De lente is er, volgens de vogels Huisvrouwelijke overpeinzingen... Wit-Gele Kruis BIOSCOOP-PROGRAMMA'S een jeugdorkest Straks lentefeest in de polder OVER DE DAM garage waldo Geheugen-hulp YREDEBREGT r N s C kolen Time, gentlemen... Damwachter STILLE OMGANG Passiespelen Tegelen alle SIMCA modellen J. H. WILLEMSE Betreffende de beroeps- oriëntatie Rath. Vrouwengilde aid. Nieuwland-Kethel groeit 17e N.W.B. Avon dvier daagse Meldt U aan als lid J Veertig jaren Janssen's Modemagazijn Jubileum A. M. Seip BURGERLIJKE STAND Passage Theater Monopole Theater Agenda Rotterdam ZATERDAG 5 MAART 1960 PAGINA O :-A%vi ,®r «en C rii-R O N scli led amsctie courant Opstand der Gladiatoren De zoon van de kalief £fll l*Ivvfc X'ijil, AlCvl UC lente «1 1 haar intrede doet, bemerken we in na9lur thans reeds tal van sympto- öie op het voorjaar betrekking heb- n De sneeuwklokjes hebben op be- al 'e plaatsen hun helderwitte klokje tul ontP,0oid; de winterjasmijn in de Jn.bloeit reeds enkele weken en de bij- b« er fraaie katjes van hazelaar en els jj nSelen ook al weer aan de takken. 0{et zal voorts niet lang meer duren v m onze tuinen bloeien de eerste kro- *ur~ ^bssen, narcissen en hyaeinthen en langs 6 Wegbermen de gele bloempjes van et klein hoefland en in de polder het ^hzend gele speenkruid. Dat het prille voorjaar op de vogels r dege van invloed is, zal ieder dui- m m Boterstraat 64 tel. 68481 1 oewel de lentemaand reeds drie we-1 delijk zijn. Het aantal kapmeeuwen dat Mn ^ad moet zijn, aleer de lente offici-1 de bruine kap reeds opzet wordt met de dag groter en aan het eind van deze of begin volgende maand zullen deze vogels naar duin en strand verhuizen en zich langzamerhand weer op de oude broedplaatsen gaan vestigen. Op deze broedplaatsen, die wij o.a. op de Beer aantreffen, broeden vaak duizenden vo gels bij elkaar, zodat er dan met recht van een kolonie gesproken kan worden. Het is er altijd een kabaal van jewelste, want onze meeuwen roepen en schreeu wen vrijwel onophoudelijk en doen dit bijzonder luidkeels. Horen en zien ver gaat je als je met de schuiltent in zo'n kolonie bent neergestreken en als je 's avonds al lang en breed weer thuis zit, klinkt het meeuwengekrijs je om zo te zeggen nog ln de oren. De eieren zijn heel mooi. bronsachtig groen met brui ne vlekken en stippen bezaaid en zijn iets kleiner dan kippeëieren. Sommige van deze meeuwen zijn wat de nest- bouw betreft, ware architecten, doch an dere volstaan met slechts een paar stroot jes in een kuiltje of ook wel tussen wat aangespoeld hout. In de tweede week van april kunnen we de eerste eieren verwachten en aangezien de kapmeeuw ongeveer drie weken broedt, kunnen de eerste donsjongen begin mei geboren wor den. Over de bosbewoners onder de vo gels begint de lente eveneens al vaar dig te worden. Verscheidene merels en zanglijsters laten bij gunstig weer hun heldere zang horen en de voortvarendste onder hen zullen tegen het einde van deze maand ongetwijfeld reeds aan nest- bouw gaan denken. Maar wat ite denken van het merel- paar dat op een lichtreclame van een magazijn in de Lijnbaan reeds begin fe bruari een nest had gebouwd? Reeds op 9 februari werden wij op dit feit attent gemaakt en dit mag bepaald wel in de annalen van de vogelgeschiedenis ver meld worden, want bij mijn weten is een dergelijke vroege waarneming nog nimmer gedaan. Op deze datum zat het wijfje reeds te broeden en met belang stelling zien wij het verdere verloop tege. moet. Bovendien is het reeds een grote bijzonderheid dat een merel, die toch een echte bosbewoner is, zo maar enkele- le meters boven de grond op een ver lichting broedit en dan nog wel. waar een drukke passage is Het wijst in ieder geval op een tekort aan broedge- legenheid, maar dat kunnen de merels in 't hart van een drukke stad toch moei lijk verlangen. Het is overigens te ho pen,'dat de vogels, die in het bos voor komen. nog even zullen wachten met de nestbouw, aangezien de grote ronde nesten in de nog bladerloze takken te gauw in het oog vallen met alle nade lige gevolgen daarvan. Pimpel- en koolmezen roepen en zin gen op hun manier ook al weer en het parmantige winterkoninkje laat even eens zijn lenteliedje weer horen. Binnen enkele weken vernemen wij dan tevens het gezang van de groenling, terwijl de vink ook omstreeks deze tijd weer gaat zingen. De spreeuwen verwisselen hun gespik keld winterkostuum langzamerhand voor het veel kleurrijker zomertenue en als deze vogels zich in het zonlicht bewegen, bemerken we eerst welke schitterende kleuren hun verenkleed heeft. We ont dekken dan groene, zowel als blauwe en paarse kleuren soms met gouden glans en de rode pootjes steken daarbij zeer fraai af. Zingen doen zij reeds lang; daarbij zitten zij op een tak, op een hei- J Omdat SCHIEDAM nu eenmaal de eheverstad is, Likeurstad wordt, Li- r°nadestad in de kiem is, stellen we be- in al hetgeen de drankindustrie aan mat. We wachten b.v. met belangstel- jhg af, wanneer zich hier ter stede een bouwerij zal vestigen, om Schiedams y°em als Bierstad te doen herleven. v°°rts volgen we met interesse de groei ®n het Horecabedrijf waarin Schiedam A zulk een opmerkelijke wijze jarenlang jj.b achter is gebleven; met thans geluk- t 8 een snelle opleving op verschillend eïrein. j. Daarom trof ons dezer dagen een be- a cht in een Amerikaans weekblad, dat Nt een en ander vertelde over een nieu- a,e ontwikkeling in Engeland ten aan- j'J van vermaarde pubs. ofDet blad begon te vertellen, dat de pubs L.wel café's in Engeland een trotse ristorie hebben, sinds de dagen, dat de jOrneinen in het door hen veroverde Njttannië het eerste bibulium ofwel la huis inrichtten, volgens hun vader- ^ndg voorbeeld. Uithangborden als „Het Sat Paard", dat voor de baniers der Assers staat als „De Zon" het embleem Richard Leeuwenhart) en dat van jjbt-George en de Draak, hetwelk voor Nhzelf spreekt, duiden op een ver verle.. 0„n- In 't heden kunnen de pubs er groot jN gaan> dat in Whitehall (Londen) vier o!ii eigendom zijn van de koningin. 5her de 58.000 pubs in Engeland zijn die het wapen voeren van de hertog of in wiens gebied ze staan en aan j^rike 2e eens schatplichtig waren of zelfs rigendom toebehoorden. ,j HET BEGINT IN ENGELAND inmid- h-i te dagen, dat het met die pubs niet etnaal in orde is. Daar ziin er ten eer- naai in orde is. Daar zijn er ten eer g- die zich „saloon" noemen, waar de >„,?°ne man niet binnengelaten wordt of fs pubs met een „saloon" en daaraan jj ebzend een bar, waar het bier een Vg ny goedkoper is, zulks ter indeling 11 de Klanten, naar rang en stand. is heel wat verboden in die pubs. ..hangen wandpapieren met de mede Ojbbg, dat er niet gezongen mag worden, gegokt, dat er geen krediet verleend ïJ^dt enz. Ook het luisteren naar gram- do 'muziek en naar sportuitzendingen ls °r de radio is er verboden. En dan °P een altijd veel te vroeg uur dat 6a'"nie, gentlemenofwel, hoogste tijd, ien heren. Londense pub mag niet langer dan tje®en uren per etmaal open zijn. Deze 6e?en uren moeten dan nog verdeeld wor. tussen een periode rond lunchtijd en Vppbdeten. Elke wijk van de stad kan bo- ■jtyPdien eigen sluitingsuren vaststellen, in Londen dronken wil worden, zo onlangs een grapjas, moet met een hB f in de hand de halve stad en een ri 01 - Weten. IjP^durende de laatste jaren is in Enge- 0 a het alcoholverbruik teruggelopen ine?rigens een algemeen verschijnsel, ik, als gevolg van het snelverkeer, men heeft onlangs 22.000 particulie- "rinkclubs geregistreerdTegen en w? na het sluitingsuur van deze clubs twauhbelt het aantal auto-ongelukken minuut. ®heinde een opeenhoping van drinkers k'ij öe gevolgen daarvan tegen te gaan, sgj men nu een zekere spreiding organi- ®b en de bindende voorschriften voor >wrubs opheffen. De minister van bin- tie 'andse zaken heeft beloofd, de kwes- j®rnstig onder de ogen te zien. 4e j <?e pubs is bier de „hoofdschotel". In arinkclubs ook nog iets anders ning of soms zelfs op de grond, waarbij zij de zonderlingste geluiden voortbren gen, terwijl zij met de vleugels als het ware de maat plegen te slaan. Vele exemplaren onder hen zijn evenwel buitenlanders, die in de loop vsn deze en de volgende maand weer naar hun haard steden in het hoge noorden zullen terug keren. In de loop van deze maand, zeer waar schijnlijk omstreeks de helft van de maand, zal de eerste zomervogel, de tjiftjaf, van zijn winteromzwervingen in de buurt van Spanje, naar ons terugke ren. Het is elk jaar opnieuw een evene ment als we zijn monotoon „tjif-tjaf" weer voor het eerst horen. Het is we derom een bewijs, dat de lente in aan tocht is. Ook in de weide komt er al aardig le ven in de brouwerij, De eerste grut to's zijn in de laatste week van februari al gesignaleerd en dit kan, dank zij het gunstige weer, als een zeer vroege da tum beschouwd worden. Wij hebben hun helder klinkend „grieto-grieto" al weer gehoord en daarmede is een maanden lang gekoesterde wens in vervulling ge gaan. Reeds in het najaar bij minder prettige weersomstandigheden plegen wij elkaar, toe te voegen, och nog zo veel maanden en dan komen de grut to's weer. En ziet nu zijn de eerste exemplaren weer verschenen In de loop van deze maand zullen er nog vele volgen, al dienen wij er wel rekening mede te houden, dat een groot deel hier slechts op doortrek vertoeft en te zijner tijd verder noordwaarts zal trekken. Niettemin blijven er in de pol der voldoende grutto's over om er in de eerstkomende maanden volop van te kunnen genieten. Met de kieviten is het al net eender gesteld: soms zijn er heel veel, terwijl enkele dagen later hun aantal aanzienlijk afgenomen kan zijn. Ook de eerste tu reluurs hebben wij al waargenomen* en hun melodieuze roep „te-lu-te-lu" klinkt je vooral zo'n eerste maal als muziek in de oren. Kemphaantjes hebben wij vrijwel de hele winter gezien, doch het zal nog wel tot halfapril duren eer de mannetjes hun fraaie bontkragen gaan opzetten en hun onbloedige steekspelen gaan hou den. De veld. of akkerleeuweriken in de weide zingen reeds allerwegen en het is een genot de steeds hoger stijgende zingende vogels met het oog te volgen totdat zij tenslotte uit onze gezichtskring zijn verdwenen. Na vele minuten keren zij eindelijk al zingende weer naar de aarde terug. Binnenkort kunnen we eveneens in de polder de beide kwikstaarten, de witte en de gele, terugverwachten, zomede de aan de leeuwerik verwante graspie pers en daarmede is zo ongeveer de he le weidehevolking weer present. Als bovendien de futen weer in de vaarten en vlieten rondzwemmen en el kaar al knorrend liet hof maken, dan heeft het lentefeest in de polder eerst zjjn hoogtepunt bereikt. A. de Jong. Is er iets vreemder in deze tijd dan de stilte? De moderne tijd is niet denk baar zonder lawaai en zelfs de huiselijke rust wordt behangen met radiogeluiden om die stilte maar te camoufleren. En toch zijn er gelukkig nog mensen die, al is het maar voor korte tijd, zich uit die dagelijkse herrie durven te bannen en een stille nacht in zwijgen kunnen door komen. waarvoor dan de meesten het oog laten vallen op de Stille Omgang. Het is ruim vijfenzeventig jaar geleden in de huidige vorm opnieuw begonnen. Een paar mensen trokken zwijgend eh biddend door Amsterdam, ter herdenking van een wonder dat zich eeuwen geleden ter plaatse had voorgedaan. En terwijl het leven met de jaren lawaaieriger en verdovender werd, steeg ook het aantal van degenen die in hun voetstappen volg den en een stille hulde brachten aan het mysterie van ons H Geloof, God, on der de gedaante van brood. Het moet voor buitenstaanders een wonderlijk gezicht zijn, 'n eindeloze stoet van schuifelende mannen en jongens, die nergens belangstelling voor hebben en zwijgen. Ze zwijgen.... ze bidden. Want dat is het wezenlijke, het is een bede vaart. Geen demonstratie van eensge zindheid. geen manifestatie van een aan tal, maar een persoonlijke uiting van ge loof in het H. Sacrament des altaars, waar gezicht en smaak en tastzin ons het spoor bijster doen raken, maar waar het woord van Christus onze enige zekerheid is. Er zijn eeuwen geweest waarin de om gang, die nu ih alle stilte gemaakt wordt, openlijk en met veel luister gevierd werd. Maar toen waren er reeds velen die 's nachts in de stilte de tocht alleen maakten, om beter door te kunnen drin gen in de stilte van de H. Eucharistie. Ge lukkig degenen die in deze tijd af en toe oog en oor willen afwenden van het jachtende drukke leven vdh elke dag. Zij zullen de kracht kunnen vinden om de godsdienst en vrede te behouden voor de gezinnen, en voor zover het nog moge lijk is terug te brengen in de maatschap pij. Het enorme aantal mannen en jongens die de afgelopen jaren aan de Stille Óm- gang hebben deelgenomen maakt 't wen selijk ook dit jaar weder drie zondagen voor de bedevaart der stilte te bestem men. Zondag 13 maart a.s. rijdt er een extra trein voor deelnemers uit Schie dam. Treinkaartjes hiervoor zijn voor 5.50 verkrijgbaar bij de firma Willems en Ernsting, Rotterdamsedijk. waar te vens alle gewenste bijzonderheden kun nen worden verstrekt. Bij voldoende belangstelling organiseert de Havenparochie op 2e pinksterdag een bustocht naar de Passiespelen in Tege len. De kosten bedragen incl. toegangs bewijs eerste rang ongeveer f 12,50 per persoon. Daar er reeds elf opvoeringen zijn uitverkocht, moeten de organisato ren spoedig kunnen opgeven of zij een voldoende aantal deelnemers hebben. Men kan zich opgeven uiterlijk op zon dag 13 maart a.s. bij C. L. de Jong, Nieu we Sluisstraat 6a. met exclusieve Simca-service Vraagt proefrit en demonstratie N.V. AUTOSERVICE SHOWROOMS: GROOTHANDELSGEBOUW TEL. 119705 KIPSTRAAT 58 TEL. 131688 v.a. 5995.— De tijd, dat een meisje alleen maar thuis bleef en zich in de edele handwerk. kunst bekwaamde, ligt gelukkig ver ach- „n„_ u-t ter ons. Wij moeders van deze tijd hebben bereiken kunnen In vele gevallen is het - - 1 ulo-diploma slechts een basis, maar zij kunnen in het bezit van dat papiertje alle de wijze een algemene inleiding houden, waarna 3 spreeksters en 1 spreker het woord zullen voeren over de speciaal vro welijke beroepen en deze aan alle kanten belichten. Deze avond is weer speciaal voor de ouders van de leerlingen van de examen klassen, opdat zij weten, wat hun meisjes Ziekenverpleging Verplegingsartikelen Moederschapszorg Geestelijke volksgezondheid benzineverbruik MSI VRAAGT DEMONSTRATIE SINGEL 11-45 - SCHIEDAM °Öleieel agent voor Schiedam - VIaardingen Maassluis Boek van Holland telefoon 64.65.0 <3 itjnen) Ooohlod vonr Schiedom «n omstr«ka* °2ste Jaargang No. 24230 DAM 18 S C H I E D A M Telefoon 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 f «advertenties Sjwl15 Per mm-hoogte. Bij contract tarieven. t ^Gezonden mededelingen spfw* P^r mm-hoogte. Bij contract tarieven. t^t «sft kampioenen kT* ■woorden i 0.50 bij vooruitbe- Elk woord meer 3 ct. Maxi- *0 woorden. s&, advertentie-orders warden afge- i* en uiitgevoerd overeenkomstig \v^2<2^gelen voor het Advertentie- 7 4«AbONNEMENTEN - per kwartaal, f 2.54 f 0.59 per week. per Het Katholiek Vrouwengilde afdeling Nieuwland-Kethel is uit de kinderschoe nen. Dit is gisteravond gebleken op de jaarvergadering, die gehouden werd in het Wijkcentrum aan het dr. Wibaut- plein. De aftredende voorzitster mëvr. Arends dankt voor al haar activiteiten om het Katholiek Vrouwengilde in Nieuw- land uit te breiden. Deze harde werkster alleen bracht 26 nieuwe leden aan. Voor hen heeft mevr. v. d. Toorn een inleiding gehouden. Het vrouwengilde, aldus de presidente, is een oude vereniging, die niet alleen stedelijk georganiseerd is, mar natio naal en zelfs internationaal. Ruim 40 jaar geleden kende men alleen de Katholieke Vrouwenbond. Het leek echter gewenst die eenheid te splitsen om de aangesloten leden rijker te ontplooien, iedere groep naar haar eigen levensniveau. Zo ont stonden de KAB. nauw verwant met de K.A.B. en het Katholiek Vrouwengilde. Beide verenigingen werken zelfstandig, maar er is federatief overleg om het ide aal naderbij |e brengen. Welk is dat ideaal? vroeg mevr. v. d. Toorn zich af. De vrouwen, aldus spreek ster, traden vroeger niet in het opengaar op, tegenwoordig staan alle terreinen voor de vrouw open. Paus Pius XII heeft gezegd, dat het openbare leven de vrou wen nodig heeft, daarom heeft de vrouw ook een taak te vervullen. Deze taak is drieledig: vormend, dienend en vertegen woordigend. Deze laatste vraagt, dat de katholieke vrouw op alle terreinen, waar dat nodig is, het katholieke standpunt laat horen. Als voorbeeld hiervan haal de spreekster de adviserende stem van de afgevaardigde van het Vrouwengilde aan in de commissie, die het toezicht heeft op de woningbouw, dit in verband met de katholieke visie op het gezin. Hierna gaf de nieuwe voorzitster me vrouw Ktistner een overzicht van wat er in het nieuwe seizoen op het programma staat. Zo begint a. s. dinsdag een cursus opvoedkunde. Op 21 maart brengt de be kende pater Pierson o.e.s.a. in een een- manstoneel „De Blindgeborene". De avond werd besloten met lichtbeel den over het congres van de wereldmis sie van katholieke vrouwenorganisaties te Rome. Deze lichtbeelden werden toe gelicht door pater dr. G. Mulders. Dit jaar organiseert de Nederlandse Wandelsport Bond voor de zeventiende maal haar Avondvierdaagse. Van een kleine wandeltocht is deze Avondvier daagse nu uitgegroeid tot het massaalste Nederlandse sportevenement. Het vorig jaar liepen in ruim 80 plaatsen meer dan 60.000 deelnemers. De N.W.B.- Avondvierdaagse wordt dit jaar gehou den van 21 tot en met 24 juni. De start plaats is evenals voorgaande jaren de St.-Thomasschooi in de Warande. Scholen en verenigingen en ook indivi duele wandelaars, die willen deelnemen, kunnen zich in verband met schoolreis jes, vakanties e.d. nu reeds voor inlich tingen wenden tot de secretaris van de N-W.B.-Avondvierdaagse in Schiedam, J. F. Bakkeren, Rembrandtlaan 15. Op zaterdag 7 en zondag 8 mei a.s. is er hier in de omstreken nog een N.W.B.-wandeltocht; op deze data orga niseert de Sc.hiedams-Vlaardingse wan delsportvereniging „Liberty" een Bevrij dingsherdenkingstocht. Voor nadere gege vens kan men zich eveneens richten tot eerder genoemd adres. bij de administratie: NIEUWE HAVEN 121 - Hoogtezon voor kleuters Kraamverzorging Zuigelingenzorg Kleuterzorg Gezinsverzorging TELEFOON 6.6.8.2.2. die al niet meer gekend, al kozen we toch wel vaak datgene, dat ons eigenlijk hele maal niet lag Zéker, steno-typiste of boekhoudster of privé-secretaresse was een prachtig be roep, maar toch. Later in de verre toe komst zou toch blijken, dat we verkeerd gekozen hadden. Geen doodwond natuur, lijk, maar ergens diep in je bleef toch het spijtgevoel, had ik toen dat maar gewe ten, had iemand me daar maar eens at tent op gemaakt Onze meisjes van nu en dan bedoel ik vandaag de leerlingen van de vierde klas sen van de Mater Deïsehool, blokken op het ogenblik hard voor hun eindexamen, want dat diploma moet er komen. Gezien de resultaten van andere jaren zal dat ook wel lukken. Maar wat dan? Menig meisje zal zich dat al afgevraagd hebben en vader of moeder nog geen de finitief besluit kunnen mededelen. En dan ben ik, waar ik zijn moet. Want maan dagavond is er zoals gemeld om 8 uür in maison Westhuis een beroepsoriëntatie onder auspiciën wederom van het r.-k. Vrouwengilde en in samenwerking met het hoofd der Mater Deïsehool, zuster Marie Andrée. Mevrouw S. M. G. Elshof. de Veld zal weer op haar eigen vertrouw. De situatie op de hoek; HoogstraatKorte Dam, voordat Janssen's viodemagazijn er gevestigd werd. Op 22 maart zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw A. E. Jans sen het modemagazijn aan de Hoogstraat 155-157, hoek Korte Dam vestigden De heer Jansen geboortig uit Haarlem durfde het in 1920 aan in Schiedam zijn bedrijf te beginnen op flinke schaal. De stad hed toen een vijfendertigdui zend inwoners en 't kan niet ontkend wor. den, dat er toen moed voor nodig was om een eerste klas damesmodezaak te vesti gen. Het was dan ook de eerste speciaal zaak in Schiedam. Het thans praktisch bij iedereen bekende Janssen's Modemaga zijn heeft in de loop der jaren nog al wat veranderingen ondergaan. Tot 1918 zag de hoek van de Hoogstraat en Korte Dam er heel anders uit. Zoals de hierbij gepu. faliceerde foto toont, stond er 't oude pand van J. F. Smits Drijfriemenfabriek en za. delmakerij. Dit pand werd afgebroken en de heer Janssen betrok een nieuw gebo winkelpand in 1920. dat nu in hoofdzaak nog hetzelfde is. In 1925 en 1929 werden de panden op de Hoogstraat aan de zijde van de Over- maasschesteeg er bijgetrokken, terwijl in 1950. na een grootse verbouwing, de gevel werd, zoals die er thans is, met zijn even hoogst moderne, brede etalages, waar aan dit punt op de Hoogstraat hoek Korte Dam zijn forse aanzien te danken heeft. Ter gelegenheid van dit jubileum geeft Janssen's Modemagazijn jubileum-che queboekjes uit, zoals reeds eerder werd aangekondigd. Op 22 maart zullen de heer en mevrouw Janssen ter gelegenheid van dit 40-ja- rig zakenjubileum in café-restaurant Eu ropoort recipiëren. kansen uit. Mogelijk, dat u 't op die avond ineens weet, niemand minder dan de ouders zelf weten immers, waartoe het meisje in staat is? Er is dan weer gelegenheid tot vragen stellen, doet u dat gerust, profiteert u allemaal van deze unieke beroepsoriënta tie, die ieder jaar opnieuw succes boekt en u de helpende hand reikt om uw kind gelukkig te maken. Want dat kan het al- Vandaag heeft de heer A. M. Seip, adj-commies eerste klasse bij 's rijks belastingdienst hier ter stede, zijn 40-jarig ambtsjubileum gevierd. De heer Seip is aanvankelijk werkzaam ge weest bij de gemeente Rotterdam, ver volgens te Vlaardingen en in 1926 naar Schiedam gekomen. Hedenmorgen is hij te zijnen huize wegens ziekte moet hij geruime tijd rust houden toe gesproken door de hoofdinspecteur titu lair de heer W. Winkler, die zijn ver diensten schetste en er speciaal op wees, dat de goede gang van zaken bij de technische organisatie van de dienst bij de jubilaris in uitstekende handen is. Hij bood als blijk van waardering namens het ministerie een envelop met inhoud aan, waaraan hij een tweede toevoegde van de chefs en collega's. Bij de huldiging waren mede aan wezig de heer C. Holm, ontvanger der directe belastingen hier ter stede en de chef de bureau van de dienst, de heer Van der Stok. GEBOREN: Pieter J„ zoon van J. Teen zijn in haar werk, als datzelfde werk j van her Ree en C. van Hattem; Leonar- haar gehele hart heeft. Als zij weet, dat zij j dus J., zoon van J. van Hagen en H. C. G. van Leeuwen; Jacoba, dochter van F. Ch. de Ronde en N. van den Bergh; Ro bert J.. zoon van B. W. van Gent en L. Heijnsbroek. OVERLEDEN: F. J. Muijlaert, 5 jaar; Ph. H. 't Hart, 79 jaar, echtg. van C. Hol laar. de rechte vrouw straks op de rechte plaats is. Niets is immers deprimerender dan met tegenzin te beginnen? Op vrijdag, 18 maart, is deze beroeps oriëntatie voor de meisjes op school. Zij zullen dan ook vragen stellen en er het juiste antwoord op krijgen. MIEKE Een verhaal uit de Romeinse Oudheid blijkt iedere keer weer een gewild thema te zijn om een film van te maken. Dit is ook het geval met „Opstand der Gladia toren", welke film deze week in „Passa ge" draait. Het verhaal is dat van de Ro meinse tribuun Marcus, die van Rome naar het woelige gewest Armenië gezon den wordt, teneinde er een opstand te on derdrukken. Daar aangekomen blijkt hem, dat Ar menië het terrein is van terreur en sluwe intriges, waarmee hij aanvankelijk niet goed weg weet. Gaandeweg wordt hem echter de gehele toedracht van de samen zwering duidelijk en met overleg en moed weet hij een en ander tot een op lossing te brengen, en er en passent het hart van een lieftallige Armeense bij te winnen. Deze story speelt zich geheel af in het woeste, onherbergzame Armeense land schap, waarvan fraaie natuuropnamen te genieten vallen. Uiteraard draait de mas sa-regie in de diverse veldslagen weer op volle toeren. Voor de liefhebbers van dit genre een aantrekkelijke film. Het journaal geeft indrukken van de Olym pische Winterspelen, de Utrechtse voor- jaarsbeurs en spionage-affaires bij de Parijse Haute Couture. Verder ziet men in het voorprogramma een aantrekkelijk filmpje met Spaanse dansen. K.F.C.-keu ring: 18 jaar. De onder deze titel door de Universal International Films Nederland N. V. in roulatie gebrachte technicolor, voert dit weekeinde de bezoekers van het Monopo le Theater naar het sprookjesachtige oos ten uit de dagen toen despoten vanuit weelderige paleizen hun onderdanen uit buiten om zelf in pracht en praal te kun nen leven. Men sprak in die dagen over gewone dieven en in deze Leonard Goldstein produktie, geregisseerd door Rudolph Maté, is het de meesterdief van prinse lijke bloede Julna (Tony Curtis) die zich vergrijpt aan de schatten van de Bey van Tanger. Deze intrigant had achttien jaar daarvoor opdracht gegeven de wet telijke troonopvolger te vermoorden. De gehuurde moordenaar voldoende zijn daad niet, maar liet zijn opdrachtgever in de waan, dat hij het kind gedood had. In werkelijkheid nam hij het mee naar huis en liet het voor zijn eigen kind door gaan. Zo groeide prins Hussein op tot een geraffineerde dief, een waardig stiefzoon van de gladde Yussef. De diefstal van een parel, gepleegd door de brutale Tina (Pi- per Laurie) wordt de ommekeer in zijn leven; de prins der dieven verandert in de prins van Tanger en krijgt Tina tot vrouw. Rudolph Maté heeft van dit sprookje een boeiend 1001-nacht avon tuur weten te maken, vol exotische pracht. De grote weelde aan het hof van de Bey en beelden uit het vroegere Tan ger groeien door de toepassing van de Technicolor uit tot een fantastisch kijk spel vol opwindende scènes. Een ontspanningsfilm voor oud en jong mits de veertienjarige leeftijd werd be reikt. Een extra reportage over de aardbe vingsramp in Agadir toont ontstellende beelden over de omvang- van de catastro fe en laat de hulpverlening in volle ac tie zien. De Olympische winterspelen en de spectaculaire eerste motor-cross, die in Spanje werd gehouden vormen een sportieve attractie in het Polygoon week- journaal. SONY CURTIS als Julna. dè zoon van de meesterdief in het sprookje ,,De zoon van de Kalief". Het jaar 1960 staat in het teken van ken nu de lieflijke tonen van een fluit; ons Jeugd-Orkest, aldus lazen we in het boven, de zolder, waar een studiegroep jongste nummer van „St.-Ambrosius-ac- haar domicilie heeft, is nu in bezit geno- coorden j men door de jonge bespelers van de ko peren instrumenten; achter mij is het do mein, althans de toegang tot het domein van tekenaars, beeldhouwers en kunst schilders, maar is nu bezet door onze toekomstige kunstenaars, de kunste naars met hun houten stokken, onze tamboertjes die de ene rattaplan na de andere rattaplan' slaan; en links van mij het zaaltje, waarin de rook nog hangt van de sigaretten en sigaren van onze leden, die zich hadden uitgesproken vóór deze jongens en meisjes en van hen die nog zullen komen, klinken nu de akkoor den der klarinetten. Ja, een nieuwe tijd was in feite met de_ ze jaarvergadering ingegaan want de vergadering had zich recht achter het be leid van het bestuur geschaard, een beleid dat dit jaar in het bijzonder gericht zal zijn op het belang van deze jongens en meisjes en natuurlijk ook voor St.-Ambro_ sius zelf, die later de vruchten ervan zal plukken. Het zal moeilijk worden om al het geld bij elkaar te krijgen, dat nodig is voor de aanschaf van een nieuw instru mentarium, maar Ambrosius heeft altijd getoond, dat het zijn moeilijkheden kon overwinnen. Op deze vergadering zijn de leden er reeds mee begonnen door spon taan hun contributie met 20 ct. per week te verhogen, dus dit komt erop neéf, dat elk lid dit jaar 10.40 offert voor de jeugd en niet alleen in 1960, maar voor lopig ook de 3 volgende jaren. Maar 't is Een kind te zijn is triest zijn en ont goocheld wanneer wij ons vervelen, zegt men dat wij moeten spelen en wij weten niet wat spelen is. Als de padvindersfluit, waarvan gezegd is dat hij echt is, die is beloofd en daarom gevraagd, eindelijk is gegeven, wordt hy afgenomen om het geluid. Wij weten ook wel dat het maar één toon is, zo hard, zo koud, door geen manier van blazen te vermur wen. Maar wij zoeken muziek en blazen, hoewel het haast pijn doet. Wij wachten tegen beter weten op een melodie, die komen moet, zo maar vanzelf licht en zwevend. Mijn voeten klotsen op de trap van het gebouw Arcade om mij bij onze jeugd te brengen. Reeds buiten hoorde ik de tonen van klarinetten, hoorns en saxofoon en nu worden ze hoe langer hoe sterker. Boven op de overloop twijfel ik even want over al klinken de tonen. Waar het eerste binnen te gaanIn het rechter paal tje, waar 's maandagavonds de leerlin gen van het kappersbedrijf zich botvie ren op de haren van hun modellen, klin- lang nog niet 't bedrag van 5000,- daar komt meer voor kijken. Nauurlijk zijn er plannen besproken, welke echter nog niet in zo'n stadium verkeren, dat we er nu al over kunnen uitweiden. Afgezien hiervan kunt u, geachte lezer, natuurlijk ook al direct daadwerkelijk helpen door ons gi ronummer te gedenken, nr. 657626 t.n.v. F. H. Hartog met vermelding bijdrage Jeugd-orkest, en wij zullen u er heel dankbaar voor zijn, hetzij dat 't 'n gulden of hoger is, of dat 't een kwartje of 'n la ger bedrag is. Zeer zeker kunt U ook hel pen door bonnen en persil-emmertjes aan ons op te sturen en natuurlijk Uw oude Nieuwe Schiedammertjes te bewaren,wel ke verleden jaar niet een bedrag van f. 100,. hebben opgebracht, zoals ik meld de, maar zelfs van f. 137,-. Hoort al deze toonaarden, als U het zoudt horen, dan zoudt u er evenzeer door aangegrepen worden als Uw dienswillige dienaar. Doet die deur daar maar open, of deze., of gaat naar boven, U zult hier overal kin. deren 'vinden, die gevonden hebben wat zij zochten, de muziek! Zij zijn niet meer, zoals het gedicht van onze Nederlandse dichter L. Th. Lehmann U vertelde, triest en ontgoocheld, zij vervelen zich niet, wanneer hun vingers de tonen, maten en akkoorden vinden en zij deze uitbouwen tot een melodie. Ja zeker, als men zegt „ga spelen", als ze zich vervelen, dan moeten ze ook spullen hebben om mee te spelen en die hebben ze daar in hun handen.Mis. schien, ja misschien is het, zoals de dich ter zegt, met 'n padvindersfluit te verge lijken, dus niet erg zuiver.maar moe ten we ze dan van hen afnemen? Neen, want hebt u wel eens kinderen aan schouwd, die een stuk speelgoed kwijt waren, waarvan ze zo heel veel hielden; neemt uw eigen zoontje, dat beertje, waarmee hij nu loopt of uw dochtertje met haar negerpopje, wanneer dit zoek geraakt waj en u zoudt de tranen in hun oogjes zien wellen, zoudt u dan niet naar een winkel stormen en een nieuw beer tje of popje kopen? En daarom blijft het neenalleen in een geval, indien er betere instrumenten voor hen gereed liggen en dus direct hun handen weer gevuld kunnen worden. Ja, ze blazen, hoewel het haast pijn doet aan uw oren. omdat de klank niet zuiver meer is. en aan hun lippen, omdat de lekken in deze oude instrumenten onmogelijk gestopt kunnen worden, door het harde persen. Zij wachten tegen beter weten op een me lodie, die komen moet.... Oh. mijne dierbaren, dat gaat te ver. Inderdaad zij wachten, maar niet tegen beter weten in, want dit moet slagen, aan dat wachten moet dit jaar nog een einde komen. Wat zegt de dichter? Zo maar vanzelf licht en zwevend. Helaas, daar zit de knoop, daar draait het om, zo vanzelf zal het niet gaan en licht en zwevend zal het evenmin zijn. integendeel, het zal zwaar zijn en misschien stroef gaan, maar dat hebben wijzelf en ook u in de' hand. Houdt de jeugd van de straat Een gemakkelijke leuze om zo iets te zeggen, maar doen we er zelf iets aan om dit te bereiken. Doendoen doen, ja, we moeten iets doen voor de jeugd Waar zal ik het eerst binnengaan, rech ter zaaltje, linker of naar boven Wat doe ik hier. Waarom doe ik niets? Mijn voeten klotsen op de trap terwijl ik deze afdaal Hoort die schrille toon, de toon, die mij aan het gedicht deed den ken... ja, net een padvindersfluitje, je zoudt hem haast afnemen, maar dat doen wij niet, wij zullen zorgen dat dit een melodie wordt U en ik. KIEK ER. 1 wo zo. 2: Lassies grote avontuur, a.l. Monopole Theater: De zoon van de Ka lief (14 j.) van maandag t/m woensdag meisjes op het slechte pad (18 j.). 2.15 7 en 9.15. zat. 2.30, 7 en 9.15, dond. geen filmvoorstellingen. Passage Theater: Opstand der gladio- toren (18 j.) dag. 2 en 8.15 zat. en zond. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur, donderdagavond geen voorstellingen. ZONDAG R.-K. INSTUIF JONG SCHIEDAM De Fune Crackers 8 uur Zalencen trum dr. Wibautplein. Stedelijk Museum tot 10 maart gesloten R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen di, do, za. van 1012 uur, di. t.m. za. van 25 uur. ma. di. wo. vr. van 78.30 uur. Jeugdbibliotheek: wo. 24, do. 45 en 13 14 jaar en ouder ook woensd. van 6—7.30 uur. Jeugdleeszaal: Si. do. vr. van 45.30 u. Uitleenpost Molensingei Noodkerk Ke- thel. di. 4—8 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw. di. 6.308 uur; vr. 78 uurs jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- boutplein (zijingang) jeugd wo. 1.30—3 u.; volw. wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3: ma. 78 uur en wo. en vr. 78.30 uur. R.-k. Plattelandsbibliotheek: Uitleenpoet Kerkweg 46. zondag 11.30 tot 12.30. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Backer, St.-Li- duinastraat 58. MEDISCHE ZONDAGDIENST De medische zondagdienst zal worden waargenomen door: dr. Houthuijsen, Swammerdamsingel 43, tel. 68516; dr. Poll Tuinlaan 92, tel. 67856; dr. Kunze, Nieuwe Haven 115, tel. 67760. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtin. 5. De wijkverpleegdienst van het Wit- Gele Kruis: zuster De Bruin, Burg. van Haarenlaan 893, tel. 65255. Het kraamcentrum door zuster De Ko ning, Ph. v. Bourgondiëstraat 21, tel. 63334 De' medische zondagdienst duurt vanaf zaterdagmiddag 1 uur t/m zondagavond 12 uur. ZATERDAG Rott. Schouwburg 8 uur: De meeuw (Rott. Toneel). Groote Schouwburg* 8 uur: Eerste lief de ('Ned. Comedie). Putsepleinkerk. 8 uur: Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart ZONDAG Rott. Schouwburg, 8 uur: De meeuw (Rott. Toneel). Groote Schouwburg, 2.30 uur: Asse poester (Gezelschap Anneke Elro). MAANDAG Rott. Schouwburg, 8 uur: Der Bettel- etudent (Ned. Opera). FILMS ROTTERDAM. Arena: Vrouwenjagers, ontoelaatbaar. Capitol: Gebrandmerkt, 14 jaar. Centraal: Blitzmadel, 18 jaar. Cineac A.D.; Het meisje der zonde, ontoelaatbaar. Colosseum: De man die verdwijnen moest. 14 jaar, do. Maria Antoinette, 18 jaar. Harmonie: meisjes, mambo's en whis ky, volw. di. wo. do. Paris Canaille, on toelaatbaar. Metro, Vallei van de zon, 14 jaar. Luxor: Sinking the Bismarck. Lumière: Operatie petticoat, 14 jaar. Prinses: Geen genade voor Tom Doo- ley, 14 jaar; do The solid gold Cadillac a.l. za. 2: Rusty en de spionnen, a.l.; zap 24: Wilde vruchten, str. volw. Rex: De man met de sombrero, 18 jaar. do.. Volmaakt Alibi, 18 jaar. Thalia: On the Beach. 18 jaar. Het Venster: The Rickshawman, a.l. Victoria: leder meisje weet bet, volw. Do. uitnodiging tot de dans. 18 jaar; ma,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3