al een aanval gedaan op „personen met een naziverleden die ho ge posten in de Duitse regering bezet ten." Het is de bedoeling, dat de president van het Joodse Wereldcongres, dr. Na hum Goldmann, over dit onderwerp op omstreeks 20 januari een conferentie met de bondskanselier Adenauer zal hebben. Adenauer heeft deze week al tegenover de secretaris-generaal van het centrale comité van Joden in Duits land, dr. Hendrik G. van Dam, ver klaard, dat alle mogelijke maatregelen zullen worden getroffen om „de man nen die achter de schermen aan de touwtjes trekken" te straffen. Gisteren zijn weer tien anti-Joodse manifestaties in Duitsland gemeld. Hiervan kwamen er vijf in West-Berlijn voor. Er versche nen hakenkruisen op treinstellen van de S-Bahn van Berlijn. Op een monument ter herinnering aan de eerste wereld oorlog verscheen de tekst: „Deutsche wehrt euch Schmeisst Adenauer mit dem Judenpack heraus" (Duitsers, ver dedig je gooi Adenauer en de Joden- troep eruit). In Roth bij Neurenberg heeft de politie gisteravond een 45-jari- ge man, Georg öh gearresteerd omdat hij met een ballpoint hakenkruisen in een telefoonboek had geschreven. UTRECHT, 8 jan. Een felle brand heeft in de afgelopen nacht gewoed in een voormalige dakpannenfabriek aan de Oude Kerkweg, waarin nu een zes tal bedrijven is ondergebracht. De brand is uitgebroken in een bedrijf, waarin winkelbetimmeringen en koel- meubelen worden vervaardigd. In kor te tjjd schoten de vlammen door het dak. Surveillerende agenten konden nog juist op tijd enkele auto's uit het'bran dende pand redden. Ook haalden zij twee varkens uit een opslagruimte naar buiten. De brandweer, met groot ma teriaal uitgerukt, was omstreeks kwart voor vier het vuur meester. De oorzaak van de brand en de omvang van de schade waren vanochtend nog niet vast gesteld. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De echtgenote van generaal-mafobr F. van der Veen, commandant 4e divisie, mevrouw J. B. van der Veen-Tissen, heeft de koningin een gobelin aangeboden van Jèan Lurgat, vervaardigd in Aubusson, gelegen in het centrum van de her nieuwde Franse gobelin-industrie in het departement Creuse. Bij La Courtine, op korte afstand van Aubussonhebben militairen van de 4e divisie van septem ber tot november van het vorig jaar geoefend en in het kader van de uit militaire oefeningen voortvloeiende schade ook enkele wegen aangelegd, waar door o.a. een tweetal dorpen aansluiting kreeg op het regionale wegennet. Op voorstel van de sous-prefect Mignot, hebben enkele departementale auto riteiten en burgemeesters het gobelin voor de koningin laten vervaardigen als dank van de bevolking voor het werk van de Nederlandse militairen. DORDRECHT, 8 jan. Het Verbond voor Veilig Verkeer begint volgende week een groot opgezette propaganda- actie, waarbij gebruik gemaakt zal wor den van een aantal modern uitgeruste propagandawagens, die gedurende het gehele jaar, uitgezonderd de vakantie maanden, het land zullen doorkruisen om in grote en kleine gemeenten de verkeersveiligheid te propageren. Voor het publiek zal een verplaatsbaar proef station worden opengesteld, dat voor zien is van zintuig-testapparaten. On der meer is in de testwagen een con trole-apparaat voor de ogen opgesteld, dat in deze vorm iets geheel nieuws is en dat het mogelijk maakt de ogen vooral op nachtblindheid te onderzoe ken. Het mobiele teststation zal maan dag in Dordrecht door burgemeester het I Van der Dussen officieel in gebruik 1 worden genomen. WASHINGTON, 8 jan. (Reuter) Gisteren zijn de onderhandelingen met de Verenigde Staten over het Neder landse verzoek om landingsrechten te Los Angeles voor de K.L.M. hervat. Van Nederlandse zijde is de verwach ting uitgesproken, dat de onderhande lingen niet gemakkelijk zullen zijn. Men hoopt evenwel, dat ondanks het krach tige verzet van Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen de Nederlandse delegatie haar doel zal bereiken. Er ig nog geen enkele duidelijke aanwijzing voor de duur van de besprekingen. Verwacht wordt, dat de openingsver gadering hoofdzakelijk een formeel en procedureel karakter zal dragen. Bij het begin van de onderhandelingen gaven Nederlandse functionarissen ui ting aan hun voldoening over wat zij noemden een groeiende mate van steun voor hun zaak in Los Angeles en in hoofdartikelen van Amerikaanse kran-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1