Jaar van Camp David en BB BRUSSEL exposeert voor eerst sedert jaren weer auto 's België als auto-producerend land Als partijpolitiek het sociaal beleid vertroebelt Sociaal commentaar Fotoboek van twaalf maanden ernstig en luchtig nieuws Een maand voor RAI-tentoonstelling Veel Nederlanders verwacht Proefschrift over de rassen kwestie in Zuid-Afrika Ongewone promotie in Nijmegen Waarom zaaien de socialisten onrust? RESA-HILVERSUM DE Geslaagd dank zij...... <eK ZATERDAG 16 JANUARI PAGINA 6 Vrijere loonpolitiek 1.200.000 personen profiteren reeds Staatssecretaris Roolvink geeft specificatie Marine in V.S. ontslaat anti-semitisch officier Neger terechtgesteld in Georgia Agrarische sector Moeizaam loonoverleg Louis Worms vraagt uitstel van betaling Premielening Utrecht f25.000 op nr. 1 van serie 4958 Burgemeester van Sleen geschorst Aantal werklozen in V.S. afgenomen door JAN VAN CENT Welk wereldnieuws heeft vorig jaar het meest onze aandacht getrokken: de ontmoeting van KhroeSjtsjev en Eisen hower te Camp David of.het huwe lijk van Anne Marie Rasmussen met Steven Rockefeller, de dood van minister Dulles of.... de race v? Marble Arch naar de Are de Triomphe? Welk ver schijnsel was het meest kenmerkend voor 1959: de looi in de koude oorlog.... of de opkomst van het nozemtype? Is het ene soort nieuws belangrijker dan het andere? De samenstellers van .het foto jaarboek „De wereld nu" (een uitgave van Scheltens en Giltay te Amsterdam) hebben geen poging gedaan om een antwoord te geven op dit soort vragen. Zij hebben slechts in foto's een beeld willen gev n van de dingen waarover de mensheid zich tussen oktober 1958 en oktober 1959 heeft druk gemaakt; terecht of ten onrechte, aat zullen latere geschiedschrijvers misschien kunnen uit maken. Zij hebben zich niet beperkt tot platen die betrekking hebben op grote staatkundige gebeurtenissen, maar zij hebben ook alle aandacht gehad voor de „human interest stories" die van tijd tot tijd eer. dominerende rol speelden in het wereldgebeuren. Imre Rona en de andere journalisten die dit album samen stelden. hebben een groot aantal werke lijk verrassende foto's weten te vinden, die de lezer van Nederlandse dagbladen en tijdschriften vóór het grootste deel niet bekend zullen zijn. Aangrijpend is de ±oto van een groep gearresteerde aanhangers van de ver dreven Cubaanse dictator Batista. Doods angst of doffe berusting leest men op de gezichten van deze ongelukkigen die het executie-peleton wacht. Veelzeggend is ook de opname van de door Amerikaan se journalisten omstuwde Russische vice- premier Mikojan, die zich kennelijk niet Gearresteerde aanhangers van de verdreven Cubaanse dictator Batista wachten uit het veld laat slaan door de nerveuze af wat er met hen gebeuren zal. De gevangenis of het executiepeleton? reporters. De foto van de dichte rij New York- se agenten voor het Waldorf-Astoria Ho tel zegt ons meer over het bezoek van de Russische pre mier aan de V.S., dan wanneer ons een statie-portret was vertoond van de Grote Twee. In drukwekkend is ook het beeld van de bouw van een stuw dam in China door leden van een com mune. .Mensen als mieren" staat er bij deze plaat, die in derdaad herinnert aan de manier waar op eens bijvoorbeeld de Egyptische py- ramiden werden ge bouwd. Het boek herinnert ons er aan. dat 1959 voor een bepaald deel van de Westerse mensheid ook het jaar is geweest van het verschijnsel BB, welke letters niet gelezen moeten wor den als Bescherming Burgerbevolking, maar als Brigitte Bardot. (Wie zal over tien jaar die afkorting nog kun nen verklaren?). Chevrolet brengt naast dé Corvair compact car de grote series in volle luister. Het hier afgebeelde model is de Bel Air sportcoupé. Vooral in de frontpartij vindt men aanwijzingen voor een verandering in de heersende stijlopvattingen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG ,16 jan. Ongeveer 1.200.000 loon- en salaristrekkenden, waaronder ook het overheidspersoneel, hebben geprofiteerd van de gedifferen tieerde loonpolitiek. Aldus de staats secretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Roolvink in zijn antwoord op de vragen, die het Tweede Kamerlid Roemers (PvdA) gesteld heeft naar aanleiding van de mededelingen, die de eerste vorige week vrijdag voor de televisie over de gedifferentieerde loonpolitiek heeft ge daan. In de specificatie van de 1.200.000 werknemers, worden onder meer genoemd: de metaalindustrie (190.000), het rijkspersoneel (168.000) provincies én gemeenten (175.000) en de textiel met (100.000). Bovendien deelt de staatssecretaris mede, dat ten aanzien van ongeveer 47.000 werkne mers het College van Rflksbemidde- laars reeds een principiële beslissing had genomen. WASHINGTON, 16 jan. (URI) De Amerikaanse marine heeft besloten de 31-jarige kpt. Itz. vlieger George Lin coln Rockwell, dié de leider is vari een Amerikaanse groep neo-nazi's, Uit de dienst te ontslaan. De ontdekking van Rockwells aktivi- teiten vloeit voort uit het onderzoek dat is ingesteld naar een aantal anti-Joodse excessen, die door de F.B.I. zijn onder zocht. New Yorkse agenten staan in een aaneengesloten rij met het gezicht naar hat publiek, om te beletten dat er op Khroesjtsjev een aanslag wordt gepleegd. (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 16 jan. Een ohgewo- ne promotie was er gisteren in de aula van de r.k. universiteit. Een jong psy choloog, Arthur G. J. CrijnS, die en kele jaren geleden hier afstudeerde en inmiddels is benoemd tot hoogleraar aan de staatsuniversiteit van Detroit in Michigan (V.S.), verdedigde een proef schrift, getiteld „Race relations en ra ce-attitudes in South Africa". In het uur, dat aan de promotie voorafging, ging het warm toe tussen de Ameri kaanse prof. en de hooggeleerde he ren en dames van de Nijmeegse acade mische senaat, waaronder zich menig onverwacht specialist in dit probleem bleek te bevinden. Maar; „Weeën wor den snel vergeten", aldus troostte prof. Rutten zijn promovendus tijdens de lau datio, en voor de in dé zaal_ aanwezige neven en nichten tekende hy reeds het toekomstbeeld vart de rijke oom uit Ame rika. De emphase waarmee een pas gepro moveerde door zijn promotor als eerste met de titel „zeergeleerde heer" wordt dissertatie het materiaal daartoe leve ren. Na zijn doctoraal examen was de heer Crijns twee jaren werkzaam op de Staatsmanen in Limburg. Daarna werd hij geroepen om de studie in de psy chologie te gaan opzetten aan het Pius XII Universit y College in Zuid Afrika, waar hij het onderzoek deed dat aén dit proefschrift vooraf is gegaan. On langs werd hij benoemd tot hoogleraar in de psychologie aan de Staatsuniversi teit van Detroit in Michigan, welke func tie hij over veertien dagen zal aan vaarden. Prof. Rutten verzekerde de onge doctor, dat de Nijmeegse Alma Mater hem met grote genegenheid zal blijven volgen en dat de universiteit ho ge verwachtingen koestert van zyn we tenschappelijk werk. Hét album bevat een karakteristiek portret van Maria Callas, alsmede een fraaie opname van prof. De Quay op het moment dat hij zijn regeringsver klaring voorleest Er staan ook wel wat overbodige platen in dit boek van eve nementen, die in geen enkel opzicht opzienbarend of ty perend voor de tijd zijn geweest. Maar dat neemt niet weg, dat het een aardige uitgave is, die met de jaren als souvenir meer waarde krijgt. H. Br. REIDSVILLE, 16 jan. (Reuter) Een 26-iarige neger, Homer Bunckley, is gisteren te Reidsville in de Amerikaanse staat Georgia terechtgesteld wegens mis handeling en beroving van een blanke vrouw. Bunckley had de vrouw 92 dol lar ontstolen. (Van onze verkeersmedewerker) BRUSSEL, 16 jan. In de Belgische hoofdstad wordt, na verscheidene jaren van onderbreking, weer een autotentoon stelling de opening is vanmorgen ge- geschied gehouden. De onderbreking in de jaarlijkse serie vond zijn oorzaak in de voorbereiding van de Expo, toen in de Expo zelf en vervolgens in de af braak-werkzaamheden waardoor het Pa lais de Centenaire telkens niet beschik baar was. De Belgische handelskringen waren daar niet zo erg bedroefd over. Commercieel gezien wordt de beteke nis van deze „uitstallingen van auto mobielen" niet zo erg hoog aangesla gen. Men is van mening gat de verkoop, zeker van de courante merken, er nau welijks door gestimuleerd wordt. Mis schien is dat wel zo, doch het is even zeer waar dat de publieke belangstel ling in een tentoonstellingsperiode zeer sterk op de auto is gericht en deze be langstelling indirect zonder twijfel zijn invloed laat gelden. In ieder geval is de draad thans weer opgenomen en de verscheidenheid is groter dan ooit te voren. Brussel heeft met Amsterdam en Genève gemeen dat er een open markt achter staat en geen eigen in dustrie het leeuwenaandeel van de standruimte opeist zoals dat bijvoor beeld in Parijs en Londen het geval is. Hierdoor wordt het gehele tentoonstel lingsbeeld evenwichtiger en beter in overeenstemming met de internationale verhoudingen. België heeft geen eigen merken en dat is velen een doorn in het oog. Men voelt dit min of meer als een gebrek aan nationale ondernemingsgeest. Voor al nu Nederland zich in de ry der per sonenauto-producenten heeft geschaard met de DAF 600 is dat eert teer piftit geworden dat zelfs al in de volksver tegenwoordiging is ter sprake gekomen. Het is overigens merkwaardig dat de Belgen dit zo hoog opnemen, want de auto-assemblage heeft een zodanige om vang dat men daar ruimschoots troost uit kan putten. General Motors heeft destijds Antwerpen als steunpunt geko zen na ook Rotterdam te hebben over wogen en wij kunnen dat nog altyd be treuren. Het is één van de grootste be- dryven in zyn soort geworden. Renault en Citroen hebben te Brussel belang rijke nederzettingen voor het Benelux- gebied en eigenlijk kan men deze reeks aanvullen, met alle bekende personen auto-merken om de eenvoudige reden dat België de importeur er toe dwingt om te assembleren zodra aantallen van enige betekenis in het spel zyn. Assem blage brengt we zien dat ook reeds in ons eigen land een omvangrijke ac tiviteit van toeleveringsbedrijven met zich mee. Vele Franse, Duitse en Britse wagens, die in het Benelux-gebied wor den verkocht zijn dan ook in ruime ma te voorzien van Belgische „aankleding", ruiten, spuitlak, banden enz. De economische unie tussen België en Nederland moge nogal wat kri tiek ontmoeten tydens haar ontwikke ling, een feit is dat België voor ons steeds minder het karakter van „bui tenland" krygt. Vooral zy die in de zuideiyke provincies wonen gaan ze ker zo gemakkelijk even naar Brus sel als naar Amsterdam. Men ziet dit ook op deze tentoonstelling. Het aan tal Nederlanders is bp vorige gelegen heden ai groot geweest en zal w&ar- schynlyk dit jaar weer een record- cyter bereiken. Voor de a.s. RAI-ten- toonstelling in Amsterdam is dat een verliespost. Deze beide exposities ko men toch al érg dicht achter elkaar en geen van beide kunnen belang rijke verrassingen opleveren. Want het autoseizoen opent in de herfst en niet op 1 januari. Amerikaanse soberheid geldt voor de enorme parkeerterrei nen in de. onmiddellijke nabijheid van het tentoonstellingsgebouw. Het zou jammer zijn als de weersomstandighe den Brussel in de komende dagen voor de Nederlandse automobilisten onbereik baar maken. Ze kunnen zich dan ech ter troosten met de gedachte dat de RAI haar poorten te Amsterdam reeds In februari opent en daar voor wat de personenauto's betreft hetzelfde schouwspel zal bicden. DEN HAAG, 16 jan. Naar wij ver nemen hebben de besprekingen over tle loonsverhoging in de akkerbouw en d« veehouderij een moeizaam verloop. W dagelijks bestuur van het Landbouw schap heeft in de twee tot nu toe ove' deze materie gehouden bespreking®" nog geen uitweg gevonden uit enkel* gerezen moeilijkheden. Het overleg het college zal echter worden vdoftg®* zet. Ook het overleg over de loonsverhF, ging in de tuinbouwsector is nog ster"- niet afgesloten. Wel zijn in een aai"8 tuinbouwgebieden z.g.n. vervolgbesp1"®' kingen gevoerd, doch er kon nog g®?!! overeenstemming worden bereikt. D' is wel het geval met de c.a.o. het Bloembollenbedrijf, die 1 maart werking moet treden. De betrokken so ciale commissie van het Landbouw schap is n.l. gereed gekomen met p® uitwerking van de lonen naar functie' en leeftijdsgroepen. Ook werden z.g.n. akkoordtarieven en de verg dingsprijs voor de aardappelen vastge steld Deze c.a.o. zal dezer dagen ter goedkeuring aan het College van Rij*8' bemiddelaars worden voorgelegd. DORDRECHT, 16 jan. De schrot- handelaar L. Worms heeft B. en uitstel van betaling verzocht voor erfpacht, die hij nog schuldig is voo* de grond waarop zijn fabriek staau De heer Worms, die zoals bekend *e der eersten was. die de aandacht ves tigde op de sChrootfraudes, zegt in Zy" schrijven aan de gemeentebestuurd®' ren. weer een sprankje hoop te hebbe" gekregen. Dit op grond van react)®5, ontvangen na zijn beroep op de P"* blieke opinie. aangesproken, bleef ditmaal achterwe- té. Prof. Rutten gaf als zyn mening, dat e dissertatie van dr. Cryns niet licht in vergetelheid zal raken. Het rassen vraagstuk is op drift, aldus prof. Rut ten en niemand zal geloven dat de ras senverhoudingen zullen blpven zoals zy thans zpn. Wil men later nagaan hoe dit vroeger geweest is, dan zal deze UTRECHT, 15 jan. Vandaag is dé achtste trekking gehouden van 2,5 pet. premielening 1952 der gemeente Utrecht. Er werden veertig serienummers, élk vertegenwoordigende tien obll gaties ad 100.— genummerd van 1 tot en met 10 uitgeloot, waar by de hoofdprijs van f 25.000.- is geval len op obligatie nr. 1 van serie 4958. De prys van f 5000.- is gevallen op obli gatie nr. 4 van serie 1418, die van f 2500.- op obligatie nr. 4 van serie 2939. De Vijf premies van f 1000.- elk vielen respectievelijk op: de obligaties nr. 8 van serie 3632, nr. 2. van serie 1172, nr. 9 van erie 19, nr. 10 van serie 3967, nr. 6 van serie 176. Ten slotte werden tien obligaties met een premie van f250.- elk uitgeloot en 382 obligaties met f 125.- elk. Advertentie (Bekende Schriftelijke Cursus) H.B.S. - Gymnasium - Ondèrw.-akte Middelbare Akten: Fr., D., Eng. en Ned. M.O. - Tolk-Vertaler - Hoofdcorr. V.T.H.- diploma. DEN HAAG, 16 jan. Met ingang Van 18 januari is de heer S. J. van Rooyen, burgemeestér van Sleen, voor de tijd van drie maanden geschorst. WASHINGTON, (UPI) Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is de afgelopen maand met 93.000 tot 3.577.000 gedaald. De beroepsbevolking nam met 59.000 toe tot 65.699.000. Het gemiddelde loon van een fabrieks arbeider steeg in december tot 91.53 dollar per week, een ongekende hoog te. Het werklozencijfer van de afgelo pen maand was ca. een half miljoen lager dan dat van december vorig jaar. De tentoonstelling in Brussel is door do jaren heeii de plaats geweest waar do Amerikaanse merken op spec taculaire wyze hun nieuwe modellen toonden. Dit hield uit de aard der zaak verband met de datum maar ook en vooral omdat In België een belangrijk afzetgebied voor deze groep werd ge vonden. De gr,ote dure wagens werden er beter verkocht dan in ons land om van Frankrijk, Duitsland en Engeland maar te zwijgen. Ook ditmaal komen de Amerikanen in Brussel uitstekend voor de dag en ze bezetten grote en fraaie stands. Maar de belangstelling ervoor begint af te nemen. Het wordt ook de Belgen te duur om een keuze te doen uit deze kostbare en snel ver ouderende merken. Het accent valt sterk op de Europese middenklasse. Geen wonder dat men tracht met de compact cars" het verloren terrein terug te winnen en zijn positie te ver sterken. In hoeverre dat zal lukken is nog een opén vraag zowel voor België als vpor Nederland. Er is een gegronde reden om de kleine Amerlkar.nSe auto slechts een bescheiden kans te geven. Want de kleinere interieurs ontnemen deze cate gorie de attractie van dé overvloedige ruimte die men in de grote modéllen aantrof en ze stellen daar weinig tegen over dat een Europese wagen van de zelfde en lagere prijsklasse niet kan bieden. Waarschijniyk zal de verkoop van de „compact cars" dan ook in hoofdzaak spelen .n de kring van hen die wel enigszins willen bezuinigen maar toch hun merk trouw biyven en op nieuw Chevrolet, Ford, Chrysler of Stu- débaker wensen te rijden. Het lijkt er overigens op dat de ontwikkeling in Amerika wat meer eenvoud en sober heid in de grote modellen tot gevolg heeft. Zelfs de nieuwe Cadillac en Lin coln z;jn niet zo uitbundig van chroom voorzien als voorheen. Ze komen ons daarom styivoller voor. Ook bedrijfswagens De tentoonstellingsruimte te Brussel maakt het mogelijk om ook de bedryfs- wagens en caravans een plaats te bie den. Voor de insider is dit deel van de expositie niet interessanter dan de twee jaarlijkse te Amsterdam, maar voor de willekeurige bezoeker die zo maar ronddwaalt is de Brusselse collectie veel aardiger. Men heeft n.l, de gewoonte om vracht- en bestelauto's die voor af levering gereed zyn en reeds geheel de vorm en beschilderingen hebben ge kregen voor de klant die ze gekocht heeft, vast te houden en hier uit te stal len. Men vindt daartussen juweeltjes van reclamekunst, vooral de brouwe rijen en distilleerderijen komen met uitzonderlyke ontwerpen op de weg. Hetzelfde geldt voor de autobussen en touringcars die de Belgen uitstekend bouwen en uiterlijk dikwijls wat feeste- lyker verzorgen dan wy gewend zyn. Brussel heeft van de Expo een voor treffelijk net van toegangswegen en doorverbindingen overgehouden. Wan neer men thans de auto-tentoonstelling bezoekt profiteert men nog ten voile van deze voorzieningen én hetzelfde Één der best-sellers van de Belgische assemblage-industrie is de Opel wordt opgebouwd in de fabrieken van General Motors te Antwerpen. In de Rekord-serie is thans ook een 4-deurs sedan verkrijgbaar, de motor van d®z< wagen is vergroot tot 1700 cm3 zuigerverplaatsing. (Van een medewerker) De gang van zaken met betrekking tot de meer gedifferentieerde loonpolitiek is bepaald niet on bevredigend. Het aantal mensen, dat reeds loonsverhoging heeft ontvangen, is belangrijk, het tempo, waarin de voorstellen van het bedrijfsleven via Stichting van de Arbeid en College van Rijksbemiddelaars worden afgewerkt, neemt steeds toe." Deze belangrijke constatering teken den we van de week op uit de mond van de heer F. van der Gun, loondes- kundige van de K.A.B., lid van de ioon- commissie van de Stichting van de Ar beid en een man die we niet alleen als een deskundige kennen maar voor al als iemand met grote zin voor ver antwoordelijkheid, Moeten we, waar Een speurdersverhaaf 39 De psychiaters zouden kunnen zeggen, dat Ar nold steeds te zeer was overgelaten geweest aan zijn eigen fantasie en daarin nog, door een verlate puberteit, bleef leven toen hij ouder werd. Zij zou den kunnen praten over de spelwerkelijkheid, die de werkelijkheid van iedere grauwe dag, soms kon ver dringen. Zij zouden ook Zijn liefde tot vuurwapens kunnen verklaren uit ervaringen in zijn jeugd en in ieder geval zouden zij het allemaal betreuren, dat juist deze jongen terecht kwam in het leger, waar hij uitblonk in schietvaardigheid en zo aan zijn spel werkelijkheid nog iets kon toevoegen uit de normale, voor iedereén bestaande werkelijkheid. In ieder geval was het leven na de diensttijd nog een stuk vervelender dan al het andere, te meer om dat Arnold nu oud genoég werd geacht om van zijn vader een deel van de verantwoordelijkheid voor De Zaak over te nemen. Onder het beheer van de oude man was het winkeltje sterk achteruit geboerd en Arnold had bij vlagen het idee om het er weer boven op te helpen door een brillant koopmanschap, dat hij echter alleen toonde door van reizigers de dingen te kopen die hem hevig interesseerden, maar die onver koopbaar bleken in de Kinkerstraat. Hij stond alweer een paar jaar in de winkel, tóen hij de klarit kreeg dié zijn leven een nieuwe richting gaf. Het was een kleine, gedrongen man met een kaal hoofd, die op een miezerige decemberdag binnen kwam en vroeg of hij even mocht rondkijken. Arnold liet hem be gaan Zonder er veel acht op te slaan, maar allengs niéuwsgieriger wordend omdat de man bij het in de hand riemen van sommige gereedschappen soms kort. laChte, alsof hij aan iets prettigs dacht. „Mooi talhout is dit," zei hij plotseling prijzend. Arnold zag niets van hout, alleen maar een klem breekijzer. „Talhout?" „Ja, dat ding", zei de man ongeduldig. „Weet je niet dat het talhout heet?" „Geen idee," zei Arnold gemaakt-onverschillig- De man gromde laatdunkend en vroeg: „Je hebt zeker geen sabberaar". „Hoe?" „Een koevoet." De man zei het zuchtend. De belangstelling van Arnold was nu eerst goed gaande gemaakt. Hij volg de de klant met argus-ogen, maar toen deze het merk te liet hij een paar dingen inpakken en hij verdween. In ieder geval had hij Arnold voldoende stof aan de hand gedaan om hem gelegenheid te geven zijn achtervolgings-spel te vullen met een nieuwe, reelere inhoud. De jongen betrapte er zich de volgende da gen op, dat hij naar de deur keek in de hoop dat de kleine man weer binnen zou komen. Hij kwam echter pas veertien dagen later, véél jovialer nu dan de eerste keer. Hij bood een sigaret aan en terwijl Ar nold die rookte stonden ze elkaar te bestuderen. De klant was vrij goed, ryaar slordig gekleed. Zijn ron de hoofd had weinig vriendelijks,, maar op een vreem de manier trok deze hardheid Arnold aan. „Drijf jij deze zaak?" vroeg hij plotseling. ,,Zo is het", zei Arnold. Hij hield de sigaret in de mondhoek terwijl hij iraatté. „Alleen?" „Zo goed als." „Dan zouden we misschien wel eens zaken kun len doen." De klant zei het met een neerbuigende stelligheid, alsof hij een gunst verleende. Arnold wachtte even, maar hij verkeerde in een prettige spanning, door de ongewoonheid van de situatie. De klant keek rond in de schemerige winkel, langs de bakken spijkers en schroeven en dé gereedschappen op de hoge rek ken. „Ik zou heel wat moeten hebben," zei hij. „Zeg het maar". De klant aarzelde nog, alsof hij voor zichzelf nog niet had uitgemaakt tot hoever hij gaan kon. „We moesten maar eens een borreltje drinken," stelde hij plotseling vast. Dat voorstel verbaasde Arnold. De klant was veel ouder dan hij en bovendien was het zeer ongebrui kelijk, dat klanten kwamen met deze soort uitnodi gingen. „Zoals u wilt", zei hij. De man knikte tevreden, alsof nu alle twijfels bij hem waren weg genomen. Hij drentelde nog eens de winkel rond, knikte nog eens en zei: „Nou, vanavond dan maar. In dé Cordoba Bar, do Warmoesstraat. Is acht uur goed?" „My is alles best." Arnold was zelf nog het meest verbaasd over zyn eigen gerede toestemming, maar die avond was hij in het kroegje, waar de klant al öp hem zat te wachten. De man lachte breed en wuifde naar de stoel tegenover hem. „Wat drink je? Een borrel? Twee oudjes dan maar." Ze werden gebracht. De man had hem steeds zit ten aankyken, tot Arnold er onrustig van werd. Toen zei hy vlakaf: „Ik heb een paar dingen nodig, waaraan jy me kunt hei pen. Myn naam is Sander;" „Arnold Lisser." „Proost, Arnold." Ze dronken. De man zei: „Een fyne houtschrobzaag, een paar breekijzers, een paar boren, scheurijzers en een Belgische brug. Zou je daar aan kunnen komen, denk je?" Het overrompelde Lisser, maar hy had al meteen geknikt. Hy kon alles. „Dan bel ik je over een \veekje wel op, of je het hebt." Daarmee was het afgehandeld. Ze dronken nog wat en toen de klant een week later belde kon Lisser vertellen dat hij allés had. Hij had ver wacht dat Sander hem luidruchtig;zou prijzen, maar niets daarvan1, gebeurde. Hij kwam het gereedschap zelf halen en betaalde meteen. „We moesten nog'maar eens een borreltje drin ken," zei hij, „Dat was gezellig, de vorige keer." (Wordt vervolgd) I beteringen voor de kiein-metaalinduS' trie. Het cijfer is dus ondertussen we** I gestegen. Daarnaast heeft hij er aandacht op willen vestigen, dat al dez® loonstijgingen konden plaatsvinden zoh' der dat zij de oorzaak werden van "P" merkelijke prijsstijgingen. Integendeel- er hebben enkele, zij het nog niet sp®e' taculaire, prijsverlagingen plaats 8®' vonden. Deze prijsverlagingen rtu zijn in l1*' kader van de huidige loonpolitiek bw tengewoon belangrijk. Het gaat er ip8' mers om, dat, wanneer mensen, wefjv zaam in de z.g. zwakkere bedrijfstak' ken, aan de beurt zijn om een looks' verhoging te ontvangen (en ze móet*8 binnen zeer korte tijd aan de bei" komen) de dan onontkoombare pril'' verhogingen in die bedrijfstakken ëe', heel of althans voor een groot dee kunnen worden opgevangen door eld®'_ toegepaste prijsverlagingen. Vertel «f.' Ze redenering aan elke groep arbeid*' en onze ervaring is, dat men hier P®' grip voor opbrengt. Men hoeft het h"! heus niet te sugger voudig loonsverhog...s lijk gevolgd worden door prijsstijgjJT gen (waardoor het effect van de ge/8, inkomenverhoging verloren gaat) z®® beslist van de hand. hier een landelijk loondeskundige aan het woord is, spreken van het optimis me van iemand die misschien niet meer zo dicht bij het dagelijks leven staat? De landelijke bestuurders van onze grootste katholieke vakcentrale trek ken, evenals de jongste districtsbe stuurders, avond aan avond het land in, om in direct en dagelijks contact met het plaatselijk kader en met de leden, voor zover die op vergaderingen komen, de gang van zaken te bespre ken. Zij weten dus heel goed, dat, wan neer ze met overdreven voorstellingen over een gunstig verloop van deze zaak aankomen, de leden hun dan het ant woord niet schuldig blijven. Maar te- het onze zeer veelvuldig dat de werknemers zelf over vens is het onze zeer veelvuldige er varins, dat de werknemers zelf ovei het algemeen met een beheerst maar duidelijk te constateren vértrouwen de ontwikkeling van de nieuwe beginse len in de rechtvaardige welvaartssprei ding tegemoet zien. Natuurlijk hoort men klachten. Na tuurlijk is niet iedereen het met alles eens. De ambtenaren b.v. vinden het beslist niet plezierig, dat de verhoging bij-voorschot slechts op 3 pet. werd be paald. omdat zij vrezen, dat ook de eigenlijke loonsverhoging door dat cij fer zal worden bepaald. Natuurlijk vin den de mensen, die in de niet-produktie- ve sectoren werken, over het algemeen dus de werknemers in de verzorgende sector, het vervelend, dat zij langer moeten wachten dan hun belangenge- noten, zoals die b.v. in de grootmetaal, die nu al vanaf 1 augustus een be hoorlijke loonsverhoging hebben. Na tuurlijk is het onprettig op het ogen blik in een bedrijfstak te werken, waar de produktiviteitsstijging de laatste ja ren sterk is achter gebleven, zodat de werknemers daar voorlopig wat men noemt in de wachtkamer van de loon stijging zitten. Kortom, we weten heel goed, dat de zaak nog niet is, zoals ieder een graag zou willen. Maar dat ontslaat ons niet van de plicht om ook vast te stellen, wat ér wél werd be reikt. En dan moet er op twee dingen de aandacht worden gevestigd. Staatssecretaris Roolvink heeft dit gedaan in zijn televisie-interview van ,8 januari. Hij heeft daar verteld, dat reeds 1.200.000 werknemers recht streeks profiteren van de niéuwe mo gelijkheden tot loonstijging. Hij ver telde dat op een ihóment, dat de nieu we c.a.o. vöor de textielnijverheid nog niet was goedgekeurd, terwijl hij Ook nog niet heeft Kufmen meetellen de ver- De socialisten zijn het met de - van zaken niet eens. Zij hebb*p daarover na 27 augustus ljj geen twijfel over laten bestaan. fr is uiteraard het goed recht van dan ook, om een bepaalde beleidslij. hetzij van de regering, hetzij van d« vakverenigingen, af te keuren en te geven, höe men het zelf wel zou sen. Of men daaraan ook het recht *8 ontlenen om nu door een anti-prof* ganda onder de mensen, die er z nauw bij zijn betrokken een hetze voeren, die tot psychologische ontevr denheid moet leiden, is een geheel 8 dere vraag. Mén kan het zelfs nog anders len. Wanneer een zo duidelijk en e®, zo grote meerderheid als op het ogeJ], blik bestaat voor de meer gediffer®' tieerde loonvorming, is men dan fel j lijk niet verplicht aan een zo loy8^ mogelijke uitvoering van het systee'j mede te werken? De K.A.B. was j!, al jaren niet meer eens met het Sy teem van de geleide loonpolitiek en "Jp had daar zeer concrete aanleiding^ toe. Maar desondanks heeft het jjL loyaliteit van die kant in medewerk"1* aan het N.V.V. nooit ontbroken. Alles wat nu gebeurt ten voordele y8,- de werknemers wordt met name doj, Het Vrije Volk gekleineerd of belac'.j, lijk gemaakt. Wanneer men maar ev® de kans krijgt, vuurt men insinuer*- de vragen af op de staatssecretaris JL men kan noch Het Vrije Volk noch 8 Vakbeweging maar een enkele MJ, openslaan zonder concrete voorspel)' e gen van de mislukking van de nieü'V loonpolitiek te lezen. De gevolgen h'®,, van blijven natuurlijk niet uit. We ken het ook vaak op vergaderingen n\j katholieke arbeiders, die soms bj-t knipseltjes uit Het Vrije Volk of m verhalen van socialistische colle» zich in een discussie mengen. Men vraagt zich af, waarom toch fy, zaaien van oilrust? Het gaat het N.V> f toch ook om het arbeidersbelang, j aanzien waarvan op het ogenblik v'Lfi meer is bereikt dan tot stand zou gekomen, indien de woorden van "L nister Suurhoff over de loorjstoP 1959 zouden zijn gerealiseerd, of indJL, de 4 pct.-eis van het N.V.V. wef' lijlcheid zou zijn geworden. Waarom anders zouden de socis'jj ten zich dit gedrag aanmeten 1 om politieke redenen? Ze zijn nu ®®jf maal in de oppositie en de situ® Jj van de politieke partij is besliss®U voor de houding van de sociale béjL,/ ging. We kunnen dit alleen maai" tens betreuren. Zulk een houding is JG waardig en gevaarlijk. Onwaardig v,°<t een zich respecterende poHtiek-soCiv beweging, gevaarlijk voor de mens® wier belangen men zegt te willen nen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6