Ajax weer bovenaan, maar Feijenoord PSV dichterbij ere-divisie na zege op onderaan Topspanning onderaan door triomfen van Enschede en Sittardia DE MUNCK staat erin „Voetbab koeterwaals" op reserve bankje i'N Sparta kan niet buiten zijn Ierse cracks PSV's concentratie gebroken door liet geval-DILLEN FEIJENOORD MIST RIJVERS NIET Eén winnaar met „alle vijftien" VA BANQUE-SPEL VERONTRUST DWS/AMSTERDAM NIET Et Fortuna's lot bezegeld? Joyeuze rentree in laatste minuten ernstig in gevaar Optreden van Allart kwelling voor Rotterdamspubliek „Nog erger dan een operette" Scheidsrechter van het veld gevlucht Alkmaar wint wedstrijd door protest (2—3) Vier spelers uit het veld gestuurd e „Geruisloos" fluiten van Leo Horn m VELOX wil meer geld voor amateur MAANDAG 25 JANUARI 1960 K.N.V.B.-TOTO 5 gegadigden voor tweede prijs en 10ü voor de derde Wedstrijd toen gestaakt •- v O Maar Elinkwijk betaalt niet IIMll|iitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiini VVV—Blauw Wit 0—0 6000 toeschouwers. Ontstellend slecht spel van Blauw Wit, waardoor het ook V.V.V. onmogelijk werd gemaakt goed te voetballen. Sparta—Rapid JC 0—1 Rust 0—0. Lenz 01. 15000 toeschouwers. Rapid is vrijwel de gehele wedstrijd in Jjet offensief geweest, met uitzondering van f^t laatste kwartier, toen de Limburgers 18 Rijke corners moesten weggeven. De jwer winning van de Limburgse club is verdiend. EnschedeVolendam 3Z Veerman 01, Kerkhoffs 1—1. Rust. Veer man 1-—2, Van der Wel 2—2, Kerkhoffs 3—2. '500 toeschouwers. Twee keer was de snelle en gevaarlijke Jo1 de zwak spelende stopper Weustink van de thuisclub de baas en daardoor kon Vo- jendam twee keer op een voorsprong komen tegen een overigens beter spelend Sportclub Enschede, cfét tenslotte een wel Jwaar bevochten, maar verdiende zege be haalde. Sittardia—ABO 3—2 Adang 10, Th. Timmermans 11. Rust. Lühler 21, Gruisen 3—1, Rijnvis 32 vstrafschop). 6000 toeschouwers. Snel en schotvaardig A.D.O. strandde ln Jc eerste helft vooral op doelman Körver. de thee bestreed herboren Sittardia de ^agenaars met hun eigen wapens en kreeg *VC>.0. met. 1e kort spel geen kans tegen de parate Sittardse verdediging. ÖOS—Elinkwijk 3—2 Visser 1—0. Rust. V. dT Linden 20 en 0, H. Mijnals 3—1. Zweers 32. 20000 toeschouwers. In de eerste helft was het allerminst een derbysfeer. De Munck herinnerde weer aan z,!n oude vorm. Elinkwijk had voor rust pen veldmeerderheid, maar bezat geen schutters. DWS/AFortuna 21 Wilkes 01, Van Doorneveld 11. Rust. Vonhoff 21. 12000 toeschouwers. Een bijna voortdurend sterker Fortuna heeft de strijd met de versterkte achter hoede van D.W.S./Amsterdam verloren. De Limburgers speelden niet onverdienstelijk, hi aar zagen voor doel kans maar eenmaal raak te schieten. Willem IIAjax 24 Henk Groot 01, Cees Groot 02. Rust. Zaro 1—2, Cees Groot 1—3, Cees Groot 1— 4. F. v. d. Luytgaarden 24. 10000 toeschou wers. Na 20 minuten vlot spel over en weer orak buitenspeldoelpunt van Ajax cadans der Tilburgers. Flater van Feyt onmiddel lijk na eerste Tilburgse doelpunt speelde Amsterdammers regelrecht in de kaart. MVV—NAC 0—2 Rust 00. Bouwmeester 01, Geraeds 02. 6000 toeschouwers. N.A.C. bedwong de stormlopende Maas trichtse aanval vooral door Rutten een dub bele bewaking te geven. Met een voet blessure speelde Ummels bovendien op halve kracht. Van de Bredase tegenaan vallen ging het nodige gevaar uit, hetgeen Jh het laatste kwartier met twee doelpun ten werd onderstreept. DSVFeijenoord 02 Van der Gijp 01. Rust. Klaassens 0—2. 19000 toeschouwers. P.S.V. begon uitstekend, maar miste Dil len voor de afwerking. Feijenoord maakte een „gelukkig" eerste doelpunt, maar voet balde na de rust voortreffelijk. Ajax PSV Feijenoord NAC VVV Willem n DOS ADO Blauw Wit Rapid JC DWS/A Volendam Elinkwijk MVV Sparta Enschede Sittardia Fortuna 20 14 21 11 21 9 21 9 21 8 21 8 21 10 21 10 20 21 21 21 21 21 20 21 21 20 8 7 6 8 9 2 10 8 2 11 6 6 9 8 2 11 7 3 10 7 2 12 5 4 12 3 5 12 30 59-25 29 43-25 27 49-23 25 35-29 24 34-35 23 41-37 22 50-38 22 41-38 20 31-40 20 25-25 20 38-42 18 40-45 18 19-23 36-53 23-31 41-50 29-51 27-50 18 17 16 14 11 'llllllllllllilllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze correspondent) APELDOORN, 24 jan. - Tijdens de wedstrijd ApeldoornDOS (Vrieze- veen) van de zaterdagcompetitie is het tot ernstige ongeregeldheden ge komen, die eindigden met een vlucht van scheidsrechter Van Weelden uit Dieren. Dit gebeurde 17 minuten voor het einde van de wedstrijd. De spelers Van Orden (Apeldoorn) en Play (DOS) waren met elkaar in botsing gekomen. Toen de scheidsfechter tus senbeide wilde komen, namen de spe lers van DOS een dreigende houding tegen hem aan. Hiervan was het re sultaat, dat de arbiter in allerijl het veld verliet en de wedstrijd bij de stand 3-2 voortijdig beëindigd moest worden. De gedwongen rustpauze van één week en het over schakelen van harde velden op terreinen, die soms meer weg hadden van omvangrijke modderbaden zij heb ben nauwelijks invloed gehad op de reeds weken heer sende krachtsverhoudingen in de Ere-Divisie. Zij heb ben evenmin verandering gebracht in een spelletje, dat de laatste tijd telkens weer gespeeld wordt in de hoogste regionen en dat voor de toeschouwers bepaald amusant gaat worden: het verwisselen van plaats tussen Ajax en PSV. Aangezien namelijk dat ritme niet verstoord is, troont Ajax weer aan het hoofd van de ranglijst met een voorsprong van één punt en met bovendien één wedstrijd minder gespeeld. Want, terwijl Ajax zege vierde in Tilburg en Willem II versloeg, moest PSV de meerdere erkennen in de derde gegadigde in de strijd om het landskampioenschap, Feijenoord. Door die over winning is Feijenoord zelfs weer een zeer serieuze kans hebber geworden. Bijzonder enerverend is de situatie in de laagste regio nen geworden, omdat één club de sleur van de laatste weken verbrak. Sittardia maakte namelijk een einde aan de reeks negatieve resultaten door ADO te verslaan en aangezien Enschede erin slaagde tegen Volendam tot winst te komen, is de zaak rond de degradatie zeer gecompliceerd geworden. Fortuna mag dan, omdat het DWS-Amsterdam niet van de zesde achtereenvolgende overwinning kon afhouden, zo diep in de moeilijkheden geraakt zijn, dat aan redding nauwelijks meer te den ken valt, Sittardia en Enschede hebben plotseling alle reden om op een ontsnapping te mogen hopen. Vooral Enschede staat er gunstig voor nu het slechts één punt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiilmiiiimiiiiii 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiinniiiiiiiiHiiiui minder heeft dan de landskampioene) Sparta, dat thuis van een naar veiliger oorden snellend Rapid JC verloor. Maar niet alleen Sparta is binnen het direct bereik van Enschede gekomen. Dat geldt ook voor MVV, Elink wijk en Volendam, wier voorsprong is gereduceerd tot twee punten. MVV verloor van NAC, Elinkwijk kon ondanks een bewonderenswaardige eindspurt een neder laag tegen het voor het eerst weer met De Munck spe lende DOS niet ontgaan. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, 25 jan. De spandoeken „We hebben ons zin. De Munck staat erin", waarmede de jeugd voor de wedstrijd DOS—Elinkwijk provocerend paradeerde, be hoefden na afloop van deze Utrechtse „thriller", die bijna een nog zeer verrassende ontknoping had gekre- gen, maar tenslotte toch eindigde, zoals het grootste gedeelte van de tweede helft in het vooruitzicht stelde, die spandoeken behoefden niet stiekem te worden weg1- gemoffeld. De uitslag 3—2, in het voordeel van DOS, maakte de wel zeer doorweekte, en daardoor nogal droevige, spandoeken na afloop niet lachwekkend. In tegendeel. De Munck stapte, beschermd tegen de regen door een mooi nylon petje, omgeven door een grote Hiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumi,mm,|,mum iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNmiiHiiiu schare hossende kinderen, met daarachter de span doeken, na het eindsignaal naar de kleedkamer. Hij vergat daarbij niet beminnelijk te lachen naar de over dekte tribune, waar ongetwijfeld de mannen, die het conflict „DOSDe Munck" hadden opgelost, terug zaten te gnuiven. Hun gelijk was immers van het score-bord te lezen. Na vier nederlagen was DOS weer aan de positieve kant van de score gebleven. Hadden de spelers niet eindelijk weer op hun doelverdediger terug durven spelen? Zelfs vanaf het middenveld. En was dat ten slotte niet allemaal aan hun wijze beleid te danken? DEN HAAG, 24 jan. De vorst periode heeft zijn weerslag gehad op de inleg van de K.N.V.B.-toto. Er werd deze week namelijk 19.000 gulden min der ingezet. Het waren 450.861 deel nemers die de inleg op 663.150 gulden brachten. De eerste prijs werd daardoor en door het feit dat er een deelnemer is die alle uitslagen goed heeft ingevuld, 116.925 gulden groot. Het is de heer C. J. Jasper, Legmeer- plein 30 in Amsterdam die deze week grote kans maakt enige winnaar te worden van de pool. Slechts /ijf deelnemers maakten één fout en er zijn honderd deelnemers die twee verkeerde kruisjes hebben neerge zet. Voor de tweede- en derde-prijs winnaar is 58.462 gulden beschikbaar. Wanneer u nog twijfelt over de juiste uitslag dan volgt hier het goede rijtje: 321111222213211 UTRECHT, 23 jan. De spelregel en protestcommissie van de KNVB heeft een protest van Alkmaar, inge diend na de op 29 november voor de eerste divisie B gespeelde wedstrijd Scheveningen Holland Sport-Alkmaar toegekend. Alkmaar had geprotesteerd tegen het niet toekennen van een doel punt, kort na het begin van de wed strijd. De uitslag van de wedstrijd ver andert hierdoor van 22 in 3—2 ten gunste van de Noordhollanders. ZUTPHEN, 24 jan. De voetbalwed strijd Zutphania-WSV, die vandaag voor de vierde klasse D (Oost) werd ge speeld, kreeg een ontijdig einde. Na de rust, toen Zutnhania met 2—0 de leiding had, stuurde de scheidsrechter vier spe lers van WSV uit het veld. De wedstrijd werd gestaakt. Het Amsterdamse echtpaar Jasper staart voor de zoveelste keer Tiaar het derde kolommetje van zijn poolformulier, dat geen enkele jout bevat. Woensdagmiddag zal blijken of de volle eerste prijs van 116.925,- hun deel is. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 24 jan. De regen stroomde hem over het zorgelijke ge zicht. Eerst als smalle, kabbelende beekjes, vervolgens als bochtige, brui sende rivieren en tenslotte in wilde vloedgolven met bandjirs ter hoogte van de konen. Dat deerde hem niet. Onbewogen bleef hij zitten op het smal le reservebankje aan de zoom van de grasmat ln het Olympisch Stadion, als het ware gebiologeerd door het gedar- tel en gedraaf van de tweeëntwintig voetballers vóór hem. Tot tien minu ten voor het einde. Toen haalde hfj (Van een onzer verslaggevers) Vanaf de eerste minuut wisten ze het, toen Frans de Munck met een zeer forse uittrap Van der Linden een uitstekende kans bood. Wat hadden ze lang naar dergelijke staaltjes van DOS gehunkerd. Hoe had men toch zo lang kunnen en durven wachten met de te rugkeer. Maar hoe dan ook, hij was er vanmiddag weer. En hoe. Sierlijk en elegant, alsof hij niet een half jaar tot non-activiteit was gedwongen. Een joyeuze rentrée dus voor de „zwarte panter. Ook al plensde de regen negen tig minuten op zijn nylon-petje. Maar wat waren de mogelijkheden, vooral in het. laatste kwartier, tal rijk, dat de „aftocht" van De Munck aanmerkelijk minder triomfantelijk was geweest en dat die mannen op de eretribune zich niet zo fier op de borst hadden geslagen. Die tevreden heid over De Munck was meer het gevolg van de score dan van door deze veelomstreden doelman gelever de prestaties. Het aantal keren dat hij ernstig in het duel betrokken werd, was gering. Aan beide doelpunten van Elinkwijk had hij geen schuld. En voor de rest had De Munck veel geluk, dat een schuiver van Kruin tegen de paal belandde en de doel lijn door de regen was weggevaagd, waardoor scheidsrechter La Croix in een kopbal van Zweers wel, doch (Van onze verslaggever) ROTTERDAM. 24. jan. Trainer Oennis Neville had bij de formatie Win Sparta voor de wedstrijd tegen Rapid JC na ampele overwegingen be sloten Johnny Crossan en Peter Fitzge- rald niet op te stellen. De reden lag voor de hand. De beide Ierse jongens ^aren pas terug van een vacantie °P hun „groene eiland", waar Crossan 2Ün verlof gebruikte Om in het huwelijk le treden, en zij hadden sedert hun ver- trek uit Nederland geen bal meer aan geraakt. Neville had gemeend hen zon der risico buiten de lijnen té kunnen h°uden, want er was in verband met "e slechte positie van Sparta op de Ranglijst d :e wêek hard getramd en °°vendien meende hij in reserve Allart ®en remplagant gevonden te hebben Si® van aanpakken wist, goed in het Spartaanse aanvalsspel paste en boven dien over een redelijk schot beschikte, w'as de jonge Allart in de uit-wedstrijd pgen WV niet de schrik van de Ven tbaren en de held .van zijn club ge least, toen hij zijn jongens uit een ver- *°ren positie naar een verdiend gelijk spel sleepte? En was hij veertien da- ®eh geleden tegen Blauw Wit in Am sterdam niet de meest intelligente Rot terdamse aanvaller geweest? Het was dus begrijpelijk dat de verwachtingen ^totrent deze eerste wedstrijd van Al lart voor eigen publiek hoog gespannen waren. Maar ditmaal faalde de jonge links binnen aan alle kanten. Keer op keer draafde Bosselaar wild gesticulerend met hem op meestal in vrije posi tie maar een vreemd geval van „voetbalblindheid" belette Allart om ook eens de bal naar de popelende be nen van zijn vleugelman te schuiven. Bosselaar kwam hierdoor in een nie mandsland te staan en werd zodoende gedwongen de bal zelf in het achter land op te gaan halen. Dit kostte hem echter iedere keer zoveel adem, dat hij Harry Brüll niet de minste moeite bezorgde. In het eerste half uur miste Allart drie kansen voor open doel, ter wijl hij in de tweede helft wel vaak in de nabijheid van doelman Pinckers kwam, doch hem door zijn povere tech niek en dito schotvaardigheid niet wist te passeren. Het s daarom geen won der dat er op de tribunes al gauw een Stemming van „Geef óns Crossan te rug" begon te heersen; zelfs al zou de Ier ongetraind zijn' De wedstrijd Sparta-Rapid was de tweede in dit seizoen welke Leo Horn in Rotterdam leidde. Bij het begin van de competitie floot hij de derby Feijen- oord-Sparta welke via een zeer harde (penalty) straf in de laatste minuten door Sparta werd gewonnen. Scheids rechter Horn is sedertdien een beetje persona non grata geworden, maar vanmiddag was. hij er weer. Opvallend was zijn leiding niet, of het moest zijn bij enige verkeerde beslissingen bij het toepassen van de voordeelregel. grensrechter Van Oosten geen doel punt zag, waarna La Croix zijn be slissing herriep. En verder was het zeer belangrijk voor de indruk, die het debuut van De Munck in het sei zoen 1959-1960 achterliet, dat DOS door een duidelijk buitenspel-doel punt met 1-0 voorkwam en daarna met het meest stuntelige doelpunt, dat waarschijnlijk ooit in het betaal de voetbal gemaakt is, een voor sprong van 2-0 veroverde. Mogelijk heden waren er dus ruimschoots vol doende om deze wedstrijd nog min der aangeftaam voor De Munck te maken dan het door de regen en modder reeds was. Niet minder dan vijfentwintig minu ten hebben de tientallen fotografen moeten wachten voor zij hun toestel len op de „zwarte panter" konden rich ten. Toen ging hij sierlijk, alsof de ri'o- blessure slechts een loos gerucht was geweest, de lucht ln om een hoog schot van Elinkwijks rechtsbuiten Van Straalen over de lat te tippen. En toen De Munck even later de vochtige grond niet schuwde om een schuiver van Van Beek te blokkeren was er zelfs iemand zo brutaal om die bles sure in twflfel te gaan trekken. Kraak deed zo nu en dan ook prij zenswaardige dingen, vooral bü scho ten van Van der Linden, die, hoewel zijn linkerhand in een gipsverband was verpakt, de duels met Humphrey Mij nals niet uit de weg ging. Een Mijnals, die na de rust in een oranje shirt ver scheen, een kleur die hem geenszins misstond, wat Elek Schwartz goed zal hebben gedaan. Maar Kraak en Mij nals konden toch niet voorkomen, dat het Van der Linden was, die DOS aan het derde droelpunt hielp. Met een fe nomenaal schot, vol van de wreef, in eens uit de lucht, joeg hij een paar liter regen pit het net achter Kraak. DOS scheen naar een onbedreigde ze ge te glijden, hetgeen iemand inspireer de tot de niet zo fijngevoelige opmer king „Nu kan Van der Wint er wel weer in". Humphrey Mijnals ging echter met lange passen naar voren en dat maakte de verdediging van DOS echt wel on rustig. Het begon met een hoekschop, die Mijnals op het hoofd van Zweers mikte, die de bal via de onderkant van de lat, achter Do Munck, over de doel lijn werkte. Althans volgens scheids rechter La Croix, die onmiddellijk en zeer gedecideerd naar het midden wees, maar zijn beslissing na „vlag vertoon" van de grensrechter herriep. Ook na afloop gaf La Croix tegenover Kraak nog toe: „Ik constateerde in derdaad een doelpunt en ben daar nog altijd van overtuigd, maar herriep mijn beslissing omdat mijn grensrechter zeer positief tegen een doelpunt pro testeerde en aangezien bij er voor die situatie beter voorstond dan ik, be schouw ik zijn waarneming als de door slaggevende". Waarna Kraak zei „Dan is het zonde van het geld om te pro testeren". Een protest, dat anders echt wel zin zou hebben gehad, want door het eventueel toekennen daarvan zog het niet 3-1 maar 3-3 zijn geworden. Elinkwijk presteerde het namelijk om in de laatste vijf minuten nog twee maal te scoren. En het waren beide kwaliteits-doelpunten. Eerst knalde Kruin de bal, toen De Munck reeds ge passeerd was, tegen de paal, daarna klom Humphrey Mijnals acrobatisch hoog in de lucht, om De Munck met een virtuoze kopbal te verslaan en in de op één na laatste minuut vond een daverend schot van Zweers de uiterste bovenhoek: 32. Een schot dat De Munck, ook al zou hij het laatste half jaar iedere dag in het doel hebben ge staan, niet zou hebben gestopt. (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN, 24 jan. - De Eind- hovense gramschap barstte vanmid dag in alle hevigheid los. Terwijl een kolossale regenboog neerkeek op de leeglopende tribunes, luchtte het af druipende leger zijn gemoed met drif tige armbewegingen en een nijdig sar casme. Alle ergernis over de neder laag van PSV, de striemende regen, die de vouwett uit hun costuums had gespoeld en nog langs hun nekharen afdroop, stortten de vaste bezoekers o)er het hoofd van de voetbalbond. J:.? RAVB was het mikpunt, of eigen, lyk zijn strafcommissie. „Het betaalde voetbal is nog erger r\..een operette", gaf de toch altijd nuchtere secretaris van PSV, Ben van Gelder, als commentaar. Het publiek zei het minder prozaïsch: „Een stelle tje onmogelijke dwarszitters, die al leen maar papiertjes kunnen schrijven". Lr werden nog andere meningen ge formuleerd, wat krasser en niet zo net jes. Men sprak er schande van, al vóór de wedstrijd, maar toen kon er nog van „s gebeuren, toen wachtte nog de wedstrijd, die misschien wie zou het zeggen een gunstig resultaat zou brengen, alle pessimisme ten spijt. Waarom w>as er wrevel in de harten der PSV'ers, een wrevel, die zich na het waterige spektakel als een vulkaan ontlaadde? Om het „geval"-Dillen, om het onrecht, de grote kanonnier en dus heel Eindhoven aangedaan door de strafcommissie van de KNVB. Vrijdag avond om half tien ontving het be stuur van PSV de tijding, dat Coen Dillen twee wedstrijden, te beginnen met die tegen Feijenoord. niet mocht spelen. De reden: een vijf weken ge leden opgelopen waarschuwing. Al die tijd had men niets gehoord van de KNVB en een stille hoop, dat de zaak met een „sissertje" zou aflopen, leek in vervulling te gaan. Maar goed, dat Dillen moest boeten voor zijn fout, zat PSV niet dwars. Dergelijke konsekwen- ties dient men te accepteren. Wat de elftalcommissie wel ontgoochelde, was de manier, waarop haar gevaarlijke midvoor vlak vóór een der, belangrijk ste wedstrijden uit het seizoen uit de roulatie verdween. „Vijf weken de tijd en dan vrijdagavond laat een schor sing meedelen wegens een waarschu wing". PSV voelde zich „genomen", het slachtoffer van onbegrip en een traag wentelende ambtelijk.? molen. Gesterkt door het veertien dagen ge leden geboekte succes tegen NAC, een zege waarin Dillen met een priemende kogel een fraai aandeel had, waren de elf PSV'ers sinds maandag in voor bereiding geweest voor de wedstrijd van vandaag. In een nog niet beproef de opstelling Ford linksbuiten, Dil len midvoor en Van de Heuvel op de binnenplaats zou het elftal opereren. Van der Plas zou op de reservebank zitten. Zware training, een speciale be spreking van de taktiek, intense con centratie, alles afgestemd op het moei lijke «gevecht om het behoud van de leiderspositie. Toen kwam het schok kende bericht uit Den Haag: Dillen buiten de lijnen. Gestoord was de con centratie. In de harten der spelers groeide de verbittering over de onbe grijpelijke houding van een „spelbre ker". Ook Feijenoord stelde het vanmiddag zonder een van zijn cracks, Kees Rij vers. Al een paar weken neemt hij als toeschouwer deel aan het spel van zijn teamgenoten. In Eindhoven nam Kees moedeloos zijn plaats op de tribune in, maar toen Feijenoord in de tweede helft de overwinning met magnifiek voetbal bezegelde, begonnen zijn ogen te schitteren van trots en voldoening. Misschien dat de opvallende eenheid, die zijn elftal even demonstreerde, het plotselinge vermogen om kristalzuive- re combinaties af te ronden, hem uit zijn periode van moedeloosheid, «van „voetbal-onmacht" heeft gehaald. „Als Kees weer wil, kan hij de volgende week meedoen", bevestigde een be stuurslid van Feijenoord, ,,en wat ons betreft, wij zullen het graag zien ge beuren". Dat Dillen gemist is en Rijvers niet mag men gevoeglijk constateren. PSV wist zijn overwicht van vóór de rust geen enkele maal produktief te maken. Ook Kruiver niet. De blonde linksbin nen, die tegen NAC zulke bekwame rushes ondernam en twee gave doel punten liet aantekenen, verloor op dit spekgladde veld de controle over de bal, wanneer hij een of twee mannen met lange passen voorbij was gesneld. De lichtgewichten kwamen nu verre weg het beste uit de voeten. Van der Kuil voorai en Moulijn, Schouten en Meyers. E?n ander vlug spelertje als Van der Plas faalde volkomen tegen de robuust ingrijpende Kerkum, die „eenvoudige" schijnbewegingen zonder moeite weerlegde. Dat een glijdende grasmat niet altijd in het nadeel hoefl te zijn van zwaargebouwde voetballers bewezen Wiersma bij PSV en Klaas sens aan de andere kant. Beiden wa ren voortreffelijk op dreef, zij zetten slag derhalve met geflatteerde cijfers. COEN DILLEN hun faam duidelijk kracht bij. Dat gold tevens voor doelman Pieters Graafland. Tweemaal redde hij met fabuleuze reacties op schoten van dichtbij. Van veraf werd er niet ge vuurd, „dank zij" de afwezigheid van Dillen. Het eerste doelpunt van Feijenoord, dat het verweer van PSV sterk aan tastte, ontstond onverwacht. In een fase van ijverige aanvallen op het heiligdom van Pieters Graafland ont ving Moulijn een verdwaalde bal. Zo als in alle andere, soortgelijke situa ties wachtte rechtsback Heerschop af om het juistê moment van zijn sliding, met als voortdurend gevolg het „vloeren" van Moulijn, te bepa len. Coen plaatste echter naar Cor van der Gijp, die hoog naar het doei van Bekkering vuurde. Waarop nie mand rekende, gebeurde. De armen van PSV's doelverdediger reikten te laag om het schot uit het net te hou den. Een beslissend doelpunt, voor de uitslag én voor het spelverloop. Want na dit „meevallertje" kreeg Feijenoord zelfvertrouwen, terwijl PSV het steeds meer met zichzelf eens werd, dat de KNVB met de schorsing van Dillen een meedogen loos wapen had gehanteerd. Toch bleek het publiek reëel genoeg om geestdriftig te applaudisseren, toen Jan Klaassens met een slinkse ma noeuvre twee spelers misleidde en een geweldig hard schot achter de onzeke re Bekkering .joeg, Nog twee maal haalde Feijenoord uit: twee mac.htige aanvallen en evenveel knallen tegen de binnenkant van de paal. Geen uit- met een diepe zucht een wedstrijdfor mulier van de KNVB te voorschijn en vulde hij op een moment dat nog be slist niemand zich aan een voorspel ling van de einduitslag durfde wagen, in: DWS-Amsterdam-Fortuna 2-1. De Limburgse manager Huub Adriaans is een te groot voetbalkenner om ver gissingen te maken en de wedstrijd ein digde dan ook prompt met de cijfers, die hij zo vroegtijdig had aangegeven. Wij konden ons op deze regen- en stormachtige middag geen beklagens waardiger man voorstellen dan Huub Adriaans. Naast hem zittend op het bankje, dat voor iedere ontmoeting in het stadion aan de tegenpartij wordt toegewezen, hadden wij negen tig minuten lang met hem het For- tunese lief en leed gedeeld en erva ren dat voor de twaalfde keer in dit seizoen dat leed aanzienlijk gro ter was dan het lief. Hoe hoopvol was de strijd anders be gonnen. Fortuna won de toss en zette alle zeilén bij. omdat de razende zuid wester dezelfde richting uitging als de Limburgers. Direct bleek welk een be langrijk voordeel dit was. Het doel van de Amsterdammer Jongbloed leek een soort magneet, waar de bal door de hoeveelheid lucht, die de krachtige zuidwester voori zich uitperste, als het ware naar toe gedreven werd. Voor de elf Limburgers was het alleen nog maa» zaak om het bruine ding de juis te richting te geven en me dunkt dat men deze toch niet al te grote kunst, van mannen als Wilkes, Appel, Kohn, Angenent, Van der Hart en Nötermans wel mocht verwachten. Tot het Am sterdamse strafschopgebied ging bet hen inderdaad niet slecht af, maar eenmaal binnen de beruchte lijnen wer den hun bewegingen stijf en kramnarh- tig en scheen het of zij alles behalve voetballen konden. Zoals een helper aan de ring zijn boksers instructies toeroept, zo gaf Huub Adriaans zijn aanwijzingen vanaf het bankje. „Hard op de pass, jong", „Allé, de hoekdek- king", „Vooruit op het koppie", schreeuwde hij, maar zijn „voetbal- koeterwaals" ging verloren in het' ge raas van de wind. Dat Fortuna ln de tiende minuut toch de leiding nam, lag dan ook niet aan Huub Adriaans, maar aan de tengere doelman Jong bloed, wiens borstbeen vervaarlijk kraakte bij een zoevend schot van An- genend, dat hij verzuimde te vangen. Wilkes kon in alle rust zijn voet tegen de bal drukken en Fortuna een voor sprong bezorgen. Een club als DWS-Amsterdam, die vijf maal achtereen succes boekte, heeft afgeleerd het hoofd te laten han gen. De treffer van Wilkes was aan leiding tot een verhoogde activiteit. En daarom duurde de vreugde van For tuna en zijn hartstochtelijk meelevende manager nauwelijks tien minuten. Toen kopte Van Doorneveld op bril jante wijze de gelijkmaker in het net en lonkte de extra-overwinningspre mie van 100 de Amsterdammers weer heel verleidelijk toe. Verbeten zetten zij zich schrap voor het verwei r dat hun en niet Fortuna de zege zou brengen. Als een kleine venijnige ter rier, danste linksbinnen Flinkenvleu- gel om de dure benen van Wilkes en hij hield dat met succes vol tot het laat ste fluitsignaal toe. Zjjn clubgenoten hierdoor kennelijk geïnspireerd, zwoeg den dat het een lust voor het oog was en namen in een korte periode van overwicht na rust zelfs een voorsprong, dankzij een magistraal schot van on- hoff. Bijna was de stand 3-1 geweest als back W'eber niet een schuiver van de opnieuw duchtig „opgewarmde" Arie de Oude voor de lijn had gekeerd. Vanaf dat moment zat de man naast ons op het bankje weer „diep in het vagevuur". Zijn hart bonsde zwaar en onrustig, zijn vingers knepen veel te hard in de zoveelste sigaret en onder het bankje schoven zijn voeten onrus tig heen en weer. „We zijn weer zo ver, we moeten weer va bancjue spe len", mompelde hij zachtjes voor zich uit, en met een korte knik gaf hp an der Hart toestemming voor een gokje, dat Fortuna al gewoon is om te wagen, wanneer een nederlaag dreigt. Dan gaat de man. die in het elftal van Ge leen nog altjjd een grote rol speelt, an de achterhoede naar de aanval, om Hl een stemming van alles of niets te ma ken wat er van te maken "J" nuten lang smeekte Huub Adriaans luidkeels om een w0.n.d?r, .."i1,8 nu dan toch Henk". „Alsjeblieft Bram „Vooruit Cor". klonk het wanhopig, maar zij hoorden hem niet (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT, 24 jan. De Utrechtse semi-profclub Velox heeft in novem ber j.l. G. Uittenbpsch voor 1500 ver kocht aan Elinkwilk. Met dit bedrag is Velox nu niet meer tevreden. Het eist een som van 3000, het maximaal toegestane bedrag voor een voormalige amateur. Elinkwijk wenst niet terug te komen op het mondeling overeenge komen bedrag, omdat het van mening is, dat men wel f 30C0 mag betalen, maar hiertoe niet verplicht is. Het liet dan ook de ultimatieve betalingster mijn verstrijken. Velox heeft zich nu tot de KNVB gewend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7