Westduitse in grootste Felle reacties op Strauss' besprekingen in Madrid regering verlegenheid de J AKKERTJES L Italiaans kabinet biedt aan ontslag Ernstige regeringscrisis staat voor de deur I Over de aanleg; van depots in Spanje In de schaduw van de Condor Aantal doden tot 44 gestegen De schat van de Dalai Lama 95 V iering alom van grote waarde J Erezuil mmm V B DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 PAGINA 9 BUITENLANDSE KRONIEK V Mijnramp Nieuw gesprek over bases op Cyprus GRïEP GRIEPGRSEPGRIEPGRIEP HELPEN DIREKT Bevrijdingsdag Minister in circulaire tot gemeentebesturen Marti en van der Lugt Melsert 80 jaar Oude rallye-vrienden bijeen Aufomobielevenementen onvervalste avonturen Sterke verhalen Reünie van Bethlem's Ontstoring Met een glimlach Dollar uit Canada Bankbiljetten van f 1.000 inwisselen AMSTERDAM, 25 febr. (UPI, Reu- er, AFP) Een Westduitse militaire missie heeft onlangs in Madrid bespre kingen gevoerd over de aanleg van mi litaire bevoorradingsdepots in Spanje, ?"JU« leeft de Westduitse minister van "efensie, Strauss, de ambassadeurs yan Engeland e< de Verenigde Staten 'i Bonn meegedeeld. Strauss zei dat "e missie slechts een voorlopig en op- PTvIakkig onderzoek heeft ingesteld, f," dat verdere studies ot' onderliande- ''■igen zuilen plaats hebben in het ka- apr van de NAVO. Woordvoerders van Ppt ministerie van defensie in Bonn dabben de afgelopen drie dagen her- Het schijnt de Westduitse minister van defensie, Strauss, te zjjn, die zich thans afvraagt, hoe het mo gelijk is, dat men door een zorgvuldige Welling van technisch juiste argumen ten toch tot een politiek verkeerde uit komst kan geraken. Technisch heeft trauss het gelijk aan zjjn zjjde. De 'anden van de Noord-Atlantische Ver- nragsorganisatie hebben op het belang- Djke punt van ravitaillenng en logistiek Seen kans gezien tot een behoorlijke in tegratie te komen. Wanneer een van de t'A.V.O.-legers derhalve tijdens het verloop van eenEuropeso bewegings oorlog geheel of gedeeltelijk buiten zijn Wen landsgrenzen zou komen te strlj- a°n, dan is de kans groot dat het we- Sens gebrek aan passende onderdelen, Passende uitrusting e.d. buiten gevecht wordt gesteld. Het is verder geen ge- Wik, dat e_.n leger zjjn depots opalaat yjak achter de frontljjn. En in de Er- mekeil-kazerne te Bonn, waar het cen- ifale zenuwstelsel van de Westduitse Wensie is gevestigd, is men haast be meten van de gedachte aan de beperkte ?mvang van het federale grondgebied. vandaar, dat minister Strauss al sinds Wscheidene maanclen uitziet naar mo- Wtjkheden om op het grondgebied van verder achterwaarts gelegen landen depots te vestigen voor de „Bundes- wehr". Hy was er zich daarbij van be vist, dat het in het kader van een mo derne conceptie der verdediging ook no- "ig zou kunnen zijn, dat andere landen ;h West-Duitsland militaire depots ves- Rgden. In deze geest heeft hij bespre ngen gevoerd met Nederland (waar- bij het, naar ons werd verzekerd, niet tot een for meel akkoord, wel echter tot een grote mate van wederzijds hulpbe toon is gekomen), t, - België, Frankrijk, ortugal, Denemarken, Noorwegen en It ,y.?lgens sommige berichten met aiië. Men spreekt in dit verband over aanstaande vestiging van Westduit- luchtbases op Sardinië. ongstleden november heeft de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Castiella, een bezoek ge- uficht aan de bondsrepubliek. Naar j,Ulten, o.a. voor de televisiezender hamburg, heeft de minister toen ge- v®Sd, dat Spanje aan het lidmaatschap an de N.A.V.O. geen behoefte had. Hü ®es erop, dat zijn land door verdragen /jet twee leden van de N.A.V.O., Por- igal en de Verenigde Staten, toch wel vas ingeschakeld by de verdediging het Westen. De verontrusting, die "list toen in vele Westeuropese landen °htstaan als gevolg van geruchten 1p „hV.ongegrond. Maar 'het heeft er al- At?r een toetreden van Spanje tot het ."antisch de bondgenootschap, verklaar- «ti q Ün van' dat de ministers Castiella ba t auss in beslotenheid van de de- v^tementale vertrekken in Bonn toen et degelijk hebben gesproken over de t ageiykheid van een „technische" in de a*?e van Spanje in de N.A.V.O. En ze integratie zou heel wat verder jih dan de vestiging van militaire de- 'Vi„ Blijkbaar was dezer dagen een man sterke delegatie van de Bun onder leiding van generaal op pad om in Spanje de détails liken dri q6s*ehr SpI ®en dergelijke samenwerking tus- onti en Madrid te bestuderen, c.q. - 1 te stellen. De Westduitse lucht- zou samen met de Spaanse cht bepaalde gebieden gaan ge- Sen v°or bombardementsoefenin- k0,J er zouden in Spanje voorzieningen litair11 voor de vestiging van Duitse mi- er y hospitalen en opslagplaatsen en tpet nd.en logistieke verbindingslijnen Duitsland worden geschapen. Nu schijnt het in 'beiangryke mate nan minister Strauss en zyn mc- ®en bewerkers te zyn ontgaan, welk Pertinent Aha-Eriebnis voelbaar ÈuroV0rden' inctien men elders in West- hor °Pa van een dergelijk akkoord zou Zij 5P- Volstrekt ongewaarschuwd zijn de et gebleven. Toen zij begin januari Seallieerde opperbevelhebber in Wan 8enc>raal Norstad, met hun dat haan boord kwamen, erkende hij, Sherip n technische argumenten hout ^am\-maar °P politieke gronden Wet3 h\j toch tot een categorische ver dankg van het plan-Strauss. Inder- 1, Wordt GENERAAL NORSTAD haaldelijk ontkend dat onderhandelin gen met Madrid zijn gevoerd. Vrijwel op hetzelfde tijdstip dat Strauss zich in verbinding stelde met de ambassadeurs hield de officiële woordvoerder van zijn ministerie, kolonel Gerd Schmiickle, een persconferentie waarop hij catego risch ontkende dat ooit onderhandelin gen met Spanje waren gevoerd. Strauss heeft de kwestie van West duitse militaire concessies in Spanje kennelijk met de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Castiella, opgeno men zonder het ministerie van buiten landse zaken te raadplegen of ondanks het verzet van minister von Brentano. Toen Castielle vorig jaar herfst Bonn bezocht gaf hy tegenover een groep Spaanse journalisten toe een lang pri- végesprek met minister Strauss te neb ben gehad. Een vraag van een der jour nalisten of hij had gesproken over mi litaire samenwerking tussen Spanje en de bondsrepubliek verraste Castiella kennelijk. Duidelijk onaangenaam ge troffen weigerde hy te antwoorden. De opperbevelhebber van de NAVO m Europa, generaal Norstad, heeft in een lezing te Kopenhagen ver klaard dat sommige krantenberichten over Westduits-Spaanse onderhande lingen „overdreven" en misleidend waren. Het hoofdkwartier van de NAVO beseft ten volle Duitslands moeiiykheden om ruimte te krijgen voor opleiding en logistiek. West- Duitsland is een beperkt gebied, al dus Norstad, wij zijn ervan op de hoogte gesteld, dat West uitse auto riteiten verscheidene mogelijkheden om de problemen op te lossen op een zuiver onderzoekende en voorlopige studiebasis nagaan, aldus Norstad, die ervan overtuigd was dat elk voorstel waarmee de NAVO te maken heeft, ook met de NAVO-autoriteiten zal worden besproken, ïn betrouwbare kringen te Madrid is gisteren verklaard dat generaal Fran codinsdagavond de Nationale verdedi- gingsraad had bijeengeroepen om zijn houding aangaande de kwestie der Duitse depots in Spanje uiteen te zet ten. Hü zou onder meer hebben ver klaard dat Spanje in geen enkele om standigheid zonder de volledige in stemming van de NAVO een overeen komst over militaire kwesties met West-Duitsland zou kunnen aangaan Bovendien zou Spanje, dat militaire overeenkomsten met Portugal en de VS heeft, geen nieuwe verplichtingen aangaan zonder eerst de instemming van deze twee landen te hebben ver kregen. De publiciteit en de buitenlandse re acties naar aanleiding van de West duits-Spaanse besprekingen hebben Bonn in grote verlegenheid gebracht. De algemene houding in West-Duits land tegenover Spanje verschilt van die in de andere Westeuropese landen en West-Duitsland zou zich zeker niet tegen het opnemen van Spanje in de NAVO verzetten. Dit verschil in kli maat en de uitsluitende overweging van militaire factoren kunnen minister Strauss ertoe hebben gebracht de po litieke aspecten van zyn plan te ver onachtzamen. In darijs schreef de diplomatieke re dacteur van „France-Soir", dat de Franse reactie op het Duitse plan niet zo ongunstig schijnt te zijn als die in Londen en Washington. Hy herinnerde eraan dat Frankrijk in het vorige voor jaar had laten weten dat het gunstig stond tegenover toelating van Spanje tot de NAVO. De sociaal-democratische party in West-Duitsland heeft de regering „monsterlüke stupiditeit en tactloos heid" verweten. In haar nieuwsbrief zegt zij: „De band tussen Adenauer en I'ranco geeft onze Westeiyke bondgenoten kwade herinneringen aan een ander verbond". Verenigde Staten Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken zullen begin oktober een staatsbezoek brengen aan de Verenigde Staten. Zij zullen onder meer een Deense tentoon stelling in New York openen. (Reuter) BERLIJN, 25 febr. (AFP) Het aan tal doden tengevolge van de ontploffing in de Karl-Marx-myn te Zwickau in Oost-Duitsland is gisteren tot 44 geste gen. 79 mijnwerkers zitten nog op on geveer 1.000 meter diepte in de bran dende mijn opgesloten. Intussen heeft men een brand in een belangrijke toe gangsschacht kunnen blussen, maar el ders woedt het vuur nog op twee ver schillende diepten. Premier Grotewohl van Oost-Duits land kwam gisterochtend in Zwickau aan om het reddingswerk, waaraan be halve Duitse ook Tsjechoslowaakse red dingsploegen deelnemen, in ogenschouw te nemen. NICOSIA, 25 febr. (Reuter) Nieu we besprekingen over Cyprus tussen de Cyprische leider* aartsbisschop Maka- rios (voor de Griekse gemeenschap) en Kutchuk (voor de Turkse gemeenschap) en de Britse vertegenwoordiger, Julian Amery, zijn vandaag in Nicosia begon nen. Verwacht wordt dat deze serie on geveer een week zal duren. Zoals be kend is er nog geen overeenstemming over de kwestie van de omvang der Britse bases in de nieuwe republiek. En geland wenst souvereiniteit over onge veer 300 vierkante kilometer voor twee bases, maar de Cyprioten willen dit op ongeveer 90 vierkante kilometer gesteld zien. Volgens de persdienst van het Griek se consulaat in Nicosia is het in Athene bekend geworden dat de Britten zullen instemmen met een totale om vang der basis van 200 tot 250 vierkante kilometer. Makarios verklaarde dat men eerst de andere hangende kwesties zal bespreken alvorens over te gaan tot het beiangryke probleem van de omvang der souvereine bases Nieuw Delhi, 24 febr. (Reuter) De Dalai Lama heeft in Calcutta totnogtoe 18.000 kg zilver verkocht, waarvoor hij een bedrag van ruim 2,5 miljoen gulden ontvingzo meldt het Indische blad The Statesman uit Nieuw Delhi. Men schat dat de Dalai Lama in Calcutta voorts nog beschikt over een schat ac:n gouden voorwerpen en baar goud van 12.000 kilo waard een 100 miljoen gulden. Tien dakota's (elk een laadvermogen van 7000) kg waren nodig voor het over brengen naar Calcutta van de schat, die de Dalai Lama op zijn vlucht voor de Chinezen heeft kunnen redden. (Advertentie) 'ah' die erd er nu, o.a, in Engeland, her- aan de militaire samenwerking, heeft bestaan tussen Franco en L'er. j h' en denkt dan qiet name terug Bui, "et „Legion Condor", het eskader hiojv, "Ommenwerpers, dat onder hel de SnVan vrijwillige deelname aan beDr„aanse Burgeroorlog de wapens °°rioi> de, die in de Tweede Wereld- ^"dfon te?.en °-a- de landen van West- hu 0da zÜn gebruikt. Men wijst er ook ^esto dat Spanje niet behoort tot de tve^jdropese Unie en dat de Bundes- Z°U u.,1 ch In Spanje althans theoretisch yin annen onttrekken aan het toezicht W.g ,.ae controlecommissie van de qj ,op de bewapening harer leden. 0ver yaiss zo lichtvaardig heenstapt jRhdpr bestaande verzet legen een de •A V ri lnteêratie van Spanje in de -D-. dat hy zich bloot stelt aan en da't^r^<ing frankrijk te wantrouwer de bet- 1 v'°et geeft aan twijfel over ?chiiHMUwbaarheid van het „afweer- {ich, van de N.A.V.O., z«n in lit Het rne 'en eigenlijk bükomstigheden dit ai|eaest verontrustende aspect ian dekB f.ls- dat een vooraanstaande po- bliek f'guur I) in de Duitse bondsrepu- J-®pfl 'hbaar nug altijd minder kijk a1'11 EL vermoedelijke reacties van YhterikaJiPese bondgenoten dan een derhei generaal. Een onvoldoen- maive voor psychologie. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 25 febr. Nadat de dage lijkse besturen der linkse partijen wa ren bijeengekomen en premier Segni hadden laten weten, dat naar hun ge voelen zijn regering moest aftreden, hebben ook de partijdirectie en de Ka merfracties der Democrazia Cristiana de minister-president bericht, dat de regeringscrisis thans onmiddellijk een feit diende te worden. Na een speciale kabinetszitting heeft Segni gisteravond het Italiaanse staatshoofd het ontslag van zijn regering aangeboden. Dit aan bod is met de gebruikelijke reserve ont vangen. Na de voorgeschreven beraad slagingen zal president Gronchi zijn be slissing bekendmaken. Daarmee is dan toch een buiten parlementaire crisis begonnen, iets dat wij bereids als waarschijnlijk be richtten. Jladat zondag de liberale partij het vertrouwen in de regering- Segni had opgezegd, bevond het christendemocratische minderheids kabinet zich theoretisch in een moei lijke situatie. In een Kamerdebat zou de regering nog een (en dan zeer ongewenste) meerderheid kunnen be halen door de eventuele steun der monarchisten en neofascisten. Deze twee uiterst rechtse partijen, die met de liberalen het minderheidskabinet steunden, voelden niet veel voor een crisis. Een plotselinge draai van rechts puur politiek spfel zou de tegenstanders der Democrazia Cristiana een even voos, als rumoe rig bestrijdingswapen in de h-and ge ven, een soort politieke gillende keu kenmeiden en zevenklappers: „de ware aard der Democrazia Cristiana wordt haars ondanks onthuld, de fas cisten en feodale baronnen maken één front met haar!" Voorts zouden in een Kamerdebat on aangename meningen geuit kunnen worden over de al of niet vermeende rol, die het huidige staatshoofd Gron chi persoonlijk in de politiek zou spe len. Speciaal van de uiterst linkse banken zouden (met hand,'tand, ge schreeuw en vuist) dergelijke opinies bestreden worden. Kennelijk werd het tactischer geacht soortgelijke zaken te vermijden. Intussen blijft het euvel bestaan der extra-parlementaire Italiaanse rege ringscrisissen, die zich voltrekken bui ten de verantwoordelijke volksverte genwoordiging om. Thans wordt een democratische partij, die der libera len, nagenoeg de weg afgesneden om een zo belangrijk punt ter discussie te brengen, waarom zij feitelijk Segni deed vallen: de discussie over de staats rechtelijke bevoegdheden van de pre sident der republiek. Van de andere wrijvingspunten tus sen de liberalen en de christen-de mocraten noemden wij eerder de in principe besloten instelling van het semi-autonome gewest Friuli-Vënëzia Giulia. Ai beveelt de Grondwet van 59 1948 de oprichting van zulke zelfstan- landsdelen, de gebeurtenissen dige De Italiaanse premier Segni die het ont slag van zijn regering aan president Gronchi heeft aangeboden. sinds het van kracht worden der con stitutie leggen de voorgenomen de centralisering ernstige bezwaren in de weg. Men herinnere zich slechts, dat het in begin februari gehouden partijcongres der Italiaanse commu nisten het in het leven roepen van semi-autonome regionen tot eerste eis hunner politiek verhief en wel, omdat zulk een decentralisatie als een machtig middel gezien woi\A in de strijd om de uiteindelijke communis tische macht in de staat. De buitenparlementaire-crisis is hoe dan ook geen versterking der demo cratie; de man van de straat, die toch al het spoor in de politieke dwaaltuin bijster dreigt te raken, begrijpt er niets meer van. Wat na veel consulta ties, polsingen en discussies uit de bus zal komen, staat hij lange 11a nog niet vast. Een drie-partijencoalitie naar links (Democrazia Cristiana, sociaal democraten en republikeinen) haalt de meerderheid niet en zou afhangen van de steun van buiten, die van de Nenni- soeialisten of die van de liberalen, wel ke groepen dan op de wip komen te zitten, maar de regelmatige verant woordelijkheid niet dragen. En voor een vol opgetuigd coalitieschip met de rechtse partijen, onder wie de als klit ten aan de monarchisten hangende fas cisten, voeit de meerderheid der Demo crazia Cristiana helemaal niets. Een oplossing als noodsprong in deze rich ting is de zwakst denkbare. Een ver bond van de vier oude centrumpartij en is uitgesloten. De Crisis is dus ern stig, even ernstig of wellicht nog moei lijker dan alle crisissen sinds de On gelukkige verkiezingsuitslagen van 1953 en van 1958. AMSTERDAM, 26 febr. De minis ter van Binnenlandse Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen ge zonden betreffende de viering van 5 mei 1960. Daarin wordt er op gewezen, dat de regering er grote waarde aan hecht, dat deze bevrijdingsdag alom in den lande wordt herdacht en gevierd en dat aldus eenmaal in de vijf jaren de herinnering van het Nederlandse volk wordt levend gehouden aan een der grootste en meest bewogen feiten uit zjjn geschiedenis. Nadat vermeld wordt, dat het rijks personeel 5 mei a.s. vrijaf zal hebben en uit 's rijks kas een bedrag ter beschikking werd gèsteld van het Na tionale comité voor de viering van deze bevrijdingsdag, wordt medegedeeld dat de regering het bijzonder op prijs zou stellen indien ook de gemeentebesturen hun steun en medewerking aan de her denking en de viering van de bevrijding dag 1960 zouden geven. Aan de burge meesters vraagt de minister om plaatse lijke initiatieven en attracties hun ge zag en hun steun te willen schenken. ROTTERDAM, 24 febr. Martien van der Lugt Meisert, een oudere broer van Cor, wordt 14 maart tachtig jaar. Als jongen reeds kozen beiden, als zooti van een inspeciënt, een andere richting: Cor ging na moeders dood naar zj.n tante in Amsterdam, de ac trice M,ien van der- Horst-Van der Lugt Melsert en effende daar zpn weg naar het toneel, Martien voelde meer voor de academie. Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon: op 14-jarige leeftijd stapte hij bij J. J. Poutsma het atelier binnen, waar de toneeldecors voor de Rotterdamse Groote Schouw burg werden geschilderd, zodat het con tact met het toneel, zy het zydeiings, werd hersteld. In 1906 kreeg Martien zijn vaste aan stelling als toneelmeester en chef-de corateur in hetzelfde theater. Weinig heeft hy toen kunnen vermoeden, dat hij tot op de huidige dag nog lid zou zpn van de directie van de Groote Schouwburg, de nieuwe, na-oorlogse, die sinds 1950 zich in Rotterdam-zuid een eigen plaats heeft veroverd. In 1922 werd hy nl. technisch directeur en twee jaar later algemeen directeur. Intussen nad hy in 1918 het decorate lier van Poutsma overgenomen. Hier zwaaide hy de scepter en de verfkwast tot 1936. Sliedrecht Bij de Scheepsbouwwerf en Machinefabriek „De Klop" te Slie drecht, een der vennoten van de I.H.C. Holland, is met goed gevolg de dubbel- schroef sleephopperzuiger „Minas Ge- rais" te water gelaten. De tewaterlating werd bijgewoond door diplomatieke ver tegenwoordigers van Brazilië en Neder land. De hootdafmetingen van het schip zijn: 71,55 bij 13 bij 5,40 meter. Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd' voor het zusterschip van de „Mi- nas Gerais, dat „Rio de Janeiro" ge noemd zal worden en dat het laatste ob ject is van de grote opdracht van de Braziliaanse regering aan de I.H.C. in Den Haag. R RUIMSCHOOTS voldoende mate riaal voor een forse ralley-avon- turen-triologie is er gisteravond in een sleet gezelschap van mond tot mond gegaan. Herinneringen, waar aan de tand des tyds wellicht stukjes werkelijkheid had afgeknaagd en door fantasieën opnieuw vorm hadden ge kregen. Maar deze herinneringen ga ven de helden van deze avonturen weer het gevoel dat ze op één wiel door een haarspeldbocht gierden of op een verlaten bergtop met een lek koelsysteem stonden te worstelen. En daar ging het tenslotte om. In verband met de laatste automobieltentoonstel ling in het oude RAI-gebouw, waarin men een afsluiting van een Nederland se automobielperiode zag, had het be stuur van de RAI in samenwerking met het automobieltijdschrift „Auto revue" dit selecte gezelschap bijeen gebracht: de helden van de dertig jaar geleden georganiseerde- rallyes, toen deze automobielevenementen nog onvervalste avonturen waren. Ze wa rén er allemaal, de Nederlandse win naars van de Rally de Monte Carlo 1938 Bakker-Schut, Barendregt en Ton, de Nederlandse winnaar van de Ral- ley de Monte Carlo 1953 Maus Gat- sonides, die in 1939 met Klaas Baren dregt reeds zevende werd. Deze ongedwongen bijeenkomst had de RAI als startplaats, maar in Carl ton kwamen pas de sterke verhalen los, die hoe meer de avond vorderde en de kelen met effectrijke dranken werden besprenkeld, des te sterker werden. De stelligheid waarmee de verhalen over de befaamde zesdaagse Alpenrit 1934 met veel gebaren en nadrukken weer tot leven kwamen, deed voor de avonturiers en de toehoorders de wan den van Carlton in Alpenruggen ver anderen, een illusoir décor, waarte gen de Nederlandse équipes de com mando's van de nooit benoemde, msar altijd vanzelfsprekende leider Van Beeck Calkoen nogmaals noorden weerkaatsen. Bijvoorbeeld hoe onder zijn leiderschap, de wagen van Van der Meulen, die' een zeldzaam defect had een kogelkooi-breuk Dij een gangwissel-kogellager, waardoor de kogels tussen de tandwielen rolden met de bumper van een andere wa gen -over de serpentines van een berg werd geduwd. Of hoe Piet Nortier, die door het lek worden en vervolgens van de velg lopen van een achterband genoodzaakt werd het laatste stel haarspeldbocht op één naakt drijfwiei te nemen, waardoor hem nèt de glet- scherbeker ontglipte. Carol Schade, nog even luidruchtig en joviaal als twintig jaar geleden, vertelde nog eens met schallende stem hoe hij die kellner in Venetië, had gedreig, hem met het gehele servies in de Canal Grande te zwiepen, als" hij weèr kip, wat hij al vier dagen echter elkaar te eten had gehad, zou geoffreerd krij gen. Het werd eend. Door al zijn vrienden werd de ver grijsde maar nog altijd zeer fiere coach in zovele rallyes van de Neder landse équipes, de heer Van Beeck Calkoen weer de „patrijshond" ge noemd. Een bijnaam die hij destijds maar ook gisteravond als een ere naam droeg. Kortom, ze voelden hele maal die echte rallyesfeer over zich komen. De sfeer uit de tijd dat het rijden van een rallye nog ee.i pure sport kori worden genoemd. Dat men nog beren kon ontmoeten op zijn rou te. De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft het plan opgevat om ter herdenking van de tien jaar strijd om recht en vrijheid door de republiek der Zuid-Molukken er gens in Nederland een erezuil op te richten. Men wil hier onder meer mee uitdrukken de solidariteit met de lijdende en strijdende Zuid-Mo- lukkers, het vertrouwen, de wil, de kracht en de moed om door te zet ten en te volharden en de culturele gevoelens van jong Ambon. De zuil is ontworpen door een 31-jarige Am bonees en zal worden vervaardigd door een lettergieterij in Amsterdam. Hy symboliseert het recht, dat in dit geval labiel is, begint vanuit het zwaardpunt en loopt breeduit om hoog als het ware in twee gestrekte armen, die God om recht en hulp vra gen. De beide figuren, de Ambonees (donker) en de Nederlander (licht) proberen het recht te verkrijgen door de labiele zuil in evenwicht te houden, waardoor een toestand van stabiliteit ontstaat. De mannen, die in brons i licht en donker patine) gegoten zui len worden, z«n opzetteiyk klein ge houden ten opzichte van de zuil, waarmee de ontwerper hun schyn- oaar onmogeiyke taak heeft willen Uitdrukken. Het voetstuk (aambeeld), waarin gebeiteld zal worden „25 april 1950" - de datum waarop de Zuid-Molukkers voor de vryheid ko zen-, heeft een schuinlopend bo- MAUS GATSONIDES niiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii venvlak, dat de moeiiyke weg aan geeft, die nog moet worden afgelegd om het recht te verkregen. Voetstuk en plateau zullen in Labrador graniet worden 'uitgevoerd, het eerste mat gepoiyst, het laatste gehamerd. De to tale hoogte van het monument zal ze ven meter bedragen. Het geheel zal 5 ton wegen en is zodanig geconstru eerd, dat het zowel in Nederland als - later - in Ambon kan worden ge plaatst. De kosten van de erezuil met fundamenten en eventuele beplanting er omheen zullen 40 mille bedragen. De reclamecampagne, die de Neder landers en ook de Ambonezen in ons land moet stimuleren tot een finan ciële bydrage op het gironummer van de stichting, zal ongeveer 150.000 gul den gaan kosten. Doch dit bedrag is niet alleen voor reclame bestemd. Hieruit zullen o.a. ook worden bestre den de kosten van een groot aantal folders, die de Nederlanders begrip voor het probleem Ambon vragen en hun dit probleem duideiyk onder ogen willen brengen. De lezers van „De Ste mvan Ambon" hebben tot nu toe tien procent van het totaal bedrag opgebracht. Men weet nog niet waar het monument zal ko men, de plaats is afhankelijk van de toestemming van de regering en een "emeenteiijke overheid. In café „De Bonte Os" te Jisp, een typisch Noordhollands dorpje in het Waterland, zal zondag 6 maart een reünie worden gehouden van na zaten van Floris Willem Bethlem, de eerste Bethlem, die zich in Neder land vestigde. Dat was 400 jaren ge leden, toen hij zich in Jisp als wal visvaarder 'estigde. Tot het begin van deze eeuw kwam de naam Beth lem voor in de registers van de Bur gerlijke Stand van Jisp; de vroegere wasvisvaarders werden molenmakers en bouwden molens in de Zaanstreek en Waterland. De laatste Jisper Beth lem was Dieuwertje Bethlem, die in het begin van deze eeuw stierf. Het initiatief -Voor deze Bethlem-reünie ging uit van de neven Rob Bethlem uit Bilthoven en Cees Bethlem uit Utrecht, die in samenwerking met een andere neef Herman Bethlem (Ruysdaelkade 15, Wormerveer) de organisatie in handen namen. Er wor den op deze reünie 50 tot 70 Beth lem's verwacht, van wie velen in de Zaanstreek wonen; doch de reünisten komen ook uit Amsterdam, Arnhem, Hoorn, Nijmegen, Tilburg, Spijke- nisse en Wyk-uan-Zee. Een jaar van naspeuringen in registers van Burger lijke Stand en notarissen ging aan de ze reünie voo„raf. Men is er nog niet achter gekomen, waar die eerste Ne derlandse Bethlem vandaan kwam en wie de eigenlijke stamvader is; men twijfelt tussen een Vlaamse laken koopman uit Poperingen en het Hon gaarse koningshui Men hoopt dit ge heim nog te kunnen ontsluieren. De reünie begint met een kerkdienst, ge volgd door een gezameniyke lunch. Er wordt ook een tentoonstelling in gericht. die een kqkje zal geven op de eigendommen van vroegere Beth lem's, die walvisvaarders en molen makers waren. Er moeten welvaren de knapen ander geweest zijn, want men kwam tot de ontdekking, dat er in vroeger eeuwen een zekere Simon Corneliszoon Bethlem was, die maar eventjes 200.000 Carolusguldens na liet. In de avonduren is men voorne mens een familierevue op te voeren. A Is elektro-technisch ingenieur W. /-t W. van der Poel uit Den Haag het woord ontstoring hoort, denkt hij ook aan kou. Deze niet zo voor de hand liggende gedachte-asso ciatie wordt eerst duidelijk als men weet dat de heer Van der Poel bij zijn jarenlange proefnemingen om brom mers geen kwalijke invloed meer te doen hebben op televisie-ontvangst veel. kou heeft moeten lijden: om dit werk in letterlijke zin „ongestoord" te kunnen doen moest, hij namelijk zover mogelijk verwijderd zijn van de stad waar élk motorisch voertuig een „stoorzendertje" betekent en daarom dat hij zijn heil zocht in het wijde pol derland bij Leidschendam, waar de koude noordenwind vrij spel had. Nog voor er sprake was van een wettelijke regeling op dit gebied zoals bekend L deze er nu wel en moet op 1 juni elke auto, motor of brommer ontstoord zijn was de heer Van der Poel er in zijn schuurtje in de polder al mee bezig: voor de deur stond stationair een brommer te draaien en binnen bekeek en registreerde de heer Van der Poel dan de in beeld gebrachte storing op de monitor. Werd de brom mer even anders gezet dan gaf dat een totaal andere storingsuitslag, wat be tekent dat iemand, die op een hoek woont vrijwel geen hinder hoeft te hebben van de brommers die in de ene straat passeren, maar wel van die in de andere straat langs komen. Tel kens andere ontstoringsmïddelen wer den beproefd met als resultaat dat, nu er een wettelijke regeling over is, de heer Van der Poel een keurige ont storing voor alle brommers heeft ge construeerd bestaande uit, zoals hij het zelf formuleert, „een geïsoleerde ctan- sluitkap, die van een metalen afscher ming is voorzien welke met de massa contact maakt, in de kop is een xoeer- stand aangebracht." Voor de fabriek waar de heer Van der Poel werkt, snijdt het mes aan twee kanten wart men produceert zowel bromfietsen als televisietoestellen. Omdat er zo'n klei ne miljoen brommers in Nederland zijn zullen er ook een miljoen ontstorings- apparaatjes geproduceerd moeten wor den. De eerste aanmaak van het ont werp Van der Poel is 100.000. „Zij zijn zo gemaakt dat elke leek ze zelf kan bevestigen," zegt de heer van der Poel er zelf van. Reclame met een glimlach". Zo luidt het devies van een nieuw erkend bureau in de reclame wereld, het Waltersen Publicity Service bureau voor Reclame aan de Keizersgracht 750 in Amsterdam. Het totaal van erkende reclamebureau's in Nederland is hiermee op ongeveer 80 gekomen, in Amsterdam op 46. Directeur van het nieuwe reclame bureau is de 45-jarige mr. S. F. .J M.Goossens, een Limburger van ge boorte. Hy noemde het bureau naar de familiriaam van zyn moeder, die in 1930 overleed en hem, zoals hij het zelf uitdrukte, de sleutel gegeven heeft tot bovengenoemd devies. Het pand, waarin zyn kantoor is geves tigd, bestaat al bona driehonderd jaar. Vroerer heette het naar zijn eerste bewoner ,t Huys van Do- miné Theodorus Beels". De heer Goos sens die dol is op woordspelingen, het zelfs zijn hobby noemt ze op alle mogeiyke dingen te vinden, ziet ook een belangrijke overeenkomst in het werk van deze predikant en zijn werk. „Verbreiding van het woord in 1669 door een theoloog, in 1960 verbreiding van het „woord" opnieuw, door een reclamoloog" luidt zyn mening over deze associatie. Het grachtenhuis is volkomen gerestaureerd en byzonder smaakvol ingericht, een werk, dat twee 5 drie maanden heeft gekost. Niet op eigen initiatief is de heer Goossens „in de reclame" gegaan, maar op aanraden van anderen. Toen hy nameiyk adjunct-secretaris was van de Vakgroep Drogisteryen en ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de secretaris van deze vakgroep, een groot feest op touw zette, dat klonk als een klok, kwam wyien drs. S. S. Galieé, bestuurslid van de Bond van adverteerders zo onder de indruk van zijn organisatie talent, dat hy hem ten sterkste -aan raadde „in de reclame" te gaan. En deze raad heeft de heer Goossens op gevolgd. Eerst werd hy secretaris van de vakgroep reclamewezen en la ter directeur in dienst van een recla mebureau. In 1955 deed hy zyn erken ningsexamen en 1 oktober 1959 kreeg hij tenslotte een tydelijke erkenning voor het houden van een eigen bu reau toegewezen. Ondanks dat zijn bureau pas enkele maanden bestaat, mag hij reeds veel bedryven tot zyn cliënten rekenen „Ik heb dat bereikt door de glimlach" zegt hij, want het devies, dat ik aan m«n nieuwe bureau heb verbonden reken ik ook tot mijn levensdevies „doe alles met een glimlach". De 12-jarigë Henk Bleiftnink uit Hengelo, die, zoals we de vori ge maand in onze kroniek meld den, een invalidenwagentje werd aan geboden door de jeugd van Hengelo, ontving van een Nederlandse emigrant uit Canada, mevr. Elisabeth van Be- veren, een brief naar aanleiding van het krantenbericht over de aanbieding van het invalidenwagentje. Mevr. Van Beveren was als moeder van twee gezonde jongens van 12 en 10 jaar zo met hei lot van Henk Bieumink begaan, dat zy bü het schreven eer Canadese dollar insloot. Zij verzocht de moeder van Henk ont daar voor haar zoon een cadeautje voor te willen kopen. !tiiiiiMiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiMiMii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiMiii<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiMimiiiii;iiiii!iniiiiii minimum De bankbiljetten van f 1000.- zulten ongeldig worden. De Nederlandsche Bank roept de houders van deze bankbiljetten op om deze vóór 16 juli 1060 ter verwisseling bij haar aan te bieden. De ingetrokken bankbil jetten van duizend gulden zijn gedateerd 7 mei 1945, onze foto geeft een afbeelding van dit biljet. Ook de biljetten van 150- model 1945 zullen worden ingetrokken en moeten vóór 16 juli 1960 worden ingewisseld bij de Nederlandsche Bank. mtAAm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9