Nieuws uit stad eu omtrek Verdiepingsmorgen R.-k. Jeugd beweging Schiedam Matig; Museumconcert Hermes Dvs had geen geluk bi j Limburgia 2-1 S. V. V: schoot tegen K. F. C; onverwacht uit zijn slof rUi Ziekenfondsverzekering; voor bejaarden Huisvrouwelijke overpeinzingen Lager K.N.Y.B.-voetbal had opnieuw een slechte dag Geheugen-hulp tag s c Gelijkspel was verdiend geweest Schiedam miste de sprong naar de top Spirit-dames behaalden grote overwinning tl.V.G. vierde jubileum R.K. Bond van bejaar den en gepensioneerden RAP en TSF verspeel den kampioenskans Brandje bij Shell Van Pelt was de grote man bij thuisclub V Succesvol Judotoernooi J Burgerlijke sfafra Loslopende hond Kelderbrandje met enig rumoer Agenda Botterdam MAANDAG 22 FEBRUARI 1960 PAGINA 3 BENAULT- "'•uw# schieJamsclie courani -r WÊÈÈmBSZ O •g|| De dam! comfortabele kantine van de Schie- se Cartonnagefabriek herbergde gis- nmorgen een groot aantal katholie- tere; k» e Jeugdleidsters en -leiders die hierheen ,Varen getogen ter gelegenheid van hun jaarlijkse verdiepingsmorgen, die deze eer in het teken stond van de samen, jerking tussen mannelijke en vrouwe- 'Jke jeugdbeweging. TeVOren had men gezamenlijk in de jNkerk aan de mgr. Nolenslaan het j Misoffer gevierd. In een korte, maar mdrukwekkende plechtigheid' werd ver- eigens in de openlucht de vlag gehe- waarna men aanzat aan een ge- aiienlijk ontbijt. Aanwezig waren o.a. kap. Vulsma, dio- esaan aalmoezenier van het jeugdwerk. Schaars; voorzitter der r.-k. Jeugdbe weging Schiedam, mej. Kamp: distritcs- wmmissairesse van de r.-k. Gidisenbewe- de heer Schamlé; districts-com- missaris van de r.-k. Verkennersbewe- gu>g en de heer van Dijk, districts- c°rnmissaris van het vrije-clubwerk ÏJ^dat men geanimeerd had deelgeno men aan een genoegelijke gemqenschaps- mng, beluisterde men een causerie van mr- Van der Kallen, Diocesaan Commis- ^ris van de r.-k. Verkennersbeweging, et als onderwerp: „Wat doen wij met T^e jeugd?". Nvoren had men zich, binnen het ka- er van kleine gespreksgroepen, bezon gen op enige vraagstukken, die ten nauw- ste met het jeugdwerk samenhangen. .De verschillende reacties op deze pro bleemstellingen behandelend, geraakte allengs aan het kernpunt van zfjn ctoog: De taak van leiders en leid ers in de r.-k Jeugdbeweging. Mr. y[ah der Kallen omschreef dege taak in kort als: Het gelukkig maken van ?e jeugd en het rijp maken van de jongeren voor een gelukkig leven in ftün volwassenheid. Deze opdracht is uiteraard buitenge woon moeilijk en geschakeerd. Spr. Waarschuwde tegen de pretentie van 5et jeugdwerk om alleen opvoeder van ?.e kinderen te willen zijn. Deze taak gt op de eerste plaats bij de ouders. agent De jeugdbeweging krijgt een deel van de taak der ouders overgedragen en moet ervoor zorgen dat het kind in een juiste relatie komt te verkeren met God, met gezin, school en maatschappij. Als een van de belangrijkste middelen om deze juiste relatie te bereiken zag spr. een intiem contact met het evangelie. Hef kind op de juiste wijze te bena deren is, aldus mr. Van der Kallen, een van de moeilijkste problemen van de jeugdleider. Spr. verklaarde met nadruk dat hiertoe het systeem van de verkennerij alleen niet toereikend was. Het kind wil persoonlijk benaderd wor den, los gemaakt worden van een maat schappij waarin het slechts als num mer wordt behandeld. Dit zozeer ge wenste persoonlijke contact wordt des te moeilijker als men zich realiseert dat er binnen een bepaalde groep jonge mensen een enorme verscheidenheid van karakter en aanleg bestaat. Daar om is een intense samenwerking tus sen jeugdleiders en ouders niet alleen gewenst doch noodzakelijk. Spr. besloot met de hoop uit te sprë- kan dat alle aanwezigen zich op hun zwa re maar ook zo mooie taak zouden be zinnen en de kracht zouden ontvangen om deze te volvoeren. Districts-commissaris Schamlé besloot deze verdiepingsmorgen met een kort gebed. Er is bij Spirit maar weinig gehoc- kcyed, dit weekend. Alleen de beide eer ste elftallen kwamen in liet veld. Beide teams togen naar H.G.C. in Den Haag en alleen de dames slaagden erin om met een overwinning huiswaarts te tijgen. Maar dat was dan ook een zege die er zijn mocht: met 5-0 werd het altijd moeilijk te bevechten H.G.C. III versla gen. De wedstrijd was pas 4 minuten oud toen midvoor Coby v. Lingen er, na een scrimmage voor het vijandelijke doel, in slaagde de bal over de doellijn te wer ken. HGC kwam direct fel terug, doch Spirit wist het middenveld in handen te houden en kon van daar uit menige goe de aanval opbouwen. Zo kon 't gebeuren dat in de 22ste minuut Conny v. d. Broe- ke vanaf de linkervleugel een gave voor zet losliet die door Coby v. Lingen zonder mankeren benut werd. Dit betekende een voorsprong van 2-0, met welke stand men ging tea-en. Na rust was het weer hele maal Spirit dat de toon aangaf. Toch duur de het nog tien minuten voor Wies v. Alphen uit een strafcorner kans zag de voorsprong te vergroten (3-0). Korte tijd later scoorde dezelfde speelster opnieuw, terwijl 10 minuten voor het einde Coby v. Lingen kans zag de hattrick te verrich ten en er 5-0 van te maken. Het eerste heren-elftal was minder ge lukkig en verloor, in een onprettige en harde wedstrijd met de geflatteerde cijfers 4-1 van H.G.C. II. Het dappere meisjes b-team verloor zaterdagmiddag in de stromende regen met 4-1 van koploopster Leonidas C. De r.-k. handbal- en volleybalvereni ging U.V.G. bestond dezer dagen 12 A Jaar, een feit dat men uiteraard niet zon- ®ef meer voorbij kan gaan. En dus werd tr afgelopen zaterdagavond in „Arcade "'"chtig feest gevierd. -Voor de seniores, donateurs en andere VV.G.-vrienden en'vriendinnen had men aar een bal georganiseerd waaraan jhedewerking werd verleend door het be ende ballroom-orkest van de Mariniers- «apei. c Tijdens dit zeer geanimeerde bal werd Je heer L. Hollander, die sinds de oprich- I'hg van U.V.G. zitting in het bestuur beeft, tot lid van verdienste benoemd, Mwijl aan de heer G. Rens die reeds jF'i jaar de voorzittershamer hanteert door de leden een cadeau overhandigd Vterd. In 'de loop van de avond steeg steeds hieer onze verwondering over het feit at een vereniging met zo'n plezierige ?eest en zo'n goede onderlinge verstand houding slechts zo weinig de belangstel- ,lr>g heeft van het Schiedamse sport-pu- Miek. ...De heer Rens, met wie wij ons geruime '/.id onderscheiden, schreef dit voorname. Nk toe aan het feit, dat de meesten van ?hze stadgenoten zich volledig concen treerden op de voetbalsport, zodat andere Shorten min of meer in de verdrukking tomen. Dit is te meer betreurenswaardig daar plot name de handbalsport voor de jeugd an zeer veel waarde kan zijn. Men is er bij U.V.G. dan ook op ge kitst om het junior-ledental zo vlug mo- geHjk flink op te voeren. Hiertoe bereidt Jhen een propaganda-actie voor waarbij Fen vooral de nieuwe stadswijken meer bekendheid met U.V.G. wil verschaffen. Vhderzijids stelt men zich voor biimen- tort folders uit te reiken bij de kerken. - Een praktische propaganda voert ?en door scholen uit te nodigen om op U.V.G.-veld te komen handballen. De r^°minicus Savioschool doet dit reeds ge- 5uime tijd tot grote tevredenheid van partijen. Ook in de schooltoandbal- ,°mpetitte ziet men een middel om het handballen bij de jeugd-grotere popula riteit te geven. Als sportevenementen beeft men voor de toekomst op het pro- pamma staan een jeugdtoernooi dat op pstigatie van de Ned. Katholieke Sport bond tijdens de Pinksterdagen georga- Pperd zal worden. Voor de senioren stelt Peh zich voor op Hemelvaartsdag' een ptgebreid toernooi te houden. De sportie ve Prestaties van het ogenblik zijn zeer ,eker bevredigend te noemen. De volley- Pal-afdeling draait, nu de moeilijkheden V v- m. het spelen in de Energiehal achter u6 ruig zijn, weer soepel, terwijl in de zaal handbal-competitie beide junior-elftallen T.ampioen van hun afdeling geworden rijn. Di de veldhandbal-competitie heeft het ptste herenteam nog een zeer reële pms 0p kampioenschap en promotie. Dat elftal, door deze mogelijkheden waar P maken, voor het meest toepasselijke 'mileum-cadeau zou zorgen, staat als en paal boven water. (Van onze muziekmedewerker) Zaterdagavond concerteerde in het mu seum een ensemble, bestaande uit leden van het Residentie-orkest en wel: Jolle de Wit, fruit, José Stordiau, viool en alt viool, Victor Bouguenon, cello en Ed ward Witsenburg harp. Er viel zeer veel schoons te genieten met name bijv. in het trio voor fluit, viool en cello van Sta- mitz en het Intermezzo voor fluit en harp van Andriessen. Toch vormt dit ensemble niet die volkomen eenheid die men als ideaal voor een dergelijke subtiele combinatie zou willen stellen. In dit opzicht kon men het Rotterdams Blaastrio van het vorige concert zeker niet doen vergeten. Overi gens: men kwam tot momenten van zeer bekoorlijk musiceren op een dus danig niveau, dat de teleurstelling over minder geslaagd, minder geraffineerd samenspel des te zwaarder moest we gen en wij zijn ons daarvan be wust de totaal-indruk nadeliger te- invloedde dan het gebodene eigenlijk verdiende! Zo men details wil: de cel list Bouguenon ontlokte zijn intrument over het algemeen een toon van wer kelijk ideale schoonheid. In het trio van Stamitz echter kon zijn begelei ding soms plotseling gedurende enkele maten volkomen ongemotiveerd, veel te sterk worden, waardoor het klank- evenwicht verloren ging. Stordiau, een zeer goed violist, wist nu en dan zijn klankkleur niet voldoende aan te pas sen, waarbij we overigens mogen op merken dat de klank van zijn viool zich reeds in beginsel hiertoe niet al te best leende Jolle de Wit speelde zonder meer vlekkeloos. Edward Witsenburg toonde zich in voornoemd Intermezzo van Andriessen en in de Rhapsodie van Grandjany een bekwaam harpist die zijn instrument smaakvol en muzikaal wist te bespelen. Het met enige nadruk aangekondigde werk van Ludwig Otten: Prelude en Ko raal, speciaal aan dit ensemble opgedra gen, viel helaas niet mee. Het stuk ver loopt nogal kleurloos zonder veel span ning en deed in stillistisch opzicht wat onevenwichtig aan. Het koraal had als motivische basis een nogal erg dikwijls te pas gebrachte kleine terts, welk ma teriaal als men het zo zou willen noe men niet bijzonder interessant tot ontwikkeling werd gebracht. Na de pauze werden gespeeld het trio op 40 van Roussel. en de Sonate van Debussy voor fluit, altviool en harp. Een oude bekende in dit millieu het kamermuziekgezelschap Intertexta zal het volgende museumconcert verzorgen en wel op 12 maart. Aangekondigd werd een programma van oude muziek op blokfluiten, vedel, quinton, celloviolen, spinet en mozartpiano, met als soliste de alt Hilde Mièdema. Wij herinneren de leden eraan, dat ook dinsdag 23 februari des middags van 25 uur programma's verkrijgbaar zijn in het Don Bosco Gebouw, Lange Haven 92, voor de Carnaval-feestavond op vrijdag 26 februari op vertoon van contributie- kaart. De avond vindt plaats in „Arcade" Bij de tafeltennissers hebben RAP en TSF deze week hun kampioenskansen aanmerkelijk zien verminderen. De r.-k. ver. RAP uit Kethel die tot nu toe de bo venste plaats gedeeld had met Everest kreeg vrijdag j. 1 niet 4-6 klop van deze tegenstander zodat RAP thans naar de tweede plaats gezakt is. Of het de spe lers uit Kethel nog gelukken zal terug te komen zal afhangen van een eventuele misstap van Everest doch dit heeft RAP niet meer in eigen hand, TSF de andere kampioenskandidaat in het Schiedamse tafeltennisleven ging op bezoek bij Stadhuis dat op de TSF-ers een punt voorsprong had. Om aan de kop te komen moesten de Schiedammers dus winnen en helaas js men daarin niet ge slaagd. Vooral jammer was het dat toen bij een 53 voorsprong de winstkans zo groot was geworden, de gastheren toch nog een gelijkspel uit het vuur sleepten. TSF moet dus afwachten of Stadhujs nog een punt wil verspelen en de kans daar toe ligt in de strijd tegen WTV uit Maas sluis. In de overgangsklasse streed NOAD tegen Eendracht en leed een 91 neder laag. Het enige Noad-punt werd gescoord door invaller B. v. d. Brink maar daarmee waren de Noad-successen geteld. Zater dag tegen Punch in Delft kan hopelijk 'n beter resultaat bereikt worden. Service had Xerxes 1 als tegenstander en ook hier een nederlaag voor de Schiedam mers (3-7) Bij de junioren won Service met 1-0 van HTTC. Winnen deed ook RAP 1 en wel met 6-4 van 21 Up. RAP 2 daarente gen verloor bij Favoriet met 73. Uitsla gen lagere teams: Twenty One UP 2— Noad 2 7—3; Noad 3—Favoriet 2 4—6; Noad 4—PVA 9—1; Service 2—H P 3 4—6; Pelmolen 3—RAP 2 2—8; Holl. Elektro 2—Rap 3 4_6. i ROTTERDAM, 22 februari. In de polymerisatiefabriek van Sheli Nederland in Pernis had men gisterenavond om streeks 11 uur te kampen met een be- drijfsstremming, doordat meer gat dan normaal tot ontbranding kwam. In de naburige gemeenten, ook in het stadscentrum van Rotterdam, was de gas- ontbranding te bespeuren aan een rose gloed, veroorzaakt door het bovenmatig branden van de „eeuwige vlammen". De bedrijfsbrandweer kwam in actie en na een uur werken was de gasantbranding weer tot de normale omvang terugge bracht, zonder dat zich persoonlijke on gevallen voordeden en zonder dat be langrijke schade werd aangericht. BRUNSSUM 21 febr. Dertig minu ten was deze ontmoeting oud toen linksbinnen Muyres van Limburgia met een houdbaar schot zijn ploeg de leiding gaf. Deze meevaller voor Lim burgia was enigszins geflatteerd, want van enig krachtsverschil was er tot dan toe geen sprake geweest. Ooobtod vo(»» Schledom om»lr«ka» 82ste Jaargang No. 24219 DAM IS SC B 1 E D A M TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES t 0J6 per mm-hcogte. Bh contract speciale tarieven. INGE ZONDEN MEDEDELINGEN t 0.30 per mm-hoogte. Bil contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruïtbe- taJiinig. Elk woord meer 3 ct, Maxi- bWim 60 woordien. Alle advertentie-oer d<?rs worden sloten en uiitgevoerd overeenkomstig Regelen voor het Advertentie- ABONNEMENTEN I 7.40 per kwartaal, f 2-54 maand en f 0.59 per week. por SCHIEDAM, 21 febr. Een weelde van een voorsprong met 3-0 binnen 20 minuten heeft S.V.V. in lange tijd niet gekend. Het was weer een beloning van de taktiek en het temporijke, directe spel van de viermansaanval, waarin Van Pelt de grote animator was. Hoewel K.F.C. veelal een veldoverwicht had, dank zij goede techniek en degelijke opbouw, waarbij vooral linkshalf Koeman en rechtsbinnen Klein (ex D.W.S.A. en Elinkwijk) opvielen miste het in de aan val een afwerker en had het ook wel moeilijk tegen de versterkte Schiedamse defensie, waarin Van Kampen weer een imponerende rol vervulde. j S.V.V. begon goed met een fraaie om haal van Van Marei, waarna Klein een felle Kopstoot afgaf uit een hoekschop. In de 5e minuut mondde een combinatie De Groot-Van Marel-De Groot uit bij Van Pelt, die furieus inknalde (1-0). K.F.C. repliceerde met snelle aanvallen, die echter slechts een naastsnorrende kogel van Koeman opleverden maar niet in staat waren de zesmansverdediging van S.V.V. uit positie te spelen. Dat deed het roodgroene aanvalskwartet beter, want in de 14e minuut werd zo snel gecom bineerd, dat Molenaar vergat in te grij pen, waardoor Van Marei kans zag te scoren (2-0). Na twee gevaarlijke S.V.V.-attaques, die met moeite konden worden afgeweerd, schiep een voorzet van Koeman gevaar. Van Elderen mikte daaruit op eigen doel, maar Tap reageerde op fantastische wijze en haalde de bal onder de lat van daan. In de 20e minuut mikte Van Pelt uit een pass van De Groot van flinke af stand fel op doel. Via de voet van spil Crok vloog het leer onhoudbaar voor Schouten in doel (3-0). In de 36e minuut kon de snelle Blok een lange pass van Koeman bereiken, voor de uitlopende Tap. Samen met Kee- reweer wist de beste man uit de Koogse aanval de bal in doel te werken. (3-1). Ondanks een K.F.C. overwicht bracht S.V.V. nog vóór depauze de stand op 4-1. Van flinke afstand loste De Groot een scherp schot, waar Schouten vergeefs naar dook. Na de hervatting bleek het minder attractief. Van Kampen en Tap moesten inzetten van Klein redden. Geluk had de Schiedamse doelman bij een kans voor Keereweer. Steeds was K.F.C. aan het woord. Goede opbouw van halfs De Lange en Koeman, maar falende afwerking van de aanval. Een fout was tevens, dat de snelle Blok te weinig in het spel werd betrokken. De snelle uitvallen van S.V.V. waren heel wat gevaarlijker en eenmaal kon De Bruin sleechts ten koste van een tackle Van Rees een scoringskans ont nemen; Eest na half uur kon K.F.C. tegenscoren. Uit een pass van Klein wa ren Blok en Tap tegelijk bij de bal. maai de eerste wist met een snelle voetbewe ging te doelpunten (4-2). Tap bleek daar bij geblesseerd, maar kon na een onder breking toch de wedstrijd uitspelen. Wederom hebben in Schiedam vreem de uitroepen geklonken als hajime (be gin), sona mama (niet bewegen) en mate (wacht); deze Japanse woorden wa ren afkomstig uit de monden van de drie scheidsrechters, die zaterdagavond in het Sportcentrum Reinier Hulsker het nationaal Judo toernooi voor bruine ban den voortreffelijk geleid hebben. Van de 60 inschrijvingen die men ontvangen had. moesten er enkele bij de weging afvallen, terwijl ook enige deelnemers niet waren komen opdagen. Gedurende ruim twee uur hebben zich voor de bij na geheel gevulde tribune aardige wed strijden afgespeeld onder de doodse stil te, die slechts af en toe onderbroken werd door het uitslaan van felle kreten van de judoka's of het applaus van de doorgaans deskundige toeschouwers. Een enkele maal moest een Roode Kruissol- daat ingrijpen voor wondjes en schram men, soms was een natte spons alleen reeds voldoende. In de junioren-klasse, die openstond voor alle gewichten, werd de finale een Brabantse aangelegenheid. J. v. d. Put uit Breda kon pas na verlenging zijn stad genoot H. Moust de baas blijven. Bij de senioren werd er gespeeld in drie klassen: bij de zwaargewichten bo ven 80 kg. ging de eerste prijs naar J. de Wolf uit Leiden, in de lichtge wichtklasse, tot 68 kg, mocht J. de Lange de beker mee naar Gouda nemen. De enige Schiedammer di zich in de eind strijd wist te plaatsen, was H. Kuyl in de middengewichtsklasse, die echter in H. Schipper uit Dordrecht zijn meer dere moest erkennen. Hierbij dient opge. merkt te worden, dat deze Dordtenaar de vorige maand het blauwe bandentoer- nooi bij de zwaargewichten wist te winnen. Zondag a.s. organiseert Reinier Huls ker de Zuidhollandse kampioenschappen voor zwarte banden (eerste dan graad klasse). Op maandag 18 april, tweede Paasdag, wordt een nationaal toernooi gehouden in gewichtsklassen,a part voor junioren en senioren in iedere kleur band apart. Hermes DVS toonde een iets betere technische vaardigheid, doch tastbare re sultaten leverde dit niet op. Herhaalde lijk moesten de beide voorhoeden hun meerdere erkennen in de defensies. Schoten van Van den Burg en Kemper misten hun doel, zodat de Limburgers dit gedeelte van de strijd in hun voor deel konden afsluiten. Na de hervatting kwam er wat meer vaart in de strijd. Na tien minuten scoor de Limburgia zijn tweede doelpunt. Een vlotte combinatie tussen Cox en Broe ders bracht het leer bij midvoor Hans- sen, die van de gelegenheid profiteerde dat hij even vrij werd gelaten om doel man Van der Tuyn te passeren. De Schiedammers lieten de moed ech ter niet zakken en reeds drie minuten later kwam een tegenpunt. Bij een schermutseling voor het Limburgia-doel slaagde Cokkie van der Tuyn erin met een kopbal de achterstand te redu ceren. De mogelijkheid van een gelijk spel zat er toen voor Hermes nog in, maar zijn voorhoede kon niet voldoen de stootkracht opbrengen om de achter hoede van Limburgia te verschalken. Verder dan enkele vrije trappen en een paar hoekschoppen kwam het niet. Ongetwijfeld kreeg Limburgia door deze zege iets meer dan haar toekwam. De werkzaamheden aan het hoofdveld van het Delftse Sportpark aan de Bras serskade beginnen tekening te krijgen. De grote tribune zonder tiissenpïlaren is grotendeels gereed gekomen. De foto geeft een duidelijk beeld, hoe de andere zitplaatsen zullen ivorden DEN HAAG. 19 febr. Blijkens het voorontwerp van wet tot wijziging van de wet °P de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden overweegt de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid de methode van financiering van het tekort van de bejaardenverze kering te wijzigen. In een advies aan de minister merkt de Sociaal Economische Raad op, dat de verplichte ziekenfondsverzekering be perkt is tot de loontrekkenden, wier loon- inkomen een bepaald bedrag niet over schrijdt. Het is volgens de Raad niet in te zien. waarom in het bijzonder deze groep personen in haar kwaliteit van verzekerden krachtens de verplichte zie kenfondsverzekering, gehouden zou zijn, bij te dragen in de tekorten van een verzekering tegen hetzelfde risico van een bëvolkingsgroep van geheel andere sa menstelling. De Raad brengt in zijn ad vies in herinnering dat dit bezwaar van de aanvang af door de centrale organisa ties van werkgevers en van werknemers is aangevoerd tegen de huidige metho de van financiering en dat men deze wijze slechts node heeft aanvaard om de verbetering van de geneeskundige ver zorging van de bejaarden niet te vertra gen. Aan de verzekerden wordt een pre mie in rekening gebracht welke slechts een deel van de werkelijke kosten per verzekerde dekt. Gehand haafd as geworden dat het tekort van deze bejaardenverzekering voor 1960 TT «annila Dat een verkeerscursus voor bejaar- JüjCII S|)OlllilllC lcdLllc den inderdaad hard nodig is, blijkt wel I uit de mededeling, dat het gemiddelde Op 3 februari jl. schreef ik, hoe nodig de verkeerscursus voor bejaarden is n.a. v. het ongeluk, die bejaarde dame toen in de B. K. Laan overkomen. Uit Den Haag kreeg ik nu het maand blad „De Voetganger" het orgaan der Ned. Ver. Bescherming Voetgangers toe gestuurd sterftecijfer door verkeersongevallen voor de groep 60 jaar en ouder bedroeg van de jaren 19341939 per 1 miljoen personen 180; over 1955 was dit voor de groep 65 jaar en ouder opgelopen tot 377. In een schrijven dat de Tuchtunie in het begin van 1957 richtte tot de KNAC de ANWB en het Verbond voor Veilig Een spontane reactie! Met veel belang-Verkeer, geeft zij als haar mening te steling heb ik de verschillende arti-1 kennen, dat geen afdoende verbetering in keltjes erin gelezen, speciaal die van de j de thans bestaande verkeersonveiligheid hand van mevrouw V. I. van der Does- j zal komen, indien er geen verandering hoven, voorzitster der afdeling Den Haag j ten goede komt in de toenemende tuch- van bovengenoemde vereniging, kort ge leden benoemd tot lid van de Verbonds raad van het Verbond voor Veilig Ver keer. Voor hun activiteiten ten behoeve van bejaarde voetgangers kregen mevrouw van der Does-Enthoven en de inspecteur der Hèagse verkeerspolitie, de heer S. van der Meer, elk een „tien met een grif fel" onlangs in een radio-uitzending. GEBOREN: Henricus J., zoon van G. Th. Brand en M. J. Mulder; Anita C. S. dochter van J. van den Hoek en M. J. van Vliet; Agnes, dochter van A. Gou- man en A. C. Dammers. In Kethel is een loslopende hond aan getroffen. Het is een herdershond (reu), lichtbruin van kleur, met zwart dek. De eigenaar kan het dier komen ophalen bij de Ge me en te reind ging aan de Buitenha venweg. Daar zowel het saterdagmiddagvoet- bal als de wedstrijden in de afdeling Rotterdam geen doorgang vonden was het aan de ploegen uit de derde en vier de klassen om dc plaatselijke voetbal- eer hoog te houden. Alles bij elkaar werden vijf wedstrijden gespeeld aange zien Excelsior '20 en Ursus vrijaf had den en ook DRZ niet in het strijdperk is geweest. Ook nu is echter de winst niet bijzonder groot want slechts twee gelijke spelen en voor de rest werden het nederlagen. Derde klasser DHS heeft bij Leonidas geen kans gezien revanche te nemen op de thuis geleden nederlaag. Ook nu werd het weer een 21 nederlaag al was het dan nu een wat onfortuinlijke. Bij de vierde klassers heeft SVDPW in het sportpark „Thurlede" met 's Gra- venzande gedeeld. Met het 11 gelijk spel kregen de bezoekers meer dan zij verdienden. In een keihard voetbal-duel verloor Martinit met 2—0 bij Rava en hier mogen onze stadgenoten dankbaar zijn dat alle voetbalbenen weer heel in Schiedam terugkeerden. In de wedstrijd EDSSFC wisten beide verdedigingen hun doel schoon te houden zodat het hier een brilstand werd. „Schiedam moest in eigen huis het hoofd buigen voor leider „Naaldwijk", dit in een aantrekkelijke en sportieve strijd waarbij de bezoekers vooral tegen het einde de punten werke lijk uit het vuur sleepten. LEONIDAS—DHS 2—1 Ook in deze ontmoeting heeft DHS het zonder de omhelzing van vrouwe Fortuna moeten stellen. Van meet af aan oefend de geelzwarten 'n zware druk uit op het Leonidas-doel maar de achter hoede der gastheren had er ditmaal goed kijk op. De enkele kansjes welke zich voordeden werden bovendien door onze stadgenoten onbenut gelaten. In de tien de minuut nam óe thuisclub nog onver wacht een voorsprong, toen hun mid voor een goede Pass van rechtsbinnen Putter keurig wist te benutten 1—0. Fraai en boeiend werd hierna de strijd. Toen eenieder dacht dat met deze stand de rust zou ingaan, maakte Roozen op aangeven van Gouda er 1-1 van. Direct na de hervatting was het weer DHS dat bijzonder agressief van leer trok. Gouka zag zijn kogel door de dek- lat gekeerd en v. Unen miste een kans door onbesuisd naast te schieten. De uit vallen van de gastheren waren echter zeer gevaarlijk en toen de geelzwarte verdediging nog liep te appelleren toen de scheidsrechter hoekschop gaf inplaats van achterbal, verdween het leder via de rug van een der verdedigers voor de tweede maal in het Schiedamse doe! 2-1. DHS gaf zich nog niet gewonnen) wel kregen zowel debutant Snijders en ook Roozen hiertoe nog opgelegde kan sen, in deze stand kwam geen verande ring meer. SVDPW—'S-GRAVENZANDE 1—1. Eerst nadat de bezoekers de score al vrij spoedig geopend hadden, kwam in de thuiswedstrijd tegen 's Gravenzande de SVDPW-aanval goed op dreef. Met fraaie aanvallen kreeg de verdedi ging der gasten heel wat werk te ver zetten, het duurde echter tot vijf minuten voor rust alvorens F. v. d. Knaap het evenwicht wist te herstellen 1—1. Kort hierop misten de roodwitten een strafschop hun toegekend wegens het ten val brengen binnen de beruchte lij nen van een der voorwaartsen. Ook in de tweede helft waren onze stadgenoten steeds in het offensief. Dit resulteerde in drie treffers, die alle door de arbiter we gens buitenspel werden afgekeurd. RAVA—MARTINIT 2—0 In een rommelige en bijzonder harde wedstrijd verloor Martinit bij Rava met 20. De gastheren gaven de eerste twintig minuten de toon aan en in deze periode profiteerde de midvoor van een dekkingsfout in de Schiedamse verdedi ging 10. Martinit bracht het niet ver der dan enkele harde schoten op doel hetgeen echter geen effect opleverde. In de tweede helft waren de rollen om gekeerd; nu was het Martinit dat het initiatief tot zich trok. De Hagenaars wisten echter met alle middelen hun kooi voor doorboring te behoeden. Bij een hoekschop werd de Schiedamse doel man zonder meer in doel gelopen het geen leidde tot een 20-stand. Te slappe leiding deed de verdere strijd in een gooi- en smijtpartij ontaarden, zodat het laatste fluitsignaal uiteindelijk als een verlossing kwam. SCHIEDAM—NAALDWIJK 1—2 Ofschoon „Schiedam" in de wed strijd tegen leider „Naaldwijk" het zon en windnadeel verkoos was het woord voor het eerst aan Huet die de doelman der gasten warme handen bezorgde. Hier na wisselende kansen in een vlotte en sportieve kamp. In de vijfentwintigste minuut nam „Naaldwijk" de leiding ter wijl onze stadgenoten geen kans zagen de stugge Westlandse verdediging te pas seren. Spil Reyniers raakte aangesla gen toen een der bezoekers zich aan na trappen schuldig maakte. Dit werd ook oorzaak van een tweede doelpunt zodat met een 2-0 achterstand werd gedraaid. Met de wind in de rug domineerde onze stadgenoten zodat in de twintigste mi nuut van Huet handig gebruik wist te maken van een diepte-pass van Spronk door de bal fraai door te koppen ën hier mede de Naaldwijk-doelman kansloos passeerde 21. Nu werd alles op alles gezet maar de bezoekers gaven geen krimp. EDS—SFC In de wedstrijd EDSSFC startten onze stadgenoten met de wind in de rug, en trokken keer op keer ten aanval. Har de en goedgerichte schoten van Schell en Bosman vonden echter geen genade in de ogen van de EDS-doelman. Voor de rest van de eerste helft hadden de gast heren het hoogste woord maar vonden ook doelman Jung in een uitstekende vorm. De tweede helft was een getrou we kopie van de eerste met dit verschil dat nu SFC het meest in de aanval was. Ook de Schiedamse voorwaartsen kon den echter het doel niet vinden zodat de strijd eindigde zoals hij begonnen was teloosheid van het Nederlandse volk, in het gebrek aan verantwoordelijkheidsbe sef en in het gemis aan waardering voor het wettig gezag Tijdens de jaarvergadering van „Vei lig Verkeer" op 13 en 14 oktober 1959, deed de voorzitter van het Verbond, jhr. Th. Roëll, voorlezing van een brief van Prinses Wilhelmina, waarin zij zoals be kend de gedachte opperde, jaarlijks een dag tot herdenking van de in het verkeer gevallenen aan te wijzen. Deze gedachte werd ondersteund door een telegram van Koningin Juliana, dat evenals de brief van haar moeder, diepe indruk op de aan wezigen maakte. In Amsterdam weet men, wanneer de vlag halfstok hangt dat er eën dodelijk ongeluk gebeurd is. Mis schien zou zo'n vlag midden op de Koe markt voor automobilisten enz. even een herinnering zijn aan het grote verant woordelijkheidsbesef ten opzichte van de medemens in het verkeer. Mevrouw van der Does wijst erop, hoe groot moeders taak in de verkeersveilig heid is, als zij ervoor zorgt, elke dag op nieuw, dat het kind op tijd naar school gaan en niet op het allerlaatste moment nog alles bij elkaar moet zoeken. Hals over kop rent het dan de deur uit, denkt dat het nog net even kan oversteken. Het gaat om minuten, maar jaren kunnen er mede worden verloren. Het bestuur van de Vereniging van bewoners van het bejaarden-centrum Moerwijk heeft een brief aan dè Haagse afd. van de Ned.Ver Bescherming Voet gangers gericht met de verrassende me dedeling, dat het bestuur besloten heeft tot een donatie van 25 gulden per jaar als dank voor de cursus, waarvan men veel opgestoken had, zelfs een 91-jarige. Moge de r.-k. bond van bejaarden dit in gedachten houden. MIEKE. ROTTERDAM, 21 februari. Heden namiddag omstreeks 5 uur kwam bij de brandweer een alarm binnen voor een kelderbrand in de Zwaardleliestraat 2. Vermoedelijk hadden kinderen in die kelder een vuurtje gestookt met als ge volg dat een hoeveelheid oud papier en hout, aldaar opgeslagen, vlam vatte. Er had een sterke rookontwikkeling plaats, zodat de brandweer van zuurstofmaskers gebruik moest maken. De brand trok grote belangstelling en de politie poogde het publiek op veilige afstand te houden. Enkele jongelieden meenden zich niet te moeten houden aan de gegeven aanwijzingen en werden op hardhandige wijze tot de orde geoepen. Het bleek zelfs nodig, twee jongens mee te nemen naar het politiebureau. Tot halfacht was de brandweer, die on der commando van brandmeester F. A. Paul met een water- en een nevelstraal het vuur bestreed, bezig. Aanwezig waren bluseenheid 216, xleinvermogenwagen 3 en gereedschapswagen 7. Doordat ook enige rijwielen verloren gingen, bedroeg de schade ruim f 1000, geraamd op 64,8 miljoen gulden gelijkelijk door het Rijk en door het vereveningsfonds wordt gedragen. In het advies wordt verder o.m. opge merkt dat als een min of meer oppor tunistisch argument voor het voorstel tot wijziging van de wet door de minis ter tenslotte wordt aangevoerd, dat het vereveningsfonds zal worden belast. Daardoor zou de premie voor de zieken fondsverzekering lager kunnen zijn dan bij handhaving van de huidige wijze van financiering van het tekort. De Sociaal-Economische Raad merkt ten aanzien hiervan op, dat het voor stel tot wetswijziging slechts tot verschui ving van uitgaven leidt, aangezien het te kort uiteraard moet worden gedekt. Bij de volgens het voorontwerp van wet voorgestelde wijze van financiering zul len de lasten van de A.O.W. stijgen. Reeds thans staat vast, zo merkt de S.E.R. in zijn advies op, dat van 1962 af de gezamenlijke premie voor de A.O.W. en de A.W.W. zal moeten wor den verhoogd. Bij financiering van het tekort van dé bejaardenverzekering uit het ouderdomsfonds zou deze stijging nog groter worden. De Raad erkent in zijn advies dat ook de huidige methode van financiering van het tekort grote bezwaren heeft. De Raad is aanvankelijk van oordeel dat de tegemoetkoming aan de bejaarden in <Je kosten van de ziekenfondsverzekering, rekening houdende met de individuele inkomenspositie, een stuk maatschap pelijke zorg is, waarvan de lasten in be ginsel door het Rijk dienen te worden gedragen. Een definitief oordeel hierover behoudt de Raad zich echter voor. Het college stelt zich voor hierop terug te komen in een advies inzake de financiële aspecten van de ziekenfondsverzekering, dat hij eerlang zal uitbrengen. Op grond hiervan geeft de Sociaal-Economische Raad de minister in overweging de hui dige methode van financiering van het tekort op de bejaardenverzekering voors hands te handhaven. Gebouw Arcade: Leerliingenavond Schie damse Balietsdhool 8 uur. Gebouw Irene: R.-k. Middenstandsbond Wijnproefavond, 8 uur. Passage Theater: The Five Pennies (a.l.) dag. 2 en 8.15, zat. en zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. donderdagavond geen film voorstelling. Monopole Theater: Paniek in een we reldstad (14 j.) 2.15. 7 en 9.15; zat.: 2.30, 7 en 9.15, zondag 2, 4.15, 7 en 9.15; don derdag geen filmvoorstellingen Stedelijk Museum tot 10 maart gesloten NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Backer, St.-Li- dudnastraat 58. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen di, do, za. van 1012 uur, di. t.m. za. van 2—5 uur. ma. di. wo, vr. van 78.30 uur. Jeugdbibliotheek: wo. 24, do. 45 en 1—3, 14 jaar en ouder ook woensd. van 67.30 uur. Jeugdleeszaal: dl. do. vr. van 45.30 u. Uitleenpo&t Molensingel Noodkerk Ke thel. di. 48 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw. di. 6.308 uur; vr. 7—8 uurs jeugd: wo. 2—5 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- boutplein (zijingang) jeugd wo. 1.303 u.; volw. wo. en vr. 7—8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3: ma. 7—8 uur en wo. en vr. 78.30 uur. R.-k. Plattelandsbibliotheek: Uitleenposl Kerkweg 46, zondag 11.30 tot 12.30. MAANDAG Rott. Schouwburg 8 uur: Peter Gri mes (Ned. Opera); Luxor Theater 8 uur: Komt u ook vanavond(Snip en Snaprevue). DINSDAG Rott. Schouwburg 12.45: Nederlands Danstheater; 8 uur Principes (Haagse Comedie); Luxor Theater 8 uur: Komt u ook vanavond(Snip en Snapre vue); De Lantaren 8.15: Cor de la Bije, viool en Adri Slootmaker, piano; Nieuwe Zuiderkerk 8 uur: Elly Ameling, sopraan Herman Uhlhorn, piano. BIOSCOPEN IN ROTTERDAM. Arena: de hel in de stad, 18 j.; Capi tol: Tarzan, de aapmens, 14 j; Centraal: Bajonetten tegen tanks, 18 j; Cineac A.D. de gebochelde, 14 jaar; Colosseum: The Glenn Millerstory a.l. do. Interlude, 14 j.; Harmonie: Dracula, 18 j.; di. t.m. do. Duistere driften, vlw., Lumière: The F.B. I.-story, 14 j.; Metro: The nun's story, 14 j.; Prinses: Tot de laatste vuurstoot, 14 j.; do. De grote obessie, 14 j.; Rex. Pijlen der Kiowa's, 14 j.; do. De vol maakte overval, 18 j.; Thalie: Een huis vol herrie, 18 j.; Het Venster: De vuur proef, str. volw.; Victoria: Alle schijn werpers aan, a.l.; do. Een zaak op le ven en dood, 14 j., za, zo, wo. 2; De babysitters van de marine a.l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3