voor Nieuwe voorschriften bisdom Rome vrij streng Voorstellen der synode min of meer geheim Geen nieuwe mode-impuls hij Saint Lau Laatste werkvergadering Romeinse Synode West-Duitsland worstelt met probleem der democratie Kind in vlammen omgekomen Film Kleuren bizar en daverend H H D Mgr. Alfrink opent nieuwbouw van St. Bonifatius-Lyeeum Antisemitisme is een symptoom van Bonns tekortkomingen Rijkspersoneel moet werken! VOORIAARSCOLLECTIES IN PARIJS Mode van morgen gemakkelijk ■V PRESIDENT^VAN JTNAI BRITU": Staking in België Nederlander in Lon den gearresteerd J V B DONDERDAG 28 JANUARI 1960 PAGINA 7 iRKd°pLV™' r8 jan. Gistermorgen gew6 vierjarige Age Bruining ernstig t0 0,1<' geraakt en later overleden 'n Bij terwijl zjjn moeder Je keuken was, de inhoud Verdacht van fraude Vele „vrijwillige handen" maken licht werk - Doe-het- zelf-actie in Bom, Buchten en Holtum lp®: Wat is een zinkstuk? Zonen van het Verbond leren bij Veroime Van de aufo m de cel 'Van onze Romeinse correspondent) ROME, 28 jan. Onder voorzitter- seliap van de Paus zijn de 1300 geeste- Ülten die uitgenodigd waren om de Romeinse synode bij te wonen, in drie Plenaire zittingen bijeen geweest. Deze bonden plaats in de Zaal der Zegenin- £<m. die boven A i voorhal van de Sint- "leter gelegen is. Elke vergadering "Pende de H. Vader met een Latijnse ""spraak. De bisschop van Rome ''entte zich tot zijn priesters en stelde "un gewijde mbt mot zijn verplichtin gen hen voor ogen. De thema's, waar over de Paus sprak, werden aangege ven door de titeis dier toespraken: Het '"g priesterambt vordert een heilig 'even; Het hoofd, het hart en de tong lan de priester en Priester en herder. ln 's pausen tweede rede was een pas age gewijd aan de hoge waarde van "et celibaat. Gedurende de laatste allo cutie kwam de Paus te spreken over Je speciale moeilijkheden in het bisdom Rome. P® stad eeft zich in enkele tien- allen jaren uitgebreid tot een metro- Pool van twee miljoen zielen. 220 we- 'eldherën en 370 ordesgeestelijken oefe nen er heden de zielzorg uit. Dit is een Priester op 3300 zielen (in Nederland een voor ongeveer 500 zielen), zodat het gemiddelde in Rome ongeveer drie braai hoger ligt dan in geheel Italië. P&arnaast echter vraagt het centrale Pestuur van de Kerk, de vele daarmee samenhangende instellingen, de te Ro ute gevestigde generalaten van tal van "rdes en congregaties een zeer aanzien lijke inzet van krachten van priesters, "ie de Kerk dienen, maar op indirecte Mjze in de zielzorg werkzaam zijn. De directe zielzorg in Rome zal evenwel in de grootste moeilijkheden komen, als Pit de gelederen der laatstgenoemde categorie niet vele vrijwilligers voort kwamen, die naast de hen opgelegde taak, de parochiegeestelljkheid voort durend in haar arbeid bijstaan. De door de commissie voorbereide stof, onderverdeeld in 770 artikelen, werd op de zittingen voorgelezen. De deelnemers werd de tekst in druk verschaft. Deze tekst moest echter na de laatste bijeenkomst weer ingele verd worden. Tot de H. Vader de de finitieve lezing uitvaardigt blijven de ontwerpen (min of meer) geheim. Of schoon voorstellen en bezwaren tij dens de synode schriftelijk ingediend konden worden, lag het accent der vergaderingen het solemnele ritu eel. Eerder dan werkvergaderingen hadden de bijeenkomsten het karak ter van een plechtige afsluiting van de arbeid, die gedurende een jaar niet slechts door enkele honderden deskundigen, maar ook in de paro chiële kernen en door geestelijken en leken individueel gedaan was. Wij meldden eerder, dat de opgestelde wetten, richtlijnen en aansporingen gegroepeerd zpn in drie afdelingen: over de geestelijkheid, over de gelo vigen en de zielzorg en óver de Ker kelijke goeder'-. Juist met het oog op het feit, dat de voorstellen der synode ".iet openbaar zijn, strikt genomen zelfs geheim, is het nog niet mogelijk een goed bestu deerd overzicht van het geheel te krij gen. Hetgeen doordruppelt of uitlekt, zijn maar al te vaak in dier mate uit hun verband gehaalde details, dat men, verre van de komende diocesane wet geving te Rome te leren kennen, zich af zou vragen, waar al dat werk wel goed voor was. Alléén de boulevard-pers werpt zich met grote vreugde op bijvoorbeeld de vraag, hoe toch de traditioneel gekle de vrouwelijke religieuzen, die voor hun arbeid in een auto moeten rijden, met al die kappen op, het er levend in het verkeer afbrengen, en hoe zij BERLIJN, 28 jan. (UPI) De pre- democratie, sident van B'nai Brith, de rabbijn clr. 1 slechts een Joachim Prinz, heeft te West-Berljjn Verklaard dat het na-oorlogse Duits land niet in staat is gebleken tot het bouwen van een democratie op het Srondbeginsel van gelijkheid voor alle 'assen en menselijke waardigheid. Dr. Joachim Prinz heeft een bezoek gebracht aan de synagoge in Berlijn waaruit de "uzi's hem in 1937 hebben verjaagd, "et hoofddoel van zijn bezoek was een "nderzoek naar het anti-semitisme in JVest-Dultsland. „Het probleem Is niet "et anti-semitisme", aldus verklaarde Jr. Prinz, „het probleem is de Duitse (Van onze Brusselse correspondent) Brussel, 28 jan. Met het oog op Je door de socialisten uitgeroepen vier entwintig-uur-staking van maandag heetf ?e Belgische minister-president, Eys- gisteren het stakingsverhod uit gevaardigd voor het rijkspersoneel, «oewel in België het stakingsrecht is gewaarborgd meent de premier het uit gesproken politiek karakter van deze staking te kunnen inroepen om het rijks personeel de arbeidsplicht op te leggen. He premier heeft aan zijn bevel finan ce sancties verbonden. Voor een dergelijk stakingsverbod jjestaat er een vrij recent precedent. Hrie jaar geleden paste ook de toen malige socialistische premier. Van Ac- IpJ.. sancties toe op Iaden van de chris- ,61'jke vakbonden die toen in de spaar kassen een staking hadden uitgeroepen. P noteren valt dat de staking reeds è'steravond om tien uur een aanvang uf.eR genomen bij de spoorwegen en 'J de PTT. Vanavond om tien uur de staking beëindigd. In radio Zp TV wordt door de socialisten van "s uur hedenochtend gestaakt. De I-gering, krachtig gesteund door de "nsteliike en liberale vakbonden, zul len - alles in het werk stellen om op a grote spoorlijnen het verkeer zoveel WgSa'ijk gaande te houden. De rijks- het heeft bevel gekïegen eventueel kef, verzet der stakingspiketten te bre- Vjij. een blik petroleum in de kachel ('e n" ®r ontstond een steekvlam die Jepd van b°t jongetje in brahd huln Keraken. De moeder die op het vond uroep van het j0,,KRt.je toesnelde hoek m®t brandende kleren in een te d Van de kamer- z'i wist het vuur wa"0ven "iet behulp van een deken, Jcc'ri ze hRt kind van zijn kleding ont- DaI ?n naar het ziekenhuis bracht. O,-»., Is het in de loop van do avond ptleden. de moeder met het kind op et'inv,aar het ziekenhuis was, ontstond Weer- IJ huis o'iieuw brand. De brand- Jat a' ie het vuur bluste, constateerde and was ontstaan doordat een >n„^edie. Het anti-semitisme is van vele symptonen van Duitslands tekortkomingen in de op bouw van een op het beginsel van ge lijkheid voor alle rassen en menselijke waardigheid gebasezrde democratie". „Wat het huidige Duitsland nodig heeft is een opvoeding niet door verkla ringen, maar door voorbeelden. Een de mocratie vaarin nazi's hoge plaatsen bezetten is gedoemd tc worden gewan trouwd. Het is moeilijk zich voor te stellen hoe ondemocratische leraren de jeugd een democratische opvoeding zou den kunnen geven, en evenmin kun nen voormalige nazLrechters het soort recht uitoefenen dat' in deze noodtoe stand vereist is", aldus dr. Prinz. Hjj zei diep onder de indruk te zjjn van de po ging die in West-Berlljn door de gehele samenleving ondernomen wordt om „eerlijk en openlijk het probleem van de jonge Duitse democratie te analy seren". Op 30 januari 27 jaar geleden op die dag had in Duitsland Hitler's Machts- übernahme plaats zal dr. Prinz pre diken in de ontwijde synagoge van Keu len. Daar is vier weken geleden de golf van anti-joodse excessen begonnen. op een buitenweg eventueel een band moeten omleggen. (Zwarte) Overalls voor nonnen? De priesters moeten behalve de hun voorgeschreven ton suur zich eenvoudig laten knippen, als liet de Romeinse clerus zich per manent watergolven! Wij maakten het mede, dat een scooterreparateur in alle ernst de klanten afraadde thans een tweede- of derdehands bromfiets te kopen. Want binnenkort mogen de paters en pastoors immers niet meer op een scooter zitten en al die tweedehands vervoersmidde len komen dan voor een prikje op de markt! Voor zover men veel serieus kan oor delen u t de berichten, ziet het ernaar uit, dat de nieuwe voorschriften voor geestelijken en leken vrij streng zijn. De H. Vader wil, dat Rome ook het voorbeeld gaat geven en niet alleen de regels. De ■•'rus haalde hierbij het Ro meinse grapje aan over de beelden van St.-Pieter en St.-Paul voor de Vaticaan se basiliek. Petrus draagt een boek, symbool van het leraarsambt, Paulus een zwaard. De betekenis is, zeggen de Romeinen, dat hier de wetten gemaakt worden en wijzend op Paulus' naar de verte gericht zwaard en dat ze elders uitgevoerd worden. Allen, maar in de eerste plaats de verantwoordelij ken hebben, zei de H. Vader, de streng ste plicht om het heilig karakter van de eeuwige stad te bewaren. Het schijnt zelfs, dat degenen met de straf van de excommunicatie bedreigd worden, die aan wetten of bepalingen meewerken, welke dit heilig karakter van Rome zouden aantasten. Uiteraard slaan vele bepalingen e'n onderdelen daarvan op de specifieke plaatselijke (of landelijke) toestanden. Het valt bijvoorbeeld op, hoe men hier moeilijkheden heeft met het sacrament der zieken. Te vaak durft de familie niet tjjdig een geestelijke bij een zwaar zieke of stervende te halen „omdat hij anders zo zou schrikken". De synode wijst hier op de noodzaak van het on derricht der mensen en bepaalt, naar verluidt, dat de kerkelijke bedienaar de zieke dient te wijzen op de genade van het H. Oliesel en dit sacrament ook volgens het ritueel moet toedienen, en niet verkapt als ging het om een soort zegen. Het is wel zeker, dat wederom de aandacht gevestigd zal worden op de onmogelijkheid voor een katholiek om christen en communist tegelijk te zijn. Ook eist de bisschop var Rome het telkens weer bestreden recht op, dat zelfs in de verkiezingstijd dit de ge lovigen duidelijk gemaakt wordt. In Rome zal een diocesane raad worden opgericht onder voorzitter schap van de kardinaal-vicaris. Deze raad zal het eendrachtig werk van de geestelijkheid, de katholieke actie en andere vormen van het lekenaposto- laat moeten bevorderen. Aan de socia le gerechtigheid zijn ernstige para grafen gewijd. Ook de clerus moet zich bewust zijn van zijn burgerzin en handelen als een goed staatsburger. Waaronder ook de plicht valt de ver schuldigde belasting te betalen!, maar naar het schijnt zullen de verbodsbepalingen voor de clerus ten aanzien van het bezoek van open bare vermakelijkheden worden ver scherpt. Dat weer de Romeinse steek en het manteltje (de „plank") gedra gen moet worden inplaats van een baskenpetje, doet velen somber aan. Hoogst belangrijk wederom is, dat met kracht gestreefd moet worden om het parochiële leven te versterken. Er zal verder een coördinatie komen tus sen de tijden, waarop ln de verschillen de parochiekerken de H.H. Missen ge lezen worden en,voortaan zal er onder elke H. Mis op zondag een onderrich ting zijn niet zoals vaak in de zuidelijke landen het gebruik is terwijl de H. Mis doorgaat, maar na het evangelie en zo enigszins mogelijk door de celebrant zelf. Wij vernemen dat ook het bestuur van het Romeinse bisdom technisch veranderd zal worden. Rome zal in vier territoria worden gesplitst met aan het hoofd van elk gebied een wijbisschop, die de normale episcopale zielzorg- taak krijgt onder de kardinaal-vicaris en de vice-regent. Soms wandel ik zó maar een bioscoop binnen. Dat is cultureel gezien natuur lijk niet verantwoord, maar ik doe het dan ook alleen op die spaarzame ogenblik ken dat ik de weelde onderga van mij te ver velen. Dan wil het dus voorkomen dat ik, als een roman figuur, de sigaret bungelend in een mondhoek, een willekeurig buurt- bioscoopje binnen ga. Zoals laatst. Maar toen had ik het ook bijzonder goed getroffen. Na een uiterst leer zame documentaire over het leven der bijen werd ik onverhoeds gecon fronteerd met een film over het le ven van Lemmy Caution. U kent hem toch wel, Lemmy? De door Peter Cheyney gecreëerde figuur, die zich hoofdzakelijk onledig houdt met het drinken van dubbele whisky's, het schofferen van schoften, het achteloos over verse lijken heenstap pen en het argeloos bekoren van allerlei femmes fatales? Bij ons in Amsterdam noemen ze zo'n man een „ijskouwe". Welnu, wij, publiek, waren juist bezig ons van harte in te leven in zijn tumultueuze belevenissen, toen de film plotseling afknapte. Nu moet ik zeggen, ze gingen ook wél te keer op dat doek. Na enig technisch ge wroet in de cabine echter floepte het verhaal weer aan en hervatte Lemmy vol geestdrift de kaakslag, waarin hij zojuist was blijven steken. Het ging hem nog even goed af. Tien minuten nadien echter zaten wij wéér in de duisternis. Er ont stond nu enig gejoel in de zaal en er waren er die de beslissende eis van „Geld ferug!" lieten horen. Op dat moment ging het alles overkoe pelende en hevig ontnuchterende grote hcht op en verscheen een kogelronde heer op het toneel die bezwerend riep: „Dames en heren, wij hebben last van een kleine technische storing en er komt er nu nog één. Hartelijk dank voor uw medewerking". Dat van die medewerking was psychologisch bijzonder goed gezien, want nu waren wij allen een tikje medeschuldig. Het licht ging uit en wjj begonnen allen ijverig en be langeloos die volgende storing op te bouwen Zij viel midden in een rian te vechtpartij. Maar wij hadden onze medewerking collectief, zij het stil zwijgend, toegezegd en wij onder gingen de onderbreking dus zonder morren. Voor de rest ging het best. Lemmy knokte zonder inmenging van buiten af eenieder royaal in het gasthuis of op het kerkhof en tenslotte stonden wij met een zucht van tevredenheid op. Nu weet ik niet, hoe het u vergaat, maar ik vereenzelvig mij tijdens zo'n film dusdanig met de even nobele als doortastende hoofdpersoon, dat ik na de slotkus in de waan verkeer dat ik hem bén. Dat was ook nu het geval. Buiten gekomen begon ik dus ijverig te zoe ken naar een ongunstig uitziend per soon. Nu. ik had al spoedig een heer met mij niet bevallende gelaatstrek ken gevonden. Maar juist wilde ik hem een upper cut-a -la-Lemmy toedienen, toen ik gelukkig en te juister tijd ontdekte dat ik last had van een kleine tech nische storing. LONDEN, 28 jan. (UPI) De poli- !io heft gisteravond een 47-jarige ge- na! uraliscerde Nederlander gearres- •p op beschuldiging van pog-ng tot fraude. Hij zou met een Britse accou- ni. die eveneens gearresteerd werd, ii nog een derde persoon, wiens arres tatie nog verwacht wordt, een complot hebben gesmeed oin in samenwerking met drie financieringsinstellingen een buitenlandse bank op te lichten met be hulp van valse wissels. De gearresteerde Nederlander is de zoon van een Duitse bankier. Zijn vrouw, een dochter van een Nederlandse ban kier, vertelde aan de pers, dat zij na hun huwelijk in 1942 door de Duitsers gearresteerd werden, vanwege de Joodse afkomst van haar man. Via een Nederlands kamp kwamen zij terecht in Belsen en tenslotte nog verder oost waarts, waar zij bevrijd werden door het rode leger. Na de oorlog werkte de man een tijdlang op eén bank in Amsterdam en in 1954 emigreerde het echtpaar naar Engeland. ki 'Lnito^Ai-6, waarin de moeder in de 'ondt. atie het kennelijk nog smeu- brariri Pyarnajasje had gedeponeerd, in Jekto Was Seraakt. De brandweer ont- Jer h v?orts J"t de deken, die de moe- Ven p gebruikt om het vuur te do- Jet' h<y,Fnccns n°g smeulend op een an- ea was gedeponeerd. Slachtoffertje was enig kind. PARIJS, 28 jan. Yves Saint Lau rent, de opvolger van Dior, heeft zich hersteld van de inzinking die zijn vo rige coilectie vertoonde. Men is over zijn voorje rsmode, die gisteren werd geopenbaard, tevreden. Hij wil het de vrouw makkelijk maken en noemt zijn collectie voor het voorjaar 1960 „het silhouet van morgen". Los val lende jakken op een rok even over de knie, geen mouwen soms ook niet in de mantels, geen kragen maar een ovale hals met een klein rechtop staand boordje. Tunieken die los blou- send om het figuur bollen op rokken met voldoende loopruimte. Sommige modellen doen denken aan Chinese gewaden en komen goed tot hun recht op zijn nieuwe Vietnamese mannequin met een ondoorgrondelijke Oosterse expressie. De hoedjes als kleine om gekeerde prullemanden hoog op het hoofd om de chignon bü alle manne quins versterken de exotische indruk. Soms zijn die tonnetjeshoeden van leer. Bijvoorbeeld bij de leren com plets, een mouwloos lang jak met rondom franje, op de rug gesloten, in prachtige kleuren, o.a'. een gloed vol oranje. Alles sluit ditmaal op de rug. En evenmin zijn originele ensembles, bestaande uit mouwloos jak van bont bijv. ocelot met erover een half lange ballonachtige jas van hetzelfde bont, gepresenteerd op schoentjes met een ount van dito bont! De toiletten voor ontvangsten en feesten die bijna een uur lang defile ren in onvoorstelbare variatie, in de De kleuren zijn bizar en daverend: fel turquoise, biljartlaken groen, fuchsia, geranium rood en steeds in fonkelende -:|i contrasten. Ze zijn het meest feestelijke wat Saint Laurent's voorjaarsmode Op deze hoed van veelkleurig stro, ont biedt, want zijn modellen houdt hü ul- werp van de Deense Parijzenaar Svend tra sober cn zijn stoffen voor overdag, een oranje lint met clips. Er zijn nogal en bloeiende takken rode amaryllisbloe- ve.l tweed en alpaca, zijn bepaald niet wat tinten rondom zalm en oranje in de men. voor een warme zomer als de vorige. zomermode. ggj stampvol opgepropte benauwde sa lon voor een tenslotte doodvermoeid kijkend publiek van journalisten en inkopers, ijn deels op het Perzische hof afgestemd. Met name de lange rijk geborduurde gewaden van tafzij, van voren gespleten om de even rijk en glinsterend geborduurde pantalons eronder te tonen. Het huis Dior kleedt immers Farah Diba, de nieuwe kei zerin van P ;rzië die haar bruidstoilet hier besteld heeft. Geheel anders van stijl zijn de nimfachtige fladderende tunieken van Juin geknipte ijle zij den mousseline. Echt mooi en ver ademend klassiek zijn de princess- japonnen in tere tinten. Er is veel borduurwerk met koraal en franjes van parels. De moeder van de jonge ontwerper, madame Saint Laurent, een jong uit ziende rustige blonde vrouw, deelde zichtbaar verheugd in het hernieuwde succes van haar zoon, die een half jaar geleden do bittere .pil van zijn falen te likken kreeg Groot nieuws biedt deze collectie overigens niet, meer een om werken van allerlei eerder vertoonde tendenzen, die toch wel een eigen schoonheid bezitten en vooral boeiend zijn als expressie een uitermate luxueuze expressie van deze zoekende Rjd. Tussen het gedrang na de show zagen wij een fotograaf intens tussen net publiek zoeken. Hij zocht de Rus sische inkopers, die hier zouden zijn om voor een groot modehuis in Moskou modellen te kopen! De collectie Dior is immers enkele maanden gelsden in Moskou getoond. De Russen zullen hun igen hebben uitgekeken, zowel op de collectie, als op het interieur en het cos- mopolitische modieuze publiek. En ze zullen van e perfecte Franse smaak wat betreft decoratie een beeld gekre gen hebben door het reuze bloemenar- rangement -gen de spiegels, ditmaal zeer origineel samengesteld uit een irachtige toef v" wel zestig ananas vruchten, tussen waaierend palmblad iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii '•.t Limburgse drieling-dorp Born, Buchten en Holtum was tot voor kort op het gebied van parochie- of gemeenschapshuizen erg misdeeld. Geen van deze drie dorpen bezat een behoorlijke zaal, hetgeen voor het culturele leven ter plaatse zeer nadelig was. Hierin heeft men nu voorzien. Bom bezit thans een gemeenschapshuis, dat er zijn mag, Holtum heeft de beschikking gekregen over een intiem verenigingszaaltje en Buchten is twee gemeenschapshuizen rijk: een verenigingsgebouw met to neel- en vergaderzalen en een paro chiecentrum voor de jeugdbewegingen en de bibliotheek. Vanwaar deze vooruitgang? De ge meentelijke drieëenheid Bom-Buch- ten-Holtum dankt dit alles aan de in elk dorp in gelijke mate aanwezige gemeenschapszin, maar ook, zoals in siders ons nadrukkelijk hebben verze kerd, aan pastoor W. H. H. Reijnen van Buchten. Bij zijn komst te Buchten verkeerde de kerk daar in een niet al te beste toestand. Het in terieur vroeg dringend om restauratie, maar er was geen geld. Toch wilde de pastoor het kerkgebouw grondig gaan opknappèn. Hij legde het pro bleem aan zijn parochianen voor en zij deden hun pas'oor een goede op lossing aan de hand. Aan het benodig de geld konden de Buchtenaren hun voortvarende parochieherder niet hel pen, maar wel aan een leger vrijwil lige arbeidskrachten, gaarne bereid oi krachtens het ..doe-het-zelf'-prin- cipe de noodzakelijke restauraties uit te voeren. Drie maandan lang namen de Buch tenaren ht>t grondig verwaarloosde kerkinterieur onderhanden en vol brachten de restauratie tot ieders te vredenheid. Aangemoedigd door dit succes deed pastoor Reijnen voor de tweede maal een beroep op zijn pa rochianen. Volgens hetzelfde werk- systeem door hem met „Vrijwillige Handen" betiteld besloot hij een verenigingszaal te gaan bouwen. Weer waren de plaatselijke bouwers present en bezorgden hun dorpsgemeenschap een magnifiek gemeenschapshuis. Am per hiermee klaar pakten de „vr\j- wilige handen" ook nog een derde project aan: de verbouwing van een bouwvallig dorpszaaltje tot parochie centrum met ruimten voor bibliotheek en jeugdbeweging. Dit centrum is thans klaar gekomen. Dank zij de vrij willige handen" ook nog een derde gebouwen beperkt gebleven tot de aanschaf van enig materiaal be slist niet van alle materiaal, aange zien pastoor Reijnen de kunst verstaat om vele pro-Deo leveranties los te krijgen alsmede tot de beloning van de bouwgezellen: een kopje kof/ie en een sigaar. Een sociale maatregel", welke de leden van de Buchtense bouwgroep zeer hebben gewaardeerd, evenals het „wekelijkse loonzakje", zoals de bouwpastoor van het dorp zijn stilaan traditionele zondagse dank- preek betitelt. Voorlopig is hij nog niet aan de laatste dankpreek toe, want een vier de „doe-het-zelf'-project, de afbraak van de oude kerk, die door een groter gebouw moet worden vervangen, staat alweer op het programma. Wanneer dit werk gerealiseerd is, is het wel- ln Den Bosch is men reeds begonnen letjes. De bouw van de nieuwe kerk met het vervaardigen van „stukken" die ock daaraan wilden de parochianen worden gebruikt bij de grote carnavals van Buchten meewerken wordt optocht. Men maakt de figuren in ge- openbaar aanbesteed. deelten. Later worden ze op tractoren Het voorbeeld Van Buchten werkt en opleggers in elkaar gezet. dan ook de oudste (en tevens groot ste) Joodse organisatie, bezit zieken huizen, studentenhuizen, culturele centra e.d. en schonk in 1953 10.000 dollar voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. illlllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllli aanstekelijk op de omoeving. In Born hebben „Vrijwillige Handen" even eens een schuldvrij gemeenschapshuis gebouwd, alsmede de kerk vergroot en in Holtum is met behulp van dit zelfde systeem een aardig verenigings centrum gebouwd. De buurgemeente Limbricht heeft besloten om binnen kort met vrijwilligers de kerk te gaan, restaureren. Gezien de rsultaten in Bom, Buchten en Holtum is ook hier succes verzekerd. dame die hier begroet wordt II door de Koningin (links) is mevr. Charles Sdovich uit de Ver. Staten, presidente van de vrou wenafdeling van de „B'nai B'rith" („zonen van het verbond") een we reldorganisatie v.fan Joden, waarvan 16 leiders thans in Amsterdam verga deren. Een delegatie van het hoofd bestuur is gistermorgen door de Ko ningin op Soestdijk ontvangen. De organisatie telt 470.000 leden in 37 landen. Zij werd opgericht in 1844, is j e Rotterdamse pers maakte giste ren een vergeefse reis naar de luchthaven Zestienhoven, waar 44 jongelui tussen de 20 en 30 jaar zouden arriveren, die bij het Verolme- concern in Nederland worden opgeleid tot scheepsbouwer. Vliegtuigen vlogen af en aan, maar het KLM-toestel kwam niet naar beneden. Het ging door naar het eigen nest, Schiphol, daar het zicht boven Zestienhoven „slechts" 2800 meter bedroeg bij een wolkendek op 150 meter hoogte, juist de grenzen beneden welke de KLM op het Rotterdamse vliegveld niet wil landen. Voor de vliegers van de bui tenlandse maatschappijen is dit „door vliegen" van de KLM een steeds te rugkerend vermaak. De autoriteiten op de luchthaven vinden het vrij verve lend, maar troosten zich met de ge dachte, dat de grenzen met de helft verlaagd zullen worden, wanneer over een half jaar het landings-radiobaken gereed zal zijn. In elk geval vloog de zoveelste KLM-vogel bestemd voor Zestienhoven naar Schiphol en daar kwamen ook de Ieren, geselecteerd uit een groep van 150 gegadigden. Zij zullen gedurende zes maanden een opleiding ontvangen op de werven in Alblasserdam en Heusden. Eenmaal terug op de Ierse Verolme-werf in Cobn zullen zij de kern gaan vormen van de lieden, die zich op de nieuwbouw gaan toeleggen. In de toekomst zullen daar schepen gebouwd kunnen worden tot 35.000 ton. Volgende week zal de eerste kraan worden gemonteerd en met de bouw van de lashallen werd reeds een begin gemaakt. De onderhandelingen over de eerste order zijn al in een vergevor derd stadium en wellicht dat het niet lang meer duurt, of er gaat voor de eerste keer in het bestaan van Cobh een schip te water. Onder de toekomstige scheepsbou wers bevinden zich boerenarbeiders, (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 27 jan. „Wie onz. school heeft gezien niet haar vriende- iijk uiterlijk, met haar frisse lokalen, niet haar ruime gangen, met haar mo derne inriehting, zal weten, dat het ook veel moeite moet hebben gekost om dit werk tot stand te brengen." Dit zei de aartsbisschop, mgr. dr. B. «J. Alf rink vanmorgen bjj de opening van de nieuw bouw van het St. Bonifatius-Lyceum, daarbij denkend aan het woord van de Romeinse dichter, dat niets goeds uit mensenhanden komt dan ten koste van veel moeite. De bouw en de inrichting van de school betekent volgens de aarts bisschop een belangrijke dienst aan de katholieke gemeenschap van deze stad en het gewest. Het St. Bonifatius-Ly ceum is in 25 .jaren in leerlingenaantal verdrievoudigd; thans ontvangen 1100 jongens er onderwqs. De ruimte, waar het doceren moet geschiedenis is van veel betekenis, zo zei mgr. Alfrink verder, al hangt hel meest al van de liefde en de belang stelling van de docent. „Wie de liefde en belangstelling voor zijn vak niet voortdurend door gezette studie blijft vernieuwen, voor - ;m zal de weten schap wel spoedig een oude vrijster wor den, die weinig liefde meer weet te wekken", aldus de aartsbisschop. Een goed leraar is met alleen een man. die onderricht geeft, maar tevens een man die opvoedt en wegwijs maakt in het le ven. Tenslotte richtte mgr. Alfrink zich na, zoals wü reeds in een deel van onze edities gisteravond vermeldden, meegedeeld te hebben, dat de paus voorzitter dr. N. R. Luiken en rector dr. J. J. M. Feldbrugge benoemd had tot ridder in de Orde van de H. Gre- gorius de Groots, tot de leerlingen. De aartsbisschop gaf blijk zeer wel te be seffen. dat voor hen het werk tegen woordig moeilijker is dan voor de jeugd vroeger, afgeleid als zij thans wordt door radio en televisie. „Wij behoefden", zo zei hij, „nog geen wild enthousiasme op te brengen voor ster ren als Elvis Presley of Doris Day." Mgr. Alfrink wees erop, dat het vooral aankomt op toewijding en dienstbaar heid. „Wplke ook uw latere levenstaak zal zijn, ge zult er altijd iets moeten meebrengen van het woord van de Men senzoon, dat Hij niet gekomen is om ge diend te worden, maar om te dienen. Eerst dan zult ge uw levensgeluk kun nen vinden en dat van anderen kunnen helpen bouwen, allereerst van diegenen, die U „in het leven het naast zullen staan." De voorzitter van de St.Bonifatius- vereniging, dr. N. R. Luiken, herdacht in zijn openingswoord het aandeel van de overleden ^bestuursleden, de heren P, de Vink en Th. Visser en de overleden conrector dr. Akveld voor de totstand koming van de nieuwe school. Ten aan zien van de uitbreiding van het lyceum, merkte hijvop, dat de tijd zal moeten leren of aan de verschillende gebouwen een zelfstandig karakter gegeven moet worden. Namens de Staatssecretaris van O. K. en W. was aanwezig de heer Chr. Kok, die wel beseffend de grote moei lijkheid voor rector en leraren door een groot aantal leerlingen, de mogelükheid aanwezig zag van een goed voorbeeld voor andere scholen door het vormen van een groot aantal groeperingen. De wethouder van onderwjis, de heer H. v.d Vlist was de voorstander van onderwijs vernieuwing verheugd over het invoe ren van het Dalton-systeem. Namens de gemeente bood hij een tweetal schilde rijs aan, een van J. N. van Empel en een van Jaap Min. De heer C. L. van Niekerk bood na mens de ouders der leerlingen een be drag van 2700.- aan voor een klokken spel. Aannemers en leveranciers hebben gezamenlijk een klok voor de binnen plaats geschonken. Dr. J, Soons, die van de oprichting af docent aan het ly ceum is, offreerde namens docenten een kelk, waarna Jo Vinkenburg als ge schenk van de leerlingen een pateen overhandigde. Het zijn twee werkstuk ken van de edelsmid Ad van Roosmalen, die voor het altaar in de kapel ook een crucifix en kandelaars maakte. PARAMARIBO, 28 jan. De delega ties van de Staten van Suriname en de Nederlandse Antillen hebben als streef datum voor hun bezoek aan Nederland de zestiende mei gesteld. De duur is voorlopig bepaald op drie weken. Tunesië De Tunesische arbeiders op de Franse marinebasis in Bizertu zijn gisteren in staking gegaan. Presi dent Bourguiba van Tunesië zei deze week, dat Tunesië er op staat dat de monteurs, een gewichtsheffer en een journalist. Die laatste heet W. H. Ste vens, is oud 25 jaar en was voor zijn Verolmiaanse avontuur verbonden aan een piepklein krantje. Volgens de per soneelschef van Veroime was uit de testen gebleken, dat hij zich in het be zit mag verheugen van het grootste intelligentie-quotient van de groep, maar dat moet puur toeval zijn. oe ziet een zinkstuk er uit? De ramp in Tuindorp-Oostzaan heeft ons weer herinnerd aan de nooit eindigende strijd, die Neder land te voeren heeft tegen het water, doch er zijn ongetwijfeld heel wat Ne derlanders, die toch eigenlijk maar een vaag idee van hebben hóe wij ons tegen het w;iter verweren. Wat komt er te pas aan onze waterhuis houding, hoe wordt een dijklichaam gebouwd, wat is een zinkstuk? Men wil de jeugd van deze dingen zo goed mogelijk op_ de hoogte brengen; met het oog hierop heeft de Stichting On derwijstentoonstellingen een expositie over de Zuiderzeewerken en het Del taplan samengesteld, die donderdag in de fraaie. Statenzaal van het minis terie van Verkeer en Waterstaat ge opend werd door minister Korthals. Een model van een zinkstuk is een van de realia, waardoor het onderwijs een aanschouwelijk karakter krijgt. De tentoonstelling omvat verder een dieptekaart van de Zuiderzeepolders, werktuigen voor bodemkundig onder zoek, modellen van pompen en drai- iieerbuizen enz. enz. Het materiaal gaat circuleren door het gehele land; de bedoeling is, dat de onderwijzers die daartoe de nodige voorlichting ontvangen zelf op de tentoonstel ling aan hun leerlingen de betekenis van een en ander duidelijk maken. De expositie „Zuiderzeewerken en Deltaplan" is de 34ste, die door de Stichting Onderwijstentoonstellingen is opgezet. Op andere exposities is aan dacht geschonken aan scheepsbouw en akkerbouw, aan katoen, suiker en graan en nog een hele reeks andere voorwerpen. Men heeft veel succes met deze tentoonstellingen. Naar schatting wordt elke tentoonstelling bezocht door 40.000 leerlingen. De ge noemde stichting is een instelling op een gemengd ideële-zakelijke basis. Voor haar laatste expositie kreeg de stichting veel medewerking van diver se diensten van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en krachtige financiële steun van het bedrijfsleven, van de natte aannemers zogezegd. en gloednieuwe Ford Anglia, de hoofdprijs van de door de Alkmaarse winkeliers in het kader van de Sint Nicolaasvcrkoop gehouden verloting, waarvan de op brengst voor het grootste deel be stemd was voor het Prinses Beatrix Poliofonds, was bijna een maand na de trekking (29 december 1959) nog steeds niet afgehaald. Maar maandagavond vervoegde zich de 30-jarige „gelukkige winnaar", bij het bestuur van de AWA-actie. In tegenwoordigheid van het be stuur van het poliofonds te Alkmaar en het bestuur van de winkeliersactie werd de hoofdprijs, de gloednieuwe quto aan de man overhandigd, welk plechtigmoment natuurlijk werd ver eeuwigd. De winnaar zat achter het stuur en zette zijn vrolijkste gezicht. Een uur later zat hij in de cel van het politiebureau. De organisatoren hadden namelijk het lot, dat de win vaar moest overgeven, aan een nauw keurige inspectie onderworpen, waar bij bleek, dat enkele cijfers van hel lotfiummer waren veranderd. waarmee ongetwijfeld over enkele jaren Fransen de basis voor 8 februari ont- verder zal moeten worden gegaan, I ruimen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7