Burgemeester Peek hield Nieuwj aarsrede Onze tijd wordt gekarakteriseerd door Huizinga's tijdbeeld Jn de schaduwen van morgen Balans-Opruiming W. A. VERWAIJEN Wat de Raad verder 1102: behandelde GEBRS. REEDIJK BETIMMERINGEN Burgemeester Peek wierp een blik voor- en achteruit MONOPOLE TH EATER Schiedam geporteerd voor neutrale voorzitter van Rijnmondalthans in de toekomst Profiteer OVER DE DAM 40.000 V- Wat 1959 gaf en 1960 zal brengen GARAGE WALDO J Nsc Liclitmast omver ZATERDAG 16 JANUARI 1960 PAiJii\A 3 Voor EEN AANDACHTIG LUISTERENDE raad heeft de burge meester, mr. J. W. Peek, gisteravond zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede gehouden. Zoals te verwachten viel, werd daarin bijzondere aandacht gewijd aan de uiterst actuele kwestie van het bovengemeentelijke bestuursorgaan „Rijnmond", hetwelk de supervisie op de ontwikkeling Tan het Nieuwe Waterweggebied zal moeten gaan uitoefenen en waar- °Ver nog steeds druk geconfereerd en geargumenteerd wordt. Naar wc feeds schreven, hebben de burgemeesters van Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis en Rozenburg in hun gemeenteraden bereids het een en aftder ter tafel gebracht, waarbij bleek, dat er nog steeds belangrijke meningsverschillen bestaan en men buiten Rotterdam bevreesd is Voor een te grote invloed en zelfs een overheersing van de „Koningin van de Maas". van onze meubelen - gordijnen - cocos - vloerbedekking enz. Er is altijd wel iets voor U bij! Complete woninginrichting Hoogstraat 184-186, tel. 67581 Het gewijzigde wetsontwerp Damwachter '''•uw» sciiiedanisclie courant .y Op psychologisch terrein Emotioneel Op zichzelf heeft deze gedachte weinig tegenkanting ondervonden. Centralisatie wordt Riet steeds gebaseerd op machts motieven, zij wordt ons ook wel opge drongen door de feiten. De noodzaak van een gecoördineerd beleid in dit dy namische gebied is voor ieder bestuur der een realiteit. Niet verenigbaar Voorlopig Enige spraakverwarring SCHIEDAM Nijverheidstraat 26 Telefoon 65382 dingen të fixeren en bepatend te mS i verzorgden de ALGEHELE VERBOUWING en de BETIMMERINGEN 12 en 100 miljoen Aog meer scholen De woningbouw Schiedammers zijn hokvaster Zwaartepunt c I T R O N 2 cv .Ten deze heeft onze burgemeester een e*gen standpunt ingenomen, daarbij er Paar strevend, de partijen nader tot el kander te brengen, speciaal inzake de Positie van de voorzitter, welke door Rot. erdam als van nature aan haar burge meester toekomend wordt geacht, waar tegenover andere gemeenten deze voor ster als een neutrale persoonlijkheid •Joor de Kroon benoemd wensten te zien. Mr. Peek heeft een brede visie ontwik keld en op de voor- en nadelen van de verschillende figuren gesproken, welke ®an het in wording zijnde supercommu- JA, VEERTIG DUIZEND auto's zijn in hamburg reeds op de eerste dag van de vorst thuisgebleven, lazen we dezer da- Sen. Wel, Hamburg is Hamburg, zal men ?®ggen. Maar ook hier in Schiedam heb ben we toch kunnen merken, dat het op de weg niet bepaald prettig rijden was. het was soms beslist stil, zelfs in ons Vfirkeerscaroussel, genaamd Koemarkt- Plein. Wij hebben daar af en toe bij de Hema ?ven staan te verkleumen bij het ver keerslicht, dat kennelijk weer in de oude stand is teruggebracht, zodat men ook eedurende de enkele stille uren als voet ganger wachten moet, terwijl er geen au- °'s vallen te bekennen. Maar ja, het rij- v?rkeer is oppermachtig en de voetgan- een quantité négligeable Trouwens, onze verkleuming maakte m'kens plaats voor een warm gevoel van J^aardering voor de verkeersagenten, die P'-i De Kroon het verkeer regelden. Die Rebben wat koude getrotseerd. Wanneer dit bedenkt, valt alle wrevel over stop- 'chten weg We hebben er één bijna willen vragen, Poelang hij daar op die vlucht heuvel aan alle kanten aan weer ph wind blootgesteld, wel dienst deed. Naar we durfden het niet. Wij hebben er Timers niets mee te maken. Hij zou °Ts dit in ambtelijke taal ongetwijfeld shel duidelijk hebben gemaakt. Enfin, ondanks alles gaat het verkeer a°or. En al verstart en verstijft er veel T" afgezien dan van de vogels in de vo- ®elshow die lekker warm zitten er ?aU toch altijd nog het een en ander te Televen. ri Zo schrokken we toch even toen we op Pe Lange Haven langs de waterkant ge halten zagen afgezet, alsof ze op het jTint stonden te bezwijken. Nu ja we had- Ten pas dat over die dijk in Amsterdam ..h'ezen. Ze zeggen wel, dat er onvoor- j chtig geheid is, maar ons zit nog steeds :,ets dwars en wel dat rapport over de na- ■Jalige invloed van het zware rijverkeer J5 onze dijkwegen, dat bij Waterstaat moet liggen, naar men ons influisterde, ihssen twee haakjes, hebt u al gemerkt, het water beter smaakt? Of drinkt geen water. Maar Rotterdam gaat zijn j?rieven verhogen. ^ar> is er de herrie om „Rijnmond," vaar onze burgemeester nu ook het zijne jan heeft gezegd, daarbij klare wijp Tnenkend. En ten slotte, wat zegt u van die zee- ?aT gisteravond in de krant die zijn win- Ndochter gaat uitverkopen? nale bestuursorgaan inhaerent zijn. We laten hier zijn betoog in den brede volgen Het vraagstuk van het bestuur van de stedelijke agglomeraties is niet nieuw. Reeds voor de oorlog werd men hierme de in de praktijk geconfronteerd, zij het meer in het buitenland dan hier. Daar kende men immers de organisatorische problemen, welke ontstonden door de be volkingsconcentraties in de miljoenen steden. Maar deze problemen waren van gans andere orde dan de bestuurstech- nische moeilijkheden, welke zich in ons land voordeden. Zelfs onze drie grote steden vallen nog niet te vergelijken met de enorme bebouwingscomplexen welke elders zich tot hun huidige omvang ont wikkelden. Was dus voor de oorlog in ons land de belangstelling voor dit facet van de be stuurswetenschappen nog betrekkelijk academisch, nadien is dit door een sa menwerking van onderscheidene facto ren anders geworden. Wij hebben als ge volg van talrijke factoren het sein op on veilig zien staan en zullen daarom voor zichtig verder moeten gaan om de zich mogelijk voordoende gevaren te vermij den. De problemen in ons land liggen anders dan in de bekende voorbeelden van het buitenland. Tracht men daar door ingrij pende regelingen in bestaande verhou dingen en omstandigheden een wijziging ten goede, te brengen, hier gaat het in eerste instantie om een leiding geven aan de ontwikkeling, opdat deze harmo nisch kan verlopen. Slechts ten dele is dat een voordeel. Vaak is het gemakkelij ker te zeggen hoe het niet moet dan hoe het wél moet; wanneer men zijn voordeel wil doen met elders opgedane ervaringen, valt men in de verleiding om het andere als een verbetering te beschouwen. De lering uit de ondervindingen van anderen is van zeer betrekkelijke waarde, omdat de omstandigheden in ieder geval weer anders zijn, een vergelijking met het buitenland is ook hierom gevaarlijk, omdat men zo licht de verhoudingen uit het oog verliest. Men kan het begrijpen, wanneer gezegd wordt, dat de grote steden bestuurstechnische moeilijkheden ondervinden, omdat het te besturen ge heel zelfs in grote lijnen niet meer goed te overzien is. Maar hieraan zijn 'wij in Nederland nog lang niet toe; zelfs wan neer men spreekt van een Randstad Holland als van één geheel, dan nog kan men niet spreken van een complex van unieke grootte. Welke door de commissie niet of niet een stemmig zijn aanvaard. Dit rapport zal in de plenaire vergade ring van de daarbij betrokken gemeen ten verder worden besproken. Dit aantal gemeenten is sinds het begin van de be sprekingen gedaald tot 25 door de ophef fing van de gemeenten Nieuw-Helvoet en Nieuwenhoorn. Voorts bestaat nog twyfel over de vraag of ook Maasland onder deze 25 wel thuishoort; in welke richting gaat de oriëntatie van deze ge meente: naar Rijnmond of naar het West- land? Dit zal nog nader overwogen moe ten worden. De inhoud van het gewijzigde wetsont werp kan als volgt worden weergegeven; Ingesteld wordt een openbaar lichaam, genaamd Rijnmond, dat zijn werkzaam heden kan uitstrekken over het grondge bied van de 24 of 25 gemeenten, gelegen langs de Maas en de Nieuwe Waterweg en op Voorne en Putten. Het is een doel corporatie, dus een publiekrechtelijk li chaam met een zeer bepaalde taak. Deze taak is omschrijven in artikel 3 en omvat de behartiging van de belangen inzake de ruimtelijke ordening, de land- en wa terwegen, het vervoer van personen en goederen, de gas-, water- en elektrici teitsvoorziening, de openluchtrecreatie, de zuiverheid van water en lucht en ten slotte de veiligheid van het verkeer te water. Een beperking van deze taak vindt men in artikel 5: Rijnmond treedt niet in hetgeen van algemeen rijks- of pro vinciaal belang is en onthoudt zich van behartiging van belangen van uitsluitend plaatselijke betekenis. Omtrent de omschrijving van artikel 3 is veel te doen geweest; een groot deel van de bezwaren kon worden opgevangen door de belangen van uitsluitend plaat selijke betekenis aan de werkingssfeer van Rijnmond te onttrekken. Onder dit voorbehoud kon men zich over het alge meen wel met de opgesomde punten ver enigen. Enkele gemeenten wensen de industrialisatie hieruit te lichten, doch de meerderheid kon zich wel verenigen met de gedachte, dat het goed is de al gemene lijnen tot een onderwerp van be spreking in Rijnmond te doen zijn. Alle gemeenten, die aan het overleg hebben deelgenomen, met uitzondering van Rotterdam, hebben zich afgevraagd waarom de havens in de opsomming ont breken. Het hele gebied van Rijnmond wordt toch gekenmerkt door de havens, zeer zelfs dat alle andere belangen moeten worden beschouwd als daarom- een gegroepeerd; de achtergrond en de beweegreden van het intercommunaal overleg is toch de dynamische ontwikke ling van het havengebied geweest. Is het nu juist de periferie in een gemeenschap pelijke behartiging te betrekken, maar de kern van de structuur en van het wel zijn van het geheel daarbuiten te houden. Deze vraag moet ontkennend beantwoord worden. Rotterdam voert voor zijn standpunt een aantal argumenten aan: Eenheid van beleid; ervaring in economische aange legenheden, vaak in concurrentie met andere, havens; lenigheid in beheer en be. stuur om alle mogelijkheden te benut ten. Mijn inziens zijn deze argumenten niet doorslaggevend: de redactie van het wetsontwerp is ruim genoeg om aan Rijnmond de gelegenheid te bicden van de Rotterdamse ervaring en outillage ge bruik te maken, zodat de overgang van liet beheer zonder schokken kan verlopen. Ook passen deze argumenten niet in het 1 naar voren worden gebracht door de burgemeesters, die ambtshalve zitting hebben in de raad. Ik zie dus geen reden waarom het kie zerskorps in 4 districten zou moeten worden verdeeld. Nog minder reden zie ik voor het daarnaast geuite verlangen, dat voor bepaalde besluiten een gekwali ficeerde meerderheid nodig zal zijn. In het toezicht van Gedeputeerde Staten, gecombineerd met een beroepsrecht van elk der gemeenten op de Kroon, zie ik voldoende waarborg tegen een te eenzij dige en te ver gaande aantasting van de gemeentelijke belangen. Wanneer de raad van Rijnmond een maal is samengesteld, kiezen de 45 geko zen leden als dagelijks bestuur een colle ge van gecommitteerden, groot 4 tot 7 personen, waarvan 1 lid, en indien het aantal leden 7 bedraagt 2 leden, niet uit het midden van de raad gekozen mogen worden. Hier is dus een eerste stap ge daan in de richting van de moderne ziens wijze, dat het ook voor de lagere over heid gewenst kan zijn deskundigen van buiten de politiek aan te trekken om op bepaalde terreinen van overheidszorg de leiding op zich te nemen. Burgemeester Peek: Op het nieuwe jaar. OngMnrf "V" 'v h'wrtnm er ntmtrmtm 82ste Jaargang No. 24188 DAM 1 8 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 advertenties f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven,. ingezonden mededelingen f 6.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot, 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe- tairtng. ilk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. «—O—* advertentie-orders worden s*oten en uitgevoerd overeenkomstig Regelen voor het Advertentie man. ABONNEMENTEN 7-40 per kwartaal, f 2-54 "Mand en f 0.59 per week. per Het zijn daarom niet in de eerste plaats de bestuurstechnische problemen, welke de bestuurlijke moeilijkheden van onze stedelijke agglomeraties vormen. Mis schien met enige eenzijdigheid, maar niet geheel onjuist, kan men zeggen, dat de moeilijkheden hier voornamelijk op psychologisch terrein liggen. De doorbreking van de oude verhou dingen, het afstand moeten doen van een taak, welke men steeds heeft gezien als onvervreemdbaar te behoren tot het rayon van het gemeentebestuur, en niet het minst de bezorgdheid over de ver zorging van de belangen van de eigen bevolking in het grote geheel, dit alles doet de gemeentebesturen vaak huiverig staan tegenover nieuwe gedachten. Voeg daar dan nog bij de moderne ideeën over burgerzin en de afstand tussen bestuur en bevolking, een vraagstuk waarmede ieder bestuurder worstelt, en het is duide lijk dat men de complexvorming met gro te zorg gadeslaat en naar eigen inzicht tracht te redden hetgeen als reële waar de aan ons is overgeleverd. Voor hen, die zo denken, gaat het er dus om een modus te vinden, waarin aan de histori sche waarden zoveel mogelijk recht wordt gedaan zonder dat men bij de ontwikke ling ten achter blijft. Spr. ging vervolgens na, hoe sinds 1922 voor de bestuurlijke problemen in het Waterweggebied de gedachten zijn uitge gaan naar het creëren van een nieuw publiekrechtelijk lichaam, dat op ver schillend gebied de tot dusverre aan de gemeenten toevallende taak zal overne men en in den vervolge behartigen. Vervolgens merkte hij op, dat de schep ping van een gebiedscorporatie in dit ge meentelijk reeds opgedeelde gebied niet mogelijk is zonder wijziging in het grond wettelijk systeem. Een gemeenschappelij ke regeling kan slechts op beperkt ter rein worden toegepast en zal dus na oen zekere aanloopperiode to weinig mogelijk heden bieden voor verdere ontwikkeling en coördinatie. Zo is de gedachte gegroeid van een doelcorporatie met een breed op gezet werkterrein. Slechts de mate van centralisatie en de organisatie van het samengaan bren gen nog verschil van mening. Men zal dit moeten aanvaarden. Zoals spr. reeds in de aanvang heeft gezegd: de problemen worden niet alleen intellectueel benaderd, maar ondanks dc beste bedoelingen ook enigszins emotioneel, en dat maakt het bereiken van e<m alles omvattende eens gezindheid illusoir. Om hierin een uit weg te vinden is besloten tot de indie ning van een rapport, waarbij de afwij kende meningen als kanttekeningen zijn vermeld. Spr. ging hierop nader in en vervolgde: Zoals ik reeds bij de begrotingsbehande ling heb medegedeeld, is ook omtrent het wetsontwerp PrinsSimons de bestuurs commissie niet tot een eenstemmig be sluit kunnen komen; na ampele gedach- tenwisseling bleken de verschillende standpunten niet in overeenstemming te kunnen worden gebracht. Daarom is men gekomen tot een rapport, waarin het wetsontwerp werd opgenomen met de wijzigingen, waarover npn-'-mmig- heid bestond, en daarnaast dc i i, kader van de gevoerde besprekingen: daarbij is toch van Rotterdamse zijde bij herhaling betoogd, dat men zich niet door psychologische weerstanden moest laten weerhouden de beste oplossing te kiezen; het komt mij voor, dat juist op dit punt Rotterdam uit gevoelsoverwegin gen de meest logische constructie om trent de taak van Rijnmond verwerpt. Werkelijk, ik heb begrip voor deze over wegingen; de havens zijn Rotterdams trots en glorie. Maar waarom wordt van andere gemeenten wél gevraagd hun trots en glorie in te brengen in het grote geheel? Geeft dit geen voedsel aan de gedach te. dat Rotterdam, dat in Rijnmond een overwegende rol zal gaan spelen, al deze andere belangen dienstbaar zal maken aan het belang van zijn havens? Het is mijn vaste overtuiging dat de opzet van Rijnmond gemakkelijker zou zijn aan vaard, wanneer niet zo stijf zou zijn vastgehouden aan een splitsing van de in te brengen belangen, welke niet ge rechtvaardigd wordt door de door de gemeenten gezamenlijk te bereiken doel einden. De verwijzing van Rotterdam naar de mogelijkheid om in de toekomst de havens in te brengen, wanneer Rijn mond over de te verwachten kinderziek ten zal zijn heengegroeid, is naar het mij voorkomt slechts een doekje voor het bloeden; de thans aangevoerde argumen ten tegen de inbreng zullen ook dan nog volledig gelden. Wanneer Rotterdam al leen bezwaren had tegen een te vroegtij dig overdragen van de havenexploitatie, zou het gerust kunnen zijn. Want niemand denkt thans aan de wenselijkheid om de havens op korte termijn aan Rijnmond over te dragen. Bovendien zal Rotter dam de bepaling van dit tijdstip in eigen hand hebben, omdat een besluit hiertoe in de Rijnmondraad nooit zonder mede werking van de Rotterdamse leden zal kunnen worden genomen. Wat de voorgestelde bestuursorgani satie betreft, merkte spr. op: Ik geloof dat de constructie ervan nodeloos inge wikkeld is en eigenlijk het gebrek heeft van een foutief uitgangspunt. Het gaat er niet om de thans bestaande verhou- Met een vijftal collega's kan ik mij met deze suggestie niet verenigen, om dat deze afwijkt van ons bestaand demo cratisch stelsel. Immers, de bestuursconstructie van Rijnmond is opgebouwd naar analogie van de Gemeentewet. Wil men deze nieu we gedachte aanvaarden, dan zal deze eerst in deze wet moeten worden geïn corporeerd. Zolang dit niet is geschied, lijkt het mij ongewenst hiermede een proef te nemen in het Rijnmondorgaan en zulks te meer, omdat het mij niet twij felachtig voorkomt, dat onder de 70 leden van de Rijnmondraad voldoende geschik te figuren voor de vervulling van een functie in het Dagelijks Bestuur zullen beschikbaar zijn. De voorzitter van de raad is ambts halve voorzitter van het college van ge committeerden. Artikel 11 van het wets ontwerp legt vast, dat deze functie wordt uitgeoefend door de burgemeester van Rotterdam. Hiertegen is veel verzet ge rezen; de tegenstelling tussen grote stad en de omgeving doet zich hier weer gel den. Zij zijn dan ook uitgesproken voor standers van een benoeming van de voor zitter door de Kroon. Rotterdam verdedigt de huidige redac tie van het artikel, omdat het zo de meest vruchtdragende samenwerking verwacht; voorts wijst het erop, dat Rotterdam drie kwart van het totaal aantal inwo ners telt; en tenslotte wordt de personele unie als een voordeel gezien, omdat het in de verwachting ligt, dat Rijnmond her haaldelijk een beroep zal moeten doen op de Rotterdamse gemeentelijke diensten king van Rijnmond. Daarom kan er be ter enige afstand bestaan tussen de ge meenten en Rijnmond. De bepalingen van de Gemeentewet, die beogen zoda nige afstand te scheppen tussen de ge meente en het hoger gezagsorgaan, zijn niet zonder reden neergeschreven (het is nl. onmogelijk de functie van commissa ris der Koningin te verenigen met die van burgemeester); een personele unie tussen verschillende gezagsorganen is nimmer aanbevelenswaardig. Dat de ge meente Rotterdam drie kwart van het aantal inwoners omvat, is in dit opzicht van geen belang, pleit eerder voor het standpunt van de meerderheid, omdat deze in de personele unie een verlangen naar groter invloed kunnen zien dan Rotterdam reeds heeft door de nume rieke meerderheid in het kiezerskorps. Hetzelfde geldt voor het argument, dat Rijnmond herhaaldelijk een beroep zal moeten doen op de gemeentelijke dien sten van Rotterdam; dreigt hier niet het gevaar dat de gemakkelijkste weg wordt gekozen en verzuimd wordt de andere gemeenten in te schakelen wanneer dit mogelijk is? De Rotterdamse argumenten komen mij dan ook niet bepaald gelukkig voor. Het is daarom uit geheel anderen hoofde dat ik mij met een voorlopig samenval len van beide functies- met de personele unie, kan verenigen. Het is onloochen baar dat de wieg van Rijnmond niet is om ringd met blijde gezichten; het nieuwe openbaar lichaam wordt aanvaard als door de omstandigheden opgedrongen, maar men wacht de ontwikkeling af al vorens het zijn sympathie te geven. Wel nu, voor deze ontwikkeling moet aan Rijnmond een eerlijke kans gegeven wor den. Het is te verwachten, dat de nieuwe regelingen zullen ingrijpen in de gemeen telijke bevoegdheden en zich zullen groe peren rondom het centrale punt: de tech nische en economische ontwikkeling van het gebied rondom de Maas en de Nieu- den geforceerd door het aantrekken van verschillende taken, terwijl dc tijd daar voor nog niet rijp is. Zulks zou een fu neste gang van zaken zijn. Zeker, er zal een moment komen, waar op zal blijken, dat het werk. verbonden aan het ambt van burgemeester van Rotterdam, en het voorzitterschap van Rijnmond in één hand te zwaar wordt. Ik' denk dan aan de tijd, waarin Rijn mond ook uitvoerende apparaten zal heb ben gekregen en waarin het college van gecommitteerden en de Raad veelvuldig zullen moeten vergadering. Ik heb 't ge voel, als ik dit overdenk, dat aan Rijn mond een vrij lange groeitijd zal moeten worden gelaten. Nu weet ik wel, dat te genwoordig alle ontwikkelingen zich snel voltrekken en daarom zullen wij hier waarschijnlijk niet moeten denken aan een fase van enige decennia, maar toch wel aan een aanloopperiode, die zeker vijf tot tien jaar zal duren. Op grond van deze overweging geef ik er de voorkeur aan, dat voorlopig de bur gemeester van Rotterdam voorzitter van Rijnmond zal zijn en daarom heb ik voorgesteld aan artikel 11 een tweede lid toe te voegen, inhoudende dat bij al gemene maatregel van bestuur bepaald kan worden, dat de voorzitter door de Kroon kan worden benoemd, zulks om te voorkomen, dat wanneer het tijdstip van scheiding van de beide functies zal zyn aangebroken, hiervoor de langdu rige en omslachtige procedure van een wetswijziging zal moeten worden ge volgd. Mr. Peek besprak, na deze even inte ressante als belangrijke opmerkingen, weerklank zullen vinden, de interne or ganisatie van Rijnmond erop wijzend, dat de mogelijkheid geschapen is, om het ambtenarenkorps er van beperkt te hou den. „Ik verwacht", aldus spreker, ,-voor de toekomst een zelfstandig openbaar li- Naar het mij voorkomt heerst hier eni. ge spraakverwarring. De Rotterdamse argumenten hebben in hoofdzaak be trekking op de verhoudingen gedurende de eerste jaren, terwijl men aan de an dere zijde te veel in de toekomst ziet zon der zich te realiseren hoe men tot die toekomst groeien moet. Vandaar dan ook dat beider argumenten langs elkaar been gaan en de kloof eerder breder ma ken dan overbruggen. Ik meen, aldus mr. Peek, dat het principiële gelijk bij de meerderheid ligt. De gemeentebesturen worden op diver se punten afhankelijk van de medewer- Men3 kan' zijn ogen niet sluiten voor hetchaam met een boven en buiten de .c feit, dat, hierbij steeds Rotterdamse be- meentebesturen scande joomtter en langen zullen worden ontmoet. Voor een m~-,eetnlt.If1"»mtfl'npn nPr nn'w'kl-V goede ontwikkeling van Rijnmond is hetl Dlt stelt de grote lijnen to on. - nu van het hoogste gewicht, dat de belan- ling zoveel doenlijk vast en laat de plau1 gen van Rijnmond en Rotterdam in eerste instantie gecoördineerd worden. Wan neer reeds in het beginstadium de lei ding zou komen te berusten bij een door de Kroon benoemde voorzitter, dan zal men aanstonds het verschijnsel consta teren, dat deze zal trachten met al de kracht die in hem is aan zijn zaak en die van Rijnmond zoveel mogelijk inhoud te geven, met het gevolg, dat Rijnmond zich niet geleidelijk en harmonisch zal ontwikkelen, maar dat de groei zal wor- selijke uitvoering zoveel mogelijk aan de gemeentebesturen over, maar houdt de uitvoering van projecten van meer dan plaatselijke betekenis in eigen hand. Hij besloot met vast te stellen, dat de nieuwe ontwikkeling in vele gemeenten dieper zal ingrijpen dan in Schiedam. Zijn gedocumenteerd en weldoordacht betoog was door de raadsleden met dc grootste aandacht beluisterd en hem viel een langdurig, erkentelijk applaus ten deel. In zijn antwoord als oudste raadslid is het goed thans in het openbaar uit te op de Nieuwjaarsrede van de burgemees-1 spreken, dat wat in Schiedam tot stand ter, heeft de heer H. M. Willemse (K.V. wordt gebracht, onze bewondering en P.)' zijn voldoening geuit over hetgeen er1 vreugde dubbel en dwars waard is. in het jaar 1959 in Schiedam tot stand is gebracht. „Het aantal gereed gekomen werken mag ons met trots vervullen", zo zei de heer Willemse. Slechts zelden wordt de voltooiing van ondernomen wer ken met veel gedruis gevierd en daarom voor de verdere ontwikkeling; het is j van het we structuur in het gebied der samen gaande gemeenten. De belangen der af zonderlijke gemeenten kunnen steeds juist de bedoeling te komen tot een nieu. Bij de aanvang van zijn grote Nieuw jaarsrede heeft de burgemeester de le den van de gemeenteraad zijn beste wen sen aangeboden en na zijn beschouwing over „Rijnmond" een overzicht gegeven van het afgelopen .jaar en van hetgeen voor 1960 verwacht mag en gedaan moet worden. Nu het jaar 1959 verstreken is kunnen wij zeggen, dat onze arbeid in het verle den bepalend is geweest voor de uiterlijke vorm van onze plaatselijke gemeenschap Na het verstrijken van de Tweede We reldoorlog had Schiedam twee grote pro jecten op zijn program staan: de bouw van een stadhuis en de bouw van een ziekenhuis. In de daarop volgende jaren bleek echter, dat aan de verzorging van andere belangen de voorrang moest wor den gegeven. Ik noem hier met name de woningbouw. Sinds 1946 zijn rond 4300 woningwetwoningen gebouwd en ruim 1000 particuliere woningen; de met deze bouw gemoeid zijnde bedragen alsmede straataanleg, recreatie en grondverwer ving voor de verdere stadsuitbreiding maakten het lange tijd onmogelijk aan de realisatie van andere plannen te begin nen. Wanneer men beseft, dat alleen al het nieuwe recreatiegebied circa 12 miljoen gulden heeft gevraagd, wie daarbij optelt de 5 miljoen gulden, nodig voor de ont sluiting van Nieuwland en dat doet in de wetenschap dat alleen de stichting van de nieuwe woonwijken een bedrag heeft ge vraagd dat de 100 miljoen gulden verre overschrijdt, die zal moeten erkennen dat er geen gelegenheid is geweest om te denken aan de vervulling van wensen, welke niet van de grootste urgentie wa ren. In deze situatie begint nu langzamer hand verandering te komen. Enerzijds zijn een aantal werken tot stand gebracht, welke voor een lange reeks van jaren hun plaats in onze samenleving zullen be houden, waaraan dus in de thans te on derkennen toekomstw einig of niets ver anderd zal worden, anderzijds doet de groei van de gemeente èn 't enkele tijds verloop de noodzaak toenemen om ook de plannen van de tweede orde te reali seren. In deze ontwikkeling vormt het jaar 1959 'n belangrijke fase. In dit jaar toch kwam de uitvoering van een aantal grote kapitaalswerken gereed, welker aan wezigheid in de toekomst niet meer onge daan gemaakt kan worden. Met name denk ik hier aan de spoorwegwerken, .weL ke hun voltooiing naderden: de beide spoorbanen zijn omhooggebracht en een vijftal viaducten is gereed gemaakt. Het meest spreekt hier wel de opheffing van de overweg in de Overschiesestraat: op 30 september zijn onder gejuich de spoor bomen buiten gebruik gesteld; een grote last voor het verkeer en een bron van tijdverlies en ergernis is hierdoor weg genomen. Daarnaast is de smalle over weg in de Schiedamseweg vervangen door de ruime spoorwegkruising in de Nieuwe D: mlann. Voorts ken hier genoemd worden de l: Si'iilsli'i- mét dc behorende werken, te weten de aanleg van een nieuwe buitenwaterkering aan de noordoostelijke oever van de Wilhelmina- haven; dit gedeelte van onze dijken vol doet thans aan de hoogste eisen. Het Beatrixpark is in het voorjaar geopend en bracht aan de bevolking een waardevol recreatiegebied als vervan ging van het inmiddels buiten gebruik ge stelde Sterrebos. De verlengde Maas boulevard vond een waardige afsluiting in het met medewerking van de gemeente gestichte café-restaurant „Europoort", dat reeds in het eerste jaar van zijn bestaan duizenden bezoekers van buiten de stad tot zich heeft weten te trekken. Het op gaand sier-element nabij dit gebouw, ons geschonken do-or een milde gever, ver leent aan het rivierfront van Schiedam een eigen en karakteristiek silhouet. Een nieuw accent krijgt dit silhouet, wanneer in 1960 de toren van de thans in uit voering zijnde Gereformeerde kerk van verre over Maasboulevard en rivier zicht- baas zal zijn. Het Balkengat werd gedempt en een nieuwe jachthaven geeft een apart ca chet aan het aldus vergrote recreatie gebied langs de Maas. T>e grond tussen de Oude Dijk en de Schie verkreeg zijn definitieve bestem ming als industrieterrein en wordt thans als zodanig in gebruik genomen. Hierme de heeft thans ook het laatste gedeelte van de Oude Dijk zijn landelijk karakter verloren: het eerste gedeelte, het stuk tussen de vroegere Damlaan en de spoor weg, is geneel opgegaan in net nieuwe stratenplan. In verband .hiermede diende het woonwagenkamp te verdwijnen. De uitbreiding van onze stad wordt hieraan duidelijk gedemonstreerd; ongeveer 10 jaar geleden kon het woonwagenkamp aan de Buitenhavenweg niet langer ge handhaafd worden; het werd toen over gebracht naar de oude Dijk, in landelijke dreven, ver van de bebouwde kom. Thans was de bebouwing het kamp wederom genaderd en weer moest het verplaatst worden: aan de Schiekade is een plaats gevonden en een nieuw kamp is ingericht dat tevens aan hogere eisen voldoet. In 1959 is onze stad een drietal grote schoolgebouwen rijker geworden; de ge meentelijke ulo-school verrees op de lege plaats aan de St.-Liduinastraat, waar vroeger de Ambachtsschool stond: de Christelijke Technische School kreeg een eigen gebouw aan de Nieuwe Dam laan; als een voorbeeld van een gelukkig samengaan van moderne bouwmethoden en esthetische vormgeving ontstond de prof. dr. Gunningschool in Nieuwland. Het lokalengebrek van het gewoon lager onderwijs in die stadswijk is hierdoor voor het moment iets minder nijpend geworden, maar de woningbouw gaat door en zo zullen ook in 1960 vele kin deren in Nieuwland een plaats in de school vragen; er zullen daarom daar nog enige schoolgebouwen moeten verrij zen voordat een zekere evenwichtstoe stand ter plaatse is bereikt. Het vertrek van vele gezinnen van dc 'T- stad mar de "ipuwe woningen deed i f._. fcilert .-'ibinding van Nieuwland met het centrum van Schie dam toenemen. Een belangrijke verbe tering is verkregen door de aansluiting van de Nieuwe Damlaan aan de Nieuwe Haven, waarvan al aanstonds een druk gebruik wordt gemaakt; een verdere ver betering zal eerstdaags worden verkre gen. wanneer de nieuwe Spoelingbrug een directe verbinding tot stand zal bren. gen met de Groote Markt. De woningbouw vond onverminderd voortgang; 436 woningwetwoningen kon den worden betrokken, terwijl 239 wonin gen in de vrije sector werden opgeleverd. Daarentegen werden 122 woningen aan hun bestemming onttrokken, zodat de woningvoorraad vermeerderde met rond 550. Zoals ik u reeds bij de behan deling van de begroting heb medegedeeld, zullen ook in de komende jaren vele wo ningen aan hun bestemming worden ont trokken; de stadsontwikkeling is thans in een stadium gekomen, dat een aan tal werken moet worden uitgevoerd en daarvoor bestaande bebouwing moet ver dwijnen. Ik denk hier met name aan de Proveniersbrug en aan de doortrekking van de Prof. Kamerlingh Onneslaan. Voor het overgrote deel gaat het om verouderd en vaak ook vervallen opstal len, zodat wij hierover niet behoeven te treuren, wel stelt de noodzaak om voor de bewoners vervangende woonruimte te vinden het Bureau Huisvesting voor las tige en soms delicate problemen, doch ook deze moeilijkheden zullen overwon nen worden. Het arbeidsveld van Bureau Huisves ting vertoont nog geen neiging tot in krimpen. Het aantal inschrijvingen neemt nog altijd toe, zij het ook in een vrij lang zaam tempo. Schijnbaar is het in tegen spraak met het in de laatste jaren z ker behoorlijke tempo van de woning bouw. Verschillende factoren spelen hier een rol. Vooreerst is er bij enige groepen maar een kleine geneigdheid om te verhuizen, of beter gezegd om snel een woning te aanvaarden. De moeilijkheden, verbonden aan het verkrijgen van een andere woning, doen velen afzien van een verhuizing of van het aanvaarden van een tussenoplossing met de wetenschap, dat men over enige jaren toch weer weg moet. Daarnaast speelt ook een zekere voorkeur voor vooroorlogse woningen nog 'n rol. Zo is een toestand gegroeid, dat velen wel verhuizen willen en dus ingeschreven staan, maar door de beperking van het terrein hunner keuze niet vlug tot ver huizen komen. Daaruit is wellicht te ver klaren, dat ondanks de groei van de be volking sinds de oorlog met omstreeks 30 pet. het aantal verhuizingen binnen de gemeente ongeveer de helft bedraagt van voor de oorlog. Naast dit alles is ook een verlaging van de huwelijksleeftijd waar te nemen: bedroeg de gemiddelde leeftijd van bruid en bruidegom in 1949 nog respectievelijk 26.1 en 29,5. in 1959 waren deze gemid delden gedaald tot 24,3 en 27,7 jaar, dus voor beide partners met rond 1.8 jaar. Ook deze factor heeft een vergrote vraag naar woonruimte gebracht en daar kan niet altijd op korte termijn in worden voorzien. Wie beseft, dat 8'2 pet. van de huwenden de 20-j. leeftijd nog niet heeft bereikt en 65 pet. nog niet de 25-jari_ ge leeftijd zal dit kunnenb egrijpen en billijken. Nog steeds ligt het zwaartepunt van de woningbouw in Nieuwland. Door finan cieringsmoeilijkheden dreigde de harmo nische groei van deze stadswijk verstoord te worden toen de plannen voor de bouw van een winkelcentrum langs de Monseigneur Nolenslaan niet konden wor den uitgevoerd. Gelukkig is thans een modus gevonden om deze plannen, zij het in enigszins gewijzigde vorm, tochi tot werkelijkheid te brengen; een open plek tussen de bebouwing heeft hiermede haar definitieve bestemming verworven. Een niehw en apart accent zal deze woonwijk het volgend jaar verkrijgen, wanneer het weldra in aanbouw zijnde Rooms Katholiek kerkgebouw zal zijn voltooid, de gelovigcn oproepend tot be zinning en aanbidding. IVant zonder re serve kan men stellen, dat het. gemeen schapsleven eerst tot volle ontplooiing kan komen, wanneer de mens niet al leen in zijn maatschappelijke behoeften kan voorzien maar ook het voedsel voor de geest kan vinden. De bevolking is dit jaar met ruim 1000 zielen toegenomen; de grens van 80.000 is gepasseerd. Ik spreek hier van grens, omdat het de Gemeentewet is, die aan het bereiken van de 80.000 consequenties verbindt; 37 leden zal de gemeenteraad tellen de e.v. verkiezingen en huisvestingsprobleem met vernieuwde hiermede dringt zich een reeds bestaand kracht naar voren. Laten wij hopen, dat de plannen voor de bouw van een nieuw stadhuis zonder vertraging of tegenslag verder kunnen worden ontwikkeld. Dit geldt niet alleen voor het stad huis. dit geldt voor het gehele terrein van onze werkzaamheden. Voor de wo ningbouw in 1960 en 1961 is de ^plaats reeds aangewezen; de bruggenbouw kent twee grote objecten, de Proveniersbrug en de Poldervaartbrug, waaraan met kracht wordt gearbeid; de plannen voor het gemeenteziekenhuis moeten in dit jaar gereed komen en tenslotte zal - de baan van rijksweg 20 in onze gemeente duidelijker gemarkeerd worden. Op een tiental plaatsen kruist deze baan onze straten en wegen. De 15 viaducten van spoorweg en rijksweg benevens een tiental grote bruggen voor het zware ver. ker zullen aan het stramien van ons wegennet een grote mate van vastheid geheven, zodat ingrijpende wijzigingen zich niet snel kunnen voordoen. Uit dit alles komt duidelijk naar voren, dat buiten de woningbouw de inhoud van 't gemeentelijk beleid sterk zal verande ren. In de verstreken jaren lag de nadruk op het verkeer en de recreatie, in de komende jaren zal de volksgezondheid in het middelpunt staan: ziekenhuis en bejaardenzorg. Ik zeide reeds in de aan vang. dat de taak van de gemeente in principe onbegrensd is. Daarom is het niet zo heel erg. wanneer diverse ge meentelijke taken door andere instanties (o.a Rijnmond) worden overgenomen. Want- steeds komen nieuwe punten naar voren, waaraan het gemeentebestuur in de toekomst zijn aandacht en werkkracht kan wijden. De chauffeur W. v. d. E. uit Noord- wijk reed gistermiddag op de Vlaar- dingerdijk ter hoogte van de werf Wilton-Fijenoord een lichtmast omver, toen zijn auto plotseling moest remmen voor een stoppende autobus. Een opmerkelijk punt in de nieuwjaars rede van de burgemeester vond spreker i de verklaring, dat het beleid van het ge meentebestuur zich zal wijzigen: tot dus. verre was de grootste aandacht geves tigd op het verkeers- en recreatiepro bleem. maar in de toekomst zal speciaal de gezondheidszorg de volle aandacht van B. en W. alsmede van de raad op j zich gevestigd zien. Als lid van de verkeerscommissie vroeg spr. echter blijvende aandacht voor de nog bestaande verkeersvraagstukken; al zijn de grote lijnen getrokken, in details is nog veel te wijzigen en aan te passen. aldus de heer Willemse. Dat ook de moei lijkheden met de huisvesting overwonnen zullen worden stemt tot vreugde maar spr bracht nogmaals de moeilijkheden voor de grote gezinnen onder de aandacht van college en raad, hierbij de hoop uit sprekend, dat ook voor hen in de nabije toekomst passender nieuwe woningen be schikbaar zullen komen. De heer Willem se zei tevens met voldoening te hebben vernomen dat het gemeentebestuur de taakoverdracht aan „Rijnmond" niet j ziet als een aanleiding om zijn arbeid voor onze burgerij te verminderen, maar reeds naar nieuwe terreinen uitziet, waarop het algemeen welzijn kan worden gediend Hij besloot met het uitspreken van de wens, dat het college en raad ook in 1960 i in prettige en harmonische arbeid moge samenwerken, tot heil van ons dierbaar Schiedam. Nieuwland ligt achter de Schie. Desgevraagd heeft wethouder v. d. i Berg de reden verklaard waarom door Gedeputeerde Staten goedkeuring werd: onthouden aan het plan tot onteigening van het blok panden. Lange Kerkstraat. Kreupeistraat en Boterstraat. Het ver zoek hiertoe werd destijds ingediend bij het algehele plan „Nieuwland" maari G. S. eisen een concreet plan over de sa nering ter plaatse. Binnen een half jaar zal hetzelfde plan dan ook opnieuw wor-i den ingediend, aldus de wethouder, maar dan op basis van het stadsplan. In alle scholen onderzoek naar brandveiligheid. Het ingediende voorstel tot het verlenen j van een krediet van 8.000.- t. b. v. de brandbeveiliging van de Jan Ligthart-: school waaraan de raad goedkeuring ver-: leende zal leiden tot het instellen van een onderzoek op alle plaatselijke scholen. Mogelijk dat ook bij andere scholen het nemen van beveiligingsmaatregelen nood.; zakelijk is. Dit verklaarde de wethoudef van Onderwijs, de heer Sabel op eet door de heer Collé gestelde vraag. Het bejaardenonderzoct kost bijna 50 mille. Met uitzondering van de heer W. Kok (C H.U.) kan de raad zich verenigen met; het voorstel 46.500.. uit te trekken voor een in de gemeente in te stellen bejaar-j denonderzoek door het „E.T.I." De heer Kok zag dit bedrag liever besteed aan meer directe ontlasting van het pro-j bleem De heer Dominicus (A.R.) was van mening, dat deze kosten door het; Rijk gedragen moeten worden, aange zien hiermede maatschappelijk werk verricht wordt. Wethouder Sabel achtte: de bejaardenzorg een vraagstuk waarover: niet lichtvaardig gedacht mag worden Het i weliswaar kostbare onderzoek is nood-; zakelijk om te voorkomen dat dit urgente probleem op de verkeerde wijze wordt; opgelost. Het zal inderdaad een jaar du ren alvorens het rapport gereed is, maari dan zullen er ook inzichten naar voren ko men. die mogelijk naar een snelle op lossing van- het bejaardenprobleem zul len leiden. benzineverbruik 1.18) VRAAGT UKMDNS'I'KSTIE SINGEL 11-45 - SCHIEDAM Otficieei agent voor Schiedam Vlaardingen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON 64.65.0 (3 HJnen)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3