Yavnetoevluchtsoord voor de Joodse wet Palestijnse Talmoed bloeide in het eens gesmade Galilea maastrichts m. De kleren van de koning v__ A2 He Na de verwoesting van de Tempel I sterke tanden in één woord: fantastisch! 1700 zelfbedienings- bedrijven I' WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 PAGINA 7 Dal is goed uitgebalanceerd aardewerk Mikyan in Oslo Khroesjtsjev is de Nobelprijs waardig Grote benzinebrand in Argentinië door ARONAL vitamine tandpasta JOSEPH ALSOP Paarden smullen in de piste van Carré Worteltjes en suikerklontjes als delicatesse - Intens „gesmikkel en gesmakkel" Plotseling een auto Carnavalsprins Van vrolijkheid weinig fe bespeuren jg Type52T3S2 A: superontvanger S3 em 199S. Wie per trein van Haifa of Tel Aviv naar Jerusalem gaat, ziet, wanneer hij Hartuv al nige tijd is gepasseerd, aan zijn echterhand het Arabische dorp Bit- lr- Het ligt op Jordaans grondgebied; "e top van een nabijgelegen heuvel s bezaaid met bouwvallen, die de bewoners aanduiden als Khirbqt al- °ahud, de Ruïnes van de Joden. Dit zijn de resten van het joodse fort ■°eitar, waar in het jaar 135 de legen darische Bar Kocheba in zijn strijd egen Julius Severus is gevallen. In d® joodse geschiedenis en waar lik daar niet alleen speelt de op stand van het jaar 132, waarvan de slechte afloop eigenlijk al bij voor baat vast stond, een uiterst gewich- rol. Bar Kocheba, de „Sterre- ~P°n", kwam in verzet tegen de biaatregelen, waarmee keizer Ha- "Danus de ondergang van de joodse godsdienst beoogde. Na de overwin- ning van Severus, die voor dit doel speciaal uit Brittannië was ontboden, l^erd Jerusalem herdoopt in Aelia ^-anitolina en de joden werden aan zo n felle vervolging blootgesteld, dat b.e Raad der Wijzen, in Lydda bijeen, Zich genoodzaakt zag vast te stellen, pt een jood uit zelfverdediging e«ere bepaling uit de Torah mocht overtreden, behoudens die aangaande afgoderij, moord, overspel en bloed schande. Sommige joodse historici S!en het optreden van Bar Kocheba fe«s als de werkelijke aanleiding tot bet uiteengaan van joden en christe nen. Hiet de moord op de Heilige Stefanus volgens hen een eind hebben ge- ijaakt aan de aanvankelijke symbiose, Ue er tussen joden en christenen heeft A's taan, maar de weigering van de jo denchristenen om Bar Kocheba te erken- ®n als de militaire Messias, die Akiba en Joseph in hem zag. H°e dan ook, de afwezigheid van pistenen bij joodse wapenfeiten was al eerder een punt van onenigheid ge- ®sst. Toen in het jaar 66 de Zeloten "der leiding van Menachem, de zoon ,an Judas, hun opstand doordreven, ha ken de jodenchristenen zich terug aar Pella, aan de overzijde van de Jor dan. i Het verhaal gaat, dat rabbi Jochanan jer> Zakkai zich kort voor de val van Jerusalem dood hield en dat zijn leer wegen hem vervolgens in een lijkkist Jpten de belegerde stad brachten. Toen 'U in veiligheid was, vroeg rabbi Jocha- uan de Romeinse generaal Vespasianus "®rn het beheer te geven over het aca- e*nisch Sanhedrin van Yavne. Het verzoek leek de Romein te ge ring om het af te wijzen en zijn toe stemmend antwoord heeft misschien tvel de redding betekend van de jood se godsdienst. De Wet bleef behouden ®ls het „draagbaar vaderland" der l°den, nadat Titus in 70 de Tempel had verwoest. Aan Kerem-Yavne, de •Wijngaard van Yavne" is het te dan- .*en, dat leden van een Joodse Brigade Jh juni 1944 te Rome op de vermaarde triomfboog een bord konden bevesti gen met de woorden: „Titus, we are back". e ruïnes van Beitar liggen bui ten de Israëlische staatsgrenzen. v Maar ook daarbinnen wemelt het ,?n historische plaatsen; nog telkens wor. A11 belangrijke vondsten gedaan. En in A. eerste de beste kibbutz kan men een primitieve uitstalling aantreffen van euwenoude potscherven, die bij het be lwerken van de akker zijn opgedolven 0(r?h zou haast bang gaan worden nog h een spade in de grond te steken. L»e archaeologen worden bijgestaan (jph soms ook wel gehinderd) door hon- r?hden, ja duizenden amateurs. De Is- kn hërs zijn helemaal onder de ban ge- hjen van hun nieuw-oude vaderland. j.ïfy zÜn er gek op", zei iemand in Je- Asalem tegen ons, „het is de verloren ij'd. die zij hervinden". ^°ch concentreert de historische be- kpJSatelling zich wel voornamelijk op A1 Hij bels verleden. Het zou onjuist zijn er Ze8gen, dat na de Makkabeeën de pret dat is- Maar het 's boe paradoxaal liiw °°b klinkt stellig veel gemakke- Vna r in Isra®l bet tijdperk van de aarts- tip .ers te „beleven" dan dat deel van Vp l°°dse geschiedenis, dat komt na de rivoesting van de Tempel. een6 Hijbel-quiz voert overal in het land tierig bestaan. De premie, waar- (Advertentie) Hetzelfde mag gezegd worden van bf aastrichts aardowerk,zoals het wordt vcrvaardigd in de fabrieken van de h,v' Koninklijke Sphinx-Céramique. Zuiver uitgebalanceerde producten, z°wel wat model, decor, kleur als kwaliteit betreft. Het is de trots van f'e "ïoderne vrouw, een feest op tafel, een genot in het gebruik, want- t is waardewerk iJjjllffl maar dan natuurlijk van de KONINKLIJKE SPHINX CÉRAMIQUE ,*5 'ÏTRUS REG0U1 - MAASIRICHI Een van de gangen, in de necropolis, te Beit-She'arim. mee de „Jerusalem Post" zijn nieuwe abonné's begroet en zijn contant beta lende oude abonné's beloont, is geen beeldroman of een liefdeshistorie, maar het geschriftje van de een of andere Bijbelvorser. Men zou daaruit kunnen concluderen, dat er sprake is van een zekere ver dringing. De joden van nu zouden de eeuwen van knechtschap en vervolging, de jaren van de verstrooiing, uit onlust en misschien zelfs weerzin enigszins „con sordino" afdoen. Bij de „sabra's", de Israëliërs die in het land zijn ge boren en getogen, is dat inderdaad het geval. Hun ontbreekt het aan begrip voor een voorgeslacht' dat weerloos is geweest en gedwee. Maar natuurlijk is er ook een andere verklaring, deze namelijk, dat de dias pora zich juist, voornamelijk buiten Pa lestina heeft afgespeeld en dat zij zich daarbinnen uiteraard nauwelijks heeft kunnen aftekenen in het sediment der eeuwen. Het is dus moeilijk om in Israël dit jongere verleden „na te voelen", maar geheel onmogelijk is het niet. Zo is daar, helemaal in het noorden van Galilea, vlak tegen de Liba nese grens, het verlaten dorp Ke- far Bir'am, waar tussen de lege huizen de resten staan van een synagoge uit de derde eeuw. In het Louvre te Parijs kan men nog de inscriptie bezichtigen op de bovendrempel van deze synago ge: „Moge er vrede heersen op deze plaatsen en op alle plaatsen in Israël. Jose, de Leviet, de zoon van Levi, heeft deze bovendrempel gemaakt. Moge er zegen rusten op zijn daden, Shalom". En dan is er natuurlijk Beit-She'arim, het Huis der Poorten, de oude stad aan het westelijke uiteinde van de Vlakte van Esdraelon, toch ook weer in het vroeger zo veel gesmade Galilea. Hier heeft Rabbi Judah de Prins (135-217), de leraar par excellence uit de tweede eeuw, de Wetstraditie voort gezet. Hij is de eerste opsteller ge weest van de Mishna (afgeleid van een Hebreeuwse stam, die „herha len" betekent; aanvankelijk een di dactische npethode om de Torah te onderwijzen). Aan zijn invloed men zegt, dat hij op goede voet stond met Marcus Aurelius is het te danken, dat de joodse gemeenschap in Pales tina een periode van vrede ,en rust heeft doorgemaakt. Van hem is de voornaamste impuls uitgegaan voor de totstandkoming van de Palestijnse Talmoed. Zo sterk was zijn invloed, dat men bij zijn dood zei, dat nu de glans en de roem Israël hadden ver laten. Sindsdien is Beit-She'arim de begraaf plaats geworden voor joden uit een ge bied dat zich uitstrekte van Zuid-Ara- bië tot Palmyra. Deze joodca necropo lis, uitgehakt in de rotsen, is in 1936 gedeeltelijk opgegraven door de Israel Exploration Society onder leiding van prof. Mazar. In 1953 heeft men het gra ven hervat en tot de meer recente ont dekkingen behoren een fraaie graftombe en een mausoleum dat, als men mag afgaan op de inscripties, toebehoort aan Judah de Prins zelf en aan zijn beide zonen, rabbi Simon en rabbi Gamaliel. H. J. NEUMAN ARNHEM, 17 febr. Van 1 januari 1959 tot 1 januari 1960 is het aantal zelf- bedieningsbedrijven in Nederland toe genomen met rond zevenhonderd tot een totaal, op laatstgenoemde datum, van rond zeventienhonderd. Volgens het bestuur der vereniging van zelfbedie- ningsbedrijven mag worden aangeno men dat dit soort bedrijven in ons land twintig procent tot vijfentwintig procent van de totaal-omzet in kruidenierswa ren voor hun rekening nemen. In de tweede helft van april 1961 zal in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een „ex positie zelfbediening" worden gehouden. OSLO, 17 febr. (A.F.P.) —De Sovjet- vice-premier Mikoyan, die op doorreis' van Cuba naar de Sovjet-Unie twee da gen in Oslo heeft vertoefd, heeft gis teren op een persconferentie in de Noorse hoofdstad verklaard niets te we ten van persberichten volgens welke de Sovjet-premier Khroesjtsjev zich kandi daat heeft gesteld voor de Nobelprijs voor de vrede. Maar, aldus voegde Mi koyan hieraan toe, Khroesjtsjev is ze ker vau alle levende staatslieden de meest waardige voor deze prijs. Hij is de meest illustere strijder voor de vre de, zelfs zonder Nobelprijs, aldus de Rus. CORDOBA, 17 febr. (A.F.P.) —Op een terrein met benzinetanks in het dorp Villa Bustos in de Argentijnse provincie Cordoba, is gisteren brand uitgebroken, waardoor tot dusver vier mensen om het leven zijn gekomen en verscheidene personen werden gewond. De brand zou het gevolg zijn van een bomaanslag door „terroristen". Verscheidene tanks vatten vlam en er bestaat de kans, dat tien miljoen li ter benzine een prooi van het vuur zul len worden. Bijna duizend mensen be strijden de vlammen die tot 300 meter hoog oplaaien. De slachtoffers bewoon den een wijk van plaatijzeren hutten, die nabij het benzinedepot was gelegen. Advertentie Hoge voedingswaarde Regelt de spijsvertering Bestrijdt "overwicht" Advertentie (bij apoth. en drog.) 70, 90, 1.435 (extra groot) 'r, kwaliteitsproduct van do Wybertfabriekon. EISENHOWER ASHINGTON De achter stand van Amerika op het gebied van de raketten-pro- duktie en de wijze, waarop die ach terstand door de regering over het hoofd is gezien en rechtgepraat, zou den nu een geweldig en met veel af fecten beladen nationaal schandaal zijn, als er maar een andere presi dent, wie dan ook, in het Witte Huis zou zetelen. Maar Dwight D. Eisen hower heeft niet alleen de merkwaar dige, in de politiek vaak uitermate nuttige eigenschap om op de Ame rikaanse natie te kunnen werken als een reusachtige hoeveelheid broom, een soort nationale Klaas Vaak. Men herinnert zich hem ook, en terecht, als de generaal, die de Amerikaanse soldaten in de laatste oorlog naar de overwinning heeft gevoerd. Omdat hjj een militaire héld is, houdt het Amerikaanse volk zichzelf voor: „Ike zal het wel het beste weten." Onderwijl speelt het Amerikaanse .departement van defensie het ma cabere spel van de Russische rou lette met de toekomst van het land. Zo gezien is de figuur van Eisen hower een essentieel onderdeel van het probleem van de Amerikaanse achterstand op het gebied van de produktie van raketten. Daarom kan geen enkele beschouwing over het vraagstuk volledig zpn zonder een poging om antwoord te geven op de vraag, of Ike het werkelijk het beste weet. Het is natuurlijk een waarheid als een koe, dat men er niet op mag vertrouwen, dat militaire helden het altijd en voorgoed het beste weten. De slagvelden der geschiodenis zijn juist bezaaid met de beenderen van legers, die op de volgende oorlog waren voorbereid door generaals, die de vorige hadden gewonnen. Maar waarheden als koeien behoe ven niet universeel geldig te zjjn: daarom moet men, om een oordeel te kunnen vormen, Eisenhowers in dividuele staat van dienst aan een onderzoek onderwerpen. De belangrijkste afzonderlijke epi sode in die staat van dienst is stel lig de rol, die president Eisenhower heeft gespeeld in verband met de rampzaligste defensie-begroting, die Amerika na de oorlog ooit heeft ge had, Dat was de begroting, die werd voorbereid door de toenmalige lei der van het departement van defen sie, de kolossale Louis Johnson, in een tijd, dat president Truman zelf werd geteisterd door een aanval van begrotingskoorts. Het was de begro ting, die eigenlijk de uitnodiging vormde voor agressie in Korea Zo als sommigen voorspelden, werd die uitnodiging toen haastig aanvaard. begroting voorbereidde. Zonder te genspraak van Eisenhower werd de begroting toen door Johnson bij het Amerikaanse Congres ingediend als een „begroting van Eisenhower". Overigens was Eisenhower niet de enige grote Amerikaanse krijgsman, die mede-verantwoordelijk was voor deze begroting, die rampspoed over ons afriep. Een totaal andere begroting was opgesteld door de grote James V. Forrestal, die daarvoor geen enkele inspanning had geschuwd. President Truman had generaal George C. Marshall aangewezen als de man, die moest uitmaken, wie er gelijk had, Forrestal of hijzelf. Zich uit drukkelijk beroepend op het argu ment, dat de Amerikaanse econo mie de begroting van Forrestal niet kon verdragen (het eindcijfer van die begroting bedroeg 18 miljard dollar!), zei generaal Marshall te gen Truman, dat hij zijn gang maar moest gaan en dat hij het werkstuk van Forrestal drastisch moest kort wieken. Ook generaal Omar C. Bradley verklaarde, dat indien Ame rika voor zijn defensie één dollar meer zou uitgeven dan de begroting p verzoek van Louis Johnson kwam Eisenhower dat jaar terug naar Washington om deel te nemen aan het werk van het comité van chefs van staven, dat de van Eisenhower en Johnson (die een eindcijfer vertoonde van 13 miljard dollar!), zei generaal Marshall te- nomie ogenblikkelijk onder de druk zou bezwijken. Wat men hier ziet, dat is dus niet Eisenhower alleen, maar drie van de grootste Amerikaanse militairen uit de afgelopen oorlog, die allemaal om dezelfde reden dezelfde afschu welijke fout begaan. En diezelfde re den wordt thans opnieuw door Eisen hower naar voren gebracht om het beknibbelen op de defensie in de hui dige begroting te rechtvaardigen. De Amerikaanse generaals is blijk baar aangezegd, de economie van de rijkste natie uit de geschiedenis te beschouwen als een gevoelig plant- tje, dat bij de geringste aanraking geheel dreigt te verschrompelen. Bij Eisenhower- zelf is dit standpunt de laatste jaren natuurlijk geweldig versterkt door de machtige invloed van mannen zoals George M. Hum phrey, de multi-miljonair die de president enkele jaren als minister van financiën heeft gediend en die nu nog een van zijn beste vrienden is. Wie, mét' Humphrey, van mening is, dat het bekostigen van een vol ledige defensie de snelste weg is naar de nationale ondergang, zal natuurlijk bloot staan aan de ver leiding om de ogen te sluiten voor alle redenen, waarom het niet-beta- len van de defensie-rekening met zelfmoord gelijk kan staan. Er zijn ook aanwijzingen, dat de Amerikaan se president juist dit laatste heeft gedaan. Als de mens Eisenhower niet van zo'n transparante eerlijk heid was, dan zouden zijn redevoe ringen over de defensie, zoals die ene na de eerste Spoetnik, een nog heel wat lelijker predicaat verdienen dan „ernstig misleidend". De feiten klopten bij die gelegenheid niet en zij werden nog onjuist opgediend ook. De voornaamste fout lag wellicht in de aanhoudende, onverdro ten pogingen van de leden van Eisenhowers staf om hun meester te beschermen tegen alles wat te verontrustend of te onaangenaam was, Men denke slechts aan de voor malige secretaris van de Nationale Veiligheidsraad, Robert Cutler, stel lig de grootste van alle behoeders van de president, die op een zeer onbehoorlijke manier de beangsti gende en volkomen juiste waar schuwingen uit het Gaither-rapport belachelijk heeft gemaakt. Men denke ook aan de waarschu wing, die het Pentagon aan generaal Andrew Goodpaster gaf, dat de pre sident maar beter niet de verwach ting kon uitspreken, dat de Ameri kaanse Vanguard-sateiliet spoedig de Sovjet-Spoetnik zou evenaren, aangezien het hele Vanguard-pro ject grondig in de war was gelopen. Deze waarschuwing, die kennelijk was bedoeld om de president onge rust te maken, is nooit doorgegeven. De bewering, dat de Verenigde Sta ten spoedig de prestatie met de Spoenik zouden evenaren, werd braaf uitgesproken. En maanden achtereen hebben de Verenigde Sta ten met hun mislukte satellieten een onno'zel figuur geslagen. Dit is geen poging om de Ameri kaanse president af te breken. Het is veel meer in een hoogst belang- tqnen, waarom in een hoogst belang rijke kwestie- een uiterst deugdza me koning kan beweren, dat hij al lerlei kleren draagt, die hij in wer kelijkheid niet aan heeft. Maar mis schien was het beter geweest te be ginnen met de verklaring, dat iedere natie ongelijk heeft, die liever een bepaalde leider vertrouwt dan de klare taal der feiten. De feiten zeggen, dat een zeer klein aantal Russische intercontinen tale raketten voldoende is om korte metten te maken met het vermogen van de Verenigde Staten om door hun kernwapens een mogelijke agressor af te schrikken. De feiten zeggen, dat er een ferme kans be staat, dat de officiële Amerikaanse schattingen, die zeggen dat de Rus sen dit kleine aantal intercontinen tale raketten niet hebben, er naast zijn. De feiten zeggen derhalve, dat onverwijld de maatregelen genomen moeten worden, die nodig zijn om een eind te maken aan het spel van de P^ussische roulette. (Copyright N. Y. Her. Trib.) Advertentie Typ«S3TS82A: idem - 4-systemen ontvangtfr f f265.- mcerprijs voor ttttief-poten f 25.- In de piste van Carré hebben dins dagavond, keurig geroskamd en glimmend gewreven, acht paarden „aangestaan" aan een co pieus diner. Op de goud-gele zaagsel- vlakte stond een grote tafel, volgens de regels van de kunst opgeluisterd met bloemen en prachtige zilveren kandelaars. Het servies, slechts bestaande uit grote glimmende dienbladen, deed wel wat vreemd aan, althans voor het publiek, dat zich de ogen uit keek. De paarden daarentegen be-, schouwden dit alles als een normale gang van zaken, liepen met elegante passen naar de tafel en begonnen begeleid door een stemmig muziekje op de achtergrond, intens tevreden aan het diner, dat maar uit twee gangen bestond: worteltjes en suiker klontjes. Voor een paard is dat zo iets als voor ons oesters en kaviaar, en het was dan ook alleszins begrij pelijk dat de dieren niet meer op of om keken, maar zich volledig con centreerden op de grote dienbladen voor zich. Minuten lang klink er een hevig „gesmikkel en gesmakkel" door de hoge ruimte van Carré. De borden werden in recordtijd leeg ge geten, waarna de paarden vertrokken met een vriendelijk knikje naar de man in de onberispelijke avondkle ding, die hun op alle wenken had be diend: Frits Rolff. Zijn ruiterhuis bestaat tachtig jaar en, omdat het jSaard in zijn zaak ^teeds een be langrijke rol speelde en hij zelf ook een groot paardenvriend is, besloot hij de dieren in zijn feestelijkheden te betrekken. Hij zond acht invitaties naar het circus Strassburger, waar van, zoals gisteravond duidelijk bleek, gretig gebruik werd gemaakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiitiimiiiiiiiiii 21s er gisteravond in ons land één vourw is verrast, dan is het zeker mevr. M. de Wil- de-Kloot (57) van de Noordelijke Pa rallelweg 11 in Hengelo geweest. Evenals elke avond van de laatste veertien jaren was mevr. De Wilde naar de fabriek van de n.v. Haze- meijer gefietst, om er om half zeven met haar werk als schoonmaakster te beginnen. Zij zou net gaan starten, toen zij werd aangesproken door een voor haar vreemde heer. Het was reporter Dick van Rijn, die in het kader van de radiorubriek „Tussen Keulen en Parijs" naar Hengelo was gekomen voor een korte reportage. Hij was de fabriekspoorten „binnen gedrongen" omdat hij aan mevr. De Wilde dë hoofdprijs, een auto, wil de aanbieden. Mevr. De Wilde keek verbaasd op toen de heer Van Rijn haar mee naar buiten nam en haar een gloednieuwe auto ten geschenke aanbood als eerste prijs in de radio wedstrijd om sportlieden uit te zen den naar de Olympische Spelen. Ook haar man, die gemeente-arbeider is was zeer verbaasd. Beiden hadden zij niet durven dromen nog eens autobezitters te worden. Ofschoon het echtpaar De Wilde geen rijbewijs heeft, werd er toch een ritje over het fabrieksterrein gemaakt. Het is niet waarschijnlijk dat de familie De Wilde de auto voor eigen gebruik zal houden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiitiiiiimniii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiuiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiit VERSCHRIKKELIJK is nog te zacht uitgedrukt", zegt ons de heer Jan Joostcn uit Oosthui zen en voorzitter van de voetbalver eniging „Oosthuizen", „ik kan er niet meer van werken en van slapen, ik ben soms helemaal van de kaart en toch moet ik mijn zinnen bij elkaar houden want ze willen me nog heb ben voor de televisie en de radio en daar moet je je hoofd toch ook bij hebben. De eerste koude douche kreeg ik zondagavond al. want tegen half twaalf kwam al van KNVB-zijde bericht binnen dat ze mijn formulier nog niet gevonden hadden. En maan-( dag ben ik met KNVB-officials naar Den Haag gegaan om alles toe te lictten en, dat vond ik wel fijn van één kant, er was ook recherche bij, want nu weet Ik dat ze de zaak se rieus opvatten. Nee, we hadden de buit nog niet verdeeld, zo nuchteT waren we nog wel. Net als de meeste anderen zeg ik: eerst alles maar in het handje. We hadden natuurlijk na dat we de uitslagen voor de zoveel ste keer hadden gecontroleerd, wel een plezierige stemming thuis, maar voor de rest was het afwachten. Weet u wat die spanning zo ondraaglijk maakt? Ik hoor net dat er een pool- winnaar is afgevallen om de een of andere administratieve reden. Of het waar is weet ik niet, maar daardoor zou ons aandeel stijgen. Het is af en toe niet om uit te houden. Maar dan zegt mijn vrouw: laat toch zitten! Doch dan beginnen de kinderen er weer over. Wat zou u denken? Juri disch gezien blijft de KNVB toch ver antwoordelijk; of niet? Ik ga zo prak- kezeren: ik heb aan alle voorwaar den voldaan, precies overeenkomstig de voorschriften. Na het inzenden van het formulier berust de verant woordelijkheid toch bij anderen. Er is voor de ontvangst van de envelop pen getekend èn door Hoorn èn door Alkmaar. Als nu later blijkt dat er vier, ze zeggen nu net vanmiddag dat er vijf zijn, formulieren uit Oosthui zen worden vermist, dan is dat iets dat mij toch niet aangerekend kan worden!" Van de vrolijke heer Joosten zoals hij op bijgaand plaatje staat afge beeld temidden tussen juichende huisgenoten, is weinig meer te be speuren. De slapeloze nachten heb ben reeds het stempel van vermoeid heid op zijn persoon gedrukt. Het gaat immers om tienduizenden gul dens! En wie zou zich daar geen zor gen over maken? et indrukwekkend aantal Lim burgse Carnavalsvorstendom men is sinds kort met één vermeerderd: het „Puime"-rijk Wijlré. Voor de oorlog werd ook in dit dorp duchtig carnaval gevierd, maar na de oorlog leden tal van po gingen om opnieuw te komen tot een georganiseerde viering van het feest van de dwaasheid schipbreuk. Met de dit jaar ondernomen poging is dit anders gesteld. Het ijveren van loco burgemeester A. L'Ortye, raadslid J. Élezer e:. kapelaan F. Beiten om de Wijlrénaren in staat te stellen in eigen dorp carnaval te vieren is met succes beloond. Wijlré bezit sinds kort een heuse raad van elf, er worden echte „sit- zungen" gehouden in de Patronaat zaal tnet „buutteredners" en hofka pel compleet en het programma voor de drie komende dolle dagen bevat verschillende amusante evenementen. De Wijlrése bevolking is met dit alles zeer ingenomen. Prins Vic I (de twintigjarige slagerszoon V. Smeets uit de wijk Etenakcn) kan zich er op beroemen een „prins van den bloede" en een telg uit een koninklijk geslacht te zijn. Zijn va der was de eerste prins van Wijlré In 1937 regeerde hij als Frens I. Bovendien is vader Smeets ex-ko- ning van de plaatselijke schutterij ,,St. Maternus", waarvan momenteel een broer van prins Vic, de eenen twintigjarige Jef Smeets koning is. Aan de huldiging van de nieuwe vorst van „de Puime" nam ook de bekende Limburgse kunstenaar Aad de Haas deel. Hij vervaardigde het prinselijk wapen versierd met toe passelijke slagerij-attributen en sneed uit een blok hout een kunstig bewerkte scepter. Op grond van deze verdiensten ontving Aad de Haas de hoogste carnavaleske onderscheiding van „de Puime"_: het commandeur schap in de Prinse-orde. Eenzelfde onderscheiding wacht de burgemees ter, van Wijlré, de heer C. F. M. ba ron van Hóvell tot Westerflier en Weezeveld, die zich bereid heeft verklaard prins Vic en zijn gevolg officieel ten gemeentehuize te ont vangen om zoals dat heet het bestuur over de gemeente voor drie dagen aan prins carnaval over te dragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7