Op hol geslagen propeller kan wellicht oorzaak Te weinig gegevens voor een stellige conclusie zijn TWEEDE KERNREACTOR IN PETTEN Geen principiële wijziging van kernenergiebeleid □akkertjes EEN RUBENS OP DRIFT I SNELFIX Deense politiehonden met radio uitgerust Minder gelovig? griep-griep-griep Doorbraak ITALIË Ramp met „Hugo de Groot" Bemanning kon toestel niet redden Keizer en keizerin Superconnie ver liest schroefblad Aanbeveling aan regering: Audrey aan de wandel in Rome Dieren nu gewend aan microfoon- stem van hun baas ZATERDAG 5 MAART I960 PAGINA 5 ^eWonde Hongaar naar -Oostenrijk gedragen Toestel niet ver ongelukt Eén ontwerp kern centrale voldoende HELPEN DIREKT door W. H. VAN EEMLANDT iiiiniiiiiiiHniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Mationaal Italiaans Verkeersbureau Wereld-invalidendag op 20 maart Gedenkteken slachtoffers mijnramp Marcinelle Vrij onlangs hebben wij op deze plaats enkele moeilijkheden be- sproken, waarmee de geloofs ter aangaande Gods Voorzienigheid be moderne mens confronteert. De vraag werd gesteld, of, wanneer in derdaad alles aan Gods wereldbe stuur onderworpen is, het verstand, de wil, de werkzaamheid en het bid den van de mens nog reële beteke- Ms hebben. En ook: moet men niet Zeggen, dat vooral als men een vergelijking maakt met de vroegere houding van de mensheid, die bij dampen, ziekten en moeilijkheden onmiddellijk aan het bidden sloeg, aUe hulp van God verwachtend ue enorme technische vooruitgang van onze tijd op alle gebied God „het werk uit handen neemt" en Zijn zorg °hi de wereld overbodig schijnt te Maken? De kern van ons antwoord wam hierop neer: God heeft de Werkzaamheid van de mens opgeno- hien in de uitvoering van Zijn schep pingsplan en hem daarbij zijn vrij heid en verantwoordelijkheid gelaten h'nnen de werking Zijner Voorzienig heid. Natuurlijk staan wij hier voor een mysterie, dat wij in geloof heb ben te eerbiedigen. Toch kunnen wij, steunend op de openbaringsgegevens, hit probleem enigszins bevredigend benaderen. Zoals wij menen gedaan Je hebben. Des ondanks is er blijk haar bij sommige lezers een „ge- Voel" van onbevredigdheid overge bleven, dat hen doet vragen, of een 'te) groot vertrouwen op de moder- he technische verworvenheden in de Stond niet een bewijs van te weinig geloof of zelfs van ongeloof is. In zijn algemeenheid zouden wij deze vraag zeer beslist niet be vestigend willen beantwoorden. Integendeel. Ons betoog was juist erop gericht duidelijk te maken, dat he mens, die tot Gods medewerker tl Cor. 3.9) is verheven, van de Schepper de opdracht heeft ontvan gen „de aarde te beheersen". (Gen. 1-26) en „te onderwerpen" (Gen. 1-28). Anders wordt het natuurlijk Wanneer men, Gods opperheer schappij en wereldbestuur (voorzie nigheid) ontkennend, de mens „al- Machtig" verklaart. Dat doet b.v. Üisenstein, wanneer hij in een film vlak achter elkaar de opnamen mon- Jeert van een min of meer zielige boeteprocessie, die tijdens een hroogteperiode om regen bidt, en can team communistische deskundi gen en werklieden, die een irrigatie systeem aanleggen, waardoor het dorre land definitief vruchtbaar Wordt. Geloof en menselijke activiteit slui ten elkaar zeer zeker niet uit. En Wanneer wij aannemen zoals wij M feite doen dat de mens naar goddelijk bestel zijn verstand o.m. beeft gekregen om de aarde te be heersen, dan kan het vervullen van 'be plicht als zodanig toch met geen Mogelijkheid een vermindering van geloof inhouden. Zelfoverschatting en hoogmoed kunnen weliswaar van God afvoeren, maar stellig niet als bpodzakelijk gevolg van verstande lijke en culturele ontwikkeling. Een goed gebruik van de menselijke geest leidt eerder tot bescheidenheid JM nederigheid tegenover de majes teit van de schepping. De vraag, waar het hier om gaat, is in wezen dezelfde als die p. Th. Berkhout in het uitstekend geredigeerde maandblad der Re demptoristen: „Katholiek Leven" behandelt onder de titel: Zijn wij on geloviger dan onze voorouders? Het Rotwoord is natuurlijk ontkennend, h-W.z. voor zover deze vraag gesteld (WTdt in bovengenoemde samen- hang. Er is, zoals wij reeds aanduidden, Jen tijd geweest, waarin de mens al- es wat hij niet verklaren kon, op Jen of andere wijze in verband Macht met een hogere macht. My thologieën zijn daarvan al heel spre kende voorbeelden. Terecht kan men pellen, dat het Godsbegrip des te Mimitiever moet zijn, naar mate de Mang bovennatuurlijke invloeden kan te nemen groter is. En ook: hoe ^"ontwikkelder de mens is, tot des e minder zelfwerkzaamheid is hij M staat. Een duidelijke illustratie het tegenovergestelde biedt de huidige ontwikkeling der techniek, yhc zou eenvoudig onmogelijk zijn J°bder de daarvoor vereiste kennis an de wetten der natuur. Hetzelfde geldt van alle takken van weten- ?chap, waarvan de verworvenheden ret menselijk leven beveiligen en JMlden. Waar ligt de grens onzer Jhogelijkheden? Wie zal het zeggen? h elk geval is die nog lang niet be- ,°ikt. Gods opdracht „de aarde te .ebeersen" is nog verre van ver bid. v betekent hef streven daarnaar een ^"mindering Van godsdienstigheid? Mat gehoorzaamheid aan God dan pMijk met ongeloof? Dan zou men vengoed elke verstandige voor- iMgsmaatregel achterwege kunnen aten en, zelf werkeloos, vertrouwen 2,at God onze taak wel overneemt. Tl* bestaat ook nog zo iets als ver- Mtel vertrouwenEn de parabel ab de talenten dan? te zullen al onze krachten moe h blijven inspannen, ri"r Si- omdat God Jjh Voorzienigheid uitoefent door Mddel van ons, die Hij zelf tot Zijn 'edewerkers heeft aangesteld. Juist vaarin ligt onze ontzagwekkende jMuntwoordelijkheid en tevens de „den, waarom ons bidden tot God, e Vader, noodzakelijk blijft. a:echts in nederige onderwerping pjd Zijn wil, slechts in de volledige n Penning Zijner opperheerschappij v«t voor ons de garantie van een v;rantwoord „beheersen der aarde," een goed gebruik der schepping. nie't de mens zich echter zelf in de Wats van God dan zullen de krach- Sp dezer zelfde schepping, die hij jTjdepen js aan zich te onderwer- zich tegen hem keren, zelfs tot Jd ondergang toe. WENEN, 5 maart (Reuter) Twee 8 dgaarse jongeren hebben woensdag- VPi"d hun gewonde kameraad naar de >.li„gheid in Oostenrijk gedragen. Met kelk drieën vluchtten zij door de prik- tPnar.?adversperringen naar de Oos ten ?]se grens. Twee van hen bereik ten Un doel maar van de derde werd Va voet verbrijzeld door het ontploffen n een landmijn. teh prniddelljjk kwamen de grenswach- 1,„,je het geweer en verschenen zoek- bepM"- De twee andere vluchtelingen echter terug, namen hun ge- dorïl kameraad op en droegen hem en\. het ijskoude water van de Emser spa» Yer een tweede prikkeldraadver- ririg in veiligheid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 maart Wat gebeur de er in de nacht van de 14e augustus 1958 om 4.40 uur, 35 minuten na de start van het Ierse vliegveld Shannon met de KLM-Super-Constellation „Hu go de Groot" boven de Atlantische Oce aan? Met deze vraag heeft de Raad voor de Luchtvaart zich vanmiddag ruim drie uur bezig gehouden. Tot een duidelijk aanwijsbare oorzaak van deze vliegramp, die 99 mensenlevens kostte, is men niet kunnen komen. Wel heeft het onderzoek uitgewezen, waar het ze ker niet aan gelegen heeft. De direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst (RLD), de heer J. W. F. Backer, noemde in zijn conclusie als vermoede lijke oorzaak: te hoog toerental van de propeller tengevolge van een motorsto ring. De propeller zou daardoor „op hol geslagen" zijn. Een explosie acht hij echter niet uitgesloten, al zouden ver wondingen van de slachtoffers en op geviste wrakstukken niet in die richting wijzen. De gebeurtenis Was van zo'n uit zonderlijke aard, dat de bemanning, aldus de heer Backer, het vliegtuig niet heeft kunnen redden ondanks alle ten dienste staande middelen. Uit het onderzoek van de wrakstuk ken is met zekerheid komen vast te staan, dat de Super-Constellation met lage snelheid en vrijwel intact horizon taal op het water terecht is gekomen. De sectie op de slachtoffers heeft uitge wezen, dat de inzittenden dood waren voor zij in het water geraakten of di rect in het water aan zware verwondin gen zijn overleden. Zowel de voorzit ter van de raad, mr. J. E. van der Meu- len als de directeur-generaal van de RLD betuigden hun deelneming met de nabestaanden van slachtoffers en spraken hun dank uit aan al degenen, die indertijd geholpen hebben bij de ber gingswerkzaamheden De Super-Constellation PH-LKM „Hu- go de Groot" was in de bewuste nacht na een normaal oponthoud van 47 mi nuten om 4.05 uur (Nederlandse tijd) opgestegen van Shannon voor een vlucht naar New York. Om 4.40 uur had het toestel nog een radioboodschap uitge zonden en gemeld, dat het in de juiste koers lag, daarna had men op Shannon niets meer van het vliegtuig vernomen. Na het tweede alarm (het eerste was ingetrokken omdat Gander contact zou hebben gehad met het vermiste toestel, wat later op een misverstand bleek te berusten) vonden uitgezonden schepen ongeveer 110 mijl uit de kust en 10 mijl noordelijk van de uitgezette koers al leen wat wrakstukken en 34 stoffelijke overschotten van passagiers. Op twee lijken trof men horloges aan, die waren blijven stilstaan respectievelijk op 4.45 en 4.48 uur, waaruit men heeft afge leid, dat het vliegtuig niet veel minu ten na de laatste melding moet zijn neergestort. Zowel op Schiphol als op Shannon zijn voor de start van het ramp-toestel de vereiste maatregelen genomen. De heer J. Chr. Noorda, die destijds grond- werktuigkundige bij de KLM op het Ierse vliegveld was, verklaarde van middag, dat hij toen alles gecontroleerd had en geen bijzonderheden had kunnen constateren. Twaalf dagen voor de ramp was de „Hugo de Groot" nog nageke ken. omdat de automatische pilooot tij dens een vlucht een ogenblik niet had gefunctioneerd. De technische dienst van de KLM had echter geen fout in het mechanisme kunnen ontdekken. Nauwgezet vlieger „Heeft n het daar toen maar bij gela ten?" vroeg prof. dr. ir. A. van de Neut, lid van de raad, aan ir. J. A. Augustijn, onderdirecteur van het technisch be drijf van de KLM. „We konden weinig anders doen", luidde het antwoord. Ook liiitenant-generaal-vlieger J. L. Ze- gers meende, dat een storing in de automatische piloot het ongeval zou kunnen hebben veroorzaakt, maar KLM-vlieger W. Geerling, die als ge- tuige-deskundige was opgeroepen, be streed dit. „Als de automatische pi loot uitvalt kan de vlieger het toestel altijd nog met de hand besturen". Bo vendien stond de 36-jarige gezagvoer der F. A. E. Roelofs uit Amstelveen bekend als een nauwgezet vlieger, die de gewoonte had om zijn toestel tijdens het stijgen met de hand te besturen. Uitvoerig besprak men ook de moge lijkheid, dat een afgebroken schroef of schroefblad in de romp zou zijn gesla gen. De getuige-deskundigen achten dit niet aannemelijk, omdat: de gevolgen dan niet zo desastreus zouden zijn ge weest. Een vraag die wel onopgelost zal blijven is waarom de passagiers tij dens de lange daling van vierduizend meter niet op eigen initiatief of op com mando van de gezagvoerder hun veilig heidsgordels hebben vastgemaakt. Dit laatste is gebleken uit de sectie op de slachtoffers van de ramp. Dr. J. Zel- denrust, patholoog-anatoom bij het. ge rechtelijk geneeskundig laboratorium, die na de ramp in Ierland bij de sectie heeft geassisteerd, verklaarde dat alle slachtoffers dezelfde verwondingen had den. Zij moeten zijn blootgesteld aan een plotselinge schok, waardoor zij te gen de leuning vpn de stoel voor hen zijn geslingerd, aldus deze getuige-deskun- dige. De heer W. A. Rietbergen, hoofd inspecteur bij de Rijksluchtvaartdienst, steunde hem in zijn opvattingen. Hij verklaarde namelijk, dat de stoelleu ningen, die tussen de wrakstukken ge vonden werden aan de achterzijde wa ren beschadigd. De indertijd afgelegde en vanmiddag opnieuw bevestigde verklaringen van deskundigen resumerend concludeerde de directeur-generaal van de RLD, dat de vermoedelijke oorzaak van de ramp gezocht moet worden in „overspeeding" van een propeller tengevolge van een motorstoring. „Overspeeding" van de propeller wil zeggen, dat door een sto ring in het mechanisme waarmee de stand van de schroefbladen wordt ge- imiiiiiiiiHiiiiiitimiimiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiimiiHiiiit DEN HAAG, 5 maart Blijkens een bericht in het Britse blad „The Guar dian" heeft een Super Constellation van een iet genoemd- luchtvaartmaatschap pij begin dezer week op een vlucht over de Atlantische Oceaan een der schroef bladen van de binnenste linkermotor verloren. Het vliegtuig was met 74 passagiers op weg van Toronto naar Engeland. Het had een tussenlanding gemaakt te Goose Bay in Labrador en was ruim tweeduizend kilometer daar vandaan boven de oceaan toen het ongeluk ge beurde. Het afgebroken schroefblad sloeg tegen d.e motorgondel en richtte daar grote schade aan. De gezagvoer der melde het voorval aan de verkeers leiding op het vliegveld Prestwick in Schotland waar het toestel een tussen landing zou maken en vloog op drie mo toren verder. Hjj zag later af van de voorgenomen landing te Prestwick en vervolgde de vlucht naar Londen. Daar bleek nog dat het lichtsignaal in de stuurhut, dat moet aangeven of het lan dingsgestel goed neergelaten is, defect was, zodat het vliegtuig nog tweemaal om Londen Airport moest vliegen om te laten vaststellen dat, ondanks het defecte lichtsignaal, de zaak toch in orde was. Het toeste 1 maakte tenslotte een goede landing. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst heeft zoals men hiernaast kan lezen als moge lijke oorzaak voor de ramp met de „Hugo de Groot" ook het onklaar wor den van een der schroefbladen aange wezen. (Red.) imiiHiiiiiHiiiHiimimiiiiiiiHiiiiimiiHiiiimiiimiiiiiiimimi regeld, de propeller minder weerstand in de lucht krijgt, dol wordt en „op hol slaat". Mevr. Roelofs t weduwe van de omge komen gezagvoerder, woonde o.m. de zitting bij. Uitspraak 8 april. De keizer en keizerin van Perzië gefotografeerd bij de opening van een nieuwe brug in Khorram Shahr in Iran, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 maart Het Reactor centrum Nederland (R.C.N.) hoopt be gin september van dit jaar een nieuwe kleine reactor, waarvoor vanmorgen in Scheveningen het contract voor de aan koop is getekend, in gebruik te kunnen nemen. Met de voorbereidingen voor de plaatsing van deze tweede reactor van het type Argonout werd begin januari een aanvang gemaakt. Naar ir. J. J. van Rijsinge, van het RCN in een gesprek met de pers mededeelde, is de Argonout, in Engeland Jason geheten, een kleine lage flux reactor (LFR), met een maximum neutronenflux, die dui zendmaal trager is, dan de hoge flux reactor, welke op het ogenblik in Pet ten wordt gebouwd. De kosten van de Jason ongeveer een half miljoen gul den zullen grotendeels voor rekening van het rijk komen. Daarnaast zullen mrsm Audrey Hepburn, die in Rome de komst van een baby afwacht, wordt bij een wandeling door de Eeuwige Stad vergezeld van de*~regisseur Fred Zimmerman, de maker van de film „Zuster hue", waarin Audrey de hoofdrol vervult. DEN HAAG, 5 maart Een prin cipiële wijziging van het Nederlandse beleid op het gebied van de fundamen tele kernfysica is niet noodzakelijk. Zo wel de wetenschappelijke tradities als de economische ontwikkeling van ons iand vergen, dat ons werk met betrek king tot de kernversmelting krachtig wordt bevorderd, omdat thans de mo gelijkheid bestaat nu de toepassing nog ver weg is de tegenwoordige achterstand in te halen. Wij zullen in de eerste plaats eigen experimenten moeten uitvoeren en onze industrie daarin zo veel mogelijk dienen te be trekken. Dit zijn enige conclusies uit het rap port, dat de Nederlandse delegatie, die in september 1958 in Genève de tweede conferentie van de Verenig de Naties inzake het vreedzaam ge bruik van kernenergie heeft bijge woond, onlangs aan de regering heeft aangeboden. Het rapport spreekt uitvoerig over de kernenergiecentrales. Ter conferentie is het opnieuw duidelijk geworden dat het ontwikkelen van een reactortype tot een energiereactor van industriële grootte zeer veel inspanning en geld vereist. Nederland zou volgens het oor deel van de delegatie zeker niet aan meer dan één dergelijk ontwerp zijn volle aandacht kunnen en moeten ge ven. Indien dus op grond van het Arn hemse werk besloten zal worden te trachten de suspensiereactor tot ont wikkeling te brengen, zou ons land er niet verstandig aan doen, daarnaast nog grote aandacht aan een ander type te geven. De delegatie merkt op, dat van een definitief oordeel over de eco nomie van de kernenergiecentrales nog geen sprake kan zijn. Omze industrie zou er goed aan doen. aldus het rap port, na te gaan welke constructieve problemen op haar speciale gebied lig gen. Zeer waarschijnlijk zou zij dan ten aanzien van de bouw van reactoron derdelen belangrijke bijdragen kunnen leveren. De delegatie beveelt, voorts aan, het Nederlandse onderzoek naar het ultra- centrifugeproces voor de scheiding van uranium-isotopen met kracht voort te zetten, mede omdat, het tot goedkopere produktie kan leiden dan de Franse dif fusie-methode. Zowel ten aanzien van de thera peutische toepassingen van radioac tieve isotopen als ten aanzien van diagnostische toepassingen is er con ferentie gebleken, aldus het rapport, dat ons iand een achterstand heeft. Het verdient aanbeveling, dit werk toe te vertrouwen aan een klein aan tal gespecialiseerde en goed geoutil leerde centra. De bouw van experi mentele reactoren en versnellingsma- chines zou zodanig moeten worden geprojecteerd, dat een deel van deze apparatuur mede kan worden ge bruikt voor medische doeleinden. De studie van de plantenveredeling door middel van ioniserende straling zal met grote spoed moeten worden aan gevat. De delegatie meent voorts, dat Nederland het radiobiologische werk krachtig dient te steunen. Bij dit on derzoek dient de nadruk te worden gelegd op de iate en de genetische effecten, alqlus het rapport. (Advertentie) 12 Na wat je me hebt laten lezen geloof ik, dat die journalist de zaak wel wat al te simplistisch heeft voorgesteld. Er zitten verschillende aardige juridische puzzles aan het geval. Wat gebeurt er, wanneer het schilderij verloren gaat, bijvoorbeeld door diefstal? Wie heeft dan recht op uitkering van de verze kering, het museum, dat op een dergelijk moment in gebreke is, of de volle eigenaar Cardigan? En als rij oorlogsgevaar het doek in een schuilkelder wordt opgeborgen, kan je landgenoot het dan ongestraft uit de bunker laten weghalen? Het bevindt zich dan immers niet meer in een voor het publiek toegan kelijke ruimte van het museum!" „Ik kan mij nog een ander geval denken," merkte Strakey op, terwijl hij zijn Engelse vertaling van de in discussie zijnde clausule in zijn portefeuille borg. „Stel dat. de directie van het museum de Rubens door onvoldoende bewaking blootstelt aan diefstal en dat de dief het doek te koop aanbiedt aan Cardigan... Moet deze dan beschouwd worden ais heler en is hij verplicht aangifte te doen bij de Nederlandse politie? Of is hij vrij om als volle dig eigenaar een regeling te treffen met de rover, wanneer die het hem thuisbezorgt?" „Een aardig probleem voor een advocaat", meen de de Hollander; in gedachten speelde hij met de voet van zijn kostbare wijnglas. „Maar een puzzle, die wel nooit zal behoeven te worden opgelost, want diefstal van de Judith en Holofernes is naar mijn stellige mening uitgesloten te achten. Tja, wanneer het ging om een paneeltje van dertig bij veertig, dat iemand onder zijn vest kan stoppen... dan zou een dief misschien een kans kunnen- wagen. Maar een lap van twee bij drie meter! Zoiets neem je niet onder een arm mee, als je na een bezoek aan het museum door het tourniquet naar buiten gaat!" „Hoe is de bewaking 's nachts geregeld? De Amerikaan zag zijn gastheer niet aan bij het stellen van zijn vraag; al zijn aandacht, concentreerde zich op het zorgvuldig afknippen van de punt van een dure sigaar. „Goed. Daar komt nog bij dat het doek in een gemakkelijk onder controle te houden zaal hangt. Vlak bij de bovenhal van het trappenhuis." „Het is mijn ervaring," merkte Strakey bedacht zaam op, „dat hoe beter de bewaking is. hoe een voudiger een kunstwerk kan worden gestolen, al lijkt die conclusie ook een tegenspraak. Sla er de vaklitteratuur maar eens op na! Een jaar of tien geleden hebben ze in Rome een Titiaan van vier bij vijf meter uit een museum ontvreemd. Uit de lijst gesneden met een speciaal instrumentje, op gerold en door een raam in een bosje van de tuin gegooid. Voor de diefstal ontdekt werd waren de die ven er door een achterpoortje vandoor. En clan dit: in Berlijn werd tijdens de oorlog uit een goed be waakte zaal een gobelin meegenomen. Het ligt voor de hand. dat die karweitjes tot in de puntjes zijn voorbereid. Maar ook ging het daarbij om voorwer pen. die nog heel wat omvangrijker waren dan de Judith en Holofernes. Neen. mijn indruk is, dat goede vakmensen in een voor het publiek toegan kelijke plaats als een museum, waar ze alle ge legenheid hebben de kat uit de boom te kijken, gemakkelijker plannen kunnen maken dan bijvoor beeld lieden, die een kluis in een modern bankge bouw willen openbreken. Natuurlijk moeten vooraf alle details onder de loupe zijn genomen, maar dat kan je zonder bezwaar aan de grootmeesters van het langvingerige gilde overlaten. Bij een indertijd in Amerika gepleegde museumroof hadden de be- trijvers een complete reproductie op schaal ge maakt van de zaai en de belendingen... daar kon ten ze zich ongestoord oefenen in de uitvoering van hun tijdschemaDat bleek later toen er een voor verrader speelde..." „Beste Strakey, men kan wel horen, dat je m een land woont waar het woord „onmogelijk" on bekend is. Maar laat mij nu eens als nuchter Hol lander de zaak bezien. Ik stel voorop, dat bij de roof van een meesterwerk het een eerste vereiste is, dat beschadiging wordt voorkomen. Dat geef je me toch toe? Goed. Dan zou in een geval als dat van de Rubens eerst een honderd kilo dood ge wicht van een vrij hoge wand moeten worden om laag gebracht. Dan moet het stuk worden omge draaid en het spanraam uit de lijst worden geno men. Het doek moet worden losgemaakt, zorgvuldig gevouwen en opgerold en dan vervoerd. Dit alles zonder de aandacht te trekken van onomkoopbare bewakers! Ik mag aannemen, dat de dieven geen massamoordenaars zijn, die met een tank het mu seum binnenrijden en links en rechts de aanwe zigen neerknallen. Misschien zou dat in Chicago gelukken, maar zeker niet in Amserdam. Je bent toch met me eens. Strakey, dat bij een geval van zuiver hypothetische aard, zoals we hier beschou wen, moord en doodslag, lichamelijk letsel en zelfs bedreiging buiten het programma van de roof die nen te worden gehouden?" „Uiteraarduiteraard! Overigens komen de licten tegen de persoon bij de meest gewaagde staaltjes van museumroof bijna nooit voor. Neen, laten we bij ons theoretiseren er van uitgaan, dat er alleen sprake mag zijn van diefstal, voor zover noodzakelijk, gekoppeld aan de moedwillige bescha diging van andermans goed en eventueel gecombi neerd met braak." „Welnu, dan behoef je je mijn opsomming van zo even maar te herinneren, om te begrijpen dat. alle mooie theorie ten spijt, een ontvreemding uit het Rijksmuseum tot de onuitvoerbaarheden be hoort." Glimlachend nam de bezoeker een teugje uit zijn ■vijnglas. Voorzichtig zette hij dit weer neer en zei waarderend „Dat is nog eens Bourgongne!" Hi.i nam zijn col lega uitvorsend op en vervolgde: „Ik wil trachten hier met jou samen een uitvoerbare mogelijkheid op te bouwen voor de ontvoering van Judith en Holofernes uit het museum. Zuiver als een aca demisch probleem, dat begrijp je wel! Beantwoord me nu eerst eens deze vraag: wanneer doeken in liet Rijksmuseum moeten worden schoongemaakt of gerestaureerd, gebeurt dat dan in de zalen zelf?" (Wordt vervolgd). ook belanghebbende ondernemingen in de kosten bijdragen. Men is overgegaan tot de aankoop v an een kleinere reactor, omdat de HFR voor experimenten, die geen hoge be- stralingsflux nodig hebben, duur in het gebruik zou zijn. Als bijzondere taken voor de Jason, die geleverd wordt door de Engelse firma Hawker-Siddely, noem de ir. van Rijsinge de bestralingen ten behoeve van de chemie- en de gezond heidsbeschermingsafdeling van het RCN, reactorphysische experimenten, dat zijn metingen, die bij een lage neu tronenflux moeten worden gedaan, en voorts exponentiële en afschermingsex perimenten. Het 'ligt in de bedoeling om personeel dat bestemd is voor de bediening van de HFR, alsmede HTS-ers, die zich in het laatste stadium van hun opleiding op kernenergetisch gebied bevinden, op de LFR te laten oefenen. De Jason kan als oefenobject worden gebruikt, omdat hij zo bijzonder veilig is. Op de reactor zijn drie veiligheden aangebracht, die zodanig zijn geconstrueerd, dat bij eventuele storingen (te hoge tempe ratuur e.d.) de kettingreactie direct wordt gestopt, aldus ir. Van Rijsinge, die verder nog mededeelde, dat men, ais het werkschema niet wordt ge stoord, in augustus al zal kunnen be ginnen met proefdraaien. Laatst gebeurde het mij dat ik met een relatie in de stad moest gaan eten. Met een relatie uit de geestelijke stand. Om pre cies te zijn met een Fran ciscaner pater. Ik zocht dus een gepaste gelegenheid uit, berekend op het ontvangen van hoog bezoek. Niettemin speelde er in het restau rant wel een strijkje, maar dat achtte ik geen bezwaar, want Franciscanen, dat is algemeen bekend, willen nog wel eens muzikaal wezen. Het was overigens een Hongaars strijkje en aan het hoofd ervan stond dus een zwartgelokt man met driftige blik, die allerlei even vurige als smeltende melodieën aan zijn viool ontlokte. Een zogenaamde „Stehgei ger" als ik mij niet vergis. Deze be antwoordde echter in zoverre niet helemaal aan zijn bestemming dat hij voortdurend met viool en al rond drentelde. Ginds speelde hij bij een duidelijk in prille liefde gedompeld paartje „Parlez-moi d'amour" op zijn Hongaars dan en verderop overviel hij een alleenstaande heer met een wervelende czardas. Op een gegeven moment merkte ik dat hij zoekend in het rond keek en tot mijn ontzetting zag ik hem, ai interludiërend. op ons tafeltje af komen. Ik wilde nog roepen dat het niet nodig was, maar hét was al te laat. Hij posteerde zich naast onze tong-filé, drukte zijn instrument vas ter onder zijn kin en hief een melo die aan. Eerst wist ik niet waar hij, muzikaal gesproken dan, heen wilde, maar ineens herkende ik het lied. Hij speelde „Aan U, o Koning der eeu wen". Op zijn Hongaars weer en dus met veel glibberige uitschieters. Maar het ruisende cymbaal op de achter grond paste zich heel soepel bij zijn gejammer aan. Ik keek mijn pater verontschuldi gend aan. Ten onrechte. Want hij zat kennelijk met volle teugen van de muziek en van de Hongaar te genie ten. en het leek er zelfs op dat zijn gebakken tong helemaal vergeten was. Toen het lied uit en de musicus verdwenen was. zei ik dus: „Toch aar dig van die man, vindt u niet?" „Bijzonder", antwoordde hij. „We moeten hem wat aanbieden". „Natuurlijk", zei ik grif. Maar na enig stilzwijgen zei de Franciscaner pater ineens: „Je zou haast zeggen, dat die doorbraak toch ergens gelukt is". (Advertentie) Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Sovjet-linie. Het huwelijksceremo- nieel in Rusland moet met meer plech tigheid gepaard gaan en de gemeenschap moet een grotere rol spelen bij deze gedenkwaardige dag van het verbond van twee mensen, aldus schrijft de „Pravda". „Het is niet voldoende de jonggehuwden drie dagen verlof te ge ven", aldus het blad dat onder andere voorstelt de huwelijksaankondigingen in de kranten te publiceren, (A.F.P.) (Advertentie) Rome verwacht U op de Olympische Spelen 1960 van 25 augustus tot 11 september. Geheel Italië en de Eeuwige Stad staan ook in dit jaar en tijdens ieder jaargetijde voor U klaar om U te ontvangen overeenkomstig hun traditio nele gastvrijheid. Inlichtingen: (E.N.I.T.) ROKIN 52 - AMSTERDAM-C. en alle reisbureaus (Van onze correspondent) STOCKHOLM, maart Naar alle waarschijnlijkheid zal de Kopenhaagse politie het eerste politiekorps ter we reld zijn. dat zal worden uitgerust met radio-politiehonden. Op de opleidings school voor politiehonden hij Kopenha gen z(jn namelijk reeds talrijke succes volle experimenten genomen op dit ge bied en men verwacht dat de resulta ten binnenkort zullen worden voorge legd aan internationale experts. Het nieuwe systeem komt in korte trekken hierop neer, dat de politieman in ver binding staat met zij" hond door mid del van een kleine transistor-installa tie. die is gemonteerd in de halsband van de hond. Bij de eerste experimenten, een paar maanden geleden, leerde men een hond zich te wennïn aan een namaak-instai- latie, die bestond uit oordoppen, hoofd- riem en buikriem. Daarna nam men contact op met een radiofirma in Ko penhagen voor het ontwerpen van een lichte en praktische radio-uitrusting. Deze radio-uitrusting, aldus het Ko- penhaagse politieblad, bestaat uit drie elementen. Rond de hals van de hond loopt een riem, die op zijn plaats wordt gehouden door lussén om de oren. Vanuit deze lussen lopen kleine draadjes naar de luidspreker, geplaatst in de oordoppen. De hoofd- riem staat in verbinding met de hals band, waarin zich de transistoren en de batterijen bevinden. Het gewicht van het geheel bedraagt slechts iets meer dan 300 gram. De halsband staat op zjjn beurt weer in verbinding met een brede riem om de buik van de hond. Deze buikriem is voorzien van een ingebouwde anten ne, een dunne, gewonden koperdraad. De grootste moeilijkheid ls geweest om de honden te wennen aan de nieu we commando-stem in de „koptele foon". In de koptelefoon wordt de stem van de hondengeleider immers meer metaal-achtig en hard, en aan vankelijk luisterden de honden dan ook niet naar de gegeven orders. Ook het feit, dat ze hun geleider niet konden zien. scheen hen te verwarren. Naar mate de training echter werd voortge zet wenden de Kopenhaagse politie honden steeds meer aan het nieuwe systeem. DEN HAAG. 5 maart De interna tionale federatie van burger-invaliden in Rome heeft besloten een wereld-in validendag in te stellen, die jaarlijks gevierd zal worden op de zondag, die het kortst voor het begin van de lente ligt. Dit jaar is dat 20 maart. De orga nisatie heeft ook het initiatief genomen tot het oprichten van een monument ter herinnering aan de slachtoffers die de mijnramp bij Marcinelle eiste. Dit monument zal op de wereldinvaliden- dag worden onthuld. Het gedenkteken dat de herinnering moet levend houden aan 132 Italianen, 95 Belgen, acht Polen, zes Grieken, vijf Fransen, vijf Duitsers, drie Hongaren, een Engelsman, een Nederlander en twee Russen, die in de mijn omkwa men is ontworpen door de Italiaanse beeldhouwer Benso Vignolini. Ook de Algemene Nederlandse Invalidenbond heeft een bijdrage geleverd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5