Nederlandse Antillen maken bewogen politieke dagen mee Gezaghebber pakt nieuwe functie voortvarend aan H R „Lauwerszee moet dicht" m is de zegen Gods over de menselij O J. G. WYBERT Halve eeuw ambtenaar Krijgt de K.V.P. een andere naam Antilliaanse kroniek Appèl aan het solidariteitsgevoel van het Nederlandse volk r. Bekkers op Kath. Studentendagen Menselijke verantwoordelijkheid eehter niet uitgesloten Opvoeden tot ware mensen DE MYSTERIEUZE Derde militaire Lour des bedevaart De fraude aan de L.T.S. te Kollum V B Demonstratieve bijeenkomst in Leeuwarden ^Zelfde prioriteit als aan Deltawerken" Vaas voor de hoofdstad De bekladding en de rel op Curagao GRIEP SALOMON BUIZEN Van 915 juni Minister verleent buitengewoon verlof 27 mille verduisterd, te weinig controle D. Boonstra MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 PAGINA 5 Ordeverstoorder krijgt twee weken hechtenis dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt door JAN VAN CENT BESMETTING Gebruik regelmatig (Van onze correspondent) HWILLEMSTAD, CURA..J, fehi uari. et zijn op politiek gebied bewo gen dagen. De besmeuring van het beeld van de Koningin is het Kesprek van Je dag. De vermoedelijke "aders zijn gepakt. Zij bleken vu- '■Ke aanhangers van de Nationale t olkspartij te zijn. Volgens een door gezaghebber uitgevaardigd commu niqué zouden zij een volledige bekente nis hebben afgelegd en zou zijn komen l"ast te staan dat deze daad een on derdeel was van een actie tot versto- "ng van orde en rust als blijk van ontevredenheid met de algemene maatregel van rijksbestuur. Het be stuur van de Nationale Volkspartij heeft bereids verklaard de daad ten ^eerste af te keuren en aangekondigd be daders .ndien hun schuld komt vast •e staan te zullen royeren. Voorts riep bit bestuur op tot orde en rust. Ook be voorzitter van de Curagaose Volks- t nie, dgie zich anlangs afscheidde van be Democratische Partij, is gearres teerd en voor onderzoek ingesloten. Daags na het bekend worden van deze arrestaties heeft een ander monu ment het moeten ontgelden: een pla quette ter ere van Willem III, aange bracht in de muur van het paleis van de gouverneur werd met rode verf be smeurd. Ook hiervan is de vermoede lijke dader gegrepen. Velen zijn be vreesd dat deze zaak politiek zal wor den uitgebuit en dat zi aangegrepen zal worden om een soort witte ter reur" te bedrijven. Het heeft bijvoor beeld bevreemding gewekt dat de ge zaghebber persoonlijk het politie-onder- z°ek in deze waarlijk niet zo ingewik kelde zaak heeft geleid. (Deze functio naris is als plaatselijk hoofd van po- btie daartoe formeel bevoegd.) Het staat voorts vast dat de recherche de echtgenote van een der verdachten op drie achtereenvolgende nachten heeft trachten te verhoren. De gezaghebber heeft zijn nieuwe functie overigens met voortvarendheid aangepakt. Op een persconferentie heeft hij maatregelen aangekondigd die niet anders dan gezond genoemd kun nen worden. Vooreerst verklaarde de bewindsman een nieuwe regeling te hebben ingesteld voor toewijzing van volkswoningen, welke toewijzing tot nu toe te veel geschiedde op basis van po litieke begunstiging. Bovendien stond in korte tijd een bedrag van zes ton Ne derlandse courant aan oninbare, althans kennelijk uit politieke overwegingen ongeïnde huren uit. Voorts stelde de be windsman verbetering van de luchtha ven en de bouw van een vaste brug in het vooruitzicht. De verhouding gezaghebber-minister van Algemene Zaken in het nieuwe be stel schijnt niet geheel duidelijk te zijn. De minister had immers in de radio rede waarin hij de algemene maatregel van rijksbestuur aankondigde er de na druk op gelegd dat de gezaghebber zijn bevelen in deze diende op te volgen. Naar de gezaghebber volgens de kran tenberichten op de persconferentie me dedeelde heeft deze bevoegdheid van de minister met veel te betekenen en is de bepaling slechts om formele redenen opgenomen. In een later uitgevaardigd communiqué dat zijn visie bevat op de staatsrechtelijke facetten van de maat regel heeft de bewindsman een bevesti ging gegeven van dit eerder door hem ingenomen standpunt. De gezaghebber stelt dat hij bij de uitoefening van de eigen taak hem opgedragen krachtens de Eilandregeling geen bevelen van de minister behoeft op te volgen, terwijl hjj ook bij de uitoefening van de be voegdheden van het bestuurscollege de aanwijzingen van de raad krachtens de Eilandsregeling dient op te volgen, in deze gevallen kan en mag de minister van Algemene Zaken hem geen enkel bevel geven, aangezien dit in strijd met de wet zou zijn. Aldus de opvatting van de gezaghebber. Rest dan de vraag voor welke geval len dan deze bepaling van de algeme ne maatregel van rijksbestuur wél geldt. Hierop geeft het communiqué van de gezaghebber geen antwoord. et dagblad ,,Amigoe di Curagao" heeft in een brief aan de rijks voorlichtingsdienst te 's-Graven- hage om beantwoording van de volgen de vragen verzocht: a. Is de koninkrijksregering bij de be paling van de algemene maatregel van rijksbestuur uitsluitend gebon den geweest aan het oordeel en het advies van de Antilliaanse regering? b. Zo ja, is dan bij de onderhavige be sprekingen vanwege de Antilliaanse regering het standpunt van de op positie naar voren gebracht in een mate die bevredigend moet worden geacht? c. Zo nee, is dan vanwege de konink rijksregering in voornoemde bevre digende mate de visie der oppositie gevraagd en duidelijk geworden? eeds geruime tijd liepen er ge ruchten naar aanleiding van een communiqué van het Be stuur van de Curagaose KVP waar in deze partij aankondigde spoedig (Van onze correspondent) Leeuwarden, h febr. Nog dit da'ir moet met de afsluiting van de '/Jowerszee worden begonnen. Dit is f thans de mening van de ca. 4000 Frie- j en Friezinnen die zaterdagmiddag J[ do Beurs bijeen waren gekomen op bijeenkomst „Appèl Lauwerszee". tvv aanwezigen stemden ook in met de inife a,,dcre punten van de resolutie, "houdende dat afsluiting van de Lau- erszee met name uit veiligheidsoog- e int verre de voorkeur verdient boven 11verhoging van de bestaande zee- en dat aan dit werk dezelfde "oriteit dient te worden toegekend als land deltawerken In westelijk Neder- De bijeenkomst had een waardig ver- bp. Een aantal studenten, voor het endeeI studerend aan de Groningse gp't'ersiteit, trachtte nog wel de bjj- "ukornst te doorkruisen, doch zij r aa8den hierin niet. Revolutionair wa- Bp, Wel de spandoeken die zij meedroe- fo i ,en waarop o.a. dit stond: ,.Wy wol- van rfi fan De Quay (Wii willen klei Korthah- !?uay) en geen nathals- door i,nY'er sprekers voerden het woord. De er W. Nauta uit Sneek deed dit na lata a"e Politieke partijen in Fries- VaY' ,H« zei o.m. dat verder uitstel \v"n de Lauwerszee-plannen niet kan beei rï gedoogd en dat het noorden Dp u "eeft op een maximale veiligheid. Von ieer D- D. Louwcs uit Zuidhorn. eon jer van het Landbouwschap, hield dat ?eslmndig betoog, waarin hij zei bee- reSering blijkbaar onvoldoende bon heeft voor de situatie in het het aen en dat ZÜ de schranderheid en Pro v°orzicht van de bewoners in deze Zj.ovincies te laag aanslaat, wanneer zJEP106'1* dat de noorderlingen zich te-, n 'aten overbluffen door argumen- gpr,Va.n het gehalte als de regering heeft c0l?,ruikt in haar laatste nota over het Dp 5a van de Lauwerszee-afsluiting. ze® "qor Louwes zei verder nog dat de rej a'tijd nog méér kan. Hij besloot zijn Vp„i, rne'; te ?eg%en dat de minister van F®1 heer en Waterstaat drie dingen kan aahvragen bij' de koningin. dicht'1,Deslulten .,de Lauwerszee gaat op zÜn toekomstige politiek baseren aan Uei lapmiddelen, of zijn ontslag Ui^ovrouw M. Kramer-Bruggénkamp „!A Berliki pe d^enorganisaties, z.ei niet te begrij- Watp minister Korthals nog urgenter de t a a tsiverken kan bedenken dan derRauwerszee. fs zijne excellentie hel- sl «end? aldus mevr. Kramer, die tot booMnder Srote bijval opmerkte dat het hen jn zich niet bedreigd wenst te door een dijkdoorbraak. zic>Pe Friese Beweging interesseert kom ?neindig veel meer voor de toe- Son h dan voor' het verleden." zo be de Tweede-Kamerlid de heer Fred- dachr u't Heerenveen ziin aan- hiet beluisterde rede. ,,Wij zijn hier Scu bqeen als Friezen," aldus de heer er, maar als Nederlanders en ap- <um, sprekende namens alle Een overzicht van de massale bij eenkomst te Leeuwarden, tijdens welke een beroep werd gedaan op de regering om de afsluiting van de Lauwerszee niet langer uit te stellen. pelleren aan het solidariteitsgevoel van het Ned. volk. Wat volgt op het door de minister genoemde ,,nu niet". Een ,,dan wel?", aldus de heer Schurer, of volgt er helemaal niets meer. De kos ten en baten van het Lauwerszeepro- ject, aldus de heer Schurer, worden door de minister tegen elkaar afgewogen ,,op een wijze waarvoor een kruidenier zich zou schamen." De meerderheid van de Vaste Commissie voor Waterstaat is voor uitstel. Dit zijn er misschien tien, aldus de heer Schurer, en daarom moeten wij een beroep doen op de ove rige 140 kamerleden. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wil helmus. Zij werd bijgewoond door zes leden van de Tweede Kamer, verschil lende gedeputeerden uit Friesland en Groningen en tal van Friese burge meesters. Oud-minister-president prof. mr. Sj. Gerbrandy gaf ook van zijn be langstelling blijk. tot naamsverandering te zuilen over gaan, welke naamsverandering vol gens het communiqué de goedkeu ring van het hoogste kerkelijk ge zag zou wegdragen. Uit een publica tie dezer dagen in het katholieke dag blad ..Amigoe di Curacao" naar aan leiding van een ingezonden artikel en een desgevraagd door het bisdom hierop gegeven commentaar blijkt d-at de bisschop inderdaad reeds maanden geleden aan deze par tij het advies heeft gegeven zich te ontdoen van het predicaat katho liek". .wegens het gebleken verwar ring stichtend karakter". Aldus het bericht in de Amigoe di Curasao". De verwarring zou hierin bestaan dat tijdens de afgelopen verkiezings campagnes voor staten- en eilands raadsverkiezingen het bestuur van de KVP met alle middelen getracht heeft de officiële steun van de ker kelijke overheid te verkrijgen wel ke steun zij onder de vorige bis schop in ruime mate genoot en tenslotte deze steun heeft opgeëist als een recht omdat zij ,,de enige kerkelijk goedgekeurde partij" zou zijn. De huidige bisschop van Willem stad steunt haar in deze pretentie niet. Gezien het feit dat slechts ne gen procent van de kiezers op de KVP stemt, terwijl bijna negentig pro cent van de bevolking katholiek is, mag dit standpunt alleszins reëel worden genoemd. Ook het eiland Aruba heeft zijn po litieke perikelen. In een vergade ring van de eilandsraad daar heeft Porfirio Croes van zijn parlemen taire onschendbaarheid gebruikmakend, voorlezing gedaan van een brief, wel ke, indien de inhoud op waarheid be rust wel .iterst compromitterend ge noemd mag worden voor de huidige minister van Financiën, in de lands regering en voor een bepaalde gede puteerde, tevens aannemer. Croes is, gelijk men zich zal herinneren inder tijd toen hij gedeputeerde eri waarne mend gezaghebber was wegens ver duistering veroordeeld. Zijn partij, de Arubaanse Patriottische Partij (PPA) van minister Yrausquin stond in deze affaire aanvankelijk achter hem, doch heeft hem later uitgestoten, waarop hij met een eigen lijst is uitgekomen en ook verkozen werd. Op de voorlezing van de brief heeft de minister gereageerd met zijnerzijds een ,,open brief" die in vrijwel alie kranten is gepubliceerd, gericht aan Profirio Croes en bevattende een uit daging om te bewijzen dat de brief inderdaad van de heer Yrausquin af komstig was. Indien Croes dit bewijs zou leveren was de minister volgens zijn open brief bereid: af te treden als minister en al zijn bezittingen af te staan. Doch, zo gaat de brief verder, indien Croes dit niet zou doen, zou daaruit blijken dat hq de minister vuil wilde maken omdat hijzelf vuil was. Hoezeer het in de Antilliaanse poli tiek kan verkeren tussen voormalige vrienden blijkt wel hieruit dat nog niet zo heei lang geleden, namelijk tijdens het tegen Croes gevoerde proces we gens verduistering waarbij hp tot gevan genisstraf werd veroordeeld, welke straf hij thuis heeft mogen uitzitten, het de zelfde Yrausquin is geweest die op een openbare vergadering van zijn partij Croes heeft vergeleken metChris tus die immers ook onschuldig is ver oordeeld." Nog andere bewogen dingen gebeur den er deze week op Aruba. Ontevre den Bovenwinders die tot nu toe bij de P.P.A. waren aangesloten, hebben zich afgescheiden en een eigen partij ge vormd, de Windward Islands' People's Party. Dit betekent ongetwijfeld een Burgemeester mr. G. van Hall heeft in Amsterdam de jubileumtentoonstelling -De Vf Van 'let Maastrichter aardewerk" geopend. Bij deze gelegenheid kreeg de burgervader voor het toekomstig historisch museum in Amsterdam een antieke vaas aangeboden. De vaas dateert uit 1865 en laat een kozak naar Rem brandt zien. De vaas wordt hier bewonderd door burgemeester Van Hall en echtgenote. WILLEMSTAD (Curagao) 15 febr. (ANP). Van de in hechtenis geno men verdachten in verband met dc bekladdingsacties zijn R. en S., na een verhoor door de rechter-commissaris, zaterdag op vrije voeten gesteld. Eerst genoemde werd echter in verband met een ander misdrijf onmiddellijk weer gearresteerd. De andere drie in verband met de besmeuring van het beeld van konin gin Juliana aangehoudenen zoüden van- daag door de rëchter-commissaris worden verhoord. De verdachte C., die zich zou heb ben schuldig gemaakt aan het besmeu ren van de plaquette ter herdenking van de afschaffing der slavernij, wordt eveneens in voorlopige hechtenis ge houden. DEN HAAG, 15 febr. De konin gin is in Nederland teruggekeerd van een tiendaagse vakantie in Zwitser land. Zaterdag om half vijf landde op Soesterberg de militaire Dakota, waar mee de koningin van Genève de terug reis had gemaakt. TTTmmrnZ,e, correspondent) j 14 febr. Het congres dat de Unie van Katholieke Studenten Verenigingen momenteel aan het vraagstuk der overbevolking wijdt, verplaatste zich gisteren van Hilvaren- fl5 ja^r Tilburg. Op de zaterdag ochtend traden alle inleiders tijdens een forum-bespreking nogmaals voor het voetlicht en er werd getracht de verschillende opvattingen over het probleem in een synthese te vatten. Ais zodanig is beschouwen de redevoering die père S. de Lestapis S. J. vanmiddag tijdens de plechtige feestvergadering hield. De moderator van de UKSV, pastoor (Advertentie). aanzienlijke verzwakking van de P.P.A. De gezaghebber van het Eilandge bied Aruba heeft voor tenminste één mand ;.lle openbare bijeenkomsten van welke partij dan ook verboden. De laatste dagen hebben verschil lende vooraanstaande figuren uit de P-P.A.-statenleden, ge deputeerden en eilandsraadsleden dreigbrieven ontvangen ondertekend door de Nothing Doing Corporation" en door „Vaders zonder Werk". In de ze brieven irdt gedreigd met aansla gen, indien er niet gauw gezorgd wordt voor werk. De verzenders zeggen dat zij en hun kinderen honger lijden en tot wan hoopsdaden als aanslagen met bom men en handgranaten zullen komen indien niet gauw in de werkloosheid wordt yoorzien. Ook eisen zij nieuwe verkiezingen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men acht het niet uitge sloten dat hier een monomaan aan het werk is geweest. p verschillende plaatsen in Oran jestad, de hoofdstad van Aruba, zijn tjjdens de nacht van maandag op dinsdag stroken papier aangebracht op auto's, muren en winkelruiten, met opschriften tegen Trujillo, de dictator van Santo Domingo. Vermoed wordt dat de actie op touw is gezet door op Aruba wonende burgers van Santo Domingo die tegenstanders zijn van de dictator. Vast staat dat de stroken niet op Aruba zjjn gedrukt. N. J. M. Vendrik, dioeg vanochtend in de Heuvelkerk te Tilburg een plechtige Hoogmis op, de Messe in G-dur, ge componeerd door Frans Schubert. In de Aula der Katholieke Economi sche Hogeschool was vanmiddag een plechtige feestvergadering, bijgewoond door mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadjutor van 's-Hertogenbosch, de bur gemeesters Becht en Meuwese van Til burg en Hiivarenbeek, vele hoogleraren en de afgevaardigden der katholieke studentenverenigingen in Nederland. Tijdens deze feestvergadering werd de heer J. A. M. v.d. Snoek tot lid van ver dienste van de UKSV geïnstalleerd en richtte de heer J. A. M. van Arendonk, praeses der UKSV in zijn rede de aan dacht op enige aspecten van het student zijn, die nu nog geen moeilijkheden op leveren, doch dat wellicht in de toe komst zuilen gaan doen, wanneer er niet nauwlettend toezicht op wordt ge houden. In dit verband behandelde de heer van Arendonk enige aspecten van de veranderingen welke thans plaats vinden in het katholieke denken, het Hoger Onderwijs en in de verhouding tussen student en maatschappij. Daar na gaf mgr. Bekkers in zijn toespraak tot de vergadering de weg aan, waar langs naar zijn mening het vraagstuk der overbevolking kan worden aange pakt en de houding van de katholiek in deze kan worden bepaald. De kerk, aldus mgr. Bekkers, is van mening dat de wereld haar toe komstige bewoners zal kunnen voeden. Daarbij wijst de Kerk op de Goddelij ke providentie en materiële feiten. De Goddelijke Voorzienigheid sluit de menselijke verantwoordelijkheid ech ter niet uit. Kinderzegen en dat is de zegen Gods over de menselqke liefde, kan niet begrepen worden zonder die verantwoordelijkheidszin, de levens geschiedenis van de mensen spreekt mee, alsmede de eigen situatie waar in zij zich bevinden. De beslissing over de gezinssamenstelling is niet eenvou dig. De mens moet hier een verant woordelijke en gewetensvolle houding tegenover aannemen, zich afvragen hoe hy in de wereld staat en wat daardoor van hem wordt gevraagd. Sprekend over het terrein van de hu- welijksnood stelde mgr. Bekkers, dat enerzijds de huwelijksact nooit gefrus treerd mag worden, anderzijds, dat zwangerschap soms ongewenst kan zijn. Daartussen in bevinden zich de huwe lijkspartners met hun liefde en passies. In de menselijke daad en het geweten vinden we de aanknopingspunten voor Gods goedheid en een eigentijdse pasto raal, geholpen door de inzichten van psychologie en sociologie. Wij moeten ons, aldus besloot mgr. Bekkers zijn toespraak, steeds laten leiden door het geloof, wanneer wij voorwaarden schep pen voor het leven in de toekomst. Na mgr. Bekkers sprak andermaal Advertentie ROTTERDAM PERSOONSHAVEN 68 - TEL. 77515 Een speurdersverhaa! 64 „JaJafluisterde Arnold schor. De deur was opengegaan. Watimena zette de mo tor in de achteruit en reed langzaam de garage binnen. Zo was het afgesproken en zo gebeurde het. Hij stopte bij het kantoortje en stapte uit. Zijn stap pen klonken hol in de grote ruimte, bisser had de deur weer gesloten en in de hand van Sander flitste een zaklantaarn aan. De lichtstraal speelde over de glazen wand van het kantoor. „Hier zijn we dan," stelde Martin nuchter vast. De gestalde auto's stonden als een kudde slapen de koeien dicht tegen elkaar aan geleund, althans zo leek het in de duisternis. Martin wilde even rond lopen om t.e kijken waaraan zijn collega's vandaag bezig waren geweest, maar Sander riep hem met een bits woord terug. „Zijn we soms op excursie?" vroeg hij sissend. „Rustig, rustig Sander had de deur van het kantoortje gevonden en stond al binnen. Watimena zag zijn schim be wegen bij de brandkast en plotseling stelde hjj zich oor dat zijn baas binnen zou komen om uitbundig te vragen of hij misschien helpen kon. Martin grin nikte bij zichzelf. Sander had blijkbaar voldoende gezien en kwam terug. „Met z'n drieën gaat het jofel. Hijsen maar." Martin liet Arnold Lisser voorgaan. De deur was smal en dat, gaf onverwacht nog moeilijkheden toen ze de brandkast naar buiten droegen. Het ding paste met gemak in de kofferruimte van de grote auto. „Open de tent en rijen maar. Lisser, doe jij de deur achter ons dicht." Sander was op slag kalmer geworden, nu de buit binnen was. Hij nam zijn plaatsje in naast Watimena, die de auto de garage uitreed. Lisser sloot de deur zorgvuldig en sprong achterin. „Ging dat effe lekko," zei hij enthousiast. „Super Sander grinnikte knorrend. „De auto is, na een kort oponthoud in de garage, de Kanaalstraat uitgekomen. Met grote snelheid ver moedelijk in de richting Stadhouderskade," zei ,ie stem uit de luidspreker eentonig. „Laat ze naar de Lijnbaansgracht ryden en die bij de Vijzelgracht afsluiten," zei Sluiter. „Blokkeer Vijzelgracht bij Lijnbaansgracht," zei de man bij de microfoon. Sluiter was de radiokamer al uit, de trappen af. Zijn voetstappen kletterden over de gangen. Op de binnenplaats stond een auto voor hem gereed. „Lijnbaansgracht, zo vlug mogelijk." De chauffeur boog dichter naar ziin stuur ioe en dreef met piepende handen dc auto de Marnixstraat in. De binnenstad sliep. Op liet Leidseplein waren de straatlantaarns nutteloze dingen in de zwijgende nacht. De taxichauffeurs hij de stalling langs de Stadsschouwburg schenen ook te slapen. Op het Klein-Gartmannplantsoen, voor de uitgang van De Kring stonden twee mannen te praten met veel ge zwaai van armen, inspecteur Sluiter zag al deze kleinigheden in een flits en ze verbonden hem onver hoeds met de normale wereld van de gewone men sen. De hele avond en een deel van de nacht had hij op het bureau gezeten als het middelpunt van een spookachtig en onwezelijk web, dat zich spande over drie mensen. Hij was de enige bewoner geweest van een klein heelal, waarin slechts onduidelijke stem men hadden geklonken: stemmen door de telefoon door een luidspreker, bijna vergeten stemmen die op klonken uit oude dossiers Sluiter onderging het bijna als een verrassing, dat het nu donker was, buiten en dat de nacht helder was van sterren. De over gang van licht naar donker had zich voltrokken zon der dat hij daaraan enig deel had gehad. De kleine auto stoof de Lijnbaansgracht op. De chauffeur had nog geen woord gezegd. „Ik zal je wel zeggen waar je stoppen moet jajahier!" De auto stopte met een ruk. Toen de inspecteur er uit sprong sloeg de nachtlucht hem in het gezicht en de koelte scheen open te spatten tegelijk met een revolverschot. Sluiter rende naar het pakhuis waarvan de deuren open stonden. „Dat zou ik nou niet meer doen, vriend," zei iemand. Het was de stem van adjudant-rechercheur Speel man en Sluiter zag hem op hetzelfde ogenblik staan achter in de ruimte. Hij kon cr niet heen, want het pakhuis was vrij smal en middenin stond de auto van Martin Watimena. Martin zelf stond bij het open portier in een verstarde, geschrokken houding. Het portier aan de andere kant van de auto zwaaide nu ook open en een kleine man probeerde weg te hol len in de richting van de nog steeds open staande deuren. „Maar niet," zei iemand anders. Rechercheur Frens kwam met een getrokken pistool het pakhuis binnen en Sander probeerde zijn vaart te remmen, maar hij tuimelde nog tegen de rechercheur op. Voorzichtig hield Frens hem in even wicht. In de stilte die nu volgde was alleen het hijgen hoorbaar. Inspecteur Sluiter schoof langs Watimena heen, die uit zijn bevriezing ontwaakte en plaats maakte. De inspecteur liep naar de man achter in het pakhuis, een lange man in een zwarte regenjas, een dunne snor en een grote bril, die nog donkerder leek op het nu bleke gezicht. Hij had een hoed ver over het voor hoofd getrokken. De enige verlichting werd gevormd door een van de zoldering wiebelende gloeilamp, die groteske schaduwen tekende tegen de grauwe muren. De man stond daar maar, stil, de armen slap langs het lichaam. „Dag Willem," zei inspecteur Sluiter. „Of moet ik zeggen: Willem Overweel? Of houden we het ten slotte maar gewoon op Willem Mooyen?" De man antwoordde niet. Sluiter keerde zich naar Watimena en vroeg: „Herkent u hem, meneer Watimena?" (Wordt vervolgd) I Père S. de Lestapis S. J. uit Parijs I het congres toe over de sociale en po litieke problemen van de overbevol king en de geboorteregeling. De Mal- thusianistische en liberale visie op de problemen is tegengesteld aan de Maris- tische. De demografische oplossing in Mal- thusianistische richting bestaat uit het afremmen van de te snelle bevolkings aanwas van de onderontwikkelde lan den door op grote schaal de geboorten aan controle te onderwerpen, aldus Père de Lestapis. Het is echter een illusie te menen dat aldus een plotselinge oplossing van het vraagstuk kan worden bewerkstel ligd. Het gebruiken op ruime schaal van anticonceptionele middelen veron derstelt immers een mentale omwen teling en vergt derhalve veel tjjd. Zelfs in landen waar de propaganda voor de anticonceptie het meest intens is ge weest (Japan, Puerto Rico) is het da lende aantal geboorten meer te wjjten aan abortus en sterilisatie dan aan het gebruik van anticonceptionele midde len. Zou als gevolg van de propaganda een aanzienlijke daling van de geboor ten optreden, dan ontstaan problemen van sociologische orde, veroudering der bevolking, immoraliteit, ontaarding van de liefde, de sexualiteit en van het moe derschap. Deze politiek doet afbreuk aan de menselijke persoon, aldus de Lesta pis. Het Marxisme schenkt geen speciale aandacht aan de sexualiteit, omdat als gevolg daarvan de massa de vestiging van het socialisme uit het oog zou ver liezen. De mens ontleent zijn waarde slechts aan het feit dat hij arbeidt. Omdat het socialisme tot stand komt door het ..investeren" van mensen, leidt het ook tot een ontaarding van de menselijke persoon die tot een robot wordt. De sleutel tot de 'oplossing van het probleem, aldus Père de Lestapis, is gelegen in de waarde van de men selijke persoon. De politiek die uit beginsel hanteert ontkomt aan de louter economische en demografische oplossing van het probleem. De eer ste taak die wij moeten vervullen is: opvoeden tot ware mensen. Het gro te probleem van de onderontwikkel de landen is immers dat er zijn „beaucoup d'humains, mais trop peu d'HOMMES". Door een internationa le menselijke solidariteit, program ma's van technische bijstand in plaats van een bewapeningswedloop, kan het vraagstuk der overbevolking worden opgelost. Wij moeten de mens in de onderontwikkelde gebieden helpen in zijn socio-culturele ontwik keling, opdat hij zich bewust wordt van zijn situatie en tot een bewuste en verantwoorde regeling van zijn vruchtbaarheid komt, aldus besloot Père de Lestapis. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 febr. Dit jaar zal van 9-15 juni de derde internationale militaire Lourdes-bedevaart worden gehouden. De minister van defensie heeft nu reeds bepaald, dat alle katho lieke militairen, die 9 juni zes maan den of langer in dienst zijn. aan de bedevaart -uilen mogen deelnemen, zij krijgen hiervoor buitengewoon ver lof. Deze goedkeuring is dit jaar vroe ger afgekomen, dan in de voorafgaan de jaren, zodat nu over een langere periode propaganda gemaakt kan wor den voor deze bedev; art. Verwacht wordt, dat ongeveer duizend militai ren (vorig jaar waren het er 750) naar Lourdes zullen gaan. Ook fami lieleden (ouders, echtgenoten en ver loofden) burgers in dienst van de strijdkrachten en zieke militairen zul len aan de bedevaart deel kunnen ne men. Men wil dit jaar ook oud militairen, die tijdens hun diensttijd blijvend ziek of ernstig invalide wer den, in de gelegenheid stellen om naar Lourdes te gaan. In totaal zullen ongeveer vijftig dui zend militairen naar de bedevaarts plaats komen. Frankrijk zal proberen om ook militairen van achter het IJze ren Gordijn aan te trekken. De bede vaart zal in zijn geheel onder leiding staan van de vicaris van de Franse strijdkrachten, kardinaal Feltin. Bij het Nederlands detachement berust de lei ding bij de luitenant-kolonel aalmoeze nier P. G. M. Schoonenbeek. Het Katho liek Thuisfront neemt de administratie ve kant voor zijn rekening en zal boven dien financiële steun verfenen. Twee speciale treinen zullen 9 juni uit Roosen daal vertrekken. Voor de militairen, die in het tentenkamp logeren, zullen de kosten van reis en verblijf 125 bedra gen. Voor de .mderen zullen zij variëren van 165 tot 245. Verder zullen de mi litairen nog ongeveer veertig gulden zakgeld nodig hebben. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 15 febr. Op een vergadering van de Vereniging voor christelijk nijverheidsonderwijs te Kol lum is medegedeeld, dat bij de onregel matigheden in het beheer van de christelijke LTS in totaal een bedrag van f 27.000.- is verduisterd. Ten dele is dit geld ten gunste van een naast de vereniging bestaande Stichting tot bevordering van het christelijk onder wijs aangewend. In de stichting zaten dezelfde bestuursleden als in het school bestuur. De materialen voor de wonin gen, die door de stichting werden ge bouwd voor huisvesting van leraren van de LTS, werden ten dele ten laste gebracht van de school. Bijdragen die van de ouders gevraagd werden voor leermaterialen werden hoger gewaar deerd dan nodig was en werkstukken van de LTS werden verkocht ten bate van de stichting. Van leveranciers wer den valse facturen gevraagd, die door de directeur en administrateur van de school werden opgesteld. Het schoolbe stuur verklaarde in de leiding en de controle tekort te zjjn geschoten Be halve de directeur is niemand van het onderwijzend personeel bij de fraude betrokken. Advertentie OVERAL DREIGT Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Op zekere dag in het jaar 1910 ging de 13-jarige Dirk Boonstra van school af. Zijn vader was ambtenaar bij 's rijks belastingen. In die dagen zag men op tegen iemand, die bij „het rijk" was en dus een vaste baan had met pensioen en zonder het risio op een onge legen ogenblik door een gril van een particuliere werkgever on beschermd aan de dijk te wor den gezet. Dat betekende in die dagen ongeveer hetzelfde als voor de wolven te worden ge worpen. Ligt het niet voor de tand, dat menig rijksambtenaar voor zijn zonen niets liever wenste dan dat ook zij bij het rijk kwamen? Zo kwam het, dat Dirk Boonstra overstapte van de schoolbank naar de klerken- kruk bij de belastingen in Rot terdam. Vandaag is dat een hal ve eeuw geleden en Dirk Boon stra is nog altijd bij 's rijks be lastingen. Niet als klerk, maar ir. een aanzienlijke betrekking als rijksaccountant op de Inspec tie van de Vennootschapsbelas ting te Arnhem. Hoe wordt een jongen met lagere schoolopleiding rijksac countant? Wel, door voortdu rende studie en jarenlange opoffering van alle vrije tijd voor het grote doel. De jonge ambtenaar werkte van s morgens acht tot 's avonds zeven uur. Na zijn avondboterham dook hij in de boeken. Hij behaalde de praktijk diploma's Frans, Duits en Engels, hij studeerde wiskunde, burgerlijk recht en economie en behaalde het duivels moeilijke M.O.-diploma boekhouden. In 1919 promoveei de het rijk de heer Boonstra naar Utrecht, daarna opnieuw met een promotie terug naar Rotterdam. De weg naar de rijksaccountanls- dlenst zou voor hem open gestaan hebben, indien het gemis aan een gym nasium- of H.B.S.-diploma daartoe geen beletsel ware geweest. De heer Boonstra is er echter geen figuur naar om voor beletselen te capituleren. Colijn, die toen - in 1923 - minister financien was., Toen de excellentie er zich van overtuigd had, dat de °°,157? i- Vacuum aan een middelbare schoolopleiding zelf al had gevuld opende hij de weg naar de rijksaccountantsdienst. De heer Boonstra werd adjunct-accountant en bleef tot 1934 in Rotterdam. Vandaar werd hij overgeplaatst naar zijn huidige werkkring in Arnhem. Deer Boonstra is een streng gelovig en strikt rechtvaardig man. Recht- tin'Yw19 n^ar e fï>den. Dat zal wel de reden zijn dat hij bij zijn tegen standers, de particuliere belastingconsulenten, in hoog aanzien staat. „Nooit ruzie gehad, zegt de jubilaris trots. Zijn vier zonen zijn niet in het beroep van hun vader getreden. Een is predikant, een werkt in het mijnwezen, de twee anderen zijn student. De gouden jubilaris zelf behoeft niet langer te studeren. In zijn vrije tijd duikt hij in zijn hobby, oude meesters. Hij ver zamelt reprodukties van hun werken en verdiept -ich in de literatuur van de oude schilderkunst. Als hij over twee jaar gepensioneerd wordt, zal aeze hobby zijn hoofdbezigheid zijn. Vandaag krijgt hij daartoe de kans met vandaag is het feest. Een gouden jubileum van grote zeldzaamheid met als hoogtepunt een receptie met vele verrassingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5