Allienagoras wil in Rome een permanente afgezant „Leiders der Kerken zeer grote verantwoordelijkheid Concilie: interne kwestie Is IJssel geschikt te maken voor toerisme te water Hogere grond belasting DE AS. HUUR VERHOGING Is de regering met reden optimistisch? w commentaar VELPON J» Ga BIDWEEK voor de eenheid Het Concilie en de Christelijke eenheid III V fraude met rijks- subsidiegelden Rivier is sterk verontreinigd Soekarno hoogste leider defensie Prins Bernhard op Aruba r J directeur toegang tot school ontzegd Weer opcenten Ook meer personele belasting Geslaagd dank zij RESA-HILVERSUM DE MYSTERIEUZE Bom gelegd in hotel van Macmillan DG f DAMS B ZING V B ZATERDAG 23 JANUARI 1960 PAGINA 5 door ANTOINE WENCER AA Op Friese L.T.S. van Ccta-Bever door JAN VAN CENT STER plan M USEUM PLEIW A PLA FBRPI 8 0L S7RAAt WAANZIN Liturgische weekkalender YtT at is het bijzondere motief van de voornaamste hoogwaardigheids- W bek' - - - bekleder van de Orthodoxe Kerk, de patriarch van Constantinopel t Athenagoras. voor zijn levendig en oprecht verlangen naar de Chris- '<jke eenheid? Tijdens het laatste gesprek dat ik met hem voerde stond het me plotseling helder voor ogen. De toenadering tussen de verschillende e» w IOV1IUMV1 111^, |iUi3i3VU UV VI 3V11II "Hstelijke Kerken is thans de voornaamste plicht. „De verantwoordelijkheid in" 'c'dcrs van de Kerhen is nu zeer groot. Die verantwoordelijkheid is b feite nog nooit zo groot geweest als op dit ogenblik, nu de Islam, het cora- •bunisme en het materialisme het Christendom zo ernstig bedreigen. De ver- eel{Ji)eid tussen de christenen is een zwakte en een schandaal waar een 'bde aan moet worden gemaakt. De kerkelijke leiders moeten zich bewust van hun plicht en alles in het werk stellen om de Verwezenlijking van e verlangens van hun gelovigen mogelijk te maken. Wij leven in een periode r'aarin zich een nieuwe wereld ontwikkelt. Alles verandert. Ik verzeker u bat de wereld er over vijfentwintig jaar geheel anders uit zal zien dan nu. jat brengt de dwingende noodzaak met zich mee het christendom te redden, eheinde de zedelijke vooruitgang van het mensdom te verzekeren." Dit zijn de getrouw weergegeven op- Jjjsrkingen van de patriarch, gemaakt Mens een onderhoud waaraan hij, a&r behoeft men niet aan te twijfelen, Wel degelijk enig belang hechtte. r®lf verbaasd over de vertrouwelijke hededelingen die hij had gedaan, ver- v'Sarde hij tenslotte: ,,Ik heb mijn bij U uitgestort als bij mijn secre t's, als bij mijn bisschoppen", v Dt nam afscheid van hem en vroeg p®tn om zijn zegen. Hij omhelsde me f*1 verzekerde: ,,Ik heb tegenover mgr. ^esta ongeveer hetzelfde verklaard. S?dat hij de Paus zou kunnen inlichten." J1-' vertrouwde me voorts toe dat hij 2pt voornemen heeft een bisschop naar "orne te zenden als zijn persoonlijke en |Trmanente vertegenwoordiger bij de teilige Stoel (ongeveer op dezelfde wjj- ,'9 waarop een archimandriet hem ver tegenwoordigt bij de Wereldraad van verken in Genève. En bij wijze van jj'schcid voegde hij mij tenslotte zicht bar bewogen toe: Öe Paus' „Mijn groeten aan Als historicus en theoloog voel ik me dwongen het nodige te preciseren. n tegenstelling tot hetgeen de patri- I reh van Constantinopel schijnt te ge- °ven is paus Joannes volkomen tronw {''hieven aan het doel, dat hij zich jjeeft gesteld. Van het begin af aan beeft Dij het Concilie aangeduid als een vergadering van bisschoppen, die in ge meenschap met Rome leven. De Heilige Vader is in geen enkel opzicht terug gekomen op zijn plannen. Omdat ook ?e paus het komende Concilie van het „Ebt af aan ie verband heeft gebracht {het de eenheid onder de christenen hebben velen zich echter vergist over komende bijeenkomst in Rome. Er heeft een zekere spanning be gaan tussen het eerste doel van het v-°ncilie een hernieuwde bestudering a" de instelling van de Kerk en Hoofdredacteur van het Parijse katholieke dagblad „La Croix". k'at er het resultaat van moet zijn, de benheid onder de christenen. De jour esten, die de zaken bij'voorkeur zo Mhcreet mogelijk stellen, hebben bij M beoordeling van de eerste berichten natuurlijk de neiging gehad de zaken Moreen te halen, zodat zij er toe kwa- {Mn de eenheid onder christenen als b?t eerste doel van het komende Con- p'lie te beschouwen. De bisschoppen de Orthodoxe Kerk zijn daarom, m'sleid door de krantenberichten, gaan beloven dat de Paus het voonemen had f,en uit te nodigen aan het Concilie Qe«l te nemen. „De persconferentie, die kardinaal Dirdim heeft gegeven, heeft de gewen ste verduidelijkingen opgeleverd. Op de v^aag of de leiders van de afgeschei- M'h Kerken tot het Concilie zouden gorden toegelaten antwoordde de !j'aatssecretaris: „Het Concilie is, zo- ,;'s gezegd, een interne aangelegenheid J,an de katholieke Kerk. Daaruit volgt Sat alleen zij, die deel uitmaken van Kerk. er een actieve rol in kunnen opalen. De mogelijkheid is evenwel niet ^"gesloten dat vertegenwoordigers van Ir? afgescheiden Kerken de bijeenkomst waarnemers zullen bijwonen. Deze j^ak wordt op het ogenblik bestu- Qeerd." Laten we vaststellen dat de houding :ah Rome in een dergelijke moeilijke ri?ak van grote wijsheid getuigt. In- hen er een uitnodiging zou zijn ge- jMht tot de patriarch dan zou dat °°r Rome en Constantinopel evenveel (Van onze correspondent) ^LEEUWARDEN, 23 jan. Acconn- h> van het ministerie van O.K.W. bn i en b« 06 jaarlijkse controle van dq Mken van de christelijke lagere tech- i,'sphe school te Kollum onregelmatig- "kle "ffi en in de boekhouding ontdekt. De meier van justitie te Leeuwarden heeft Rpn gerechtelijk onderzoek gelast en als rt„Vo'g daarvan is aan de directeur van VJ? school, alsmede aan de boekhouder, j.pMlopig'de toegang tot de school out- \,.Pe frauduleuze handelingen, die zich «arschijnijjk over enige jaren uitstrek- br»' Letreifen voornamelijk het over heden van gelden van voor de school dC Chide rijkssubsidie naar de stichting de r,e belangen van de school_ behartig- sifii Ze stichting werd zelf niet gesub- hir, ®erd- Men liet van het geld o.a. wo- Seh„? bouwen om personeel voor de Xopu? te kunnen aantrekken. Onder- heo? wordt nog of en in hoeverre de di- asn„ r ook gelden te eigen bate heeft ""gewend. Stii?VSSEL, 23 jan. Staatssecretaris besn vian Verkeer en Waterstaat heeft ïpi .MLingen gevoerd met de Belgische „(j. ster van verkeerswezen Segers over RvAcrvoersvraagstukken, die België en Se -Hand in het kader van de Europe- §aan" onomische Gemeenschap aan- moeilijkheden met zich hebben meege bracht. Het Romeinse primaat is niet louter van ceremoniële aard. Volgens aloude tradities schenkt zij de Paus de juris dictie over de gehele Kerk en het recht te beslissen over alle geloofs- en rechtstwisten, waar ter wereld zij zich ook voordoen. In het koor van patri archen en bisschoppen kan de bis schop van Rome zich niet slechts be schouwen als de primus inter pares, de eerste onder gelijken. Als de opvol ger van Petrus heeft de Paus van hem zijn daadwerkelijk primaat geërfd, op een plechtige manier ingesteld door de Heer (Math. 16, 18, Luc. 23 en Joh. 28). s Misschien had de patriarch in de loop van ons onderhoud de natuurlijke neiging; om zijn stellingen te verwach ten, uit christelijke liefde en vaderlijke genegenheid. Men moet het geheel van deze verklaringen in ogenschouw ne men om de kansen op een toekomstige toenadering te kunnen beoordelen. De gebeurtenissen van Rhodos die zo on middellijk volgden op een zo veelbe lovend gesprek tonen aan dat men zich niet te spoedig moet overgeven aan een te groot optimisme. Toch liep, toen ik de residentie van de patriarch ver liet, mjjn hart over van vreugde en hoop. Ik zocht in de geschiedenis van de patriarchen van Byzantium naar hen. die ofschoon verenigd met, Rome zover zijn gegaan in hun verklaringen dat zij zeiden: „Ik ben bereid voor de zaak van de eenheid naar Rome te gaan." Ik heb de indruk dat patriarch Athe nagoras deze eenheid eerder dyna misch dan statisch bekijkt. Als de christenen gezamenlijk optreden voor de verdediging van het christendom dan zal de eenheid van geloof zich op de een of andere manier voltrekken in de eenheid van handelen. Omdat aan de andere kant Rome naar liqf oordeel van de patriarch thans geen toenade ring Kan zoeken tot het protestantis me, noch dit laatste tot Rome de kloof di ehen scheidt is te breed be schouwt de orthodoxe Kerk zich enigs zins als een brug tussen de beide grote geloofsovertuigingen van het Westen; deze brug die rust op de zeven eerste Concilies van de ene en onverdeelde Kerk, zou de eenheid teweeg kunnen brengen, zowel die van het geloof als van het handelen. (De eerste twee artikelen in deze reeks zijn verschenen in de krant van 19 en 21 janudri). Advertentie HOUD BRONCHITIS BUITEN DE DEUR 1 Da beschermende, bacillendodende Po tier's Catarrh Pastilles hebben een schier onfeilbare •werking. Neem ze tijdig in huis! Bij apotheken en drogisten i f. t.H) tut. t«« intitiiN DEVENTER, 22 .jan. Vele autori teiten op uiteenlopend gebied hebben zicii vanmiddag bezonnen op de vraag, of de Gelderse IJssel wellicht meer toe gankelijk is te maken voor de water sport. De meeste gemeenten langs de ze rivier, die een prachtig stuk van Ne derland doorkronkelt, blijken de wense lijkheid daarvan te voelen, evenals de contactcommissie van do VVV In de IJsselstreek en de ANWB. Maar er zijn twee factoren die belemmerend werken de waterverontreiniging en de snelle stroom. Er zal vermoedelijk nog wel heel wat water door de IJssel vloeien aleer de pleziervaarders van deze fraaie rivier het volle profijt kunnen trekken. De heer M. Ruytenschildt, hoofd van het bureau voor watertoerisme van de ANWB, die onder zijn gehoor ook de commissaris van de koningin in Gelder land, mr. H. W. Bloemers kon begroe ten, hield een klemmend pleidooi om de IJssel meer voor het watertoerisme geschikt te maken. Nog heeft de rand stad Holland de beschikking over vol doende mogelijkheden voor deze sport, maar de belangstelling neemt dermate snel toe in de pleziervloot is momen teel een bedrag van ongeveer 145 mil joen gulden geïnvesteerd, en de toeris tische omzet per jaar bedraagt ruim 20 miljoen gulden dat de grote rivieren zich al tot welkome expansiegebieden beginnen te ontwikkelen. Na de kanalisatie van de Nederrjjn en de Lek za,l daar in het vaarseizoen min der stroom gaan optreden, zodat de aan trekkelijkheid voor de watersport er op vooruit gaat. Deze nieuwe centra zullen ook hun invloed doen gelden op de IJssel terwijl, wanneer de randmeren in het IJsselmeer gereed zullen zijn, het pers pectief van een rondvaart zich aftekent. De rivier telt ai tal van gastvrije ha vens en aanlegplaatsen, maar, naar de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 23 jan. In aansluiting op de voorstellen tot verhoging van de huren met twintig procent heeft de re gering nu ook een tweetal wetsontwer pen ingediend tot verhoging van de grondbelasting voor gebouwde eigen dommen en tot wijziging van de perso nele belasting. Bij de grondbelasting zullen weer de opcenten worden gehe ven, waarvan de opbrengst voor de verlaging van 1955 ten goede kwam aan de lagere publiekrechtelijke lichamen. De regering meent dat het rendement van het huizenbezit doof1 de voorgestel de huurverhoging zodanig is gestegen dat tegen de verhoging geen bezwaar behoeft te bestaan. De thans voorge stelde verhoging kan ook bijdragen tot de oplossing van het probleem van het eigen belastinggebied voor de lagere li chamen, al zuilen voorshands de meer verkregen opcenten om technische re denen aan het rijk toevallen. (Het rijk heeft destijds reeds het verlies voor de gemeenten gecompenseerd.) De verho ging van de grondbelasting gaat in per 1 jan. 1960. De opbrengst van de personele belas ting zal ais gevolg van de huurverho ging automatisch stijgen, omdat deze afhankelijk is van de huurwaarde. De vrijstelling aan de voet wil de rege ring echter handhaven. De vastgestelde minima en de daarmee samenhangen de grensbedragen vöor de kinderaftrek worden dan ook in dezelfde mate ver hoogd als de huren. De wijzigingen in de personele belasting gaan in per 1 juli 1960. (Van een medewerker) ie tot voor kort misschien nog mocht menen dat de regering haar plah met betrekking tot de a.s. huurverhoging nog even zou op schorten, weet sinds het verschijnen van wetsvoorstel 5839 dat hij die illusie kan laten varen. De Kamer zal zeker in de loop van de eerstkomende zes weken moeten beslissen of zij het rege ringsvoorstel al of niet aanvaardbaar acht. Al zouden we nu al reeds met vrij grote stelligheid kunnen aanwijzen wie zich in de Kamer tegen zullen uitspre ken, toch is daarmee nog niet gezegd dat hiermee tevens, wat men wel eens noemt de neuzen van de voor- en te genstanders geteld zijn. De Kamer is destijds wel in grote lijnen akkoord ge gaan met het voornemen om per 1 april de huren met 20 pet te verhogen, maar niet geheel onvoorwaardelijk. Mis schien is de K.V.P. na de liberalen nog Advertentie (Nederlands Talencentru. Vraagt ons prospectus. Talen: Ned., Frans, Duits, Engels L.O. en M.O.A. - Onderwijzersakte - Wiskunde L.O. en M.O.A. - Mulo A-B. H.B.S. en Gymn. f'raktijkexamens: Boekh,, Ned., Frans, Duits, Engels en Hooldcorrespondent. mening van de heer Ruytenschildt, nog veel te weinig om het watertoerisme te stimuleren. Velp, Rheden, Bingerden, Doesburg, Dieren. Brummen. Olst en Wijhe zouden in de keten nog opgeno men moeten worden, terwijl ook de vaarweg van Kampen naar'het Zwolse Diep veel te wensen overlaat.. Voorts zouden enkele afgesneden bochten be ter toegankelijk gemaakt kunnen wor den. Sommige toehoorders bleken echter sceptisch gestemd, vooral toen zij ver namen, dat de IJssel al zo sterk veront reinigd is, dat het zwemmen geheel op eigen risico geschiedt, en het volgens de provinciaal inspecteur van de volksge zondheid niet aan te bevelen is om de ze vorm van watersport in de rivier te stimuleren. Diverse zwembaden in de rivfer moes ten al gesloten worden wegens te vuil water, een vraagstuk, waarover binnen kort een rapport in Zwolle het licht ziet.. De anorganische verontreiniging valt wel mee, maar in bacteriologisch op zicht is de situatie verre van gunstig. Aangezien het water al vervuild ons land binnenstroomt, zullen rioolwater zuiveringsinstallaties geen afdoende op lossing bieden, en het beraad zal dan ook slechts op internationaal niveau kunnen geschieden. DJAKARTA, 23 jan. President Soe karno van Indonesië heeft de functie overgenomen van hoogste leider der de fensie van leger, marine en luchtmacht. De president heeft ook een decreet uit gevaardigd, waarin het bureau van de centrale defensieleiding wordt opgehe ven. Dit bureau werd geleid door de chefs van de staven. Door de presiden tiële maatregelen zullen de drie Leiders van het leger ontheven worden van de bevoegdheid zelf regelingen te treffen in de gebieden die onder hun commando staan. Soekarno zal echter een aantal plaatsvervangers aanstellen onder wie militaire functionarissen du hem in de uitoefening van zijn nieuwe taak zullen bijstaan. Volgens het decreet zul len de dagelijkse werkzaamheden van de defensieleiding worden uitgevoerd door premier Djuanda en de minister van defensie, generaal Harris Nasu- tion. wei het verst gegaan toen zjj, bp mon de van haar woordvoerder de heer An- driessen, verklaarde dat thans, na de toezegging v®n de regering dat de werknemers eerst zouden profiteren van de gestegen welvaart, de datum van 1 april voor haar, de K.V.P.een vast gegeven was. Uit het feit dat de regering doorzet zouden twee verschillende conclusies kunnen worden getrokken. Het zou kunnen zijn dat de regering redeneert: hoe dan ook, de subsidielast moet om laag en een stuk van de landelijk ge stegen welva-art moet: aan de over heidskas, dus indirect aan alle belas tingbetalers ten goede komen. Dit ljjkt bijna een veronderstelling van, vooruit, laten we het lelijke woord maar noe men kwade trouw. Vrijwel alle minis ters die hierover iets te zeggen hadden hebben immers als om strijd verklaard dat de welvaartsstijging van de werkne mers voorrang zou hebben boven de prijsstijgende maatregelen. Welnu, tot op heden hebben nog niet veel meer dan 30 pet van de werknemers een loonsverhoging ontvangen. Toegegeven een bevredigende loonsverhoging maar er zijn er nog zovelen die niets hebben ontvangen, we kunnen eenvou dig niet veronderstellen dat de regering nu stelt dat het toch haar voornemen is ter compensatie van de huurstjjging een algemene loonmaatregel toe te staan die uitgaat boven de kosten van de huurstijging en dus de honore ring van de voorrang zou betekenen. Neen, deze conclusie moeten we voor alsnog van de hand wijzen. En dus ko men we aan de tweede. Het lijkt veel logischer dat de rege ring tegen zichzelf heeft gezegd: het gaat niet gek met de loonverbeterin- gen. Ondanks de aanvankelijke moei lijkheden waarmee enkele kostbare maanden van overleg verloren zijn ge gaan, heeft toch, gezien dit tijdverlies, al een redelijk aantal erbij betrokkenen geprofiteerd van de gestegen welvaart op een wijze die maar zeidon. tot mop peren aanleiding gaf. Bovendien heb ben we nu nog twee maanden de tijd, de vakbonden, zowel van de werkne mers als van de werkgevers, zijn nu wat beter ingespeeld op de nieuwe loon politiek, het college van Rijksbemidde- laars weet nu ook veel beter, hoe het te handelen heeft, het tempo kan der halve behoorlijk worden opgevoerd. Er is grond voor deze redenering, omdat in de afgelopen maand wel is gebleken, dat inderdaad met grote voortvarend heid kan worden en ook wordt gewerkt. Een typisch voorbeeld is de C.A.O. in de textielindustrie, die inderdaad slechts iets meer dan een week behoefde om te worden goedgekeurd. Deze conclusie lijkt ons de enigst mogelijke uit het feit, dat de voorstellen nu, om de hu ren per 1 april met 20 pet te verhogen, zijn ingediend. Wij willen gaarne de hoop uitspre ken, dat de regering gelijk zal krijgen. Want mocht dit onver hoopt niet het geval zijn, dan ontstaat toch wel een uitermate moeilijke situa tie voor de mensen, die naar eer en geweten hun fiat aan deze voorstellen zullen moeten geven. In K.V.P.-kringen leed het geen twijfel, dat na twee jaar loonstop-Suurhoff, met name de werk nemers een moreel recht hadden op hun aandeel in de welvaart. Er zal dus nog wel een nadere vraag aan de re gering worden gesteld, een vraag die vorig jaar juli reeds is aangekondigd, dat n.l. de regering eerst zal moeten komen met een overzicht van de om vang der welvaartsverbetering ten be hoeve van de werknemers. Eerst daar- Advertentie Lijm en |»lat alles met kunnen weten als ik jullie rapporten beter gelezen had. Watimena heeft nooit een hoed bezeten, maar verder klopte het wei en goed ook. Overweel was hier bekend en vrij fatsoenlijk bovendien. Hij kwam regelmatig in De,Hesp. zijn stamcafé, dus voor elke willekeurige dag zou men daar verklaren dat hij er geweest was. Anderzijds had hij voor zijn zogenaam de ontmoeting met Watimena een dermate druk uur genoemd, dat niemand met zekerheid zou kunnen verklaren dat Watimena er niét geweest was." „Ik wil niet afstrijden dat Overweeg het goed ineen heeft gerold, maar het wil er bij mij niet in „Dat hij bij mij kwam?" viel Sluiter fel uit. „Goed nadenken, Victor en het wordt eenvoudig een kwes tie van optellen en aftrekken. Na de overval heeft hier in de kranten gestaan, dat Prins Voedo een klap op zijn hoofd had gehad en dat zijn toestand critiek was, meer niet. Zo hebben we het destijds alge sproken." „Zo is het gebeurd ook. Segers schudde medelijdend het hoofd. „Natuurlijk. Nu had er maar één man belang bii „Alsof we daaraan niet zouden gedacht hebbente weten hoe het verder met hem zou gaan. Eén Een speurdersverhaal 45 Natuurlijk zijn we er geweest. I-Iii was qr voor het laatst een week geleden." De korte opflikkering van enthousiasme was weer gedoofd bij Sluiter, en hij werd weer een en al bit terheid. „Goed, goed, Victor Segers denkt overal aan, dit blijkbaar in tegenstelling tot anderen. Ik dacht er geen ogenblik aan dat het bezoek van Overweel wel eens zou kunnen voortkomen uit andere motieven Alleen hele brutale heren komen naar het bureau met zulke simpele verhaaltjes. Het staat nu we) vast dat hij kwam met zijn eigen hoed, waarir hjj voor deze gelegenheid de initialen van Watime na had laten aanbrengen." „Mooi, maar onduidelijk," zei Segers. ..Al te duidelijk, achteraf," beet Sluiter nijdig. Pas nu hij erover kon praten met iemand de iedei woord zou begrijpen welde in hem de hele stroorr van woede en zelfverwijt op. „Hij had dus de dag vóór de overval gebeld om een hoed terug te bezorgen, nietwaar? Zo adembe nemend van doodgewone alledaagsheid, dat het rag man moest zeker zijn of Prins Voedo nu zou over lijden of niet. Eén man zat op de dood van Voedo- Watimena te wachten, omdat hij alleen dan gerustei zou kunnen ademhalen. Die ene man was de over valler. Watimena heeft ons verteld dat hij wakkei schrok, vlak voor hij werd neergeslagen en de over valler kan niet weten wat Martin in dat korte ogen blik heeft gezien of wat hij daarna tegen ons heeft gezegd. Dat was precies wat de overvaller te weto moest komen. Daarom kwam Overweel bij mij." „Maar waarom vermits hij in Antwerpen woon niet bij ons gekomen en wel in Amsterdam lelemaa) bij u?" „Om zijn eigen veiligheid. Was hij met dit hoe denverhaal bij jou gekomen, dan had jij naar hen geluisterd, je zou alles hebben opgeschreven en ver volgens zou je woord voor woord zijn nagegaan. J< zou ook zijn persoon hebben bestudeerd. Zijn kanser stonden bij mij veel gunstiger. Ik zit ruim rie uur reizen van Antwerpen af en hoogstens kan ik bi; jullie inlichtingen vragen. Wat er dan gebeurt heb je zelt gezien. Ik zeg helemaal niet dat jullie onder- fijn zou passen in dit onderzoek. Maar Watimena zoek, na mijn vragen, slordig is geweest, maar jullie draagt geen hoed en zeker niet zo'n onding als beschouwden die vragen voor wat ze waren; routine, waarmee Overweel kwam aansjouwen. Dat had ik Dus gingen jullie naar de Borrekensstraat en daar werd jullie verteld dat, meneer Overweel een rustige, beste man was, die kalm van zijn centjes leefde met een huishoudster. In De Hesp kregen jullie de meest voor de hand liggende antwoorden over een klant die daar in en uit liep en daarmee was de kous af. Natuurlijk was het zelfs in Amsterdam voor hem nog een waagstuk maar hjj nam het risico. En daar is maar één verklaring voor: hjj móést weten wat er precies met Watimena aan de hand was, want hij heeft iets te maken met de overval. Wat, dat weten we niet, maar dat hij ons veel zou kunnen vertellen staat voor mij vast." Sluiter sprak zijn zinnen uit met klemtonen op ieder woord. Het was zo eenvoudig, achteraf, zo eenvoudig dat hij zichzelf kon schoppen omdat hjj het niet eerder had doorzien. Victor Segers floot zachtjes tussen de tanden, een hoog, sissend gefluit dat precies bij de situatie paste. Sluiter had zjjn vuist gebald en sloeg daarmee nerveus tegen de palm van zijn andere hand. „Zie jij een andere mogelijkheid?" vroeg hij. „Uw redenering is voorbeeldig," zei Segers 'prij- :end. „Voortreffelijk." „Op die ene vervloekte vraag na: als Overweel dus ets niet die overval te maken heeft, waarom dan? Utijd waarom. We kennen uiet de rol van Overweel. naar we weten alleen dat hij veel risico nam." Segers brak zijn fluiten af. „Gisteravond is er weer een aanslag gepleegd op Vatimena, deze keer met een heel hard rijdende uito. Dank zij een van mijn rechercheurs is hij deze :eer ook aan de dood ontsnapt. Heeft Overweel ook laarin de hand gehad? Dan moet hij zijn ingelicht loor Arnold Lisser en als dat zó is, dan zat Over- veel in de groep brandkasten-krakers. Maar waar- im wil hij zich dan ontdoen van een van zijn eigen ■ïensen? Begrijp jjj het?" „Nee," schudde Segers. „Van het hele verhaal iet." Sluiter bracht hem op de hoogte: van Arnold Lis ier. de jongeman uit de ijzerwinkel, die kennis had jemaakt met een zekere Sander; van Watimena, dje ook in het complot betrokken werd, van de snelrij dende auto in de Kinkerstraat en de bekentenissen van Watimena, die ochtend. Het bracht Segers tot een nog grotere nadenkendheid. (Wordt vervolgd) na zal het mogelijk zijn, een stand punt te bepalen. In verband hiermee zal het aanbeveling verdienen, de behandeling van het wetsvoorstel op een zo laat mogelijk tijdstip te bepalen, opdat een eventueel overzicht zo com pleet mogelijk kan worden. We moeten nog aan een andere con clusie denken. De in kringen van des kundigen ontwikkelde bezwaren tegen de voorstellen van de regering betrof fen niet alleen de voorrang van loons verbetering boven prijsstijging, maar golden in nog sterker mate do z.g. kop peling van de maatregelen. De loonsver beteringen. die zich nu hebben voltrok ken, variëren van. 3'A tot 6 a 7 pet. In dividuele verschillen zijn nog groter, omdat in lalrijke bedrijlstakken de laagstbetaalden goddank meer hebben gekregen dan zij. die al een wat betere salarispositie hadden. Ter compensatie van de huurverhoging is destijds me degedeeld, dat gedacht wordt aan een algemene loonsverbeteringmaatregel van 2'/, pet. De kinderbijslag is al van 1 oktober 1959 af verhoogd. En deze ver hoogde uitkering heeft dus in januari al plaatsgevonden. De deskundigen nu, zo wel in politieke kringen als in kringen van de sociale beweging en onder hen vooral dus de economen, hebben meer dan eens de vrees uitgesproken, dat dit gehele complex van maatregelen een te grote schok zou zijn voor het Nederland se economische leven. Er wordt voort durend gewaarschuwd tegen het gevaar van overbesteding, dat daaruit zou kun nen voortvloeien, het gevaar derhalve, dat ook onze betalingsbalans weer uit het evenwicht zou geraken en dat de ge schiedenis van 1956-1957 zich zou gaan herhalen. De regering weet, dat deze opinie leeft, en kent de tegen haar ge richte waarschuwingen. Derhalve zal ze, de voorstellen tot huurverhoging indie nende, er ook terdege rekening mee heb ben gehouden. Een gewaarschuwd mens telt voor twee en dus zal de regering zich dubbel waakzaam hebben opge steld. Maar de bewijzen van die voor zichtigheid zijn nog nifet geleverd. Zal het niet zaak zjjn. om bjj de behande ling van deze zaak ook prognosecijfers over te leggen ten aanzien van de ver wachtingen in verband met de econo mische ontwikkeling. Wij weten immers maar al te goed, dat bij een bestedings beperking het op de eerste plaats weer de kleine jongens zijn, die het gelag be talen. Althans in deze zin, dat zij het aan den lijve ondervinden. In dit verhand is het toch wel ver heugend te mogen constateren, dat de rijspolitiek van het departement van Iconomische Zaken behoorlijke resulta ten vertoont. Een grote waakzaamheid, juist op het stuk van het prijsbeleid, blijft geboden, want slaagt de prijspoli tiek met, dan kan ook de loonpolitiek niet slagen. Dan loopt het hele regerings program in de war. Moeten de vakcen trales van werkgevers en werknemers een grote mate van beheersing aan de' dag leggen in de nu op gang zijnde ont wikkeling. datzelfde geldt in minstens even sterke mate voor allen, die op het gebied van de prijsvorming iets in de melk te brokkelen hebben. Een grote mate van samenwerking en overleg kan hier veel onheil voorkomen. WILLEMSTAD. 23 jan. Prins Bern hard brengt na zjjn bezoek aan Mexico van tien dagen, een korte visite aan Aruba en Curasao. Het doel van dit bezoek is, de op bei de eilanden gelegerde eenheden ran het korps mariniers, het wachtschip „Van Amstel" en de marine-etablissementen teParera op Curacao te inspecteren in de functie van inspecteur generaal der Kon. Marine. Voorts zal de prins de An tilliaanse bierbrouwerij officieel in ge bruik stellen, de eerste steen leggen van de Antilliaanse verffabriek en een nacht logeren in Aruba's trots het nieuwe Aru ba Caribbean hotel. Vrijdagmiddag kwam de hoge gast met het KLM-lijntoestel uit Mexico op de Beatrix luchthaven van Aruba aan. De ze machine vliegt normaal rechtstreeks naar Curagao. maar maakte, ten gerie ve van de prins een tussenlanding. Ter begroeting op het vliegveld waren, be halve honderden enthousiaste Arubanen, die op uitbundige wijze hun aanhanke lijkheid aan het huis van Oranje ken baar maakten, o.m. aanwezig gouver neur Speekenbrink, vice-premier Kroon en de gezaghebber van Aruba, de heer F. J. C. Beaujon. Een erewacht van hon derd mariniers in veldtunue stond aangetreden. Na deze begroeting be gaven de prins en zijn gevolg zich weer naar buiten, waar auto's gereed stonden en in snelle vaart ging het langs de zee kant naar het „Aruba Caribbean hotel". NDOLA, 23 jan. (Reuter) In het souterrain van het hotel te Ndola in Noord-Rhodesië waar premier Macmil lan van Engeland gisteren heelt ge luncht, is een bom gevonden. De bom was primitief gemaakt. Men ontdekte haar drie uur voor Macmillan de lunch zou gebruiken. Ze werd gedemonteerd door een deskundige Macmillan zou' geen groot gevaar gelopen hebben als de bom ontploft was, want het vertrek waar hij koffie dronk, ligt op de derde verdieping van het hotel. Zoals bekend is maakt Macmillan een rondreis door Afrika. CNADRUK VERBODEN) INTENTIE VOOR VANDAAG: Nlogen alle geestelijke leiders steeds meer de noodzaak der eenheid beseffen, in oot moed en liefde. INTENTIE VOOR MORGEN: Moge de ergernis van een verdeeld christendom voor JodenMohammedanen en andere niet-christenen worden weggenomen. INTENTIE VOOR MAANDAG: Moge de eenheid der christenen voor alle men sen een bron van vrede en een teke)t van Christus' liefde worden. ALGEMENE INTENTIE: De eenheid van alle christenen, zoals Christus die heeft gewild. ZONDAG 24 januari: 3e zondag na Verschijning van Onze Heer; eigen mis; 2 geb. H. Timotheus; credo; pref. v. d. H. Drieëenheid; groen. MAANDAG; Be kering van de H. Paulus; eigen mis; 2 geb. H. Perus; pref. v. di apostelen; wit. DINSDAG; H. Poiycarpus. bisschop-mar telaar; eigen mis; rood. WOENSDAG: H. Joannes Chrys'ostomus. Bisschop-behj- der-kerkler.; eigen mis; credo; wit. DON DERDAG: R. Petrus Nolascus, beiijder; mis Justus; 2 geb. H. Agnes; wit. VRIJ DAG; H. Franciscus van Sales, bisschop belijder-kerkleraar; mis: In medio; credo; wit. ZATERDAG: Mis van O. L. Vr. op zaterdag: 2 geb. II. Martina; pref. van O. L. Vr.; wit. ZONDAG 31 januari: 4e zondag na Verschijning van Onze Heer; eigen mis; 2 geb. H. Joannes Bosro; credo; pref. v. d. H. Drievuldigheid; groen. TER APEL, 22 jan. Vanmiddag is in de Agostraat de driejarige Wolter Kamst bij het spelen in een regenput ge raakt en verdronken. Ofschoon een speelkameraadje direct de buren waai'- schuwde zodat het kind spoedig uit de put kon worden trehaald bleek het reeds te laat te zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5