Dagblad voor,Schiedam en omstreken Vliegrampen bij Shannon en Rio eisen 86 doden Italiaanse D C-7C onmiddellijk na de start van het Ierse vliegveld brandend neergestort 11*1 mm INVENTUM Van R. onderworpen aan urenlang kruisverhoor Vrijdag 26 februari i960 VELE GEREDDEN IN LEVENSGEVAAR Botsing tussen Braziliaans L en Amerikaans vliegtuig Marconist zichtbaar vermoeid, doch kalm en geduldig Hoop op redding vermindert Joan feliciteert „bronzen" Jan Justitie steunt weinig bij strijd tegen „walletjes Frankrijk heeft geen bescherming meer nodig Het weer. SHANNON-RIO DE JANEIRO, 26 febr. (Reuter, AFP, UPI) tengevolge van twee vliegtuigongelukken, waarbij drie vliegtuigen ?in betrokken, hebben gisteravond en vanmorgen naar men vreest mensen het leven verloren. Vanmorgen vroeg is een viermoto- DC-7C van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Alitalia", '°rt nadat het toestel van het Ierse vliegveld Shannon was vertrok- *?en verongelukt. Men neemt aan dat het in de lucht is geëxplo deerd en vervolgens brandend is neergestort. Van Öe 52 inzittenden, >P Passagiers en 12 bemanningsleden, kwamen er 26 om het leven. ,ah de 26 mensen die het ongeluk overleefden verkeert de meer- erheid in zeer ernstige toestand. Ze zijn allen gewond, velen levens baar lijk. Een botsing tussen een transportvliegtuig van de Amerikaanse jbine en een Braziliaans verkeersvliegtuig boven de baai van f de Janeiro heeft, naar men aanneemt, aan 60 mensen het leven bost. De enige overlevenden tot dusver zijn drie leden van een „rkest van de Amerikaanse marine, dat zou spelen op een receptie President Eisenhower het Braziliaanse staatshoofd president Ku- ^schek in Rio de Janeiro wilde aanbieden. Bij Gibraltar Nederlandse marine man omgekomen 76 ingesloten mijn werkers Toestand hi Zivickau zeer ernstig99 Amsterdams burgemeester: ie r>? De Gaulle Op 5000 meter PESMAN verovert bronzen medaille Ook Sjoukje en Joan rijden in Den Haag Om Nederlandse titel kunstrijden Tamelijk zacht MEER WIND Het weer in Europa roii direct heet water ÖUILtKÖ van ca. 85°C HET PROCES IN BOSTON nieuwe leaamscne courant e Zestien andere-leden van het orkest h twaalf Amerikaanse deskundigen J.1 het gebied van de duikbootbestrij- jf'riS, die aan de jacht op de onbe- Jmde duikboot of duikboten in de Ar gentijnse Golfo Nuevo hadden deel- Fn°men, zijn hoogstwaarschijnlijk ^gekomen. I-Iet Amerikaanse vlieg- w'g had met inbegrip van de be- ]J®hning 38 mensen aan boord. Van V Braziliaanse toestel, een tweemo- rig vliegtuig van de Real Aerovias OJt 21 passagiers en een bemanning vier leden aan boord had. heeft ^ernand het ongeluk overleefd. ramp met het Italiaanse vliegtuig kofeu z'ch zeer kort na de start vol- Me«en. Enkele seconden nadat de W los waren gekomen van de start- Sic, deed zich in de DC-7C een explo- «tuil0or, die het toestel in enkele grote viefp n uiteen deed vallen. Brandend bwA1 deze brokstukken neer in een gehj jSsië, met enkele bomen begroeid de op 3 km van de startbaan. Uit Jierkeerstoren van het vliegveld i^r U"°n zag men in het nachtelijk duis- vuurgloed van de brand, zodat p'ddellijk alarm werd gemaakt. W 1 toestel, dat van Rome op weg hutjjUdar New York, had een tussen- ng op Shannon gemaakt om brand stof in te némen./Het ongeluk gebeur de tussen half drie en drie uur. Een woordvoerder van „Alitalia" té Rome heeft meegedeeld, dat de passagiers voor het merendeel Italianen waren. In Napels, waar de reis was begonnen, waren zes volwassenen en een kind in gestapt, waarna er in Rome 27 vol wassenen en zes kinderen waren bijge komen. Volgons de woordvoerder is de oorzaak van de ramp nog onbekend, maar het zou geen ontploffing zijn ge weest. Hij verklaarde dat het ongeval ver oorzaakt schijnt te zijn door een motor storing. Het toestel is namelijk nor maal tot ongeveer 300 meter gestegen. Toen scheen het motorvermogen ineens weg te vallen en dook he't vliegtuig omlaag. Een geestelijke, pater Thomas Comer- ford, die nabij het vliegveld woont, en door do ontploffing was ontwaakt/ ver klaarde dat het Italiaanse vliegtuig de Een van. de wielen van het bij Shannon verongelukte toestel van Alitalia, dat men op grote afstand van het eigenlijke vliegtuigwrak heeft gevonden. Ook deze foto werd genomen kort nadat het vliegtuig was neergestort. Vrij snel nadat vannacht de DC-7C van „Alitalia'' kort na de start van het vliegveld Snaitnon was neerge stort, waren de reddingstroepen ter plaatse. muren van het kerkhof van Clonlohan had geraakt, waardoor de wielen waren afgerukt en een reeks grafzerken wer den vernield. Over een lengte van 1.500 meter was en brandend spoor over een schapenweide getrokken. Na een uur brandde het wrak nog. De vlammen waren tot op een afstand van 25 km te zien. Een van de motoren lag 150 meter van het toestel. Binnen tien minuten was de brand weer van het vliegveld ter plaatse. Kor te tijd later arriveerden de brandweer en ambulance-auto's uit Ennis en Li merick. Verscheidene geestelijken ver leenden de slachtoffers geestelijke bij stand. Op 5 september 1954 verongelukte kort na de start van Shannon de Super Con stellation Triton va de KLM, waar bij 28 mensen om het leven kwamen. Er waren 29 overlevenden. Op 15 augustus 1958 verongelukte kort na het vertrek van Shannon de KLM su per Constellation Hugo de Groot. Alle 99 inzittenden kwamen om het leven. Beide toestellen waren van Schiphol op weg naar New York. Dc botsing tussen de twee vliegtui gen bij Rio de Janeiro ontstond toen volgens ooggetuigen het Amerikaanse vliegtuig daalde, terwijl het Braziliaan se toestel steeg. Er deed zieh na de botsing een ontploffing voor, twee mo toren werden afgerukt en de wrakstuk ken stortten in zee. President Eisenhower en president Ku- bitschek hebben een bezoek gebracht aan de drie overlevenden, die met een zenuwschok in een ziekenhuis zijn opge nomen. Het banket waar het militaire orkest zou hebben gespeeld, werd ge wijzigd in een strikt besloten diner. De ontvangst werd afgelast. Hef schroef vliegtuigen van de Ameri kaanse marine, die zich ter gelegen heid van Eisenhowers bezoek in Rio bevonden, namen aan het reddingswerk deel. Ook een torpedobootjager, twee sleepboten, particuliere jachten en een aantal kikvorsmannen zochten naar slachtoffers. Toen de nacht inviel had men 31 lijken geborgen, waaronder die van een vrouw en een kind van drie jaar. Dekikvorsmannen zijn erin geslaagd de plaats te bepalen waar het Ameri kaanse toestel, een DC-6. is neergeko men. Het ligt in vrij ondiep water. Het wrak van het Braziliaanse vliegtuig, een Dakota, is nog niet gevonden. De twee toestellen raakten elkaar in de bewolkte lucht boven de Suikerbroodberg aan de rand van Rio de Janeiro. President Eisenhower bevond zich ten tijde van het ongeluk in Sao Paulo. Zijn perschef, Hagerty, zei dat de president zeer geschokt was door het gebeurde, vooral daar hij veie leden van het mari ne-orkest persoonlek kende. DEN HAAG, 25 febr. Bjj een vlieg ongeval twintig mijl ten oosten van Gi braltar is de vliegtuigmaker-constabel der eerste klasse A. L. Coenraad, oud 23 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Helmond, gistermorgen om het leven ge- kohien. Het is niet bekend of het on geval met een Nederlands maritiem vliegtuig dan wel met een vliegtuig van een andere nationaliteit geschiedde, zo deelt de marine voorlichtingsdienst mee Op het ogenblik worden in de oefen terreinen nabij Gibraltar gezamenlijke en individuele oefeningen gehouden van smaldeel I, waaraan Avengers, beho* i-ende bij vliegtuigsquadron II, deelne men. De Nederlandse vliegtuigen ope reren vanuit Gibraltar, ZWICKAU, 26 febr. (Reuter) De hoop dat er nog kans is op redding van de 76 mijnwerkers die sedert maandag door een ontploffing en brand in de Oostduitse Karl Marxmijn zijn opgeslo ten, vermindert Tot nu toe zijn 48 lij ken gevonden. Maar na bijna vier dagen strijd tegen de vlammen en gassen zijn vele redders pessimistisch over het lot van de ingeslotjnen. De situatie werd „zeer enstig genoemd. In enkele kringen hoopt men echter dat een aan tal mijnwerkers een luchtkoker in een van de mtingangen bereikt heeft. De luchtverversingsinstalïatie in dit dee) van de mijn zou in orde zijn. AMSTERDAM, 25 febr. De bur gemeester van Amsterdam heeft in de gemeenteraad tijdens de behande ling van de feeiaeentebegroting I960 ge klaagd over de, zijns inziens, onvoldoen de steun die de politie van de justitie ondervindt dij de strijd tegen de onder wereld. Als voorbeeld noemde hij de geruchtmakende vechtpartij op het Rembrandtplein, waarbij een vroegere politiechef betrokken was en de even geruchtmakende strijd tegen de soute neurs van de mWalletjes". In beide gevallen werden de beruch te figuren, die erbij betrokken waren en door de politie waren aangehouden, prompt door de justitie weer op vrije voeten gesteld. „Zulk een handelwijze schaadt het prestige van de politie", constateerde mr. Van Hall. „het zal ons alleen mogelijk zjjn effectief op te treden, wanneer de politie meer steun zal ondervinden van de justitie". CARCASSONNE, 26 febr. (A.F.P., Reuter) President De Gaulle van Frankrijk is gisteren, de eerste dag van zijn reis van vier dagen door Lan- guetloc in zuidoost-Frankrijk, in alle plaatsen die hij aandeed door de be volking stormachtig begroet. Duizenden mensen juichten hem toe in Gaillac, Carmaut, Aibi, Castrës en een dozijn andere plaatsen die de president pas seerde voor hij zijn einddoel van de eerste dag, Carcassonne, bereikte. In een rede te Carmaut verklaarde De Gaul le, dat „in de veranderende wereld die gister nog liet Rijk heette en die van daag Gemeenschap is, Algerije niet kan, niet mag en niet zal zijn wat het geweest is." Kennelijk zinspelend op de Franse atoombom verklaarde hij voorts, onder donderend applaus, dat Frankrijk zich met zijn bondgenoten kan verde digen, doch dat het geen beschermers meer nodig heeft. Joan Haanappel, de Nederlandse kunstrijdster, was een van de eersten in Squaw Valley die Jan Pesman feliciteerden met zijn uitstekende prestatie op de 5000 meter van de Olympische schaatswedstrijden. Pesman werd op dit nummer derde achter de Rus Kositsjkin en de Noor Knut Johannesen. SQUAW VALLEY, 26 febr. Neder land heeft zijn tweede medaille veroverd. Op de Olympische jjspiste eindigde de Groninger Jan Pesman als derde in de wedstrijden van de 5000 meter en kreeg daarvoor het brons. Naar hij na afloop van zijn race verklaarde, was dit niet wat hij zich had voorgesteld, maar de weers omstandigheden er stond een krach tige, viagerige wind hadden hem ge ducht parten gespeeld. Voor uitgebreid nieuws van de Olympische Winterspe len verwijzen wij u naar de sportpagina. DEN HAAG, 26 febr. Op 14 maart zullen op de HOKY in Den Haag de wed strijden om de Nederlandse kampioen schappen kunstrijden worden gehouden. Aan deze strijd zullen ook Sjoukje Dijk stra en Joan Haanappel deelnemen. Zij zullen dan^ een grote toernee door Cana da en de Verenigde Staten achter de rug hebben. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over liet algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Tamelijk zacht weer. Zon: 7.33-18.14. Maan: 7.45-19.23. DE BILT, 26 febr. Koude lucht uit andinavië stroomde in de afgelopen 24 uur over een groot deel van Duits land uit. Zij zal ons land niet kunnen bereiken, aangezien een volgende oceaandepressie opdringt in de richfing van de Britse eilanden. Daardoor zal de wind weer toenemen uit richtingen tussen zuidoost en zuid en tamelijk zachte lucht aanvoeren. Vanwege het naderbij komen van het front van de depressie nemen de regenkansen weer toé. max. min neersl Station Weer temp. temp algei. gisteren 24 uur geheel bew. motregen motregen geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd - Limburg mist Stockholm licht bew. Oslo zwaar bew. Kopenhagen geheel bew. Londen geheel bew. Amsterdam motregen Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn München Zürich Genève Wenen Athene Rome Lissabon motregen motregen geheel bew. licht bew. geheel bew. regen regen zwaar bew. regen half bew. zwaar bew. zwaar bew. 5 6 7 4 6 7 7 9. -1 -3 1 10 6 11 7 14 15 1 C 6 8 8 18 16 18 2 5 5 1 4 3 6 6 -1? -12 -2 7 4 7 7 8 7 -3 4 4 7 2 12 9 11 1 4 11 0.2 3 2 5 9 0 9 O 6 4 7 20 8 O 0 4 14 5 2 O 0 0 MOSKOU, 26 febr. (A.F.P.) Het centraal comité van de Russische com munistische partij heeft bepaald dat belangrijk nieuws in het vervolg sneller ter kennis van het Russische volk moet worden gebracht dan voorheen. (Advertentie) <"-y Khroesjlsjev zal op zijn reis door Frankrijk col; Caen bezoeken. Daar hij in deze plaats de universiteit zal bezichtigen zal hij zeker opmerken deze constructie bekroond door een Phoenix, die voor de universiteitsgebouwen staat. AMSTERDAM, 26 febr. (Reuter- UPI) De Nederlandse marconist Van R., die in Boston terecht staat op beschuldiging van moord op de 23-ja- rige Lynn Kaufman, heeft voor de rechtbank verklaard, dat de Ameri kaanse in de vroege ochtenduren van de laatste dag van haar leven gedu rende drie uur in zijn hut aan boord van de „Utrecht" was. Van R., die woensdag te zijner verdediging een beëdigde verklaring had afgelegd, zei gisteren tijdens een kruisverhoor dat miss Kaufman van 01.00 tot 04.00 uur bij hein was. Rechter Murray kwam gisteren en kele keren tussenbeiden bij vragen van de openbare aanklager Mc Auliffe aan gaande de verklaring die Van R. woens dag heeft afgelegd over zijn relatie met Lynn Kaufman en zijn verhoor door de Amerikaanse politie. Dat ge beurde, toen Mc Auliffe Van R. vroeg of een getuige van de politie, die eer der in het proces is opgetreden, de waarheid gesproken had, en of het hoofd van de afdeling moordzaken van de politie in Boston, Fallon, gelo gen had vóór de rechtbank. „Daarover dient de jury te beslissen", kwam rech ter Murray snel tussenebiden. En toen de openbare aanklager over dit punt een apart onderhoud vroeg met de rechter en verdediger, weigerde Mur ray ook dit. Mc Auliffe begon zijn tegenverhoor met de vraag aan Van R., waarom hij steeds gesproken had over „miss Kauf man". Was u er op voorbereid haar steeds zo te noemen? vroeg hij. Van R. antwoordde, dat hij haar in de omgang op zee steeds met haar voornaam Lynn had aangesproken. „Hebt u ooit voor het toneel ge studeerd?" vroeg Mc Auliffe verder, klaarblijkelijk doelend op Van _R-'s hartstochtelijke verklaring Van woensdag, dat hij tijdens het verhoor door de politie geprest was tot een bekentenis, dat hij op de avond van de dood van Lynn Kaufmar met haar gevochten had, en dat h' door de politie in een val gelokt was. „Ik heb toneel gespeeld op het gymna sium", antwoordde de marconist. Uitgebreid werd er gesproken óver de verschillen tussen Greenwich-tijd, scheepvaarttijd en Amerikaanse tijd, dit in verband met de tijdnoteringen door Van R. in het logboek. Van R. lachte op een bepaald ogenblik breed uit, toen de aanklager bij al dit gere ken een ogenblik ophield met vragen om de gedachten weer bij elkaar te krijgen. De rechterk kwam wam tussenbeiden, toen Mc Auliffe Van R. vroeg, of hij de verklaring, die hij woensdag af legde en de manier waarop hij erbij gebaarde ingestudeerd had. „Ik ben er me niet van bewust", was het ant woord. Toen Mc Auliffe dit antwoord onvoldoende vond nam rechter Murray de ondervraging over en verzocht de marconist met ja of neen te antwoor den. „Dan moet het neen zijn", zei Van R. Op een ander punt in het kruisver hoor vroeg de openbare aanklager Mc Auliffe: ,,U heeft vele nachten met mevrouw Kaufman in uw hut doorge bracht, is het niet"? Van R.: „ja se ven of acht". De openbare aanklager: „Geeft u toe d-at u ontkend hebt °dat miss Kaufman in uw hut is geweest totdat op uw hoofdkussen sporen van lippenstift werden aangetroffen?" Van R.: „Ja. Mc Aultffe stelde Van R. de vraag waarom hij tevoren had ontkend intie me betrekkingen met miss Kaufman te hebben onderhouden. De beklaagde antwoordde dat hij dat had gedaan omdat hij bang was dat dit bij de re derij van zijn schip bekend zou worden en hij niet meer als radiotelegrafist zou kunnen optreden. De beklaagde zei dat een van de eer ste plaatsen, waar hij naar mevrouw Kaufman was gaan zoeken, toen haar vermissing bekend was, zijn eigen hut was geweest. Hij ontkende naar zijn hut te zijn gegaan, om alle sporen van haar vroegere aanwezigheid aldaar uit te wissen. Mc Auliffe: „Bevond zich iets in uw hut, dat het eigendom was van Lynn Kaufman"? Van R.. „Neen, mijnheer". Mc Auliffe: „Hebt u daar naar in uw hut gezocht"? Van R. „Neen, mijnheer". Mc Auliffe ging door met vragen over de door kapitein Fallon en de New Yorkse rechercheur W. Whelan afgelegde verklaringen. „Vroeg Whe lan u of u Van Oosten het verschil had gevraagd tussen moord en doodslag en de straffen?" „Neen, mijnheer." „Ver telde u kapitein Fallon, dat miss Kauf man verdronken was - dat is doodslag geen moord." „Neen." „Loog Fallon?" „Ja." „Maar u vertelt thans de waar heid?" „Ja. mijnheer." Mc Auliffe kondigde aan dat hij opnieuw getuigen zou oproepen onder wie Whelan en Fal lon om te pogen de verklaringen van Van R. te ontzenuwen. De ondervraging duurde uren. Van R. zag er vermoeid en gespannen uit. Hij schijnt gedurende het proces ook magerder te zijn geworden. Hij beantwoordde de vragen van de openbare aanklager echter kalm en geduldig. Van tijd tot tijd wees hij er rustig op dat een bepaalde vraag hem reeds was gesteld en dat hij haar al had beantwoord. Hij bevestigde eerdere verklaringen, dat zün grote vriendschap met Lynn Kaufman begonnen was in Djibouti, op de negende dag van de reis. Ook be vestigde hij, dat hij tegen de purser Oosten had gezegd, dat hij geen alibi had voor tien minuten van de dag waarop miss Kaufman omkwam. (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1