A.L.O. VIERDE OP GROOTSE WUZE 30-JARIG JUBILEUM Goede turn- en atletiek- demonstraties in Odeon De Schuur" trok al duizenden bezoekers Fraters-studenten van Haastrecht gaven boeiende opvoering Klooster levend en actief in gemeenschapsleven Reclame VOndst/n het zoeklicht Kunst bij de kippen Groot-seminarie zet traditie voort Zwemcompetitie Z.R.O. had vlotte start Experimenten II Resultaten Rotterdam^ basketball-clubs Aan de oever van de Rotte Maakt voor Uw zaak Het blijft mysterieus Steden wedstrijd op hometrainers Rotterdamse dammed winnen van Leiden DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! I JN 6 C-N D C MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 pagina (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 31 januari. A.L.O. heeft vanavond op grootse wijze de viering van 't 30-jarig bestaan voortgezet met een sportdemonstratie in de grote zaal van Odeon. Verleden week werd het jubileum in kerkelijk verband herdacht, vandaag werden door de afdelingen turnen en atletiek demonstraties gegeven, die op het talrijke publiek een indruk achterlieten van hetgeen het dertigjarig A. L. O. vandaag aan de dag heeft te bieden. Het tempo van de uitvoering, de prestaties en de geestdrift: evenzovele tekenen van de goede geest die heerst in de vereniging. Vrijwel alle leden hebben met de inzet van geheel hun kunnen getoond tot welk een niveau de katholieke sportvereniging in die dertig jaren is geklommen. Een niveau, van waarlyk nationaal gehalte. Goed dameswerk Bestaansreden en succes V ijf-weken-ritmiek ROTTERDAM, januari Er hangt een zachte, vreemde lucht. Het moet iets met kippen te maken hebben. Een gekakel verstoort plotseling de stilte zodat nu blfjkt dat ons reukorgaan ons niet bedrogen heeft: kunst en kippen is de combinatie die wij aantroffen toen we dezer dagen een kijkje gingen nemen in De Schuur, gelegen aan de Boter- dorpse Verlaat. Misschien voor veel Rotterdammers een onbekend gebied. Toch is het eenvoudig te vinden. Men volge de noordelijke oever van de Rotte langs de Bergse Plas en men komt er vanzelf. Er rijst dan bij een flauwe bocht ineens een merkwaardig bouwsel op van houten balken. Dit is de Boterdorpse Verlaat zelf, een houten sluis die onder toezicht van Monumentenzorg staat, een curieus bouwwerk dat in de winter met zware balken gestut wordt om krim pen te voorkomen. Een hoog bruggetje over het Verlaat heen, leidt dan naar een schuur waarin men wonderlijke combinatie twee klapdeuren met veel glas aantreft. De zijkanten sluiten niet helemaal goed aan bij de deurposten. Maar met wat oude kranten kan men veel kou en wind weren. Recht en onrecht Zelfs een schuur is duur |B va° Zege zonder glans Eén der zeer succesvolle onderdelen van liet jubileum-programma was wel de rit mische oefening, uitgevoerd door meis jes in matrozen-uniformen. ROTTERDAM, 30 jan. Voor de eerste competitie-wedstrijd van de Zwemkring voor Rotterdam en Om streken, welke in het Oostelijk Zwem bad werd gehouden, was een record aantal inschrijvingen binnengekomen. Niet minder dan 300 sportlieden kwa men in het water en een woord van hulde aan het adres van de organise rende clubs en de jury, die voor een vlot verloop van het programma zorg- den, is hier zeker op zijn plaats. Er waren twee nummers meer dan ge woonlijk, omdat dit seizoen voor het eerst de C-klasse meisjes en jongens wordt ver- zwommen in twee afdelingen, nl. van 12 13 jaar en van 1415 jaar. De dames en heren in de A-klasse heb ben zich niet op de persoonlijke nummers kunnen meten, daar zij alleen maar in het water kwamen, voor de estafettes. Bij die estafettes was de ploeg van de R.D.Z. op de 4 x 100 meter wisselslag met de dame. Schell, Leeuwensteyn, Soe- teman en Silly van Alphen, die na 5 min. 22.5 sec. als eersten aan konden tik ken voor de S.Z.C., zonder Cocky Gaste laars die in Bremen aan de start ver scheen. De Schiedamse club deed er 2»/2 seconde langer over. Hetzelfde nummer bij de heren bracht de overwinning bij de ploeg van R.Z.C.. in 4 minuten 47.3 sec. S.Z.C. werd yier tweede in 5.2.3. De uitslagen waren: 4 x 25 meter wisselslag persoonlijk da mes B-klasse: 1 S. van Alphen. R.D.Z. 1 min. 17.1 sec; 2 P. v. d. Wildt, S.Z.C. 1 min. 18.1 sec; 3 T. Rotteveel S.Z.C 1 min. 20 sec. Idem heren: 1 P Koning. S.Z.C. 1 min. 11.8 sec; 2 C. Dubbeld 1 min. 13.2 sec; 3 H. Delwei 1 min. 13.8 sec. 50 meter schoolslag meisjes 12 en 13 jaar C-klasse: 1 W. Timmermans, Merwede, 41 sec; 2 N Soeteman R.D.Z. 42,2 sec; 3 N. Bijl, Shell, 42.3 sec. Idem jongens: 1 H. Kelfkens, Merwede 43 sec; 2 C. Blok, Merwede, 43,9 sec; 3 T. Sonneveld, 44.9 sec. Idem meisjes 14 en 15 jaar: 1 A. Leeuwenstein, R.D.Z. 40 sec; 2 S. van Alphen R.D.Z. 41.2 sec; 3 W. v. d. Lee S.Z.C. 41.5 sec. Idem jongens: 1 W van Dijk, V.Z.C. 39.9 sec; 2 A. de Bruyn, Merwede, 40 sec; 3 A. Ringelberg „R". 50 meter vlinderslag dames 16 jaar en ouder C-klasse: 1 M. Trompper, S.Z.C.; 40.4 sec; 2 W. Spijkhoven. W.V. 41.1 sec; 3 J. de Zwart, V.Z.C. 41.4 sec. Idem heren: 1 P. Koning, S.Z.C. 31 sec; 2. J. Dörsch, R.Z.C. 32.4 sec; 3 G. Stoel „R" 32.6 sec. 4 x 100 meter wisselslag est. dames 1- klasse: 1 R.D.Z. 5 min. 22.5 sec; 2 S.Z.C. 5 min. 25.2 sec. Idem heren: 1 R.Z.C. 4 min. 47.3 sec; 2 „R" 5 min. 1.9 sec, 5 x 50 meter vrijeslag est. dames B-klas se: 1 O.D.Z. 2 min. 50.3 sec.; 2 W.Z.C. 2 min. 52.2 sec. Idem heren: 1 „R" 2 min. 24.2 sec; 2 R.Z.C. 2 min. 24.3 sec. Een groot gedeelte van de uitvoering stond in het licht van het experiment. Een aitletiekdemonstratie op een toneel, een rekoefening voor jongens aan het hoogrek, een ritmische oefening voor meisjes die pas vijf weken in training zijn. Het moest slagen, meenden de or ganisatoren, wilde de avond 6ucces heb ben. Het is geslaagd, dankzij de expert menten, dankzij het bijzonder knappe werk van enkele jonge turnsters, die wellicht in de toekomst ALO een grote faam in den lande zullen bezorgen. De bestaansreden van de vereniging werd door de geestelijk adviseur, kape laan P. van Vliet uiteengezet in zijn ope ningswoord ,,De sport moet worden be oefend als middel bij het vormen van de persoonlijkheid". En de voorzitter van ALO, de heer A. Pijpers legde meer da nadruk op het verenigingskarakter toen hij in zijn slotwoord gewaagde van de vooruitgang die de laatste jaren werd geboekt. Het programma werd geopend met een oefening aan het hoge rek voor jongens Wat aan afwerking ontbrak werd groot- deels gecompenseerd door het enthousias me waarmee de knapen de onderdelen af werkten. De klassikale oefeningen voor de ALO-meisjes op de evenwichtsbalk en brug vormden een zeer vlot geheel, dat door de meisjes met een zekere precieus heid tot een goed einde werd gebracht. De heren werkten voor de pauze aan de hoogbrug. Op verschillende fronten lever den zij uitstekende prestaties, die zeer goed pasten in het kader van de demon straties. De aanwezige ouders van zeer jeugdige ALO-ers werden vertederd door het optreden van de zeer jonge meisjes en jongens in de partneroefeningen en de circusparodie. Het meest succesvolle pro grammapunt was wel de ritmische oefe ning van de meisjes. Vijf weken geleden aanvaardde mej. Riet Seholte de leiding over de ritmische groep en vanavond reeds traden haar leerlingen op. Met enorm succes evenwel, want het nummei werd op veler verzoek na de pauze her haald. De dames van de turnafdeling vormden de hoofdschotel van het programma dat na de pauze werd aangeboden. Een zeer goed nummer ringzwaaien en uitstekend werk op de evenwichtsbalk zagen wij van één der ALO-cracks. Een zeer Jong meisje dat een belofte voor de toekomst inhoudt. Een experiment was zeker wel de atle- tiekdem ons tralie-op-de-planken. De aan wezigen kregen een indruk van een sprint- start. het kogelstoten en het hordelopen. Ook de beginselen van het hoog- en ver springen werden getoond. Deze zuiver als demonstratie bedoelde nummers, waren een grote propaganda voor de atletiek. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter de deelneemsters en deelnemers voor hun enthousiaste medewerking. De leidsters Paula Goedemans (kleuters) en Riet Seholte (ritmisch), de trainers Rob Sterker (turnen) en Theo Eykenboom (at letiek) en de organisator van de avond A Rombouts werden zeer terecht eervol in het dankwoord vermeld. Waarna de beweging en 't geluid waren aan de dans- lustigen en de muziek tijdens het bad dat de ALO-juibileumviering besloot. Ongetwijfeld heeft men in het club lokaal in de Bloklandstraat 109 op de maandag- en vrijdagavonden hard moeten werken om het programma kloppend te krijgen. Waarin men dan overigens wel geslaagd is. subsidie voor dit aardige en nu reeds geslaagde experiment heeft gevraag"-1 De meerderheid van de groep wil h'er echter op principiële gronden niet aan „Als we het zelf kunnen, waarom zo"* den we dan bij een ander aankloppen de redenatie. De hoge hoed staat klaar om uitin# te geven aan respect voor dit prijzens waardige geluid. Een van de grote wen sen is n.l. om een van de expositietafel* uit het Schiedamse stedelijk museum aan te kunnen schaffen, die voor een tientje te koop zijn. De resultaten van de in de afgel°P^ week voor de Rotterdamse en geweste' ke basketballcompetitie gespeelde we De A.L.O.-kleuters in de circus-parodiehongerig kruipen de zeeleeuwennaar de „oppasser" die vis strooit. Een veelbelovende dame uit de turnploeg bij de achterwaartse salto uit de ringen. De bus stopte zaterdagavond voor het Haastrechtse Passionistenklooster St.- Ga briel en liep vrijwel leeg. Maar de grauwheid van de regendag weerhield de gasten en genodigden uit Haastrecht. Oudewater en Gouda evenmin om per fiets te komen. Ook wij hadden met groot genoegen de uitnodiging aanvaard om weer eens een toneeluitvoering bij te wo nen. Zo menigmaal zijn we vroeger naar Haastrecht getrokken om te genieten van amateurspel van de bovenste plank. Zo menigmaal mochten we zitting heb ben in de jury van het W.K.A., die aan de Haastrechtse seminaristen de eer ste prijs toekende. Onze verwachtingen waren hoog gespannen. Het verwonderde ons daarom ook niet, dat de kleine to neelzaal van het klooster St.-Gabriëi bij na geheel met leken-toeschouwers gevuld was toen om kwart voor acht de zeer- eerw. heer rector pater Ambrosius Mar- tijn C.P. de genodigden hartelijk wel kom heette. En het is goed zo. Het is goed dat de fraters van het huidige Groot-Seminarie de traditie van het voor malige Klein-Scminarie voortzetten. Het is goed dat het klooster ook bij tijd en wijle geopend wordt voor de inwoners van het dorp. waarin het staat, zodat het klooster een levende en actieve fac tor vormt in het gemeenschapsleven. Het is goed dat de seminaristen het contact met de „wereld" niet verliezen. En dat dit contact zeer op prijs gesteld wordt bleek uit het langdurige applaus aan het slot van de avond. Wie vroeger opvoeringen als de spe len van Cyriel Verschaeve of de middel eeuwse mysteriespelen heeft gezien, wordt wel gedwongen vergelijkingen te maken met het huidige spelpeil. De verschil len springen in het oog. Vroeger werd voor de opvoeringen, als ze binnenshuis plaatsvonden, de grote kelderruimte on der de kerk gebruikt, nu een betrekkeijlk smalle en kleine zaal op de begane grond. Vroeger waren de uitvoeringen meer spectaculair en af, weliswaar met behoud van de typisch amateuristische kenmerken. Vroeger was ook de keus uit het studentenmateriaal veel groter. Nu lag de leiding van het stuk. regie en enscenering, in eigen handen van de studenten. Nu moesten ze zelf tonen wat ze waard zijn. En dat was eigenlijk het verrassende zaterdag- en zondagavond, dat de studenten bij de weinige erva ring, die ze toch op dit gebied moe ten bezitten, zo'n boeiende opvoering hebben weten te presteren. Met de keuze van het stuk, de „Mui terij op de Caine" van de Amerikaanse schrijver Herman Wouh, in de vèrtaling van Alfred Pleiter, hadden de frater-stu denten zich geen gemakkelijke taak opge legd. Spelend in een rechtszaal heeft het niets van een detective. Er is te weinig actie, te weinig handeling, er blijft weinig te gissen en te raden over en er is nauwelijks van een climax sprake. Het gesproken woord, de puntige dia loog, de spitse ontrafeling van argument en tegenargument, de psychologische ty pering en karakterisering moesten de spanning er in houden De afloop, de vrijspraak van een aangeklaagde, die formeel vanzelfsprekend schuldig, maar, gebiologeerd door een derde, psychisch onschuldig was, wisten we al aan het begin. Maar. naar een oudromeinse wij zijn minderwaardigheidscomplex bezeten is van plicht- en eergevoel en de slappe eerste officier, een goed zeeman misschien maar zeker méér een half-ontwikkelde burger, die aan de geestelijke leiband loopt van een derde, de officier-literator Thomas Keefer. Deze laatste figuur, satanisch van aanleg maar laf, had de botte hersens van de eerste officier murw gemaakt door er maar steeds weer in te hameren dat de kapitein een paranoïde persoonlijkheid was, leed aan een vorm van krankzinnigheid. Hij is dan ook do ware schuldige, die, om het populair te zeggen, in een naspel dan ook zijn vet krijgt. Te populair was overigens naar onze smaak de vertaling van Alfred Pleiter. In de opvoering zat vaart, vooral In het lange eerste bedrijf, terwij] in het tweede zich een tikkeltje vermoeidheid deed gelden. De rolkennis was goed: een paar kleine haperingen stoorden niet. De keuze van de spelers was met inzicht in de psychologische typering geschied Kortom het was een opvoering, die elke verwende toneelminnaar met genoe gen zou hebben bekeken. De regisseur, frater Petrus Snel, mag met ere op zijn werk terugzien Ook zijn eigen spel was uit het goede toneelhout gesneden. Overtuigend van typering waren eigen lijk alle spelers, zij het ook de een iets meer dan de ander Als we een extra pluim geven aan fra ter Ronald Stein voor zijn typering van de onzekere dr. Forrest, aan frater Wal ter Straver voor de figuratie van de van zijn zaak zekere verdediger Barney Dit is dan „De Schuur", waarin een groep Rotterdamse beeldende kunstenaars een trefpunt met het publiek heeft ge schapen dat uniek voor Rotterdam is. Het is nl. de enige expositieruimte van deze aard waarin artiesten zonder subsidie of binding aan een of andere stichting hun werken tonen. Men zou zich kunnen afvragen of deze verlaten schuur, zo midden in het lan delijke gebied aan de boorden van de Rotte, behalve kippen ook nog andere bezoekers trekt. „Ja", zegt Wim Chabot, een van de schilders, die wij als portier, custos, rond leider en schatbewaarder aantroffen. Sinds wij De Schuur vorig jaar augustus september openden zijn er ongeveer 7500 mensen hier naar toe gekomen, uit alle delen van de stad tot Pendrecht en Delfs- haven toe. Vooral in de prachtige zo mermaanden maakten vele Rotterdam mers de heerlijke tocht naar dit rustige plekje. Op een zondag telden we zelfs een recordbezoek van 750 mensen". Er lag de eerste maanden nog geen vloer in de schuur. Uit het puin bij de molen die er vlak bij ligt, heeft men toen wat stenen gehaald en deze schots en scheef op de zandbodem gelegd. Een deel van de vloer bleek na een drukke zon dag maar liefst 30 centimeter gezakt te zijn. Een letterlijk indrukwekkend bewijs hoezeer men dit aardige initiatief op prijs heeft weten te stellen. „De mensen zijn blij dat ze niet hoeven te fluisteren. Ze rollen hier als het wa re van een heuveltje af naar binnen. Ze snuiven de kippenlucht op en vinden het bovendien heerlijk een wandeling door rustig Rotterdam te maken als nog maar zelden mogelijk is" vertelt Chabot. Er is al een vaste kern ontstaan van vrienden van de Schuur. Deze 250 krijgen telkens als er weer een andere exposi tie komt, een invitatie. De groep is nu ook begonnen met werk van andere schil ders te exposeren, zoals nog deze maand van de Delftenaar Cor Dam, Kor Bek- ker en Jan Rijnders, Het „schuurlijke" accent is overigens geen pose, zelfs om deze povere expositie ruimte in stand te houden, moeten heel wat harde guldens opzij gelegd worden. Ér is beslist nog geen batig saldo. Wie de schuur binnenkomt, zal dit wel dui delijk zijn. Een plaat hardboard tegen een trapleer vormt een expositietafel. De plafonds zijn maar voor een deel af gedekt en men kijkt tegen een manne lijk forse balkenlaag aan die het dak van de schuur vormt. Toch wordt er ge staag doorgewerkt om de grootste on effenheden bij te schaven. De hoge hoed die tegen een zijwand staat opgesteld, gaapt als het ware uitnodigend om een gift voor het onderhoud van deze merk waardige ruimte. Niet uit weelde kwam Paul Suurland op het Idee deze schuur te huren toen hij eens op een verre wandeling dit rustieke plekje ontdekte. Er is n.l. een flinke groep schilders die jarenlang moeten wachten voor ze aan de beurt komen om in de bestaande expositieruimten van de Kunststichting of Kunstkring hun wer ken te tonen. Bovendien wordt een gere geld contact tussen artiesten onderling en tussen kunstenaars en publiek van belang geacht. Het zijn dus niet de commerciële overwegingen geweest waarom men toen het plan opvatte, met een groepje schil ders en beeldhouwers deze halve schuur te huren. De andere helft is nl. kippen- schuur. De bewijzen hiervan zijn direct duidelijk als men hier binnenkomt. Er staat nu een fraaie potkachel met pijp die warmte moet geven. De Schuurgroep had eerst plan gehad in de wintermaan den te sluiten, "maar zondag j.l. kwamen er nog 95 bezoekers Dat heeft de door slag gegeven, om, ondanks de extra kos ten van kolen, open te blijven. Er is nog een ander initiatief gegroeid van de Schuurmensen, n.l. een rouleer systeem voor hun eigen werk. Voor een bedrag van 3 per maand kan men n.l. een schilderij in huis krijgen dat na 40. dagen weer voor een ander wordt omge ruild. De groep bestaat thans uit de kunste naar Wim Chabot, Dook Everse, Ven van der Leeuw, Kees van der Laan. Beer Surings, Henk Sitskoorn, Paul Suurland, Jaap Visser en Cees Witters. Men zou zich kunnen afvragen waar om men bij de gemeente niet om wat Dames le klasse: Kralingen—SchilPe oord 13-14 (6-10); Dames 2e klasse: Rotterdam-ZU'b Basket Boys 2 20-8 (6-2); Blue Birds Schilperoord 2 25-14 (16-4); Heren le klasse: Rotterdam-Zuid— bassade 17-27 (9-9); Rode Duivels—A-o~' 29-18 (9-10); U.S.V.-Spirit 14-37 (2-2U'' Heren 2e klasse: U.S.V. 2—Rotter"81 Zuid 2 26-20 9 -4); „lllb Heren 3e klasse: D.O.C.—Thirty c' 24-14 (8-7); .e Ten aanzien van de ontmoeting R® DuivelsA.B.C. geldt, dat deze uit"' tenslotte wel 0-2 zal worden aangek' bij de samenstelling van het Rode Du>v team niet juist zou zijn gehandeld en b'e tegen door A.B.C. is geprotesteerd. held van de beklaagde en schuldige de j Oreenwold, aan frater Norbertus Schuyt muiter, werd de carrière van de kapitein vopr de langzaam verliezende advocaat- van de Came tegelijkertijd gebroken. Met f KI,aa] jnj,n ("bailee, aan frater Joseph de vrijspraak moest het hof tegelijker- van Berkmortel voor zijn karakteri- tijd concluderen, dat de kapitein in ogen-1 sering van de vrij onnozele eerste offi- blikken van de grootste nood niet inHor en muiter Stephen Maryk, aan fra- staat was om het bevel over het schip j ter Pius Verheul voor de humoristische manier, warop hij de seiner Junius Urban voor het voetlicht zette en aan te voeren. Op de 18de december 1944 kwam een snelle mijnenveger onder leiding van ka pitein Queeg, dat in konvooi voer het verhaal moet op werkelijkheid ge baseerd zijn in een tyfoon te recht. De kapitein gaf het bevel zuid waarts van de tyfoon weg te koersen De eerste officier onthief daarop de ka pitein van zijn commando en liet het schip met de kop recht in het hart van de tyfoon stomen. Twee figuren staan hier tegenover elkaar, een wils krachtige maar al te veel op futiliteiten lettende, koppige persoonlijkheid, die door frater Leopold Krebbers die op beheerste en waard'ge wijze de president van het militaire gerechtshof op de planken bracht, dan betekent dat geenszins dat de bijrollen op minder overtuigende wijze ge speeld werden. Ook het stille spel van de leden van de krijgsraad was in het spel opgeno men. De regisseur mogen we tenslotte de lof niet onthouden, dat hij er een goed ensemblespel van heeft weten te scheppen. Het was een opvoering die naar méér smaakt! Dwars door de merkivaardige houten sluisconstructie heen tekent zich De Schuur af waarin Rotterdamse kunste naars een contactpunt met het publiek hebben gevonden. Bij goed weer boven dien een plezierig eindpunt voor een fikse wandeling dóór een opgerept stukje natuurschoon. DE KWESTIE VAN de drie veronge lukte Amerikaanse vliegtuigen blijft mys terieus. Er is enig licht in gekomen, doordat dr. Spears, die bij het neerstor ten van een vliegtuig in de Golf van Mexi co, waarbij 42 personen om het leven kwamen, eindelijk gearresteerd is kun nen worden. Men heeft het bericht wel licht gehoord of gelezen, maar het geval is interessant en mysterieus genoeg om er hier nog het een en ander over te ver tellen. Inplaats van dr. Spears moet een ander, een zekere Taylor om het leven gekomen zijn, een vriend van hem. Hij heeft deze vriend op zijn naam laten reizen en ver moedelijk droeg deze de bom bij zich, welke een ontploffing teweegbracht, die het ongeluk veroorzaakte. De arrestatie van dr. Spears geschied de, nadat de rechercheurs van het Federal Bureau of Investigation een onderzoek hadden ingesteld in een bungalow, welke een zekere dr. Turska bij het stadje Phoe nix In de staad Arizona bezat. Daar werd een kleine hoeveelheid dynamiet gevon den De politie had reeds vermoedens. Op grond waarvan is niet bekend gemaakt. Ze bewaart een volkomen stilzwijgen en heeft zelfs de ontdekking van het dyna miet niet bevestigd. Maar.. ook niet ontkend en dit achten de Amerikaanse 'ournalisten veelbetekenend. Ze hebben kunnen vaststellen, dat dr. Turska aan een langdurig verhoor werd onderwor pen. Hierin moet hij erkend hebben, zijn vriend dr Spears enkele maanden lang verborgen te hebben gehouden, ofschoon hij wist. dat deze al dood gemeld was. als slachtoffer van het vliegtuigongeluk na een levensverzekering op zijn jonge vrouw van honderdduizend dollar te heb ben gesloten. Dr. TURSKA HEEFT, naar de repor ters konden vaststellen, slechts heel wei nig met zijn merkwaardige vriend ge sproken, in de periode, dat hij hem on derdak verschafte. Het ging voornamelijk over spiritisme en hypnose.... Dr. Spears moet een specialiteit in hypnose zijn geweest en men meent te mogen aannemen, dat hij Taylor dusda nig gehvpnotiseerd heeft, dat deze wil loos in het vliegtuig is gestapt, voorzien van een biljet op de naam van dr. Spears en met een koffertje, waarin zich een tijdbom bevond. Het is wellicht luguber, om het tg zeggen, maar naar herschijnt, heeft de vermaarde „Doe het zelf'-bewe- ging, die zoals bekend in de Verenigde Staten ontstond, zich daar ook op het gebied van bomaanslagen en zo uitge strekt Toen het dr Turska te benauwd werd, bij al hetgeen hij in de kranten las, heeft hij dr Spears gedwongen naar een hotel in Phoenix te gaan. Daar is hij. alhoe wel hij een andere naam had opgege ven. gearresteerd. Tevoren had hij evenwel zijn vrouw opgezocht, die na zijn arrestatie voor de televisie is verschenen, om enkele ver klaringen af te leggen, hetgeen in het land van Uncle Sam mogelijk blijkt te zijn. Ze vertelde, dat ze stomverbaasd :was geweest, haar man weer levend te zien. want ze had stellig in zijn dood ge loofd. Waarom ze geen aangifte bij de politie had gedaan? Wel. ze wist niet, dat haar man bommen kon maken en bo vendien, ze had gewacht, tot de politie naar haar toe kwam. er niets voor voe lend, de aanbrengster van haar man te zijn. van wie ze veel houdt. Ze zou geen cent van de honderdduizend dollar van de verzekering aanpakken, zei ze. INTUSSEN IS GEBLEKEN, dat ze re«dj eerder van dr. Turska had gehoord, a.„ haar man nog leefde. Zelf woont ze Delias in Texas. „Het was een biiz° der roerende ontmoeting", riep "Uj Spears theatraal uit. „Helaas vertrok weer na vier dagen, ik wist niet vxaa heen". - De reporters zijn ook naar de vroU van de verongelukte Taylor gegaan, v„;j wie deze inmiddels gescheiden leefde- van haar kant vertelde, absoluut a.' ,e van de geheimzinnige geschiedenis af weten Wel wist ze,dat Taylor m dr. Spears bevriend was geweest. Deze heeft tijdens zijn bezoek aan zij" vrouw er zijn leedwezen over uitgespr ken, dat zijn vriend Taylor bij 3 vliegtuigongeluk het leven had verloren In het clubhuis aan de Oostzeedii^ heeft veteranenclub „Sportief" het a* gelopen weekeinde een toernooi op hometrainers georganiseerd, waar33 verenigingen uit Amsterdam en ^eS,n Brabant deelnamen. Niet alleen kwantiteit, maar ook in kwaliteit »ar ,e de Rotterdammers hun gasten veruit 3 baas, getuige de hierna volgende resu taten; A-klasse: 2 x 500 meter, 1 B Krimpen, Sportief in 47,2 sec.; 2 Heijster, Sportief in 48 sec.; 3 A. K0, vermans, Sportief in 49,3 sec.; i' Kramer, Amsterdam in 57,6 sec.; 3 de Bakker, W. Brabant in 57,8 sec. B-klasse; 2 x 500 m.: 1 P. Wissen^ Sportief in 48,1 sec.; 2 J. van Duiv^_ bode. Sportief in 49,1; 3 P. Vrins, Brabant in 50,3 sec.; 4 G. van de ®n Sportief in 50,4 sec.; 5 H. Buis, SP0 tief in 53,1 sec.; 6 C. Langevoort, Sp° tief in 53,6 sec.; 7 P. van de Bro® Apollo in 53,9 sec.; 8 G. Tonder, Sp° tief, 9 G. Kramer, Amsterdam. LEIDEN, 30 jan. Het vertegenw"<£ digend tiental van de Rotterdamse D trictsdambond heeft zaterdag voor inter-dlstrictswedstrjjden van de Hollands Dambond in en tegen Lei"® CU' zeg® met 11-9 gewonnen. Tonen reeds de fers aan, dat dit feitelijk een zonder glans is, als we de wijze waaT" de overwinning werd bereikt na° keurig analyseren, dan zijn we bove" dien nog geneigd te zeggen, dat overwinning onverdiend was. Normaal moet Rotterdam, ook al breekt het drietal „nationalen" Booz® burg, Bastemeijers, De Vries, veel st% ker zijn dan Leiden, dat zaterdag niet zijn topspelers Van Leeuwen en ks louw had kunnen opstellen. Bovenfl' had Leiden de handicap, dat drie opë stelde spelers verstek lieten gaan. wa{Le voor toevallig aanwezige spelers inviei j Leiden was daardoor op papier wel n veel zwakker dan de gasten. Toen Rotterdam op vrij regelmatige ze uitliep tot 9-3 leken de Maassteden gen een grote overwinning tegemoet gaan. Het pakte evenwel anders uit- Zeeuw, die geruime tijd gedrukt had %At staan, wees een remisevoorstel van de hand en. verloor. Daarna greep da brand in tijdnood mis, hetgeen hem 00 -ep partij kostte. Van Eek bereikte j t krappe remise, dat betekende 10-8 v Rotterdam. Maar op dat moment sw de Rotterdammer Van Baarlen thee tisch verloren. Krom zag evenwel S kans voor het bord een winstpunt te reiken. Dit redde Rotterdam, waano de Leidenaren feitelijk onverdiend juist met 11-9 verloren. r 3. Uitslag: Zijlstra—De Kluyver 1-1! d. terveerv. d. Doe 0-2; Brinksv. Veer 0-2; KortmanGorree, 1-1; vlien Zwan—Geerling 1-1; Kromv. Baar 1-1; Teleng—Kusters 0-2; Slingeren0 v De Zeeuw 2-0; TurkHillebrand "-u- Sandwijk—v. Eek 1-1, totaal Leiden Rotterdam 9-11. -je In de districtscompetitie luidt tha,n?r;i. stand: Den Haag 4 punten uit 2 weds den, Rotterdam 4 (2). Leiden 2 (3). G ,g da 0 (3). De beslissing moet vallen '"r„ zaterdag te spelen ontmoeting novt damDen Haag. De Residentie-spe' zijn favoriet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4