Rotterdam wil gratificatie geven aan het gehele gemeente-personeel Uitstel-motie verworpen Vier knapen stalen grote bedraden uit collectekist Nederland toeristisch nog onderontwikkeld gebied A. SLA's VOOR WEINIG GELD... OPRUIMINGSKOOPJES Rotterdam kreeg een lange arm zuiver wollen wevenït tricot Ruit vervoerd op fiets van kapelaan Snel werk Promotie aan EconHogeschool met 'n warme jas naar school ROTTERDAM, 22 januari. - De gemeente Rotterdam gaat een gratificatie van een week loon of salaris met een minimum van 60,- en een maximum van 100,- uitkeren aan liet gemeente- personeel. Tenminste als de centrale overheid daarmee akkoord gaat. Minister Toxopeus heeft echter aan de wethouder voor personeelszaken, de heer J. U. Schil thuis en daarna via een uitlating aan het A. N. P. doen weten, dat hij zal pogen, een dergelijke beslissing vernietigd te krijgen, omdat zij het loonbeleid van de centrale overheid doorkruist. Tribunes vol o Wervingsapparatuur moet verbeterd worden; meer accommodatie gewenst levensverzekeringen Hogere produktie van Afrekeningschef van fle tram bestal collega Telk Groothandelsprijzen in november onveranderd Vrachtemnarkt WINKELJUFFROUW HULPVERKOOPSTER geen dag! Verder in alle afdelingen daverende kledingmagazijnen HOOGSTRAAT 178 NSC VRIJDAG 22 JANUARI 1960 PAGINA 6 Toen het voorstel aan de orde werd gesteld was het over half 10. Toen het voorstel werd aangeno men was het vannacht half 2. De publieke tribune alsmede de ge reserveerde tribune waren vol be langstellenden. Op laatstgenoemde tribune hadden ook twee waar nemers van het ministerie van Binnenlandse Zaken, de heren mr. Visser en J. Th. van den Mosselaar (hoofd bureau bezoldiging la gere publiekrechtelijke lichamen) plaats genomen, die ijverig no tities maakten. Stroomversnelling Desillusies Andere weg Het omgekeerde Slag in de lucht Officieel gezegd Motie voor jongens en meisjes normale prijs In 12 Lege hand Binnen het uur na het einde van de raadszitting om tien voor half drie, ontving men vannacht ten stadhuize het volgende telegram van minister Toxopeus, gericht aan de burgemeester van Rotterdam: „Raadsbesluit gratificatie regeling d.d. 22 januari 1960 heden aan Koningin voorgedragen voor schor sing. De Minister van Binnenlandse Zaken, E. H. TOXOPEUS". In vier jaar tijds 11.250 verduisterd HOOGSTRAAT 51 De krant kunt II niet missen geen dag/ De krarvt kunt niet missen JONGENS AUTOCOATS voor leeftijd 7-16 jaar, van f 45.nu 22.50 KLEUTERJASJES 1-6 jaarvanaf 18.25 MONTYCOATS 100°/» wollen duffel voor jongens en meisjesvanaf 22.75 REGENJASSEN voor 6-14 jaar .......NU 12.75 tot 19.75 SUEDINE JACKS met Capitonvoering vanaf 18.00 MEISJES MANTELS flinke maten 19.75 MEISJES JACKS in vele modellen en kleuren vanaf 14.75 Als eerste spreker voerde de commu nist S. Groenendijk het woord, die het volkomen eens was met het voorstel. An dere gemeentebesturen, zei hij, deden meer dan Rotterdam, door allerlei on kosten te vergoeden en toeslagen te geven als reisgeld, koffiegeld en vervoer en ook door een andere klasse-indeling. Hij wen ste een doorbreking van de binding met de rijksionen, die altijd achteraan komen. Ernstig achtte hij het. dat het college niet eenstemmig is en hij wilde wel eens weten, welke wethouders er tegen het voorstel waren. De heer J. Wilschut (a.r.) wees er op, dat de gemeente in een gevaarlijke stroomversnelling is geraakt en er is heel wat stuurmanskunst nodig, om er ongehavend uit te komen. Enerzijds wil men iets voor de gemeenteambtenaren doen. anderzijds echter wil men een con flict'met de centrale overheid vermijden. Hij wilde een scherpe scheiding ma ken tussen de toestand van voor 7 janu ari en die na 11 januari. Voor 7 januari zag men de vele vaca tures, de grote lasten die daardoor op de werkenden drukten en de afzuiging door het particuliere bedrijfsleven. Men meende iets te kunnen bereiken met een gratificatie, zonder daardoor het centrale gezag aan te tasten of het loonbeleid te doorkruisen. Wethouder Schilthuis had nadrukkelijk betoogd, dat men de strijd bijl niet wilde opgraven. Twee maal was de wethouder bij de minister geweest en hij zal daar zeker geen verstoppertje hebben gespeeld. Men mocht wel aan nemen, dat de wethouder zich ervan had vergewist, dat een toekenning van een gratificatie geen bezwaar zou ont moeten. Op 11 januari werd een bericht door het A.N.P. gepubliceerd, meldende, dat de minister niet zou aarzelen, een grati ficatie-besluit van de gemeente met de hem ten dienste staande mogelijkheden ongedaan te maken. Heeft de wethouder de minister dan zo slecht verstaan? Het is verkeerd te denken, dat men op januari A heeft gezegd en dat men dus nu ook B moet zeggen. Er was geen A ge zegd, omdat men van een verkeerde in druk uitging. Het speet de heer Wilschut meer dan hij zeggen kon, dat het college voor de wijzigingen na 7 januari onvol doende oog heeft gehad. Als nu de strijd bijl toch wordt opgegraven, moet men rekening houden met alle kwade gevol gen van dien: het gemeentepersoneel ontvangt niets en men ligt in conflict met de overheid. Wij blijven erbij, zei de heer Wilschut, dat een gratificatie redelijk en meer dan verdiend is. maar uiteindelijk is het aan de regering, er over te beslis sen De houding van de regering is zeer te betreuren, maar men moet het geheel toch niet in een zwart-wit-teke- ning zien. Nog nooit hielden wij zo'n grondige Opruiming in onze grote voorraden linnen bood- schaptassen. Niet enkele, neen, honder den stuks, waterdichte bood- schaptassen met voorzak, uit de serie van 8.90... versterkt met tuigleder en voorzien van ronde, lederen handvaten En grote boodschap- en weekend tassen met riem, van 6.25... de handvaten met leder aan het ijzersterke linnen bevestigd. Belde soorten tassen van een van de bekendste lederwaren- fabrieken, kunt U nu uit zoeken voor nog géén vier gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze beide soorten boodschap-en weekend tassen, in diverse ruitdessins, door elkaar voor één prijs, voor, Céén tet. of schrift, best Ook de regering zal wel met goede ar gumenten komen. Ook dienen wij in het oog te houden, dat de politie en de onder wijzers geen gratificatie zullen ontvangen, terwijl ook hun werk uitermate zwaar is geweest. Wanneer wij het voorstel van B. en W. aanvaarden, doen wij beslist niets voor het personeel en de raad weet ook, dat hij niets voor het personeel kan doen. Dit kan alleen maar desillusies geven. Als de raad dit voorstel aanvaardt, komen we gehavend uit de stroomversnelling. Onbegrijpelijk achtte de heer Wilschut het. dat de meerderheid van het college de weg van een conflict met de rege ring op wil gaan. Dat versterkt de onte vredenheid onder het gemeenteperso neel en het maakt Rotterdam het in de toekomst ook moeilijk, voor dat personeel iets te doen. Is er een andere weg? De heer Wil schut beantwoordde deze vraag bevesti gend. Er moet worden gestreefd naar een zo spoedig mogelijk definitief door te voeren regeling, waarvoor een voorschot van 3 procent per 1 januari was bepaald. De invoering van die definitieve salaris regeling moet worden afgewacht en het voorstel van B. en W. dient te worden aangehouden zodat er alle gelegenheid is, een analoge gedachte voor de gratifi catie te realiseren. Dan zou een overleg van het gehele college, de burgemeester incluis, met de minister wellicht vrucht' baar zijn. Laat men, zei de heer Wilschut, de po' litiek er buiten houden. We proberen ge zamenlijk iets voor het personeel te doen Toen de heer Wilschut zijn betoog be sloot met de woorden: is het nu wel ele gant bij afwezigheid van de burgemees' ter dit besluit te nemen en hem voor alle gevolgen ervan te stellen, interrumpeer de de loco-burgemeester, wethouder J. U. Schilthuis, die de raad voorzat, met de opmerking: „Dat had u niet mogen zeg gen!" De heer C. N. van Dis (Staatk. Geref.) zeide, dat de aanneming van het voorstel een paskwil zou zijn. Men speelde aldus met de belangen van de ambtenaren en zou hen blij maken met een dode mus. De katholieke woordvoerder, de heer mr. J. J. M. Kaulingfreks, noemde de situatie na de raadsvergadering van januari geheel veranderd. Toen had het voorstel de volledige instemming van de katholieke fractie en die heeft het nu nog. Als toen het voorstel ter ta fel was gekomen, had de gehele kathO' lieke fractie er voor gestemd. Maar toen kwam de uitlating die betekende, dat het. bij aanvaarding, ter vernietiging zou worden voorgedragen aan de Kroon. Men kan dan het zijne denken, bijv dat een dergelijke uitlating in hoge mate teleurstellend is, omdat die gratificatie zo hard verdiend is. Maar nu moeten wjj met de werkelijk held rekening houden. Het enig denk bare gevolg van aanvaarding zou zijn, dat de ambtenaren hun gratificatie niet zou den krijgen. Wij bereiken aldus het om gekeerde van wat wij bedoelen. Boven dien bemoeilijken wij de positie van de ambtenaren in het lopende overleg. De heer Kaulingfreks zou een conflict tussen Rotterdam en de Kroon onder alle omstandigheden uit de weg willen gaan. Men heeft nu eenmaal zijn eigen ver antwoordelijkheid. Als men weet dat men met een daad lijnrecht ingaat tegen het geen men eigenlijk wil, dan komt men in conflict met die verantwoordelijkheid. Het leek spr. niet uitgesloten, dat men langs een andere weg toch nog wel iets zou kunnen bereiken, nl. door onderhan delingen buiten een conflict-sfeer. Het ogenblik, om thans tot een gratificatie te besluiten, achtte de heer Kaulings- freks bijzonder inopportuun. De heer C. van der Linden (lib.) wilde een andere kant uit. „Nu we het over precario:begon hij, terwijl de hele raad in lachen uitbarstte Toen hij zich zelf had gecorrigeerd en voortging over de gratificatie, zei hij. daarin geen door breking te zien van de loonovereenkomst, omdat zulk een geste alleen maar een teken van waardering betekent. Hij wilde er ook de onderwijzers in betrokken zien. .Maar dat mag helemaal niet volgens de wet!" interrumpeerde de heer Wil schut, waarop de heer Van der Linden vervolgde: „Nu ja, dat kan wel zijn", waarop weer grote hilariteit ontstond. Hij vond een extraatje van f 100,— wel wat weinig voor de hoogst gesalariëerden, maar hij kon zich met het voorstel toch verenigen, omdat, wanneer deze catego rie de gratificatie als „een fooitje" zou beschouwen, zij het wel zou afstaan voor een goed doel. De heer ir. P. Boersma (chr. hist.) maakte het kort. Hij ging niet akkoord met de wijze, waarop de meerderheid van het college de gratificatie wil toe kennen. Een andere weg was beter, nl. beraad van het hele college met minister Toxopeus. die bewezen heeft „een be kwaam, voortvarend en degelijk persoon te zijn." Men moet met hem om de tafel gaan zitten. Dat Rotterdam niet alleen stond, deed de heer R. Laan (soc.) uitkomen, toen hij naar de P.T.T verwees, die immers ook een gratificatie heeft gekregen bin nen de loonpolitiek goedgekeurd door de regering. Er was aanvankelijk in Rotterdam ver schil van mening, of men de gratificatie zou beperken tot een bepaalde toongroep of dat men er het hele ambtenaren korps in zou betrekken. Scherpe kritiek oefende de heer Laan op de houding van de minister, die zijn mededeling betreffende het tegenwer ken van een eventuele Rotterdamse be slissing via een persbericht liet berich ten. Hij had een mededeling moeten doen ,via de normale kanalen". Het schijnt, als heeft de minister gedacht: Kom, laat ik het A.N.P. opbellen, dan weten de mensen in Rotterdam het wel. De heer Wilschut vroeg, om de politiek er buiten te houden, maar zijn hele rede werd vanuit een politiek oogpunt uitge sproken. „Wanneer vast zou staan, dat de re gering dit besluit wil vernietigen, dan is de tactiek van de heren Wilschut en Kaulingfreks een slag in de lucht. Men heeft bij deze minister en bjj deze re gering niets meer te doen. Wij moe ten als Rotterdam ons eigen geluid la ten horen". De raad zou graag de beweegredenen en de argumenten willen vernemen, waar om dit besluit in strijd is met het alge meen belang, vervolgde de heer Laan, die het volgende overzicht gaf: op 1 maart 1959 bedroeg het aantal vacatures 1313, op 1 juli 1450, op 1 september 1600 en op 1 januari 1960 1800. De situatie wordt in Rotterdam onhoudbaar, zei hij. Ons ge meentelijk raderwerk loopt vast. In som. mige objecten zijn miljoenen geïnves teerd en wij hebben de mankracht niet om ze nuttig te maken. Hoe kan Rotter dam de nieuwe elektrische centrale con tinu laten werken, als er te weinig men sen voor zijn? De heer Kaulingfreks interrumpeerde: „Doe dan iets. wat werkelijk effect heeft!" De heer Laan betoogde tenslotte, dat men door het aannemen van het voorstel dp verantwoordelijkheid legt, waar men die wil nemen, nl. bij de regering. De heer Kleisterlee (kath.): „Daar worden de ambtenaren beter van!" De heer D. A. van Houte Gib.) vond, dat de raad geen stelling diende te ne men tegenover de loonpolitiek van de centrale regering. Men moet een tactiek volgen, waardoor iets ten behoeve van het personeel wordt gedaan, zodat er wer kelijk iets bereikt wordt. En dat is: over leg met de regering. hand met eeu gratificatie toe en er blijkt achteraf niets in te zitten. Wij moe ten dan zeggen: wij hebben bet geweten. Het is schadelijk, omdat wij verwachtin gen wekken en de onrust bij het gemeen tepersoneel zouden versterken en daar bij tevens in conflict met de regering zou den raken. Laat ons het voorstel aan houden en proberen alsnog iets te berei ken. „Ik zou wel eens willen zien, dat ons klemmend betoog geen indruk op de mi nister zou maken". De heer J. U. Schilthuis, voorzitter, betreurde het, dat deze hele zaak is ge trokken in de sfeer van loonpolitieke maatregelen, waartoe zij niet behoort. Wij bespreken hier de belangen van 45.000 personen, d.w.z. een groep, even groot als de bevolking van steden als Alkmaar, Almelo en Helmond. Een een malige gratificatie is geen loonpolitieke maatregel. De wethouder onthulde, dat hij op 9 januari een bezoek aan de minister had gebracht, hij welke gelegenheid deze zijn bezwaren kenbaar had gemaakt, Z. Exc. zou, als Rotterdam goedkeuring had ge kregen. dergelijke verzoeken van andere gemeenten niet kunnen afslaan. Dat zou een doorkruising van het loonbeleid be tekenen en tevens een daad tegen het al gemeen belang. Na het bericht van de gratificatie zijn sollicitanten voor gemeente-functies opge komen in zo groten getale als in maanden niet het geval is geweest. De wethouder deed uitkomen, in welke onvoordelige positie Rotterdam zich bevindt. Hebben Amsterdam en Den Haag slechts 3 pro cent van het aantal functies als vaca tures, bij Rotterdam ligt dit even boven de 10 procent. De wethouder hoopte, dat men het voor stel zou aanvaarden. Nadat de heer Wilschut nogmaals met klem had gewezen op de z.i. funeste ge volgen van aanvaarding van het voorstel, diende hij mede namens de heren Kau lingfreks (kath.), Boersma (chr.-hist.) en Van Dis (St. Geref.) een motie in. waar in de raad aandringt op een zo spoedig mogelijke vaststelling door de regering van de definitieve salarisverhoging voor het gehele overheids-personeel en waarin hij zegt, het gratificatie-voorstel aan te houden in afwachting van de genoemde regeling met het verzoek aan het college van B. en W. inmiddels al datgene te doen wat in zijn vermogen is, zowel om de onheilsvolle gevolgen van de huidige situatie in Rotterdam op te vangen als om de realisering van het gratificatie- voorstel of een voorstel van analoge j strekking te bevorderen. Deze motie werd verworpen met 18 tegen 25 stemmen. Voor stemden de A.R,. de K.V.P., de Chr. Hist, en de S.G.P.- fracties en de V.V.D.-leden Van Houte, ir. Kuiper-Struyk en mr. Heyman. Te gen de P..v.d. A- en de Comm fracties en de V.V.D.-leden Baggerman. Van der Linden en Schilthuis. Toen het voorstel zelf in stemming kwam, wilde eerst de heer P. Kapinga (a.r.) motiveren, waarom hij zou voor stemmen. Hij vond de bemoeienis van het ministerie in dezen te ver gaan. Rotter dam verkeert in een uitzonderingspositie en hij vond het in strijd met de wettelijke verhoudingen, dat de minister zijn afwij zing via de pers had bekend gemaakt. Een dergelijke verklaring legde ook de heer mr. dr. S. W. C. I. M. Couwenberg (kath.) af, mede namens zijn fractiege noot de heer J. Willemsen. „Het wordt tijd", zei hij. „dat men over de gemeen ten meer gedifferentiëerd gaat den ken". Het voorstel werd aangenomen met 28 tegen 15 stemmen. Voor stemden de fracties van de P. v.d. A. en de Comm., alsmede van de K.V.P. de heren mr. dr. Couwenberg en Willemsen, van de A.R. de heer P. Kapinga en van de V.VJ). de heren Schilthuis, Van der Linden en Baggerman. Tegen stemden de fracties van de C.H.U. en de S.G.P. van de A.R. de heren mr. Bavinck, Wilschut en me vrouw dr. Dienier-Lindeboom, van de K.V.P. mej Vuylsteke en de heren mr. Kaulingfreks, Kleisterlee, Platenburg en De Vos en van de V.V.D. ufevrouw ir. Kuiper-Struyk en de heren Van Houte en mr. Heyman. mma moderne streep- en ruitdessins Tot 4 {aar als Coster Koopie 5 tot 8 jaar, alle maten 5.90 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudie- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 Mede namens zijn collega wethouder mr. H. Bavinck hield de wethouder G. Z. de Vos een warm pleidooi om het voor stel niet te aanvaarden. Het gaat hier om een ernstige zaak. Er dreigt een con flict tengevolge van onduidelijkheden. Wij moeten, zei hij. geen strijdpositie innemen, maar als overheid onze eigen verantwoordelijkheid nemen. Toen de heer Laan hem herhaaldelijk interrumpeerde, zei wethouder De Vos: „de heer Laan is heel bedreven in het veelvuldig interrumperen, maar dat is als de veelheid van gaten in de kaas. Hoe meer er in zijn. des te minder zit er in". Het zou, zei de wethouder, uitermate ontactisch zijn geweest, wanneer wij ter zitting van 7 januari onze aarzeling had den kenbaar gemaakt. Het is maar goed, dat dat toen niet is gebeurd. De mening van de minister kennen wij niet alleen uit de pers. Het is doelloos en schadelijk, als de verwachtingen niet worden geëffectueerd. Het Is, als steken we de ambtenaren een ROTTERDAM, 21 jan. De politie heeft vier knapen gearresteerd, in de leeftijd variërend van 13 tot 17 jaar, die een jaar lang zich rijkelijk hebben getrakteerd van het geld dat één hun ner, een 14-jarige, regelmatig uit de collectekist van de parochie van de H- Antonius Abt stal. De kist stond in een zijlokaal van de kerk en zodra de collectanten het op gehaalde geld in de kist hadden gede poneerd, wist de jongen er op listige wijze een groot aantal dubbeltjes en kwartjes uit te halen. Met de buit maakte hij zich dan snel uit de voeten. Soms stond een 13»jarige op de uit kijk. Eens zelfs bracht men de buit in veiligheid door de fiets van één der ka pelaans weg te nemen. De fiets werd overgedaan aan de 17-jarige broer van de dader. In totaal moeten de vier enige hon derden guldens hebben buitgemaakt. Een jaar lang heeft het 4-tal de dans weten te ontspringen. Het kerkbestuur heeft de hiaten in de collectes ontdekt en de recherche gewaarschuwd. Dezer dagen heeft een rechercheur de 14-ja- rige op heterdaad betrapt. Hij had toen voor 90 gulden klein geld weggenomen. De kinderrechter zal over het lot van het viertal moeten beslissen. AMSTERDAM, 20 jan. In november 1959 is, aldus het C.B.S., voor 439,2 min aan nieuwe levensverzekeringen gesloten, waarvan f 154,5 min aan kapi taals- 242,4 min aan rente- en 22,3 min aan volksverzekering. Over oktober waren deze bedragen resp. f 357,7 min, 158,3 min, 177,6 min, en 21,8 min. In januari t.e.m. november 1959 werd in totaal 3.901,6 min aan nieuwe levens verzekeringen gesloten, gespecificeerd als volgt 1.729 min aan kapitaals-, 1.915,5 min aan rente- en 233,2 min aan volksverzekering. Over dezelfde peri ode van 1958 waren deze cijfers resp. 354,5 min. f 1597,7 min, 1.706,4 min en 239,4 min. OTTAWA Het aantal werklozen in Canada bedroeg midden december 370.000 dit is 74.000 meer dan midden novem ber, maar 270.000 minder dan december 1958. Dit heeft het Canadese bureau voor de statistiek medegedeeld. Oranjestad Dezer dagen is op het be- stuurskantoor van Aruba de Arubaanse Exploratie en Mijnbouw Maatschappij N.V. opgericht. Deze N.V. stelt zich ten doel het opspo ren en ontginnen van delfstoffen in de Arubaanse bodem, het verhandelen en werken daarvan, alsmede het deelnemen aan andere ondernemingen van gelijke aard. Het maatschappelijk kapitaal van de N.V. werd bepaald op een bedrag van f. 500.000 (500 aandelen aan toonder van f. 1000.—), waarvan bij oprichting f. 300.000 (300 aandelen) geplaatst en vol- Voor het onderhoud van de open bare verlichting dient deze enorme, nieuwe, door een fabriek in Weert ver vaardigde „gondelwagen" van het ge meentelij k elektriciteitsbedrijf van Rotterdam. Gisteren werd de wagen voor het eerst gebruikt en wel op de Schieweg. ROTTERDAM, 21 jan. De heer M. C. Tideman verkreeg hedenmiddag de graad van doctor in de economische wetenschappen aan de „Nederlandsche Economische Hoogeschool" te Rotter dam op het proefschrift de „Economi sche betekenis van het Vreemdelingen verkeer voor Nederland". Promotor was prof. dr. L. M. Koyck. Dr. Tideman heeft drie jaar lang aan dit proefschrift, een eerste volledige studie op dit gebied, gewerkt. Naar de ze studie is door verkeers- en vervoers organisaties en ondernemingen in span ning uitgekeken. Grote vervoersmaat schappijen op het gebied van luchtvaart, scheepvaart en spoorwegen hebben hon derden exemplaren van dit bijna twee honderd pagina's tellende studiewerk aangeschaft. Dr. Tidema heeft analyses gemaakt van de omvang van het al of niet gere gistreerde vreemdelingenverkeer in Ne derland. Hij nam daarbij 1954 en 1958 als basisjaren, waarbij voor het laatste jaar de invloed van de Expo werd geëlimi neerd. Bij de berekening van de inkomsten uit het vreemdelingenverkeer betrok hij niet de grensaankopen. wel echter de goede renaankopen van buitenlandse bezoekers hier te lande. Daarmee wilde hij tevens aantonen, welke voordelen het zakenle ven buiten de dienstverlenende bedrijven voor vervoer, logies, vermaak en verte ringen van het vreemdelingenverkeer trekken. Hij week daarbij af van de door de Nederlandse Bank gevolgde methode, die de „onzichtbare export" van toeristi sche goederenaankopen bij de normale uit voer onderbrengt. Vandaar, dat dr. Tide man eerder aan een actieve toeristische balans toekomt, dan de Nederlandse Bank. Bank. De schrijver heeft voorts een onderzoek naar een markt voor het vreemdelingen verkeer in West-Duitsland, Zwitserland, de Verenigde Staten en voor Nederland ingesteld. Daarnevens heeft hij methoden ter bevordering van het vreemdelingen verkeer en de toekomstmogelijkheden er van bekeken en zoveel mogelijk berekend. Voor de jaren 1965 en 1980 is dr. Tide man op grond van de thans bekende feiten en gegevens tot voorzichtige prognoses gekomen. Hij concludeert, dat ons land op het ge bied van vreemdelingenverkeer een „on derontwikkeld gebied" is. Ondanks geste gen ontvangsten zijn deze elders in Euro pa in de laatste tien jaar hoger geweest, terwijl hier het consumptieprijspeil steeg en dat in de Horecabedrijven nog meer. In 1958 leverde het vreemdelingenver keer 1,8 percent van de ontvangsten van de betalingsbalans op, hetgeen minder is, dan in andere Europese landen. (België 3, West-Duitsland 3,9 percent). Dr. Tideman stelt, dat de omvang van het inkomende en uitgaande vreemdelin genverkeer veel groter is dan wordt be seft, hetgeen de „ruimtelijke problema tiek" in het licht van de te verwachten ontwikkeling als knelpunt naar voren brengt. Hij wijst op het belang van vreemde lingenverkeer uit West-Duitsland en de Verenigde Staten, waarmee ons land doorgaans een passieve handelsbalans heeft, die door dienstverlening en eniger mate ook door vreemdelingenverkeer ge compenseerd kan worden. De Nederlandse detailhandel heeft in 1958 ongeveer 130 miljoen gulden aan aankopen van toeristen verdiend naast de „grensverkopen" ad 300 miljoen gulden. Weggegooid geld Dr. Tideman meent, dat de wervings apparatuur voor het vreemdelingenver keer (de ANW) aanzienlijk verbeterd moet worden en dat veel meer middelen door overheid en bedrijfsleven beschik baar moeten worden gesteld. Het bedrag van drie promille van de inkomsten van Amerikaanse toeristen, dat aan werving in de Ver. Staten wordt besteed, acht hij „weggegooid geld", vooral in vergelijking met de bedragen, die ons omringende landen aan propaganda besteden. Vankantiespreiding ofwel seizoenver lenging met klimatologisch gesproken de maanden juni en mei acht dr. Tideman bijzonder aanbevelenswaardig gezien te gen een te verwachten stroom van toe risten, die hij voor 1965 schat op vier miljoen in hotels enz., en bij familie en relaties logerend in 1980 op 7 miljoen personen. Hij baseert zijn berekeningen mede op toenemende welvaart in de door hem bestudeerde landen, waardoor be_ budget voor vakantiebesteding zelfs evenredig zal stijgen. Dr. Tideman komt voorts tot de her® kening, dat ons land tot 1965 veertig m11' joen gulden in 2700 hotelbedden zal m°e' ten investeren en tot 1985 2555 miljoen gld. voor 17.000 hotelbedden. Voor 308 jeugdherbergbedden zal tot 1985 1,7 m'j joen gulden moeten worden geïnvesteer» en in 300.000 kampeerbedden 120 milj°e, gulden tot 1965 en voor 600.000 kampeerr bedden 240 miljoen gulden tot 1985. Na3 zijn mening gaat de voornaamste van het komende toerisme uit naar eeh voudige modern-hygiënische accomm0' datie die dus tot 1985 zijns inziens half miljard gulden zou vergen. AMSTERDAM, 20 jan. De Offi®ief van Justitie bij de rechtbank heeft cer" jaar en drie maanden met aftrek van Dct voorarrest geëist tegen een 50-jarige afrC keningschef van het gemeentelijk vef' voerbedrflf. Deze verdachte bekende in de afge'° pen vier jaren telkens tramgelden in eiêe zak te hebben gestoken, die hij van 3 conducteurs incasseerde. Toen er dit j*8 nieuwe tarieven werden ingesteld en 0 oude voorraad tramkaarten moest den vervangen door nieuwe, vreesde bij de controle door de mand te vallen e stal vijftienduizend tramkaarten van collega-chef, die terstond na de dief=^et in augustus j.l. aangifte deed. Maar heeft veel moeite gekost de dader te v'15 den. Bij de controle bleek nl., dat de v0"(' raad kaarten en het contante geld wa0[, over de verdachte beschikte precies eenstemden met wat hij aanwezig m®e hebben. Ter zitting bekende hü in de afgelop.^ vier jaar een bedrag van 11.250 in zy j eigen zak te hebben gestoken. Hij nog een blanco strafblad. Hü kon nl vertellen, waardoor hij tot de diefstal^ was gekomen, maar de president hieS hem voor dat hij ver boven zijn sta8, leefde, een auto bezat en een t.v:-toes£ en dure reizen maakte. De verdediger verzocht een psych'8 trisch onderzoek in te stellen en een i deeltelijk voorwaardelijke straf op te 1" gen. Uitspraak op 3 februari a.s. AMSTERDAM, 21 jan. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heen thans indexcijfers van groothandels- prijzen samengesteld per 30 novembef 1959. Het algemeen indexcijfer bleef» vergeleken met ultimo oktober, onge wijzigd op 145 (basis 1948 is 100). Het indexcijfer van de voedingsmiddelen daalde met 1 punt, terwijl in de indi ces van de grond- en hulpstoffen pTl van de afgewerkte produkten geen wij ziging kwam. In de sector van de voe dingsmiddelen gaf het indexcijfer va" de plantaardige voedingsmiddelen een daling van 1 punt aan als gevolg van het licht dalend prijsverloop van het merendeel dezer produkten. De CIE' prijs van kopra liet een wat forser® daling zien.'Daarentegen steeg de pril* van aardappelen. Het Indexcijfer van de dierlijke voe dingsmiddelen daalde eveneens met J- punt als gevolg van het prijsverloOP van boter, kaas en varkens. De prö® van melk vormde hierop een uitzonde ring. In de overige sectoren deden zich fjj het algemeen geen prijswijzigingen va8 betekenis voor. Vermelding verdien1 een dalende prijstendentie van huiden en leer. ROTTERDAM, 22 Januari jj>v 21 januari n.m. 250 ton stukg. Amsterd^^o 300 ton mais Amersfoort: 100 ton granen *ei en 325 ton copra. Wormerveer; 80 ton Tilburg; 450 ton papierhout. Renkum; 100 stokvis. Amsterdam; 140 ton gerst, Hengeld ton milletzaad. Boxmeer; 250 ton stammen a.d. Lek. Totaal 105 reizen 22 januari v.m. 110 ton miloeom, Veghel: ton granen, Alkmaar; 420 ton coproh 1,/v.ï U# ton cellulose, Breda; 3 mal 115 ton cell^ Apeldoorn. Gevraagd nette 17 Jaar; en voor de zaterdag. Banketbakkerij C. Smulders, Van Hogendorplaan 29, Vlaar- dingen-Oost. Hals van vertrouwen Wijnen Gedistilleerd Telfoon 68821

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6