Tweede Kamer wil meer goedkope volkswoningen Het celibaat een sieraad van het priesterschap WYBERT üt K.V.P.-lid Andriessen dreigt met indiening van mode Westduitse officier bekent te hebben gespioneerd Nazi-onderwijzers weer voor de klas Geknoei met huur koopcontracten Proces tegen Horst Ludwig voor hooggerechtshof te Karlsruhe Een vis op 11.500 meter diepte Brief van Ulbricht aan Adenauer M. Nijhoffprijs Weinig bewondering voor subsidiebeleid Vertegenwoordiger uit Alkmaar staat terecht Het vermiste vliegtuig in Suriname VOOR RUSSISCHE GEHEIME DIENST PAUS TOT ROMEINSE SYNODE: Wapenstilstand bij Labour Ziekte van Bevan WOENSDAG 27 JANUARI 1960 PAGINA 7 produkt Voorkom heesheid Rijdende showroom vol elektrische wonderen Memisa durft nu te hopen op een half miljoen Volendam als recordhouder Crote plannen wachten Melkbussen van plastic Inzittenden ongedeerd Examens "Uv i •r.,.-v?s: v-.-'v rft Ay- V-/V" f l":' FREIBURG, 26 jan. (KNP) Zeer vele nazi-onderwijzers geven momen teel weer les op de scholen of vervullen zelfs vooraanstaande functies in over heidsinstellingen. Het is het gevolg van het bijna automatisch uitgevoerde arti kel 131 van de schoolwet in de Duitse bondsrepubliek, volgens welke nazi-leer krachten in hun rechten werden her steld. Dit verklaarde de Katholieke On derwijzersbond in' Baden, in verband met de anti-Joodse gebeurtenissen in de bondsrepubliek. De scholen, aldus de Onderwijzers bond, staan vaak voor zeer grote moei lijkheden, omdat de nazi-geest nog in me nig gezin, ook in de dorpen, heerst. De socialistische leider prof. Carlo Schmidt heeft in de Bondsdag in zpn verklaring over de heropleving van het nazisme, gewezen op de schuld van ouders en on derwijzers. Hij heeft er echter enige ver geten aldus de Onderwijzersbond, na melijk het parlement en de onderwijs- autoriteiten in de provincies. Men heeft tevens nagelaten om enige bijzondere bepalingen aan artikel 131 toe te voegen. De staat van dienst van alle oud-nazi functionarissen, in het lüijzonder van de genen, die leidende functies in het schoolwezen vervullen, dienen herzien te worden. Voor de verdere uitoefening van hun functie dienen uitgesproken be wijzen van een veranderde politieke overtuiging aanwezig te zijn, aldus de Onderw^jzersorganisatje. BraziliëVolgens een officiële op gave zijn er zeven doden na de overstro mingen die sedert zondag de stad Caran- golas in midden-Brazilië teisteren. In de pers is er echter sprake van vijftig doden. (A.F.P.) BERLIJN. 27 jan, (Reuter) De Oostduitse communistische leider, Wal ter Ulbricht, heeft bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland een brief ge zonden waarin hij onder meer zegt dat Oost-Duitsland zijn bondgenoten om ra ketten zal vragen indien West-Duitsland niet ophoudt met ,,de uitrusting van zijn strijdkrachten met atoomwapens." Oost- Duitsland zal overeenkomstige maatre gelen nemen, aldus Ulbricht die een volksstemming in beide delen van het land voorstelt over ontwapening in Duitsland en de gehele wereld en over het sluiten van een vredesverdrag. In Bonn wilde een woordvoerder van de Westduitse regering geen commen taar on de brief leveren. Als de berg niet naar Mohammed komt, komt Mohammed naar de berg. Door deze gedachte geleid trekken vier grote electriciteits-maat- schappijen, te weten de PGEM, de PLEM, de IJsselcentrale en de PUEM beurtelings met een moderne publici- teits- en tentoonstellingswagen naar gebieden, waar geen showroom is, om de bewoners met hun elektrische ap paraten in kennis te brengen. Aan deze wagen is iets heel bijzonders, want hij heeft een aan weerszijden uitschuifba- re carrosserie. Eén druk op de knop en de breedte van het voertuig is uit gerekt van 2,45 tot 6,5 m., zodat men een nuttige vloeroppervlakte heeft van ongeveer 50 vierkante meter. Boven dien zijn dan drie bordessen te voor schijn gekomen, die het in- en uitstap pen gemakkelijk maken. Een 45-tal be zoekers, comfortabel gezeten, kan nu in de wagen lezingen en demonstraties bijwonen. In Veenendaal, waar mevrouw Van den Berg met een prettig en vlot praat je een uitleg geeft van allerlei elektri sche wonderen, zoals een fornuis, gril- ler, volautomatische wasmachine en wat dies meer zij, terwijl de heer H. van Manen als commandant zorgt, dat verschillende installaties goed functio neren en nu en dan als filmoperateur optreedt, trekt de wagen veel bekijks. Over een poosje mag men in IJssel- stein zijn ogen op het gevaarte, dat sierlijk van lijn is, uitkijken. De wa gen ondervindt zelf de zegeningen van elektrische energie door een verwar ming onder de vloer en luchtverver sing door een ventilator, terwijl voor verlichting zeventig buizen en lam pen gemonteerd werden. De wagen, die een unicum is voor ons land, werd gebouwd als oplegger door de carrosseriefabriek Renova N.V. te Hilversum voor het Technisch Handelsbureau Minerva N.V. te Am sterdam, de licentiehouder van het Frans octrooi in ons land. De uitvinder is Henri Houdart, een textielfabrikant. Natuurlijk kan de ,'Deplirex", zoals deze carrosserie heet, ook voor ande re doeleinden gebruikt worden. Het leger in Duitsland gebruikt hem als operatiewagen. Verder is hjj te gebrui ken als polikliniek, rijdende werkplaats of reizend theater. Er bestaat ook een Amerikaans systeem, waarvan 27 wa gens in colonne een reis van twee jaar om de wereld maken, als recla me voor enige grote firma's. Deze aravaan komt 7 juli in Amsterdam. Advertentie De administratie van de Memisa, de Medische Missie Actie, ver keert in feeststemming. De da mes, met mej. A. M. van der Lugt aan het hoofd, doen niet veel anders dan het openen van giro-enveloppen en het sorteren der strookjes. De giften stromen zo overvloedig binnen, dat het hen wel eens sprakeloos maakt. Vanwaar die onverwacht grote be langstelling voor de Memisa? Hebben de predikanten het hart der parochia nen weten te treffen? Begint het tot brede lagen door te dringen, dat de missie zonder de medische bijstand gedoemd is tot mislukking? Mej. Van der Lugt weet het ook niet, maar heeft een dergelijke stortvloed in haar tienjarige functie van admini stratrice nog nooit meegemaakt. Op getogen vertelde ze ons, dat het kwart miljoen al was bereikt, samenge bracht door 729 parochies. De op brengsten van 600 parochies worden nog verwacht. Voorlopig heeft de pastoor van Vo- lendam het record geboekt van ruim f 2200,-, een resultaat waarop hij te recht trots is. Daarnaast mag het bu reau van de Memisa, dat binnenkort zijn nieuwe pand betrekt op de hoek van de Heemraadssingel en de Rochus- senstraat in Rotterdam, ook tal van particuliere giften in ontvangst ne men. De administratie van de Memisa volstaat er niet mee om de gelden dankbaar te aanvaarden, maar Iaat haar weldoeners sinds kort ook weten, wat er voor hun bijdragen gekocht wordt. De reacties op deze methode zijn bijzonder sympathiek en de Me misa bereikt bovendien, dat de inte resse wordt gestimuleerd. Ook goe deren in natura stromen binnen. Ho tel De Witte Brug in Den Haag zond zes grote dozen vol gebruikte, maar nog in zeer - goede staat verkerende handdoeken, een welkome gift, die mej. Van der Lugt het idee aan de hand deed, ook andere hotels eens te polsen. Een pharmaceutische fabriek in Amsterdam liet onlangs een partij geneesmiddelen in het souterrain van de Memisa deponeren van zeer grote waarde. Aan de deur mocht men tweemaal een bedrag van f 1000,- incasseren, eenmaal afgedragen door een zeeman en eenmaal door een heer op leeftijd. Beiden waren getroffen door de pren ten, die het bureau aan de vensters heeft gehangen, en beiden gaven het geld in ëen spontane opwelling. Maar even spectaculair is de gift, die giste ren iemand kwam brengen; zijn eerste AOW-uitkering. En de tien gulden van een vrouw, die bekende, dat ze niet wist hoe ze de week door moest komen. Dit zijn allemaal onvergetelijke er varingen voor mej. Van der Lugt, die 10 jaar geleden nog een jaarlijkse om zet had van f 10.000 en het vorig jaar voor een kleine drie ton aan genees middelen en instrumentarium naar de missie kon zenden. Ze rekent nu vast op het halve miljoen, dat grote bedrag, waaraan niemand in ernst gedacht had. De eerste bestelling, 300 ziekenhuis bedden, is al geplaatst, en mej. Van der Lugt heeft grote plannen. Ze hoopt nu wat meer benodigdheden voor ziekenhuisinrichtingen te kunnen aanschaffen. Daarbij is het goed te bedenken, dat ze nog maar een fractie van de behoefte kan dekken. Iedere week komen er 70 aanvragen binnen van missionarissen en zusters en de nood, die dikwijls uit die brie ven spreekt, is hartroerend. Ook buitenlandse priesters doen wel een beroep op de Memisa, die immers nergens ter wereld haar gelijke vindt. Waar mogelijk springt de Memisa dan bij, maar landgenoten worden op de eerste plaats geholpen. Voor hen immers heeft het thuisfront zich dit maal van een zo royale zijde laten zien. llllllllllllllllllllIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIillSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIillllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIlllltlllHIIIIH Behalve poëtisch bleek Francisco Carrasquer, die bekroond is met de M. Nijhoffprijs voor de verta ling van Nederlandse gedichten in het Spaans, zich ook heel prozaïsch te kun nen uitdrukken. In zijn dankwoord gis teravond na de prijsuitreiking noemde hij de poëzie ,,het kostbaarste export artikel van Nederland" en zijn verta lingen omschreef hij in accentvol Nederlands als ,,trapezewerk van paal tot paal". Achter de lange tafel van de Haagse raadzaal waren ditmaal niet de wet houders gezeten, maar de juryleden onder wie de voorzitter Antoon Coolen. Hij was het ook, die oorspronkelijke ge dichten declameerde, waarna de Spaanse mevrouw Felisa Lorda Alaiz de Spaanse versie van Carrasquer voordroeg. En zij deed dit op zo'n wij ze, dat de voorzitter van het Prins Bernhardfonds, prof. mr. G. J. Wiarda na afloop kon zeggen; „Wie het niet verstaan kon moet toch hebben geno ten, omdat het als muziek in de oren klonk". Daarna volgde de receptie, aangeboden door het gemeentebestuur. Onder de twinkelende luchters in de ,,rode" en .groene" kamers ontmoet ten elkaar dichters (als Roland Holst, Karei Jonckheere, Dolf Verspoor), ac teurs (als Joris Diels), ambassadeurs (van Spanje, België en Argentinië), en burgemeesters (van Den Haag en Am sterdam). Spanjaarden savoureerden Hollandse kaas en Nederlanders nipten aan Franse (Haute Sauternes 1945) wijn. Het was zo gezellig, dat mevrouw Carrasquer zich kon veroorloven het juryrapport over het werk van haar map. en de prijs, een enveloppe met 2000 gulden inhoud, achteloos naast zich neer te leggen op een tafeltje. T f oor hen, die in de nabijheid wo rn/ nen van zuivelfabrieken of van melkwinkels waar 's morgens in alle vroegte met veel geraas ijzeren melkbussen worden gelost of geladen, is het goed nieuws te horen dat het Nederlands instituut voor zuivelonder- zoek een onderzoek instelt naar d e bruikbaarheid van geluidlozemelk bussen van plastic. Het Officieel Or gaan van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond van deze week vertelt meer over deze bussen. Aangehaald worden de ervaringen die men bij proefnemin gen in Oostenrijk heef: opgedaan. Als voordelen worden gezien, behalve dus de eigenschap dat plastic niet pleegt te rinkelen, het lichte gewicht (een twin- tigliterbus weegt 2 kilo) tn de in ver houding geringe aanschaffings- en on derhoudskosten. De plastic bussen heb ben echter ook nadelen. Zo laten licht gekleurde bussen te veel licht door, wat funest is voor kwaliteit en smaak van de melk. Bovendi i zullen de spoelma- chines moeten worden veranderd om dat een stevige straal de lichte bus ge woon wegblaast, zo is in Oostenrijk ge bleken. En nu maar afwachten tot welke conclusie het Nizo komt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiii (Van onze parlementaire redacteur) OEN HAAG, 26 jen. Geen paniek stemming, maar wel een ernstige waar schuwing tegen overdrijving van liet streven naar een zo groot mogelijke V'jheid voor de particuliere woning- houw. Op dat thema waren gisteren bij behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid Wee beschouwingen van KVP-zijde ge baseerd. Zowel de heer Andriessen als a° heer Van Vliet hebben de gevaren aangetoond, die naar hun mening het hieiuve beleid van minister van Aart- scn kenmerken. Eerstgenoemde was vooral beducht, rat de particuliere louw zich bij voor- keur niet voor volkswoningen en met name niet voor die van de goedkope ca tegorie zal gaan interesseren. De heer van Vliet wilde het gehele subsidiebe- 'ei.d onder de loupe laten nemen. Hij z?i. dat nog altijd de woning als zoda nig wordt gesubsidieerd maar dat geen rekening wordt gehouden met het inko ken van de bewoner. Liet de er Andriessen weten, dat hij een motie zcu indienen wanneer de regering niet het aantal te bouwen volkswoningen van 37.500 met 5.000 zal verhogen, de hëer Van Vliet vroeg om een fundamentele herziening van het gehele subsidiebeleid en wilde de hiogclijkheid, dat gemeenten garan ties kunnen geven voor kredieten, waarmede de bouw van deze goedko pe woningen gefinancierd wordt. Beiden hebben hun bezorgdheid uit gesproken omtrent het niveau van de "Uren, die voor de nieuwe woningwet- Woningen te verwachten zijn. Huren van f 85,- per maand in de grote steden zou den betekenen, dat de eenvoudige man, Voor wie ze bestemd zijn, gemiddeld - 6200,- per jaar moet verdienen. In Am sterdam heeft 66 pet. van de beroeps bevolking nog een inkomen van 3.000 t°t f 5.000. Vaklieden, zoals de Bond van Bestuurders van Instellingen van Onroerend Goed, zien echter de bouw Het eens tot stand komen. De heer Andriessen vroeg dan ook alle waardering, die hij had voor de "orrectie, die de minister heeft aange bracht in zijn aanvankelijke plannen door zonodig 5.000 woningwetwoningen ®xtra te subsidiëren, om nog meer ze kerheid. Het woningtekort spitst zicli Advertentie steeds meer toe en juist bij de arbei ders en kleine middenstanders. Terwijl beide sprekers van de KVP- tractie in beginsel geen bezwaar had den tegen het beleid van de minister, werden van de zijde van de PvdA wel fundamentele bezwaren daartegen ge maakte, echter zonder dat reeds met een motie werd gezwaaid. De heer Bom- mer (PvdA) sprak de hoop uit, dat de minister zich zou laten overtuigen, dat zijn beleid er helemaal naast is. Hij vond, dat de subsidieregeling o.a. de zaak alleen maar gecompliceerder maakt en dat nog wel voor een rege ring die subsidies wil afschaffen. Van alle zijden werd er op aange drongen, dat de goedkope woningen^ voor moeten gaan en dat zij ook wer kelijk goedkoop moeten zijn. Niemand had er veel vertrouwen in dat dit zal gebeuren nu de nieuwe regeling ingaat. Men maakte zich algemeen met de heer Andriessen zorg over de stijging van de kosten vooral ook van de grond, die de bouw ongetwij feld zal gaan beïnvloeden. De heer Andriessen bleek ook onder de indruk van de nog altijd ook na de bouw van 750.000 na-oorlogse wonin- ALKMAAR, 27 jan. De officier van justitie bij de rechtbank heeft gisteren twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een vertegen woordiger, die zich te verantwoorden had voor tal van delicten: verduisterin gen, diefstallen, heling en valsheid in geschrifte. Via zjjn eigen handelsonderneming gaf verdachte radio's, televisietoestel len, wascombinaties, stofzuigers, pick ups, keukenuitzetten en kleding, in huur koop, waarbij de „Groninger Industriële Credietbank" als financieringsinstituut optrad. Ofschoon verdachte over de ja ren 1957 tot en met 1959 een omzet had gemaakt van 171.000, was hij toch failliet gegaan. Zijn onkosten waren zeer hoog, hij stopte het ene gat met het andere er betaalde zijn vele colpor teurs een eer hoge provisie. Met de 257 huurkoopcontracten, die hij in die drie jaar had afgesloten, was het niet hele maal in orde. De gegevens, die hij en zijn colporteurs over de kredietwaardig heid der adspirant-kopers verstrekten, klopten niet altijd. Verdachte maakte grote winsten, omdat hij boven de vast gestelde prijs nog een bedrag zette voor eerste aanbetaling. Tegen de technische medewerker van de vertegenwoordiger werd wegens ver duistering, heling en valsheid in ge schrifte een straf van een jaar en drie maanden geëist. Uitspraak 9 februari. PARAMARIBO, 27 jan. Een mili taire patrouille heef£ in west-Suriname, bij het indianendorp Sabanna, het vlieg tuig van de Surinaamse Luchtvaart Mij dat in het begin van de week neerstort te bereikt. Piloot en passagier van de Piper Supercub" bleken ongedeerd. De bestuurder, de vlieger M. A. Ayong, verklaarde dat hij tijdens de vlucht naar het landingsterrein aan de Kabalebo de koers kwijtraakte en ver dwaalde. Uit vrees benzinegebrek te krijgen, besloot hij tot een noodlanding in het moerassig savanneland dichtbij de samenvloeiing van de Tibiti- en de Cop- penamerivier. De landing verliep goed, doch door het wegzakken van de wielen ging het vliegtuig langzaam over de kop. De Piper Supercub" is slechts licht beschadigd. AMSTERDAM, 26 jan. Gem. Uni versiteit. Kand. pol. en soc. wetensch. mej. J. v.d. Boogerd, mevr. M. Meijer- Hofland en de heer M. Dijkstra Amster dam. Kerkelijk ex: J. v. d. Hoek, J. Verwey en B. Csanky. Copyright Stichting Wijnpropaganda KARLSRUHE, 27 jan. (Reuter) Voor het Westduitse hooggerechtshof te Karlsruhe is gisteren het proces voort gezet tegen een voormalige Westduitse marineofficier, de 35-jarige Horst Lud wig, die beschuldigd wordt van het prijs geven van geheime inlichtingen, van spionage bij geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland en van het aannemen van steekpenningen. Maandag, bij de opening van het proces, verklaarde Lud wig, dat agenten van de Russische ge heime dienst hem in de V.S. opdrach ten verstrekten door middel van een co de, bestaande uit kleine stippen aan de binnenkant van enveloppekleppen. Lud wig heeft het hof voorts meegedeeld, dat hem een pen is toegezonden waarin een vergrootglas zat om de intructies te ont cijferen, die hem verstrekt waren toen hij een opleidingscursus van achttien maanden voor vlieger in de Verenigde Staten volgde. Deze cursus eindigde in november 1957. Met Ludwig staat terecht de 34-jarige Fritz Briesemeister, een voormalige on der-officier van de Westduitse marine, die maandag verklaarde als tussenper soon opgetreden te zijn voor Ludwig toen die in de V.S. was. Verder zijn in deze zaak beschuldigd de zuster van Lud wig en haar echtgenoot, Werner Jager. Het hof heeft maandag meegedeeld, dat Ludwig en Briesemeister de Russische geheime dienst geheime inlichtingen hebben verstrekt over de Westduitse ma rine en Amerikaanse en Britse strijd krachten, waaronder militaire plannen en tekeningen. Werner Jager zou de Russen gegevens hebben doen toekomen uit een boek over de Amerikaanse strpd- krachten dat hem door Ludwig uit Ame rika was gestuurd. De zuster van Lud- wg, Hanni Jager wordt een „koerier- ster" genoemd. Het proces wordt bpge- woond door leden van de Amerikaanse, Engelse en Westduitse geheime dienst. Gisteren heeft Briesemeister ver klaard, dat Ludwig hem, tijdens zjjn ver blijf in de V.S„ twee geheime boodschap pen gezonden heeft, die Briesemeister aan Ludwigs vader had overbanaiga. De ze laatste was hiertoe uit Oost-Duitsland naar Bremerhaven overgekomen Brie semeister zei ook een lijst van NAVO- vlagsignalen verstrekt te hebben en een geheime lijst van vijftien personen, die door de Westduitse autoriteiten verdacht werden van het onderhouden van be trekkingen met Oost-Duitsland. °or" dat Ludwig naar de V.S. ging, hadden Briesemeister en Ludwig aan de Russen verslas: uitgebracht over het lossen van Amerikaanse tanks en andere voertui gen te Bremerhaven. Ludwig heeft gisteren ontkend de Rus- sen geheime inlichtingen verschaft te hebben vanuit de V.S. of Engeland Naar Ludwig nog zei, is hij niet uit louter winstbejag met spioneren begonnen. Ik dacht ook aan mijn vader" (de 61- jarige Emil Ludwig in Oost-Duitsland), aldus Ludwig. Het proces wordt voort gezet. De uitspraak wordt niet voor vrij dag verwacht. gen nt-g zwaar drukkende woning nood. Hij waarschuwde tegen de ver keerde indruk, die het zogenaamde „statistische woningtekort" kan wek ken. Men moet zich goed realiseren, dat daarin woningaanvragen voor hu welijk, vestiging of vertrek niet ver werkt zijn, evenals het grote aantal krotwoningen, dat nog opgeruimd moet worden, zo zei hij. Hij verzocht de Ka mer het grote gevaar toch niet te on derschatten. Jeugdcriminaliteit e.d. hebben nun diepst' oorsprong in de wo ningnood, die men terecht een kanker gezwel kan noemer omdat het niet gelukt is ons volk tot solidariteit te brengen. De lieer Van Eibergen (AR) wilde het daarheen sturen, dat goede en goedkope bouwplannen voorrang krij gen. De heer Van der Peyl (CH) vroeg de aandacht voor de rampgebieden, waarin het statistische woningtekort he lemaal een fictie is geworden. In pro vincies als Zeeland en Groningen, waar men met enorme voorraden krot- en noodwoningen zit en tegelijk een ver- trekoverschot, is er dan zogenaamd he lemaal geen woningtekort meer, om dat de domme cijfers dat aanwijzen. Hij vroeg om een andere verdeelsleutel voor de toewijzing van contingenten in deze provincies. De heer Westerhout (PvdA) vroeg de aandacht voor problemen van ruim telijke ordening. De lokale autoriteiten gaan nu al beslissingen nemen, terwijl de Kamer nog niet aan de behandeling toe is over de bestemming van de na tionale grond. In dit verband herinner de hij aan wat er gebeurt rond de Nieuwe Waterweg, waar gemeenten nu lokaal al de zaak gaan aanpakken ter wijl de Kamer nog steeds wacht op de behandeling van het wetsontwerp ruim telijke ordening. Waarom heeft Rotter dam 'zo maar een hele statellietstad (Ca- pelle aan de IJsel) kunnen contracte ren? Voor Den Haag propageerde hij geen satellietstad maar uitbreiding met een grote gemeente bijv. Zoetermeer. (Van onze Londense correspondent) LONDEN. 27 jan. De ernstige ziekte van Bevan, waaraan gisteren in het Lagerhuis zowel de plaatsvervan gende regeringsleider, minister Butler, als de leider van de oppositie, Hugh Gaitskell, vriendelijke woorden wijd den, is waarschijnlijk de voornaamste oorzaak, waarom nu in de Labourfrac- tie wordt verwacht, dat het niet tot een uitbarsting zal komen op de bij eenkomst van het landelijk hoofdbe stuur van de Labourpartij. Deze bij eenkomst, die vandaag plaats heeft, zou beginnen met de bespreking van mogelijke wijzigingen in het politiek program van Labour, vooral ten aan zien van de kwestie van verdere na tionalisatie van de Britse industrieën. LAUSANNE, 26 jan. (Reuter) Pro fessor A. Ficcard, de Zwitserse ontwer per van de duikgordel Trieste, die za terdag in de Stille Ooeaan een diepte record heeft gevestigd, heeft meege deeld dat zijn zoon Jacques, die aan de duik van zaterdag heeft deelgenomen, op 11.500 meter diepte een vis van on geveer 30 centimeter heeft waargeno men. Professor Piccard is daarom van oor deel, dat de mening dat op deze diepte geen leven mogelijk is door de ontzag lijke druk van het water, verkeerd is. De waargenomen vis was zich deze reusachtige druk niet bewust en zwom rustig verder. Dit was mogelijk, omdat de inwendige druk gelijk was aan do uit wendige, aldus professor Piccard. tegenwoordig de opleiding af moet zijn. „Ëen onwetende, een onbekwame kan en mag niet tot priester gewijd worden". De paus waarschuwde tot voorzichtig heid bij de keuze van de studie en de boeken, daar niet alle goed zijn en niet alle in overeenstemming met de leer der Kerk, De huidige literaire overpro duce, aldus de paus, betekent een ern stig gevaar voor geestelijke verwarring. Als de drie bronnen voor de leer, de tucht en de heiliging noemde de paus de kennis van de H. Schrift, de Kerkvaders en de grote meesters der filosofie, der teologie. der liturgie en van het kerke lijk recht. Hij waarschuwde uitdrukke lijk tegen de verleiding van „originele en allernieuwste" inzichten. De paus ci teerde hier de vroegere kardinaal-aarts bisschop van Milaan Schuster: het per soonlijke subjectivisme maakt in de theologie ketters, in de ascese leidt het tot inbeelding, in de discipline brengt het ongedisciplineerdheid De tweede algemene vergadering der synode heeft 237 artikelen afgewerkt. Na de 83 van de eerste dag resten er voor de laatste algemene vergadering nog 465 artikelen voor behandeling. De vergadering van gisteren was voorna melijk gewijd aan de zielzorg. De be handeling van de artikelen 167 tot 206 over de positie der religieuzen laat ver wachten, dat de religieuzen in de ziel zorg directer verbonden zullen worden met de bisschop. Hieruit concludeert men in Rome reeds, dat het concilie de positie van de bissohoppen verder zal verstevigen. Artikel 219 noemt het een ernstige plicht der autobestuurders nooit het leven van anderen of zichzelf in gevaar te brengen. Naar het KNP te Rome verneemt, behoort tot de agendapunten van de Synode de vermaning, dat geen katho liek mag geloven tegelijk God en Zijn vijanden, tegelijk de Kerk en haar ver volgers te kur.nen dienen. Degene die voor een partij stemt, welke zonder zelf atheïstisch of ketters te zijn atheïstische of ketterse partijen onder steunt, valt onder excommunicatie. De gelovigen wordt verder verboden ge schriften van protestantse, modernisti sche, atheïstische of materialistische strekking te lezen. Ook is het hun ver boden, al is het maar uit nieuwsgierig heid, deel te nemen aan bijeenkomsten van godsdienstige secten, van spiritis ten en dergelijke. Uitvoerige voorstel len worden de Synode ook gedaan ten aanzien van sport, film, televisie en tourisme. ROME, 27 jan. (KNP) Paus Joan nes XXIII heeft gisteren bij zijn toe spraak ter opening van de tweede dag der Romeinse Synode zijn grote bekom mernis uitgesproken over de priesters, die door hun hunkering naar gezelschap en liefde nadeel hebben berokkend aan het aanschijn van God, van de Kerk en van de hun toevertrouwde zielen. De paus sprak hierover in zeer, voorzich tige bewoordingen. Hij wees erop, dat het bisdom Rome hier niet bij was be trokken, maar wel andere gebieden in de wereld. De paus verklaarde „ten zeerste bekommerd te zijn, omdat ve len om nog een beetje van hun verlo ren waardigheid te redden aan het fan taseren slaan over hetgeen mogelijk of nuttig zou zijn voor de Kerk, namelijk af te zien van datgene, wat eeuwen lang een der edelste en reinste sieraden van het priesterschap is geweest en blijft. De wet van het coelibaat blijft altijd een herinnering aan de gevechten uit he roïsche tijden, toen de Kerk strijden moest en dat met succes deed voor de overwinning van haar glorierijke naam, die steeds een teken van de overwin ning is: de Kerk van Christus vrij, kuis en katholiek". In dezelfde rede behandelde de paus ook problemen rondom de opleiding van de priester. Hij wees erop, dat vooral Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7