In SQUAW VALLEY moeten de „NAMEN" hotels en casino's doen volstromen Bijna verdubbeling van Franse auto-import AMVJ thans laatste in volleybalcompetitie M i' v -1 Sportief plakboek RAI constateert goed 1959 Student Stenin de allerbeste Leiders Reva enRVC begaan geen misstappen 11 - WH 11 al YS.: èk DINSDAG 12 JANUARI 1960 Zestien kandidaten voor damtitel Atoom-kok Russische aspiraties Selectie militair elftal Russische schaatstitel Gerrit Schulte-trofee niet uitgereikt DE ÉCHTE ALADDIN Staatssecr. Scholten over de sport Nieuwe doelman voor Fortuna Vlaardingen Om Europese titel I960 HONKBALSTRIJD IN BARCELONA Van 19 tot 25 september Loting voor Engelse voetbalbeker Van Steenbergen beboet wegens jagen Virus-ziekte bij Goppi en Geminiani Raad van Noorbeek komt lot inkeer Fraaie dorpsboom wordt niet geveld Plataan-twist bijgelegd NJ 50 losse steken Paul Harden 75 Hf v'T Zeeprik Twee voettochten Doedelzak en zwaard c v:. x%/ - re* 5 ÖL 2a Noordelijke amateurs gaan oefenen Maximum uitkering in Zweedse pool Vrachtauto overrijdt bromfietser Advertentie Nu met het neerdwarrelen van de sneeuwvlokken de winterse stem ming ook Nederland bereikt heeft, nu bovendien onze schaatsenrijders in het Noorse stadje Hamar tot veelbelo vende prestaties gekomen zijn, lijkt het ons een prachtige dag om u op de hoogte te brengen van nadere saillante details met betrekking tot de Olympi sche Winterspelen te Squaw Valley. Wij weten al, dat Walt Disney zich bijzonder inspant om het sportieve ge beuren en de daarbij behorende cere moniën te omlijsten met zoveel franje als aan zijn fantasierijk brein maar ontspruiten kan. Maar, daar houdt het niet mee op. Ook de „business" stelt al het mogelijke in het werk om de „show" te maken tot de „greatest on earth". De heren kijken daarbij niet op een dubbeltje of, om in stijl te blij ven, op een dollar. Dat blijkt uit de tijding die wij thans gekregen hebben en waarin vermeld wordt, dat de hotels en casino's in Squaw Valley en naas te omgeving niet minder dan een half miljoen dollar geïnvesteerd hebben in het vermaak, dat drommen toeschou wers naar het tiendaagse wereldcentrum der wintersporten moet trekken. Het grootste deel van de dollars heeft men op tafel gelegd voor het aantrek ken van artiesten. Dat bleek een goede zet te zijn, want op de vette gages zijn tal van internationale beroemdheden op het gebied van amusement afgeko men. De „namen" zijn er dus: Marie ne Dietrich, Red Skelton, Victor Bor- ge, Liberace, Russ Morgan, Jerry Le wis. Mickey Rooney. Het wachten is nu op het publiek. Maar niet alleen met „namen" tracht men de gunst van het publiek te ver werven. Zo is er een hotel, dat als ex tra attracties om zich van de klandi zie te verzekeren elke dag internatio- UTRECHT, 11 jan. Wanneer vrij dag door de deelnemers aan het Neder lands damkampioenschap, dat van 15 januari tot en met 5 maart in de grote zaal van het Cultureel Centrum alhier wordt gehouden, de eerste zetten wor den gedaan, dan strijden zij niet alleen om de hoogste Nederlandse titel, maar ook voor de deelname aan het wereld kampioenschap 1960, dat van half okto ber tot half november in Nederland wordt' gehouden. Indien namelijk de K.N.D.B. in dit wereldkampioenschaps- toernooi met één deelnemer mag uitko men en de heer B. Dukel, Nederlands kampioen 1959, zijn titel niet weet te pro longeren, zal de nieuwe kampioen 1960 met de heer Dukel in een tweekamp moeten uitkomen. Mag de K.N.D.B. met twee Nederlandse vertegenwoordigers aan het wereldkampioenschap deelne men, dan worden de kampioen van 1959, de heer Dukel, en de kampioen I960 daarvoor aangewezen. De speeldagen zijn iedere week op vrijdag, zaterdag en zon dag, terwijl de laatste ronde op zater dag 5 maart wordt gespeeld. De volgor de in het eindklassement zal worden be paald volgens het Sonnenborn-Berger- systeem. De deelnemers zijn: J. Baste- meyer (Pernis), P. Bergsma (Roorda- huizum), J. M. Bom (IJsselstein), B. Dukel (IJmuiden), ir. G. E. van Dijk (Bennekom), J. Edink (Didam), F. Gor dijn (Den Haag), P. van Heerde (Am sterdam), W. Huisman (Leiden), W. de Jong (Haarlem), H. Meyer (Hoender- lo). F. Okrogelnik (Heerlen), W. Roo- zenburg (Rotterdam), W. F. van der Sluit (Amsterdam), M. L. Vos (Utrecht) en J. J. de Vries (Rotterdam). GONTSJARENKO voorspellingen. naai vermaarde culinaire specialiteiten op tafel zal brengen. Enals de hooggeëerde gasten het willen, kunnen zij zelfs daadwerkelijk meewerken aan hetgeen zij voor hun avondmaal op ta fel zullen vinden. Het hotel beschikt na melijk over een ranche van enkele hon derden hectares, waar de gasten zon der speciale vergunning op fazanten mogen jagen. De prijs is redelijk: zes- eneenhalve dollar per vogel, vervoer, gids en honden inbegrepen. Over culinaire aangelegenheden ge sproken; de deelnemers zullen met bijzondere zorg omringd wor den. De organisatoren hebben de voe ding, die overal waar grootse interna tionale sportevenementen gehouden worden, vele hoofdbrekens kost, zowel letterlijk als figuurlijk gesproken ener giek aangepakt. De leiding van de keu ken, die belast is met de verzorging van de deelnemers en de officials, is opgedragen aan de Deense chef-kok Pe ter Rasmussen. Hij heeft internationale vermaardheid gekregen toén hij belast was met de culinaire verzorging van de deelnemers aan het internationale con gres van atoomgeleerden, dat onlangs in Yucca gehouden is. Daarvoor was hij, tot volle tevredenheid van de man voor wie hij de spijzen bereidde, in dienst geweest van generaal Pershing. Tot slot nog iets, dat meer in het sportieve vlak ligt. Uit Rusland vernamen wij, dat men daar de Olympische Winterspelen met bijzon der veel optimisme tegemoet ziet. In 1956, in Cortina d'Ampezzo, hebben de Russen al geen reden tot klagen gehad, want toen gingen zij met de rrieeste medailles naar huis. Die prestatie wil len zij prolongeren. En, zo zeggen zij, dat zal wel lukken ook. De sltiër Te- renryev, die in Cortina met een bron zen medaille naar huis ging, is er zelfs van overtuigd, dat een Rus nu minstens het zilver in de wacht zal slepen. De Fin Hakulinen, zo zegt hij, zal niet te verslaan zijn, maar voor de tweede plaats tipt hij een Rus, Kolchin of Ku- AMSTERDAM, 12 jan. De perso- nenautohandel in Nederland kijkt terug op een goed seizoen 1959: in de eerste tien maanden van 1959 bedroeg het aantal pfgegeven kentekenbewijzen voor nieuwe auto's 63.750 stuks, het geen een stijging betekent van ruim 30 pet ten opzichte van het voorafgaande jaar. Bijna 50 pet. van het aantal in Ne derland verkochte personenauto's was goedkoper dan 6.000 gld, terwijl 35 pet zich bewoog tussen 6.000 en 9.000 gld. Kwam er in de verhouding van de ver schillende prijsklassen weinig verande ring, de importstatistiek daarentegen geeft een interessante verschuiving te zien. Het marktaandeel van de Fran se merken steeg van 14,6 tot 26,6 pet in de eerste negen maanden van resp. 1958 en 1959, ten koste van de overige leveranciers: West-Duitsland 47,0 (v. j. 56,3), Engeland 14,5 (v. j. 15,8), Italië 6,0 (v. j. 7,3) en Verenigde Staten 4,1 (v. j. 4,3) pet. De Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel Industrie", (R. A. A.) constateerde dan ook in het jaarverslag 19581959 een toenemende bedrijvigheid en een gloeiend optimisme in de gehele weg- transportmiddelenlndustrie en -handel. Duidelijk was ook het herstel in de bedrijfsautohandel met een ömzetver- meerdering met 40 pet ten opzichte van het ongunstige jaar 1958 en in de brom- fietshandel en rijwielhandel met circa 25 pet. In de motorrijwiel- en scooter- handel blijft de situatie mede door de hoge fiscale lasten nog moeilijk, hetgeen de R.A.I. tevens aanleiding geeft te wijzen op de invloed van de toenemende import van gebruikte mo torvoertuigen in het algemeen. Bij de analyse van de omstandighe den, waaronder de Nederlandse trans portmiddelenbranche in de zestiger ja ren zal moeten werken, wordt gewe zen op de gebleken voorkeur voor een eigen vervoermiddel. „Wij staan in „West-Europa op de drempel van de DEN HAAG, 11 ian. Voor het Ne derlandse militaire elftal, dat donder dag te Luxemburg bij kunstlicht een wedstrijd zal spelen tegen de militaire ploeg van het Groot-Hertogdom, zijn 15 spelers geselecteerd. De volgende spe lers zullen de trip naar Luxemburg meemaken: Lagarde (Emma), Kik (Feij- enoord), De Jong (DWS-A), Vilerius (b.iarla), Van Wijk (Volew.), Euwes (Blauw Wit), Bergholz (MVV), Alma (Leeuwarden), Li- (Rapid JC), De Vries (Sparta), De Kreek (DFC) en Seelen (Ajax). Jansen van Stormvogels is we gens een blessure niet beschikbaar. Het is de tweede wedstrijd van het Neder landse'militaire elftal voor de eerste ron de (groep 3) van het toernooi om het internationale militaire voetbalkam pioenschap. De ploeg zal pas kort voor de wedstrijd worden samengesteld. massa-motorisering, aldus de R.A.I. en ook in Nederland zullen wjj hier van de gevolgen ondervinden. Men kan de omvang van de te nemen maatrege len moeilijk overschatten. Zij eisen een duidelijke voorstelling van de gestelde opgave, een beleid op langere termijn en een continu bestuur zonder tussen tijdse wisselingen en afwijkingen van de eenmaal getrokken lijn. In dit licht zullen voortaan alle maatregelen op het gebied van het wegverkeer moeten worden beoordeeld." ALMA ATA, 11 jan. Een 24-jarlge student uit Sverdlovsk, Boris Stenin, is de Russische kampioen schaatsenrijden 1980. Toegejuicht in een volgepakt Spar- takstadion reed hij zijn ereronde. Na drie afstanden de 500, 1500 en 5000 meter had hy reeds de leiding. Een geluk was dat Stenin als een der eersten op de 10.000 moest starten, want de thermo meter steeg zienderogen en op een ge geven moment was de temperatuur zelfs acht graden boven nul. Boris Stenin reed een magnifieke race en ging in 16 min 57,6 sec over de finish. Oleg Gont- sjarenko, die na drie afstanden op de tweede plaats stond, moest toen 26,6 sec sneller rijden wilde hij de titel in zqn bezit krijgen. Het werd een keihard gevecht tussen hem en de latere winaar Viktor Ko- slchkin. Koslchkin zegevierde in 16 min. 42,6 sec. voor Gontsjarenko iri 16 min. 49,9 sec. hetgeen slechts 6.5 sec. verschil tussen Gon' arenko en Stenin beteken de. Boris Stenin, die tot nu toe met 191.367 punten op de 75e plaats van de wereldranglijst aller tijden stond, ver. drong op de wonderhaan van Alma Ata met zijn totaal van 186.246 punten Kees Broekman van de twaalfde plaats. Wel een bewijs hoe hard deze jongeman moet hebben getraind in het afgelopen jaar. De eindstand was: 1. Boris Stenin 186.246 punten, 2. Oleg Gontsjarenko 187.188 pnt, 3. Vladimir Gurov 188.281 pnt, 4. Vladimir SMlikovsky 189.030 pnt. AMSTERDAM, 11 jan. Dit jaar zal de Gerrit Schulte-trofee niet worden uit gereikt. De commissie, die deze jaarlijk se trofee moet toekennen is tot de con clusie gekomen, dat geen enkele kandi daat kan voldoen aan de vijf eisen, die gesteld worden. Die eisen zijn: sportivi teit, karakter, wedstrijdinzicht, strijd lust en prestatie. Tot nog toe was de tro fee vier maal uitgereikt, namelijk aan Arie van Vliet, Jan Derksen, Frans Mahn en Gerrit Schulte. zin. De voorbereiding van de Russische skiërs stond onder supervisie van de „verdienstelijke sportkampioen" Kar- pov. Hij heeft met zijn voornaamste kandidaten een uitgebreid programma afgewerkt. Eerst een zware zomer- training. Daarna een gezamenlijke va kantie in Estland, waar in de bosbouw gewerkt is precies als de Scandina- viërs dat plegen te doen. Vervolgens heeft men gretig geprofiteerd van het vroeg invallen van de winter met de daarbij behorende sneeuw. Ook de Russische schaatsenrijders denken voortdurend aan Squaw Val ley. Oleg Gontsjarenko, de veelvoudi ge internationale kampioen, is zelfs aan het rekenen geslagen. Hij heeft de tijden berekend, die gemaakt moe ten worden om het tot winnaar van de diverse nummers te kunnen bren gen. Hier zijn ze tussen haakjes staan de gemaakte tijden in ortina 500 meter: onder de 40 seconden (40.2); 1500 meter 3.06.0 (2.08,6); 5000 meter: 7.45.0 (7.48,7) en 10.000 meter: 16.30.0 (16.35.9). Wereldberoemd om zijn krachtige, reukloze warmte en solide constructie. Uitste kend te regelen, veilig en be trouwbaar, ook om op te koken. Let op het merk... eis een échte PETROLEUMKACHEL Vraagt proipectus aan bij l.G.DE ZEEUW N V. Pmibus 84, Dordrecht, (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 11 jan. - Door de on verwachte 2-3-overwinning van SVV In Rotterdam tegen Concordia, en de van zelfsprekende 3-1-nederIaag van AMVJ tegen DES, is in de westelijke hoofd klasse van de volleybalcompetitie AMVJ naar de laatste plaats getuimeld. Een wel zeer ongebruikelijke plaats voor de Amsterdammers. En In de dames-afdeling ts het voor deze vereni ging al niet beter. Ook hier wordt de laatste plaats door het team van AMVJ ingenomen. Aan de spits van de westelijke hoofd klasse twee teams; Reva en RVC. Beide leiders maakten geen fout. Reva herstelde zich uitstekend van de nederlaag van de vorige week en dat ging ten koste van OVC, dat tegen de aanvalskracht van Hidde van der Ploeg en Gertie Goedhals niet was op gewassen. Met 13-15, 10-15 en 4-15 ver overden de Amsterdammers de twee winstpunten. RVC had in Hilversum aanmerkelijk grotere problemen op te lossen tegen een mentaal zeer sterk Sportcentrum, dat vooral in Dinke van der Stoep een bezielende kracht bezat. Zowel ver dedigend als aanvallend deed de at letische Van der Stoep voortreflelijke dingen, waardoor do Hilversummers, na de eerste sets maar net hebben ver loren (12-15, 12-15) in de derde set wel zeer verrassend terugkwamen en net 15-3 zegevierden. Dit succes joeg de Hilversummers nog meer op en ditmaal drukten zij hun overwicht, dat voor namelijk enthousiasme stoelde, met 15-9 uit. De beslissende set werd een prestige-slag tussen de geestdrift van Sportcentrum en de rustige ruotine van RVC. De routine van RVC en vooral Bet sterke spel van Bakker waren door slaggevend: 9-15. AMVJ was niet in staat om DES on aangename ogenblikken te bezorgen, zelfs door de 15-3-nederlaag in de derde set raakte DES niet uit zijn ritme. Tinkhof en Zimmermann loodsten hun team dan ook in de vierde set beheerst naar de zege: 15-9. De setstanden waren 15-11, 13-15, 15-3 en 15-9. Van Wijnen was in staat om SOS over de teleurstelling van twee verloren sets tegen Libanon (15-8, 15-13) heen te halen. Zo sterk zelfs dat de Utrechters de derde set veroverden: 1 3-15. Dat stimuleerde SOS ook in de vierde set tot krachtig aanvalsspel en opnieuw hielden de Utrechters een 13-15-zege aan deze set over. Deze klap verwerkte Libanon zeer moeilijk en in. de be- slissende set was SOS opnieuw sterker: 9-15 Ook SVV haalde een dergelijke stunt uit Dit Utreéhtse team stond na twee sets in Rotterdam tegen Concordia met 2-0 achter. Maar het herstel van SVV in de derde set was frappant: 12-15. En steunend op dit succes bouwden de Utrechters voort. Ook de vierde en vijfde set waren zodoende voor hen. En wel met zeer duidelijke cijfers: 4-15, 5-15. Celebes staat bij de dames nog steeds ongeslagen bovenaan. Die Raekse kon de twaalfde overwining van de lands- DEN HAAG, 11 jan. Mr. Y. Schol ten, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft van middag een causerie gehouden aan een lunch van Alumnii van de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam ter gele genheid van de 328ste Dies Natalis van deze universiteit. Het onderwerp was: „De sport in het huidige Nederland". Hij wees er op, dat hij, in verband met het feit dat de over enkele weken! te ver wachten „nota betreffende lichamelijke opvoeding en sport", welke aan de Twee de Kamer zal worden aangeboden, nog niet voor publikatie vrij is, zich zeer moest beperken. Hij bracht naar voren, dat de sport een maatschappelijk ver schijnsel is, dat in het huidige Nederland van groot belang is geworden. Acade misch gevormden onderschatten het be lang van dit verschijnsel wel eens. Als oorzaken van de belangrijke toeneming van de actieve sportbeoefening noemde spreker o.a.: de democratisering van het maatschappelijk leven, de verstede lijking, de beperking van de arbeids duur en de wijziging van de gedachten over de sport in confessionele kringen. Jeugdbeweging en sportwereld staan volgens de staatssecretaris nog te veel apart. Zij kunnen van elkaar leren. (Van onze sportcorrespondent) CULEMBORG, 11 jan. Thans zijn besprekingen gaande, die in een verge vorderd stadium verkeren, tussen de doelman van de amateur 2e klasser Vriendenschaar J Wammes uit Culem- borg en de eerste Klasser Fortuna-Vlaar- dingen, van het betaald voetbal. Laatst genoemde club blijkt veel interesse te hebben voor deze doelverdediger, die ve le malen bewondering heeft opgewekt door zijn spectaculair optreden. Van daag, dinsdag, zou de definitieve beslis sing worden genomen na een laatste be spreking met het bestuur van Fortuna in Vlaardingen. kampioen niet in de weg staan: 15-4, 15-8 en 16-14. RVC kwam door de 3-1-overwining op AMVJ op de tweede plaats: 16-14, 10-15, 15-2, 15-6. Veenendaal incasseerde tegen St. Paul de negende nederlaag: 15-10, 15-12, 12-15 en 15-13. Bij ZVC/K&V Concordia kwam de scheirdsrechter niet op, waardoor deze wedstrijd niet door ging. De standen zijn: heren: Reva 12 22; RVC 12 22; DES 12 20; SOS 11 14; Concordia 11 12; Libanon 10 10; OVG 12 10; Sportcentr. 2 8; US 12 8; HVS 13 6; SVV 13 6; AMVJ 12 4. dames: Celebes 12 24; RVC 11 18; Boeme rang 10 16; SOS 10 12; SVV 11 12; Concordia 12 12; St. Paul 11 10; ZVC/ K&V 9 6; Die Raekse 13 6; Veenen daal 10 2; AMVJ 11 2. LONDEN, 9 jan. De wedstrijden om het Europees honkbalkampioen schap zullen dit .jaar van 19 tot 25 sep tember in Barcelona worden gespeeld. Nederland, dat de titel verdedigt, Ita lië en Spanje meldden zich reeds als deelnemende landen aan. De data werden vastgesteld op het congres van de Europese Honkbalfede ratie, dat dit weekeinde te Londen werd gehouden onder voorzitterschap van de Italiaanse prins Steno de Bor ghese. Het titeltoernooi wordt dit jaar voor de zesde keer georganiseerd. Neder land behaalde het kampioenschap drie keer (1956, 1957 en 1958), Italië (1954) en Spanje (1955) elk eenmaal. Ook in 1955 werden de wedstrijden te Barce lona gespeeld. Engeland werd als nieuw lid tot de federatie toegelaten, Polen als voorlo pig lid. In totaal zpn nu lo landen hij de F.E.B. (Fédération Européenne de Baseball) aangesloten. Eén van deze landen, Tunesië, wordt evenwel be dreigd door een royement wegens een te grote achterstand m zijn financiële verplichtingen. LONDEN, 11 jan. Vandaag is te Londen de loting gehouden voor de der de ronde van het toernooi om de En gelse voetbalbeker. De volgende wed strijden kwamen uit de bus: Scunthorpe United tegen Port Vale, West Brom- wich Albion tegen Bury of Bolton Wan derers, Liverpool tegen Manchester United, Southampton tegen WatfOrd, Sheffield United tegen Nottingham Fo rest, Sunderland of Blackburn Rovers tegen Blackpool, Huddersfield Town of West Ham United tegen Luton Town, Crewe Alexandra tegen Tottenham Hot spur, Bristol Rovers of Doncaster Rovers tegen Stoke City of Preston North End, Newcastle United of Wolver hampton Wanderers tegen Charlton Ath letic, Sheffield Wednesday tegen Peter borough United, Bradford City tegen Bournemouth, Leicester City tegen Ful- ham, Rotherham United of Arsenal te gen Brighton and Hove Albion, Swan sea Town tegen Lincoln City of Burn ley, Chelsea tegen Aston Vilia. ANTWERPEN, 11 jan. Rik van Steenbergen, die een fortuin heeft ver diend met „jagen" tijdens wielerwed strijden, heeft ondervonden, dat de jachtsport buiten de stadions geld kan kosten. Rik nummer een werd vandaag namelijk door het kantongerecht alhier veroordeeld tot een stevige boete, om dat hij zonder vegunning op jacht was gegaan. Hij was ervan beschuldigd een den te hebben geschoten in Graven- weezei, een dorp op ongeveer 15 kilo meter van Antwerpen. CLERMOND FERRAND, 11 jan. De behandelend geneesheer van Gemi niani, dr. Mora, heeft van prof. Schnei der van bet instituut Pasteur bericht ontvangen, dat de malaria-aandoening, waaraan Fausto Coppi en Geminiani le den, op zichzelf niet dodelijk was. Bij beide renners werden echter bovendien sporen van een virus-ziekte „Plasmo dium falciparum" aangetroffen, welke ziekte bi) een zwakke lichamelijke toe stand levensgevaarlijk kan zijn. Gemi niani, die de crisis kennelijk te boven is, zal daarom 4 maanden lang onder me dische controle blijven. De Franse ren ner heeft zijn eetlust terug en is maan dag reeds enkele ogenblikken uit bed geweest. GAEPLE, 11 jan. 'Het Russische nationale ijshockey-team heeft tijdens zijn tournee door Zweden, een Zweedse ploeg bestaande uit spelers van de pro vincie Gaestrlkland, met 0-0 verslagen.. i aandenlang is het Zuidlimburgse dorpje Noorbeek danig in be- I roering geweest. De anders vredig met elkaar levende dorpelingen waren plotseling in twee partijen ver deeld. De vroede vaderen van het dorp waren hiervoor verantwoordelijk. Op voorstel van de burgemeester besloten zij immers de eeuwenoude plataan, een sieraad voor het dorp, om te hakken. De 35 meter hoge dorpsboom con current van de kerktoren was ziek, zo betoogde de burgemeester. De zieke plataan vorm de een gevaar voor de onder de boom levende dorpsbewo ners en derhalve moest hij gaan ver dwijnen. Een boom- deskundige van Staatsbosbeheer was in een speciaal pla taanrapport tot de zelfde conclusie ge komen. De raadsle den waren het met de burgemeesterlij- ke zienswijze eens. De overige dorps bewoners evenwel niet. Zij konden maar moeilijk geloven, dat hun boom, die in de loop van zijn tweehonderd jarig bestaan nooit ern stige ziektever schijnselen had ver toond, thans plotse ling ziek zou zijn. Om zekerheid te hebben besloten „de leiders van het verzet" de bestuurs leden van de plaat selijke culturele raad om de om streden boom door deskundigen gron dig te laten onder- zoeke-. Beide ex perts zouden een rapport samenstel len. Een door de burgemeester aan te wijzen deskundige zou hetzelfde doen, waarna de twee rapporten vergeleken zouden worden, In afwachting van de resultaten van al dit gerapporteer, dis cussieerde de dorpsgemeenschap heftig over het al of niet voortbestaan van de plataan. Met de dag wisselden leuzen als „Voor wie ben ik een sta- in-de-weg of „Voor vreemden moet ik buigen", zich op de aanplakbiljetten in het dorp af. In de plaatselijke cafe's waren plataantwisten schering en in slag. Even plotseling als de dorps ruzie is opgekomen, is zij inmiddels weer bijgelegd. De raad heeft namelijk zijn betwiste raadsbesluit om de pla taan om te hakken dezer dagen met algemene stemmen ingetrokken. Vanwaar deze inkeer Loco-burge meester Hutschemakers, die de verga dering. presideerde toen het omstreden raadsbesluit werd ingetrokken, gaf ons als reden op, dat intussen gebleken is dat de deskundige van Staatsbosbeheer geen serieus onderzoek heeft ingesteld. Woordvoerders van de culturele raad beweren dat de vroede vaderen van Noorbeek geschrokken zijn van de reacties in het dorp. Ook fluistert men dat het vertrek van de burgemeester, die sinds kort in Klimmen benoemd is, niet vreemd is aan het nieuwe raadsbesluit. Overigens verdiept de Noorbeekse dorpsgemeenschap zich niet al te zeer in motieven, welke de raad tot inkeer hebben gebracht. Voor haar is het belangrijker dat de plataan de papieren storm doorstaan heeft. Het eerste militaire saluut gewerd prinses Juliana op haar eer ste wandeling in haar ge boortejaar 1909. Een tekenaar uit die tijd vond er inspiratie in voor een plaatje, waarmede het boek- hui Scheveningen 10, die voor de kust aan het vissen was. Deze bijzondere buit er worden er jaarlijks maar een of twee aangevoerd trok op de afslag wel veel bekijks maar weinig kopers. Uiteindelijk werd de (geluk kige) eigenaar het Scheveningse zee- aquarium, dat de „zeeprik", die door geleerden onder elkaar Petromyzon marinus wordt genoemd, ten geschen ke kreeg. Het is de eerste vis van dit soort, die nu in een met zeewater gevulde glazen bak rondzwemt in Scheveningen. Men hoopt nu maar, dat de zeepaling, ri^e gewoon is zich met zijn mondschijf aan een vis vast te zuigen om hem dan met zijn tan den te „raspen", kan acclimatiseren. Paul Harden, die nu in pension Fraucnhof in Baden by Wenen woont, wordt vandaag 75 jaar. Het is nu vier jaar geleden, dat hij de operette vaarwel zei, waarin hy, eerst in Duitsland en Oostenryk, ver volgens jarenlang in Nederland, een zeer gevierd man is geweest. In 1926 was hij naar Nederland gekomen, sa men met Fritz Hirsch en Friedl Dot- za. Zy begonnen met „Das Dreimad- lerhous", waarin Paul Harden Schu bert speelde. Hy en Friedl Dotza maakten in die jaren de successen. Zy vooral geliefd bij de heren, hy bij de dames, mag men aannemen. Iiy speelde overigens zowel komische wer ken als de jeune premier en beschikte over een goede tenor. De voorstel lingen trokken, ook door Fritz Hirsch zelf overigens, altyd weer volle zalen, niet het minst de premières. Steeds in de Prlncesse-Schouwburg in Den Haag. Na de oorlog was Paul Harden werkje „50 losse steken" wordt ge opend. Het boekje is feitelyk een „ge denkschrift". Het verschijnt ter afslui ting van 1959, het jaar waarin de Ne derlandse bond van Boekbinderspa troons haar gouden jubileum vierde. Het is een aardige, vrij summiere uit gave geworden, die er leuk uitziet. Van elk jaar wordt in een paar regels een feit uit het bondsleven aangehaald; daartegenover staat een plaatje, dat de tijd karakteriseert. De bond is op gericht in het geboortejaar van H.M. de Koningin. In 1934, toen het eigen bu reau van de bond al zestien jaar be stond, werd het pensioenfonds opge richt. Toen kon men de bond ook tele fonisch bereiken. „Vanaf heden kan ons bureau worden opgebeld onder 34681. De houder van dit nummer woont tegenover ons, zodat wij ook ge makkelijk daar kunnen komen om een gesprek te voeren. Namens het hoofd bestuurIn dat jaar brak het oproer in de Jordaan uit, waaraan de opgenomen foto herinnert. Hieruit blijkt, dat de samenstellers mr. E. Elias en J. P. M. van Santen niet alleen naar grapjes gezocht heb ben. Hans Barvelink maakte er een aantrekkelijk drukwerk van. en afgedwaalde, uit de Atlan- #7 tische Oceaan afkomstige „zee- ■*—J prik" is dezer dagen terecht gekomen in de netten van de kotter de eerste, die geëngageerd werd by de Hoofdstad-Operette van Meyer Ha mel, die de traditie van het gezelschap van Fritz Hirsch voortzette. Hy Is daar tot acht jaren geleden gebleven, nam er afscheid in „Sag heim Ab- schied". Kort daarna is hij'naar Oos- tenrijk teruggegaan, waar hij zangles sen geeft aan operettezangers. Beken de sterren behoren tot zijn leerlingen- Zondag heeft mgr. dr. 3. J. Alfrink. voorzitter van de Pax Christi-be- weging in Nederland, de inschrij ving voor de Voettocht Den Bosch 1960 via de radio geopend. Eindexa men-kandidaten van middelbare scho len, kweekscholen en klein-seminaries die voor deze tocht belangstelling heb ben, dienen te weten dat de inschrij ving 15 februari a.s. sluit. Inlichtingen verstrekt de Stichting Voettocht Den Bosch, Wüstela^n 59, Santpoort. De zelfde Stichting organiseert dit jaar voor het eerst ook een voettocht voor jongeren boyen twintig jaar, mede om dat vele oude routiers, die goede her inneringen aan Den Bosch bewaren, nog wel eens een voettocht zouden willen meemaken. Voor hen is de Voettocht A'dam bedoeld, die 18 en 19 juni (onder het octaaf van Sacraments dag wordt gefiouden. Utrecht is het vertrekpunt. De (enige) route voert langs de Vecht. De nacht zal in een tentenkamp te Loenen worden door gebracht. De tocht zal harder en langer zijn meer een pelgrimage dan die naar Den Bosch. Het thema is „Onze oecu menische houding". Verdere inlichtin gen verstrekt genoemde Stichting. De anders altijd een bijna nuffig Engels sprekende heer David Coleman, de directeur van The British Travel Association in Amster dam, heeft gistermiddag in een in het Nederlands-met-een-Óxford-accent gesproken speech de toeristen trek- actie Schotland voor Sport gelan ceerd. De heer Coloman had zich in een rood-geruite kilt gestoken en zich omhangen met een zwierige spor ran (buideltasje). Daarmee haaide hij zich als Engelsman wel de goed moedige spot op de hals van de eveneens in een rok geklede Ewart Cameron, een boom van een kerel- W'fivYY V' j l-ir eigenaar van een hotel aan eon prach tig loeh in de Hooglanden, kampioen' waterski van Schotland en kampioen boomslingeren op een van de grote traditionele volksspelen. Deze Ewan Cameron is een echte Schot en ook een intelligente, zich ge makkelijk bewegende en goed vertel lende propagandist voor zijn schone, boeiende land. De in het American Hotel te Amsterdam aanwezige per sonen, die nagenoeg allen beroeps halve veel met reizen en toerisme te maken hebben, konden zijn heldere uiteenzettingen over de sportieve mo gelijkheden in Schotland uitstekend waarderen. Vooral de mededeling van de heer Cameron, dat Schotland de laatste tien jaar meer geld heeft uitgetrokken voor de ontwikkeling van de vreemdelingenindustrie dan voor welke industrie of bedrijfstak ook, trok hun aandacht. Halverwege de bijeenkomst stapten met oorverdovend geluid twee doedel zakblazers in martiaal Schots tenue de zaal binnen. Een atletisch gebouw de derde man nam tussen hen plaats, legde twee blinkende sabels op de vloer en begon op het obsederende ge- pijp een wilde zwaarddans uit te voe ren. Van dit drietal hoorden wij latei", dat zij leden waren van het politie korps in Edinburgh. Het ruiten- eb kleurenpatroon van hun kilts en plaids over hun schouder was dc tartan van Schotlands historische held Prins Charles Edward Stuart. Zo mooi en indrukwekkend kan geen Nederland se politieharmonie voor de dag ko men. De actie Schotland voor Sport gaat gepaard met een via de reisbureaus ingevoerde prijsvraag, die wel aan trekkelijk is, maar zo moeilijk, dat Schotlands voortreffelijke goodwill' ambassadeur Ewan Cameron gister middag moest bekennen, dat hij er nog niet in geslaagd was de helft van de vragen te beantwoorden. Van de heer David Coleman vernamen wij nog het nieuws, dat hij door Groot- Brittannië wordt overgeplaatst naar Kaapstad, waarmee In het voorjaar een in vele kringen m ons land ber kende figuur dus zal verdwijnen. DEN HAAG, 11 jan. Het voorlo pige qmateurelftal speelt woensdag te Schoonebeek een oefenwedstrijd tegen dt tweede-divisie-club Zwartemeer. De opstelling van de noordelijke amateurs luidt; doel; Van der Berg (Achilles); achter: Koster (WW) en Maat (Ooster- parkers); midden: Timmer (Emmen), Idema (CEC) en Bolhuis (Oosterpar- kers); voor: J. Abeln (CEC), Brust (Emmen), Mulder (Oosterparkers), Nu- ninga (WW) en Th. Abeln (CEC). Frankrijk Op het strand bij Fré- jus zijn. maandag de lijken van een man en een vrouw, slachtoffers van de over stromingsramp van 2 december, aange spoeld. Het aantal doden is daarmee ge stegen tot 333. Er worden nog 85 men sen vermist. STOCKHOLM, 11 jan. De Zweedse poolcommissie zal voor het eerst het nieuwe maximum bedrag toekennen. De prijs bedraagt 250.000 Zweedse kro nen en wordt door twee gelukkigen ge deeld. Ofschoon de maximum uitke- rt'.lg reeds in augustus van het vorige jaar verhoogd was van 100.000 tot 250.000 kroon, was er tot deze week nie mand in geslaagd, de topprijs in de wacht te slepen. Gisteren echter kondig de de commissie aan dat twee personen de hoofdprijs hebben gewonnen. De eerste winnaar, woonachtig in Jön- köping, krijgt 295.000 kroon (met 30 pro cent aftrek voor de belasting), doordat hy een keer twaalf uitslagen van ge speelde wedstrijden goed wist te voor spellen, zes maal elf en twaalf maal tien wedstrijden: De andere prijswinnaar een inwoner van Karlstad, ontvangt 287.000 krooh, voor het eenmaal juis1 raden van twaalf wedstrijden, vijf maal elf en negen keer 10 wedstrijden- DEN HAAG, 12 jan. Gistermiddag heeft de 54-jarige bouwvakarbeider W- Th. Smit het leven verloren als gevolf? van een verkeersongeval. De heer Smit reed op zijn bromfiets over de Paul Krugerlaan en werd ter hoogte van ie Kritzingerstraat ingehaald door een vrachtauto. Vermoedelijk, omdat de vrachtauto te dicht 'angs de bromfiet ser reed, viel deze. Hy kwam onder de achterwielen terecht. De heer Smit, di* gehuwd was, overleed ter plaatse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4