Maandag is januari i960 Doubled voor Schisdom sir omstroksn Adenauer: Geef anti-semiet een pak ransel 9e bekladdingen zouden geen politieke achtergrond hebben x Eisenhower van 10 tot 19 juni in Rusland D Drie doden door kolen- damp en gasverstikldng Nog vier patiënten van wie één in levensgevaar Gezin verongelukt bij Lemmer Kustvaarder verdwijnt in golven bij de Hoek Viskotter bij Texel. op bankredder verdrinkt Evacué's rolschaatsen op „Zuiderkruis r „Smeerpartijen zijn kwajongensstreken" Russische grapjes over ontbreken van golfbanen in Sovjet-Unie Chinese agressie in Nepal Vader en zoontje omgekomen, moeder en dochter zwaar gewond Wijzigingen in Sovjet-leiding Het weer TWEE SCHEEPSONGELUKKEN mnm Mill KIS Eisenhower ook even in Suriname? Tijdens bezoek aan Zuid-Amerika T», ■ml yoor stofafzuiging IN ENSCHEDE ENJUTPHAAS Franse atoomproef weldra een feit Auto slipt in bocht '^FABRIEK kiekens n.v. uhdsmeer Bjeljajev en Kiritsjenko uit het presidium Nog meer doden in het verkeer Meisje dood in bad gevonden Lichte dooi - - Grieppatiënt met boei in zee gegooid (Van onze verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND/DEN HELDER, 18 jan. Twee scheepsongelukken zijn er giste ren bij de Nederlandse kusten ge beurd. Bij Hoek van Holland verging een Noorse kustvaarder, waarvan de zeven koppen tellen de bemanning kon worden gered. Bij Texel liep een Helderse kotter op een zandbank. Bij de reddings pogingen verdronk een opvaren de van de IJmuidense sleepboot- „Simson", bootsman O. Starren- burg. Van de acht opvarenden van de kotter zijn vijf man van boord gehaald. Nieuwe kardinalen in april en juni? hie uwe sc amsche courant onze correspondent in Bonn) *'iti°NN' 18 •'an* Twee dagen voor pjj vertfek naar Kome, waar hij door >,91 Joannes in particuliere audiëntie ov berden ontvangen en besprekingen Jifjir de Duitse en de Bcrlijnsc kwestie voeren niet premier Segni, heelt skanselier Adenauer een energiek wrd gesproken in de kwestie van de ^/'"Semitische incidenten, die als een l. 'hettelijke ziekte over West-Duits- ii-,'' zijn gegaan sinds in de Kerst- twee 35-jarige leden der rechts- 1 'cale „Deutsche Reichspartij" anti- Set,Se leuzen en hakenkruisen hebben Wad op de synagoge en het gedenk- voo>" de nazi-slachtoffers in Keu- Adenauer nerinnerde er in zijn over e Westduitse radio, en televisiezen- s uitgezonden redevoering aan, dat Ofjtoen hjj en zijn gezin zelf het slacht- Wor van ^et nazi-regime werden den -Duitse Joden hem (met geld) had- inn geholpen. Een hunner is nu bankier, jj- Now York. Adenauer verzuimt op *6h *'tot dusverre vijf) Amerikaanse rei- nimmer zijn Joödse vriend te bezoe- u ergens zulk een straatschen- (j.r' op heterdaad betrapt (met het klad- t,an van anti-Joodse leuzen), geef hem hn11 een pak ransel. Dat is de straf die V verdient," aldus Adenauer, die als ),0 stduitse regeringschef zich daarmee labiaals afwendde van het oorspron- fjijk door de bondsrepublikéinse rege- 8 ingenomen standpunt, dat de anti- t'h; H-^itische actie door rechts-radicale, °;hazistische elementen was ontke- was Ifljjd en georganiseerd. Alleen de be lijning van de Keulse synagoge L hij een „schande en misdaad" 6 hide heeft, volgens Adenauer, wellicht een politieke achtergrond ge had. Alle overige smeerpartpen waren „kwajongensstreken". Zich tot zijn „Joodse medeburgers" richtend, zei Adenauer dat. zij zich niet ongerust be hoeven te maken: „Deze staat steunt u met alle macht, waarover hij be schikt." Tegenover het buitenland wees hij erop, dat het Westduitse volk een drachtig de wandaden heeft veroordeeld. WEST-BERLIJN, 17 jan. (U.P.I.) De politie alhier heeft, de naam be kendgemaakt van de 22-jarige jonge man die bekend heeft dat de Oostduitse geheime dienst hem had gedwongen neo-nazi-activiteit in West-Berlijn aan te wakkeren. Het is Bernhard Schlott- mann, een van de leden van de „Na tionale Studentenfederatie" die op 5 ja nuari werden gearresteerd. In officiële kringen in West-Berlijn neemt men nochtans aan dat hoewel de communis ten het neo-nazisme aanwakkeren om het Westen in discrediet te brengen, zij toch niet de hoofdoorzaak van de anti- Joodse uitbarstingen vormen. De poli tie heeft gisteren nog de voorzitter van de „Nationale Studentenfederatie", de 23-jarige Rudolf Kemmerich, en de 52- jarige Willy Grunack, de voorzitter van de uiterst rechtse Duitse bond, gear resteerd. KLAQENFURT, 17 jan. (U.P.I.) De politie van dit Oostenrijkse plaatsje heeft de 18-jarige Franz Karner, de 30- jarige Franz Jurre en de 21-jarige Ger hard Pleschiutschnig wegens anti-semi- tische en nazistische activiteit gearres teerd. LONDEN, 18 jan. (U.P.I.) Onge veer dertigduizend Londenaren hebben gisteren voor (Ie Westduitse ambassa de alhier gedemonstreerd tegen het ijP de Joodse begraafplaats Waldheim nabij Chicago zijn dezer dagen meer dan }Q grafstenen omvergehaald, terwijl er op ongeveer veertig andere, hakeh- jJUisen werden geklad. Net is de meest gruwelijke en tevens de grootste anti- ""titische demonstratie sinds het begin van dergelijke incidenten in de wereld. herlevend nazisme en anti-semitisme in de bondsrepubliek. In een brief die een delegatie van de betogers aan de West duitse zaakgelastigde overhandigde, wordt geconstateerd dat de Westduitse regering het anti-semitisme weliswaar heeft, veroordeeld, maar dat tot op he den niets is gedaan 0111 een einde te maken aan de nazi-invloed. Voormalige nazi's nemen nog steeds belangrijke posities in in de regering, de strijd krachten, de politie en het justitiële ap paraat, aldus de brief. PARAMARIBO, 18 jan. Naar UPI verneemt heeft de regering van Suri name de Nederlandse ambassadeur in Washington zocht na te gaan of het mogelijk is, dat president Eisenhower tijdens zijn komende reis door Latijns Amerika ook een korte tussenlanding maakt in Suriname. Hij zou dan kun nen landen op het nieuwe, voor straal vliegtuigen geschikte vliegveld, hoewel dit nog niet officieel is geopend. Nationalistiseh-China President Tsjang Kai-Sjek van nationalistisch Chi na en zijn Zuidvietnamese ambtgenoot, Ngo Dinh-Diem, hebben gisteren in de Zuidformosaanse haven Kaosioeng niet- officieel van gedachten gewisseld over de internationale toestand. v- WASHINGTON, 18 jan. (Reuter, UPI) President Eisenhower van de Verenigde Staten brengt van 10 tot 19 juni een bezoek aan de Sovjet-Unie, al dus is gisteren tegelijkertijd in Moskou en in het vakantieverblijf van de Ame rikaanse president te Albany bekendge maakt. Eisenhower zal hiermee het be zoek. dat de Russische premier en pa- tijleider, Khroesjtsjev; in september aan de Verenigde Staten heeft gebracht, beantwoorden. Het is nog niet bekend, of ook mevrouw Eisenhower de reis van haar man naar Rusland mee zal maken. Ithroesjtsjevs uitnodiging is ook voor haar bestemd en ook voor Eisenhowers kleinkinderen. Het staat wel vast dat Eisenhower niet alle ne gen dagen in Moskou zal blijven. Aan genomen wordt, dat de Russische rege ring de president heeft laten weten, dat zij hem graag iets wil laten zien van de industriële ontwikkeling in de Sovjet- Unie, speciaal dan in Siberië. Er verschijnen al ingezonden stuk ken in de Russische pers van indus trie-arbeiders en boeren, waarin zij Eisenhower uitnodigen een bezoek aan hun bedrijf of boerderij te brengen. In heel Rusland is geen golfbaan te vinden en het geijkte mopje van deze Advertentie Nuttig effect tot 90% 0.5 tot 500 pk gegarandeerde opbrengst voor snelle en economische bedrijfsverwarming praktische oplossing Qr> vele stofproblemen dagen in Rusland is, dat de Russen zich zullen moeten haasten om er een te bouwen. De lengte van de reis schijnt een compromis te zijn tussen de standpun ten van Eisenhower en Khroesjtsjev. Khroesjtsjev bracht twaalf dagen in de Verenigde Staten door en hij vroeg Eisenhower zestien dagen in de Sovjet- Unie te verblijven. De Amerikaanse president was echter van plan niet lan ger dan vijf dagen te blijven. Dat de reis nu toch langer duurt is blijkbaar het gevolg van de besprekingen, die de vorige week hebben plaatsgehad tussen de Russische ambassadeur in Washing ton, Mensjikov, en Eisenhower ener zijds en tussen Khroesjtsjev en de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, Thompson, anderzijds. De maatschappij „Nederland" boekt met de verzorging van de 559 eva cué's die op de „Zuiderkruis" in de haven een comfortabel onderdak hebben gekregen, veel succes. In alle ellende van de watersnood is het ver blijf aan boord voor velen bijna een avontuurlijke vakantie. De gezinnen slapen apart in hutten. Voor de kin deren is een rolschaatsbaan in orde gemaakt en er zijn voldoende rol schaatsen beschikbaar gesteld. De kinderen amuseren zich kostelijk. Zondagochtend werden aan boord rooms-katholieke en protestantse kerkdiensten gehouden. Bovendien worden er films gedraaid. Zaterdag avond zaten de evacué's in grote groepen naar de televisieuitzending te kijken. Er waren vier T.V.-toestel- len geïnstalleerd. Zondag kon men overal op het schip de mensen ge zellig bijeen zien zitten. Velen van hen waren aan het klaverjassen. De „Zuiderkruis" is aan de grens van zijn opname-capaciteit gekomen. De genen die nu nog onderdak zoeken moeten zich wenden tot de gemeen telijke dienst voor Sociale Zaken. Allen voor wie van overheidswege voor onderdak moest worden ge zorgd, hebben nu een tijdelijke huis vesting gekregen. Er is echter nog voldoende opname-capaciteit in het daarvoor ter beschikking zijnde jeugd- hotel, de jeugdherberg „Stadsdoelen" en bij particulieren. (Voor verder nieuws over de overstroming zie elders in dit blad). KATMANDOE, 18 jan. (Reuter) Bharat Sjamser. de leider van de be langrijkste oppositiepartij in Nepal, de Gorka Parisjadpartij. heeft gisteren op een persconferentie in Katmandoe mee gedeeld dat Chinese communisten „een inval hebben gepleegd in Nepal". Een groep van acht Chinezen was het gebied van Joemla in het noordwesten van Nepal binnengedrongen. Enkele dagen later kwam een nieuwe groep de grens over die belasting van het volk vrotg. Bharat Sjamser zei dat premier Koiraia van Nepal, die gisteren naar Indië is vertrokken, kwesties van de ..gemeenschappelijke defensie" met pre mier Nehroe zal bespreken. PARIJS, 18 jan, Het veiligheids systeem dat is ontworpen voor de lucht vaartmaatschappijen in verband met de komende Franse kernproef in de Sa hara, wordt vandaag beproefd: aan alle internationale luchtvaartmaatschappijen wier toestellen over de Sahara vliegen is meegedeeld dat deze vliegtuigen van daag gedurende twaalf uur niet boven de Sahara mogen vliegen. Er zijn meer aanwijzingen dat de Franse atoomproef spoedig_zal worden genomen. De Franse vice-premier, Soustelle, bracht zaterdag een bezoek aan de atoomstad in de Sahara, Regga- ne. Algemeen wordt aangenomen dat dt proef niet later dan maart zal worden genomen. Perzië De Sjah van Perzië en kei zerin Farah brengen op 20 februari een bezoek aan Pakistan. Het bezoek zal een week duren. Daarna zullen de Sjah en zijn gemalin een reis door het zui den van Perzië maken. (A.F.P.) T AMSTERDAM, 18 jan. Drie men sen zijn om het leven gekomen door kolendampvergiftiging en gasverstik- king. Een vierde slachtoffer verkeert nog in levensgevaar. Een gezin ont kwam ternauwernood aan de verstik kingsdood. in Enschede werden zondagochtend twee bejaarde mensen van ruim zes tig jaar, de heer Ds Wit en mej. Weustink dood in hun huisje aan de Glanerweg aangetroffen. Een douane ambtenaar had een onderzoek inge steld, nadat een landbouwer onraad had vermoed. De man zat dood aan de gedekte ta fel. De vrouw lag levenloos op de vloer. De kachel brandde niet meer. Het wordt mogelijk geacht, dat de dood reeds enkele dagen geleden is inge treden, want er zijn in de sneeuw die zaterdag is gevallen geen voetsporen aangetroffen. De mensen leefden zeer teruggetrokken. In het huis werden geen papieren aangetroffen. De man is vi'oeger boerenknecht bij de ouders van mejuffrouw W. geweest. De dood is veroorzaakt door kolendampvergif tiging. In Jutphaas kwam de 76-jarige J. Verbaan op het Kerkveld door gasver- stikking om het leven. Zijn 73-jarige echtgenote, mevrouw W. Verbaan-Ar- lar, is naar het stadsakademisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Voor haar leven wordt gevreesd. Hoewel er wel een hoofdbuis voor de woningen ligt, zijn de huizen niet op het gas aangesloten. De familie Th. van de Berg, die naast de slacht offers woont, had zaterdagavond al een gaslucht waargenomen. De rijks politie en arbeiders van het gasbe drijf te IJsselstein zijn daarop de ge hele nacht bezig geweest met bet con troleren van de hoofdbuis. De buren hebben daarna nog enige uren geslapen, maar man, vrouw en kind waren bij het ontwaken zo ziek, dat ceil arts werd gewaarschuwd. De ze en de inmiddels weer gewaarschuw de politie constateerden wederom oen gaslucht, waarna men een onderzoek bij de familie Verbaan instelde. Beide mensen lagen nog te bed, de man was reeds overleden. In afwachting van een nader onder zoek heeft de officier van justitie in Utrecht het lijk in beslag laten nemen. (Van een redacteur) AMSTERDAM, 18 jan. Uit «W be richt, dat zaterdag in het Russische regeringsblad de „Izvestia" heeft ge staan, zou men kunnen opmaken, dat N. Bjeljajev, tot dusver eerste partij secretaris van Kazakhstan, zijn functie als volwaardig lid van het partijpre sidium het machtigste college in het land heeft verloren. Indien /Bjeljajev thans inderdaad uit het partijpresidium is gezet, dan )s hij wellicht de tweede, die dat lot in enke le dagen tjjds treft. Dezer/ dagen is be kendgemaakt, dat A. I. Kiritsjenko, vroeger aangeduid als de meest waar schijnlijke opvolger van Khroesjtsjev, is i,gekozen" tot partijsecretaris van Rostov aan de Don. Ook in die bekend making werd geen melding gemaakt van 's mans functies als lid van het presidium. (Van 'onze correspondenten) LEEUWARDEN, 18 jan. Bij een auto-ongeluk bij het dorpje Eesterga iets ten noorden van Lemmer zijn za terdagmiddag de heer D. Hoekstra uit Emmeloord en zijn vijfjarig zoontje Bonwke om het leven gekomen. De moeder en het negenjarig dochtertje Nienke werden gewond. De heer Hoekstra, die als firmant van de firma F. D. Hoekstra te Balk uitgever was van het nieuwsblad „De Noordoostpolder" in Emmeloord, was met zijn vrouw en twee kinderen op weg naar Leeuwarden. Toen hij met ccn snelheid van omstreeks zeventig km bij Eesterga in een gedeelte waar de weg enige bochten maakt, iets naar rechts uitweek voor een tegenligger, kwam hij met de wielen in een sneeuw- rand terecht. De auto ging slippen, kwam tegen een aan de linkerkant van de weg staande boom terecht en sloeg over de kop in een bermslöot. Dt heer Hoekstra kwam h'erbij .onmid dellijk om het leven. Zijn zoontje werd zo zwaar gewond dat het tijdens de overbrenging naar het St.-Antonius- ziekenhuis overleed. Mevrouw Hoekstra en het dochtertje werden met zware ver- wendingen in het ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM, 16 jan. De 84-jari- ge heer J. de Petiet is bij het onvoor zichtig oversteken van de Churchill- laan door een passerende personen auto aangereden. Het slachtoffer over leed in het ziekenhuis. DOETINCHEM, 17 jan. Op de- Frans Halsweg is een auto tegen de gesloten bomen van de bewaakte over weg gereden. Hierdoor werden de ho me'1 zodanig verwrongen, dat zij een rij zijramen van de passerende trein vernielden. De trein had acht minuten vertra ging. De auto, waarvan de remmen niet voldoende werkten, mankeerde niets. BARNEVELD, 16 jan. Op de Wol- weg te Stroe is een bestelauto, be- EXETER, 17 jan. (UPI) Het acht tienjarige Nederlandse meisje Florence Jacoba Peterson die op een fabriek werkzaam was, is dood in haar bad ge vonden in haar flat. De Engelse politie stelt, een onderzoek in. Een buurman heeft bet lijk ontdekt. Aangenomen wordt dat het meisje geen familieleden in Engeland heeft. stuurd door de heer E. Brunzkreeft aan het slippen geraakt tengevolge van de gladde weg. De auto schoot over de' berm langs de weg in een sloot. Een portier van de auto sloeg open en het 3>2-jarig zoontje van de bestuurder werd uit de auto geslingerd. Hij was op slag dood. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 18 jan. Weersverwach ting tot dinsdagavond. Veel wind, veranderlijke bewolking met nu en dan regen- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk stormachtige wind. aanvankelijk tus sen west en noordwest. Overwegend lichte dooi. Zon: 8.39—17.03. Maan: 23.30—10.52 DE BILT, 18 jan. Vanmorgen was de temperatuur in vrijwel het gehele land even boven nul. Een depressie wel. ke zich zondag bij IJ: 1 ,nd vormde heeft zich belangrijk in jiepte toenemend, naar Schotland verplaatst en deze zal vergezeld van veel wind waarschijnlijk juist ten noorden van de Waddenkust naar het oosten trekken. Aan de achterzijde van deze depressie wordt koude uit de poolstreken afkomstige lucht naar het zuiden gevoerd. Deze zal morgen ook over ons land stromen, hetgeen met regen, later met sneeuwbuien gepaard zal gaan. max. min. neersl Station Weer temp. temp af gel gisteren 24 uur Den Heidei half bew. 4 2 5 Ypenburg licht bew. 3 1 0.5 Vlissingen geheel bew. 2 2 0.6 Eelde half bew. -0 -1 1 De Bilt geheel bew. 0 0 0.4 Twente sneeuw -3 -3 1 Eindhoven geheel bew. -2 -2 1 Zd.-Limburg geheel bew. -3 -4 0.6 Stockholm sneeuw -6 -7 1 Oslo half bew. -8 -8 1 Kopenhagen sneeuwbui -2 -1 1 Londen zwaar bew. 3 1 0.3 Amsterdam geheel bew. 2 1 1 Brussel geheel bew. 0 1 1 Luxemburg sneeuw -3 -9 1 Parijs zwaar bew. 2 -2 0 Nice onbewolkt 10 2 0 Berlijn sneeuw -3 -6 0.3 Frankfort sneeuw -2 -10 1 Mtincnen geheel bew. -7 -9 0.2 Zürich geheel bew. -5 -6 0 Genêve zwaar bew. -3 -14 0 Wenen half bew. -3 -7 0 Innsbruck, mist -7 -17 0 Rome geheel bew. 8 8 Madrid half bew. -4 0 Mallorca licht bew. 10 0 Zeven zwijgende Noorse zeelieden za ten zaterdagmiddag, terwijl de schrik nog duidelijk op hun gezicht te lezen was In het loodsgebouw van Hoek van Holland achter de warme koffie. Intus sen werd een van hun kameraden per ambulance-auto naar het Havenzieken huis in Rotterdam vervoerd. Twee uren tevoren waren ze het loodsgebouw met hun 298 tons kustvaartuig, de „Fjellstö- (uit Bergen) gepasseerd. Nu lag het schip, niet hun eigendommen er in, op de bodem van de Noordzee Toen de „Fjellstö", die van Duisburg via de Rijn op weg was naar Oslo, te gen drie uur de Hoek voorbij voer, was er nog geen vuiltje aan de lucht. Men had elke twee weken die reis al ge maakt, de weg was bekend. De zee was rustig en er stond niet v.eei wind. Maar om kwart over drie viel het schip plotseling in een slagzij naar stuur, boord. Toen werd het een kwestie van misschien één minuut. De mannen stre ken de sloep en gingen er haastig in, maar eerst redden ze hun 47-jarige makker Sjur Espeland, die met griep in zpn kooi lag. Er zat niet anders op dan hem met een reddingsboei om het mid del in het water te laten zakken en hem daarna, zo goed en zo kwaad als dat ging, in de sloep te trekken. Dit alles gebeurde op nauwelijks vijf mijlen benoorden de pieren* De loods boot „Sirius", waarvan de bemanning zag wat er gebeurde, haastte zich te hulp. Al spoedig waren de Noren, van wie de meesten door en door nat en verkleumd waren, aan boord van de loodsboot. Uit Hoek van Holland voer terstond de sleepboot „Maas" uit. Men wilde proberen de „Fjellstö" nog te behou den. De mannen van de „Maas" slaag den er in vast te maken en drie run ners speelden het nog klaar op de Noor se kustvaarder over te springen. Lang bleven ze er echter niGi op, want de „Fjellstö" begon langzaam maar zeker te zinken. Toen kwam het ogenblik, waarop men zich genoodzaakt zag, de trossen van do sleepboot in te halen. Even voor half vijf was de „Fjellstö" in de golven verdwenenSamen met de „Maas" moesten de sleepboot „Gele Zee" en de reddingboot, die ook uitgevaren was, onverrichterzake terug keren. De „Sirius" stoomde naar Hoek van Holland, waar een bootje met een dok ter en helpers van het Rode Kruis al lag te wachten. Reeds aan boord van de loodsboot werden de schipbreukelingen voorzien van kleren uit het depot van het Rode Kruis. De dokter constateer de, dat de bibberende en klappertanden de zieke van zijn bad in de zee geen nadelige gevolgen had ondervonden, maar veiligheidshalve achtte hp opne ming in het Havenziekenhuis gewenst. Kapitein Spjell Olak (47 jaar), die zich het verlies van zUnschljLers-aan- trok, vertelde aan de politie, dat ver schuiving van de lading waarschijnlijk de ondergang van de kustvaarder heeft veroorzaakt. Die lading zou hebben be staan uit stukgoed. In de loop van de avond vertrokken de schipbreukelingen naar het Scandinavische Zeemanshuis in Rotterdam. De „Fjellstö" ligt ongeveer 20 meter diep, bijna 9 km ten noorden van de pie ren. Het wrak is niet gevaarlijk voor de scheepvaart. Over de berging kon men •ons nog niets mededelen; een boei is boven het wrak geplaatst. Vlet slaat om De Helderse viskotter HD 79, „Drie Gebroeders", van rederij Slot liep zater dagavond ongeveer twee mijl ten tuiden van de Koog op Texel op de eerste zandbank voor de kust aan de grond. Bijna onmiddellijk voeren de sleepboten „Simson" van Wijsmuller uit IJmuiden en „Stortemelk" van Doeksen op Ter schelling uit. Zij konden de vissersboot om ongeveer drie uur 's nachts berei ken. Zondagmorgen voer een vlet van de „Stortemelk" naar de kotter en bracht de sleeptros over. De vlet ging terug doch om haar klaar te houden in dien de tros eventueel zou breken, stap ten twee opvarenden van de sleepboot, de -62-jarige bootsman O. Starrenburg en de 43-jarige matroos G. Buil, beiden uit Terschelling, in de vlet en voeren geregeld rond de sleper. Op een gegeven moment sloeg de vlet in een zware sneeuwbui met hevige windstoten om. Matroos Buil redde zich door op de kiel te klimmen. De sleep boot liet de tros schieten en stoomde naar de vlet, waarna men de matroos oppikte. De bootsman was nergens te zien en omdat Buil dringend behoefte had aan geneeskundige verzorging, voer men op volle kracht naar Den Helder. Daar werd de ernstig gewonde linker hand van de matroos behandeld, waar na de sleepboot naar Terschelling terug keerde. Inmiddels waren de reddingboot „Prins Hendrik" en „Christiaan Huy- gens" uit Den Helder naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Men maak- te"een lijn vast aan de omgeslagen vlet en bracht de lijn naar de wal, waar een groot aantal kijkers de handen uit do mouwen stak en begon te trekken. Toen de vlet op het strand was gebracht heeft men haar omgekeerd in de hoop het lichaam van bootsman Starrenburg te vinden. Deze hoop bleek vergeefs. Het stoffelijk overschot is nog niet gevon den. De sleepboot „Simson" heeft, in af wachting van een gunstig tfj, de haven van Den Helder opgezocht. Maandag zal men proberen de kotter vlot te trek ken. Schipper J. Slot, motordrijver A. v.d. Pias en matroos A. Post zijn aan boord gebleven. Vermiste zeeman aangespoeld IJMUIDEN, 18 jan. Zaterdagmiddag is op de Engelse kust ter hoogte van Huil het stoffelijk overschot aangespoeld van de 54-jarige runner Cor de Back uit IJmuiden. Op 7 december van het vorig jaar werd hij vermist, "toen hij met drie> anderen van de zuiger Port Sunlight in een rubber dinghy was gesprongen om zich in veiligheid te stellen. Twee van de vier mannen wisten zich te redden. Het stoffelijk overschot van Dirk de Man werd dezelfde dag nog gevonden. Het stoffelijk overschot van Cor de Back zal naar IJmuiden worden overgebracht om hier ter aarde te worden besteld. VATICAANSTAD, 18 jan. (UPI) In Vaticaanse kringen acht men het vrijwel zeker, dat tijdens een Geheim Consistorie in april nieuwe kardinalen men spreekt van drie zullen wor den benoemd. Het H. College zou in juni nogmaals worden uitgebreid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1