HOE WORDT MEN STAATSSECRETARIS? R. H heeft Calmeyer, nooit over er Na luit.-gen. b.d gedacht bewogen militaire loopbaan nu weer paraat in de politiek Gesprek over de NATO H Spanning duurt voort in het Midden-Oosten Maar Dag Ha blijft optimistisch gestemd M' EP V: Radarsignaal door zon teruggekaatst Rood topoverleg ten einde S.S.-moor denaars gearresteerd „Ontdekker" 9 niet in baan om de aarde Roden van 60 op 26 zetels in Kerala VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 DEN HAAG, febr. De rede van kardinaal Otta- viani, waarin deze onom wonden heeft gewaar schuwd tegen een Khroesjtsjev- mythe en in bedekte termen te verstaan heeft gegeven, dat Paus Joannes XXIII bij het bezoek van Khroesjtsjev aan Rome wel eens het voorbeeld van zijn vor an ger zou kunnen volgen, die Rome verliet toen Hitier bij Mussolini op bezoek kwam, heeft mij op recht deugd gedaan". Dit zegt ons de protestantse heer Calmeyer, generaal b.d. en staatssecretaris van het ministe rie van Defensie, des avonds in de werkkamer van zijn huis in de Delistraat in Den Haag. „Het deed mij goed", zegt hij, „dat er tenminste nog één plaats en één macht is, waar dit gezegd en zo nodig gedaan kan worden, want Khroesjtsjev is een gevaar lijk heer. Hij kan zichzelf overal ter wereld zo joviaal verkopen als hij wil, aan de doelstellingen van het internationaal communisme verandert dit niets. Heel deze vreedzame coëxistentie dient al leen om de vrije wereld in slaap te wiegen en te verzwakken. Khroesjtsjev is een gevaarlijk heer en de Russische militaire macht neemt steeds toe". Henegouwen Jumboizing bij NDSM Schepen in stukken gezaagd - Staaltje van precisiewerk en uitkienen Drietraps neusraket „Black and White" d! Zwanezang Deze uitspraak deed staatssecreta risCalmeyer na een gesprek, dat wij padden over de Nato, waarin wij over de houding van Frankrijk onze bezorgd heid hadden uitgesproken. Het was bekend, dat men met enige bezorgdheid naar Parijs was gegaan. Er waren veel meningsverschillen °;a-.. °ver ,de integratie van dé lucht strijdkrachten^ over het inkrimpen van de diensttijd in België, gevolgen van een politieke strijd aldaar, maar te vens alles een gevaar inhoudend voor de groei en de kracht van de NATO. Na deze Parijse conferentie, die in december plaats had, is generaal Cal meyer niet meer zo pessimistisch, maar dat kan ook zijn, hebben wij be dacht, omdat hij nogal sterk franco phiel is. Hij zegt aldus: wij behoeven niet pes simistisch te zijn, want men beseft in de NATO, dat men elkaar nodig heeft. Zolang het Russische gevaar blijft be staan, zal ook de NATO blijven, dat is op de laatste conferentie in Parijs dui delijk gebleken. Daai" is duidelijk uitgesproken, dat de NATO moet worden gehandhaafd. Als dit echter al een punt van dis cussie was, meenden wij, dan staat het er met de NATO toch niet zó best voor. Volgens staatssecretaris Cal meyer ging het echter alleen om het oplossen van interne moeilijkheden en die zijn opgelost, zegt hij. Nu de wel vaart in Europa is toegenomen, gaat Amerika wat meer van ons eisen, we zullen meer zelf moeten doen, maar van Amerikaanse zijde is heel duide lijk te kennen gegeven, dat het Euro pa nooit in de steek zal laten, zolang het Russische gevaar blijft bestaan. Staatssecretaris Calmeyer is zelfs met pessimistisch ten aanzien van Frankrijk, maar ja: het is nu eenmaal het land van zijn hart. Hij zegt: De Gaulle is bezig Frankrijk omhoog te brengen Frankrijk zat in het moeras. Nu met meer. De Gaulle heeft van Drank rijk weer een macht gemaakt. Maar een zelfstandige Franse macht, merken wij op. Och, zegt staatssecretaris Calmeyer, men zal in Frankrijk tenslotte de rea liteit wel inzien. Als de affaire in Al giers ten einde is, zal ook Frankrijk zijn krachten inzetten in Europa én in NATO-verband. We denken dan bij ons zelf: we zul len het maar hopen. Staatssecretaris Calmeyer is intussen tevreden over de resultaten van de laatste NATO-confe- rentie in Parijs. De zaak staat nu weer op poten, zegt hij. oe wordt men staatssecretaris? Michael, Rudolf, Hendrik Cal meyer heeft daar ook nooit aan gedacht. Trouwens in zijn jeugd hij wordt dit jaar 65 bestond het insti tuut van staatssecretarissen nog niet. Hij werd geboren op 1 juni 1895 in Hellevoetsluis. Zijn vader was zee-of ficier, maar na drie maanden kreeg hij een andere bestemming en keerde de familie Hellevoetsluis de rug toe. Het is zijn geboorteplaats, maar hij is er nooit meer geweest. Tot kort ge leden, toen zjjn moeder, die nu 88 jaar oud is, bij hem logeerde. Toen zijn ze weer eens naar Hellevoetsluis gegaan. Zijn moeder zei hem, dat er niet veel veranderd was, maar nu door de Delta werken, zegt hij, zal het wel anders worden. Vanuit Hellevoetsluis werd zijn vader naar Indië gezonden. Zijn moeder bleef hier. Hij kwam na drie jaar terug. Het werd wonen in Den Haag, Den Helder, wéér in Den Haag en in Amsterdam, tot hij als kapitein ter zee werd gepensioneerd en in Apel doorn ging wonen. Er waren drie kin deren. Zijn zuster trouwde in Apel doorn, waar zij nu nog woont met haar moeder en zijn broer is in Amerika bij de NKPM. Niet naar zee Staatssecretaris Calmeyer wilde óók zee-officier worden, net als zijn vader, maar hij had iets aan zijn linker-oog en het kon dus niet. Maar militair moest het toch zijn, dus ging hij naar de KMA in Breda. Zo wordt hij dan in 1917 in Doesburg tweede luitenant en daar leert hij zijn vrouw kennen Cato Ottoline Jeekel. Zijn a.s. schoon vader was daar kolonel. Hij bleef daar vier jaar en werd toen op zijn verzoek gedetacheerd bij het Nederlands-Indi sche leger. In 1921 vertrok hij dus naar Java, hij vocht op Atjeh, waar zijn dochter verd geboren, tot de bezuini- gingsgolf kwam en hij één jaar op non- actief werd gesteld. Die tijd gebruikte hij om de Hogere Krijgsschool te bezoeken. In '29 haal de hij zijn stafbrevet met de gouden zon en werd toen te werk gesteld bij het departement van Defensie. Hij kwam bij de Generale Staf tot '34. Toen werd hij toegevoegd aan de di recteur van de Hogere Krijgsschool en hij werd daar leraar in taktiek en staf dienst. Op verzoek van minister Van Dijk kwam hij terecht bij de Duitse Kriegsakademie, waar allerlei buiten landers studeerden. Dat was gebruike lijk. Ik heb daar zeer veel geleerd, zegt hij nu. Er waren wel lessen, die wij niet mochten bijwonen. Dat was in de Nazi-tijd. Hij woonde toen met zijn vrouw en dochter in Berlijn van '37 tot '39. In september '39 zou zijn cur sus ten einde zijn, maar in augustus Staatssecretaris M. R. H. Calmeyer thuis aan zijn bureau. er ook heen gestuurd. Er werd daar zeer openhartig gesproken, maar toch kwam bij alles naar voren, dat zij Hit- Ier toch wel de grote man vonden, die Duitsland er weer bovenop zou bren gen. Het was de typische Duitse zeg Pruisische geest, zegt hij nu. Zo in de geest van: er is in de strijd een of ficier gevallen, en nu springt een kor poraal er voor, dan volgen wij die. Dat werd daar gezegd en dat was de behoefte aan een Führer, die zij had den. Als je bij kennissen van de Kriegsakademie kwam en er werd ge praat over politiek, dan werd er ge zegd: „eerst even een kussen op de telefoon leggen". Of men werd uitgenodigd voor een diner en er werd bij gezegd: denk er aan: we hebben aan het diner ook nationaal-socialisten. Ik heb het meegemaakt, zegt de staatssecretaris, dat zelfs een Joodse arts de aanvallen op de Joden goed praatte door te zeggen, dat het alleen maar ging tegen de Ost-Juden. Toen het tenslotte mis liep kwam de staatssecretaris terug. Hij maakte de oorlog mee in gevechten bezuiden Rotterdam, in de omgeving van de Moerdijkbrug. Hij laat mij zijn revolvertas zien, die hij op zijn heup droeg en waar een kogel dwars doorheen is gejaan. Gewoon ge boft. Krijgsgevangene In 1942 ging hij als officier in krijgs gevangenschap naar Stanislau, waar zij door de Russen werden bevrijd. Zij kwamen in de nacht: donkere zwijgen de colonnes. Het werd een barbaarse geschiedenis. Zij drongen huizen bin nen en gooiden al het meubilair op straat. Het was net een zwerm sprink hanen. Iedere koe, die zij In het land zagen, werd doodgeschoten. Wij moesten, zeiden de Russen, maar zelf ons voedsel requireren. Ge neraal Duyverman was toen het hoofd van het keukenbedrijf. Dat heeft één maand geduurd, toen werden wij aan de Engelsen overgegeven. Dan gaat zijn carrière weer verder. Op verzoek van minister De Quay, toen minister van Oorlog, gaat hjj eerst het ministerie weer bemannen. Dan gaat hij kijken in Indië wat daar moet worden gedaan. Het was je reinste Wild West in Ba tavia zegt hij, met onvriendelijkheden van dat jaar werd hier gemobiliseerd. Calmeyer moest terug. Hij werd kapi tein bij het regiment grenadiers en tenslotte chef van het militair huis van de Koningin. Maar toen brak de oorlog uit en werd hij chef van de staf brigade C, wat wilde zeggen: het Zuidfront van de Vesting Holland. Hij vertelt mij nu, dat hjj na twee jaar uit Duitsland is teruggekomen als een overtuigd anti-nationaal-socialist. Aan Kriegsakademie Ik heb de Kristall-nacht in Duitsland meegemaakt, zegt hij mij. Dat was be gin '39. Alle Joodse zaken werden door de SA vernield, en geplunderd. Wij woonden toen vlak bij de Kurfürsten- damm. Die kerels smeten met keien de winkelruiten in en de politie deed niets. Mjjn collega's van de Kriegsakade mie hielden zich op de achtergrond, maar ze wisten, dat we van het na- tionaal-socialisme niets moesten heb ben. In dat opzicht liet men ons vrij. Tot 1938 stond het leger buiten de po litiek. Wij kregen echt geen nationaal- socialistische lessen. Daar waren Tur ken, Zweden en Amerikanen. Vooral veel Turken. De gelegenheid daar te studeren was nu eenmaal van ouds opengesteld voor bevriende mo gendheden en men is dat ook in de Hitlertijd blijven doen. Zo werd ik Staatssecretaris Calmeyer en mevr. C. O. CalmeyerJeekel TEL AVIV, 5 febr. (Reuter, AFP) Bij een gevecht tussen een Israëli sche patrouille en Syrische voorposten in het dal van Huleh, ongeveer 80 kilo meter ten noorden van de plaats waar deze week verschillende gevechten zijn geleverd tussen Israëlische troepen en strijdkrachten van de Verenigde Ara bische Republiek is gistermiddag een Israëliër gewond. Dit is medegedeeld door een woordvoerder van het Israëli sche leger. Hij zei dat de Syriërs het eerst gevuurd hadden en dat de Israëli sche patrouille het vuur had beant woord. Eerder was medegedeeld dat Syrische voorposten in de gedemilitari seerde zone ten zuiden van het Meer van Galilea in de loop van de nacht af en toe het vuur hadden geopend op de Israëlische stellingen. Niemand werd toen echter getroffen. Volgens radio Caïro hebben Israëli sche pantserwagens gistermiddag ver schillende keren aanvallen gedaan op Syrische dorpen in de grensstreek van de gedemilitariseerde zone. Het vuur van de pantserwagens werd beantwoord door de artillerie van het eerste Ara bische leger, waardoor een wagen be schadigd werd, aldus radio Caïro. De Syriërs zouden geen verliezen hebben geleden. De Arabische bewoners van dc dor pen in de gedemilitariseerde zone zijn gisteren aan het werk gegaan onder toezicht van waarnemers van de VN. In betrouwbare kringen te Amman werd gisteren meegedeeld dat het Jor daanse leger gereed staat om in te grijpen bij een eventuele Israëlische agressie. De secretaris-generaal van de /er- enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft gisteren op een persconferentie in New York gezegd dc indruk te hebben dat de onrust aan de grens tussen Israël en Syrië afneemt. Volgens Hammarskjöld gaat men misschien een periode tege moet van actieve onderhandelingen tussen beide partijen onder auspiciën van de V.N. tussen de Nederlandse en de Engelse troepen. Hjj stelde een plan op voor de ver dediging van Indië en uit die tijd stamt de uitdrukking: Calmeyer-eenheden. Dat waren de honderdduizend man, die tussen '46 en '49 naar Indonesië werden gezonden. En daarna volgt dan een administra tieve loopbaan. Chef van het kabinet van de minister van Oorlog. Een foto van minister Fievez staat nog inge lijst in zilver op zjjn boekenkast. Als plaatsvervangend chef van de Generale Staf neemt hij tegelijk ont slag met generaal Kruis en sticht dan het Defensie-Studiecentrum, wat een oude hobby was en waarvoor hjj eens gaat kijken in Amerika, Engeland en Frankrijk. Dit studiecentrum moet in zicht geven in de totale defensie-pro blemen. Toen kwamen de EDG-onderhande- lingen in Parijs, waarbij hij nauw be trokken was. Hij meent nu nog, dat de EDG, onuitvoerbaar was, dat deze overtrokken was opgezet, omdat alle nationale bepalingen vervielen, ook de nationale defensie-ministeries. Op 1 mei '55 wordt hjj gepensio neerd, in '56 wordt hij kamerlid. En dan, op het ogenblik dat hij in Londen is voor de Atlantische conferentie wordt hij opgebeld, dat minister Van den Berg hem wil spreken. Hij is ten slotte overgevlogen en staatssecretaris van Oorlog geworden. In zijn militaire loopbaan had hij dat zelf nooit gedacht. FRANS SCHNEIDERS. WASHINGTON, 5 febr. (U.P.I.) Een gisteren door de Amerikanen gedane poging een satelliet die een capsule vervoerde in een baan om de aarde te brengen is mislukt. Bijna vier uur na de lancering van de vliegbasis Vanden- berg in Californië, maakte de lucht macht bekend: „Ontdekker 9 is er niet in geslaagd de snelheid te bereiken die nodig was om in een baan om de aarde te komen en is na een geslaagde lan cering teruggevallen in de dampkring van de aarde. Thans worden de per radar verkregen aerevens geanalyseerd om de oorzaak van de onvoldoende snelheid van de satelliet vast te stel len". De raket, die in haar tweede trap epn capsule bestemd om geborgen te worden vervoerde, zal in de Grote Oceaan terecht zijn gekomen. De cap sule bevatte geen levend wezen. De luchtmacht is er niet in geslaagd vast te -tellen of de tweede trap in werking is gekomen. Het was de derde var, de negen „Ontdekkers" die er niet in ge slaagd is een baan om de aarde te gaan beschrijven. en zou het een soort plastische chirurgie kunnen noemen, het werk waarmee de Nederlandse Dok. en Scheepsbouw Maatschappij thans druk doende is. Op de werf in Amsterdam zijn namelijk een paar schepen onder behandeling, die van uiterlijk volkomen zullen veranderen. Men heeft hen in twee stukken gezaagd waarna tussen het voorschip en het losse achterstuk een geheel nieuw ge deelte wordt geplaatst. Hierdoor wor den de schepen niet alleen groter, maar ook anders van aanzien, omdat hun zware midden-dekhuizen, netjes met bruggen en al aan de reeds bestaande opbouw van het achterschip worden „geplakt", om daardoor een beter uit zicht over gehele schip te verkrijgen. „Jumboizing" is de vakterm voor dit staaltje van precisiewerk en uitkienen, dat naar men mag veronderstellen de voorstanders van nieuwbouw wel niet als muziek in de oren zal klinken. Want neem nu de „Trixos" en de „Phaeton", de twee Griekse „patiënten" van de NDS^d. Beide schepen zjjn in de oor log gebouwde tankers van de T-2 klas se. Na de oorlog waren zij met hun voor de tankvaart te geringe tonnage van 16000 ton spoedig te slecht om de normale levensduur van een zeeschip, 22 a 24 jaar, uit te varen en te goed om zonder meer voor de sloop te wor den bestemd. Daarom besloot hun eige naar de Amerikaans-Griekse reder Le- mos hen eens geducht onder handen te laten nemen en gezien de huidige con junctuur, waarin het de tankvaart min der goed gaat dan het ertsvervoer, een nieuwe bestemming te geven als erts schepen, die voor de toekomst ook veel meer perspectieven biedt. Op verschil lende buitenlandse werven heeft men al een zekere routine in de z.g. „jum boizing" van oudere schepen, die hier door weer een geheel nieuw zeeleven kunnen beginnen. De grote Griekse re der Stavros Niargos bijvoorbeeld, liet alleen al twaalf van zijn T-2 tankers veranderen en ombouwen. Nu geble ken is dat hierdoor de levensduur van schepen aanzienlijk kan worden ver groot, kan dit voor de van nieuwbouw levende werven wellicht gevolgen heb ben. De NDSM in Amsterdam heeft de Nederlandse primeur van „jumboi zing". „Deze karweien, waarmee we als zg. „stopwerk" de hiaten tussen onze orders opvullen, nemen een goede zes maanden in beslag," vertelde" ons don derdagmiddag ir. D. M. Bakker, en kele uren voordat het nieuwe, bijna 112 meter lange midden, (laad)-gedeel- te van de „Phaeton" te water zou wor den gelaten. De kosten van dergelijke werkzaamheden belopen een bedrag van meer dan een kwart miljoen dol lar." Maar. zo voegde ir. Bakker er aan toe, „dit houdt in dat er dan aan het vermogen en de stabiliteit van de schepen niets veranderd wordt. Het is namelijk gebleken dat de snelheid van deze vergrote zeeschepen (iets meer dan 14 mijl) het zelfde blijft." e Belgen hebben het met hun expositie „Henegouwen in Den Haag" verstandig bekeken. Maar al te vaak wordt op tentoonstel lingen de bezoekers te veel van het goede geboden. De Henegouwse ex positie in de kelder van de Ridder zaal munt echter uit door haar be scheiden omvang, zodat de bezoeker de uitgestalde voortbrengselen van het Henegouwse edelambacht in verleden en heden ook inderdaad de aandacht kan geven, die ze verdienen. Er zijn prachtige stukken bij. Zo bijvoorbeeld de handschriften uit de vijftiende en zestiende eeuw, verlucht met verrukkelijke miniaturen. Dan de met ongemeen vakmanschap vervaar digde wandtapijten, waarvoor Doornik in de vijftiende eeuw befaamd was door heel Europa; het tafelzilver uit de zeventiende er. de achttiende eeuw en het glas- en aardewerk uit ver schillende tijdperken. Van de produk- ten, waarmee het hedendaagse edel ambacht vertegenwoordigd is, vallen wel het meest op de tegelplateaus en de grote vogels in ceramiek. Men ziet hierbij een afbeelding van een der IIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIMIMIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlil"111" bioscoop en noemde dit theater „Hol landia' vogelfiguren van E. d'Hossche, ver vaardigd door Boch Frères. Over de belangstelling voor deze tentoonstelling heeft men niet te kla gen. Het vorig jaar trok een soort gelijke expositie te Rotterdam in en kele weken nog geen duizend bezoe kers, maar in de gewelven van de Ridderzaal telt men nu reeds vier-, vijfhonderd, en meer bezoekers per dag. De Belgische cultureel attaché in Den Haag, dr. A. Marien een' bescheiden figuur, maar houdt hem ir. de gaten wanneer het op organi seren aankomt heeft deze week de „Club de Jeudi", een gezelschap van functionarissen der verschillende am bassades, bij het Henegouwse edel ambacht te gast gehad. De kanseliers komen nog een keer apart. „Wat mij nog wel het meest treft," zo zegt dr. Marien, „is, dat er zoveel mensen in Den Haag wonen, die nog nooit eer der in de grafelijke zalen blijken te zijn geweest." [et is elk jaar gebruikelijk dat de eerstejaarsstudenten in Gro ningen een stunt uithalen, die aansluit bij een actueel korpsgebeu- ren of bij het wereldgebeuren. Don derdagmiddag, om vijf over twaalf precies, hebben de eerstejaars van „Vindicat atque polit" een raket gelanceerd, die er niet om loog. Het was niets minder dan een drietraps neusraket, die op het eerste oog nogal geheimzinnig aandoend „pro- duktienummer" droeg, A.K. 21. B. Onze correspondent, die vertrouwd is met geheim zaken, heeft met veel moeite kunnen achterhalen dat hiermee verwezen wordt naar het adres waar het projectiel is vervaar digd: het A-Kerkhof 21. B. De Paryse hoogleraar W. B. Jones moest er, geholpen door twee assis tenten, aan te pas komen om het geval te ontsteken. Terwijl agenten honderden toeschouwers op een vei lige afstand hielden ontbrandde zes kg. natrium-chloruat vermengd met suiker. Er ontstond een geweldige steekvlam, die spoedig doofde, waar na de neus van de raket openklapte. Nee, er stapte geen knappe jongeda me uit, maar wel kwamen er twee ballonnetjes te voorschijn, die al spoedig in de richting van de Marti nitoren ':oersten. D,e brandweer, die versterking had gekregen van zes eerste jaars gekleed in ashestpakken kon toen zonder in actie te zijn ge komen Inpakken. Tijdens zjjn bestaan heeft het tha"? verdwijnende Hollandia-theater bcC' wat bezoekers getrokken. In de 11 oorlogse jaren waren er dit niet W'n' der dan 1lA miljoen. De Heerlense HoIIandia-bezoekC' waren grotendeels liefhebbers vaJ: Duitse films en verwoede rokers. Va1} de zes plaatselijke bioscopen was yJ het theater met de meeste Duits® films en de enige bioscoop, waarin r°' ken was toegestaan. Beide iraditi®® zullen ook in de nieuw te bouwen H0'" landia-bioscoop, die nog dit jaar g®" reed zal zijn en minstens 1GO0 zitplaat' sen zal tellen, worden voortgezet. In afwachting van het nieuwe thea' ter worden de Hollandia-films voor zover mogelijk in de twee andere bios copen van de heer Hirschberg te Heerlen, de Schouwburg-Bio en Glo ria. vertoond. Het laatstgenoemd' theater valt ook in het doorbraakpls en zal derhalve ook moeten verdw nen. Dit zal evenwel pas gebeure: wanneer Hollandia IV klaar is. 0< ii" het Gloria-theater zal door eeij nir we bioscoop worden vervangen, zod; het aantal bioscopen van de he>' Hirschberg te Heerlen ook in de tc> komst drie zal bedragen. Een gelijk aantal theaters telt 5 f concern in Den Haag en Helmond. lte ii' anavond begint in Roosendaal 19 propaganda-toumee van de Int 1 nationale Bouworde afdeling b dcrland. Het programma, dat in r. gentien plaatsen onder auspiciën va de vereniging van militairen „Sii Martinus" zal worden opgevoerd is gf titeld „Black and White". Hiermed bedoelt men aan te geven de zwari et de film „En eeuwig zingen de bossen" heeft de oudste bioscoop van Heerlen, het Hol landia-theater, donderdag afscheid ge nomen van zijn vele bezoekers. Het gebouw maakt deel uit van het Heer lense doorbraakplan en wordt derhal ve gesloopt. De bijna vijfentwintig jaar oude bioscoopzaal gaat verdwij nen, maar de naam „Hollandia"-thea- ter niet. Aan de doorbraakweg, die binnenkort de Bongerd met het Loon, waar de nieuwe schouwburg in aan bouw is, zal verbinden, wordt immers een nieuwe bioscoop gebouwd, die op nieuw „Hollandia" zal heten. Het zal het vierde Hollandia-theater in de historie van Heerlen worden. Veertig jaar geleden vestigde een Akenaar een bescheiden „HoUandia"-bioscoop in zaal Schiffers. Deze bioscoop ver dween. De uit Duitsland verdreven Joodse filmexploitant Erwin Hirsch berg kwam een goeie kwart eeuw ge leden naar Heerlen en vestigde daar toen een nieuwe Hollandia-bioscoop in het huidige eveneens door hem ge- exploiteerde Gloria-theater. Enkele jaren later bouwde hij een grotere OTTO STERMAN ....voor de Bouworde. barrière, die er bestaat tussen zwart en blank in de wereld, tussen onze rijk dom en ontwikkeling en het verschrik kelijke gebrek aan voedsel, ontwikke ling en technische hulpmiddelen aan gene zijde. De Bouworde, bekend door haar strijd tegen de dakloosheid, en de nood in de ontwikkelingsgebieden, brengt dit programma onder meer als een waarschuwing en een oproep van het verantwoordelijkheidsgevoel bij de jongere generatie. Medewerking ver lenen de voordrachtskunstenaar Otto Sterman, zes Congolezen, vormend het ensemble Bataboudila en Albert Wel ling en Franc. Stranger, die namens de Bouworde het woord zullen voeren. STANFORD (CALIFORNIË), 4 febr. De natuurkundige faculteit van de universiteit te Stanford (Californië) heeft op 7, 10 en 12 april vorig jaar met een radarzender, die een vermogen had van 40.000 watt korte radarinipulsen uitgezonden naar de zon. Nadat men van april vorig jaar tot eind januari van dit jaar de verkregen gegevens met behulp van eiectronische rekenma chines had gecontroleerd, is met bij na honderd procent wetenschappelijke zekerheid vastgesteld, dat het uitgezon den signaal de zon heeft geraakt en te ruggekaatst en opgevangen is. Het was de eerste maal, dat een ra darsignaal van de zon werd terugge kaatst. Wel heeft men zulke seinen af gekaatst op de maan en de planeet Ve nus. De afstand die het radarsignaal van de zender te Stanford heen en te rug moest afleggen was 2.776.000.000 kilometer. Het geslaagde experiment werd vol bracht door professor R. von Eslile- man, overste Robert C. Barthle en dr. Philip Gallagher. In het februarinum mer van „Science", een wetenschappe lijk vakblad, wordt erover gerappor teerd. West-Duitsland De Westberlijnse politie beeft nog drie personen gearres teerd, die worden verdacht van spiona ge ten behoeve van Oost-Duitsland. In totaal zijn thans twaalf mensen op de ze verdenking aangehouden. (Rtr) MOSKOU, 5 febr. (U.P.I.) De acht c mmunistische staten die in het pact van Warschau zijn verenigd, hebben gisteren bekendgemaakt dat zij afzon derlijke vredesverdragen met Oost- Duitsiand zullen sluiten, indien de Wes terse mogendheden niet in staat zijn een bevredigende oplossing voor het Duitse probleem aan de hand te doen. Het Russische persbureau Tass heeft gemeld dat in het officiële communi qué, dat werd uitgegeven na een een daagse communistische topconferentie alhier, ook gezegd werd dat de „socia listische" landen de kwestie West-Ber- lijn op deze, basis zullen regelen, indien niet een andere oplossing wordt gevon den. De communistische staten deden tevens een beroep op de leden van de Noordatlantisehe Verdragsorganisatie, „met name die welke de grootste mili taire macht hebben", om hun strijd krachten te verminderen en ,,hun bij drage te leveren tot een spoedige op lossing van het ontwapeningspro bleem". In dit bericht van Tass werd gezegd dat do communistische topconferentie gehouden werd „in een atmosfeer van volledig wederzijds begrip en stevige vriendschap". Vermeld werd dat de Oosteuropese leiders gesproken hebben over de „vermindering van internatio nale spanning" in het algemeen en voorbereidingen voor de topconferentie die op 16 mëi in Parijs tussen Oost en West zal beginnen, in het bijzonder. TRIVANDROEM, 5 febr. (Reuter) Alle uitslagen van de algemene verkie zingen in de Indische staat Kerala zijn nu bekend. Van de 126 parlementszetels heeft het anti-communistische blok (ge vormd door de Congrespartij, de Praja- socialisten en de Moslemse Liga) er 94 gekregen en de communisten 26. De ove rige zes zetels zijn over vier partijtjes verdeeld. De congrespartij alleen be haalde 63 zetels. De Praja-socialisten legden beslag op .0 zetels en de Moslem- se Liga op elf. Officieel is bekendgemaakt, dat de communisten maandag 2.975.259 stem men hebben behaald, iegen 2.059.547 in 1957, toen zij 60 zetels verwierven. BERLIJN, 5 febr. (UPI) De West berlijnse autoriteiten hebben de 54-ja- rige Albert Filbert en de 49-jarige Ger hard Schneider gearresteerd, verdacht van het vermoorden van Joden in de Sowjet Unie. Beiden bekleedden hoge functies in de S.S. Tegen het einde van 1941 werden in l.jt gebied waar Filbert en Schneider „werkzaam" waren 20.000 personen, voor het overgrote deel Joden vermoord.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6