Minister De Congo legen Schrijver komt wat tegem Loemoemba met geweld naar dé gevangenis overgebracht O1 P Lachen Keulse kladders bevriend niet meisjes uit Oost-Duitsland Grote achterstand gal moeilijk gijn in te halen Mr. SassenWe bevinden in een vicieuze cirkel ons a J »e zoek aan Merauke, vertrokken naar 1 Op de R.T.C. over Belgische Congo Bedreiging üanuit Algerije Via h en in contact met de C.Pen Sovjet-officieren in de oostzone? &f\ Het kernonderzoek in Europa v.rr ss ti MINISTERS DUFHUS VERKLAART: WITTS KRUIS Bejaard echtpaar door kolendamp bedwelmd zegelrecht gehandhaafd blij ven ZATERDAG 23 JANUARI 1960 BUITENLANDSE KRONIEK b DE -mm PHJWSTILLEU Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten.Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. Persconferentie achter tralies Van 's morgens kwart over vijf tot 's avonds tien Dubbel jubileum Vaas voor Staatsmijnen De „Seashell" Verkeersjournaal. Dsmes KIPTPn de Dnns vembei' kon men aanvangen met b l^dlIICN MCZ.CII UC pi II li geen men eerst „thuis" had willen dof" ËÜS Staatssecretaris Bot ifl INieuw-Guinea af Vanuit het gebied waar een kleine twee jaar geleden de beweging begon die culmineerde in de stichting van Frankrijks Vijfde Repu bliek wordt die republiek nu het zwaarst bedreigd. Onder degenen die nu de felste kritiek hebben op de Franse pre sident, zjjn er die in mei 1958 het hardst om De Gaulle geroepen heb ben. De beweging van de dertiende m'ei is er in geslaagd om de Vierde Repu bliek te doen liquideren, maar de man op wie de ..colons" en de rebellerende militairen indertijd al huri hoop ge steld hadden, heeft velen van hen te leurgesteld,' juist door zijn Algerijnse politiek. Van De Gaulle werd, in de eerste tijd na zijn machtsovername, verwacht, dat hij zich uit zou spreken voor het denkbeeld van de integratie. Hij gaf al spoedig te kennen, dat zijn voorkeur niet naar een dergelijke rege ling van de toekomstige status van Algerije uitging. De Gaulle heeft, sinds hij het bestuur van zijn land in handen kreeg, verscheidene bezoeken gebracht aan het Noordafrikaanse deel van Frankrijk dat Algerije heet. Hij heeft van het begin af aan de oplossing van het Algerijnse vraagstuk als een van zijn voornaamste taken beschouwd. Hij heeft een einde willen maken aan de activiteiten van het zogenaamde Na tionale Bevrijdingsfront, het F.L.N. De Algerijnse oorlog, die nu al ruim vijf jaar duurt, heeft vele mensenlevens gekost, Frankrijks economie heeft zwaar onder de hoge kosten van de pa cificatie geleden, en Frankrijks defen sie in Europa schoot ernstig te kort, omdat zo'n groot deel van de strijd krachten naar het Algerijnse front moest worden gestuurd. Maar De Gaulle heeft ook nage dacht over wat er zou moeten gebeu ren als de rust en de orde in Algerije eenmaal hersteld zouden zijn. Het neeft geruime tijd geduurd voor hij met con crete denkbeelden kwam ten aanzien van de toekomst van dit gebied, en het ene woord waarin hij tenslotte zijn ideeën samenvatte was niet: „integra tie", maar: „zelfbeschikking". 16 september van het vorig jaar heeft hij een einde gemaakt aan de betrekkelijke onzekerheid die er tot dan toe bestond over zijn visie op het Algerijnse probleem. In een of ficiële verklaring deed hij op deze dag de Algerijnen de toezegging dat zij zich zelf zou den kunnen uit spreken over de status die zij hun land zouden wil len geven. Hij liet het principe los, dat Algerije voor altijd en onder alle om standigheden een deel van Frankrijk zou blijven. Mij erkende het recht van de Algerijnen om zelf hun lot te be palen. en hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat de Algerijnse bevolking van dit recht gebruik zou maken om de volledige onafhankelijkheid te kiezen. Uiteraard hoopte hij. dat de Algerijnen een zijns inziens verstandiger weg zul len kiezen, en dat zij de oude banden met Frankrijk niet eenvoudig zullen verbreken. De Gaulle heeft in zijn rede van 16 september als. tweede mogelijkheid voor de toekomstige status van Alge rije geopperd, dat het volk opteert voor een volledige eenheid met Frank rijk. De bewoners van Algerije zouden dan dezelfde rechten genieten als die van het Europese deel van Frankrijk. Het is niet denkbaar, dat het Algerijn se volk, als het eens in vrijheid over zijn lot kan beschikken, deze oplossing kiest en het idee is ook niet aantrekke lijk voor de meeste Fransen in Frank rijk. die niet „overspoeld" willen wor den met Algerijnen. Het is niet wat de ultra's in Algerije en het Europese deel van Frankrijk bedoelen, als zij het woord „integratie" gebruiken. Een dergelijke zogenaamde oplossing gaat hun nu weer te ver. De Gaulle gelooft er kennelijk zelf ook niet in. Zijn eigen voorkeur gaat ongetwijfeld uit naar zijn derde voorstel voor Al- gerjje's toekomstige staatkundige posi tie: de tot stand koming van een Al gerije dat autonoom zou ziin. maar dat nauw verbonden zou blijven met Frankrijk binnen de Franse gemeen schap. Uiteraard willen de „colons" daar ook niets van weten. [resident De Gaulle zal volgende week vrijdag voor de Franse te levisie en radio een toespraak hou den, waarin hij .ongetwijfeld belangrijke dmgeti zal zeggen over het Algerijnse vraagstuk. In die rede zal hij de re sultaten verwerken van de besprekin gen die gistermiddag op het Elysée zijn begonnen, besprekingen waarvoor de voornaamste militaire en burger lijke autoriteiten in Algerije naar Pa rijs werden ontboden. Het is intussen, niet te verwachten, dat De Gaulle in zijn verklaring van 29 januari 1960 van wezenlijk andere inzichten zal getui gen dan die waarvan hij op 16 septem ber 1959 blijk gaf. Hij zal ongetwijfeld blijven vasthouden aan de grondge dachte van „Autodétermination". Hij worstelt echter met het pro bleem, dat de rebellen hun gewapend verzet blijven voortzetten, en dat de strijd zich de laatste tijd vooral naar het gebied van Algiers heeft verplaatst, sinds het welslagen van de drastische Franse operaties in Kabilié. Intussen is vooral na 16 september d^. ontevreden heid der ultra's toegenomen, zoals ge bleken is uit de gedragingen van man nen als de parachutistengeneraaJ Mas- su en de oud-premier Bidault. De Gaul le ziet zich enerzijds genoodzaakt tot krachtige militaire maatregelen ter bevordering van de pacificatie, terwijl hij anderzijds de Franse ultra's in toom moet proberen te houden, die een nieuwe „dertiende mei" zouden willen ontketenen, om na de Vierde ook de Vijfde Republiek om zeep te helpen, en om nu de man van de troon te sto ten wiens troonsbestijging zij indertijd mogelijk hebben gemaakt. De Gaulle heeft zijn grote tegenstan der in Frankrijk, Bidault, eenvoudig de toegang tot Algerije ontzegd, om de on rust ginds niet nog groter te doen wor den, en hij heeft gisteren ook t beslo ten Massu van diens militaire taak in het Algerijnse gebied te ontheffen. Dat Massu geen bewonderaar is van het Algerijnse beleid van de president is voor De Gaulle tot daar aan toe, maar dat deze hoge militair niet schroomt om zijn kritiek in de openbaarheid te brengen, waarmee hij het moreel van zijn troepen zou kunnen ondermijnen, gaat het staatshoofd terecht te ver. BRUSSEL. 23 jan. De Belgische minister voor de Congo. De Schrijver, is op de derde dag van de Ronde-Tafel conferentie over de Belgische Congo in Brussel de Congolezén wat tegemoet ge komen door de mogelijkheid te opperen dat de Belgische regering na afloop van de besprekingen het parlement om een bijzondere procedure zou kunnen ver zoeken om de overdracht van de soe vereiniteit aan Congo zoveel mogelijk te bespoedigen. Een tweede punt op de RTC. die ook gisteren voor een groot deel aan de bespreking van haar eigen bevoegdheden en procedurele kwesties was gewijd was de eis tot vrijlating van de Congolese politieke leider Loe moemba, die donderdag in Stanleystad wegens opruiende activiteit tot zes maanden is veroordeeld en inmiddels naar de gevangenis in Jadotstad is over gebracht. waartoe zoals 'n berichten uit de Belgische Congo wordt gemeld, ge weld moest worden gebruikt om hem in het vliegtuig plaats te doen nemen. Ondanks aandrang van Belgische par lementsleden. die aan de conferentie deelnemen, en van verscheidene Congo lese groeperingen, deed minister De Schrijver geen toezegging dat Loe- moemba in vrijheid zal worden gesteld. „Het recht moet zjjn loop hebben", al dus de mi.-ister, die eraan toevoegde, dat „binnen het kader van zijn ambte lijke bevoegdheid elke maatregel zal worden getroffen opdat Loemoemba op korte termijn op de conferentie aanwe zig zal kunnen zjjn." Hoewel nog gisterochtend de volge lingen van Loemoemba hadden ver klaard niet aan de RTC te zullen deel nemen indien hjj niet op vrfje voeten zou worden gesteld, woonden zij ook gistermiddag de besprekingen bjj. Zij herbaalden op de conferentie de aan kondiging zich te zullen terugtrekken, als hun eis niet wordt ingewilligd. Op de vergadering van gisteren heeft tenslotte een woordvoerder van de bui ten de politieke groeperingen staande stamhoofden gewaarschuwd tegen het ontstaan van een gezagsvacuüm in Con go. Blijkbaar gericht tegen de overheer sende stemmen van de politieke partij en, zei het „opperhoofd" Moenongo. dat weliswaar alle stamhoofden de onafhan kelijkheid van de Congo wensen, doch „geen dictatuur, van welke aard ook, zullen dulden". Hjj betoogde, dat er in de Congo rust en orde moeten heersen en wees op de plicht van de Belgische regering de orde te handhaven, totdat een Congolese regering tot stand zal zijn gekomen. De conferentie zal maan dag worden voortgezet. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 32 jan. De beide 25-jarige lcdeu van de „Deutsche Reiehspartei" Arnold Strunk en Joseph Schonen, die in de Kerstnacht van het vorige jaar hakenkruisen en anti-semitische leuz,en kladden op de synagoge en het monu ment voor de Gestapo-slachtoffers in Keulen en daarmee een golf van an ti-semitische daden in vrijwel de gehe le wereld ontketenden, „hebben huip gehad" van twee uit de oostzone van Duitsland afkomstige meisjes, repsec- tievelijk Kessler en Seholtze genaamd. Dit onthulde op een luneli der buiten landse persvereniging in Bonn de minis ter van binnenlandse zaken van de deel- Advertentie staat Noordrijnland-Westfalen, Dufhüs, wie het op de Eerste Kerstdag bescho ren was om vla radio en televisie het Westduitse volk in kennis te stellen van de Keulse schanddaad en die on middellijk een streng onderzoek gelast te, dat reeds binnen 24 uren leidde tot de arrestatie van de daders, die op 5 februari in Keulen terecht zullen staan. Of de beide meisjes zich ook in straf rechtelijke zin medeschuldig hebben ge maakt, zal ter rechtszitting nog wel blijken. In ieder geval hebben zij van de voorgenomen besmeuring der syna goge en het gedenkteken afgeweten. Schonen heeft fet het meisje Kessler met wie hij een Intieme verhouding had in 1959 een bezoek gebracht aan de voorjaarbeurs in Leipzig. Strunk en Schonen bezochten samen de najaarsbeurs. Het staat vast, dat zij daarbij in contact zijn gekomen met de bonzen van de Oostduitse communisti sche partij en waarschijnlijk ook met enkele Russische officieren. Opvallend is, dat het. meisje Kessler, dat zoals zulks in het Oostduitse jargon heet „republiek-vluchtig" was (hetgeen met tuchthuis pleegt te worden bestraft) met Schonen ongehinderd de oostzone kon binnenkomen en deze ook weer ver laten. Reeds in juli van het vorige jaar had minister Dufhüs aanwijzingen ont vangen, dat de communistische partij in Oost-Duitsland voornemens was om agi tatoren naar West-Duitsland te sturen om „in de geest van Julius Streicher" anti-semitische acties te ontketenen en daarmee de bondsrepubliek in opspraak te brengen. Heeft u gelachen om „Drie is te veel", de klucht die vorige week voor de televisie werd opgevoerd? Zo ja, dan moet ik eens. ernstig met u praten. Zo nee, dan eveneens. Want het kan natuurlijk niet dat u zó maar lacht, of zo maar niet lacht. Wat heb ik gedaan? Wel, ik heb ge lachen. Bijna had ik een minder par lementaire uitdrukking gebruikt. Waar om heb ik gelachen? Tja, nu begint u vragen te stellen. Maar goed. Ik zal een nauwgezet antwoord trachten te formuleren: i, heb gelachen omdat er in dat stuk van „Drie is te veel" nogal wat mensen van de trap vallen. En daar kan ik niet tegen. Van de trap vallende mensen doen mij schateren. Om eerlijk te wezen: ik geloof wél dat hier sprake is van een jeugdtrau ma. Ik kon destijds mijn moeder geen groter genoegen doen dan van de trap te vallen, op voorwaarde natuurlijk dat ik behouden beneden aankwam. Wat dat betreft had zij een rotsvast ver trouwen in mij. Terecht. Ik leer nog. En heb op mijn beurt uitbundig plezier om mensen die soepel van de trap val len. Zoals ik tot tranen toe aan het lachen word gebracht door lieden die spontaan in een vat gewekte snijbo nen willen gaan zitten, die ongecom pliceerd op een leeuw leunen of die jolig uitglijden over de gemorste glyce rine. Lach ik om het ongeluk van an deren? Ik vrees van wel. Maar mis schien stelt het mi.) in staat pm straks te lachen om eigen ongeluk. In ieder ge"al kan ik het niet hel pen. Maar vóór u mij helemaal ver kettert haast ik mij te verklaren dat ik niet alleer lach om Johan Blaaser, maar ook om Oscar Wilde. En als dat geen sluitend alibi is, weet ik het niet meer. Eergisteravond nog heb ik joelend van pret aan mijn televisie apparaat gezeten toen zijn „Lady Win dermere's Fan" ging, dat overigens naar de inhoud gerekend en vrij ver taald best „Drie is te veel" zou kun nen heten. Wat gebeurt er in dat stuk? Niet zo schandelijk veel. Maar er worden door de optredende perso nen allerlei aardige en petillante uit spraken in gedaan. Ik heb er, op het gehoor af,' enkele voor u opgetekend. Hoe vindt u deze: „Mr. Hopper is een echt natuurproduct en dat zijn de af schuwelijkste producten die er be staan"; en deze: „Moraliserende man nen zijn altijd huichelaars, moralise rende vrouwen altijd lelijk". Ik heb er nog een paar: „Die jeugd van te genwoordig heeft helemaal geen eer bied voor geverfde haren", ,.AIs ie mand het met mij eens is. krijg ik onmiddellijk het idee dat ik ongelijk heb". „Mijn eigen zaken vervelen mij zó dodelijk, dat ik de voorkeur geef aan die van anderen". Ik wil maar zeggen: Oscar Wilde laat ze óók van de trap vallen. Al leen: hij doet het in het geestelijke gesproken en dus aanzienlijk subtie ler dan bijvoorbeeld bij Johan Blaa ser het geval is. En het lachen er om is navenant. Ik heb er tenslotte nog één: „Het lachen om wat dan ook is de enige onverplichte vrijheid, die een door talloze verplichte vrijheden belaagde mens in deze tijden nog overblijft". Maar die is, vrees ik, van mij. Advertentie Tabletten, poeders, cachets (Van onze Brabantse redactie) EINDHOVEN, 22 jan. „Europa heeft op het gebied van het kernonder zoek een grote achterstand, die moei lijk zal zijn in te halen. In de Verenig de Staten werken thans 30.000 acade mici in vijf grote nationale laboratoria of centra en bestonden vorig jaar 200 experimentele reactoren. In Europa z'tfn 5.000 academici werkzaam in een groot aantal veelal kleine en niet zel den te kleine nationale centra en be staan slechts 10 experimentele reacto ren, terwijl er 36 in aanbouw of ge pland zijn. In de Sovjet-Unie zou liet aantal academici dat aan het kernon derzoek werkt tweemaal zo groot zijn als in de Verenigde Staten". Met deze cijfers gaf mr. E. Sassen, lid van de commissie van Euratom, op de vandaag gehouden Euratom-confe- rentie een van de hoofdargumenten voor het bestaan van een aparte Euro pese gemeenschap voor atoomenergie. Mr. Sassen zei voorts, dat volgens de minimale verwachtingen het Europese elektriciteitsverbruik in de zes landen, dat thans 230 miljard kWh per jaar be draagt (in de VS met, eenzelfde bevol kingsaantal 720 miljard), over twintig jaar 1000 miljard kWh zal bedragen, waarvan 300 miljard door nucleaire energie moet worden gedekt. Dat is dus een nucleaire opwekking die gro ter is dan de totale opwekking in 1960. Euratom heeft voor de eerste vijf iaar 215 miljoen dollar beschikbaar ge kregen voor researchwerk, dat is evenveel als Frankrijk in één jaar uit geeft voor de atoomenergie. Mr. Sassen betreurde het,, dat het verdrag tussen Euratom en de VS niet aan de doelstelling van de ontwerpers heeft beantwoord. We bevinden ons in een vicieuze cirkel: wij bouwen niet omdat we niet weten en we weten niet omdat we niet bouwen. Het uitblijven van de bouw van kerncenrales heeft nadelige invloed op bedrijven die zich interesseren in de levering van onder delen voor reactoren. De bedrijven welker beangstelling duidelijk gebleken is, zullen bij het uitblijven van reactor- bouw hun moeizaam gevormde teams van deskundigen moeten ontbinden. „Wij zijn in een heel kritiek sta dium, want op het gebied van de kernenergie kan verspeelde tijd niet gemakkelijk worden ingehaald. Het speculeren op overvloedige energie in de toekomst kan Europa op mil jarden komen te staan en is voor de veiligstelling van de Europese ener giebehoefte niet te verantwoorden", aldus mr. Sassen. S.E.P. kent „fatale datum" Aan het einde van zijn betoog gaf mr. Sassen nadrukkelijk uiting aan zjjn waardering voor het werk, dat met name in Amsterdam. Delft en Eindhoven en door de KEMA is gepresteerd. Bij de onvermijdelijke kritiek mogen deze ac tiva niet onvermeld blijven. Bij de discussie uitte de heer Men- sink die als lid van GS van Noord- tlolland nauw betrokken is bij de S(amemverkende) E(lektriciteits) P(roducenten) zijn voldoening over het feit, dat de heer Sassen niet alléén kritiek had laten horen. Hij wees erop, dat de KEMA eveneens een instituut is van de samenwerkend elektriciteits producenten en dat men dus de waar dering van dit Instituut in aanmerking mag nemen bij het beoordelen van de beslissing van de elektriciteitsbedrij ven om voorlopig geen kerncentale te bouwen. De moeilijkheid was volgens de heer Mensink, dat men gedwongen is geweest, vóór een bepaalde datum een project aan te geven. Van een wei gering om te bouwen was geen sprake. Hij acht het een bewijs van oprecht heid, dat Nederland tenminste niet iets had aangegeven dat weer moest wor den teruggetrokken. Op dit betoog gaf mr. Sassen een nogal felle repliek. Men moet onder scheid maken tussen de research acti viteiten zoals die van de KEMA en het standpunt van de SEP ten aanzien van de bouw van een kerncentrale. De ver houding tussen Euratom en KEMA is meer dan platonisch: één van de drie contracten die op het gebied van de research door Euratom zijn afgesloten is dat met de KEMA met betrekking tot de Suspop Wat de „fatale datum" betreft is Euratom niet in gebreken gebleven, aan de SEP duidelijk te maken, wel ke elasticiteit er in deze bestond. HU had dit persoonlijk in de SEP-verga- dering van 19 oktober 1959 uiteenge zet en later wat het nogmaals aan de SEP directie bevestigd. Bjj een gepast gebruik van soepelheden die er nu eenmaal zijn mag men nog niet van onoprechtheid spreken: het is niet onoprecht als men zegt: Wjj zijn wel degelijk bereid om zo'n ding 1e maken, maar om die en die re denen kunnen we vandaag nog niet met bet project op tafel kómen. Maar men móet niet zqggen: we zijn bereid, en dan denken: maar we doen het lekker niet. Volgens mr. Sassen had Euratom geen aanleiding gegeven tot een afwachtende hou ding. Met betrekking tot de kostprijzen had de heer Mensink gezegd, dat hij vandaag nieuwe cijfers had gehoord. ,,Maap deze zijn hij herhaling monde ling en schriftelijk door onze mede werkers en door ons persoonlijk aan iedereen cri ook aan de SEP aange boden." aldus mr. Sassen. „Ik meen te mogen zeggen, dat van de gega digden de SEP wellicht het geringste gebruik heeft gemaakt van dit aan- mod, maar dat neemt niet weg, dat het onverkort gehandhaafd blijft. De commissie wil niet anders dan Neder land laten profiteren en van dienst zjjn. Als wij verwachten, dat kernenergie centrales in 1965-1970 zullen kunnen concurreren met klassieke centrales, dan zijn we daarbjj uitgegaan van een lagere kostprijs van klassieke energie dan de huidige." besloot mr. Sassen. Zelfs in Tilburg, waar hun enige Nederlandse klooster gevestigd is, zijn. de zusters Visitandinen nauwelijks bekend. Van de 28 zus- Iers die het klooster een oud heren huis in de Zwijsenstraat. -» bevolken, komen er ook maar drie „onder de mensen": dat zijn de buitenzusters De anderen: 15 koorzusters en 10 werkzusters, verlaten het slot alleen om te stemmen en iff geval van zie kenhuisopname. Spreken' kan men hen alleen door een degelijk, smeedijzeren hekwerkwaarbij ze dan ten over vloede hun sluier nog wat naar voren laten vallen. Dezer dagen hebben we zo'n gesprek met hen gehad, in ver band met het jubileum dat het Ne derlandse klooster ran de Visitatie binnenkort gaat vieren: het feit, dat op 20 februari 75 jaargeleden de orde het TilburgSe huis betrok. Tege lijk wordt het 350-jarig bestaan van de orde gevierd, dat dit jaar even eens een feit wordt. Deze mijlpalen hadden de zusters, die nooit, een krant lezen, doen toestemmen in een pers conferentie. De aanwezige journalis ten. aan de wereldse kant van het raster, stelden, ietwat onwennig, vra gen van de meest uiteenlopende aard, maar ze werden allemaal vlot en met dezelfde evenwichtige blijmoedigheid door moeder-overste, hara assistente en zuster econoom beantwoord. Zeker, de zusters kenden televisie: een Til- burgse firma had voor hen een toestel gemonteerd bij gelegenheid van de Pauskroning. De radio was evenmin onbekend: ze luisterden weliswaar niet naar bonte-avonden, maar in het lllllliliiiiiiiilllllliiliiiiliiiiliiitillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiilllllllllllitillliilllliiiiilitiiiiiiiiiiiiiiilillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillll"" ziekenzaaltje werd 's zondags de De zusters van O. L. Vrouw Visitatie in Tilburg bijeen. Hoogmis beluisterd. Of de zusters wel eens uitsliepen? Nooit! Iedere morgen staan ze om kwart over vijf op, om zich klokke zes in meditatie te be geven. Van dat moment af tot 's avonds tien, als de nachtrust be gint, is de dag in kleine partjes bid den en werken verdeeld, vooral bid den: koorgebed, H. Mis. bezoek aan de kapel, geestelijke lezing en medi tatie vullen meer dan zeven uren, het werk krijgt er ongeveer vijf en de resterende vier uur zijn voor de maal tijden en de recreatie, deze laatste twee keer per dag. De zusters dragen nog hetzelfde kleed als de stichteres en als ze in de moderne maatschappij zouden wer ken, zouden ze zich er veilig m?e in het verkeer kunnen wagen. Ook de leefregel is in de eeuwen ongewij zigd gebleven. Merkwaardig is, dat de orde, die gesticht is door de H. Franciscus van Sales en de H. Johanne van Chental, oorspronkelijk niet louter contem platief was bedoeld: de stichter wilde de zusters de ziekenverpleging laten beoefenen. Ze zouden in de geest van Maria, die weldoende naar haar nicht Elisabeth ging. naar de zieken moeten gaan vandaar de naam „Orde van O. L. Vr. Visitatie". Toen dit door Rome niet. werd goedgekeurd, is het een zuiver beschouwende orde geworden. Zeer velen die de Visitandinen niet kennen, hebben er toch onbewust een relatie mee. Door deze orde is nl. de H. Hart-devotie verbreid, nadat een van de zusters, de H. Marqaretha Ma ria Alacoque haar bekende verschij ningen had gehad. Het dubbele feest wordt op 20 fe bruari bescheiden gevierd. Om negen uur zal de deken van Tilburg in de kapel van de zusters een plechtige H. Mis opdragen en om twaalf uur 's middags 'wordt de zusters een hulde blijk aayigeboden, dat. hen in staat moet stellen het klooster enigszins op te knappen. (Bijdragen hiervoor kan men overschrijven on giro 51055 van de Amsterdamsche Bank in Til- budg, onder vermelding ..Huldeblijk zusters O. L. Vr. Visitatie"). Bij de Staatsmijnen in Limburg zijn vrijdag twee fraaie vazen be zorgd. Een voor het bedrijf en een voor hoofddirecteur, dr. ir. J. van Aken, leider van de chemische sector van de Staatsmijnen. Beide vazen, produkten van de Zweedse kerami sche Industrie, zijn geschenken van de Koninklijke Zweedse Academie van Ingenieurswetenschappen en bedoeld als onderscheiding voor buitengewone verdiensten. In gouden letters staat op de rand van de vazen te lezen: „Aan geboden aan de Staatsmijnen en aan dr. Van Aken, uit erkentelijkheid voor thans aangekomen vazen in uitzicht stel de. Dit gebeurde bij gelegenheid van een bezoek, dat dr. Van Aken 7 de cember aan Stockholm bracht, waar hij op uitnodiging van meer genoem de academie een voordracht hield, ge titeld „Management's Views on Re search in Chemical Industry". Een bijzondere onderscheiding voor deze industrieel. Hij immers is de eer ste Nederlander, aan wie de eer te beurt is gevallen om in Zweden een lezing te komen houden over récente ontwikkelingen op het gebied van -de chemische industrie. Dr. Van Aken, Brabander van ge boorte en 56 jaar oud, studeerde aan de T.H. te Delft, waar hij op 24-jarige leeftijd, slaagde voor het examen schei kundig ingenieur. In 1930 promoveer de hij tot doctor in de technische we tenschappen en op 1 februari van dat jaar trad hij in dienst bij de Staats mijnen als adjunct-ingenieur van het Stikstofbindingsbedrijf te Geleen. Op 1 november 1949 kwam hij aan het hoofd te staan van de chemische be drijven van de Staatsmijnen. Onder leiding van directeur van Aken, bij K.B. van 1 juni 1959 werd zijn titel gewijzigd in die van hoofddirecteur, groeiden deze bedrijven uit tot een machtige onderneming. De chefnisehe sector van het Staatsmijnen-concern prozaïsch zuiver technisch is geen aanhangsel meer van dit be- opgeknapt, waaraan overigens drijf en geenszins ondergeschikt aan we! wat romantiek zat. Want de kolensector. De verzamelnaam van der de "S,'a Hhell" zou hij het la" het concern Staats-m ij n e n. klinkt in van sheik Ali Althani niet hebben gez'V, dit verband wel enigszins misleidend. pn diens hoofdstad Doha en de genif'' kerde vrouwen van het merkwaardig olielandje Qatear aan de Perzisch* Golf, dat een brok woestijn is en groot als Nederland. Er groeit biin' n„„„„ Seen boom en alleen in enkele omnn"1. "'eh»»Mr'""'"I- zÜnde oliestadDoha, een oogst ge- zameling hutten en paleizen, wa8rlH personen ont- naar schatting dertig duizend mc»»e bij wijze van „schrikkel-uitzonderioS prins carnaval 1960 kiezen. „De Hopsjlokkerinnen" behoeven duf1" toe niets anders te doen dan de k<tn' didaat van haar keuze op te geven de secretaris van het carnavalscom<<e' de heer Cor Wijnands. Een en ati"e, dient schriftelijk te geschieden en u' vóór zondag 14 februari, aangezien °f. die dag de prinselijke favoriet van dames moet worden geïnstalleerd. Ten huize van secretaris Wijnands V. nog geen opgave binnengekomen. betekent niet, dat de dames geen Q bruik willen maken van het eenmalw, voorrecht om de prins te kiezen. tegendeel is eerder waar. De dfl'" - confereren bijzonder druk met elk?"' over de toekomstige opvolger van Pr"lt Fred I. Zij gaan daarbij niet overhofl te werk. De gestelde termijn willen 2) goed benutten, want, zo zeggen Hopsjlokkerinnen. de schrikkel-Pr,n' moet al zijn voorgangers in cam leske overtreffen. a, hij was terug uit het. land der maskerde vrouwen onze zegst»»®' hij had er een tame"-' kanVh tof® uitmuntende prestaties op het gebied van de technische scheikunde". De komst van deze geschenken was noch voor de Staatsmijnen, noch voor hoofddirecteur Van Aken een verras sing. Zeker niet: voor dr. Van Aken, aangezien de Koninklijke Academie van ingenieurswetenschappen in Zwe den, hem een maand geleden de twee enkele weken vertoefd, in een in "V' gehaald. Dit mag een goede oogst ge- zamelin^'h.^e^ e„dafl" noemd worden. Van 70 personen ont- naar „.Lhw a»-"., ving men meer dan honderd op-of- |miZen aanmerkingen het verkeer betreffen de. Hiervan waren er verschillende Ja. die Sea Shell. „Ze was dóór van een dergelijke omvang dat de be- sleepboten „De Schelde", „de Maas" e'< studering enige tijd in beslag zal lie- de „Loire", welke laatste „de Ma®;L men. had afgelost, van Schiedam naar Men is nl. van plan om aan alle ge- Perzische Golf gesleept. Een goede re'5' dane suggesties de grootst mogelijke met nauwelijks zwarigheden. De aandacht te besteden. Volgens com- Shell" was, na op de werf Gusto missaris Heidema heeft dit grote aan- Schiedam in opdracht van één der ma®.=' tal bewezen, hoezeer het publiek be- schappijen behorende tot De Koning langstelling heeft voor een veilig ver- ke Shell Groep gebouwd te zijn e keer. De aard van de aanwijzingen eerste kunstmatige booreiland van deZ loopt sterk uiteen. Zo zijn er meerde re personen die hun inzending verge zeld hebben doen gaan van uitgebrei de situatieschetsen. Het is volgens de heer Heidema zeer wel mogelijk dat in de toekomst aan verschillende sug gesties gevolg zal worden gegeven. Énkele plannen van kleinere omvang zullen reeds direct uitgevoerd kunnen worden. De bestudering van alle inzendin gen zal echter veel tijd in beslag no men en om dit zoveel mogelijk te beperken heeft men de afdeling Ver- keers Planning reeds met tWee krach ten uitgebreid. Dut het verkeersjournaal niet het klachtenbock is waarvoor sommige inwoners van onze stad dit nog hou den, blijkt wel hieruit dat het grootste gedeelte van de inzendingen geen klachten zijn, maar aanwijzingen voor verbeteringen van bestaande situaties en toestanden. Er zijn enkele onder werpen die door meerdere personen behandeld zijn. Zo behoren daarbij de ligging van de Burg. de Raadtsiugel, met zijn vele onoverzichtelijke boch ten en het fietsenstallingsprobleem In de binnenstad. Men kan het met commissaris Hei dema eens zijn dat de idee van de verkeersjournalen in alle opzichten geslaagd genoemd mag worden. Van De „Sea Shell" in bedrijf, met boortor^ de volgende „lichtingen van de jour- en kraan, acht meter boven de zeespieQ nalen verwacht de heer Heidema min stens een even groot aantal inzendin- ..„n gen, dit in verband met het later in "r,f' °°1,: 111 West-Europa ontworp werking treden van de journalen die fn gebouwd - op 1 september uit Ned bij diverse grote bedrijven in de stad 'an<d vertl'okken. Men had het gedure gedeponeerd zijn. 51® fe vorige zomer nog aan de Nede landse kust willen proberen, maar h>® I toe bleek de tijd te ontbreken. Op M Hiertoe kwamen uit Schiedam vijf-1,, n het carnavalsrijk van „de Hop- mensen naar Doha gevlogen Eerst sjlokkers" te Swalmen is de orga- den op de rede ran Doha de acht st®, nisatie van het jaarlijkse vasten- len palen, die drie meter in het vierK® avondfeest zuiver en alleen een aange- zijn, tot een geheel gemonteerd. legenheid voor mannen. De dames ko- na ging het om zo te zeggen met vo' a men er nooit aan te pas. Dit jaar is zeilen 45 mijlen uit de "kust Da8rIl dit anders. Ter ere van het schmkkel- werd het eiland in een diepte van 33 ff, jaar tonen de heren van. het carnaval ter neergezet. Het slepen geschied2„ zich eens bijzonder lankmoedig ten op- door „De Schelde" en een Pérzisc®, zichte van de dames. De leden van de sleepboot. Hierna begon de eigenlijke Swalmense Raad van Elf hebben na- bedrijfstelling. De Gusto-mensen melijk besloten, dat zij voor één keer den toen naar huis. Alleen onze ze?„, afstand zullen doen van hun privilege: man heeft nog de officiële ingebrui^L. de keuze van prins carnaval. Zij laten ming meegemaakt, waarbij de zevert1®, dit thans aan „de Hopsjlokkerinnen" jarige sheik tegenwoordig was vei'ê over. Alle dames van het dorp, zo heeft ze ld van zjjn zoon Vorst Hopsius (Bert Thijssen) een de- Nu vaart, de „Sea Shell" en deskü1. zer dagen op eep carnavalsbal in de digen hebben in hun werk alle v'e Harmoniezaal meegedeeld, mogen zelf, trouwen. Turkije. Van de zijdè van de Brit se luchtmacht op Cyprus is meege deeld dat er geen overlevenden zijn gevonden van de ramp met het vlieg tuig van de Amerikaanse marine dat in de bergen van zuid-Turkije is neer gestort. APELDOORN, 22 jan. In een zo merhuisje achter hun woning in de Klokstraat zijn vandaag de heer en mevrouw De R„ beiden 69 jaar oud, in bewusteloze toestand1 aangetroffen tengevolge van kolendampvergiftiging, die vermoedelijk is ontslaan doordat de kachel was aangesloten op een on deugdelijke schoorsteen. Het bejaarde echtpaar was in het zomefhuisje gaan slapen omdat het enkele logeergasten onderdak had gegeven in de eigen wo ning. Een dochter vond de bewustelo ze oudjes, die naar het .Tulianazieken- huis werden overgebracht. Mevrouw De R. bleek er het ergste aan toe te zijn. Direct levensgevaar was niet aan wezig. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 jan. - De Eerste Kamer heeft aan minister Zijlstra een volledig overzicht gevraagd van de op brengst na aftrek van de innings- kosten van het zegelrecht. Men vraagt zich algemeen af of het nog wel zin heeft deze vorm van belasting heffing te handhaven, ook gezien de in gewikkeldheid van de bestaande voor schriften. In de zegelwet worden op tal van plaatsen subtiele onderschei dingen gemaakt, die het voor de belas tingplichtige bijzonder moeilijk maken om vast te stellen wanneer zegelrecht verschuldigd is. HOLLANDIA, 22 jan. De staats^' cretaris van Binnenlandse Zaken. Th. Bot is, na beëindiging van zijn plaats Kepi aan de zuidkust van derlands Nieuw-Guinea. Mr. Bot heeft in Merauke besprfU':- gen gevoerd met de plaatselijke die^t hoofden en ook een bezoek gebr® m aan het rijstproefbedrijf in Koembe. het begin van de week was hij op "et zoek in Tana Merah, waar hij plaatselijk legerdetachement bezocht gesprekken had met missie, zendinS vertegenwoordigers van de plaatsew bevolking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8