MACMILLAN optimistisch over Afrika's toekomst Erwin Sylvanus: tijdstoneel Prinses Anne wil liever een broertje hebben De Mono Lisa Voorbereiding voor de Passiespelen Akkoord bereikt op conferentie te Londen over Kenya „KORCZAK EN DE KINDEREN" Betrokken bij wat de wereld van vandaag beroert en schokt Zeeman uit Nieuw-Zeeland ma voor het paleis geen muziek maken DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Britse premier na zes weken terug iMEViDA WOL llllllllll!illlllllllllililllllll!lliiiiilii:ii:iiililiilliillililillillllllllllllllillllllllll „THANK HEAVEN FOR LITTLE GIRLS" Nederl. boksamateurs tegen Wales Libanon wandelde over Sportcentrum heen Amateur-boksers in halve finales Bamboeratten hebben oogst verslonden Omzet Union rijwiel- fabriek blijft stijgen WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 P G 1 N A 4 Brei mooier met spaar de wikkels ^voor 6 nieuwe series sprookjes^ borduurkaartjes o Competitie volleybal Vliegtuigen brengen voedsel naar Zuid*Assam PHILIPS TELEVISIE en RADIO I960 een pracht sortering COUZY vindt U bij (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 16 febr. Gisteren om hall zes in de avond keerde Macmillan per vliegtuig terug in Engeland na een tournee van zes weken door Afrika. Tij dens deze 30.006 km lange reis bracht hij officiële bezoeken aan Ghana, Nige ria, Rhodesia en Nyassaland, en de Unie van Zuid-Afrika, in welk laatste land hy de opzienbarende en moedige rede hield, waarin hfj verklaarde dat de apartheidspolitiek van de regering van de Unie niet strookte met Britse opvattingen van democratie. Bij zyn aankomst werden de premier en zijn vrouw, die hem had vergezeld, verwelkomd door bijna het voltallig kernkabinet onder leiding van de waar nemende premier, R. Butler. Onmiddel lijk na aankomst hield Macmillan een korte toespraak voor vertegenwoordi gers van de Britse en buitenlandse pers. Hij verklaarde zijn reis boeiend te heb ben gevonden. Hij toonde zich optimis tisch over de toekomst van Afrika, of schoon er vele moeilijke problemen op te lossen waren, zoals het probleem van de federatie van Nyassaland en de bei de Rhodesia's. In één passage richtte zich Mac millan duidelijk tot zowel Afrikaanse ex tremisten ais tot de Labourparttj. Hij zei: „Boze woorden, partijdige gevoe lens, pogingen om politieke munt te slaan uit de situatie, hetzij hier hetzij in het buitenland, zullen ons niet hel pen. Wij hebben te doen met een kar wei dat wij eerder hebben verricht in onze geschiedenis, en ik geloof dat wij het kunnen herhaien." Bij het uitspreken van deze woor den doelde Macmillan op de plannen van de Labourpartjj, welke in haar huidige politiek bankroet duidelijk had laten doorschemeren dat zij, bij ge brek aan een meer positief oppositie- beleid, de regering het leven zuur zou proberen te maken over Afrikaanse kwesties. Maar door zijn moedige re de in Zuid-Afrika heeft Macmillan La bour het gras voor de voeten wegge maaid, en in zijn hier geciteerde woor den waarschuwde hij de oppositie geen politiek misbruik te maken van de grote moeilijkheden welke de rege ring van Brittannië in een nabije toe komst nioet oplossen in Afrika. Goed nieuw over een deel van Afri ka begroette Macmillan bij zijn terug keer. De lange en moeizame besprekin gen over de staatkundige toekomst van Kenya hebben na vier weken geleid tot positieve resultaten. Nadat de lei ders van diverse greepcn uit Ke nya, vertegenwoordigd op de conferen tie te Londen, de laatste dagen talrijke onderlinge besprekingen hadden ge houden, bleek gisteren bij de hervat ting van de officiële bijeenkomsten, dat de grote meerderheid van de vertegen woordigers van Afrikanen, blanken, In diërs en Arabieren in Kenya had be sloten dat zij bereid was de voorstel len van de minister van Koloniën, Mac- leod, te aanvaarden. Deze voorstellen komen in het kort hierop neer dat voorlopig het koloniaal bestuur over Kenya zal worden gehand haafd, maar dat de Afrikanen in de ministerraad vier portefeuilles zullen krijgen in plaats van twee (welke twee posten niet werden aangenomen bij wij ze van protest). De Afrikaanse verte genwoordiging in de wetgevende verga dering van Kenya zal verdrievoudigd worden en het kiesrecht voor Afrika nen zal worden uitgebreid. In plaats van 400.000 zullen nu de een miljoen in woners kiesrecht bezitten. Het wetge vend lichaam zal bestaan uit 65 zetels, waarvan krachtens het voorgestelde kiesstelsel minstens 33 zullen toevallen aan Afrikanen. Tien zetels zullen wor den gereserveerd voor blanken, acht voor Aziaten (Indiërs) en twee voor Arabieren. De aldus gekozen 53 leden zullen twaalf andere lederl coöpteren, en wel vier Afrikanen, vier blanken, drie Aziaten, en een Arabier. De ver kiezingen zullen plaats vinden aan het begin van 1961. De Afrikaanse inwo ners van Kenya zullen derhalve meer dan de helft van de zetels bezetten. In Tegelen is men met grote inge togenheid en ernst bezig het Passie spel, dat dit jaar aldaar wordt opgevoerd, in te studeren. De foto hierboven toont een scène van het Laatste Avondmaal. Tweede van rechts Christus, gespeeld door Piet Niessen. De foto hiernaast laat zien hoe de regisseur A. Thijssen (met bril) de tekst doorneemt met enige hoofdrolvertolkers. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM, 15 febr. Wij hebben ruim een uur zitten luisteren naar de Duitse schrijver Erwin Sylvanus. Hij heelt het toneelstuk „Korczak en de kinderen" geschreven, dat de toneel groep Puck op het ogenblik speelt. Het maakt ook hier zeer diepe indruk, om dat het op zo'n oprechte manier wil doordringen tot de menselijke kern van wat er in de jongste wereldoorlog aan onmenselijkheid is losgekomen. Een Poolse joodse kinderarts, Janos Korc zak, groeide er in zijn rotsvast geloof door tot de bovenmenselijke maat, die hem vrijwillig en vol overgave met zijn kinderen de gaskamers deed betreden. Niettemin had de onmenselijkheid, die zelfs kinderen zo de dood in kon stu ren, handlangers nodig om dit te vol voeren. Sylvanus speurt in zijn stuk naar de diepere gegevens, waaruit ver klaard kan worden hoe de twee figuren, die tegenover elkaar staan, geworden zijn wat zij zijn. Erwin Sylvanus is een flinke, stevige man met een vrij weelderige haardos. Hij is 42 jaar, vrjj rustig van aard lijkt het, f lhoewel met een actieve, slagvaar dige geest. Hij is in Soest in Westfalen geboren en heeft daar zijn leven groten deels doorgebracht. Hij woont er nog, alleen in een klein huisje, met slechts het gezelschap van een zwarte kater. Bovendien een grote verzameling speel materiaal, ook merkwaardige stukken hout en stenen, die hij wandelend ge vonden heeft. Een man, van wie men,' als men later over zijn praten nadenkt, gaat vermoeden dat hij tot die mensen behoort, in wie iets van het kind levend is gebleven. Iets van de onbevangen heid daarvan, de oprechtheid, het on bedorven onderscheidingsvermogen. Hij herkent goed en kwaad, maar ziet scherp genoeg toe om het kwaad los te zien van de mens die het bedrijft. Hij zegt van zichzelf geen estheet te willen zijn, maar „geëngageerd" schrijver van tijdstoneel: op het toneel brengen wat de wereld nu bezig houdt, beroert, schokt. Sylvanus is pas na de oorlog beginnen te schrijven. Voordien was hij te jong, zich in ieder geval niet bewust van wat er gebeurde. „Het derde rijk heb ik als jongen beleeft," zegt hij. „fk ben bij de Hitlerjugend geweest met waarschijn lijk even veel enthousiasme als ergens anders een jongen bij de padvinderij. Als iemand mij toen verteld had, dat onze regering misdaden beging, dan zou ik dat zeker niet geloofd hebben. Joden kenden wij in Soest niet. Wat wjj in de oorlog wisten was, dat zij in kampen zaten, dat zij het er niet goed- hadden, bijzonder hard moesten werken. Maar dat hun lot zou zijn, zoals het in wer kelijkheid geweest is, dat was immers onvoorstelbaar?" Wat Sylvanus daarover zegt klinkt ei genlijk niet als een verontschuldiging. Hij weet het nu, biijkens zijn toneelstuk, heel goed, dat het gebeurd is, maar op een bepaalde manier is het voor hem nog onvoorstelbaar gebleven. Onvoor stelbaar wellicht vooral, dat het kwaad machtig genoeg kon worden om het symbool der betrouwbaarheid, de eigen overheid, de regering, het gezag volle dig in handen te krijgen en onweer staanbaar over miljoenen individuen te heersen. „Korczak" is op hestelling van de intendant van het. theater Van Kre- feld-München Gladbach ontstaan. Hij, Dieter Schwarz, kende het openlucht spel dat Sylvanus voor Soest heeft geschreven ter herdenking van het bombardement van de stad in decem ber 1944. Eik jaar op die december avond wordt de stad voor het verkeer gesloten, de klokken van alle kerken luiden, de mensen stromen naar het raadhuis, waar het spel wordt opge voerd. Daarna zjjn er in verschillen de kerken herdenkingsdiensten. De techniek van het spel werd aan leiding tot de opdracht: het heen en weer springen tussen heden en histo rie, het abrupt afbreken der scènes. Dit laatste doet Sylvanus welbewust: „Ik laat het nooit tot hoogtepunten ko men", zegt hij, „het spel moet zich in de fantasie van de toeschouwers vol tooien". De stof voor het bestelde stuk vond Sylvanus in een zakelijk bericht over dr. Janos Korczak in een Pools ge schrift. Hierdoor kreeg wat hem bezig hield, opeens een individueel gezicht. „Daar moet hef theater het van heb ben", zegt hij. „Het moet geen abstrac- ÏRWIN SYLVANUS ties laten zien, maar mensen, indivi duen". Sylvanus is wel bezeten geraakt van het theater. „Een zelfstandige kunst", zegt hij, „die altijd zal blijven ont snappen aan mechanisering en auto matisering, omdat het de mens zelf geeft". Zijn tweede stuk, „Zwel Worten toten", is gespeeld in Göttingen, waar de befaamde Heinz Hilpert intendant is. Daar gaat zaterdag ook de première van zijn derde spel „Unter Sternbild der Waage". LONDEN, 16 februari (UPI) Prin ses Anne heeft verteld dat zij een broertje De Nederlandse amateur boksploeg, die op 3 maart a.s. in Cardiff een offi ciële landenwedstrijd bokst tegen Wales (een der wedstrijden in het trainings schema voor de Olympische Spelen in Rome- is tals volgt samengesteld; Vlieggewicht: Henk Wijnholts (Al melo-; Bantamgewicht: Gerard Tepaske (Amsterdam; Vedergewicht: Jan de Rooy (Amsterdam-; Lichtgewicht: Arie Huysmans (Breda-; Liehtweltergewicht Jean Bouvrie Maastricht); Welterge- wicht: Herman Schregardus (Amster dam); Zwaarweltergewicht: Beb Knep- pers (Amsterdam); Middengewicht; Gerrit Mazurel (Amsterdam); Half- zwaargewicht: Donny van Lieshout (Eindhoven); Zwaargewicht: Leon Ge- rards (Maastricht). wil. maar de band van de koningin speel de gisteren „Thank heaven for little girls". Dat gebeurde bjj het traditionele aflossen van de wacht op het voorplein van Buckingham Palace. De menigte buiten het paleis hoorde de band van de Irish Guards, welke een onderdeel is van de Household Guard van de konin gin, „de hemel zij dank voor kleine meisjes" spelen. De koningin zal dat ook wel hebben gehoord. Er zijn nog altijd geen tekenen dat de nieuwe koninklijke geboorte op handen is. Een paleisfunctionaris vertelde: „Dinsdag, woensdag of donderdag zijn de waarschijnlijkste data. Maar het kan ook wel zaterdag worden". De Londense „Star" zegt te hebben vernomen dat prinses Anne op een broer, tje hoopt. Zij moet aan vriendjes hebben verteld dat zij een broertje wenst omdat je zo veel plezier met jongens kunt heb ben. Sedert zijn vertrek naar school, mist zij haar broertje prins Charles erg. Nu de dag van de geboorte wel zeer nabij zal zijn, ziet men steeds meer nieuwsgierigen voor het paleis. Zij zullen het nieuws vernemen, wanneer kort na de geboorte een mededeling wordt aan geplakt op het hek. De mensen in de me nigte variëren van Londense moeders tot bezoekers uit Europa, het Gemenebest en Amerika. Robert Wilson een Nieuwzeeland- se zeeman van 32 jaar, heeft twee da> gen achtereen met een bandapparaat voor het paleis gestaan. Zodra de ba by geboren zou zijn, wilde hij een plaat spelen van Elgar's Pomp and Circum stance. de marsen no. 3 en 5. Maar gistermiddag heeft de politie hem be leefd verteld, dat muziek op straat voor het paleis niet is toegestaan. „Ik ben bijzonder teleurgesteld," zei Wilson. De enige opwinding ontstond gisteren bij het publiek toen prins Philip uitreed om een portretschilder te bezoeken. De koningin die verleden week het paleis een aantal malen heeft verlaten, heeft gisteren een lange wandeling in de pa leistuinen gemaakt Het weer was zonnig maar koud. Een woordvoerder van het paleis vertelde dat de koningin zich heel goed voelt en een normaal, doch rustig leven leidt. Zuster Helen Rowe, de verpleegster die bij de verlossing zal assisteren, heeft zon dag haar intrek in het paleis genomen Zij logeert in een vertrek \ftn de z. g. Bel gische suite op de benedenverdieping, welke suite gewoonlijk voor belangrijke officiële bezoekers wordt gereserveerd, doch nu is ingericht als kraamkamer en bijbehorende vertrekken. Libanon blijft de middenmoot van de ranglijst aanvoeren. De afgelopen week werd met 30 van Sportcentrum ge wonnen, waardoor de voorsprong op S.O.S., dat Concordia met 30 klopte, twee punten is gebleven. Ondanks deze nederlaag blijft Concordia toch ruim schoots in de bovenste helft van de ranglijst. Libanon trof een niet geheel volledig Sportcentrum tegenover zich. Die on volledigheid hebben de Hilversummers zich niet kunnen permitteren, want met 1513 1511 en 156 gingen zij in de Energie-hal kansloos ten onder. Concordia kreeg tegen S. O. S. in de tweede set een enorme inzinking, nadat ook de eerste, zij het na fel en goed verzet met 1512 verloren was gegaan In die tweede set dan wisten Van Mer- kerk noch Keizer ook maar een be hoorlijke smash te produceren, zodat de 1516 nederlaag volkomen normaal was. De derde set ging het weer beter maar verder dan 1513 brachten de Rotterdammers het niet. De derby in de hoofdklasse dames, ConcordiaZVO is naar een latere datum verschoven. In de overgangsklasse werd op alle fronten strijd geleverd. Libanon 2 ver raste Punch (30), terwijl Concordia erin slaagde gastheer Voorburg een 2-2 gelijkspel af te dwingen (1012 1513 15_2 15—17). Slechts DHL leed een nederlaag. Het moest HVS met 13 de volle winst toestaan. De dames van DRL stonden PVC niet toe, dat het hen op de ranglijst pas seerde. Met 22 werd dit duel in Den Haag afgesloten. De tussenstanden waren hier 11—15 1510 1512 12-15. Uitslagen. Hoofdklasse west. Dames: AMVJ HVC 23, VeenendaalSt. Paul 23, SVVBoemerang 03, CelebesSOS 13. Heren: LibanonSportcentrum 30, AMVJReva 03, SOSConcor dia 3—0, SVV—RVC 0—3. Overgangsklasse west III. Dames: Ar- gosDES 13, Die HagheProfwijk 03, PVCDRL 22. Heren: Libanon 2—HVL 3—1, VVS—CSVD 3—1, Voor burgConcordia 2 2—2, DRLHVL 13, Libanon 2Punch 30. Standen volleybal Hoofdklasse heren Reva RVC DES Libanon SOS 15—28 16—28 15-26 14—18 14—16 Concordia 1616 US 14—10 Sportcentr. 1610 OVC 16—10 HVS 16—8 SW 16—8 AMVJ 16—6 Hoofdkl. dames Celebes 16—30 RVC 14—24 Boemerang 1420 SOS 12—16 Concordia 1614 St. Paul 13—12 SVV 15—12 Veenend. 1510 ZVC 13—8 D. Raeckse 168 AMVJ 16—6 Overgangsklasse west III ROTTERDAM, 17 febr. Voor de halve finales van de Nederlandse amateurbokskampioenschappen worden op maandag 22 februari in gebouw Odeon de volgende partijen gebokst: Zwaargewicht: J. van der Schelling (Zuid-Holland); G. Hysstede (Het Oosten). Halfzwaargewicht: A. Verkade (Zuid- Holland), E. Kiks (Noord-Holland^ en D. van Lieshout (Het Zuiden, A. de Vries (Noord-Holland). Middengewicht: H. Leijendekker (Zuid-Holland), B. van Duivenbode (Noord-Holland) en N. Clermonts (Het Zuiden), G. Mazurel (Noord Holland). Zwaarweltergewicht; B. Kneppers Noord-Holland), A. Nachtegaal (Het Oosten). Weltergewicht: J. Derksen (Zuid' Holland), H. Schregardus (Noord- Holland) en J. Raaymakers (Zuid- Holland), C. Kok (Noord-Holland). Bantamgewicht: C. Diemer (Het Zui den), H. Zwaan (Noord-Holland). ASSAM, 16 febr. (Reuter) 250.000 leden van stammen in Zuid-Assam worden per vliegtuig voorzien van rijst. Zij wonen ln een met bamboe begroeid bergachtig gebied, dat geteisterd wordt door miljoenen reusachtige bamboe- ratten. die de oogst hebben verslonden. Men zal ook proberen rijst aan te voeren over de enige enigszins begaanbare weg naar het .gebied. ZWOLLE; 16 febr. In het per 1 sep tember jl. begonnen nieuwe boekjaar 1959/60 van de N.V. Union rijwielfabriek te Den Hulst a/d Dedemsvaart heeft de stijging van de omzet zich tot dusver jn alle sectoren op bevredigende wijze voortgezet. Aldus heeft de directie in de heden te Zwolle gehouden jaarvergade ring medegedeeld. Anderzijds moet re kening worden gehouden met gestegen kosten. Het uiteindelijke resultaat wordt echter geheel bepaald door de verkopen in het aanstaande seizoen. De directie achtte het moeilijk hierover een voor spelling te doen. De jaarstukken over 1958/59 werden goedgekeurd. 16- 15- 13- Heren; Prof. wijk 14- Celebes Punch HVL Libanon 2 15- Voorburg 13- DRL 13- Concord. 2 14- DES 2 14- VPSV 13- CSVD 14- VVS 14- Dames -23 DES -23 RVC -17 MVC -16 DRL -15 PVC -13 CSVD -13 Argos -12 Prof. wijk -12 D. Haghe -10 Hof wij ck -7 x: 2 extra -7 14—26 15—21 14—19 15—15 15—14 12—11 11—10 11—9x 13—6 14—1 verl.p Zeer belangrijk is dat gediplomeerde monteurs, met jarenlange ervaring steeds tot Uw dienst staan. Aert van Nesstraat 38, tel. 118811 1e Middellandstraat 70, tel. 30340-37434 Ook crediet-servica 25. Op allerlei manieren heeft men geprobeerd de betove rende kracht die er van de Mona Lisa uitgaat te verklaren. Een van de meest curieuse theorieën is de de volgende. Het gezich is dat van Leonardo da Vinei zelf. Wat betreft de mysterieuze glimlach, die eeuwenlang de mensen geboeid heeft, dat zou de tpische uitdrukking zijn van een astma-patiënt. Het is tenslotte ook niet onmogelijk, dat de Mona Lisa hej gelaat heeft van een jongen, hetgeen voor bepaalde onderzoe kers een stille wenk was het grote aantal jongensportretten, dat de schilder gemaakt heeft te gaan bestuderen 26. Sommige boze tongen zeggen, dat de Mpna Lisa een dood-normaal portret is en dat de legende, de fabelachtige roem slechts te danken zijn aan een geraffineerde publiciteit. De meeste critici vinden, dat het schilderij wordt overschat. Stellen wij voorop, dat het doek vandaag aan de dag niet meer is, wat het vroeger was. De tijd heeft het blauw donkerder gemaakt, het rood enigszins vervaagd en het bruin versomberd. Het grijs groene licht, dat het portret nog mysterieuzer maakt is het langbeproefde resultaat van chemische reacties, die de vernis mat maken Als Leonardo da Vinei eens wist.... 28. De bekende Engelse schrijver Oscar Wilde zei met be trekking tot het schilderij over een van zijn landgenoten het volgende: „Walter Pater heeft in de Mona Lisa dingen gelegd, die Leonardo da Vinei zelf er nooit in gezien zal hebben. Daar door is het doek voor ons veel wonderlijker geworden, dan het in werkelijkheid is, en hij heeft ons een geheim ontsluierd waar hij niets van af weet. Alleen Leonardo da Vinei zelf kan ons de betekenis en de kracht vertellen, die wij aan het wereld beroemde schilderij moeten hechten. Maar omdat hij niet meer tot deze aarde behoort zal het mysterie van de Mona Lisa, zo het een mysterie is, eeuwig onopgelost moeten blijven.... 27. Men zou dagenlang kunnen discussiëren over de „beto verende schoonheid" van deze vrouw, die noch een naam noch een leeftijd heeft, schreef een criticus, „over dit vage, berusten de gezicht, dat glimlacht met de linkermondhoek. Wat betreft de glimlach, die lijkt mij oppervlakkig en onnozel. De roem van het schilderij is te wijten aan de literatuur en de publiciteit van de uitbundig enthousiaste commentaren op de biografieën van da Vinei, en de loftuitingen, die wij van geslacht op geslacht elkaar inprenten".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4