maandag 7 maart i960 Dagblad voor/Schiedam en omstreken STAKING IN DE BOUW NIET ALGEMEEN In 24 steden en Zaanstreek ligt nieuwbouw en werk aan wegen stil CASTRO NOEMT AMERIKA SCHULDIG AAN EXPLOSIE Bemiddelings poging Ontslag voor Wilde stakers Twee nieuwe aardschokken in het verwoeste Agadir U.S. protesteren krachtig tegen ongegrondebeschuldiging Twee dieven en lieler gepakt Korte gedingen verwacht Koning Mohammed met dochter plaats van de ramp naar Hofelbrand bij vliegveld Valkenburg lus gearresteerd in Indonesië Hotel door vuur verwoest Het weer. Koud en schraal VANDAAG OF MORGEN NOG EINDE? Met-georganiseerde ^beiders in de knel Mogelijkheid van verhaal Nieuwe ontploffing in Havanna Kelner rookt op bed SNODtl trotseert do 5"»« Na diefstal in Loosdrecht (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 7 maart. De staking in de bouwvakken is een -it. Vanochtend vroeg zijn op vrijwel alle vijfentwintig plaatsen, ^aar het stakingsparool is uitgegeven, de bouwvakarbeiders niet op het werk verschenen. De staking is niet algemeen, zij geldt alleen Voor de grote projecten; onderhoudswerk en kleine nieuwbouw vallen er buiten. Zij is niet algemeen ook in deze zin, dat niet overal, waar hien het zou verwachten, het werk is neergelegd. Zo is er in de Amsterdamse tuinsteden een vooralsnog onoverzichtelijke toestand. Uier en daar wordt gewerkt, maar de meeste arbeiders zijn in staking gegaan. Uit Den Haag kwamen er berichten over besluiteloosheid en ^zekerheid bij de arbeiders. Bestuurders reden de diverse werken in Uen Haag en omgeving af om het stakingsparool te geven. De meeste Arbeiders die op de werken aanwezig waren en aanvankelijk niet gisten wat te doen, namen toen hun definitieve besluit: niet werken, vanmorgen overheerste de indruk dat men op vrijwel alle grote wer den de arbeid had neergelegd. In Amsterdam was dit o.a. het geval hij de nieuwbouw van de R.A.I., de Vrije Universiteit, het Haven- Sebouw, het Hilton hotel en het St. Nicolaaslyceum. Bij de staking *h de woningbouw in Amsterdam-zuid en -west zijn 3500 man be rokken; dat is ongeveer een derde van het totale aantal bouwvak arbeiders. Over het algemeen heeft men gevolg gegeven aan "e aanwijzing de staking waardig en kalm te beginnen. (Van onze Haagse redactie) Na een initiatief van ir. F. Q. den Hollander is een nieuwe be middelingspoging in het bouw- conflict gaande. Vanmorgen ont ving minister De Pous de heren Dura, Den Hollander en drs. Del fos, algemeen secretaris van het Nederlands Verbond van Werk gevers, op zijn departement. Het gesprek is nog gaande. Van ..Dutch Inn" bij Was senaar niet veel meer over Koude oostelijke wind Het weer in Europa hieuw® schiedamsche courant In de aannemerswereld bestaat de hoop, zo heeft de heer J. Dura Dzn., "orzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf ons medegedeeld, dat van- aaag of morgen toch nog een overeenstemming wordt bereikt, die aan het f^nflict een einde maakt. Hoe de partijen elkaar zullen vinden, wilde de heer |rUra nog niet vertellen. De christelijke aannemersbond zou vanmiddag in spoedzitting bijeen komen. ®e werkgevers in het bouwbedrijf hebben van hün organisaties te horen ^kregen, dat zij geen andere lonen mogen uitbetalen dan die welke voor I maart golden. Tevens kregen zij het advies arbeiders die het werk hebben Poergelegd terwijl er in de betrokken stad of streek geen sprake is van een staking, per aangetekende brief op staande voet ontslag te verlenen. I IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIHIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIRIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllHllllllltlllllllllllllll Vele bouwwerken in het land lagen vandaag verlaten. AMSTERDAM, 5 maart De po litie heeft vanmorgen vroeg, een goede vangst gedaan met de aanhouding van een 32-jarige los-werkman en diens 38-jarige vriend. Zij bekenden tijdens een verhoor op liet bureau de daders te zijn van de nogal geruchtmakende diefstal vin twe- violen, 21 februari, uit een villa uit Loosdrecht. Politieagen ten van de centrale recherche ontdek ten de beide mannen in de Bellamy- straat, waar zij zo verdacht om enkele kratten melk heen draaiden, dat zij de aandacht trokken. Toen beiden op de fiets weg wilden rijden hielden de po litiemannen hen aan. De vriend van de los-werkman rukte zich los en wist te ontsnappen. Hij is later toch aange houden. Tijdens het verhoor kwam de politie bij toeval te weten, dat zij de twee alt violen, met een totale waarde van 30.000 gulden, uit een villa in Loos drecht hadden gestolen. Zij bekenden de kostbare muziekinstrumenten voor vijftien gulden verkocht te hebben aan een muziekhandelaar in Amsterdam- Noord. Deze vertelde later niet gewe ten te hebben, dat de violen zo kost baar waren, hij had ze ten verkoop aan een collega gegeven voor 20 gul den. Hij is echter toch aangehouden, verdacht van heling. be staking geldt alleen voor hen die ^a'len onder de C.A.O. voor het bonw- ^drjjf. Dit betekent dat o.a. schilders, "''gieters, stukadoors, granietwer- er» en steenhouwers zijn blijven door- "fken. De stakers is meegedeeld, dat k'J recht zullen hebben op stakingsuit- ^mg, zoals deze In de huishoudelijke Slementen van de organisaties is "Mgesteld. tïet onderhoudswerk en de kleine fj''"wh°uw blijven buiten de staking, jj" volgens opdracht der vakbonden hitgebroken in de steden: Amster- Rotterdam, Den Haag, Utrecht, "«Warden, Groningen, Enschede, j^bhem, Haarlem, Delft, Middelburg, ^'h'lhoven, Tilburg, Maastricht, Drach- nEmmen, Hengelo, Velsen, IJmui- Vlissingen, Goes, Kerkrade, Heer- Nijmegen en in de gehele Zaanstreek. V„0Ver het algemeen zijn de arbeiders VUlf deze staking niet met het heilig r bezield. Zij blijven weliswaar soli- 1hen niaar ,nen kon vanmorgen stem- .Van ongeorganiseerden beluisteren, Of "epen: ,,We staken voor de bonden iw!"01- de regering of zelfs voor de aan- Oe J?TS' maar nauwelijks voor ons zelf. komt er toch wel door, ook zon- "taking. De bonden hebben de sta- kaif '•.«nder overleg met ons, zonder ver engen, uitgeschreven". De drie bonafide bouwvakarbeiders- ancien zullen de duur en de omvang v.ah de staking van dag tot dag be- hehu1' 20 hebben zij medegedeeld. Zij til n de stakers opgeroepen de ac- lr op waardige wijze te voeren met .•achtneming van de aanwijzingen van "besturen. Dit houdt o.a. in dat men Or .(IeeI moet nemen aan onge- j&aniseerde acties van extreme ele- str 'en' aannemers hebben, op in- \vi«-Ctie van hun organisaties, werk- jhhgen vandaag te werk gesteld op ri"Uvvwerken waar dat organisatorisch len hogelijk was. Deze arbeiders zul- t-j^'olgens de oude c.a.o. worden be- Ujeel Nederland kijkt naar ons" W^JJoaorgen is op de aangewezen bouw- flen v? Amsterdam Haarlem, IJmui- Dif velsen en de Zaanstreek een ma- de verspreid waarin de leden van stai uri|ebonden werden opgeroepen het der3hgsparool op te volgen. „Heel Ne- and kijkt thans naar ns. Wij zul- vschten voor een rechtvaardige zaak maar laat de wijze waarop wij dit ge- vecht leveren vriend en tegenstander 1 met respect vervullen", zo werd gezegd. Jn de hoofstad zijn naar ruwe schat ting zeven- tot achtduizend arbeiders, die onder de werkingssfeer van de c.a.o. bouwbedrijf vallen. Op een zaterdag in de hoofdstad ge houden vergadering van kaderleden der drie bouwvakbonden uit de reeds ge noemde plaatsen zijn de objecten be kend gemaakt, waarop gestaakt zal wor den en instructies gegeven wat het ka der te doen heeft. Kort na middernacht zijn op een twintigtal bouwwerken in Zeeland aan plakbiljetten aangebracht met het op schrikt: „Hier wordt gestaakt". Naar schatting nemen in deze provincie ruim duizend bouwvakarbeiders aan de staking deel. Op een twintigtal bouwwerken, ver spreid over Vlissingen, Middelburg en Goes ligt het werk stil aan woningbouw, scholenbouw, de bouw van een zuster huis, uitbreiding van een postkantoor en een veilinggebouw. Een belangrijk project is ook het Grand hotel „Brittari- nia" in Vlissingen, dat wordt gebouwd door Dura, de voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf. Vanochtend om zes uur begon men bij de betrokken bouwwerken te posten. Verder werd ook gepost bij de veerha vens te Zuid-Beveland en Walcheren waar arbeiders die uit Zeeuwsch-Vlaan- deren worden aangevoerd, werden te ruggestuurd. Zondag al in Maastricht De Kring Limburg van de drie grote bouwvakarbeidersorganisaties had reeds zondag een stakingsactie, zij het een kleintje, op touw gezet. Een stakings comité verscheen des avonds rond ze ven uur bij de Enei-fabrieken te Maas tricht waar de Hollandse Beton Mij. be zig is met de bouw van een kleine hal. Dit werk wordt uitgevoerd volgens een ploegensysteem. Het stakingscomité pro beerde de ploeg van twaalf arbeiders, die zondagavond in dienst kwam, tot staken aan te zeten. Deze actie leverde slechts ten dele succes op. Zes van de twaalf arbeiders gingen nl. niet aan het werk en zes wel. Rotterdam en Den Haag In Rotterdam was vanmorgen om ne gen uur de voorlopige indruk dat, be halve op z.g. kruimelwerkjes, de sta king van de bouwvakkers, algemeen was. "F ®ahis CHT, 7 niaart. Vele niet-ge- \v0E.niSeerde arbeiders, die verhinderd Ui; °P de bouwwerken hun taak bjj 'e voeren, hebben zich tevergeefs 6 stakingsleiding gemeld. De dienst ejal a,e Zaken mag volgens de rijks so- 'Vf.2 voorzieningenregeling geen hulp Se „°netl- Vanmiddag zouden de Utrecht S^'heentelijke instellingen voor maat- zorg over deze zaak ver- t>"ptreri' principe wordt niet gehol- aangezien de overheid geen partij t'anS biezen. Wordt er geen ontheffng Ver, do sociale voorzieningenregeling dan komen de niet-georgani- 6 arbeiders in een moeilijk parket. Arbeiders, die in de vroegte toch vamr hun bouwwerk in een van de Amster damse tuinsteden waren gekomen, be spreken, nu er niet gewerkt wordt, de situatie. Aan de oproep had men, zo zag het er naar uit, allerwege gehoor gegeven en zo lag het werk stil o.a. bij de ge bouwen van de Shell, de bouwwerken van Floriade en bioscopen en meerde re grote objecten. De neerlegging van het werk in Rot terdam is in alle rust geschied, aldus onze eerste indruk. De bouwvakkers aan de Scheve- ningse pier zijn vanmorgen iets over half acht aan het werk gegaan. De mo tivering daarvan luidde in de formule ring van een der voormannen: „Den Haag is genoemd als stakingsplaats, maar Scheveningen werd er niet bij vermeld." De randwijken die gewoonlijk vol bouwrumer zijn, zoals Morgenstond, Berenstein enz. waren vanmorgen onnatuurlijk stii. AMSTERDAM, 7 maart. Naar het A.N.P. verneemt bestuderen de bouw bedrijven, die contractuele verplichtin gen hebben voor wat de oplevering van hun bouwprojecten betreft, de moge lijkheid van verhaal. In vakbonds kringen verwacht men dat de werk geversorganisaties enkele korte gedin gen zullen aanspannen wegens wanpres taties van de arbeiders, gesanctioneerd door de bonden. AGADIR, 7 maart (AFP, Reuter, UPI) In het verleden week door een aardbeving verwoeste Agadir zijn gister ochtend om vijf uur twee aardschokken gevoeld, die geen slachtoffers hebben veroorzaakt en geen schade hebben aangericht. De eerste schok was tame lijk sterk, de tweede tamelijk zwak. Vele Marokkanen vrezen, dat de voort durende aardschokken wijzen op de komst van een nieuwe aardbeving. Het hoofd van het hydrologische en geolo gische regeringsinstituut, Robert Am. broggi, heeft echter verklaard, dat dit binnenkort het geval zou kunnen zijn, „maar dat het ook mogelijk is, dat er in geen tweeduizend jaar een nieuwe aardbeving zal zijn". Koning Mohammed V van Marokko heelt een bezoek gebracht aan Inzeg- gane, een dorp in de buurt van Agadir, vanwaar de reddingsoperaties en leni ging van de nood van slachtoffers van de aardbeving worden geleid. Hjj werd vergezeld door zjjn dochter prinses Lal- la Aisha, de president van de Marok- kaanse Halve Maan en hoge regerings functionarissen. Kroonprins Moulay Hassan, die belast is met de uitvoe- ring van de hulpprogramma's, lichtte zijn vader over de werkzaamheden in. Het koninklijk gezelschap bracht geen bezoek aan de verwoeste stad, waar nog steeds de verpestende lucht van in ontbinding verkerende lijken heerst en waar alleen met maskers uitgerus- 1 te reddingsploegen worden toegelaten, j Om de gehele stad is een reusachtig cordon gevormd door vijfduizend Ma- rokkaanse militairen. De auto's van het koninklijk gezelschap waren met des- I infecterende stoffen bespoten De ver- melde stad is ook met DDT bestrooid Do gezondheidsautoriteiton geloven dat de dreiging van een epidemie thans is I afgewend. Intussen gaat de leniging van de gro te nood zonder ophouden voort. Onder andere zijn op de Franse marine-lucht basis hij Agadir twee Amerikaanse ra diostations ingericht om de verbindin gen te vergemakkelijken. Enkele ton nen aan giften en schenkingen, waar onder schoenen, kleding en bedden, zijn verzameld onder het Marokkaanse en Amerikaanse personeel op de drie bases van de Amerikaanse luchtmacht. De Marokkaanse employees hebben ook besloten een dag salaris at te staan aan de slachtoffers. Geschenk zendingen worden per vliegtuig en over de weg van overal elders aange voerd. Vliegtuigen van verschillende nationaliteiten brengen voorraden van allerlei soort aan én vervoeren op de terugweg overlevenden van de ramp. HAVANNA, 7 maart (AFP, Reuter, UPI) De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft zaterdagavond ter gele genheid van de begrafenis van de slachtoffers van een ontploffing aan boord van het Franse vrachtschip ,,La Coubre", dat Belgische wapens naar Cuba had vervoerd, de Verenigde Sta ten er in een scherpe toespraak van beschuldigd de hand te hebben gehad in deze explosie, die meer dan zexentig personen het leven heeft gekost, terwijl er ongeveer 250 werden gewond. In zijn door duizenden belangstellenden aange hoorde toespraak, waarvan de tekst door de Cubaanse radio- en televisie zenders werd uitgezonden, verklaarde Castro dat „buitenlandse sabotage' de oorzaak van de ramp was. „Amerikaanse autoriteiten", aldus Castro, „hebben herhaaldelijk hun grote internationale invloed aangewend in een poging om te beletten, dat deze wapens Cuba zouden bereiken. Daar deze autoriteiten er dus belang bij had den te verhinderen, dat wjj deze wa pens zouden ontvangen, is het slechts logisch aan te nemen, dat onder hen zich degenen bevinden, die verantwoor delijk moeten worden gesteld voor de sabotage en de daarop gevolgde ont ploffingsramp. Wij hebben het recht te denken dat zij, die door aanwending van diplomatieke middelen hebben wil len beletten dat Cuba deze wapens ont ving, mogelijk hebben gepoogd op an dere wjjze hun doel te bereiken, nadat hun staatsmankunst had gefaald", ver klaarde de Cubaanse eerste-minister Reuter meldt uit Washington dat het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken nadrukkelijk heeft ontkend, dat de Verenigde Staten de hand heb ben gehad in de ontploffing aan boord van de „La Coubre". Een woordvoer der van het ministerie verklaarde dat Amerika krachtig bij Cuba zou protes teren tegen deze „ongegronde en on verantwoordelijke beschuldigingen". De woordvoerder van het ministerie, Francis Tully, zei: „Het is te betreu ren, dat de Cubaanse premier, bewo- De een op zal Prins Constanlijn van. Griekenland, die men hier ziet samen met zijn zuster, prinses Irene, zal volgende week deelnemen aan internationale zeilwedstrijden op het meer van Genève, DJAKARTA, 7 maart (UPI) Indonesische autoriteiten hebben Russische zakenman gearresteerd verdenking van geldsinokkcl. Hij voor de rechtbank gebracht wordenj zodra liet onderzoek is beëindigd. De Russische ambassade heeft <Ie procu- re^r-generaal verzocht om opheldering. In de vroege morgenuren van zondag is het hotel-restaurant „Dutch Inn" bij het vliegveld Valkenburg vrijwel geheel door brand vernield. WASSENAAR, 6 maart In de vroe ge morgenuren is aan de Katwijkseweg dicht bij het vliegveld Valkenburg het hotel-restaurant „Dutch Inn" door brand vrijwel geheel vernield. Het vuur is ont staan op de bovenverdieping in de ka mer van een inwonende kelner. Hij had omstreeks twee uur vannacht een siga- -ret opgestoken en was in slaap geval len. Toen de brand om zes uur vanmor gen ontdekt werd, had het vuur al een weg gevonden naar het rieten dak, dat weldra fel brandde. De Wassenaarse brandweer en een brandweerploeg van het marinevliegkamp Valkenburg be streden het vuur met groot materiaal maar het rieten dak was niet te behou den. Het brandde met de bovenverdie ping geheel af. Het nablussan heeft vele uren geduurd. De eigenaar van het ho tel, dat een tiental bedden telde was verzekerd. De brandweerploeg van Valkenburg kampte onderweg met veel pech. Op een gegeven moment geraakte de wa gen onklaar en toen riep men de hulp in van een tweede wagen. Deze raakte op weg naar de brand in een sloot. Toen moest een derde ploeg inspringen. gen door de ramp, zich zover heeft la ten gaan, dat hij de Amerikaanse re gering verantwoordelijk wil stellen voor een ramp, welke wij betreuren en waarover wij reeds onze deelneming aan de regering te Havanna hebben be tuigd". In antwoord op een vraag, of de Amerikaanse autoriteiten stappen bij de Belgische regering hadden ge daan om de verkoop van Belgische wa pens aan Cuba. en de verscheping er van naar dat land te voorkomen, ant- Nvoordde de woordvoerder; „Wij heb ben de aandacht van een aantal be vriende regeringen gevestigd op onze ongerustheid over wapenverschepingen naar het gebied van de Caraïbische Zee. die de daa-r bestaande spanning slechts kunnen Tergroten". Inmiddels hebben de Cubaanse auto riteiten Donald Chapman, de 26- jarige Amerikaanse passagier van het ontplofte munitieschip, die na de explosies werd gevangen genomen, gisteren vrijgelaten. De vrijlating geschiedde kost nadat een verte genwoordiger van de Amerikaanse am bassade Chapman in de gevangenis had bezocht.Voor dit bezoek werd niemand tot de gevangene toegelaten sindszijn arrestatie vrijdagmiddag. Raul Castro, de broer van de Cubaanse premier die minister van defensie is, bemoeide zich persoonlijk met de arrestant. Opnieuw heeft zich in de haven van Havanna een explosie voorgedaan. Bjj opruimingswerk zijn zaterdagmiddag tien arbeiders gewond door het explo deren van twee handgranaten. Advertentie zie advertentie op achterpagina Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 7 maart. Droog, koud en schraal weer met een matige tot krachtige oostelijke wind. Enkele overdrijvende wolkenvelden. In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst. Zon: 7.11-18.32. Maan: 13.34-4.22. DE BILT, 7 maart. Het weer in west- en noord-Europa wordt thans ge heel beheerst door een ei groot hoge- drukgebied, waarvan het centrum van morgen met een luchtdrukwaarde van iets boven 1045 millibar bij Moskou lag. De algemene luchtdrukverdeling duidt op aanhouden van de tamelijk krachtige oostelijke luchtstroming, welke thans reikt van Zuid-Rusland over Midden- Europa tot aan het Noordzeegebied. De oostelijke wind en voeren daarbij gelei delijk nog koudere lucht aan. waarin ook wolkenvelden voorkomen. Er moet ge rekend worden op enkele koude dagen en schraal weer met in de nacht en ochtend overwegend lichte vorst en een wfnef6' en toe krachtige oostelijke Station Weer Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewoixt onbewolkt Zd.-Limburg onbewolkt Stockholm zwaar~bew. Oslo Kopenhagen Londen max. min. neersl. temp. temp. afgel. gisteren 7 -1 9 -2 0 *■2 -2 -2 -2 Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. 24 uur O O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O 0 0 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1