Leerlingen werken vaak langer dan drie weken in hun vakantie CONTACT Moord in uw huiskamer Beslissing over Lauwerszee pas over enkele maanden Tienduizenden kinderen in Marokko warm gekleed Collectie van prachtig, de maar grote Card in ondraagbaar is Eisenhower bezorgd over Cubaanse aanvallen J» G. Oordeel van schoolleiders is zeer verdeeld Stereospel door AVRO en KRO Vele andere kostbare werken staan nog op het programma Wat 'n vondst! Miniatuur T V. BENDER W. i* Withslr, 32, Rotterdam Iets langere rok, nog hoger haar, nog vreemdere hoeden Verenigde Staten niet van plan represaillemaatregelen te nemen DE MYSTERIEUZE Enquête bij V.H.M.O. MINISTER KORTHALS DEELT MEE: VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes 98 ct Kas-Associatie 7 (6)% dividend Twee ministers in jeugdprogramma VOORJAARSMODE IN PARIJS Boekhouder verduis tert dertien mille Autodief beleeft een korte vreugde Adenauers advies Hardhandige metselaar wordt niet vervolgd Commissie van goede diensten ingesteld Rectificatie Winst over 1959 met 11,3% gestegen Tegen voorgenomen belastingheffing Boerderij uitgebrand WOENSDAG 27 JANUARI 1%Ö Eis: twee jaar gevangenis JAN VAN CENT door met vitamine de hoest van Uw kleine Wilde achtervolging in Apeldoorn Bakkerijproblemen Standard Oil N.J. Rekest over loterijwet Nationale Raad Maatsch Werk tot Tweede Kamer DEN HAAG, 26 jan. Het Contact- centrum Bedrijfsleven-Onderwijs heeft een onderzoek ingesteld naar de om vang van het vakantiewerk, dat in 1959 verricht is door leerlingen van het v.h.m.o. Van de 435 scholen heb ben er 265 aan de enquête meege werkt. De aantallen leerlingen, die aan de enquête deelnamen, waren: 27.904 Jongens qn 13.593 meisjes. Het onderzoek wees uit, dat op de gymnasia 32 pet. van de jongens vakan tiewerk had verricht, op de h.b.s.-en en handelsdagscholen 51 pet. en op de ly cea 18 pet.; bp de meisjes waren de per centages respectievelijk 16, 35 en 31 pro cent. Van de leerlingen der middelbare meisjesscholen verrichtte 23 pet. werk in de vakantie. Merkwaardig is, dat de omvang van het werken in de vakanties nogal uiteenloopt bq de verschillende onderwijsrichtingen. De percentages liggen het hoogst bq het protestants- christelijk v.h.m.o.: 56 procent van de jongens en 40 orocent van de meisjes; by het katholiek v.h.m.o. zqn de per centages respectievelijk 51 en 25 en by het openbaar v.h.m.o.; 42 en 27. Zeer veel leerlingen, vooral jongens, hebben in 1959 langer dan drie weken gewerkt. Bq de schoolleiders bestaat algemeen de indruk, dat langer werken dan drie weken een nadelige invloed heeft omdat dan de eigenlijke vakantie in het gedrang komt en de leerlingen onvoldoende uitrusten. Een indeling naar de aard van het werk wijst uit, dat 90 pet. van de jongens en ongeveer 70 pet. van de meisjes gewerkt heeft in de sectoren industrie en ambacht, land en tuinbouw, handel en winkelbedrij ven en verkeer. 20 pet.-van de meisjes heeft huishoudelijk werk of werk in zie kenhuizen verricht. De meningen van de rectoren en di recteuren over het vakantiewerk liggen zeer verdeeld; er zqn felle voorstanders, maar ook zeer besliste tegenstanders. Als nadelen worden gesignaleerd: de ongunstige invloed door het milieu, waarin de leerlingen soms komen te ver keren; bevordering van een materialis tische geest omdat in veel gevallen de kinderen plotseling te veel geld in han den krijgen; onvoldoende .echte" va kantie omdat te lang wordt gewerkt; het vaak lage niveau van de werkzaam heden, waardoor de leerlingen arbeid verrichten, die voor hen geen enkele betekenis heeft. Als voordelen worden gezien: de mogelijkheid andere sociale milieus te leren kennen dan het eigene; financiële steun bij het realiseren van vakantieplannen, die veelal door de ouders niet bekostigd kunnen worden: nuttige besteding -van een deel der va kantie, die voor velen te lang is en ken nismaking met het maatschappelijk le ven, hetgeen vaak een stimulans geeft om wat verder te kijken dan het eind examen. Een van de directeuren vatte zqn me ning over het vakantiewerk als volgt samen: wq hebben er geen overwegend bezwaar tegen mits het niet te lang duurt, de ouders nauwkeurig nagaan in welk milieu hun kind komt en de ouders er ook voor zorgen, dat het ver diende geld op verantwoorde wijze be steed wordt. «■■S Zaterdag 6 februari zal de Zwolse vierling Kiffers zijn zeventiende verjaardag vieren. De foto toont van voor naar achter Elly, Dorothee, Han en Riny. AMSTERDAM, 26 jan. Vanavond waren we weer terug in de tijd v-an de radiopioniers. Niet alleen in de Hilversumse studio, ook in de huis kamers, waar men niet kon volstaan met een eenvoudige optische afstem ming en een willekeurige draai aan de volumeregelaar, maar wa-ar de geluidssterkten van twee radiotoestel len, op beide Nederlandse zenders in gesteld en een drietal meters uit el kaar geplaatst, nauwkeurig op elkaar moesten worden afgestemd. Over de zenders Hilversum I en II werd n.l. in samenwerking tussen AVRO en KRO het eerste Nederlandse stereofonische hoorspel ,,Even schui len" uitgezonden. Een spel, waarbij zich tussen de luidsprekers van beide toestellen onzichtbare personen bewo gen, waarbij twee personen links een gesprek voerden, terwijl rechts piano- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 jan. De kosten van afsluiting van de Lauwerszee moeten worden geraamd op 96 miljoen, terwijl een verdere inpoldering nog eens 24 miljoen zou kosten. Versterking van de bestaande dqken zou een bedrag vra gen van 75 miljoen gulden. Tegenover de hogere kosten van afsluiting, resp. inpoldering staan echter baten van resp. 70 en 90 miljoen. Deze cijfers worden genoemd in een nota van minister Korthals aan de Twee de Kamer. De minister zegt daarin dat hq, als hij thans zou moeten beslissen, de plannen zou moeten afwqzen omdat er nog een overvloed van urgenfe en kostbare werken op het programma staat. De regering wil echter eerst meer klaarheid krqgen over het totaal der uit gaven, waarvoor de Rijksoverheid zich in de komende jaren geplaatst zal zien, en over de financiële en economische mogelijkheden in de naaste toekomst. Daarom zal minister Korthals pas een definitief oordeel over de Lauwerszee geven zodra binnen een termqn van enkele maanden de resultaten van het financieel-economisch onderzoek be kend zijn. Minister Korthals noemt als belang- Advertentie Met éen Van Nelle's groot formaat theebuiltje zet u 'n héle pot krach tige Afternoon" thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent u er klaar mee. Zó gemakkelijk, zo modern proper. Geurigè, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo „in trek" is! (groot formaat) doos van 20 stuks rqkste voordeel van de afsluiting de verbetering van de afwatering van Gro- ningen, Friesland en Drente. Verder is landaanwinning mogelijk en wel in dien alleen de afsluiting wordt uitge voerd tot 1350 ha landbouwgrond en 2600 ha bosgrond. Indien ook de verdere inpolderingswerken a 24 miljoen wor den uitgevoerd dan kan ca 3400 ha land bouwgrond en 3200 ha bosgrond worden gewonnen. Deze grond, hoe welkom op zichzelf ook, is echter niet nodig voor de sanering van de landbouw, om dat in de IJsselmeerpolders voldoende bedrqven beschikbaar komen voor boe ren, die hun bedrqf door ruilverkave ling zijn kwijtgeraakt. Voor de werkgelegenheid in de noor delijke provincies hebben de werken slechts beperkte betekenis. Er zou plaats komen voor enkele honderden arbeidskrachten, maar reeds nu ver trekken jaarlijks uit de omliggende ge meenten gemiddeld 500 personen. Voor de verzilting heeft het inpolderingsplan eveneens weinig betekenis. De moge- lqkheden oor de recreatie (watersport) worden verdroot, maar daarvoor is met name in Friesland al ruimschoots gele genheid. Het Nederlands economisch instituut te Rotterdam heeft de minister reeds geadviseerd niet tot uitvoering van het afsluitingsplan over te gaan. De Raad van de Waterstaat die zich echter niet heeft bezig gehouden met de finan- cieel-economische mogeiykheden heeft het plan gunstig beoordeeld. AMSTERDAM, 27 jan. Naar wij ver nemen zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders van de Kas-Associatie worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1959 vast te stellen op 7 (v. j. 6 spel hoorbaar was, en waarbij het ver keer door de huiskamer denderde met de slagen van de Big-Ben op de ach tergrond. Het geluid los van de luidspreker. De illusie van een drie-dimensionale ruim te. Ideale mogelijkheden voor een re gisseur als Léon Povel, die er vol geestdrift gebruik van maakte en naar beste weten, want de radio-stereofonie was voor hem en voor de hem acte rende en technische medewerkers ter ra incognita. Dat deze eerste, nog bescheiden poging om de werkelijkheid in de huis kamer zo dicht mogelijk be benade ren, niet reeds in eerste aanleg een volledig succes werd, zowel artistiek als technisch, dat bepaalde geluiden met name bij het begin veeleer wer den gebruikt om wille van het ste reo-effect dan om een dramatische functie en dat de keus was gevallen op een weinig gecompliceerde thril ler zonder veel dramatische diep gang, zal niemand de pionier Povel die het stereometier nog van meet af aan had te leren, kwalijk nemen. In technisch opzicht is deze nog in het experimentele stadium verkerende uitzending beslist een succes geweest. Bij een juiste opstelling en afstemming van de beide radiotoestellen krijgt de luisteraar werkelijk de indruk dat het verkeer hem voorbij reed en dat de personen wier stemmen tussen de luid sprekers klonken zich door de huiska mer bewogen. Deze indruk was zelfs zo. levendig, dat men de regie nu en dan op kleine fouten betrapte als een tm- paald geluid niet precies klonk op de plaats waar men het verwachtte. De overgangen van de ene scène naar de andere in een stereospel zullen dan ook ons inziens de regie in de toekomst voor ernstige problemen blijven stel len, tenzij door de auteur bij de com positie van zijn spel met deze moei lijkheden rekening wordt gehouden. Al heeft dit eerste nog bescheiden experiment aangetoond, dat er nog tal rijke problemen moeten worden opge lost en veie moeilijkheden uit de weg geruimd, Léon Povel heeft tegelijker tijd bewezen, dat de stereofonie de kun stenaar grote mogelijkheden opent die kunnen leiden tot een vernieuwing van het hoorspel en wellicht, zoals hij zelf veronderstelt, zulks tot, een geheel eigen kunstvorm. Afgezien van de ongewone sensatie, die deze uitzending de luiste raar bood, is zij als pioniersdaad van grote betekenis. F. NEW YORK, 26 jan. Een Ameri kaanse maatschappij is voornemens een miniatuur-televisie-ontvanger in de han del te brengen, die is voorzien van tran sistors en een beeldscherm van twin tig centimeter. De toestelletjes, die 15 bq 20 bq 22 centimeter meten, worden in Japan gefabriceerd. Ze werken op een batterij van 12 volt of op normale stroom. DEN HAAG, 26 jan. Het Spel van Verkennen in Nederland bestaat vijftig jaar. Naar aanleiding van dit jubileum heeft Joop Reinboud in de jeugduitzen ding „Kompas" van de KRO op zater dag 13 februari a.s. des middags om 13.50 uur een exclusief interview met minister-president prof. dr. J. de Quay en met de minister van O. K. en W., mr. J. Cals, die herinneringen zullen op halen uit de tijd, dat zij beiden nog een actieve rol speelden in de katholieke verkennersbeweging. HILVERSUM, 27 jan. Al blijft giro 250.000 nog open voor nakomende giften er worden hier en daar nog lokale acties gehouden de grote stroom is voorbij en de actie „Redt een kind" is officieel ten einde. Over enkele weken zqn in Marokko alle kle- dingpakketten uitgereikt, plus nog wat extra voedsel en zelfs in Tunesië konden nog enkele duizenden vluchte lingenkinderen, die in de grootste nood verkeerden, worden geholpen. In totaal heeft deze VPRO-actie, zoals dinsdag reeds werd bericht, rond 2,2 miljoen gulden opgebracht, waarbq mag worden gerekend, dat dit bedrag nog kan stijgen tot 2,5 miljoen. Er is veel mee gedaan. Tienduizenden kin deren gaan nu warm gekleed. De term „Hollandse kleren" is onder de vluchte lingen in Marokko een gangbare uit drukking geworden. Maar al is de actie „Redt een kind" dan met ongedacht succes tot een goed einde gebracht, het Wereldvluchtelin- genjaar 19,59-1960, ingesteld door de Verenigde Naties om het wereldvluch- tclingenprobleem krachtdadig aan te pakken, gaat nog voort. Aan Nederland is opgedragen de gelden bijeen te bren gen, waarmee de Oosteurópese vluch telingen in de kampen Friedrichsfeld en Ohmstede uit het geestdodende kample ven, dat ze nu al vele jaren leiden, kunnen worden verlost. Er is reeds een miljoen gulden voor bqeen, maar er moeten nog twee miljoen bijkomen. Dat kan en dat zal ook, wanneer ieder zqn bijdrage, hoe bescheiden ook, stort op giro 195960 Comité „Vluchtelingenjaar" te Amsterdam. Advertentie Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn! Bel of schrijf om onze foto-brochure Amsterdam - Arnhem - Breda - Leiden PARIJS, 27 ,jan. De Parqse voor jaarsmode 1960 doet zich nogal kramp achtig voor. Er is nog geen vaste lijD in te ontdekken. Verontrustende veran deringen hoeft men dus niet te duchten, liet taiüeloze zet zich voort, maar ook de ceintuur die hot middel gezellig ac centueert is er nog tn, nl. bij Griffe. En Patou bouwt zijn hele collectie op het corselet-idee met een accent boog om het middel. En als uw naaister soms een jurk verknipt heeft, kunt u die ook ge rust dragen want sommige modellen wekken (wij kunnen het niet helpen) sterk die indruk. Tegen de aan dc jeugd zo dierbare petticoatmode wordt echter fanatiek stelling genomen, want de meest voor komende rok zit plat om het figuur ge vouwen als een étui. De schouders zijn rond gebleven en nauwelijks verbreed, de kragen staan nog steeds van de hals af soms als rechtopstaande boordjes, en de rok heeft het nu, goddank, ge bracht tot even onder de knie. Ook de grote Pierre Cardin, oud-leer ling van Dior, heeft het verlossende woord niet gesproken. Zijn collectie is uitermate knap van constructie, maar zoals iemand zei: een laboratoriumcol lectie, ondraagbaar. Zelfs de Franse modeverslaggeefsters, die alle bokke- sprongen van de mode in hun kolom men in bloemrijke termen weten weer te geven, zeggen ditmaal van Cardin: „Zijn collectie is prachtig maar niet te beschrijven. Ga maar kijken." En hoe tegenstrqdig het lijkt, kleren niet ge schikt voor de realiteit van het leven, kunnen toch prachtig zijn. Wij hebben even ademloos als vroeger bq Dior deze Grotesk klokmodel collectie zien opvoeren, die feilloos was geregisseerd met telkens drie of vijf mannequins tegelijk, die eenzelfde soort model toonden in verschillende mees terlijk op elkaar afgestemde kleuren- Het meest frappante nieuws dat de confectie misschien zal overnemen. zUn de schootjes aan de lange los vallende mantelpakjes, maar schootjes, die kunstmatig gebombeerd zijn en een heuplijn tekenen astraal om de afwe zige heup van de broodmagere manne quin. Zqn japonnen hebben de noncha lance van een simpel/xboetekleed me' een koord laag om de heupen opgeno men en rondom sterk blousend. Zij» mantels, ovaal aan de hals, zqn meestal kraagloos. De cocktail- en avondto'let- ten hebben allemaal het langgerekte bo- venlyf, en het schootje op de kokerrok is hier uitgegroeid tot stijve dekschil den als van een kever die de vlucht neemt. Iets nieuws is zijn rok die uit parten lijkt te bestaan, in reliëf gestikt. NieuW is ook een grote witte kraag van gdi" pure-kant op een marine mantelpak- Guipure-kant is een novum voor de zo- mer 1960. Alle mannequins dragen het haar hoog op de kruin ineengerold, niet één losse lok die er uit wipt. De hoeden- die op opgeblazen valhelmen lijken, fj1 groteske klokmodellen, moeten het sil houet nog verhogen. Cardins kleuren en kleurencombina ties zqn onvoorstelbaar mooi. En al «e prachtige tinten van vijg en druif p» van lavendel en versneden wqn oast hO toe. Overigens moet de natuur bq de mo de nogal sterk wijken voor het kunstma tige. Ongewild heeft het huis Patou dat gesymboliseerd in zqn entree, waar sleutelbloemen bloeiden in een imitatie gazon, vol vogeïengekweei dat opsteeg uit een verdekt opgesteld handje! Van daag zal de pers, verdeeld over een ochtend- en eeu middagshow, zich stor ten op de collectie van Diors opvolger, de .ionge Yves Saint Lnurent. Achter de coulissen zal er menige zweetdruppel gelaten worden. A. Bgl- WASHINGTON ,27 jan. (Reuter, AFP) President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren op zijn persconfe rentie gezegd dat de Verenigde Staten bezorgd en verbaasd zyn over de Cu baanse aanvallen. De openlqke aanval len van premier Fidel Castro en andere Cubaanse autoriteiten zqn ongerecht vaardigd en geheel ongegrond. Het Ame rikaanse volk heeft de grootste sym pathie en belangstelling voor de bevol king van Cuba. De V.S. zqn niet van plan represaillemaatregelen te nemen en zullen zich zeker niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van het Cubaanse volk. Na de persconferentie gaf het Witte Huis een verklaring uit, waarin dê pre sident onder andere zegt: „De Ameri kaanse regering ziet met toenemende bezorgheid de neiging van woordvoer ders van de Cubaanse regering, onder wie premier Castro, om de indruk te wekken dat Amerikaanse functionaris sen of instellingen agressieve daden en samenzwerende activiteit tegen de Cubaanse regering ondernemen. De Amerikaanse regering houdt zich streng aan de politiek van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen, waaronder Cuba. De Amerikaanse houding In dit op zicht is zeer gunstig in vergelqking met die van Cuba, van welks gebied uit een aantal invasies tegen andere landen werd ondernomen in het afgelopen jaar. in verscheidene gevallen vielen er vele slachtoffers en werd aanzienlijke scha de veroorzaakt op het gebied van ande re landen. De Amerikaanse regering zal elk geval waarin de rechten van Amerikaan se burgers veronachtzaamd worden en genoegdoening volgens de Cubaanse wet- MAASTRICHT, 26 jan. Wegens ver duisteringen in dienstbetrekking heeft de officier bij de rechtbank twee jaar gevangenisstraf geëist tegen een 38-ja- rige boekhouder, die zich in drie ach tereenvolgende betrekkingen schuldig had gemaakt aan verduisteringen van respectievelijk rond f 3000, f 5.000 en meer dan 13.000. Voor de verduiste ringen In dit laatste geval stond hij te recht; in beide eerste gevallen was de zaak in der minne geschikt. Het was begonnen met toeëigening van gelden bestemd voor aankoop van pensioenzegels e.d. Het tekort stopte verdachte met gelden, welke hij van klanten voor de firma ontving en die hij niet boekte en niet afdroeg. Uit spraak 9 februari. Een speurdersverhaal 48 Niet alleen daarom echter voelde hij een soort vage dankbaarheid tegenover de politieman. Martin Wa- timena kon het allemaal niet zo beredeneren, maar in Sluiter had hq een man herkend die begreep waarom alles tot nu toe zo en niet anders was ge beurd. Het was tussen hen nauweiyks uitgesproken en onbewust misschien, maar om een demonstratie van gevoel te voorkomen, had hy de vragen van de inspecteur zo zakelijk en goed mogelqk beant woord. Het speet Martin Watimena, dat hij niet meer had kunnen vertellen. Het gebaar van ver zet dat hy had willen stellen tegenover de maat schappij, waarin hij nu al enkele jaren tegen zijn zin in, geen vaste plaats bezettend was gedwon gen te leven, leek er zo futiel door. Het dwong daarom niet voldoende begrip af. Martin Watimena formuleerde deze begrippen niet duidelijk en niet afdoende, want daarvoor waren ze te complex, zoals alles wat diep in een mens leeft. Is iemand duidelijk te maken waarom men onlust gevoelt voor iedere nieuwe dag? Het waren niet al leen de kou en het werk. Het had iets te maken met de horizon, die zich rondom hem had ver nauwd tot een beklemmend bovenhuis in een volle winkelstraat en tot een garage, waaruit geen uit weg was. Het leven stond stil onder een nooit hele maal zindelijke koepel van lucht, die balanceerde bo ven de stad op de spitsen der torens. Martin Watimena voelde zich niet de grote avon turier. Het idee was hem onbekend, zoals het hem onbekend was, destijds, in het verre land waar hij vandaan kwam. Voor jongens als Martin was daar alleen het leger geweest. Vaders en broers en ooms waren daarin opgegroeid en het had voor allen goed gezorgd. Het zorgde voor bezigheid, voor uniform en geld. Men was er nooit alleen en iedere dag bracht iets nieuws. Nep, niet de opwinding was het aan trekkelijkst. Zulke momenten waren er, zelfs in de acties, maar kort. Voor het overige was er het hand werk van soldaat, waarvan de kennis al generaties lang was doorgegeven en waarvoor plotseling geen begrip of behoefte waren geweest, toen de boot zich had losgemaakt van de morsige kaden in Priok. Dat is een verandering zonder waarschuwing vooraf. Geen verbittering of verweer waren daarop gevolgd, zeker niet bij Martin Watimena. Hq had een huis en_ hi) had werk en de truc om zijn moeder mee te nemen die hem was uitgelegd door een vriend was feilloos geslaagd. Er zou niets zqn gebeurd wanneer de verandering niet zo abrupt was gegaan. Voor de- vele vrienden, wier aanwezigheid vroeger zo vanzelf sprak, waren een paar nonchalante ken nissen in de plaats gekomen, die niet waren opge groeid op het witte strand bij de specerijen-tuinen, maar in het bovenhuis waar zij nu nog woonden. Ook met de vrienden van vroeger praatte Je bijna nooit over de dag, waarop je voor het eerst een vis had gevangen uit de blauwe baai, of over de avond waarop plotseling een diepe vreugde alomtegen woordig was op het eiland, omdat het geluid van het schelpenorkestje zo opgewekt gromde tussen de palmen. Dat waren geen onderwerpen voor ge sprek, maar je wist dat de ander het kende. Als hq er onverhoeds toch over zou beginnen dan hoefde je je niet zo onrustig te voelen als nu, wanneer collega's praatten over de contributie van hun vak bond of hun volkstuinen by de Spaarndammerdyk. Vrouwen, zelfs de eigen vrouw, die men vroeger in geen maanden zag, waren nu steeds aanwezig met hun zorgen en vertedering. Deze wereld verbijsterde slechts, een milde, maar altijd aanwezige verbijste ring, die soms kon omslaan naar onwillige-tegenzin. Het waren geen gevoelens waarvan men dagen en nachten lang moest razen van ellende, maar ze wa ren er, knagerig, elke dag opnieuw. De kleine kans die Martin Watimena was geboden tot ontsnapping naar een mannenwereldje met eigen normen en eigen .plannen had op die gevoelens het beste antwoord geleken. De nachtelqke tochten met Sander en Nol spraken een taal van primitieve romantiek, waarin de donkere schaduwen der huizen soms werden tot het hoog opgaande geboomte in de jungle, dezelfde jungle waarin alleen de slimsten en de sterksten wonnen. Daar kreeg het kwade een andere betekenis, precies als het goede. Martin Watimena dacht daarom niet aan de din gen die voorbij waren en angst om de consequen ties voelde hij evenmin. Bovendien had zijn optre den als Prins Voedo in Antwerpen, zich geschoven tpssen de eerste inbraken en dit ogenblik en de her innering had de contouren al verzacht. Als Prins Voedo had hij zich misschien nog het meest op zijn gemak gevoeld, omdat hq erdoor werd opgehe ven tot een status, die hem duidelijk apart stelde van de anderen. Hq zag zichzelf het liefst alleen in de cirkel van de schijnwerper. Daarover soesde Watimena, maar het bracht hem als vanzelf op de aanslag in Hotel Imperial en de plotseling opduikende auto. Dat waren de dingen die hij niet bevatten kon. Als hy er zelf aan had getwqfeld, dan had inspecteur Sluiter hem wel dui delijk gemaakt dat er enige samenhang moest be staan tussen de inbraken waaraan hq had deelge nomen en deze uit het niet voortgekomen bedrei ging. Er was geen andere keus. Vijanden, althans vijanden die in staat zouden zqn tot zoiets, nee, die had Watimena niet. Hq had gedacht aan een paar mensen, maar die waren ofwel achtergebleven of ze zaten hier in woonoorden. Nieuwe vqanden had hij zich in Amsterdam niet gemaakt, want daar voor waren zijn contacten met anderen te onbedui dend. In Antwerpen had hq vry eenzaam geleefd en de dagen waren er verdeeld geweest tussen sla pen op zijn hotelkamer, tevreden wandelingen in de stad en het optreden in De Gouden Haan. Nee, de verbinding lag ergens anders: op de plaats die Slui ter had gewezen. (Wordt vervolgd) geving onmogelijk is, onder de aandacht van de Cubeanse regering blijven bren gen. De Amerikaanse regering vertrouwt dat het Cubaanse volk in staat is de kuiperqen van het internationaal com munisme te onderkennen en te verwer pen die gericht zyn op vernietiging van de Cubaanse democratische instellin gen en van de traditionele en tot weder- zqds voordeel strekkende vriendschap tussen de Cubaanse en Amerikaanse volken". Advertentie onmiddellijk kan verlichten.' Het beroemde y CANADESE geneesmiddel tegen hoest en verkoudheid. ;'V5' "5'v V -..V-'T'-jU» - pij apothekers en drpg^strin Alleenverkoop: HACO N.V. -'Maastricht APELDOORN, 27 jan. De politie is er maandagavond in geslaagd een autodief te arresteren, nadat kort te' voren door de Zwolse politie de dief stal van een auto bekend was gemaakt. Een radiowagen, die op de Zwolse weg reed en die het bericht had opgevan gen zag reeds spoedig het voertuig met zeer hoge snelheid naderen. Onmiddel lijk werd een achtervolging ingezet waarbij de autodiqf voorlopig de snel ste wist te blqven. Bq de gedenknaald aangekomen meende de dief slim te zyn. Hq zag een donker weggetje en reed daar met een flinke zwaai in, doch bemerkt toen, dat hq op de spoor- lqn verzeild was geraakt. Toen was het spel uit. Het was voor de politie nu nog maar een klein kunstje om de vluchtende man, een 34-jarige mole naar, in de kraag te grijpen. Man en auto werden naar het bureau over gebracht. HEILBRONN, 27 jan. (Reuter) - De rechtbank van Heilbronn, in West- Duitsland, heeft gisteren besloten geen vervolging in te stellen tegen een 30-ja- rige metselaar, die een jongetje van tien jaar een pak slaag had gegeven omdat hij bezig was op een oorlogsmo nument hakenkruisen te kladden. De vader van het jongetje had een aan- klacht ingediend, doch de metselaar be riep zich op de oproep van bondskanse lier Adenauer. De openbare aanklager te Heilbronn meende dat de man het recht had gehad de jongen een pak slaag te gev. In het ergste geval had hij een vergeefbare vergissing begaan. Te Darmstad zijn gisteren twee Hon gaarse studenten wegens anti-semiti- sche uitlatingen tot twee maanden ge- vangenstraf veroordeeld. In Wupper- tal kreeg een man wegens belediging van Joden zes weken gevangenisstraf. Bq hem gold als verzachtende omstan digheid dat hy dronken was geweest. DEN HAAG, 26 jan. De organisaties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf hebben zich vandaag ernstig beraden over de actuele proble men waarvoor de bakker zich gesteld ziet. Dit in goede verhouding gevoerd overleg heeft geleid tot de instelling van een commissie van goede diensten, tot wier taak het behoort te trachten zowel bestaande moeiiykheden uit de weg te ruimen als in breder verband een stu die- en gespreksbasis te vinden voor de problematiek van de bakkerij. In be doelde commissie hebben alle vorenge noemde organisaties zich doen vertegen woordigen, zo delen zy mede. In ons bericht over de trekking van de 2% premielening Zuid-Holland 1959 (onze edities van 25 januari) stond abusievelijk vermeld dat een premie, een prijs van f 500, gevallen was op no. 16 van serie 29672, dit moet zijn no. 10 van serie 29672. Voorts is op nummer 2 van serie 33654, in tegenstelling met ons bericht, geen premie gevallen. NEW YORK, 25 jan. De geconsoli deerde winst van de Standard Oil Com pany of New Jersey over 1959 wordt geschat op 626 miljoen dollar tegen een winst van 562,5 miljoen dollar over het voorgaande boekjaar. Dit betekent een winststyging van 11,3% t.o.v. 1958 Per aandeel steeg de winst van 2,72 tot 2,91. De i.ogere winst is in de eerste plaats te danken aan een recordomzet qn een meer efficiënte werkwijze. DEN HAAG, 27 jan. De nationale Raad voor Maatschappelqk Werk Re®* in een rekest aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zqn bezorgdheid uitgesproken over de voorgenomen wijziging van de loterij- wet. Dit voor wat betreft de mogelijk heid tot het beschikbaar stellen van geldprijzen in door de minister v»n Justitie goedgekeurde loterqen en prijs vragen en het daarmede samenhan gende wetsontwerpIoterqbelasting (no. 5787), waardoor bepaald wordt, dat met uitzondering van de in artikel 4 sub 1 benoemde gevallen 20 pet. be lasting over de waarde van de gewon nen loterq-prqzen zal worden geheven. De Raad is de mening toegedaan, dat de mogelqkheid tot het beschik baar stellen van geldprqzen in combina tie met de voorgenomen belastinghel- fing voor de caritatieve instellingen m ons land, die van loterqen en prijsvra gen als middelen voor hun fondsen-wer ving gebruik maken, een ernstige han dicap zullen gaan vormen. Immers bq het verlenen van een ver gunning door de minister van Justitie wordt uitdrukkelqk bepaald, dat van de bruto-opbrengst tenminste 60 Pct: ten goede dient te komen aan het doei en dat voor noodzakelqke kosten voor prijzen, advertenties, drukwerk, e. ti met meer dan 40 pct. mag worden be steed. De instellingen die prqsvragen en lo terqen organiseren zijn dus gehouden- de kosten van een dergelijke actie zo veel mogelijk te drukken, hetgeen tot dusverre in de meeste gevallen bereikt kon worden door de prijzen of wel gra tis, dan wel tegen sterk gereduceerde prqs ten behoeve van het charitatieve doel te verkrqgen. Na een verdere ontwikkeling van de bezwaren, verzoekt de Raad dringend gezien de moeilijke financiële situatie waarin het merendeel der caritatieve instellingen verkeert, te willen bevor deren, dat de voorgenomen belastinghef fing niet zal worden toegepast op lote rijen en prijsvragen ten bate van cari tatieve instellingen. I NIJMEGEN, 26 jan. In de afgelo pen nacht werd de brandweer van Nij megen en ook die van Beuningen-Weujt gealarmeerd voor een felle brand in de boerderq van de landbouwer Nielsen M het Maas- en Waalkanaal. De boer Niel sen en zyn familie werden door het vuur verrast en konden zich ternau wernood redden. Er viel niet meer te denken aan het redden van de land- bouwmaterialen en vee. De oorzaak van de brand Is onbekend. De boerde rq was verzekerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4