STRAFFE ZUIVERING IN ONTSTELD ALGERIJE Beroemde He weg wordt thans hersteld CONTACT DRAADLOOS Schrijven voor de omroep" W' Adenauers buitenlandse politiek aanvaard Weinig opwindend debat in de Westduitse Bondsdag Nieuw Berlijns ultimatum? Territoriale eenheden ontbonden Kantonnale verkiezingen Reorganisatie politie en leger V. Koningen Hoessein en Saoed achtten het een belang voor de Islam Eerste vrucht van de cursus wordt uitgezonden Reportages uit Squaw Valley Vanavond r DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 PAGINA 7 BUITENLANDSE KRONIEK Atoomduikboot Sargo" aan de Noordpool Verenigde Staten sluiten: Maritiem-commercieel akkoord met Moskou Jong paar verongelukt op huwelijksreis Slijter mag geen goed kope jenever verkopen Vonnis van Groningse rechtbank Wijziging Hinderwet in Tweede Kamer „Bevoegdheid gemeente- raad niet opnemen" Dr. P. E. J. J. Teeuwen Pastoor Waterkamp van Abcoude overleden Swing in the beiaard Russische regisseur prijst Nederlandse acteurs „De Meeuw" in Rotterdam Sjarov (76) nog zeer vitaal Auto op bed? v Souvenirs Veiligheidstegel Bronzen stemmen Met verrassende eensgezindheid PARIJS, 11 febr. (Reuter) De ranse regering heeft gisteren een aan tal zuiveringsmaatregelen ten ,an- *'en van Algerije getroffen. In tie eer ste plaats zijn de territoriale eenheden, (,i" bestaan uit burger-reservisten, die ®®n belangrijke rel hebben gespeeld Ni de recen+e rechtt e revolte, ontbon den. Voorts zullen voor het einde van ■je lente kantonnale verkiezingen wor den gebonden. De politie in Algerije zal Kelieel worden gereorganiseerd en de Psychologische dienst van het leger, >,het vijfde bureau", wordt opgeheven Deze besluiten zijn genomen op een J'ergadering van drie uur onder voorzit terschap van president De Gaulle. De drie ministers, die het afgelopen week einde op bevel van De Gaulle een on derzoek in Algiers hebben ingesteld de ministers van defensie, Messmer, binnenlandse zaken, Chatenet, en justi- tie, Michelet hebben op deze verga dering verslag uitgebracht. Gebruikmakend van zijn noodbe- voegdheden heeft het Kabinet voorts bij decreet een wijziging van het wet boek van strafrecht goedgekeurd, die betrekking heeft op aanslagen op de binnenlandse en buitenlandse veilig heid van de staat. De minister van voorlichting, Terre- noire, deeld na de kabinetsvergade ring voorts mede, dat drie generaals „hun dienst in Algerije hebben „beëin digd", Hef zijn de generaals Jacques Faure, Andre Gribius en Henri Miram- beau. Ze zijp naar Parijs teruggeroe pen. Voorts :ouden nog acht hoge offi cieren van hun commando in Algerije zijn onthevc- De territoriale eenheden in Algerije omvatten ongeveer 20.000 man. Het zijn oud-militairen, die enige dagen per maand bewakingsdiensten verrichten. De kantonnale verkiezingen, waartoe is besloten, zijn bestemd voor samen stelling van -ilgemcne raden op het ni veau van de departementen. De ver kiezingen zullen voor 21 juni in geheel Algerije worden gehouden. Het burgerlijk bestuur zal bij decreet worden georganiseerd en versterkt. De politie komt met een nieuwe chef onder het directe gezag van de regeringsafge vaardigde in Algiers, Delouvrier. Minister Terrenoire verklaarde des gevraagd op een persconferentie dat er op de vergadering van gisteren niet is gesproken over een bezoek op korte termijn van generaal De Gaulle aan Algerije. Hij wilde voorts geen bijzonderheden geven over de wijziging van het wet boek van strafrecht. Naar verluidt zal de wijziging dé autoriteiten machtigen verdachte personen een verblijfplaats aan te wijzen. In gewoonlijk betrouw bare kringen is vernomen dat er in to taal achttien mensen in arrest vertoe ven op beschuldiging van het in gevaar brengen van de binnenlandse veiligheid en dat nog zestien verdachten voort vluchtig zijn. De straffe regeringsmaatregelen heb ben in Algiers grote indruk gemaakt. De maatregelen zijn veel strenger dan men verwachtte. Men had eigenlijk niet meer dan een reorganisatie van de psyehologiscie dienst en de territoriale eenheden verwacht. President Eisenhower heeft in de herfst van het vorig jaar inge stemd met het houden van een topconferentie, nadat premier Khroesj tsjev het ultimatieve karakter had ontnomen aan de Russische eisen inza ge Duitsland en Berlijn. De oorspron kelijke eisen waren de Westerse Grote Drie op 27 november 1958 door Mos kou gepresenteerd. West-Berlijn zou een „vrije gedemilitariseerde stad" ihoeten worden. De troepen van de Westerse Grote Drie zouden West-Ber- 'Ün moeten verlaten. He.t Westen kreeg oen half jaar de tijd om de zaak met ne Sovjet-Unie te regelen. Als er bin nen die periode geen overeenkomst was getroffen zouden de Russen een vre desverdrag met Oost-Duitsland sluiten, en zij zouden de controle op de toe gangswegen naar West-Berlijn aan de Oost-Duitsers overdragen. Lang voor de „fatale datum" van 27 Jhei 1959 aanbrak, hadden de Russen "un termjjn van zes maanden al laten vallen, en ook op andere punten had den zjj hun verklaring van 27 novem ber 1958 al wat verzacht. Khroesjtsjev beeft met die verklaring waarschijnlijk °P de eerste plaats willen bereiken, dat het Westen toestemde in een ont moeting aan de top. Zijn „topconferen tie" kreeg de Russische premier in september vorig jaar, al was het geen ontmoeting van de Grote Vier, maar yan de Grote Twee, en al werden er in Camp David geen formele onderhan delingen, maar slechts informele be sprekingen gehouden. Het kwam Khroesjtsjev overigens ongetwijfeld goed van pas, dat hij èerst de gelegen heid kreeg om eens onder vier ogen Net Eisenhower te spreken, voor hij 'n onderhandelingen trad met de Wes terse Grote Drie. Khroesjtsjev heeft het Westen ook kunnen winnen voor een forme le topconferentie van de Grote Nier. Over drie maanden zal deze bij eenkomst in Parijs plaats hebben. Tot de belangrijkste onderwerpen van ge sprek zullen de kwesties Berlijn en Duitsland behoren. De WeStduilse Bondskanselier Adenauer, die zelf niet aan de topconferentie zal mogen deel nemen, maar die uiteraard in hoge mate belangheb bend is, had het liefst gezien, dat Duitsland en Ber lijn helemaal niet op de agenda van de Grote Vier zouden zijn geko men. Nu deze Advertentie Jy.ens niet verwezenlijkt wordt, hamert hij er op, dat het probleem van de ont wapening als het voornaamste onder werp van gesprek moet worden be schouwd. Maar Khroesjtsjev schijnt in Darijs juist vooral over Duitsland en Berlijn te willen praten. Had Eisen hower na Camp David aanvankelijk hog reden om te hopen, dat de Rus sische premier een min of meer rede- hjk standpunt zou innemen ten aanzien van deze kwesties, die hoop zal hij nu hiet meer koesteren. Khroesjtsjev heeft nog geen nieuw Berlijns ultimatum Gelanceerd. Hij heeft niet weer een tijdslimiet gesteld voor de wijziging Wan de status van West-Berlijn. Maar hij heeft de laatste tijd wel herhaalde- tijk van zijn ongeduld blijk gegeven. In september vorig jaar verklaarde Khroesjtsjev tegenover Eisenhower, hij' er nooit aan had gedacht het Berljjnse vraagstuk door middel van dreigementen of geweld op te lossen. Dat was niet in overeenstemming met ?e feiten. Als de Russische nota's aan het Westen van 27 november 1958 geen dreigementen waren, wat waren zij dan wel? En in die nota's werd wel ®gelijk te verstaan gegeven, dat Rus- and eventueel niet voor het gebruik van geweld zou terugschrikken. Khroesjtsjev iaat nu, in februari 1959, zijn eisen ten aanzien van Berlijn en Duitsland weer van dreigementen vergezeld gaan. Het be gon met een op 2 februari gepubliceer de brief van de Sovjet-premier aan Adenauer. „Als de Sovjet-Unie geen hegrip zal ontmoeten b;j Amerika, En geland en Frankrijk," aldus Khroesj tsjev, „dan zal zij een vredesverdrag {het de Duitse Democratische Repu bliek moeten sluiten met alle gevolgen ,w?n dien, inclusief die voor West-Ber- hJh." Een soortgelijke verklaring werd drie dagen later afgelegd door de deel nemers aan een conferentie van de sta- ten van het Pact van Warschau, en het h'as duidelijk dat deze verklaring ook H't de koker van Khroesjstjev kwam. Rb 8 februari tenslotte deelde Khroesj tsjev aan de Italiaanse president, Dt'onchi mee, dat Rusland een vredes verdrag met de twee Duitsianden wil de, dat West-Berlijn een „vrije stad" jöoest worden, en dat de Westerse Gro- \e Drie hun troepen uit deze stad zou den moeten terugtrekken. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za- en, Herter, heeft deze week dan ook erecht geconstateerd, dat Khroesjtsjev ?e laatste tijd een „hardere" houding aanneemt in de kwestie Berlijn. Her- er houdt ongetwijfeld rekening met de mogelijkheid dat de Russische premier "P de Parijse viermogendhedenconfe- sntie een nieuw Berlijns ultimatum wil Presenteren. Het Russische standpunt h de Berlijnse kwestie, zoals dat deze rPaand nog eens een paar keer door C" oesjtsjev 16 geformuleerd, is echter .hor het Westen absoluut onaanvaard en het biedt zelfs geen aankno- 'mgspunt voor een vruchtbaar gesprek, («Iri,.,, Ill I Weg... keelpijnt door Wybert hoest- bonbons op kruidenbasis. Een nieuw produkt van Wybert uit haar Zwitserse laboratoria! Met plas tic binnenverpakking. Vraag ze bij uw apothe ker of drogist! AMMAN, 11 febr. (Reuter) Ko ning Hoessein van Jordanië en koning Saoed van Saoedi-Arabië hebben be sloten de beroemde Hedjaz-spoorweg te herstellen „in het belang van de Ara bieren en de Islam". In het begin van deze eeuw, toen de Hedjaz nog res sorteerde onder het Ottomaanse rijk, begonnen de Turken met de aanleg van de spoorweg die van Damascus tot Mekka zou lopen. Het eerste deel van de spoorlijn, van Damascus tot Ma'an, werd in 1901 geopend, en vier jaar later het tweede deel tot Medina. De lijn is niet doorgetrokken tot Mek ka, vooral ook door het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. Tijdens die oorlog was de Hedjaz-spoorweg uiter aard van groot strategisch belang. Dank zij de briljante guerrilla van ko lonel T. E. Lawrence gelukte het de geallieerden de lijn van Ma'an tot Medina voor een groot deel te ver woesten. WASHINGTON, 11 febr. (Reuter) De Amerikaanse marine heeft gisteren bekendgemaakt dat haar atoomduik boot „Sargo" een tocht onder water naar de Noordpool heeft voltooid. De „Sargo" was op 18 januari uit de ma rinehaven Pearl Harbour (Hawaii) ver trokken en bereikte de Noordpool dins dagavond omstreeks half negen Neder landse tjd. Dit is de vierde maai dat een Ame rikaanse atoomduikboot de Noordpool bereikt. De „Nautilus" volbracht deze prestatie op 3 augustus 1958 en de Skate" op 1 augustus 1958 en op 17 maart 1959. WASHINGTON, 11 febr. (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Sta ten gisteren ,1 miljoen dollar betaald ter voldoening van Amerikaanse vorde ringen op het gebied van de zeevaart uit de jaren 1941-1946. De Sovjet-Unie zag bovendien af van vorderingen op het gebied van de zeevaart ten bedra ge van drie 1, art miljoen dollar. De Amêrikanen hebben ingestemd met het laten vallen van een rechtsge ding, dat ging om Amerikaanse vorde ringen ten bedrage van 1,4 miljoen dol lar. Verder zagen de Verenigde Staten af van vorderingen ten bedragé van 7,7 miljoen dollar. Vorderingen op grond van de Ameri kaanse leen- en pachtwet uit de tweede wereldoorlog, ten bedrage van 800 mil joen dollar, vallen buiten deze regeling. De onderhandelingen hierover werden onlangs afgebroken. VUGHT, 11 febr. Het jonggehuwde echtpaar Harkx uit Vught is dinsdag na bij Linz in Oostenrijk tijdens de huwe lijksreis het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. Beiden, de 27-ja- rige Wilhelmus Harkx en zijn evenoude echtgenote Carla, zijn in het ziekenhuis te Linz opgenomen, doch verkeren bui ten levensgevaar. Tussen de kleine plaatsjes Alkhoven en Schönering kwam de autc van het jonge p<-ar in een sneeuwhoop terecht, waarna de wagen begon te slingeren en met een tegenligger, een vrachtauto, in botsing kwam. Thans wordt op de lijn van Da mascus, tot Ma'an met verouderd ma teriaal gereden. Van Ma'an tot Me dina ligt nog een enkel spoor van ongeveer 800 kilometer lengte in de vervallen toestand zoals het door ko lonel Lawrence is achtergelaten. Reeds verscheidene jaren is er spra ke van herstel en verlenging van de lijn tot Mekka en misschien tot de Golf van Akaba. Koning Hoessein en koning Saoed zullen nu dus het Turkse plan van het begin van deze eeuw ten uitvoer gaan leggen. De Turken hadden indertijd louter mili taire bedoelingen, maar verklaarden dat de spoorlijn bedoeld was voor het vervoer van pelgrims naar Mek ka. Koning Hoessein heeft een bezoek van twee dagen aan Rijad gebracht, waar hij met koning Saoed over het herstel van de Hedjaz-spoorweg heeft gesproken. In het communiqué dat bei de vorsten na hun besprekingen heb ben uitgegeven wordt behalve het be sluit over de spoorweg nog meegedeeld dat zij zullen helpen het Handvest van de Arabische Liga te ontwikkelen tot een actief instrument voor het tot stand brengen van de Arabische eenheid. Zij zullen steun verlenen aan de strijd der Algerijnen en de rechten der Arabie ren in Palestina en zij zullen stelling nemen tegen huidige ideologieën die onverenigbaar zijn met het Arabische nationalisme en de geest van de Is lam. GRONINGEN, lo febr. Een wijn handelaar en slijter, die de vorige week in kort geding voor de rechtbank moest verschijnen omdat hem verweten werd dat hij jenever aanmerkelijk goedkoper verkoopt dan zijn collega's en daarmee een jeneveroorlog zou ontketenen, is vanmiddag veroordeeld tot een dwang som van ƒ500.- voor elke handeling die volgens de zogenaamde Drawij-voor waarden als overtreding moet worden aangemerkt. De drankhandelaar heeft zich vanaf heden ook te onthouden van de verkoop, de xevering en aanbieding van sterk-alcoholische dranken, die geen Drawij-autikelen zjjn, tegen lagere prijs dan vermeld in de genoemde voor waarden. De Drawij-stichting, een organisatie van slijters, distillateurs en grossiers in dranken en wijnen had het kort geding aanhangig gemaakt omdat de stichting meende dat de betrokken handelaar zijn boekje te buiten ging. Mr. P. J. M. Leinarts. uit Den Haag, optredende voor de Dra wij-stichting be toogde dat de gedaagde aangesloten was bij deze stichting en zich dus bij de ver koop van jenever te houden had aan de verkoopprijs van 7,60 per liter De _ian- delaar had de Drawij-voorwaarden op gezegd, maar was gebonden aan een ter mijn van zes maanden. Hij zou volgens de stichting te vroeg zijn overgegaan tot het verkopen van jenever tegen de prijs van 6,50 per liter en bovendien had hij getracht, deze verkoop te stimuleren door het plaatsen van advertenties. De raadslieden voor de drankhande laar, mr. W. van Vloten en mr. J. de Vries, vroegen zich af in hoeverre de Drawij-stichting gerechtigd was prijzen vast te stellen. Ook meenden zij dat de president zich onbevoegd moest verkla ren omdat de stichting zelf bij bepaalde overtredingen boeten kan vragen. Volgens pleiters had de handelaar vol komen in strijd met het prijsvormings- besluit gehandeld indien hij de jenever tegen 7.60 per liter zou hebben ver kocht, omdat deze jenever deel uitmaak te van een aanmerkelijk goedkoper in gekochte hoeveelheid. De handelaar mag over enkele maanden als de overgangstermijn van een half jaar ver streken is wel tégen de verlaagde prij zen verkopen. G» (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, io febr. De Tweede Kaer zal zich dinsdag uitspreken over een wijziging van de Hinderwet. De minister van Sociale Zaken, mr. dr. Ch. v. Rooy, heeft waarschijnlijk de meerderheid van de Kamer wel over tuigd, dat in deze wet geen bepalingen meer moeten worden opgenomen die niet strikt met h. onderwerp te maken hebben. Hij verdedigde in een uitvoe rig betoog aan de hand van de histo rische ontwikkeling op dit gebied het uit de wet houden van een oude be voegdheid van de gemeenteraden ter zake. Volgens de bewindsman is dit een ma terie die om haar planologisch karakter beter in de komende wetgeving op het gebied van de ruimtelijke verordening kan worden geregeld. Een amendement van de PvdA, dat mr. Van Rooy om die reden een stap terug noemde in de ontwikkeling van de wetgeving op dit gebied, heeft de minister daarom ont raden. Mr. Van Rijckevorsel (KVP) had bezwaar tagen een onderdeel van het ontwerp, waarvan hij vermindering van rechtsbescherming vreesde, maar na het betoog van de bewindsman gaf hij zich gewonnen. Mr. Van Rooy kon aan tonen, dat misschien theoretisch, maar dan zeker niet in de praktijk dit gevaar aanwezig kan zijn. ROERMOND, 1 febr. De bis schop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, heeft als opvolger van de on langs overleden prof. J. Jansen be noemd tot kanunnik van het kathedra le kapittel dr. P. E. J. J. Teeuwen, president van het groot-seminarie van Roermond. ABCOUDE, 10 febr. In de leeftijd van 65 jaar is overleden de zeereerw. heer J. M. J. Waterkamp, pastoor van de parochie van de H.H. Cosmas en Da- mianus. Pastoor Waterkamp werd 5 jan. 1895 geborei. en 15 augustus 1921 pries ter gewijd. Hij was sinds 9 april 1948 pastoor in Abcoude. HILVERSUM, 10 febr. Begin april zal de KRO Ir. het kader van de Boeken week de hoo: peldocumentaire „Lezen uitzenden, die is geschreven door mej- A. H. M. Nientied in Vlaardingen. De schrijfster is deelneemster aan de cur sus „Schrijver voor de omroep" van het Nederlands Schriftelijk Studiecen trum :e Culemborg en deze documen taire is de eerste vrucht van de cursus, die zal worden uitgezonden. Op de bq- eenkomst, die deelnemers aan de cursus op zondag 21 februari in de KRO-studio houden, zal de documentaire ten geho re worden gebracht en door de cursis ten worden besproken. Leo Pagano zai, zoals reeds gemeld, uit Squaw Valley dagelijks voor AVRO. KRO en VARA reportages verzorgen over de Olympische Winterspelen. De eerste van deze reportages is volgende week vrijdag des avonds kwart over 'ien. „Tierelantijnen", het zaterdagse amu sementsprogramma van de KRO, dat plaats heeft weten te bieden aan de meest ongewone muzikale combinaties, zal binnenkort weer een nieuwtje be vatten. Mr. Rorr.ke de Waard zal spe ciaal gearrangeerde jazz-nummers spe- leh op de Hilversumse beiaard. Deze cariilonklanken worden omlijst door het Dansorkest onder leiding van Klaas van Beeck. Tony Schifferstein heeft dit pro- Ik leef nu al 57 jaar met Tsjechow, maar ik heb in Nederland een lief de en begrip voor hem aangetrof fen, die zeldzaam zijn. De acteurs en actrices hier zijn intelligent en gees tig. Zij staan dicht bij deze Russische meester. De Duitsers voelen dit niet zo aan en in Italië, waar mijn voor stellingen van Tsjechow's werken een mislukking werden, zeggen ze „Sja- row begrijpt Tsjechow niet. Alleen wij doen dat". Ook in Bulgarije en Frankrijk missen ze het juiste aan voelen van Tsjechow. Nog pas heb ik in Parijs een voorstelling van Oom Wanja gezien die n.b. onder regie stond van een Rus en die nergens naar leek. Begrijp me goed, ik maak geen complimenten, maar hier tref ik de beste interpretaties van Tsjechow s werk aan. Dit vleiende oordeel, ge sproken in een Duits met Vlaamse in slag, waarin alle H's door G's ver vangen worden, staccato uitgesproken in korte zinnen, tekenden wij op uit de mond van de eminente Tsjechow- kenner Peter Sjarow. Deze befaamde regisseur, woonachtig in Rome, maar met een werkterrein, dat zich over geheel Europa uitstrekt, heeft het druk in dit jaar waarin herdacht wordt, "dat Tsjechow een eeuw geleden in Taganrog werd geboren, op 29 ja nuari 1860. Als hij klaar is met de Dc Meeuw, dat op 19 februari door het Rotterdams Toneel voor het eerst onder zijn regie in ons land wordt op gevoerd, gaat hij naar Den Haag, waar de Haagsche Comedie de Ker sentuin in studie neemt, dat nog dit seizoen een heropvoering zal beleven. Voor het laatst werd dit stuk onder Sjarow in 1952 opgevoerd. Het is ongelooflijk wat deze bejaar de Tsjechow-voorvechter aan energie weet op te brengen. Wij zagen hem dezer dagen bezig op een repetitie. Rustig zit hij op zijn ongemakkelijke houten stoel op het toneel. De spelers gaan hun gang. Dan schiet hij plot seling naar voren. Zijn krachtige stem geeft als hPt ware in steno aan wijzingen. Toch is Sjarow niet de al leen maar serieuze regisseur zonder gevoel voor betrekkelijkheid: op het toneel staan Ton Lutz, die de rol van de auteur Trigorin vervult, en Ma- non Alving, die Nina, de jonge ac trice. speelt. Trigorin zegt aan het slot van het tweede bedrijf tegen Ni- na: „U hebt, zoals men pleegt te zeggen, op mijn eksteroog getrapt". De scène moet worden overgespeeld en Sjarow vraagt wat een eksteroog eigenlijk betekent. Ton Lutz maakt het hem duidelijk met handgebaren. Het woord ekster kent Sjarow niet. Hij lacht en zegt dan „merkwürdige Sprache". Tussen het intensieve werkje door laat hij met dergelijke zijsprongetjes de spelers even op adem komen. Het verleden van Sjarow reikt tot de vorige eeuw: "hij vertelt ons dat hij in 1884 geboren is en dat hij in zijn studententijd in het Moskouse Kunsttheater in 1905 voor het éérst de Meeuw zag, het stuk dat na de mislukking in 1896 onder de regie van Njemirovitsch-Dantschenko twee jaar later een grandioos succes was ge worden. Met veel smaak vertelt hij dan hoe Njernirovitsch vanwege zijn Meeuwopvoering een prijs had ont vangen, een gouden medaille waarin stond gegraveerd: „gij hebt leven ge geven aan de Meeuw", maar deze onderscheiding doorstuurde naar Tsjechow zelf met wie hij twee jaar lang had moeten vechten om de Meeuw voor een tweede maal op te mogen voeren. Sjarow zit nog vol plannen. Hij is iemand die steeds tijd tekort heeft. In Rome hoopt hij in september van het volgend jaar een klein exclusief theater te openen, waarin leerlingen van zijn toneelschool opvoeringen zul len geven. Behalve Tsjechowwerken heeft Sjarow in Italië ook zes Shake- spearestukken, werken van Schiller en andere klassieke toneeelauteurs op zijn naam staan. Voor een 76-jarige beschikt hij over een élan, dat doet veronderstellen, dat wij ook nog wel eens zijn eeuwfeest zullen gedenken waarbij hij dan zelf een feestrede houdt. Peter Sjarow (rechts) geeft regie-aanwijzingen aan Ton Lutz en Manon Alving. Dit is een scène uit het tweede bedrijf van „De Meeuw". Zeventig gezinhoofden van de Eindhovense Beukenlaan en om geving hebben in een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hun nood geklaagd over het viadukt, dat Eindhoven voor hun deu ren, of liever: voor hun slaapkamer ramen, wil gaan aanleggen. Ter plaat se moet de Rondweg tussen de Phi- lipscomplexen df en het spreekt van zelf, dat het snelverkeer op de Rond weg het intensieve verkeer tussen de fabrieksterreinen vrij zal moeten krui sen. Maar een viadukt, zo klagen de Beukenlaanbewoners, zal ons niet al leen het uitzicht, maar ook het toch al schaarse (zon)licht benemen en het voorbijrazende verkeer zal de radio en televisie storen en bovendien uitlaat gassen lozen in de slaapkamers. Het is zelfs niet denkbeeldig, dat sommige bewoners af en toe een auto op bed krijgen, want de weg, die nog boven de daken zal uitsteken, maakt een vrij scherpe bocht. Moet dat nu maar wor den aangedaan aan mensen die toch al geplaagd worden door oorverdo vend stoomaflaten, roetregens en kunstharsstank van belendende fa brieken en door de straaljagers die hun aanvliegroute precies over deze wijk hebben? Zij vragen Gedeputeerde Staten om medelijden te hebben en de betrokken raadsbesluiten van Eindhoven niet goed te keuren. De Rondweg kan even niiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiimiiHmiiiiimiiitiiniiiimiiiiiiiHiniiiiiiHiiiiiiimuniiimimimiimmiiiimiimm goed zakken, zodat het inplaats van een viadukt een onderdoorgang wordt en daar hebben we geen last van, zeg gen de buurtbewoners. Dat kan inder daad. maar het is ruim een miljoen duurder, zegt Eindhoven. Gedeputeer de Staten zullen nu moeten afwegen wat zwaarder telt: de overlast van de Beukenlaan of het miljoen. gramma-onderdeel de titel „Swing in the beiaard" gegeven. In het „Tie- relantijnen"-programma van de volgen de week -aterdag zal Godfried Bomans weer deel ü'tmaken van de „Kopstuk ken". HILVERSLM, 11 febr. Onder regie' van Gerard Rekers zendt de NCRV-te- levisie vanavond „De Hond van de tuin man" it, een blijspel van Lope de Ve ga, dat door Georges Neveux is bewerkt en door de regisseur zelf is vertaald. Tot de medewerkenden behoren Sigrid Koet- se, Ramses Shaffy Coen Flink, Luc Lutz, Jan Blaaser en Jofin Soer. Het programma opent met de rubriek „Film kader" van Peter van Campen. In het radioprogramma van de NCRV kan men vanavond luisteren naar „Vlag in top", waaraan o.a. meewerken Wies- je Bouwmeester, Erna Spoorenberg, het Promenade Orkest onder leiding van Benedict Silberman en het meisjeskoor Sweet Sixteen" onder leiding van Lex Karsemeyer. Later op de avond bespeelt Wim ''3n der Panne het Cavaillé Coll- orgel in h Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. De AVRO sluit de luisteraars van avond aan met Tivoli in Utrecht, waar een abonnementsconcert wordt gegeven door het Utrechts Stedelijk Orkest on der leiding van Paul Hupperts met so listische me ewerking van de Rotter damse sopraan Elly Ameling. Het pro gramma omvat het Concerto grosso in a kl. t. van Giuseppe Tartini, de Sym fonie in C gr. t. in drie delen (1945) van Igor Strawinski en de Symfonie nr. 4 in G gr. t. van Gustav Mahler. Vooraf speelt de gitarist Manuel Carrion „Poema Nos talgico" van Luis Minaya. r-' en betonbedrijf in Drunen heeft een begin gemaakt met de vervaardiging H van een wegtegel, welke door het verwerken van met glasopaal-gemengde vlasticmassa een sterk reflecterende werking heeft. Men acht de tegel speciaal geschikt voor het afbakenen van uitritten, parkeerplaatsen en dergelijke. anneer de van 9 tot en met 12 februari durende souvenirten toonstelling in hotel Trianon" te Valkenburg werkelijk zoals de naam suggereert, „de" souvenir- beurs van het zuiden is en derhalve representatief genoemd moet worden voor het gehalte van de souvenirs, welke de Limburgse zomergasten ko mend seizoen krijgen aangeboden, dan ziet het er met de zuidelijke reis herinneringen niet best uit. De uit stalkasten van de souvenirwinkels in de zuid-Limburgse toeristenoorden zullen dan weer zoals voorheen „fraaie" collecties „specifiek zuide lijke" souvenirs bevatten: Volendam- se popjes, windmolentjes van Delfts blauw, veelkleurige boten, bijoudoos jes voorzien van schelpjes, bonte halsdoeken en „muzikale" bier pullen. De twintig stands op „de sou- venirbeurs van het zuiden" zijn rij kelijk vóórzien met deze kitscherige produkten. Een degelijk, artistiek ver antwoord aandenken aan Limburg is op de beurs niet te vinden en al even min echt Limburgse souvenirs. As bakjes, theelepeltjes en aanstekers, versierd met wapens of foto's van zuidelijke toeristencentra trachten in dit gemis te voorzien. Het beste sou venir is nog altijd een fotokaart van een van de vele verrukkelijk mooie hoekjes in het Geuldal. Binnenkort zullen de burgers van de Westfaalse plaats Soest bronzen stemmen uit Nederland horen als zij luisteren naar hun ver nieuwde carillon. Enkele jaren hen- ben zij naar hun klokkenspel geluis terd met een kennelijk geleidelijk toe genomen tegenzin. Het carillon, dat in zijn huidige samenstelling z'n lang ste tijd gehad heeft, is er een van stalen klokken, terwijl de oude klok kengieters, de meesters van het am bacht zich merendeels hielden aan het beproefde mengsel: 80 procent ko per en 20 procent tin. Maar nu komt daarin verandering. Een bestelling van nieuwe klokken Is in Heiligerlee bij de klokkengieterij Van Bergen ge plaatst en inmiddels uitgevoerd, soest krijgt uit Heiligerlee twintig bronzen klokken, die maandag zijn gekeurd en maandag a.s. naar Duitsland wor den vervoerd. Van de stalen Soestse klokken worden de grootste acnt in totaal gehandhaafd fn binatie met de bronzen uit Heiliger lee tot één carillon verenigd. DU is een uniek samenstel, voorzover kend. En nu wachten de klaukgevo - lige Soestenaren op het resultaat- het experiment, met de bronzen - men uit Nederland numeriek in de meerderheid. de oppositie alvorens de regering be slissingen neemt. Het belangrijkste punt de!^ was de verklaring van Adenauer, dat in de belangrijkste Prob'®{Ef"k fe Westduitse buitenlandse P°lltieb nartiien één lijn dienen te treKKen. Hii wees erop, dat in West-Berlin de- ze' eenstemmigheid tussen socman democratische) regering en (christe lijk-democratische) oppositie ten aan zien van de onveranderlijkheid van de status van Berlijn en zijn ver bondenheid met de bondsrepubliek al lang bestaat. Op de bank der deel staatvertegenwoordigers knikte de Westberlijnse burgemeester, de so ciaiist Willy Brandt, instemmend. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 11 febr. Rustig en zakelijk heeft de Westduitse Bondsdag gisteren gedebatteerd over de buitenlandse po litiek van de regering-Adenauer. Het debat was uitgelokt door een interpel latie van de liberale „Vrije Democra tische Partij". Verrassend was de eenstemmigheid, waarmee regering (bij monde van bondskanselier Ade nauer en de minister van buitenlandse zaken, Von Brentano), coalitiepartijen en oppositie uitdrukking gaven aan hun vastbeslotenheid om aan de huidige vier mogendheden status van Berlijn vast te houden. De woordvoerder van de oppositionele sociaal-democratische partij, Fritz Erler, verklaarde zich namens zijn fractie bereid om met coalitiepartijen tot een gemeen, chap pelijke buitenlandse politiek te komen, maar stelde die afhankelijk van betere informatie van en voor overleg met De komende topconferentie noemde Adenauer de test van de ernst der Sovjet-Unie om tot een werkelijke uit spanning te geraken. Adenauer zei dat het uitermate moeilijk is om met de Russische premier, Khroesjtsjev, te onderhandelen, maar dat hij deson danks -bereid - is zijn correspondentie met de leider in het Kremlin voort te zetten. „Men moet nooit de moed opgeven", aldus de bondskanselier, die verklaarde dal Bei lijn niet tol de Sov jet-Unie maar tot Duitsland behoort _n die voor de Berlijnse bevolking het recht opeiste om zelf over zijn lot te beslissen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7