Studie is thans de passie van het volk van Ben Zakai en Maimonides I tifl r erieftu m 12 Vz Dansschool WESTHUIS DE OPLICHTER EN ZIJN SLACHTOFFER Pax Romana in Manilla w HH HH Tm iÜ DE KLERKeZN UITVOER VAN „BRAINPOWER" P VERSPEEK „DE ZON iMJt Het Lingeriehuis Jubileum prijzen Het bedrog als bestaanswijze Drie congressen studenten afgestudeerden en aalmoezeniers Zwaardere straf voor varen zonder ver gunning BIJZONDERE AANBIEDINGEN! 7 Ba 98 ct JAAR VERSPEEK in „DE ZON" HEDEN INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN Warande 207 - Tel. 68211 Wyers 17 (15) Lucas Aardenburg N.V. (Hoogeveen) opgenomen in Unilever-coneern JANUARI PARTIJENVERKOOP 82.50 175- 210- In S C /RIJDAG 8 JANUARI 1960 PAGINA 4 S' 1 *8:181 OP REEUW1JKSE PLASSEN: "U' - -GV. start ook in 1960 met een reeks 1400 paar Linksgeweven DAMESKOUSEN - 54 gauge in taupe- kleur 2000 stuks HERENOVERHEMDEN, 1200 stuks 5.99 1,95 2.99 7.99 6.95 2.99 1.99 35 ci koopt in tot 15 januari tl Hoofdstraat 157-155-143 DE KRANT KUNT U NIET MISSEN - GEEN DAG! - Si fff: Convertibles vervroegd aflosbaar Vredestein Autobanden en Vredestein Rubber weer 4 interim Israël maakt de zee zoet ën onderwerpt de zon JERUSALEM, dec. Israël bestaat voor de helft uit woestijn en het is betrekkelijk arm aan grond stoffen. Maar er is één artikel, waarmee het naar verhouding rijk gezegend is, en dat zijn de intellectuele vermogens van zijn burgers. Er is een tijd geweest, dat de Joden in de diaspora als het ware moesten vluchten in de intellectuele beroepen. Al kan men niet zeggen dat de Joden hun Nationaal Te huis van Lloyd George hebben gekregen wegens de verdiensten van Chaim Weizmann als chemicus, toch is het nu zo, dat de intellectuele beroepen de staat Israël voor een belangrijk deel op de been houden. Twee misverstanden, die tamelijk wijd verbreid zijn, moeten hier worden aangevallen. Het eerste is, dat de Joodse burgers zonder uitzondering wonderen van scherpzinnigheid zouden zijn. Dat gaat al niet op voor de Joden uit Amerika en Europa; maar bo vendien moet men bedenken, dat vooral na 1948 dichte drommen zogenaamde „nieuwe immigranten" het land zjjn binnengekomen uit Noord-Afrika en de Arabische landen, immigranten, die veelal een uiterst primitieve scholing hadden genoten en die soms aan de zelfkant van de maatschappij hadden geleefd. Een tweede misverstand is, dat een kleine moderne staat onbeperkt emplooi zou bieden aan advocaten, notarissen, wijsgeren en letterkundigen. Dat is na tuurlijk niet waar. Wat men in Israël thans op de allereerste plaats nodig heeft, dat zijn de beoefenaars van de exacte en toegepaste wetenschappen, ingeni eurs, architecten, medici, technici. Vandaar, dat er heel wat advocaten en notarissen in Israël hun beroep hebben moeten opgeven; men heeft in dit verband wel gesproken van een zeker onderploegen van in tellect. Vandaar ook, dat er bij het hoger onderwijs een uitgesproken nadruk wordt gelegd op vakken als wiskunde, fysica, scheikunde, plant- en dierkunde, geologie, geneeskunde, architectuur, waterbouwkunde, mijnbouwkunde en metallurgie. Tot de meest rechtstreekse baten die dit program- Een zonneboiler, geplaatst op het dak van een der labora toria van het Negev Instituut te Beersheba. ma afwerpt, behoren de inkomsten, die de staat Is raël trekt van de Engelse vertalingen, die Israëlische fysici voor Amerikaanse opdrachtgevers maken van Russische publikaties over ruimtevaart en kernfysica. Er zijn maar weinig landen, waar kennis van de Rus sische taal in combinatie met kennis van de fysica in zo ruime mate voorradig is als in Israël. twijfeld nog eens de dag aanbreken, waarop, in de'termen van Ben-Goerion, de zon dienstbaar zal worden gemaakt aan het verzoeten van de zee. Het verwerven van kennis, van steeds meer kennis, is op het ogenblik in Israël nationale passie. De collegezalen zijn niet alleen overdag, maar ook 's avonds tot de nok gevuld. Ontelbare cursussen in alle mogelijke vakken vin den gretig aftrek; de verkopers van studieboeken beleven gouden tijden. Duizenden jaren lang is een van de Joodse hartekreten geweest „Geef mij Yavne en zijn wijzen". Vlak bij Rehovot met het vermaarde Weizmann Instituut ligt de plaats waar eens Rabbi Yohanan ben Zakai zijn vermaarde school stichtte. Yavne is terug; de wijzen willen de Is raëliërs zelf worden. Het volk, dat den kers als Maimonides heeft opgeleverd, onderzoekers als Ehrlich, Haber en Weizmann, en theoretici als Einstein, heeft zich in zijn volle lengte op de we tenschap geworpen. Dit is het land, waar de chef van ae generale staf, Yigael Yadin, aftreedt, lector wordt in de ar- chaeologie, opgravingen verricht te Hat- sor en tenslotte dr Dode Zee-rollen ont cijfert. Men kan zich afvragen, waarom Israël zich de moeite getroost om er bijvoor beeld zo'n kostbaar instituut op na te houden als het Technion te Haifa, en waarom het zijn studenten niet naar Delft stuurt. Het antwoord luidt dan aller eerst dat men zich in Haïfa toelegt op problemen, die in Nederland niet be staan, eigen, autochthone problemen van het Midden-Oosten. Maar in de tweede plaats is het bezit van dergelijke instellingen van onderwijs het uiterlijk teken van ook een intellec tuele onafhankelijkheid. Zonder zijn eigen ingenieurs kan Israël niet voort bestaan. Net als in Nederland begint het in tussen „brainpower" uit te voeren. De Hogere Technische school in Addis-Abe- ba staat onder Israëlische leiding. Het hoofd van het departement van stads ontwikkeling in Nigerië heeft zijn op leiding ontvangen in Haïfa. In talloze fabrieken en laboratoria in West-Afrika kan men Israëlische deskundigen aan treffen. Men heeft Israël, om de waakzaam heid die het verplicht is in acht te ne men, wel „een Zionistisch Sparta" ge noemd, maar het mag met evenveel re den een Zionistisch laboratorium heten. Overal in het land zoeken vrouwen en mannen naar wegen om de beperkingen van landschap en klimaat te ontsnappen, in Jerusalem op de Hebreeuwse Univer siteit, in Haïfa op het Technion, in Re hovot op het Weizmann Instituut, in Beersheba op het Negev Instituut voor Woestijnonderzoek, en nog op" vele an dere plaatsen. Het is, oppervlakkig bezien, een ge stage geduldarbeid. De resultaten komen niet op de voorpagina's van de kranten. In Beersheba heeft een chemicus uit Bergen in België ons een flacon met ta- felzo-.t getoond, dat geheel uit ronde kristallen bestaat; daardoor klontert het niet en blijft het altijd gemakkelijk strooibaar In het nieuwe gedeelte van het Tech nion, paradijselijk gelegen op de hellin gen van de Karmelberg, hebben wij zit ten luisteren naar prof. Franz Ollendorf, een van de grote deskundigen op het terrein van de electronica. Elke dag opnieuw werkt hij aan de opleiding van een nieuwe generatie deskundigen en als hij tijd over heeft, zoekt hij naar mid delen om de doven te laten horen en de blinden te laten zien. „Wij hebben hier een methode ontdekt om het scheuren van muren te voorko men", zegt de „public relations officer" van het Technion, „en verder heboen we kans gezien om de stabiliteit van on ze vliegvelden te vergroten". Sporen en onderdelen van twee gro te projekten zijn wij overal in Israël tegen gekomen. Gebrek aan water en gebrek aan voldoende energiebronnen behoren tot de voornaamste proble men, waarmee het land te kampen heeft. „Ik begrijp dat niet," moet Ben- Goerion (zelf een jurist) gezegd heb ben, „de hele dag schijnt bij ons de zon. Als dat geen energiebron is! En water? Wij hebben de hele Middel landse Zee tot onze beschikking". En toen is zijn opdracht aan de Israëlische wetenschap gekomen: „Maak de zee zoet en onderwerp de zon". Prof. Nathan Robinson, hoofd van het laboratorium voor solaire fysica aan het Technion, is bij de vervuiling van die opdracht een van de voornaamste figu ren. De energie van de zon wordt al op zeer grote schaal gebruikt; in Amerika, de Sovjet-Unie en Frankrijk, maar ook in Israël. Op de daken van duizenden en duizenden woningen ziet men zonne boilers staan. De „collector" is een soort platte broeikas, die voor een groot deel is gevuld met een speciale warmte-ab- sorberende substantie. De broeikas is op het dak in een zodanig hellende stand geplaatst, dat het volle licht van de ochtendzon er op kan vallen. De warmte, die aldus wordt geabsor beerd, deelt zich mee aan het water, dat in speciaal geconstrueerde buisjes door de broeikas loopt. Het verhitte water gaat stijgen en komt zodoende terecht in de boiler, waar het geruime tjjd een temperatuur van zestig graden behoudt. Een normaal Israëlisch gezin heeft twee boilers van ieder 150 liter nodig. Het aanschaffen en laten installeren van zo'n inrichting kost 500 600 Israëlische pon. den. In het Negev Instituut te Beersheba hebben wij gekeken naar de bouw van een huis, dat men van binnen wil af koelen door de zonnestralen buiten. Dat zal dan een nieuw voorbeeld zijn van de paradox, dat men in Israël de zon ge bruikt om koelte te wekken. Ijskasten, die op zonne-energie werken, bestaan er al lang. Eveneens op het terrein van het Negev Instituut staat een zonnespiegel, die de stralen van de zon terugkaatst op een buis, die is gevuld met synthetische olie. Men hoopt de olie zo sterk te kun nen verhitten, dat zij voldoende water in stoom kan omzetten om er een vol ledige wasserij mee te kunnen laten draaien. Ook aan het zoet maken van brak water wordt in Beersheba ge werkt. Wij hebben een kijkje ge nomen in de ontziltingsinstallatie van het Negev Instituut, waar de zouten aan het water worden onttrokken door een reeks electrochemische „filters" of membranen, het proces van de electro- dialyse dus. Buiten hangt er een bron zen plaat „American Special Program for Israel 1959", binnen spreekt men vol waardering over de adviezen van Brons- werk. De woestijn, die aan de oppervlakte zo waterloos is, verbergt in de diepte ontelbare reservoirs brak water, en met het principe van de eiectrodialyse is dus de mogelijkheid gegeven om te zaaien en te oogsten, waar de kwaliteit van de grond het toelaat. De theoretische basis van dit alles is heel hecht en nuchter, maar toch doet het voor de leek een beetje denken aan Moses die door Jahweh in staat werd ge steld op de Horeb water te slaan uit de rots. Men is in Israël nog lang niet ge komen aan de grens van de mogelijk heden der eiectrodialyse en zo zal onge- Toen in Rehovot destijds het pracntige Instituut voor Kernwetenschap werd ge opend, was er een bezoeker, die de vraag stelde, hoe ver dit Instituut ver wijderd was van d< dichtstbijzijnde Ara bische vliegbasis. „Zes minuten", ant woordde een Israëlische wetenschaps man; hij voegde er trots aan toe: «Maar minstens drieduizend kilometer van enig vergelijkbaar laboratorium!" H. J. NEUMAN Reeds enkele malen stonden voor de Goudse kantonrechter mensen terecht, die op de een of andere manier de vei ligheid op de Reeuwijkse plassen in ge vaar hadden gebracht. Ook burgemeester en wethouders van Reeuwijk hebben oog voor zaken als deze en zo werd in de vo rige raadsvergadering besloten in zo verre uitbreiding te geven aan artikel 217a van de Algemene Politieverorde ning, dat het niet alleen verboden is zon der vergunning van B. en W. te varen met motorboten, maar dat het ook is ver boden vaartuigen te gebruiken voor het waterskieën. De overtreding van dit arti kel kon worden gestraft met een boete van 25,-. In verband met de veiligheid op de Plassen achten burgemeester en wethou ders van Reeuwijk het echter wenselijk, dat een zwaardere straf kan worden op gelegd voor deze overtreding. Daarom stellen zij de raad voor, de maximale boete dienaangaande te verhogen tot driehonderd gulden subs, twee maanden hechtenis. Dit voorstel zal in de raads vergadering van hedenavond aan de orde komen. administratiegebouw van de Hebreeuwse Universiteit te Jerusalem. SS?-i A i -A Ir' V -v' A-:, v r 'A C V® 5000 Stuks DAMESPYJAMA'S, van zwanedons flanel 240O paar NYLONKOUSEN, volledig geminderd, In donkere modetinten 3000 stuks DAMESDIRECTOIRES - fantasiegebreid maten 46 t/m 50 2400 Stuks CHARMEUSE DAMESONDERJURKEN met rijke kantgarnering verkoopprijzen 12.95 - 13.95 alleen hier 9 1800 stuks HEREN WEEKENDERS en BLOUSONS, verkoopprijzen 8.95 - 9.95 alleen Hier HERENBORSTROKKEN, prima kwa liteit interlock 1800 stuks GROTE BADDOEKEN, 50 x 100, verkoopprijs 2.45 alleen hier BIJPASSENDE WASHANDJES Ziet onze etalages en ook U WETTIG GEDEPONEERD VAN 'T HOFFPLEIN 8 HOOGSTRAAT 12 Wij nemen spaarzegels van Mij. „De Voorzorg" en „De Schakel" in betaling aan. IN Zware gezoomde SLOPEN f 1.38 Grote HEREN-FLANELLEN f 3.90 Echte NOORSE SOKKEN f 3.50 DAMESSLIPS, alle maten f 0.95 Geheel geminderde le keus NYLONS f 1.98 Zwanendons HERENPYAMA'S f 6-95 Op alle TRUIEN, VESTEN en PULLOVERS van 10 tot 50°/» KORTING Diverse COUPONS tegen SPOTPRIJZEN Enige maanden geleden heeft de sident van de Amsterdamse rechtbank, rar, J. Coninck Liefsting, opzien gebaard door het beroep van vertegenwoordiger en van journalist in verband te brengen met de mogelijkheid om een oplichter te worden. Een verwijderd verband welis waar, maar voldoende om uit die krin gen levendige (en begrijpelijke) protes ten uit te lokken. De president beriep zich echter op een boek van een deskun dige: Dr. M. Zeegers, die in zijn werk „De oplichter" had verteld, dat van de 73 oplichters, die hij had onderzocht er 13 vertegenwoordiger en 5 journalist waren. Als pleister op de wonde voegde de magistraat 'er aan toe, dat niet allen die zich journalist noemen ook echte journaiisten zijn. ...-S V/, -i Overzichtstoto van het nieuwe Technion-complex op de Karmelberg te Haïfa. Op de achtergrond de Baai van Haïfa. (Van een medewerker) Sedert de dag dat wij te Manilla zijn aangekomen en dat was de dag voor Kerstmis, is Manilla vervuld geweest van feestvreugde om de kersttijd en de na dering van het nieuwe jaar. Alle huizen, winkels en hotels zijn versierd met Oos terse sterren, kerstboomlichtjcs en kerst stallen. terwijl men dag en nacht wordt opgeschrikt door het oorverdovend la waai van afgestoken vuurwerk. Dit vuur. werk kreeg echter op de laatste dag van het jaar pas zijn grote kans. toen men vanaf 's avonds 8 uur elkaar niet meer kon verstaan, omdat de gehele stad on derging in een golf van ontstoken kruit, toeters, enz. waarvan men als wester ling maar ternauwernood enig idee kan vormen. Met de komst van het nieuwe jaar werd het eerste gedeelte van liet eerste Aziatische Pax Romana-congres, afge sloten. Men kan nu al zeggen, dat het con gres als geslaagd kan worden beschouwd al was het alleen maar omdat juist op dit congres weer duidelijk werd gede monstreerd hoe moeilijk het is om bin nen de kerk tot een wereldomvattend gesprek te komen. De vergadering van studentenafgevaar digden hield zich bezig met de sopiale verantwoordelijkheid van de student en sociale en economische problemen van de moderne wereld. De gehele problematiek der onderont wikkelde landen werd ter tafel gebracht en besproken, waarna men in discussie groepen vooral belichtte de houding, die de katholieke student hiertegenover zou moeten aannemen en wat zijn positie en toekomstmogelijkheden zijn in ieder van de landen afzonderlijk. Bij deze la'atste besprekingen bleek hoezeer de katholieke student uit deze achtergeble- van gebieden, waarin hij vaak tot een minderheidsgroep behoort, behoefte heeft aan goed advies en uitgebreide leidraad. Hierbij kwam weer eens te meer naar voren, dat Pax Romana juist voor hen meer betekent dan wü kunnen vermoe den. Tegelijkertijd hielden de afgestudeer den hun eerste conferentie met als doel om alle katholieken binnen de A.A.- landen hechter te formeren om daar door hun apostolische taak die vaak geen lichte is, grotere kracht en steun te ge ven Aangedrongen werd op hulp vanuit de westelijke landen bij deze moeilijke taak. Verder was er een vergadering van moderatoren, die, vaak nog gerekru teerd uit de Europese landen, hun erva ringen uitwisselden. Opmerkelijk was dat men afzijdig stond van de hier en daar optredende gettogeesi bij katholieken en aandrong op een zo ruim mogelijke samenwerking met niet-katholieken Ook de verantwoordelijkheid van ont vangende landen tegenover buitenlandse studenten werd aan een uitgebreide dis-, cussie onderworpen. Aan de Europese deelnemers was de mogelijkheid geboden, om naast de uil wisseling van gedachten met de afge vaardigden ook nog iets van de daadwer kelijke situatie te zien zoals die in be paalde landen voorkomt. Wij maakten onze reis naar Manilla via bezoeken te Beiroet, Karachi en Bangkok, terwijl wij nog Saigon. Cal cutta en Caïro zullen aandoen. Hierbij aanknopend kan men zeggen, dat inderdaad de echte journalist, of echte vertegenwoordiger, of ambtenaar of welke beroepsuitoefenaar dan ook, geen oplichter kan zijn; immers de op lichter wordt juist gekenmerkt door zijn on-echtheid. Het wezen van de oplichter is leugen, vals spel, bedrog. De oplich ter speelt een rol die hem niet toekomt. Hij leeft in een schijnwereld die hij zelf opbouwt. Hij weet dat hij leugens vertelt, en toch gelooft hij in de valse rol die hij speelt. Dat is voor normale mensen moei lijk om te begrijpen. De normale mens kent echter niet de geestelijke leegte waaraan de oplichter lijdt en die hij tracht op te vullen. De nor male vermoedt een volheid van beleving, een durf, een intelligentie en een verbeel dingskracht bij de oplichter, die deze ab soluut. niet heeft. Integendeel, de pseudo- loog is meestal angstig, arm van ge voelsleven, prooi van verveling. Hij vult die verveling op door middel van een ont worpen schijnwereld, waarin hij anderen tracht te betrekken. Hij laat zijn slacht offer, dat dikwijls zelf ook bang is voor leegte en verveling en belevingsarmoe- de, meespelen in zijn spel. Het slachtoffer ls vaak maar al te willig daartoe. Het kan de kleine ambtenaar zijn die droomt van luxueuze uitstapjes, de kleine zakenman, die zich verbeeldt een grote slag te kun nen .slaan, de ongehuwde vrouw die haar tekort aan erotische beleving wil compen seren. Zij allen treden gretig in de onwer kelijke wereld die de oplichter voor hen oproept. Sommige vrouwen zijn zo dank baar voor de tijdelijke verrijking van hun bestaan die de oplichter heeft bewerkt, dat zij ook nog na zijn ontmaskering in hem blijven geloven. Ook dit tot stomme verbazing van de buitenstaanders die de bekoring van het valse spel niet hebben ondergaan, en zich daarom ook de ver schrikkelijke zelfonttakeling van het slachtoffer, na de ontnuchtering, niet kunnen indenken, Dr. Zeegers zegt het zó: „Blijkbaar is de bedrieger een figuur die in de menselijke behoefte aan vul ling van de leegte voorziet." Pag. 146. Met andere woorden: mundus vult deci- pi. Een andere oorzaak van goedgelovig heid is de „Devotionslust", de neiging tot dweperige verering van vorstelijke en geüniformeerde personen, die het meest bij vrouwen wordt aangetroffen, maar ook bij mannen voorkomt. Zij die als ambtenaren of als reclas- seringsdeskundigen in strafgestichten werken zijn het er over eens, dat de op lichters onder de delinquenten de meest „interessante" en „intelligente" figuren zijn (Dieven en agressieve misdadigers zijn, grofweg gesproken, weinig interes sant, omdat deze doorgaans gepsycho- patiseerde individuen met een verstompt of verwrongen gevoelsleven zijn.) Oplich ters kunnen zelfs op doorgewinterde ge vangenisambtenaren een zekere beko ring uitoefenen. Zij zijn met hun verhalen over luxe en dure reizen die zij genoten hebben, soms een gevaar voor de eenvou dige, slecht betaalde bewaarder, die zij „in vertrouwen nemen". Zij bezitten meestal een grote vaardigheid met de taai, en spreken graag. De verhalen die zij doen zijn onecht, maar de drang tot communicatie, tot verstandhouding en begrip is groot. Dikwijls beleeft de be drieger een religieus moment in zijn spel van bedrog. Dat maakt het voor de aal moezenier of Leger des Heilsbeamb- te uitermate moeilijk om kritisch het kaf van het koren te scheiden. „Zowel bij de bedrieger als bij het slachtoffer kunnen we in hun daden de behoefte herkennen om de banaliteit en de beklemming van het menselijk bestaan te verbreken en zich het peil anticiperend toe te eige nen." Pag. 71. Ander» typische eigenschappen van de oplichter zijn: zijn zelfoverschatting, zijn lichtzinnigheid en kortzichtigheid, zijn speelse bestaanswijze, zRn infantiliteit en zijn onvermogen om de werkelijke ver- pre- houdingen in de wereld te leren zien zoals zij zijn. Hij sluit de ogen steeds weer voor Zijn mislukkingen, en bedwelmt zichzelf met zijn toneelspel en leugens, en gebruikt zijn slachtoffer als medespe ler om de bedwelming gaande te houden. Ook de medemens is voor de bedrieger een hypnoticum. Hij droomt van groot heid en erkenning door anderen, en speelt de man van aanzien, om zich de bewondering en liefde te verschaffen, die hem thuis of als kind onthouden werden. Vandaar de mateloze geldingsbehoefte, en ook de behoefte aan geld, heel veel geld. Want met geld kan de oplichter royaal zijn, vrienden maken en afgunst verwekken. Het boek van dr. Zeegers is vol van voortreffelijke fenomenologische ana lyses. Hij haalt daarbij veel literatuur aan, maar weet zijn stijl vlot en boeiend te houden. Hij verhaalt een paar frappante voorbeelden van opliehtersexistenties. Tenslotte' behandelt hij de moeilijke vra gen van hun toerekeningsvatbaarheid en hun geneesbaarheid. Die proble men zijn daarom zo ingewikkeld, omdat de bedreiging met straf op de pseudolo- gen en fantasten een zeer geringe preven tieve uitwerking heeft. Immers zij ne men nooit de toekomst in hun plannen op; zij houden geen rekening met de uitein delijke reactie van de maatschappij; zij houden de werkelijkheid met haar obsta kels ver van zich. Zij zijn lichtzinnig, speels en infantiel. Toch is er hoop. Er bestaat de mogelijk heid tot genezing. In dit verband worden de opvattingen van Wiersma, Haver- mans, Tammenoms Bakker en Baan be sproken. Meer inzicht in de psychische structuur van de bedrieger-delinquent zal naar verhoopt wordt, tenslotte een doeltreffende therapie en berechting mo gelijk maken. Kennisneming van dit boek door alle magistraten, die over het lot van verdoolde medemensen moeten oor delen is warm aanbevolen. DRS. H. VAN EEDEN. „De Oplichter", door dr. M. Zeegers. Erven J. Bijleveld, Utrecht, 1959. AMSTERDAM, 7 jan. Aan de in fe bruari te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van J. P. Wyers' Industrie en Handelsonderne ming N.V. zal worden voorgesteld over het boekjaar 1958/'59 een dividend uit te keren van 17 t.w, 16% prscent uit de jaarwinst en procent uit de dividend reserve.- (Over het boekjaar 1957-1958 keerde Wyers 15 procent dividend uit, waarvan ruim 1 procent uit dividend reserve). De 4% procent in aandelen converteer bare obligatie lening, pro-resto groot 2.488.000 zal per 14 april a.s. vervroegd aflosbaarworden gesteld, waarbij de con versiekoers van 281 procent tot 270 procent wordt verlaagd. 's-GRAVENHAGE, 7 jan. De Ne- derlandsch-Amerikaanse Autobandenfa briek Vredestein en de Rubberfabriek Vredestein zullen beide over 1959 een interimdividend uitkeren. In 1958 werd eveneens 4 pet interimdividend uitge keerd, terwijl het jaardividend over 1958 voor Vredestein Autobanden 12 pet heeft bedragen en voor Vredestein Rub ber 14 pet. ROTTERDAM, 8 jan. De Unilever N.V., die zich door de steeds toenemende vraag naar diepvriesprodukten van haar dochteronderneming Vita N.V., geplaatst zag voor de noodzakelijkheid de produk- tiecapaciteit op dit gebied uit te brei den, heeft onderhandelingen gevoerd met Lucas Aardenburg N.V., te Hoogeveen, teneinde tot een oplossing te geraken. De onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de N.V. Lucas Aardenburg onder de bestaande leiding zal worden opgenomen in het Unilever-concern, om, met het be houd van het bestaande groenten- en vruchtenconservenbedrijf, te komen tot een vergaande samenwerking op diep- vriesgebied. ONGELOOFLIJK VOORDELIGE Een partij originele „GRIPPER" AXMINSTER KARPETTEN van zuivere Smyrnawol, 10 m.m. hoge pool. Keuze uit all- over en Afghan dessins. Uitzonderlijk mooie klassekar petten. Een voordelige partij GOLDEN DREAM „EXTRA" BINNENVERINGS- MATRASSEN Golden Dream, de perfecte matras met het wetenschappe lijk uitgebalanceerde veren- systeem... de matras die tot slapen noodt en alles in zich heeft om een diepe verkwik kende siaap mogelijk te maken. Sublieme vering, bijzonder de gelijke afdekking en overtrek van extra zware damast met geborduurde zijkanten. 1 pers. 80x190 G4.^° 2 pers. 120x190 99.^ 20 Jaar garantie. 200x135 voor 300 x 200 voor 325 x 225 voor Een ongekend voordelige fabrlekspartij ZUIVER WOLLEN MOQUETTE TAPIJT (een origineel K.V.T. product) met vast geweven pool, gegarandeerd motecht. Keuze uit 5 kleuren, hq gn 100 br„ p. mtr. voor slechts* IO. ■m BINNENWEG „Ciiy Centrum" BEIJERLANDSELAAN ROTTERDAM - DEN HAAG UTRECHT - VLISSINGEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4