Gigantisch karwei tot een goed einde gebracht Elektrische centrales in het onrustige hart van Afrika Boycot van goedkope- vlagschepen naastenliefde SOCIALE WEGWIJZER KRUISWOORDPUZZEL Huwelijksaanzoek liep uit op een vechtpartij m Feest der Vier weken voor dronken jongeman Felle concurrentie 2500 jaar.... Nieuwe zondvloed Observator Biêdn ónder de stromen Van de Copperbelt HUi Hoge Raad vernietigt Rotterdams vonnis Opnieuw begonnen Sociale Verzekerings bank en Raden van Arbeid Cor Kleisterhc Veranderingen per 1 januari 1960 Paul Steenbergen alleen directeur BEJAARDE VROUW VERDRONKEN Loongrè*1 Senembali-Maatschappij NSC ZATERDAG 16 JANUARI 1960 NA 4 Ondanks de wirwar der politieke gebeurtenissen in'Afrika is daar ëen groots, technisch werk tot stand gekomen. Terwijl Frankrijk iverd opge schrikt door de breuk in de dam van Malpasset bij de stad Frejus en in Egypte dictator Nasser de eerste spade voor de nieuwe Assoeandam in de grond stak, is in Rhodesia, een der weinige Afri kaanse landen, waar het nog tamelijk rustig is, de Karibadam in gebruik genomende grote stuw in de machtige Zambesirivier. Wanneer ive hier tussen twee haakjes spreken van de eerste spade in de grond voor de Assoeandam, dan was dit symbolisch bedoeld. Want president Nasser liet door het drukken op een elektrische knop een lading van tien ton dynamiet in de rotsen van de Nijloever springen. Daarna, metselde hij een eer ste steen voor de dam, welk voorbeeld door koning Mohammed V van Marokko en andere Arabische polentaten werd gevolgd. Er waren tal van vooraanstaande personen voor deze plechtig heid uitgenodigd, onder wie de Sovjet-Russische minister voor elektrische energie Ignaty Novikov. De Karibadam daartegenover is in alle stilte in gebruik genomen. De plechtigheid werd althans geen internationale gebeurtenis, bedoeld om er politieke munt uit te slaan. Maar dit neemt niet wegdal hij een der grootste wonderwerken van techniek van deze tijd kan worden genoemd en van minstens even grote betekenis is als de Assoeandam zal zijn. Vijfduizend neger-arbeiders en elfhonderd Italiaanse, in hun vak geschoolde arbeiders en technici hebben drie jaar in de tropenzon gezwoegd, om dit giganteske karwei tot een goed einde te brengen. Het werk verliep zó voorspoedig, dat het zes maanden eerder dan volgens het contract kon worden opgeleverd. En zulks, ofschoon de stuwdam van de Zambesi ontworpen is door de Franse ingenieur Coyne, dezelfde, die de stuwdam van Malpasset ontwierp. Desondanks beschouwt men hem toch als de bekwaamste expert inzake de bouw van stuwdammen ter wereld. PRIJSPUZZEL HAAGSE COMEDIE EERSTE SLACHTOFFER Voortduren van de Ve' plichte verzekering gedurende een jaar fj Premieloongre'!j, M.i.v. 1 januari 1960 is het maxim^, loonbedrag, waarover premie moet den betaald, van f 19 op 20 per U gebracht. Het jaar 1960 telt 314 vtfu dagen, zodat het maximum loonbedf, waarover in I960 premie moet word betaald, 314x20 is 6280 bedraagt. Ziekenfoid' Ziekenfonds bejaard^' De premie voor de vrijwillige ziek6'' MACHTIGE ZAMBESI IN BOEIEN kei zal vormen tussen twee grote ver keerswegen. waarvan de een tot diep in het hart van Afrika voert, de andere naar de zee loopt. Er is een miljoen ku bieke meter cement in gegaan, nadat eerst vijf honderdduizend kubieke meter rots en aarde waren uitgegraven. Een der elektrische centrales is reeds volop in werking en beschikt over zes tur bines van 100.000 kw, met een produktie en het water in het daarvoor uitgelegde gebied allengs steeg, vluchtten de die ren naar de hoger gelegen gedeelten. Leeuwen, buffels, luipaarden, zebra's, an tilopen en tal van ander gedierte, duizen den apen, ze werden het slachtoffer van het wassende water. Snelle boten voeren over de onder water gezette vlakten en waar mogelijk werden de soms half krankzinnig geworden apen aan boord gehaald en naar veiliger oorden overge bracht. Andere dieren lieten zich niet redden en gingen half verhongerd en uit. geput de dood tegemoet. Men heeft een antilope, met haar jong in de bek. meer dan twee en een halve kilometer zien zwemmen, tot het ongelukkige dier zich tenslotte dodelijk vermoeid met de stroom liet meeslepen en omkwam In het grote reservoir is nu nieuw le ven aan het ontstaan, dat van vissen en andere waterdieren. Men schat, dat spoe dig het meer van Kariba tien tot vijf en twintig duizend ton vis per jaar zal op leveren. De Batonga-negers zijn van ouds her jagers en vissers geweest. Wat de visvangst betreft, openen zich voor hen nieuwe mogelijkheden. Hun stamgebied is nu grotendeels overstroomd. Ze zijn van ncmaden landbouwers geworden. Hun is'het land in de buurt toegewezen en men heeft hun geleerd, de grond te bewerken. Natuurlijk heerst er grote ontevreden heid onder deze mensen, die van een zwerversbestaan, dat ze eeuwen en eeu wen achtereen geleid hebben, moesten overgaan in dat van de gevestigde land bouwer. Ze zagen hun visgebied en hun jachtterrein opgeslokt worden cn zelfs een behoorlijke vergoeding kon hen niet met hun lot verzoenen. Misschien smeken ze in stilte nog steeds de wraak van Nyami-Nyami over de blanken af. Maar de woeste Zambesi is in boeien geklonken en men is er van overtuigd, dat de Karibadam niet zulk een catastro fe zal veroorzaken als'de dam van Mal passet, al werden ze dan door dezelfde De Karibadam is gebouwd op een, on dergrond, welke het niet .zoals die van Malpasset kan begeven en'onder de dam zal scheuren. De rotsen van.,<de Zambesi- oevers zijn zo hard als staal. Het werk is volgens de plannen van de Fransman in opdracht van de regering van Rhode sia uitgevoerd door een combinatie van Italiaanse bouwondernemingen en elek triciteitswerken, waaronder de beroemde Fiat te Turijn. Het spreekt vanzelf, dat de Karibadam daarom grote aandacht in de Italiaanse pers heeft getrokken, waaruit we hetgeen hier volgt groten deels bijeengelezen hebben. We dienen inmiddels eerst even te her inneren aan de grote strijd, door diver se internationale bouwondernemingen gevoerd, om dit project in handen te krij gen. Aangezien Rhodesia tot het Britse Gemenebest behoort, lag het voor de En gelsen voor de hand, dat de uitvoering er van aan een Engelse maatschappij of com, binatie zou worden toevertrouwd. Maar de inschrijvingen van Engelse zijde ble ken veel te hoog. Men is toen tot een in ternationale inschrijving overgegaan. Hieraan namen behalve de Italiaanse groep de beroemde Amerikaanse bouw onderneming Morrison uit Utah het grootste concern op dit gebied, een Engels-Zwitserse, een Engels-Deense en enkele Engelse ondernemingen deel. De Italiaanse inschrijving bleek- aanzien lijk lager dan de andere en de inschrij vers konden voldoende waarborgen bie den mede door hetgeen ze reeds op hun naam hadden staan dat het karwei tot een goed en. snel eindeZou worden, ge bracht. Ondanks een heftige campagne in de pers van Rhodesia eh Engeland werd het werk aan de Italianen gegund, die de bouwput overnamen, welke reeds door een Engelse firma was aangelegd. Het karwei werd voor' SO miljoen -.pond, ster ling gegund.'..,.: N ïtjflü! m geesten, die iedereen het passeren vah Kariba beletten. Hoevele korjalen, hoe goed ook bemand met gespierde roeiers, waren reeds door dé Nyami-Nyami ver zwolgen En inderdaad, in 1957 zwollen de wa- van' 39 graden „it' de "kraan. De grond teren van de Zambesi dusdanig, dat de was me°igmaal verraderlijk. Maar er vonden toch geen dodelijke ongevallen van 5 miljard kw. per jaar; éénachtste van de totale Italiaanse produktie aan ingenieur geprojecteerd elektrische energie, die toch waarlijk niet gering is. Aan de tweede centrale wördt hard gewerkt. Maar in de drie en een half jaar tijd, dat er met man en macht aan de dam van Kariba werd gewerkt, zijn ontzag lijke ontberingen geleden. Elke dag vlo gen er. vliegtuigen over het terrein ,en bespoten alles met chemische middelen tegen malaria en tsétsévlieg en andere gevaarlijke insekten. Elke auto, elke tractor, die naar Kariba kwam, werd aan de grens van het werkterrein op be smettingsgevaar onderzocht. De gereed schappen moesten in koud water gelegd worden, alvorens ze in handen konden worden genomen. Zelfs ijsgekoeld water kwam na korte tijd met een temperatuur 1 J- w En wat voor een karwei. De Zambesi is een der grootste en waterrijkste rivieren ter wereld. Alvorens ze Kariba. gereikt, heeft deze „bison onder'" de strdnaen", zo als ze eens vanwege de kracht, harer stroomversnellingen dichterlijk 'genoemd is. een afstand van tweeduizend kilome ter afgelegd en er nog duizend 'voof zich, alvorens in Mozambique de oceaan te be reiken. Bij Kariba, op een hoogte van vijfhonderd meter, gaat het water van de Zambesi, na bijna half Afrika door kruist te hebben, steeds sneller stromen, teneinde zich een doorgang te forceren tussen twee machtige rotspartijen. Hier was dan ook de plaats, om een stuwdam te bouwen en vande kracht van het water gebruik te maken. Maar hiertoe moest een afstand van enkele hon derden kilometers worden afgetast, om de, meest geschikte plelcH'ë vinden en het tevens mogelijk té' maken, een machtig kunstmatig meer als waterreservoir aan te leggen. Rhodesia had voor zijn zgn. Copper belt. de streek der kopermijnen waar, tussen haakjes, talrijke Nederlandse im migranten werken dringend meer elektrische energie nodig. De koper produktie van deze streek, die zich langs de grens met de Kongo in Noord-Rhodesia uitstrekt (Rhodesia is verdeeld in Noord en Zuid-Rhodesia, maar staat onder eén bestuur) vormit een der voornaamste bronnen van inkomsten van het land, met een opbrengst van 130 miljoen pond sterling per jaar ofwel ongeveer twee derde van de opbrengst der goudmijnen van Johannesburg. De tabak is een an dere, uiterst winstgevende vorm van be drijvigheid. Tot dusver werd de elektrl sche energie voor de kopermijnen voor namelijk door met kolen gestookte cen trales verwekt en anderdeels tegen hoge priis uit de 'Belgische Kongo betrokken. Allerwegen zag men in Rhodesia de noodzakelijkheid van de stuwdam in de Zambesi in. In het land zelf kon aldus 34 miljoen pond sterling bijeengebracht worden, Engeland leende 18 miljoen, ter wijl de Wereldbank nog voor 28 miljoen zorgde. Hiermede waren de eerste gelden voor de onderneming bijeengebracht en kon men starten. De nodige financiën voor de stuwdam zelf en de bouw van twee grote elektrische centrales waren verzekerd en de rest zou wel volgen. Er moest inmiddels nog een kleine stad ge bouwd worden, teneinde de technici en werklieden te herbergen, alsmede de noodzakelijke werkplaatsen en opslag plaatsen. In 1956 kon men beginnen met het aan boeien leggen van de geweldige rivier, die door de aan zijn oevers bij Kariba wonende Batonga-negers als een godheid werd vereerd. Ze waren ervan overtuigd, dat de blanken zich de toorn van deze godheid op de hals zouden halen en wel spoedig zwaar gestraft zouden worden. Zij noemen de Zambesi de Nyami-Nyami en op de in de stroomversnellingen lig gende eilanden huisden volgens hen boze door de Italianen gebouwde kampemen ten groot gevaar liepen. Ze hadden reeds de eerste werkzaamheden verricht voor het plaatsen van de stalen damwand in het bed van de rivier, die 2500 jaar ach tereen dezelfde loop had gehad. Twee duizend vijf honderd jaar te voren was die door de een of andere natuurcata strofe gewijzigd en had de Zambesi haar tegenwoordige loop gekregen. Bij overle vering wisten dc Batonga-negers van deze grote verandering. Hun stam is een der oudste en aanzienlijkste van Afrika en ze noemen zich afstammelingen van de bijbelse koningin van Saba. Het bleek, dat de Zambesi veel meer water kon aanvoeren, dan volgens nauw keurige waarnemingen berekend was. op grond van gegevens, gedurende de laatste zestig jaren verzameld. Men had als hoogste hoeveelheid 6200 kubieke me ter per seconde geschat, maar in 1957 Stortte de Zambesi niet minder dan 8200 kubieke meter water per seconde door de vernauwing van Kariba. Dat was in middels nog niets, naar men in 1958 er voer, toen de ZambeskRijdens een bijzon der hoge waterstand zowaar 16.000 kubie ke meter water per seconde tussen de rotsen door slingerdeToen kwamen de stalen damwand en dc reeds gelegde fundamenten onder water te staan en drong dit in de tunnels door, welke ten behoeve van de elektrische centrales waren aangelegd, doch die nog in het beginstadium verkeerden. De ont zaglijke watermassa's vernielden de we gen, welke naar het terrein der werk zaamheden leidden, alsmede een brug en wisten over een grote oppervlakte alle sporen van de activiteit der mensen ujt De Batonga-negers schudden ver manend het hoofd. De Nyami-Nyami zou nog veel meer dan de beruchte tsétsé-vlieg en de malaria de blanken noodlottig worden plaats. Maar zo de Karibadam geen mensen levens eiste, hij heeft het leven gekost aan ontelbare dieren der wildernis. Toen het grote reservoir werd aangelegd, bij na tienmaal zo groot als het Comomeer In het dambomcersstadje Kariba werd j deze kerk gebouwd, toegewijd aan de H. Barbara. Ofschoon in het hartje van Afrika staande, behoort ze met haar pa rochie tot het aartsbisdom Milaan. DEN HAAG, 15 jan. De Hoge Raad heeft vandaag arrest gewezen in het cas satieberoep tegen het arrest van het Haagse gerechtehof in de zaak van de boycot van de schepen onder goedkope vlag, die in 1958 in de Nederlandse havens is toegepast. De Rotterdamse rechtbank zag geen grond voor een verbod van de Nadat de Zambesi wat tóf rust was ge komen en haar wateren weer een nor maal verloop hadden, zag het er naar uit, dat alles vergeefs was geweest. Twee jaar werk, dag en nacht, in continube drijf. Alleen de stad was gespaard ge bleven. met haar fraaie kerk, haar bioscoop, haar recreatielokalen. Ofschoon er gedurende enkele dagen een grote ver slagenheid heerste, bracht het zelfver trouwen der ingenieurs uitkomst. Er was niets onherstelbaars gebeurd. Het werk zou enigszins vertraagd worden, maar het kon voortgang vinden. De tegenslagen dienden juist, om de energie te prikkelen en meer te preste ren, dan eigenlijk verwacht werd. Nu ligt er een 580 meter lange dijk dwars door de Zambesi. 126 meter hoog en op zijn smalste punt nog twintig meter breed Er loopt een weg overheen, die een scha- boycot en dit vonnis werd, toen de werk gevers in hoger beroep gingen door het Haagse Gerechtshof bevestigd. De Hoge Raad heeft conform de con clusie van de advocaat-generaal, mr, Loeff het arrest van het gerechtshof vernie tigd. De Hoge Raad heeft voor zijn oordeel als uitgangspunt genomen de arbeidsover- eenkomst tussen de werkgever en de indi viduele werknemer, behoudens de moge. lijkheid, dat de collectieve arbeidsover' eenkomst op dit punt een bijzondere re geling inhoudt. Dit brengt mee, dat ook bij werkweigering in collectief verband het beginsel zal moeten gelden, dat de weigering van de werknemer om de ar beidsprestatie 1e verrichten, een wanpres tatie oplevert. Nu beoogde dé onderhavige actie een doel, dat buiten de verhouding van de werknemers tot hun werkgevers ligt en haar aanleiding vindt in omstan digheden, welke die werkgevers niet had den opgeroepen en oök niet kunnen he in-vloeden. Ook waren door de actie, geen algemefte belangen of zedelijke bégipse- len in zodanige mate betrokken, dat te genover die werkgevers de doorbreking van het beginsel der contractures ver bondenheid daardoor zou worden gerecht vaardigd. Het beroep van do internatio nale transportarbeidensohganisatie; op so lidariteit van de werknemers kon dus hun op het Nederlandse recht berustende ver plichting niet doorbreken. De Hoge. Raad.kon in.deze zaak niet ten principale recht doen, omdat de bonden zich nog niet hebben beroepen op de ih- houd van de collectieve arbeidsovereen komst,. welke zou meebrengen, dat een actie als de onderhavige geoorloofd is. Het hof is, aan deze beoordcljng niet toegeko men. Met vernietiging van 's hbfs arrest heeft de Hoge Raad daarop de zaak naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage verwezen. AMSTERDAM, 15 jan. Blijkens het gecombineerde jaarverslag van de So ciale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid over 1958, is het totaalbe drag aan uitkeringen ingevolge de door deze organen uitgevoerde sociale ver zekeringswetten in dat jaar ten opzich te van 1957 belangrijk toegenomen. Uit gekeerd werd in totaal f 1.146,6 min. tegen f 1.070,1 min. in 1957. Ontvangen werd in totaal f 1.222,5 min., hetgeen ruitn 25 pet. meer was dan in 1957. De oorzaak van de stijging was in hoofd zaak een vermeerdering van de premie ontvangst voor de algemene ouder domswet. De beleggingen der door de bank be heerde fondsen vertegenwoordigden per uit. 1958 een waarde (aankoop- waarde) van f 1.606,0 min. tegen f 1.417,1 min. per uit. 1957. Bij de bgnk werden in 1958 396.000 ongevalsaangiften ingevolge de indus triële ongevallenwet ontvangen, het geen 8 pet. minder was dan m 1957. Deze achteruitgang wordt voornamelijk toegeschreven aan de verminderde werkgelegenheid als gevolg van de be stedingsbeperking. Het aantal renten krachtens de inva liditeitswet nam wederom toe. Per uit. 1958 bedroeg het totale aantal A.O.W.- pensioenen rond 765.000 (739.000 per 31 december 1957), bestaande uit 441,000 ongehuwdenpensioenen (150.000 man nen en 291.000 vrouwen) en 324.000 ge huwdenpensioenen. Nauwelijks zijn de onheilspellende ,ie" richten over de verschrikkelijke water ramp van Fréjus verstomd of Nederla" zo vertrouwd met het water word opnieuw verrast door een hoofdstedelijke ramp. Gelukkig is het geen Fréjus geworden gelukkig geen duizenden die moeten rouwen en treuren om het verlies r«" zovele dierbaren, gelukkig geen mas graf van mensen, die aan het zwelgtlis tige water ten slachtoffer zijn gevalle'1- Fréjus is zijn slag nog niet te boven en het leed van Fréjus heeft tallozen voor hun leven getekend. In de hoofdstad is de gelukkige be perking tot louter materiële schade e" hinderlijke, doch niet onoverkoomb'We gezinsellende. Wat is dierbaarder dan eigen huis en warme haard, de intiem- eigenheid van het huiselijke interie"r' dat een eigen leven ademtGelukkig 's een snel herstel hier mogelijk en «e sporen van het leed zullen spoedig z'J" vervaagd. Wat is bij deze rampen in een Vs koude temperatuur dan toch het ver warmende element? Zoals bij alle ram pen boden de hulpvaardige handen zich tveer met honderden tegelijk aan, teer er in honderden huisgezinnen een plaats je en soms wel een omvangrijke plaaj3 ingeruimd aan de haard, werd koude en water getrotseerd om de ander helpen, werden vuren opgestookt en kof fie bijgezet om de ander te warmen. Dat zijn paradijslijke momenten va" menselijke naastenliefde, waarbij men zichzelf geheel vergeet om alleen m""r bezig te zijn met de ander. Zulke ram pen zijn feesten van naastenliefde. Maar elk feest is van korte duur, ad ders zou het geen feest zijn, maar da feestelingen blijven dezelfde. Er is im mers geen mens die het kan stellen z°f' der liefde. Het is zijn oorsprong en zijd eindpunt tevens. Maar de mens verged zo barbaars snel, dat hij in staat is om> wanneer het geen feest is, ook barbaurs te handelen. Naastenliefde wordt niet y leen gevraagd bij een ramp als Fre of Amsterdam, naastenliefde wordt al e dag gevraagd en is in de letterlijke z>" broodnodigomdat anders de mens °P' houdt mens te zijn. Rampen als Fréjus en Amsterdam ge beuren er dagelijks, zij het in enigszi"1 andere vorm, want dagelijks krepere over de gehele wereld duizenden, om'1"1 zij niet in staat waren als mens te leve'* Duizenden over de gehele wereld heb' ben geen eigen huis of haard, geen wei- of geen voedsel om het eigen lirh en het eigen leven redelijk in stand houden. Vele. moeders, die het nieu" jonge leven brengen, zijn niet in stm om dat te behouden; zij eten slecht* smart en hulpeloosheid. Wij, begenadigde westerlingen, dwne" wel te beseffen, dat de sporen van dc*e voortdurende rampen niet uitgeveet" kunnen worden dan door middel V"1 onze naastenliefde, die de omvang der rampen dient te evenaren. Èr zijn Per 1 januari I960 enige be langrijke veranderingen aangebracht op het terrein van de sociale verzekering. Dat wil zeggen, formeel moeten die ver anderingen nog aangebracht worden. Want daar is een wetswijziging voor no dig. Maar de Sociale Verzekeringsraad heeft dé uitvoeringsorganen verzocht om niet de bedoelde wijzigingen reeds van 1 januari. I960 aï rekening te houden eu vóórts'om de aangesloten werkgevers 'te adviséten hetzelfde tej doen. Öaar.'OnS' is gebleken, dat er nog niet overal eèn juist' inlicht bestaat in ^de veranderingen, terwijl ons ook bij nerna- De stuwdam van Kariba in Rhodesia, die met de ermede verbonden elektrici teitswerken tachtig miljoen pond ster ling kost. DEN HAAG, 15 jan. Het bestuur van de Haagse Kunstkring heeft'1 de heer Paul Steenbergen verzocht om de directie van de Haagse Comedie alleen te gaan voeren. De heer Steenbergen heeft hierin toegestemd, zodat voor de onlangs overleden mededirecteur Cees Laseur geen nieuwe zal worden aan gesteld. AMSTERDAM, 15 jan. Een 23-jarige magazijnbediende kwam zondagmiddag 27 september jl. een huwelijksaanzoek doen bij een meisje in Amsterdam-west. Haar moeder mocht hem wel, haar vader niet en het trieste resultaat was dat de „aan bidder" ruzie kreeg niet alleen met zijn schoonvader-in-spe, maar ook met de politie en wel zo erg, dat een politie agent zelfs ging schieten en daarbij niet alleen de jongeman (in zijn heup) trof maar ook een volkomen onschul dige jongen, die toekeek toen het ge vecht buiten op straat werd voort gezet. En of dat nog niet voldoende was legde de politierechter de onfortuin lijke jongeman vier weken gevangenis straf op, terzake huisvredebreuk, mis handeling en verzet tegen de politie. En dat allemaal omdat, zoals de politie rechter het zelf uitdrukte, de sterke drank, die de jongeman tot zich had genomen om blijkbaar wat sterk te staan bij het huwelijksaanzoek, „ver keerd was gevallen". De vader van hei meisje wees de dronken jongeman de deur, maar hij weige- Ie te gaan. De j vader sommeerde hem tct driemaal toe! het huis te verlaten, doch de jongeman bleef niet alleen weigeren, maar ging zelfs de vader te lijf, zodat de politie werd opgebeld. Twee agenten van vijfmaalacht probeerden de jongeman tot kalmte te brengen maar de afge wezen aanbidder raakte door het dolle heen en raakte ook in gevecht met de politieagenten. De hand van een hunner werd gekneld tussen de buitendeur en de andere agent greep op straat, waar een flinke oploop was ontstaan, zijn revolver en schoot. De agent richtte op de voeten van de wederspannige jonge man, maar raakte diens heup terwijl ook nog een verdwaalde kogel een nieuwsgierige jongen trof. De verwon dingen waren niet van ernstige aard en spoedig genezen, doch het recht moest zijn loop hebben. De jongeman erkende voor de politierechter dat hij wat te veel had gedronken en wederspannig was geworden door de weigering van de vader om met hem te praten. Het huwelijk is niet doorgegaan, hetgeen de moeder van het meisje, als getuige, nog jammer vond ook. De politierechter zei Je dat verdachte tegenover de 1 a zirli hjongyt onbehoorlijk had ge- Ie overeenkomstig de ei? 'tn Horizontaal: 1. vrienden, 8. gevange ne, 16. geur, 17. viervoeter, 19. ad inte rim, 20. waarover niet gesproken mag worden, 21. soldatenkost, 22. schoeisel, 24. wending, 25. Friese jongensnaam, 26. zanger, 27. gast, 29 loot, 30 algeheel, 32. lichaamsdeel, 35 grauw, 37 mestvocht, 39. produktiviteit, 40 glasachtig mine raal, 43. inwonend, 45. kameelschaap, 47. van grote afmeting, 50. zijkant, 52 Noorderling, 54. karakter, 55. versnape ring, 56. bevel, 57. nimf, 58. naad, 59. Grieks eiland, 60. wortelgewas, 61. Engelse stuivers, 63. tegengehouden, 65. Ierland, 67, vogel, 69. met tegenzin, 72. afgesneden stuk, 73. lichaamsdeel, 75. radiostation, 78. deel van de wet, 80. verstand, 82. stad in Duitsland, 84. was middel, 85. handeling. 87. hoog bouw werk, 88. kippeziekte, 89 hard gesteen te voor sieraden gebruikt, 91. muziek noot, 92. muzieknoot, 93. vrucht, 94. ie mand die van zijn rente leeft, 95. feest van gemaskerden. Verticaal: 1. glazen vat, 2. deel van Azië, 3. stukken vis, 4. Duitse badplaats, 5. mast, 6. bijwoord, 7. slot, 9. losgeraak te draad, 10. moerasplant, 11. heilige, 12. deel van een boom, 13. boom, 14. middag, 15. interval, 18. zuilvoet, 22. weerstanden, 23. een van de stammen van Israël, 26. voordeel, 28. snelheids wedstrijd, 31. waardepapieren, 33. name lijk, 34. gelijk; 36. niet weigeren, 38. ze gepalm, 40. tochten, 41. dus, 42. stuk, 43. halfbloed, 44. als 14 verticaal, 46. in wendig orgaan, 48. plaats, 49. deel van een schip, 51. rivier ih Italië, 53 onge bogen, 59. lidmaten, 61. sermoen, 62 rangtelwoord, 64. bloemen, 66 eilandbe woner, 68. nimmer, 70. innerlijke over- tuiging, 71. navigatiemiddel, 72. over eind zijn, 73. bij elkaar horende reeks, 74. korting, 76. Italiaanse vrouwelijke eretitel, 77. riviertje, 79. bevlieging, 81. kledingstuk, 83. jongensnaam, 86. aan wijzend voornaamwoord, 88. Sociaal Economische Raad, 90. voorzetsel, 93. muzieknoot. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Wij kunnen over puzzels geen briefwisseling voeren. De oplossing van de verleden week geplaatste kruiswoord-puzzel is: Horizontaal: 1. dolk, 5. pantalon, 13. moor, 15. roeren, 17. al, 19. spel, 21. reet, 22. ga, 23. les, 25. elan, 27. n.n., 28. bar, 29. etter, 31. som, 33. agave, 35. naar, 36. storm, 38. are, 39, dam, 40. ster, 41. arak, 44. el, 45. goor, 46. slof, 47. mi, 48. tule, 49. slet, 50. bon, 51. lei, 52. riten, 54. moed, 55. veste, 57. rad, 58. garde, 59. ent. 60. te, 62. rede, 64. der, 65. eg, 66. made, 68. none, 70. re, 71. pagode, 73. tred, 75. kakement, 76. Eden. Verticaal: 2. om, 3. los, 4. koper, 6. ar,. 7. nor, 8. teen, 9. arena, 10. Let, 11. on, 12. kalender, 14. rel, 16. mare, 18. letaal, 20. laster, 22. gave, 24. stam, 26. Noor, 28. bark, 30. er, 32. mr. 34. gaaf, 36. stoer, 37, malen, 40. sol, 42. rot, 43. hin deren, 45. guit, 46. sleden, 47. moeder, 48. test, 49. star, 50. bord, 51. leng, 53. ir, 54. ma, 55. veen, 56. etage, 58. genre, 61. Edom, 63. dot, 66. mak, 67. Ede, 69. eed, 71. pa, 72. en, 74. de. De gelukkige was ditmaal: De gelukkige was ditmaal: H. Gunneweg, Rotterdamsedijk 305b, Schiedam. Postwisseltje zal worden gestuurd. AMSTERDAM, 15 jan. De rijks politie te water heeft vanochtend het eerste slachtoffer van de ramp gevon den. Men trof de 84-jarige mevrouw Schagen dood aan in haar ondergelopen woning gelegen aan de Orionstraat in ■lindorp Oostzaan. De politie neemt aan er' zij verdronken is. ling onjuiste voorlichting gegeven is, ten wij de veranderingen hier volf?e De loongrens voor de verplichte waC E geld- en werkloosheids- ziekengeld- l. g kenfonds- en invaliditeitsverzeker' L wordt gebracht op 7450 p. j. Het lig*t de bedoeling om deze maatregel "U terugwerkende kracht op 1 novernc 1959 te laten ingaan. Dit voor degen®, die op 31 oktober 1959 verplicht vef eii kerd waren voor genoemde wetten ,c. wier loon tengevolge van een na 31 o** ber 1959 plaatsgevonden hebbende hoging boven de oude loongrens 6.900 per jaar uitkwam. Die mej?ter' blijven dus verplicht verzekerd. U1 jet aard voorzover de loonsverhoging "je{ tot resultaat had, dat hun loon van mie ge dan 6900 op meer dan 7450 kwam- r aard van de loonsverhoging speelt v e- het voortduren van de verplichte vetf0\ kering na 31 oktober 1959 geen enkele Uf Of het dus een individuele loonsverhog' was, of een collectieve per bedrijf of P bedrijfstak doet niet terzake. Indien een werknemer op 1 janP^i van een jaar verplicht verzekerd 's zijn loon zou in de loop van dat jaar b°% de loongrens komen tengevolge van ex wijziging in de C.A.O. of een door e publiekrechtelijk orgaan vastgestelde t, geling of door een wijziging, die daafrt -j de direct verband houdt, dan blijft dat hele kalenderjaar verplicht y.e0v kerd. Wanneer iemands loon bijv°' beeld tengevolge van de per 1 apri 1 aj'o verwachte huurcompensatie boven f JJm komt, dan blijft hij dus gedurende J -i verplicht verzekerd. Let wel, deze reK- gaat niet op, wanneer de loongrt', overschreden wordt tengevolge van e individuele loonsverhoging. De premie voor de verplichte zieK® f; fondsverzekering is m.i.v. 1 janUa 1960 van 4,5 op 4,8 pet gekomen. WerkB„ ver en werknemer dragen ieder helft dus 2,4 pet. fondsverzekering voor bejaarden is vl\i hoogd van 82 tot 92 cent per week vjjj een jaarinkomen van niet meer S 2580) en van f 1,64 tot 1,84 per wfx (bij een jaarinkomen van meer 2580 tot 3590). (Vragen omtrent de sociale verzeg, ringswetten kunnen schriftelijk wordjj ingediend bij onze sociaal economist' redactie, Kortenaerstraat 1 te Rott®1 dam). AMSTERDAM, 15 jan. Het bestiA van de NV Senembah-Maatschappij mede dat per 31 december j.l. de hert P. W. Janssen en P. A. Spanjer zijn getreden resp. als directeur en commis-t,, ris van de vennootschap. Tot groot gendj, gen van het bestuur heeft de heer P- V Janssen zich bereid verklaard als adv seur van de vennootschap te blijven treden. De directie zal voorlopig worda •vaargenomen door de gedelegeerd cow missaris mr. W. G. H. Chavannes in De Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4