Op de PLANKEN Ik wil niet meer lopen... Reclame Middeleeuws kasteel in bocht van Vlist tc Haastrecht? Komt u ook vanavond..?" E 9-weg in Limburg niet vóór eind 1965 gereed Maakt door D. VAN ES Raadsel van Steenbergen leidde tot verrassende ontdekking Min. Mansholt niet pessimistisch oyer gemeenschappelijk landbouwbeleid Nieuw succes voor Sleeswijkrevue Overzicht graanmarkt Rotterdam Voorne's natuur en Rotterdam Maas-Rijnverbinding bij, regering nog steeds in studie Gratificatie aan gemeentepersoneel Hans van Bergen Produktie-index in november gedaald voor Uw zaak Rotterdamse rugbyclub gaat demonstreren minimumprijs Steenmassa's over oppervlakte van 2500 vierkante meter Geen belangrijke prijsstijgingen F tentoonstelling mechanisatie land- en tuinbouw Gedeputeerde Staten delen mee Villa voor Neder! /nds koninklijk gezin Opnieuw stoutmoedige poging V B MAANDAG 18 JANUARI 1960 f>A'-»NA 4 Och, waarom ook niet zelf een toneelspel geschreven, als men niets behoorlijks kan vinden? Óf men kan ook een toneelprijsvraag uit schrijven, als men het langer zoeken naar een behoorlijk stuk moe is. Zo schreef de „Provinciale Zeeuwse Courant" een toneelprijsvraag uit, welke bedoeld was als „een poging te voorzien in de behoefte aan goede toneelstukken ten dienste van Hervormde Jeugdverenigin gen ten plattelande". „L. wil niet meer lopen. verwierf de eerste prijs, omdat dit naar het oordeel van de jury „een goed speelbaar stuk was, met sterke spelmomenten, goede karaktertekeningen, behoorlijke pro. bleemstlling en een cliemax, die tot het slot wordt gehandhaafd". De probleemstelling !?°!Un: de deur werkelijk voor. BROOD IN HAARLEM Regering bepaalt een Het historisch onderzoeh De oorkonden De opgravihS gebouw amsterdam Ma 18 t/m Za 23 lanuari I960 ,het landbouwwerktuig' 11 k h £f< MB - Land bouw werktuig en-beurs in de meest uitgebreide zin. R..K. S. V. IVOREN TOREN 1 £5 goed voor haar gesloten. In het tweede tvt 4. i--i en derde bedrijf horen wij zelfs nimmer Natuurlij* heeft een ieder het goed recht meer van haar spreken zodat wanneer om een toneelpnjsvraag uit de schrij- het stuk uit is. wij haar helemaalTer' ven, vooral indien hij meent, dat er ner- nele.maal vef' gens anders een behoorlijk toneelstuk te vinden is. Of het resultaat een meevallertje op- levert staat natuurlijk nog te bezien, want van toneel moet je toch wel een beetje verstand hebben om het te kunnen beoor delen Enfin, we zullen zo het een en ander omtrent het stuk, dat de hoofdprijs ver wierf laten horen en oordeelt u dan maar zelf. Een boer heeft e?n zoon en een doch ter. De zoon zit in een invalidewagentje (hetgeen al een groot waagstuk is op het amateurtoneel, indien men er geen sentimentele draak van wil maken); hij is in Iudië geweest als soldaat, aldaar aangeschoten en als een invalide terug gekomen. Nu hebben de dokters uitgemaakt, dat de zoon best zou kunnen lopen, want zijn been mankeert niets meer. Maar de zoon kan de kracht niet meer vinden om te geten zijn. Dit is natuurlijk wel een zeer grote toneeltechnische fout, want het pu bliek interesseert zich voor zo'n meisje Nu had het evengoed in het eerste bedrijf ook wel weg kunnen blijven; zelfs veel beter weg kunnen blijven; maar ja, het zal het eerste stuk van de schrijver ge weest zijn en dan is men toneeltechnisch meestal nog niet zo heel sterk. In het tweede bedrijf begint dan een heel nieuw stuk. Uit het eerste bedriji ontmoeten wij alleen nog maar de vader en de lamme zoon.. Verder komen ei gloednieuwe personen, die het verdere verloop van het stuk bepalen. En wel: een zuster, om de zoon te verplegen en een nieuwe dokter, om de zoon langs psychologische weg weer ter been te hel pen. De zoon wordt prompt verliefd op de zuster maar de dokter was dit reeds lang sinds een vroegere samenwerking in een ziekenhuis. Nu begint de geweldige tweestrijd van lopen, omdat Indie hem geleerd heeft, de zuster. Wie moet zij nemen De arme hoe een bende de wereld is. Indië heeft j tobberd of de dokter? Beiden hebben hem_alle geloof aan een ideaal en zelfs wat voor. maar beiden hebben ook veel aan God ontnomen. Hij wil eenvoudig niet meer lopen. Dit is natuurlijk erg triest en men zou natuurlijk vreselijk met zo'n jongen te doen kunnen hebben, maar goed be tegen. Om het lamme been van de boerenzoon bekommert zij zich niet; gaarne wil zij hem zijn hele leven verplegen. Maar de zoon heeft tegen, dat hij zo mismoedig is, helemaal zonder hoop en zelfs zonder schouwd bestaat het natuurlijk eenvou-i 1 h „aaj, zo? 5 boop en zelfs zonder dig niet, dat zo'n geval zich ooit heeft En de dokter heeft tegen, dat hij voorgedaan of anders moet het er de vrHw? doorlopend dronken is (hij loopl jongen wel naar zijn. 1 fles in zijn zak) en ook, dat hij Welnu, het is de jongen er dan ook wel I 5° weimS geduld heeft. De dokter wij naar. De jury zegt in haar rapport .,goe-aar. maa.r overhaasten; dat drinken ric, iramïr.a" au Komt er minder op aan, want dat doet hij de karaktertekening" en dit karakter wordt dan ook wel heel aardig tot aan het eind toe volgehouden. We zullen zelfs zien, dat hij dadelijk zo'n beetje de hele dag met een geladen revolver zit te spe len, omdat hij er niet langer tegen op met meer na zijn huwelijk, heeft hij bei loofd. De dominee wordt om raad gevraagd. Maar hoe mooi en diepzinnig deze ook over de liefde praat, veel verder komi liefd ^geraakt I al- de steek te laten. Echt karakter noemen {""gSj Maar de jongen heeft ook nog een zus-Jwi^eie" er' ter. En met deze zuster is er natuurlijk ook nog wat aan de hand. Zij wil trou wen met de zoon van een keuterboertje. Haar vader verzet zich natuurlijk hevig. De zoon begrijpt niet goed waarom. Er moet later toch iemand de vader opvol gen. De zoon heeft daar met zijn lamme been niet de minste zin in. Dus waarom dan niet zijn zuster met de man van haar. keuze. Maar de vader houdt voet bij stuk. Enfin, u kent dat: in tientallen to neelstukken is het gegeven reeds ver werkt, maar het doet het nog steeds, omdat het zo reëel is. De vader blijft op zijn standpunt staan, dat de hele boer derij later aan zijn zoon moet komen en dat zijn dochter een rijke boerenzoon moet trouwen. Maar de dochter is er eentje met karakter. Eind eerste bedrijf komt haar beminde ten tonele, om nu eens in duidelijke taal te vragen, waar hij aan toe is. De vader wijst hem het gat van de deur. De karaktervaste beminde zegt de familie en zijn meisje dan yoorgoed vaarwel, om op stel en sprong te kun nen emigreren met zijn eigen vader en moeder. Zijn meisje echter toont zelfs over nog meer karakter te beschikken en kan zich er zo maar niet één twee drie bij neer leggen, dat haar geliefde haar voorgoed vaarwel gezegd heeft en breekt in tranen los en vraagt haar broer, wat zij moet doen. Haar broer neemt nu voor haar de grote beslissing en zegt: hem achterna vliegen. Prompt vliegt zij haar weggelo pen geliefde dan ook na, ondanks dat haar vader haar naschreeuwt, dat het dan voor goed moet zijn, omdat deze deur nooit meer voor haar zal open gaan. En hiermee sluit het eerste bedrijf. En wij kennen de koppigheid van sommige blijft haar beslissing uitstellen. Zolang zelfs, dat de boerenzoon het opgeeft en zich in zijn kamer opsluit, om daar mei zijn geladen revolvertje te spelen. De zus ter en de vader weten dit, maar zij dur ven hem, de revolver niet af te nemen Totdat op een zekere avond de dokter er genoeg van heeft en na zichzelf van een goed borreltje voorzien te hebben, de zuster eenvoudig komt schaken. Maar dit schaken geeft natuurlijk het nodige gekrakeel. De zuster verzet zich omdat zij nog steeds niet tot een beslis sing gekomen is. Morgen zal zij definitie) beslissen. Maar de dokter heeft lak aan haar beslissingen en sleept haar tegen wil en dank mee. Hij heeft haar al zowat de deur uit. Maar wat gebeurt er nu? De boerenzoon is wel lam, maar niet doof. Hij heeft alles ge hoord. En in zijn woede vergeet hij zelfs zijn lamme been en vergeet hij ook, dai hij eigenlijk niet lopen wil. Met revolver in de hand verschijnt hij in de open deur. De dokter neemt natuur! lijk onmiddellijk de benen. En de zustei valt ontroerd de boerenzoon in de armen Haar beslissing is genomen. Het stuk is uit en de zoon kan weer tippelen Moeten wij verder nog iets aan dit stuk toevoegen? Blijkens cijfers van het C.B.S. is de algemene produktie-index in de maand november 1.1. ten opzichte van oktober daarvoor van 152 tot 142 teruggelopen. In 1958 vond eveneens een teruggang plaats en wel van 142 tot 128. De pro duktie-index gecorrigeerd voor seizoen en de lengte van de maand daalde van 141 tot 140 (1958: 130 tot 128). Het aan tal arbeidsdagen beliep in november 23 tegen 24% in oktober (1958 resp. 22% en 25). In de verschillende bedriffsklassen viel voaral een teruggang te constate-, ren in de sector bouwmaterialen en aardewerk (118 tegen 132) en in de leder- en rubbernijverheid <136 tegen 147). Ook in 1958 was in deze sertoren sprake van een flinke daling. Onbekend, maakt onbemind, en al bestaat de Rotterdamse Rugbyclub in de komende zomer reeds twintig jaar, 'zij is weinig oj niet bekend en dus maar dan ten onrechte onbemind. De rugbywedstrijd, welke de afgelo pen week op het beeldscherm in de huiskamers is gebracht, heeft bij vele Rotterdammers de vraag doen rijzen of deze sport ook hier ter stede wordt beoefend. De Rotterdamse Rugbyclub is in Rotterdam de enige vereniging, die zich aan deze tak van sport wijdt en zaterdagavond is in de gezellige lo kaliteit aan de Stampioenstraat, welke de leden, die een trouwe vrienden kring vormen, de naam „soos" hebben gegeven, het een en ander meegedeeld over het komende programma. Behalve de normale ontmoetingen voor de competitie, zal de R.R.C. in tal van wedstrijden tegen clubs uit het buitenland uitkomen en na de reac ties na de door de televisie uitgezonden wedstrijd, verwachten bestuur en leden op hun terrein de pelangstelling van heel wat kijkers. Dat terrein is gele gen dp het sportcomplex aan de Gor- delweg en om te beginnen zal op zon dag 7 februari een wedstrijd worden gespeeld tegen een ploeg uit Luik. Op 21 februari volgt een ontmoeting tegen ASUB uit Brussel, waarna de Rotter dammers op 23 en 24 april aan inter nationale wedstrijden in de Belgische hoofdstad zullen deelnemen. Het ligt voorts in de bedoeling van de R.R.C., indien mogelijk, enige pro- pagandawedstrijden te spelen, waar het publiek zal kunnen kennis nemen van de spelregels van deze bij uitstek mannelijke sport, die beslist niet ruw is en NIET vergeleken kan worden met het American football. Dit laatste spel. van geharnaste en gehelmde knapen verschilt zo sterk van het rugbyspgl, dat een vergelijking niet mogelijk is. HAARLEM, 18 jan. Van heden af zal voor Haarlem, Heemstede, Bloe- mendaal, Overveen en Aerdenhout een minimumprijs voor brood gelden. De staatssecretaris van Economische Za ken, dr. G. Veldkamp, heeft tijdens een bijeenkomst van bij het Haarlemse broodconflict betrokkenen ten departemente meegedeeld dat er in Haarfèm en omgeving naar zijn oordeel sprake is van „desastreuze concur rentie". Het speet de regering dat de bakkerijwereld in Haarlem en omstre ken niet zelf bij machte was gebleken haar eigen problemen door overleg tot een oplossing te brengen. De minimum prijs voor witbrood komt op 39 cent en de andere broodprijzen zullen in ver houding daarmee worden vastgesteld. Aan de binnenzijde van de eerste bocht In de Vlist, gerekend vanaf Haastrecht bevindt zich een aantal steenachtige bui ten. terwijl ook het land in de onmid dellijke omgeving van deze bulten aan merkelijk hoger is dan het verder omlig gende land. Deze gehele, terrasvormige verhoging met de daarin uitspringende bulten, wordt door oude Haastrechters Steenbergen genoemd. Het grondgebied maakt deel uit van de „Kleine Hofkamp" een perceel weiland met boerderij, dat wordt ingesloten door de Vlist enerzijds en door het begin van de Vlisterweg tot aan het Moordsebruggetje (even voorbij het woonwagenkamp) anderzijds. Op deze grondplek nu. Steenbergen genaamd, heeft hoogstwaarschijnlijk in de Middeleeuwen het Slot van Haas trecht gestaan, aldus bleek uit een on derzoek dat door een inwoner van Haas trecht onlangs ter plaatse werd ingesteld.- Daar totnogtoe de plaats van het voor malige Haastrechtse Slot niet kon wor den vastgesteld, laten wij hieronder gaarne de onderzoeker, de heer H. Kooy- man, aan het woord, om wat meer te vertellen over de aanleiding tot. de gang van zaken tijdens en de resultaten van zün opgraving. Als jongen van elf. twaalf jaar ging ik vaak vissen in de Vlist, vooral op het grondgebied van „De Kleine Hofkamp", het land, waar momenteel boer Adr. de Wit zijn bedrijf uitoefent. Op zekere dag werd mijn aandacht getrokken door de sterke verhoging van het land in de na bijheid van de scherpe bocht, die de Vlist in de „Kleine Hofkamp" maakt-en waardoor het riviertje dit grondgebied zowel aan de oost- als aan de noordzijde begrenst. Ik werd vooral gefacineerd door de bulten In het landschap die mij sinds dien deden vermoeden, dat ter plaatse een oud bouwwerk moest hebben ge staan, waarschijnlijk een kasteel. Aan dit vermoeden werd kracht bijgezet door de omstandigheid, dat zich ter plaatse in de grond, zowel als op de bodem van de Vlist, stenen van zeer grote afmeting, de zogenaamde „kloostermoppen" bevon den. Uit gesprekken met oude Haastrech ters bleek mij. dat dit hooggelegen ge deelte van de „Kleine Hofkamp" in de volksmond Steenbergen wordt genoemd. Of hier een verband bestaat met de in Haastrecht en omgeving veel voorkomen de naam Steenbergen 'die men elders in de streek niet tegenkomt) heb ik niet met zekerheid kunnen vaststellen. Ook een andere ontdekking uit die tijd is de moeite van bet vermelden waard: bij het zwemmen in de ter plaatse onge woon diepe Vlist doken wij een groot aan tal pikzwarte mensenbeenderen op, tot ietwat griezelige verbazing van mijn (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 jan. Het uitvoe ren van een gemeenschappelijk land bouwbeleid in de EEG zou men een hachelijk waagstuk kunnen noemen. Het besluit om met een dergelijk beleid te beginnen is echter genomen toen men met de EEG begon. We moeten onze verplichtigingen nakomen en nu niet meer nakaarten. Dr. Mansholt zei het voorgaande voor een druk bezochte ver gadering van het Landbouwschap, waar hij een uiteenzetting gaf over de Euro pese landbouwplannen nu in het consultatieve stadium zijn. De Europese commissie zal ernstig rekening houden met de positieve en negatieve kritiek. Soms komt de kritiek voort uit misver standen, soms uit het verlangen om een voordelige positie in de landbouw te behouden. Tegen de laatste houding moet stelling genomen worden, wil men de eenheid in de gemeenschap niet ver loren zien gaan. De heer Mansholt zei, In reactie op aanmerkingen uit de vergadering, dat ook htj enigszins teleurgesteld was over de ingewikkelde regelingen die voor de Europese landbouw nodig bleken te zijn. De hoop, dat men uiteindelijk minder dirigistisch te werk zóu kunnen gaan j dan nu in de afzonderlijke landen ge beurt heeft hij echter nog niet laten va ren. Hij wees erop dat het plan nood zakelijkerwijze een compromiskarakter had gekregen. Dat blijkt onder meer uit de quantitatieve invoerbeperkingen die ondanks de importheffingen zijn voorzien. Zonder het. handhaven van de mogelijkheid van dergelijke beperkin gen zou het plan geen kans gemaakt hebben. Over de achtergrond van de opzet om de gemeenschappelijke landbouwmarkt niet in 12 maar in 6 jaar te verwezenlij ken zei de heer Mansholt, dat het onmo gelijk zou z(jn om eerst te beginnen ais alle marginale gebieden geharmoni seerd waren. Op die manier zou er een Benelux-situatie ontstaan, die de zaken slechts moeilijker maakt. Een ander ar gument voor versnelling is, dat deze ook voor de gehele markt door de lan den wordt nagestreefd. De heer Mansholt verwacht, dat men in Nederland niet met belangrijke prijs stijging ten gevolge van het gemeen schappelijk marktbeleid behoeft te re kenen. Het brood zal wellicht in prijs stijgen, maar daar staan dalingen van andere prijzen tegenover. Het zal vooral een kwestie van verschuivingen worden. Hoe het eindresultaat zal zijn is nu nog niet te voorzien. Ook de schade van een geringere import van voedergranen via de Rotterdamse haven bezag hy met een optimistisch oog. Als alle kunstma tigheden in de concurrentie tussen de havens wegvallen zou Rotterdam wel eens een groter deel van de totale Europese graanimport kunnen krijgen. ROTTERDAM, 18 jan. De nieuwe Snip- en Snaprevue „Komt u ook van avond waarvan zaterdagavond in Luxor de première werd gegeven, bete- (Bericht van A. Bosman N.V., Graan- makelaars, Rotterdam). Ook deze week hebben de talrijke aan gekomen boten met graan zeer veel werk veroorzaakt en ofschoon de achterstand langzaam wordt ingelopen kan men,toch niet spreken van een vlotte ontvangst. In tegendeel, de laatste dagen komt het ge vaar op van een stremming van diverse vaarwaters door de vorst, waardoor het verkrijgen van schuiten bemoeilijkt wordt. Hierdoor ontstond meer vraag naar graan van pand leverbaar, hetwelk eventueel per spoor of vrachtwagen kan worden ontvan gen; de premies voor deze leveringen ste gen. hetgeen welk duidelijk is. MAÏS. Platamaïs in vele gevallen niet gezond aankomend, waardoor de ontvangst eveneens wordt vertraagd. Loco bracht ook hierdoor een betere prijs. Op aflading wordt in enige gevallen door shippers hier gedekt, ook al met het oog op het kwali teitsrisico. Enige zaken in nieuwe oogst platamaïs per april, mei met premies tegen over verdere maanden. Yellow-maïs zeer stabiel te noemen, zaken in aangekomen, alsmede jan., febr. en maart-afl. Ook enige belangstelling voor de april en mei-afl.. terwijl België zelfs oct. en nov. kocht. Joegoslavische maïs stomend vrij geschikt tegenover yellow-maïs verhandeld. GERST, -x Op aflading bleef de Pacific- gerst het goedkoopst, ofschoon de prijzen hiervan de laatste dagen sterk zijn geste gen op grote aankopen door Duitsland. Stomende Pacificgerst zowel 2 row als 2 Western stegen langzaam mee, doch wer den toch nog onder pariteit verkocht. 3 Barley op aflading bleef te duur, Plata- gerst bijna dagelijks hoger op interesse uit Duitsland. HAVER. - De aangekomen en stomende partijen n.-Amerikaanse haver werden, mede door vraag uit het'buitenland vrij wel geliquideerd, terwijl de afladingen febr. en maart zeer hoog staan. Platahaver ladend en de afladingen duurder en ge deeltelijk betaald vooral door het buiten I land. Voor loco haver begint men premie te betalen in verband met d ingetreden vorst. MILO, MILLET, GRANIFERO. Aange komen milo onveranderd en enige vraag voor transshipment. Op afladtng bleef milo onveranderd met een tendens om iets'lager te lopen. Millet aangekomen en stomend iets gemakkelijker, terwijl de afladingen door terugkooporders aan de vaste kant bleven. Granifero hoger, doch weinig be langstelling. ROGGE. Weinig lossende rogge of schoon er 3 boten in de haven liggen. Sto mende rogge zowel Duitse als Russische en Amerikaanse voldoende aan de markt, prij zen iets hoger. Enige belangstelling voor april mei-afladjng. Amerikaanse rogge, die lager dan de spoedige rogge aan de markt is. VOERTARWE. Zowel uit België als uit Frankrijk duurder, doch voorlopig door de vorst moeilijk te ontvangen. INLANDSE GRANEN. Voor alle soor ten prijshoudend en in ieder geval geen dringende verkopers aan de markt. De KOEKENMABKT. -4 De situatie op de koekenmarkt werd beheerst door het weer. Spoedig leverbare partijen werden opge nomen teneinde zo spoedig mogelijk nog enige voorraad te vormen. Traag lossende partijen waren zeer moeilijk onder tc bren gen, aangezien men vreest dat over enkele dagen het meeste vaarwater niet meer open zal zijn. Op aflading lag de markt verlaten en iets zwakker nadat er vorige week tamelijk grote zaken tot stand kwamen. De markt voor afvallen werd sterk beïn vloed door grote Duitse aankopen, welke inmiddels achter de rug schijnen te zijn. Nadat spoedige levering sterk was opge lopen en hierdoor ook de verdere posities wat aantrokken met tamelijk levendige handel is in deze sector de rust weerge keerd en over de gehele linie slaagt men thans een fractie lager. Duitse tarwev er- bloem vast gestemd d'u.r H -t an n v;m de exportlicenties, r>® op l nieuwe H- - o-' mvlcaj „tj.'i. kent een bevestiging van het niveau waarop deze zich nu al jaren beweegt. We menen zelfs, althans wat het gedeelte voor de pauze betreft, dat deze revue de vorige overtreft. Wij kenden al de wij ze waarop in de René Sleeswljksrevues de show, de dans, de decors, de kos tuums en de muziek op hoog niveau wor den getoond, resp. ten gehore gebracht. Het zwakke punt was hierbij steeds de gesproken tekst, die ondanks de fabel achtige cabaretroutine van Willy Walden en Piet Muyselaar, het onverwoestbare duo waarop de lach in deze revue voor het grootste deel geconcentreerd is, be slist achterbleef bij de overige elementen van de revue. Daarom viel het ons des te meer op dat de sketches zowel kwanti tatief ais kwalitatief stukken beter waren dan vorige jaren. De visscène waarmee de revue begint, de telefoonsketch in typische Walden- en Muyselaarstijl, de parodie op de va kantie zonder buren, vooral de Schotse rapsodie en na de pauze Een avondje t. v. thuis, waren niet alleen wat de pointe be treft maar ook als geheel, voortreffelijk. Tezamen met Aase Rasmussen en .To Vischer jr., vaardig geassisteerd door Teddy en Henk Scholten kreeg het pu bliek de lach bij scheppen tegelijk opge diend. Na de pauze, met name in de sketches in de slaapwagen, in het volop sentimen tele liedje van de babysitter van Piet Muyselaar, de wat platvloerse hondecre atie van Willy Walden en de niet bijster originele dansscènes uit 't Gebeurde in Brooklyn, gedanst door Barbara en Wil liam, leek de hele revue wat terug te val len. Het viel ons op dat ook het applaus na het eerste deel veel enthousiaster was dan na het tweede deel. Merkwaardiger wijs werden ook de bloemen nog voor de pauze aangeboden. Zelfs de demi-finale vonden wij fraaier en beter uitgewerkt dan het Carnaval ir San dat de hele revue afsluit D brenging, een te hoog opgevoerd tempo, en enkele andere technische onvolmaakt heden. Voor het overige alle bewonde ring voor de grandioze show en een ex tra woord van waardering voor de feno menale wijze waarop Corn. v. Dijk de decors heeft ontworpen. Het is een heel verlies voor de revue dat van Dijk naar Amerika is geëmigreerd. Van de nieuwe elementen in deze Sleeswijkrevue noe men wij allereerst de Cossackdansers, een trio dat spijtig genoeg maar een maal als dansers optrad, de gezellige teenagerszangers The Fouryo's, de zan geres Jesje van Limburg die een goed debuut maakte, maar in haar operanum mer een te zware taak kreeg te vervui len en tenslotte het danspaar Barbara en William dat weinig opvallende pres taties leverde. Een wel zeer belangrijk aandeel in het nieuwe succes hadden verder de ensembles van de London Star lets en het Revueorkest o. I. v. Bill Stan ford. Het was te verwachten dat Teddy en Henk Scholten, na het succes van 'n Beet je, een royalere plaats zouden krijgen in deze revue vol vaart, charme, humor en dansplezier. Dat Teddy haar Europese succes nog eens als revuenummer bracht, bleek bij 't publiek bijzonder in te slaan Alles bij elkaar betekent „Komt u ook vanavond een uitnodiging die gerust en met veel genoegen met een positief „ja" beantwoord kan worden. H.J.W. vrienden en mij. Deze beenderen bleven even zwart, ook nadat ze in de zon te drogen waren gelegd. Het vinden van dezp beenderen zal straks van belang blijken. Voorlopig leidden mijn 'ontdekkingen niet tot andere resultaten dan romantische dromen over ridders en edelvrouwen in de oude tijd. Enkele maanden geleden nam ik het besluit een onderzoek in te stellen naar de plaats waar het Slot van Haastrecht moet hebben gestaan. Daarbij begon ik met na te gaan, wat de geschiedkundige bronnen hadden te bieden. Zowel In de stads- en dorpsbeschrijving van Van Olle- fen en Bakker uit «Ie achttiende eeuw als in de beschrijving van de Krimpener- waard door van der Aa uit de negen tiende eeuw wordt medegedeeld, dat zich in de oude tijd in Haastrecht drie kas telen bevonden. In beide boeken ontbreken verdere aanduidingen omtrent plaats van de kas telen, alleen wordt Steenbergen genoemd als een mogelijk overblijfsel van een der kastelen. Van Balen zegt in zijn boekje „Uit de geschiedenis van Haastrecht": Er had den zich (in de middeleeuwen dus) drie hoven als middelpunten hunner omge ving gevormd namelijk de hof te Haas trecht (het doelwit van mijn onderzoek), die te Rozendaal, later het Huis te Rozen- daal (dat nog altijd is te vinden halver wege. Haastrecht en Oudewater) en „Overrijssel". Tot zover Van Balen. De naam hof dunkt mjj te wijzen op de functie van kasteelboerderij (hof werd later hoeve). Het huidige „Huis te Roo- zendaal" is gebouwd op de fundamenten van die Middeleeuwse hoeve, waar de hof te „Overrijssel" gestaan moet hebben is mij niet bekend, al was het ongetwij feld op Haastrechts grondgebied, want het land Van Stein is pas later van Haastrecht gescheiden. Men verwarre het „Huis te Roozendaal" (een fraaie boerderij) niet met de ruïne van het voormalige Slot te Vliet vlak bij Oudewa- ter. Reeds vroeg in de Middeleeuwen leefden de heren van Haastrecht. Uit een aante kening in hef parochiaal Archief van de r. k. parochie te Haastrecht blijkt, dat bisschop Burchhard (de bisschop van Utrecht Haastrecht was vroeger Utrechts grondgebied de grillige oost grens van Zuidholland wijst nog op de strijd tussen de bisschof) en de Holland se graven) in 1108 een brief schreef aan heer Frederik van Haastrecht. En in 1155 spreekt een bisschop van Utrecht in een oorkonde over de heren Gerard en zijn zoon Frederik van Haastrecht (Havekedrecht), die reeds leefden ten tijde van zijn voorganger, bisschop Koenraad, die stierf in 1099. Maar of deze heren al een slot of een versterkt buis te Haastrecht bezaten is niet vast te stellen, want de eerste aanduiding van een slot dateert van 1290 en is te vin den in een oorkonde van Graaf Floris de Vijfde (Haastrecht was toen blijkbaar wel Hollands grondgebied Inmiddels) waarin deze verklaart dat hij aan Her baren van Haastrecht zijn „Huus" te Haastrecht met de Hofkamp en andere omliggende landen „in rechte erfleen" geeft. Blijkbaar stond het slot dus op de Hofkamp! De Hofkamp is onderverdeeld in een Grote en een Kleine Hofkamp. De liggin van de Kleine Hofkamp vindt men in de aanhef omschreven, de Grote Hofkamp omvat het land aan de andere zijde van de Vlist, ingesloten door Vlist, Boezem, Provinciale Weg OojSt en Zijdeweg. Deze Grote Hofkamp vorm de vroeger de enorme boezem, waarop zeven molens het polderwater uit de Vlist loosden. Daar het Slot van Haastrecht zich, blij kens de oorkonde van Graaf Floris, in „De Hofkamp" bevond, is het dus van belang op de geschiedenis van dit 6rnn"- gebied te letten. Dan blijkt, dat in 1390 op nieuw in een oorkonde wordt gesproken van die Hofkamp, maar het slot wordt nier meer genoemd, waaruit Van Balen terecht concludeert, dat het toen al met meer bestond. Hiermee zijn de histori sche gegevens omtrent het slot uitgeput. Van Balen zegt In zijn Geschiedenis van Haastrecht over Steenbergen: „Bij voorlopig bodem-onderzoek werd onder de zeer harde en taaie kleilaag een hori zontale muur gevonden en verder veel puin en tegelresten. Vroeger bestond er een laan van Het Postpad naar deze buiten. Er was ook een galgeveld. Waar schijnlijk lag er een brug met stenen hoofden over de Vlist. Maar anderen zoeken de standplaats van het slot op het terrein van het Verenigingsgebo" „Concordia" of de r. k. kerk. Al deze t gevens samen geven volstrekt geen kerheid", aldus Van Balen. Met deze kennis gewapend en met eeO pikhouweel, een schop en een dunne rm talen boor, trok ik op een dag naar Ste®" bergen, vol spanning, welke geheimen bodem zou prijsgeven. Maar het werd eYJ geduldwerk tot en met. Ik kreeg van boer toestemming tot het graven van e gat met een oppervlakte van êen v'eL kante meter. Eerst verwijderde ik JL kleilaag van enkele decimeters di* Daarna werd het moeilijker, want on de bovenste kleilaag bevond zich ee dikke laag van puin (de resten van grote kloostermoppen en roodbruin ge& zuurde plavuizen, die op één hoek vaj een voetje waren voorzien), vermen» met zeer taaie klei. Voortdurend ondef zocht ik de naar boven gebrachte stee1' en kleimassa's en daartussen ontdek' ik een aantal scherven, onmiskenba® afkomstig van Middeleeuws aardewerk- (wordt vervolg® ROTTERDAM, 16 januari De ge meente Rotterdam wil met een jaarlijkse contributie van f 1.000,- toetreden als begunstiger van de stichting „Het Zuid- Hollands Landschap" en zij wil deze stich ting ter tegemoetkoming in de exploi tatielast in van haar terreinen op Voor- ne een vaste bijdrage van t 10.000,— per jaar verlenen. Althans, wanneer donder dag de raad zich akkoord verklaart met een desbetreffend voorstel van B. en W. Genoemde stichting had om een finan ciële tegemoetkoming gevraagd, omdat de verzorging van de complexen op Voorne, die 315 ha. beslaan, vrij hoge uitgaven vergt. B. en W. menen, dat voldoende aanleiding bestaat hierin een tegemoet koming te verlenen, welke in redelijke verhouding staat tot de Rotterdamse be langen die de stichting behartigt, zulks te meer, nu het bestuur bereid is geble ken, medewerking te verlenen bij het voorzien in de groeiende behoefte aan terreinen, dienstbaar aan het Rotterdam se jeugdwerk. Op haar bezittingen opi Voorne be vindt zich voor dit doel tamelijk een zèer bruikbaar terrein met opstallen van ongeveer 2 ha. gejegen nabij de duinzoom en in directe verbinding metj het wandelterrein. Het bestuur heeft toegezegd, dat dit'terrein ten behoeve! van de Rotterdamse jeugdorganisa-ties j ter geschikking van de gemeente zal worden gesteld. B. en W. geven de. voorkeur aan het! verlenen van een vast bedrag per jaar inplaats van een bijdrage, afhankelijk van de exploitatie-uitkomsten. i®»® ''"ïwSwïr 's-sgfeyN-' «miMfllfefctoaatflÉUlfeil Geopend: alle dagen 9.30-1B.00 u.; vrijdag 22 januari ook 's avonds 19.30-22.30 u. Sluiting zaterdag 23 januari 17.00 uur. Toegang: f.2.- per persoon: jongeren tot 14 jaar f.1.- Neem een voordelig N.S. treinkaartje inclusief tram/bus en toegangsbewijs. (Van onze Limburgse'redacteur) (aan een vaste oeververbinding met Bek Maastricht, 14 jan. De lang ver- wachte en dringend noodzakelijke noord-1 Met hetrpiririnrr ...„4 «n ^dW^mnLareKF;ip9e„Vaza. W Maas-RijnverbindTnThee/t eind 1985 gereed zyn. Gedeputeerde Sta ten van Limburg delen dit in hun schrlf telijk antwoord op vragen van statenle den mee. Het ligt in de bedoeling dit jaar over te gaan tot aanbesteding van het gedeelte Meerssen-Beek, terwijl dan ook het grondwerk nabij Roosteren m com binatie met uit t<) voeren werken van het Julianakanaal ter- hand zal worden genomen. Voor 1961 staat op het pro gramma het gedeelte Maasbracht-Hol turn en voor 1932 BeeW-Holtum alsme de Wessem-Kelpen. Met het maken van plannen voor de brug over de Maas te Wcssem is een aanvang gemaakt. Met de bouw van deze brug zal in 1961 wor den begonnen. Omtrent de weg E 39 (Stein-Heerien-Duitse grens) heeff de minister aan het provinciale bestuur van Limburg meegedeeld dat het overleg met Duitsland omtrent da nauwkeurige situatie van de weg ter plaatse van de Duitse grens tot voüed'ge overeenstem ming b»eft geleid. Ondanks dit succes zijn noch in Duitsland, noch in ons land de voorbereidingen evenwel voldoende ver gevorderd om reeds definitieve maat regelen te treffen. Voorts delen Gede puteerde Staten nog mee. dat ze er bij de minister op aangedrongen hébben co spoedig mogelijk een Maasbrug te oouwen in Eijsden, daar deze plaats en de gehele streek grote behoefte gevoelen de regering, aldus het antwoord va" G.S. nog geen standpunt ingenomen, aan gezien de door de Europese Conferentie van ministers van Verkeer ingestelde commissie haar rapport terzake nog nie' heeft uitgebracht. De minister is wel, zo schrijven G.S-< van oordeel, dat een spoedige beslissing over de Maas-Rijnverbinding gewenst i®' netzij in de vorm van een kanaal Af* cen-Ruhrort met als aanvulling daar* op een zijkanaal bij Born voor de aan* sluiting van het kolengebied van Aken op het internationale waterwegennet (standpunt provinciaal bestuur van Lint' burg) hetzij in de vorm van een def andere in studie genomen verbindingen (o.a. het door Luik en de Maastrichtse Kamer van Koophandel gepropageerde kanaal van Bom naar Neuss) Met studie van de commissie zal veel tijd ge- moeld zijn. Tenslotte merken Gedept' teerde Staten nog op, dat een concept' streekplan voor de oostelijke mijnstreek in grote lijnen gereed is, alsmede da' zij hun standpunt over de uitbreiding va" de mergelconcessie van de N.V. Neka- mi nabij het gehucht 't Rooth (Margra ten), waardoor dit gehucht wel eens ge doemd zou kunnen zijn te verdwijnen nog niet hebben bepaald. ROME, 17 januari. (U.P.I.) Het Italiaanse persagentschap Ansa meldt uit Piombino dat het Nederlandse koninklijk gezin zich een villa laat bouwen op kaap Argentario aan de Thyrreense Zee, bij het plaatsje Piombino. De villa, die een verdieping krijgt en nnHr^cht'^ïnRprnh'-ft'd i extra ir spanningen welke het personeel wordtin opdracht van prins Bernhar jch ef,tl.oost heeft, te belonen met 1oor een Italiaanse architect gebouwd j een g;atificatie Voor allen ten bedrage i komt te liggen halverwege tu.«e»;' van één week loon of salaris met-een ,,io Santo Sief minimum van f 60,— en een maximum 1evan f 100,—. ROTTERDAM, 16 Januari. Een meerderheid in het college van B. en W. heeft besloten, aan de raad een voorstel voor te leggen het gemeentepersoneel van zijn waardering te doen blijken door de B. en W. wijzen op de bijzonder moei lijke pel soneeispositie in het Waterwegge bied en zij maken melding van een minderheid in het college, die van gevoe len is dat bet nemen van dit besluit doelloos is, aangezien de minister van Binnenlandse Zaken zich reeds bij voor baat in zodanige bewoordingen heeft uit gelaten, dai haars inziens met zekerheid moet worden aangenomen, dat de uitvoe ring van dit besluit zal worden belet. Over het voorstel is overeenkomst be reikt, met de aan het georganiseerd over leg deelnemende ambtenarenorganisaties. Met deze maatregel is naar schatting anderhalf miljoen gulden gemoeid. Voor de Rotterdamse Schaakbord werd de wedstrijd gespeeld: Schiebroe^ 1—Ivoren Toren II. De uitslag wei'® 714214. Het begin van de wedstrij® was teleurstellend voor de Ivore® Toren daar A. van der Plas, W. Suyke1" en A. Franssen niet waren opgekorrre® en er met een achterstand van 3—° werd aangevangen. Verder werd doOr A. Witjens gewonnen, remise behaal den R. Alders, W. Jansen en P. Jans sen. Verloren werd door F. Seegers, Vosselman en A. Verbeek. Voor de hmshoudeti.ike wintercoinPe' titie van de Ivoren Toren werden ae" speeld: P. van VianenJ. Vosseln'f'1 10; H. RijnbouttF. Jacobs 0—1: FransenW. Suyker 10 en P. Stigte M. Vosselman V»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4