Stille strijd om nalatenschap Wie zal de kleine Angelo austino grootbrengen r Vondst in het zoeklicht Op de Nogmaals: PLANKEN „De gevaarlijke bocht' Uitzichtloze verdorvenheid Amsterdamsche Bank 14 (12) pet. Amsterdamsche Bank Opdracht van ruim negen miljoen pond voor De Schelde Op zijn sterfbed Het eenzijdige on volledige testament Rechtsgeldigheid van het testament Een ideaal wordt vervuld Storm bracht zout op tv-antennes Observator Nóg mysterieuzer «■miïsemlk rente ren(ehoekm L Ad renteboekje ilgV 'g Ambtenaar collecteerde voor liet Rampenfonds „Straattegelmaniak" gearresteerd Hoedt u voor de waarheid Hans pan Bergen Oidei van acht schepenwaarvan twee in Duitsland te bouwenvoor Ghana Hogere spaarcijfers voor 1959 Campagne tegen dr. Dibelius ZATERDAG 23 JANUARI 1960 PAGINA 7 Bruna, Fausto Coppi's vrouw De tragedie van de wielrenner Fausto Coppi heeft allerwegen grote aandacht getrokken. In de eerste plaats, omdat deze wielerkampioen plotseling door een onbekende ziekte, die later malaria hleek te zijn, werd weggerukt, terwijl zijn naam in de wielerwereld nog een begrip was, maar tevens vanwege de menselijke achter grond, waarin een eens begane fout het afster ven van de „campionissimo", de kampioen der kampioenen, zoals zijn landgenoten hem noem den, tot een gebeuren heeft gemaakt, hetwelk vooral in katholieke kringen niets minder dan opzien baarde. Men weet het voor Fausto Coppi, de man die zijn wettige vrouw en kind verliet en met een andere vrouw ging samenwonen, van wie hij een zoontje had, de kleine Angelo Fausto of Faustino, werd een kerkelijke begrafe nis toegestaan. Die andere vrouw, befaamd als „de witte dame" in zijn leven, had velen tegen hem ingenomen, die hem verweten, dat hij in zijn glorietijd de eenvoudige vrouw, die hem in het begin van zijn carrière trouw terzijde stond, in de steek had gelaten, om een wereldse dame tot zich te nemen. Ten aanzien van deze kerke lijke begrafenis, welke door niemand minder dan door kardinaal Montini van Milaan geleid werd, is van kerkelijke zijde een verklaring gepubliceerd, waardoor ook velen hier te lande een betere kijk op deze affaire zullen krijgen. ^ij geven daarom hier de letter. lJke tekst weer, zoals deze iu het Zondagsblad van het Pauselijke 0tgaan de „Osservatore Romano" £ebubliceerd werd. Va, tausto Coppi's moeder Angelo Faustino Coppi Marina Coppi is weer naar school gegaan Gevolg: slechte ontvangst Opbrengst voor inrichting van eigen huis (Van onze Haagse redactie) Alles goed en wei Maar weet U DE TRAGEDIE VAN EEN WIELRENNER gen sommigen zich af, nademaal het niet in tegenwoordigheid van een notaris gemaakt is, doch pas later aan een der gelijke functionaris ter hand gesteld werd? Fausto Coppi maakte het zoals ge zegd twee maanden na de geboorte van Angelo Faustino, die in Argentinië ge boren werd. Bovendien er zou kunnen worden be toogd. dat Angelo Faustino. die in het testament de achternaam draagt van Occhini, zoals zijn moeder heette, Argen tijn is. Dit zal verwikkelingen met zich mee kunnen brengen. Nog grotere ver wikkelingen kunnen er ontstaan, doordat de echtgenoot van de „dame in het wit" steeds geweigerd heeft, Coppi's vader schap wettelijk te erkennen, Hierdoor zou het voorts wellicht mogelijk zijn. dat hem de zorg voor het kind door de rech ter zou kunnen worden toevertrouwd, alsmede het beheer van het vermogen, indien dit althans inderdaad aan de klei ne zal worden toegewezen, hetgeen overi gens nauwelijks in ernst wordt betwijfeld. 8 ^eze verklaring werd gegeven naar hi ding van het feit, dat er bij de factie talrijke vragen binnengekomen - aren ten aanzien van het standpunt h de Kerk inzake de kerkelijke begra- Civus van Fausto Coppi, die in con- (i^oinaat leefde. De vragenstellers, aldus p verklaring, kunnen verdeeld worden h twee groepen. Bij de ene overheerste gevoel van verwondering en sommi- rl spraken zelfs van een schandaal, om- de H. Sacramenten der stervenden 'n kerkelijke begrafenis werden toege- Jran aan iemand, wiens huwelijkse staat k; openlijke kritiek aanleiding gaf. De yeede groep uitte haar verontwaardi- over het feit, dat de Kerk van te harde voorwaarden had gesteld en l/jigens hen geen rekening had willen wLhden met de menselijke zwakheid en de j>, ,°ndere omstandigheden, waarin de jpjte wielrenner als mens verkeerde. Het ri?:8', ald'Us de geestelijke autoriteit ty~°r wie de verklaring gepubliceerd s- rd, hadden we over heel deze kwestie j a gepast stilzwijgen bewaard, uit een v ^Of?1 van m,AH/3lnrl.pn tpcfpnnvAr ppn t)aV?el...Yan m_edelijden tegenover een 0°°' Pvattingen recht te zetten. £*uwelijks gesloten graf. Maar het is J?°dzakelijk gebleken, enkele onjuiste v Men weet. aldus gaat het verder, dat toedienen van de H. Sacramenten der t ®rvenden. na de gesproken biecht dient geschieden volgens normen, door de biologische voorschriften vastgesteld. A aan het ziekenhuis, waarin Fausto jzhPi verpleegd werd. verbonden kape- ten keeft deze voorschriften ongetwij- tW opgevolgd. Hieruit kan worden ge- i 1acludeerd dat voldaan werd aan de ^Palingen in het kanonieke recht, welke dat het toestaan van een kerkelijke 0®grafenis slechts geoorloofd is, wanneer h^?Phare zondaars enig teken van berouw Poen gegeven. Hieraan kan worden toegevoegd dat Fausto Coppi op zijn sterfbed aan de ziekenhuiskapelaan zijn zonden beleden en berouw getoond 'heeft en tevens 'beloofd elke relatie met de z.g. dame in het wit te verbreken en de oude familieband weer te herstellen. Het het pauselijke blad zijn wij het eens. dat deze zuiver persoonlijke aan gelegenheid beter niet in het openbaar j had kunnen worden gebracht, maar een zeker wanbegrip, rond het afsterven van Fausto Coppi en diens kerkelijke begra fenis ook hier te lande ontstaan, maken deze indiscretie wei noodzakelijk. Met dat al is een veelbewogen leven afgesloten, dat vele pennen in beroe ring heeft gebracht In Italië heeft men in het bijzonder gróte belangstelling aan de dag gelegd, voor Coppi's vrouw, maar vooral voor zijn twaalfjarig^ dochtertje Marina, dat bij haar moeder is gebleven. Nog enkele dagen voor zijn dood had hij een telefoongesprek met het kind, waarin hij het 'n mooi geschenk beloofde als hij beter zou zijn. Marina is niet aan haar vaders doodsbed geweest en ook niet bij de begrafenis. Haar moeder heeft haar slechts toegestaan, de plechtighe den op de televisie te volgen, teneinde het toch reeds zeer onder de indruk zijnde meisje niet onnodig te schokken. Deze "begrafenis is, men heeft het reeds kunnen lezen, een manifestatie gewor den, waaraan naar schatting twintigdui zend personen deelnamen. Fausto Coppi is begraven in zijn geboortedorp Castel- lania. Daar begon hij zijn carrière van wielrenner als fietsjoilgen van een sla ger. In 1935 kostte een fiets in Italië vier honderd lire, wat een heel bedrag was Toentertijd waren Guerra en Binda de grote cracks, die zich in de Tour de Fran ce onderscheiden en aldus wereldver maardheid verwierven, Fausto Coppi spaarde, tot hij die fiets had, trainde en werd professional. We behoeven hier niet te herhalen, wat zoal over zijn prestaties geschreven is en herinneren er slechts aan, wat zijn particuliere leven betreft, dat 't opzijde zetten van de vrouw die hem in zijn moeilijke jaren een grote steun was geweest in Italië een geweldi ge verontwaardiging verwekte. Maar zijn overwinningen waren te groot en de massa vergaf het hem.... De erfenis van Fausto Coppi is inmid dels een ingewikkelde geschiedenis ge worden en wel door het eenzijdige testa ment, dat hij heeft nagelaten. Blijkbaar heeft de dood hem verrast. Het testament hetwelk nu openbaar gemaakt is, bevat slechts voorzieningen voor zijn zoontje. Hij heeft het twee maanden na de ge boorte van Angelo Faustino gemaakt, toen hij een en al vreugde was over het feit, eindelijk een zoon te hebben. Hij vermaakte in dit testament een bedrag van tien miljoen lire aan Angelo- Faustino. terwijl hem tevens zou wor den toebedeeld de mooie villa te-Novi Ligure, waar Coppi sinds hij zijn vrouw verliet woonde, met de kostbare meu belen, zilveren serviezen, kristal etc. etc. en het bij de villa behorende terrein, waardoor ze op een totale waarde van veertig miljoen lire geschat wordt. Fausto Coppi, de wielrenner, beschikte echter over nog veel meer. Zo bezat hij de z. g. Tenuta Zucca, gelegen in de buurt van Novi Ligure, welke uit een grote boerderij bestaat, die uitstekend floreert en talrijke mooie wijngaarden bevat en op een waarde van tussen de vijftig en zestig miljoen geschat wordt. Ook deze wees hij zijn zoontje toe. Fausto Coppi is in 2ijn testament niet erg duidelijk geweest ten aanzien van de j verdeling van deze bezitting. Ten aan zien van zijn oom, die steeds zijn admini stratie verzorgd heeft en als het ware de rentmeester van zijn domeinen was bepaalde hij niets. Ook omtrent wat hij zijn lievelingsbroer Livio toegedacht heeft, tast men in het duister. Zulks om de doodeenvoudige reden, dat Fahisto Coppi of was het zijn ge wiekste oom? lang niet al hetgeen hij verdiende in Italië belegd heeft, een groot gedeelte er van zelfs nooit mee terug naar zijn vaderland heeft genomen, met het oog op de belastingen, die hij dan had moeten betalen. Hij moet nog ettelijke miljoenen aan buitenlandse valuta op banken in Engeland, Zwitserland en de Verenigde Staten hebben vastgezet. Hiervan wordt in het testament niet ge sproken. Dit gaat om een totaalbedrag van j ongeveer honderd miljoen lire. Maar men. sen, die het kunnen weten, schatten de rijkdom van de wielrenner op minstens een miljard lire. Dat testament zou een middel zijn geweest, om het grootste ge deelte van zijn vermogen uit, handen van de Italiaanse fiscus te houden. Intussen zijn er rond de geldigheid van het testament enige stellige vragen opge doemd. Is het wel rechtsgeldig, zo vra- Dat Fausto Coppi over een flink bezit in den vreemde beschikte, meent men ook te mogen afleiden uit een verklaring van Angelo Faustino's moeder, die dezer dagen mededeelde, over de nodige finan ciën te beschikken, om een ideaal van de dode wielrenner te vervullen. Hij heeft er steeds van gedroomd, gedurende de aatste jaren, om een grote rijwielfa- briek op te richten, waarin voornamelijk voormalige wielrenners, die dit nodig hadden, ter werk zouden kunnen worden gesteld. „Het geld js er", verklaarde ze categorisch. „Zelf wil ik rfiets", voegde ze er aan toe. Men twist er verder nog over, of An gelo Faustino Coppi reeds nu, of pas op zijn eenentwintigste jaar over de erfe nis zal kunnen beschikken. De signora Locatelli Occhini, moe der van Angelo Faustini heeft nog ge zegd alles in het werk te zullen stellen, om van haar wettige man, dr. Locatelli gedaan te krijgen, dat deze haar de zorg voor het kind toevertrouwt. Ze ontkende, dat haai- de voordelen van een grote ver zekeringspolis zouden toevallen, naar beweerd is en verklaarde voorts nim mer enig geld of goed van Fausto Coppi aanvaard te hebben. Het zal nog wel enige tijd duren, voor dat het probleem van Fausto Coppi's nalatenschap zal zijn opgelost. Zoals ge zegd, het testament heeft slechts betrek king op een gedeelte van zijn vermogen. Zijn vrouw zal haar rechten kunnen doen gelden en tevens voor het dochtertje op komen. Maar ook hier doemen weer vra gen op, omdat men niet precies weet, welke schikkingen de wielrenner nadat hij het testament gemaakt had, nog on dershands heeft geiroffen en hoeveel geld hij b. v. op naam van zijn dochtertje heeft vastgezet en welke uitkering hij aan zijn vrouw heeft gedaan. Intussen kwam er dezer dagen nog een verklaring van een geneesheer, die be weerde, dat Coppi's vroegtijdige dood voorkomen had kunnen worden, indien men bijtijds de ware aard van zijn ziekte had vastgesteld. Hij deed malaria op tij dens een jachtpartij in Dahomey, als gast van een landgenoot, de jager op groot wild Bonanza, Samen met Gemi- niani, zijn collega, ging hij naar diens bungalow en ze troffen voorbereidingen voor een jacht op de reuze-krokodillen van de rivier Pendjuri. Maar de volgen de dag besloten beiden, tot grote verba zing van hun gastheer, zo gauw mogelijk naar huis terug te keren, alsof een ge heimzinnige drang hen dreef. ROTTERDAM, 22 jan. Directie en commissarissen van de Amsterdam sche Bank N.V. hebben besloten over het boekjaar 1959 een dividend van 14 pet. (v.j. 12 pet) uit te keren. ZWOLLE, 22 jan. De zware storm van woensdag is er de oorzaak van geweest, dat de televisie-ontvangst in grote delen van het oosten en noorden van het land niet meer mogelijk is. Dit euvel werd ver oorzaakt door afzetting van zout, afkom stig van door de wind meegevoerd zee water, op de antennelinten der ontvang toestellen. Hierdoor ontstaat bij hoogfre quente ontvangst kortsluiting. Ook FM- radio-ontvangst was onmogeijk geworden. In flatgebouwen, die een centraal televi sie- en radio-antennesysteem hebben, on dervindt men echter geen hinder, daar deze volgens een ander systeem zijn ge construeerd. Het is de eerste keer. dat mën in dit deel van ons land last van zoutafzetting op antennelinten ondervindt Zodra men de linten heeft schoongemaakt, wordt de ontvangst weer goed. We hebben in dit rubriekje uitvoerig" gewag gemaakt van het geheimzinnige vliegtuigongeluk met de DC 6, hetwelk door de zonderlinge omstandigheid, dat het verpletterde lichaam van de advo caat Andrew Frank ver vab de plaats des onheils vandaan gevonden werd in een heel eigenaardig daglicht is komen te staan, beter gezegd, in een mysterieus waas. Maar nog mysterieuzer is het veronge lukken van de „Viscount" niet van het punt, waar de DC 6 neerstortte. Ten eer ste, omdat beweerd wordt, dat een der passagiers daarvan er kwamen met de bemanning vijftig mensen om het le venhet er levend heeft afgebracht en zich ergens verborgen moet houden, om dat hij evenals Frank tevoren een grote levensverzekering had afgesloten. Ten tweede, aangezien het ongeluk onder nóg onverklaarbaarder omstandigheden heeft plaats gevonden. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat het in enkele seconden moet zijn gebeurd, hoewel de passagiers zich, blijkbaar op een snel be vel van de eerste piloot, in hun stoelen hadden vastgesjord. Deze eerste piloot verzekerde de ra diotoren van het vliegveld van Norfolk: alles wel aan boord en direct daarna moet het toestel neergestort zijn. Volgens de deskundigen hebben de motoren tot het laatste moment perfect gewerkt, ter wijl er iets heel ongewoons gebeurde: het vliegtuig kwam met de staart op de grond terecht. Het feit, dat de twee ongelukken op niet ver uit elkaar gelegen punten plaats vonden en op 16 november op deze route eveneens een vliegtuig neerstortte de drie catastrofen eisen in totaal 126 do den heeft een nieuw element in het ge ding gebracht. Ofschoon het Bureau of vfJ-: -V 'V v i è.-iANjjc Direct opvraagbaar tot f2.000,- jm per kalendermaand; daarboven 30 dagen HJt opzegging, uitgezonderd bij aankoop 'L Jjlil Investigation, hetwelk vaststelde, dat An drew Frank schulden had tot een bedrag van ettelijke miljoenen en van een der passagiers het lijk niet gevonden werd, voorlopig nog in bomaanslagen blijft ge loven, die trouwens al meer dan eens in Amerikaanse vliegtuigen en met hetzelf de doel hebben plaats gevonden, zijn sommige experts aan het overwegen ge gaan of er misschien andere oorzaken zijn. Ze stellen het sensationele aspect van zelfmoordenaars ter wille van een hoge levensverzekering door een nuch tere redenering ter zijde, al geven ze toe, dat soortgelijke „zelfmoordenaars", als ze er het. levend weten af te brengen, in een uitgestrekt land als de Verenigde Sta ten met zijn gebrekkige controle op de burgerbevolking een goede kans hebben, om onder een andere naam voor heel hun leven onder te duiken. De experts, die de veronderstelling hebben uitgesproken, dat de mogelijk heid van een bepaalde uitstraling van de niet ver van de oorden der vliegrampen liggende rakettenbasis Cape Canaveral met een noodlottige invloed op de wer king der vliegtuigmotoren niet als uitge sloten mag worden beschouwd, worden inmiddels door het publiek in het gelijk gesteld. Hoewel het nu de tijd voor ve len in New York en Washington is, om een korte vakantie in Florida, speciaal in de omgeving van Miami door te bren gen, waarop een geregelde vliegdienst be staat, komen er nog nauwelijks boekin gen voor dit traject binnen en tal van kort geleden bestelde plaatsen in vlieg tuigen werden afbesteld. Het publiek heeft als het ware instinct matig een grote omweg gekozen. Intus sen, de experts zijn het ook hier weer niet helemaal eens en wel, of de kwalijke invloed van bepaalde radio uitstralingen van Cape Canaveral nu op motoren inwerkt of op de structuur van de vliegtuigen. Het feit, dat de motoren van de „Viscount" schier tot het laatste ogenblik normaal zijn blijven draaien, zou de laatste mogelijkheid doen veron derstellen. Er begint zich overigens, volgens de laatste berichten uit de Verenigde Sta ten, bij het Amerikaanse publiek een zekere tegenzin tegen het vliegen te ont- wikkelën. Reeds zijn de kopstukken der Voornaams te lu oh tv a ar hm a a tech app ijen bijeengekomen teneinde de nodige maat regelen te beramen, om hierin verande- rint te brengen. Ze hebben een dringend 'beroep gedaan op de commissie uit de senaat voor de burgerluchtvaart, om hier van effecten of eigeri woning. klaarheid te brengen en te doen nagaan, of de veiligheid van het Amerikaanse luchtruim door Cape Canaveral en ande re experimentele etablissementen voor ruimtevaart in gevaar wordt gebracht of niet. DEN HAAG, 22 jan. Dg Haagse politie heeft gistermiddag een 30-jarige rijksamb tenaar aangehouden, die op het Benoor- denhout een huis-aan-huis-collecte hield voor het Rampenfonds. De man liet de milde gevers tekenen in een boekje en had zo al honderdvijftig gulden bij elkaar gehaaid. Een van de bewoners vertrouw de het echter niet en waarschuwde de politie, die de man aanhield. Bij het verhoor Week, aldus de politie, dat de ambtenaar de laatste twee maan den voor zichzelf had gecollecteerd, om dat hij "in geldnood was gekomen, toen hij zijn nieuwe 'huig moest inrichten. Aan vankelijk had de ambtenaar gecollecteerd voor „Jeugdzorg". Dit leverde echter niet veel op. Na de watersnood in Tuindorp- Oostzaan schakelde hij over op „Het Ram penfonds", wat hem meer opbracht. De collectes, die de ambtenaar in hoofd zaak heeft gehouden in het Bezuidenhout en Wassenaar zouden hem ongeveer 400 hebben opgeleverd. BLOEMENDAAL, 22 jan. De Am sterdamse politie heeft gistermiddag in een café in Amsterdam-west een 37-jarige man gearresteerd,/ die vanochtend op het Bloemendaalse politiebureau bekend heeft gedurende het laatste half jaar zes inbra ken in diverse villa-oorden gepleegd te hebben. Hü staat in politiekringen bekend als de „straattegelmaniak", omdat hij zich toegang tot woningen pleegt te verschaf fen door het verbreken van ruiten met een straatlegel. In de woningen vernielt hij meestal meer dan dat hij er wegneemt. Gedurende het afgelopen weekend heeft de man bekend in drie Bloemendaalse villa's ingebroken te hebben, te weten in de Iepenlaan, de Willem de Zwijgerlaan en de Dr. D. Bakkerlaan. Hij had er geld bedragen en sieraden weggenomen en ook weer aanmerkelijk veel vernield met straattegels, die de man op de plaats van zijn misdrijf pleegt achter te laten. 231 kantoren in 189 plaatsen Twee jaar geleden precies bespraken wij voor U „De gevaarlijke Bocht" van J. B. Priestly, omdat het in druk verschenen was ten behoeve van het ama teurtoneel. De Utrechtse bibliotheek haastte zich het in haar catalogus op te nemen. Doch de amateurtoneeiwereld liet het stuk vrijwel ongemoeid. Nu ech ter kunnen wjj het overal te lande zien, gebracht door het beroepstoneel. Arge loze kunstkringen nodigen het gezelschap uit om het stuk te brengen in hun kring. Voor de televisie hebben wij het laatst zelfs hoog horen prijzen, maar voor ons blijft het een stuk van uitzichtloze verdorvenheid, dat niet alleen „ongeschikt voor r.-k. verenigingen" dient verklaard te worden, maar evenzeer ongeschikt voor een gemeenschap, die gezond wil blijven leven. waar alle hoop en geloof en liefde illu sies gebleken zijn, is dat tech immers nog de enige weg die ons open staat. Eigenlijk vinden wij het stuk maar intens gemeen. Het venijn ligt er inder daad niet dik boven op, maar het venijn ligt verborgen onder de tekst. „Hoedt u voor de waarheid", is de onuitgespro ken strekking van dit stuk. De waarheid willen weten, is volgens de schrijver net zo gevaarlijk soms als het nemen van een zeer scherpe bocht met een vaart van ne gentig kilometer. M.a.w. kun je beter dommelen in de illusie. In de illusie, dat je vrouw van je houdt, dat liefde bestaat, dat je buurman een goed en behoorlijk mens is, etcetera. Neem genoegen met je illusie, want de waarheid zou je alle illusie wel eens kunnen ontnemen en dan zou er mis schien nog maar één weg voor je open staan: zelfmoord, zoals in dit stuk. Want Wij hebben veel over dit stuk met an deren gesproken. Ook met katholieken die het niet met ons eens waren. Zij meenden, dat er vanuit dit stuk wel de gelijk een positieve waarde naar voren kwam. Zij redeneerden ongeveer als volgt wij katholieken zijn immers veel te veel beschermd; wij weten van de wereld veel te weinig af; wij veronder stellen veel te veel moois bij onze naas ten; wij zien alles veel te idealistisch; en daarom zijn wij zeer kwetsbaar ge worden. Je kunt je nu eenmaal in deze tijd niet meer aan de wereld onttrekken; je wordt er middenin gedompeld; de we reld stormt op je af; en verbreekt alle veilige beschermende afrasteringen; en de onwetenden, de niet-geharden, de niet- gewaarschuwden zijn de eerste slachtof fers. En dit stuk „De gevaarlijke Bocht" staat als een waarschuwing, als een ont hulling.! wat u in dit stuk te zien krijgt. Drie ogenschijnlijk gelukkig getrouwde man nen. En nu weten wij heus wel, dat alle schijn nog geen werkelijkheid is. Dat hoeft geen stuk ons meer te vertel len. Maar als wij de proef nu eens op de som nemen en wij nemen drie ogenschijnlijk gelukkige paren bij de kop en we gaan wat wroeten achter die schone schijn en we houden dan alleen maar vuiligheid over en verdriet en was kijken niet verder naar andere mensen, die misschien wel mensen zijn met een karakter en niet alleen de schijn maar trachten op te houden, wat moet ons dan overblijven van het wereldbeeld? Wordt dat dan niet geheel verwrongen? En de schrijver neemt hier drie van die paren bij de kop. En hij wroet achter de schijn van hun geluk. En nergens, nergens blijft er meer een vonkje van hoop over. Alle karakterloosheid, elke maar denkbare driehoeksverhouding is hier bij mekaar verzameld. En het ein de is; zelfmoord. Maar. het is eerste klas toneel, zeg gen ze! Ten eerste zijn die driehoeks verhoudingen op de planken niets nieuws. Een goedkoop gegeven voor een sen- satiepubliek. Ten tweede is de eerste helft vrij onverteerbaar door het vele ge praat. Veel mensen, die het gezien had den van het beroeps, vonden het maar een taai en saai stuk. Maar inderdaad is het knap geschreven, zeer knap zelfs en dit onderga je vooral, als je het leest. En de manier waarop de schrij ver al die vuiligheid aan de oppervlakte brengt, is ook zeer knap en geeft dikwijls grootse toneel-effecten. Maar het spijt ons, bij ons blijft de inhoud toch nog immer voor de vorm gaan, al maakt een erbarmelijke vorm een goede inhoud ook tot een spotternij. Maar de schone schijn kan de waar heid o.i. niet bedekken, dat dit stuk een uitzichtloos stuk is. ACCRA, 22 jan. Ghana heeft giste ren met de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlisslngen een contract ter waarde van meer dan negen mil joen pond sterling getekend voor de bouw van acht schepen voor zijn „Black Star" Scheepvaartmaatschappij, zo Is hier officieel bekendgemaakt. Het contract verleent Ghana enige kredietfaciliteiten. De Schelde zal zes 's-GRAVENHAGE, 22 jan. In 1959 is, blijkens voorlopige cijfers van het C.B.S., bij de Rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken (al of niet aan gesloten bij de Nederlandsche Spaar- bankbond, doch exclusief de bankspaar- banken) en de boerenleenbanken aan gesloten bij de centrales der boerenleen banken te Eindhoven en Utrecht, in totaal ingelegd 4.004,6 min (in 1958 3.507,4 min) en terugbetaald 3.170,1 mli 2.822,1 min). Een gunstig spaar- verschil van 834,5 min 685,3 min) was hiervan het resultaat. Het totale saldo-tegoed bij deze spaar- bauken beliep per ultimo 1959 inclusief de bijgeschreven rente 8.605,0 min 7.534,5 min). Gespecificeerd waren de cijfers (in miljoenen guldens) als vol Rijkspost spaarbank: stortingen in 1959 815,1 (in 1958: 744,1), terugbetalingen 645,0 (616,2), spaaroverschot 161.1 (127,9), saldo-tegoed inclusief bijgeschreven rente 2.369.5 (2.142,4). Algemene spaarbanken: /.tor- tingen 1.379,9 (1.187,2). terugbetalingen 1.144.1 (1.049,0), spaaroverschot 235.8 (138,2), saldo-tegoed inclusief bijgeschre ven rente 2.502,8 (2.197,0). Boerenleen banken: stortingen 1.809.6 (1.576,1), terug betalingen 1.372,0 (1.156.9), spaarover schot 437.6 (419,2), saldo-tegoed inclusief bijgeschreven rente 3.732,7 (8.195,1). van de acht schepen bouwen, terwijl de Douw van de twee overige uitbesteed zal worden aan de Lübecker Maschinen Ge- sellschaft te Lübeck. Twee van de nieu we schepen moeten in het begin van 1861 afgeleverd worden en de overige met tussenpozen tot het einde van 1962. De regering van Ghana, die zestig pro cent van de Black Star Lijn bezit, heeft plannen de resterende veertig pet van de aandelen, die het eigendom zijn van Israëlische scheepvaartbelangen, uit te kopen. Van de zijde van de Nederland se maatschappij werd ons desgevraagd medegedeeld dat het hier motorvracht schepen betreft van rond zevenduizend ton deadweight, bestemd voor het ver voer van droge lading. Het ontwerp is van De Schelde. Alle acht schepen, dus ook de twee die bij de Duitse maat schappij zullen worden gebouwd, wor den uitgerust met Schelde-Sulzer diesel motoren, die door de Nederlandse werf gebouwd zullen worden. BERLIJN, 221 jan. (UPI) In Oost- Duitsland wordt thans weer een perscam pagne gevoerd tegen de evangelische bisschop van Berlijn, dr. Dibelius. Gis teren is deze nieuwe campagne geopend met een eis tot aftreden van deze kerk vorst. Daarbij werd melding gemaakt van éen anti-semitisch artikel, dat de bis schop kort na het aan de macht komen van Hitler in 1933 geschreven zou hebben. Volgens sommige westelijke persbericht ten zou de bisschop hebben toegegeven, dat hij dit artikel heeft geschreven. Zijn secretaris heeft dat vandaag echter ont kend, zeggende, dat men nog niet de tijd heeft gehad de archieven te onderzoeken. Hi j deelde mee, dat de bisschop nu .volop bezig is met de voorbereidingen voor de synode van het bisdom Berlijn en Bran denburg, die aanstaande zondag begint

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7