Wat Rotterdam bij een metro- aanleg te wachten staat ■mt G:.- i Vóór half 1960 geen beslissing over landbouwbeleid in EEG Reclame Lederwarenindustrie bereikte hogere produktie in 1959 De stem van de dode pvi I jsTI |Hpi - - 1 door MAX MURRAY s c Tunnelhouivdokken en hulpkanalen SÖE VÖ' Ministerie onderzoekt prijsverhoging Dr. S. L. Mansholt in Londen Goede resultaten van souvenir handel „Zwaar" station bij Rotterdamsche Bank Bezoek van generaal Cassels jmm .B, *Tt Wl Toenemende werkloos heid in W.-Duitsland Maakt voor Uw zaak DONDERDAG 14 JAN'UAUI I960 PAGINA De Willemstunnel Het begin In hart city In Zuid HONGARIJE Mgr. Schwarz-Eggen- hofer tot eed van trouw op regering gedwongen ROTTERDAM, 12 januari. De oude Stokkenbrug, tussen Schiedamsedijk en Willemsplein wordt afgebroken en tijdelijk ver vangen door een brug achter de „Maastorenflat"> Kademuren bij de Leuvekeersluis worden afgebroken en een kanaal van het Willems plein naar het Vasteland wordt gegraven om er de eerste «90 meter lange tunnelstukken, gemaakt op de westpunt van het eiland Van Brienenoord in te varen. Dit zijn de eerste belangrijke werken, die de Rotterdammer te zien krijgt, als de aanleg van de metrolijn begint. Tevoren is er dan al hard op genoemd eiland gewerkt, want daar zal zich dan een bouwdok bevinden, waarin tegelijkertijd twee tunnelstukken elk van 90 meter, vervaardigd kunnen worden. In het geheel worden daar twaalf stukken ge maakt, die tezamen de rivier- kruisende metrobuis gaan vormen. Deze gang van zaken werd vanavond door de heer ir. G. Plantema, hoofdinge nieur van de afd. Tunnelbouw van de dienst van Gemeentewerken verteld tot de leden van de Vereniging tot Bevorde ring van Fabrieks- en Handwerksnijver- heid te Rotterdam, bijeen in Caland- West. De heer Plantema liet zijn gehoor even glimlachen bij de prognoses die men te Rotterdam had gemaakt zo'n 25 jaar geleden, toen de Maas-tunnel- houw aan de orde was. Men had toen gedacht, dat men in 1960 vier miljoen auto's per jaar door de tunnel zou zien rijden. Het werden er eind 1959 24 miljoen! In 1956 was de tunnel al over verzadigd. Men had een kwarteeuw geleden ook berekend, dat de bouw van een tunnel en die van een hangbrug ongeveer hetzelfde zouden kosten, wanneer men' er tenminste rekening mee hield, dat elke auto 10 cent meer ben zine voor het bereiken van de brug zou gebruiken (voor het overwinnen van 60 meter hoogteverschil!) dan bij het door rijden van de tunnel. Nu zou men die kos ten op 40 cent moeten taxeren en boven dien is door het zesvoud van het voor 1960 geraamde verkeer de berekening verre ten voordele van de Maastunnel uitgevallen. Het tramverkeer moet van de Willems brug zijn verdwenen, alvorens men zal gaan beginnen met de grote veranderin gen midden door het Noordereiland, waar de bruggen vervangen gaan worden door een tweebanige spoorwegtunnel en een verkeerstunnel met zes rijstroken, waarnaast dan ook nog een rijwieltunnel komt. De beide laatste tunnels komen al bovengronds aan de zuidzijde van het Noordereiland, zodat de Koningshaven wordt afgedamd en al het scheepvaart verkeer moet passeren daar, waar thans de Willemsbrug en de vaste spoorbrug liggen. Die moeten dus weg, vóór de dam, men in de Koningshaven komen en van, daar, dat de tramverbinding over de ri vier al spoedig moet vervallen. Ziedaar de noodzaak van de metrobouw als eerst aan de orde zijnde object. Er is nog een andere reden. Het Hof plein krijgt jaarlijks tien procent meer verkeer te verwerken en hetzelfde lot zal wel beschoren zijn aan het Van Ho gendorpplein, de plaats, waar nu de ou de Bijenkorf wordt afgebroken. Wil hel verkeer in Rotterdam niet vastrijden, dan moet het tramverkeer binnen acht tien jaren worden veiliggesteld. Dat kan door de metro. Komende itot de metrobouw zei de heer Plantema. dat het hulpkanaal langs het Vasteland ongeveer 200 meter lang zal worden en 15 meter diep. Men zal begin nen met het heien van damwanden en voorlopig zal het verkeer over de Schie- tlamse.dijk nog wel gehandhaafd wor den, maar dat wordt anders, als daar een metrostation gebouwd wordt. Als de twaalf tunnelstukkten onder de Nieuwe Maas zijn gelegd, zal men al be zig zijn aan het werk vanaf het CeAtraal Station naar de Schiedamsedijk. De „kop" van de lijn komt recht voor het Centraal Station, zodat men mid den op het plein een metro-ingang krijgt. Wanneer de Spoorwegen ingaan op een desbetreffende suggestie, komt ook een toegang tot dit metro-station uit in de hal van het Centraal Station. Dit metro-kopstation wordt dubbel uit gevoerd, om later ook te kunnen dienen voor een aftakking naar het oosten, waar immers een groot stadsdeel ontstaat in de Alexanderpolder. Het ligt niet in de bedoeling te komen tot een noordelijke lijn b.v. in de richting Schiebroek, omdat de noordelijke wijken er niet omvang rijk genoeg voor zijn. het noordelijke deel bestemde tunnelstuk. ken worden gevaren naar de plaats van bestemming. De heer Plantema zeide niets van de twee bouwdokken. die aan Weena en Van Hogendorpplein komen ter vervaardiging van deze tunnelstuk ken. Op desbetreffende vragen deelde de heer Plantema nog mede, dat de daling van de spoorlijn al kort na het Centraal Station begint en dat het stadsverkeer van Hofplein naar Schiekade dieper zal moeten ^duiken dan thans onder het (te verlagen) spoorwegviaduct en hoger dan thans zal gaan over Pompenburg, waar de spoorlijn reeds oncjer de grond ver dwijnt. Ten aanzien van de metro in het zuide lijk stadsdeel zei hij, dat het viaduct, dat hier komt, zodanig voordelig is, dat het gemakkelijk zal kunnen worden door getrokken naar Zuidwijk-Pendrecht en naar de toekomstige dubbelstad Spijke- nisse-Hoogvliet. Wanneer men berekent, dat de voet ganger hoogstens 10 minuten moet lo pen naar het metro-station waar dan In verband met de anderhalve mi- nuuts-frequentie de metrotreln al voor hem klaar staat, dan zal wanneer eenmaal de tak Zuidwjjk-Pendrecht er ls, 50 procent van de bevolking van Rotterdam-Zuid zijn bediend. DEN HAAG, 13 jan. Morgen zal de nieuwe commandant van de noordelijke legergroep der NAVO, generaal Sir A. James H. Cassels. een bezoek brengen aan Den Haag. Om kwart over elf zal hij worden ontvangen door de minister van Defensie, ir. S. H. Visser. Vervolgens zal hij het hoofdkwartier van de generale staf bezoeken. Om 11.55 uur zal hij de al daar opgestelde erewacht inspecteren en worden ontvangen door de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny. Si-tZOfcM-.'! RUIMING! Ietwat groter dan de overige metrosta tlons zal dat tussen Rotterdamsche Bank en C. en A. worden gebouwd, omdat men hier de meeste In- en uitgaande passa giers verwacht. Er komt hier waarschijn lijk een extra stel trappen. De metrolijn zal zich, vlak langs auto busstation en stationspostkantoor via het Weena rakelings slingeren langs de fun damenten van het toekomstige Hiltonho- tel. De Coolsingel volgende, snijdt de lijn diagonaal het toekomstige Van Hogen dorpplein om daarna de Schiedamsedijk te volgen. Het opbreken van de Coolsin geldat begint pas over enkele jaren zal een aanvang nemen met het verwijde ren van de onderliggende betonplaat en het trekken van de daaronder staande houten palen. Men kan dan ook begin nen met het heien van de damwanden voor het kanaal, waar doorheen de voor (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 13 jan. De economische controledienst van het ministerie van Economische Zaken onderzoekt op het ogenblik of de prijsverhogingen, die de firma's Mijnhardt en Zwitsal op een aan tal artikelen hebben Ingevoerd, gerecht vaardigd zijn. Volgens een afspraak met het bedrijfsleven zijn deze verhogingen, voornamelijk van babij- en verzorgings- artükelen voor de „hulsapotheek", aan het ministerie gemeld. Dit onderzoek kan enige tijd duren, omdat niet zoals bij brood voorna melijk één grondstof in de artikelen ver werkt is. Zou het blijken, dat de prijs verhoging niet gerechtvaardigd is, dan zal het ministerie in overleg treden met de firma's. LONDEN, 12 ,ian. De heer Mans- iiolt. vice-president van de Europese Commissie, heeft op een persconferentie te Londen verklaard te hopen, dat de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.) binnen zes jaar tot een gemeenschappelijke land bouwpolitiek zouden kunnen komen. De persconferentie werd georganiseerd om de voorstellen voor een dergelijke politiek uiteen te zetten, welke de Europese Commissie aan de economi sche en sociale commissie van de E.E.G. zal voorleggen. Het uiteengezette plan voor het genezen van de structurele tekortkomingen van de landbouw in Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden omvatte drie punten. Ten eerste zouden de aangesloten lan den bij de ministerraad van de E.E.G. een jaarlijks rapport moeten indienen over de coördinatie voor de gemeen schappelijke landbouwpolitiek „aan de hand van zorgvuldige onderzoekingen en v9n voortdurend contact tussen de regeringen". Op basis van dit rapport zou de Europese Commissie dan aan bevelingen moeten doen aan de minis terraad. Daarbij zouden voorstellen moeten zijn voor riteer handelend op treden en financiële hulp van de af zonderlijke aangesloten landen. Tot slot zou er met ingang vap 1961 een Euro pees fonds moeten worden opgericht voor structurele verbetering van de landbouw, welk fonds uit de begroting van de E.E.G. gefinancierd zou moeten worden. Volgens de plannen van de Europese Commissie zullen de landbouwproduk- ten in drie groepen verdeeld worden. Voor de eerste groep (tarwe, grove granen, suiker en zuivelprodukten) stelt de Europese Commissie een „vrij gede tailleerde interventie op de interne markten van de gemeenschap voor en overeenkomstige externe bescherming". Voor rundvlees, varkensvlees, gevogel te en eieren wordt maar zelden inter ventie in de interne markt beoogd. Voor fruit, groenten en wijn zou kwaliteits controle beslissend zijn. Wanneer de voorstellen door de eco nomische en sociale commissie worden goedgekeurd, zullen zjj omstreeks maart of april aan de ministerraad van de E.E.G. worden voorgelegd. Er wordt echter geen beslissing verwacht voor de tweede helft van het jaar. FRANKFORT, 13 jan. (U.P.I.) Het aantal werklozen in West-Duitsland is in december met 156.000 gestegen tot 443.000. Deskundigen wijten deze stijging aan seizoeninvloeden en verwachten dat het weer snel zal dalen. De regering heeft onlangs nog besloten het aantal buiten landse arbeiders in de bouwindustrie te vergroten. BOEDAPEST, 13 jan. (K.N.P.). Het Hongaarse katholieke persagentschap Magyar Kurir meldt, dat mgr. dr. Schwarz-Eggenhofer, die als apostolisch administrator het aartsbisdom Eszter- gom van kardinaal Mindszenty be stuurt, de eed van trouw op de regering heeft afgelegd. De andere administra toren, die tegelijk met hem in augustus van het vorige jaar werden benoemd, hebben dit reeds eerder gedaan. Naar het K.N.P. uit betrouwbare bron in Hongarije verneemt heeft mgr. Schwarz-Eggenhofer wekenlang gevan gen gezeten. Toen hij vorig jaar admi nistrator werd was hij niet bereid de eed van trouw af te leggen. Hij werd daarop gearresteerd en lange tijd aan een „speciale" behandeling onderwor pen. Volgens getuigenverklaringen ver liet mgr. Schwarz-Eggenhofer niet lang geleden de gevangenis als een wrak. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 11 jan. De produktie van lederwaren en koffers in Nederland bedroeg verleden jaar ongeveer 70 miljoen tegen 65 miljoen in 1958 In 1959 werd geëxporteerd voor ongeveer 16 miljoen. De invoer blijft ongeveer gelijk; alleen wordt er meer geïmporteerd uit landen zoals Oost-Duitsland, dat tegen dumpingprijzen koffers exporteerde. Het zelfde geldt voor Joego-slavië ten aanzien van artikelen van varkensleer. De regering wenst een uitbreiding van de handel tussen oost en west, maar de heer P, L. van der Pluijm, voorzitter van dë adviescommissie koffers en le derwaren der Nederlandse jaarbeurs ziet daarin een ernstig bezwaar voor de ont wikkeling van Nederlandse lederwaren- en kofferindustrie. Hij verklaarde dit bij de opening door dr. G. van der Wal, voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandse jaarbeurs, van de wintervakbeurs voor koffers en lederwaren, die gelijk met een souve- nirbeurs tot en met vrijdag a.s. in de gebouwen en op het Vredenburg W°r<4' gehouden. Op het ogenblik worden twaalf kleü' ren aangegeven als modekleuren vo<" damestassen. Bij koffers krijgt men eenzelfde ont' wikkeling. Een verantwoorde beperk!'1* van de kleuren in overleg met de scho®' nen- en handschoenenindustrie leek heer Van der Plujjm noodzakelijk. De lederprijzen zijn het vorig jaar as*1, merkelijk gestegen. Eind vorig jaar tra een prijsdaling in, maar deze is vve®' door verhoging gevolgd en het is uiter® moeilijk en ten dele zelfs onmogelijk de verhoogde prijzen van de grondstfj ten in het eindprodukt te verwerken. D°°, de nieuwe, loonontwikkeling wordt h® steeds moeilijker om gunstige resultate te bereiken. De heer G. Oudenaarden, voorzitte_r van de vereniging van souvenirfabri*311' ten, zei dat er in zijn vereniging een str®' ven is om te komen tot betere en vera®1' woorde souvenirs. Zolang buitenland toeristen echter naar dit soort artikel®„ blijven vragen, zal men, wat kitsch e' rommel genoemd wordt, blijven fabricer®' Ondanks de uitzonderlijk mooie zon1® die voor het kopen van souvenirs n' gunstig is, steeg de omzet van de deta' handel Op de vorige souvenirbeurs alleen aan orders een omzet van 2% 10 2% miljoen gulden behaald. 5) Ja, natuurlijk. Ik vrees, dat hij nogal boos was, omdat ik hem opbelde, maar toen ik hem vertelde, dat wij gevaar" liepen, gearresteerd te worden, zei hij dadelijk, dat wij dan een raadsman bij ons moesten hebben. Firth was alleen maar in staat tot staren. Hebt u hem gezegd, dat u gevaar liep, gearres teerd te worden? Dat is toch zo, mijn beste. Natuurlijk niet. Belachelijk gewoonweg Hoe. Ze glimlachte en schudde haar hoofd» Daar had je natuurlijk helemaal niet aan gedacht. Maar hoe zou u gevaar kunnen lopen, gearres teerd ie worden? Iemand als u? Mijn beste jongen, je kent ons niet. Ik zou bij voorbeeld de laatste zijn om niet in te grijpen,'als ik zag, dat Celia's leven door iemand als Angela Pew- sey verwoest werd. Dat is natuurlijk waar, maar niettemin was Firth ten prooj aan een machteloze woede. Als Celia en u zich laten arresteren wegens moord, dan zou ik zeg gen. dat ik weinig anders doen kan dan toekijken. Maar ik kan u wei zeggen, mevrouw Sim, dat de be schuldigde niets aan zijn eigen berechting kan af- of toedoen. Mevrouw Sim wierp haar hoofd achterover en lach te. Je bent een kruidje-roer-me-niet. Net als je vader. Advocaten: hebben iets eigenaardigs over zich ze hebben er een hekel aan, zich iets te laten ver tellen, dat voor een ander mens zo klaar is als een klontje. In de verte ging een bel, zoals alle dorpsmensen hielden ze op met praten en bleven zwijgend zitten afwachten wie er gebeld had. De politie, mevrouw. Mary's stem klonk eerbie dig. Gisteren zou ze nog een tikje uit de hoogte ge zegd hebben: „als het u gelegen komt, mevrouw, zou brigadier Porter graag even met u spreken Maar nu was brigadier Porter twee keer zo groot en tien keer zo belangrijk geworden. Hij was dé man na de moord. Goed, laat hem hier komen, Mary. Ze wachtten gespannen. Ze hoorden Mary's stem en het gekraak van brigadier Porter's laarzen, toen hij de parketvloer van de vestibule betrad. Bri gadier Pprter was een erg grote man en hij liep langzaam, zoals het een man van gewicht betaamt. Hij nam zijn helm onder zijn arm en zei: Goede morgen, tnevrouw SimGoedenmorgen juffrouw Sim.Goedenmorgen mijnheer.mooi weer tje, vindt u niet? Ze mompelden iets, dat hij als instemming op vatte en hij vervolgde: Het spijt me, dat ik u zo vroeg kom lastig val len, maar u begrijpt natuurlijk, dat ik mijn plicht moet doen. Mevrouw Sim antwoordde voor het hele gezelschap. Maar natuurlijk, brigadier. Gaat u zitten. Dank u, zei hij, terwijl hij naar een rechtgerug- de stoel ging en zijn helm op zijn knie nam. Heel dit. zwaarwichtig gedoe droeg er niet toe bij om de spanning te verlichten. Firth meende, dat hij alles kon verwachten, nu de man eenmaal gezeten was. Toen zei Celia met een luide, heldere stem: Heeft het onderzoek hierheen geleid, brigadier? Mevrouw Sim legde langzaam eerst haar ene, toen haar andere hand in de schoot. Firth zat doodstil. Wel, zei brigadier Porter, als woog hij. zijn woor den zorgvuldig, wel, zo zoudt u het kunnen noemen, juffrouw. Ik tracht de bewegingen te volgen van een bepaald individu, dat onze bijzondere belangstel ling geniet. Wat interessant, zei mevrouw Sim, zonder te weten, waarom het zo interessant was. Ik zou graag weten, of u, zogezegd iemand hebt zien rondsluipen. Een intelligent Iemand zou dadelijk bemerkt hebben, dat de atmosfeer kennelijk opklaarde. Me vrouw Sim omstrengelde haar vingers en bracht haar zakdoek naar haar lippen. Celia stak een sigaret op en zoog de rook diep in haar Iongen. Firth zei, met een soort zucht: De landloper!. Maar hij herstelde zich vlug en voegde er aan toe: We kunnen dit dus als een norma le ondervraging beschouwen, nietwaar brigadier. Ik stel een onderzoek in de buurt in. Dit is mijn twintigste bezoek, mijnheer. Ik vrees, dat ik u niet van dienst kan zijn, zei Celia. Ik ben de hele dag naar de stad geweest. Dat noemen ze toch een alibi, niet? Als u er een nodig had, dan zou dit er een zijn, juffrouw En u mevrouw, bent u ook naar de stad geweest? Nee ik ben de hele dag in het dorp gebleven. En hebt u geen mens gezien? Natuurlijk, ik heb een heleboel mensen gezien. Maar ik moet erbij zeggen, dat ik me niet zo maar kan herinneren wie het waren. Maar een landloper zou u toch zeker opgevallen zijn, nietwaar mevrouw Sim? Ik weet het heus niet. Je ziet ze tegenwoordig nog maar zo weinig. Ik denk wel. dat ze zich anders kleden dan andere mensen en dat ze opvallen Maar de meeste mensen lopen er tegenwoordig zo schamel bij; misschien lijkt een landloper daar nog we) chic bij. Geen mens kleedt zich meer goed, be halve natuurlijk Celia's verloofde. Ze glimlachte te gen Firth. Maar hij komt ook uit de stad en ik be grijp wel, dat ze daar extra punten krijgen, omdat de Regering eer met ze moet inleggen. Brigadier Porter hield zich koppig aan zijn taak. Ik weet zeker, dat een landloper u opgevallen zou zijn. mevrouw. Natuurlijk iemand, die u niet kena«. Iemand die ik niet kende. Mevrouw Sim verdiep te zich in de gebeurtenissen van de vorige dag. Iemand die ik niet kende De dominee. Maar u kent de dominee, mevrouw. O ja. heel goed. Ik had het over vreemdelingen. Ja, ja. De dominee schijnt een soort vergadering gehad te hebben. Er stonden verscheidene auto's. Juffrouw Fitch en juffrouw Rankin zijn voorbij ge komen. maar een landloper kan ik me niet herin neren. Hebt U de kinderen al ondervraagd, briga dier? Die weten altijd alles. Die zaten op school, helaas. Als ik u was. zou ik het ze tóch vragen. Er ont gaat ze niets. Geen mens schijnt iemand Angela Pewsey's huis te hebben zien binnengaan. Brigadier Porter leek wanhopig. Maar juffrouw Tilling is toch naar binnen ge gaan. want die heeft Angela gevonden. Maar geen mens heeft haar gezien. Ik weet ze ker, dat er wei vijftig landlopers voorbij hadden kunnen komen, zonder door een levende ziel gezien te worden. Brigadier Porter moest bijna blozen om zijn eigen uitval en trachtte zich te herstellen door eens zo officieel te worden. Indien u niets hebt toe te voegen aan wat u al gezegd hebt, mevrouw, dan ga ik maar. O, 't spijt me verschrikkelijk, dat ik u zo weinig van dienst kan zijn Ik weet hoe vervelend het is, naar iemand te zoeken. Ik weet nog, hoe Celia altijd zoek was. toen ze nog klein was. Maar ik ben er ze ker van, dat hij vandaag of morgen boven water komt, brigadier. De brigadier voelde zich minder zelfbewust dan zijn woorden klonken. Terwijl hij terugkeerde over de parketvloer, klonken zijn voetstappen trager en zwaarder. Het groepje in de eetkamer luisterde en had medelijden met brigadier Porter. Ze hadden medelijden, omdat hij er warm en ver moeid uitzag en omdat de landloper een legende was. Maar er was niets aan te doen. Het was een van die dingen, die brigadier Porter zelf moest ontdekken. De verhitte, maar doelbewuste Porter ging de weg op om enkele tientallen meters verder opnieuw een tuinhek binnen te stappen. Van achter de hoge muur was alleen het bovenste raam van Huize Impy te zien. De tuin zelf was keurig, strak en streng regelmatig aangelegd en maakte de indruk, alsof hij bang was voor zijn eigenaar. Het huis was eenvoudiger, sober en aardig. Brigadier Porter zette zich inwendig schrap, toen hij bij de deur kwam. Hij wist, dat majoor Torrens hem dit bezoek kwalijk zou nemen. Maar hij wist ook, dat majoor Torrens bijna alles kwalijk nam, vooral de dingen, die zijn bevoegdheid of zijn verstand te bo ven gingen. Hij ging er prat op, te Jcunnen zeggen, dat hij zijn weetje wist. Hij was tien jaar geleden naar Inching Round gekomen, blijkbaar als gepensio neerd leger-officier, had zich dadelijk in alle plaatse lijke aangelegenheden gemengd en was te gelegener, tijd secretaris van de Conservatieven-kieskring en van de Jachtclub geworden. Hij had een dikke nek. Zijn gezicht was pokdalig en rood en zijn ogen puilden uit. Zijn rosse snor stak naar voren, alsof hij zijn tong onder zijn bovenlip had geduwd. Brigadier Porter vroeg of hij majoor Torrens kon spreken. De dienstbode aarzelde en ging toen naar binnen op een manier alsof ze geen enkele verantwoordelijk heid op zich wenste te laden. Wat wii hij? De brigadier kon de luide, welbekende stem horen Wat duivel, waarom heb je dat niet gevraagd? Wat heeft dat te betekenen, zo vToeg op de dag? Nee, nee, laat maar, ik ga zelf wel kijken. Majoor Torrens versoheen, terwijl hij met een ser vet de kruimels uit zijn snor veegde. Hij droeg een jachtbuis, dat hoofdzakelijk uit opgenaaide zakken scheen te bestaai). Een paar slobkousen reikten tot aan zijn knieën. Hm, zei hij welwillend. Kom binnen, brigadier. Neem me niet kwalijk, dat ik je in de zon heb laten staan. Kom binnen. Hij ging hem voor naar zijn werkkamer. Ik hoop, dat ik u niet in uw ontbijt stoor, majoor. Nee, nee, ik ben al lang klaar. Ik zat mijn tijd aan de krant te verspillen. Wat is er aan de hand? Het gaat over die moord. Wou je Zeggen, dat je de schuldige nog niet hebt? De brigadier probeerde grëppig te zijn: Wou u zeggen, dat u hem wei hebt, majoor? En stel je voor, dat dat zo was? Ik zou het je toch niet vertellen. Dat meent u natuurlijk niet. Verduiveld kerel, waarom zou ik het niet tnenen? Wat kan het mij schelen, wie Angela Pewsey ver moord heeft? Ik zou die vent alleen wel eens hartelijk de hand willen drukken. Moord blijft moor'd, mijnheer. Moord blijft moord klets! Wou je soms zeggen, dat het in de haak is, iemand op te hangen, die de we reld van die ouw» heks verlost heeft? De brigadier was oprecht ontdaan. Zo sprak men eenvoudig niet over een dode en zeker niet over een dode. die in koelen bloede vermoord was. Maar majoor, dat is geen manier van praten. Beste kerel, je hebt dat mens niet gekend. Ik weet dat ze het onschuldig slachtoffer is geworden van een lafhartige overval. Hoe weet je dat ze onschuldig was? IedeT meris is onschuldig, totdat het tegendeel be wezen is, zei brigadier Porter rechtschapen. Majoor Torrens beantwoordde dit staaltje van non* sens met gepaste verachting. Ze was een geboren onruststookster. Weet le' wat ze me eens gevraagd heeft? Nee meneer, antwoordde Porter met tegenzin. Of ik deel wou nemen aan een van haar ver vloekte volksdansen. De brigadier ontving deze mededeling met gepaste ernst en begon toen, om de een of andere onverklaar bare reden, te lachen. Hij gaf een slag op zijn dij, di® ieder ander mens geveld zou hebben en brulde letter lijk. De majoor staarde hem aan en stak zijn ver bazing niet onder stoelen of banken. Brigadier Porter wist, dat hij de regels van het fatsoen met voeten trad' maar hij kon het niet helpen. Iedere keer probeerde hij zich te bedwingen, maar telkens kwam hem weer het beeld voor de geest van de volksdansende méjoor Torrens in een fantasie-kostuumpje. Schie uit in vredesnaam! zei majoor Torrens ten slotte. Dat hielp, vooral toen majoor Torrens eraan toe voegde: Ik dacht, dat iemand, die een moord wil oplossen zich waardiger kon gedragen. Brigadier Porter incasseerde de berisping sportief Hij kleurde nog dieper, indien dit althans mogelijk was Juist meneer, zei hij, ik wilde u een paar vrag®11 stellen. Voor de dag ermee! Majoor Torrens vergat niet licht een hem aangeda ne smaad. De brigadier herstelde zich door lang en aandach tig zijn notitieboekje te bestuderen. Allereerst wilde ik weten, zei hij, of u in de looP hebt§1Steren 8ni§ verdacht Persoon gezien of gehoord Nee. U wilt dus zeggen van niet. Ik zei toch „nee"! Hebt u gisteren uw huis verlaten? Ja! Waar bent u heen geweest? In de tuin. De majoor stond op het punt zich eens danig in dit antwoord te verkneukelen maar de brigadier gund® hem er geen tijd toe: Waar nog meer? Wat bedoel je, waar nog meer? Waar bent u nog meer naar toe geweest? Naar de stal, naar het kippenhok en de boom gaard, naar de garage en het toilet. Genoeg? Maar brigadier Porter was nu in zijn elemen4' Schampere opmerkingen .vielen juist in zijn stras4' ie. Jaar in, jaar uit, was hij daarop onthaald door gauwdieven en vagebonden. Hij schreef alles or et] maakte het van belediging tot bewijs. Majoor Tor rens beschreef zeer tegen zijn zin zijn bezighede"' Ja? zei de brigadier effen. Wat ja, man, wat „ja"? Ja. wat volgt, majoor? Waqr bent u nog me®r naar toe geweest? Dat heb ik je toch net verteld? Hebt u het terrein verlaten? Natuurlijk heb ik het terrein verlaten. Waar bent u heen geweest' Hooi eens hier. ik laat me niet als een citM"-'r) uitknijpen U bent niet verplicht mijn vragen te beantwoor den, majoor Torrens. (Wordi vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4