Lijn der bezitsvorming ook verder doortrekken5' SNEEUW IN BOSTON Overleg tussen regering en Kamer moet ruim zijn ft EEN RUBENS OP DRIFT I AKKERTJES Tegen Den Haag als centrale fabriek van ambtenarij Oppositie heeft zelf massa boter op het hoofd Org bij Staking zal goede verstand houding niet te niet doen I PERU, een van de grootste staten van Zuid-Amerika BUISMAN Vakcentrales laken houding van de bouwvakpatroons Prof. Romme op Overijssels K.V.P.-Appèl amsaties nu mammoetwet inschakelen Bevolking leeft voor 80 procent van de landbouwivaarvoor van Peru s bodem slechts 2 procent wordt benut Prijzen vrij in de voetbalpool RODE HOED OP 31 MAART KAB: Waarom roept niemand halt Protestantse werkgevers staan niet achter de aannemers SALOMON BUIZEN -Va( PAGINA 5 55 Minister Marijnen in Zwolle KOFFIE hoe ook gezet. altijd beter met ook als 't poederkoffie is H. Kersten overleden Grondlegger Willem II- sigarenfabrieken Standpunt P. v. d. A. N a Tar din aalscrea tie GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP HELPEN DIREKT (Van onze parlementaire redacteur) ZYV OLLE, 5 maart. I wee zaken lieeft prof. Romme liet kabinet-De Quay op liet Overijssels Appél van de K.V.P. zeer concreet op het hart gedrukt: 1 rek de lijn der bezitsvorming verder door en breng de eigendom van de staat geleidelijk meer onder kleine bezitters. Maak voorts een begin niet wat de Troonrede als noodzakelijke decentralisatie aankondigt. Dat kan nu concreet door ouders. Ieraren, gemeenten en schoolbesturen in te schakelen bij de uitvoering van de „mammoetwet Maar dan niet als ad viseurs alleen. Zij moeten met de regering samen beslissingen nemen. De kiem ligt in de reeds ingediende wet. Prof. Romme herinnerde aan zijn mo tie van 1958 (de maatschappelijke or- Kanen meer inschakelen) die nog altijd "ij de Kamer aanhangig is. „Het gaat in alle vrede en vriedschap te Een ,,Den Haag" als centrale fabriek van ambtenarij", aldus de katholieke fractieleider op de bijeenkomst van het kader der KVP in Overijssel. De tijd van het maatschappelijk indi vidualisme ligt ver achter ons en heeft plaats gemaakt voor een georga niseerde maatschappij, aldus prof. Romme. Daarin hebben mensen naar nun functie, hun deskundigheid en hun belangstelling elkaar gevonden, om be paalde belangen te behartigen. De gele- Eenheid om nu pijkers met koppen te slaan heeft het kabinet voor zich. Voor komen moet worden, dat ook over dit deel van het onderwijs zich opnieuw een lawine van algemene-maatregelen- Van-bestuur gaat uitstorten. De KVP-fractieleider in de Tweede Kamer gaf toe, dat de organisaties nog biet allen rijp zijn voor deze taak. Dan moet die taak voor hen aantrekkelijk tvorden gemaakt. Dat kan, wanneer de overheid een aantal zaken in overeen stemming met het betrokken groepsle ven tot stand gaat brengen. De wetge ver moet alleen nog grote lijnen trek ken. Daarbinnen moeten volgens prof. Romme overheid en groepsleven teza men details regelen. Een wijd verbreid bezwaar tegen de jvet is, dat er zoveel in wordt overge laten aan de minister en zijn ambtena ren. Welnu, aldus prof. Romme, dan moet het kabinet nu ingrijpen. Er is oen grote belangstelling onder het volk, gezien de baaierd van organisaties, die de onderwijszaken zelf willen regelen. De regering kieze nu een aantal re presentatieve organen uit om de zaken met de Kroon samen aan te pakken. Al tijd rest haar nog de mogelijkheid om uitzonderingen te maken, als zij van bordeel is- dat zjj zelf moet beslissen. Doet zij dat tegen het oordeel van de organisaties in, dan zou zij wel ver- Wicht moeten worden om in het open— daar rekenschap af te leggen waarom dat in zo'n geval nodig is. Prof. Rom me herinnerde eraan, dat de toeken ning van meer rechten aan het organi satiewezen in de Troonrede genoemd wordt een „versterken van ons demo cratisch bestel". Nieuwe plannen voor de bezitsvorming de bezitsvorming was tocht van het goede uit de politiek" aan het voltrekken is. Inwendig is er niet zoveel veranderd, aldus prof. Romme. Nu als voorheen wordt èr immers met een christelijke meerderheid gewerkt. Deze meerderheid verliest zich niet in „roer-om-vertoningen", al grijpt zjj uiteraard haar kansen. P.v.d.A. staart zich blind Zoals hjj al eens eerder heeft gedaan, waarschuwde prof. Romme de P.v.d.A. voor najagen van alleen maar electo raal succes. In onze Nederlandse par tijverhoudingen betekent succes aan de stembus nog geen terugkeer In de re gering, zoals in Engeland met zyn twee partijen die de zaak beheersen. De P.v.d.A. staart zich volgens hem blind op dat eenzijdig doel en raakt Over w Ci UO umiMVVl JIUU^ Wtts prof. ^oinme die voor het Overijssels appèl een jaar geleden de plannen van de v'I' had ontvouwd, niet ontevreden, v"? de jeugdspaarregeling en de gepre mieerde spaarregeling voor ambtena- en is nu ook een ontwerp op komst, '1*1 winstuitkeringen aan werknemers Eaat bevorderen door vrijstelling van °onbeIasting en van sociale lasten. Ook ®.°r het slagen van de vrijere ioonvor- V^ng is dat van het hoogste belang, al- "us prof. Romme. De KVP heeft echter tot dusver node <»e overdracht van staatsbezit naar par- ,'culier bezit gemist. Zo komt men tot de tl Jjevordering van het bezit onder parti- dlieren en tevens tot het afremmen a« te omvangrijk staatsbezit. De •jrknemers in de betrokken onderne mingen zullen voorrang moeten heb- terwijl het bezit zo breed moge- en vooral onder de kleine luiden *a] ri moeten worden gespreid. Ook het s«co dient gesprjjd te worden. Als bij- °uiend voordeel zag prof. Romme tn» m'"g van Particulieren aan het j..1 stand brengen van nieuwe investe- jhgen door de overheid. De regering dit vanzelfsprekend gelijdelijk t Eaan realiseren nu er geen socialis- Hp meer in de regering zitten. Voor- hei "i was h°t door hun aanwezigheid in kabinet uitgesloten. Rj) schetste de positie van de KVP "ans ais een partij die weer nieuwe j.a&elijkheden heeft om haar beginse- j. a jn praktijk te brengen. Tegenover jt kabinet staat de KVP „in vrijheid welgezindheid", waarbij wat de he rvorming betreft, kan worden vast- feld, dat dit streven van de KVP in I 1 i D Trn M Krtf Irnklnnt 1 a*4- Ua4 a i. lijn van het kabinet ligt: het aanzet- t? van de eigen verantwoordelijkheden. a.De socialisten hield de KVP-fractie- Pa t" voor ogen. dat ook de grootste jfider w: tijen in ons land minderheidsgroe- tjpb. zijn. Hij kon dan ook geen bewon- ®g hebben voor de manier waarop Sj!.bis oppositiegroep trachten hun po- het te verbeteren. Het is onzin om voor te stellen alsof zich een „uit- Advertentie ROTTERDAM ONSHAVEN 68 TEL. 77515 IbfcTERDAM, 7 maart De be- C-jde Amsterdamse kunstschilder A. Hii k Willink wordt vandaag 60 jaar. §eji hoort, zoals men weet. tot de zo- eenabmde nieuw-realisten, waarvan hij ger„ ?er belangrijkste vertegenwoordi- sten ?s- Onze redacteur beeldende kun- rü ,ls voornemens hier morgen op te- K 'e komen. dat dit bij de meerderheid voldoende weerklank vindt. Met een voorstelling van zaken alsof de regering alleen hel en verdoemenis waard is komt men er niet. Hij stelde hen de veel slimmere taktiek van prof. Oud voor ogen in de voorafgaande periode toen de VVD in de oppositie was. Bovendien keren de heren zich her haaldelijk tegen zichzelf, zoals de KVP- fractieleider opmerkte. Als zij tegen be lastingverlaging opponeren, vergeten zij dat hun eigen ministers van Finan ciën met zoveel woorden de belasting druk als „te hoog" hebben aangemerkt en in 1951 cn 1955 verlichtingen hebben aangebracht van rond f 1 miljard. Voor de vrijere loonvorming geldt hetzelfde. Ook de „konijnen-theorie" van de heer Suurhof biedt niets nieuws. Hij heeft beweerd, dat de regering een „huurko- nijn" in het hok wil gooien en dat er geen „loonkonijn" meer bij zou kunnen. Niet vergeten moet worden, dat het ka- binet-Drees destijds eveneens alleen met een „huurkonjjn" heeft gewerkt. Prof. Romme zet, dat de P.v.d.A. meer met een wild zwaaiend hakmes dan met een puntig ontleedmesje te werk gaat. „Laat de doorbraak u al- thans dit leren, dat er nog hogere waarden zijn dan alleen de politie ke'', aldus spr., „en werkt u niet in bet zweet door met banbliksems ach ter alles aan te jagen. Na twaalf laar zjjt ge zelf ware botertorsers Als ge dat over uw ogen laat drui pen, beneemt ge u niet alleen het uit zicht, maar het is bovendien een meelijwekkende aanblik". Hij eindigde zijn rede met het voor opstellen van „onze katholieke politieke eenheid". Dat blijft het kompas waar op w;j varen. Als concreet doel staat ons voor ogen het welzijn van allen en dus de verheffing van de economisch zwakkeren, de overbrugging van de te genstellingen, het toedelen van afzonder lijke en gezamenlijke verantwoordelijk heden en ..wat meer geluk door wat meer afstraling van de Goddelijke rechtvaardigheid". ..Tezamen onszelf zijn daardoor steeds vérder van huis. Zij wachtwoord, aldus de 'fractievoorzitter moet nog Ieren oppositie zó te voeren, I van de KVP in de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur) ZWOLLE. 5 maart Wat aan het ka binet wordt verweten als een zwak heid, nl. het mogelijk maken van over leg tussen regering en volksvertegen woordiging, heeft de minister van Landbouw, mr. Marijnen, op het Over ijssels Appèl van de KVP juist een wjnstpunt genoemd. Hij herinnerde er aan, dat dit kabinet niet tevoren haar programma met de partijen geheel heeft uitgewerkt. Het staat derhalve vrijer tegenover de Kamer dan de laat ste tijd de gewoonte was. Daarom moet het overleg ook ruimer zijn, wil men voorkomen dat herhaaldelijk het „on aanvaardbaar" moet worden uitgespro ken, aldus de minister. De oppositie vergeet dat ook vroeger in overleg met de Kamer heel wat ge wijzigd werd. Men denke slechts aan vele plannen van vorige ministers van Financiën. Hp zei, dat tradities moeilijk om ver te werpen zijn, zoals weer blijkt bij het streven van dit kabinet om de be moeiingen van de overheid te beper ken. Destijds als ambtenaar aan .Landbouw" heeft mr. Marijnen moe ten vechten om het bedrijfsleven aan te tonen dat de overheid bepaalde taken beslist niet uit handen kon geven. Nu ziet men het omgekeerde. Men ontmoet vaak weerstanden, die voor een groot deel in de psychologische sfeer liggen, aldus de bewindsman. Hij verdedigde het huidige loonbeleid ioor te wjjzen op het grote goed van meer eigen verantwoordelijkheid bij het bedrijfsleven en het minder gemak kelijk op gang komen van de inflatie- spiraal. Over het conflict in de bouwwereld zei minister Marijnen, dat hij niet kon inzien dat nu verloren zou moe ten gaan wat er opgebouwd is aan goede verstandhoudingen, inzicht en verantwoordelijkheidsbesef bij de or ganisatie van werkgevers en werkne mers. De constructieve samenwerking, die er gegroeid is. zal volgens hem vroeg of laat ook de vrijere loonvor ming doen slagen. Natuurlijk zijn er in het begin moeilijkheden. Men ver- gete ook niet, aldus de bewindsman dat dit nieuwe systeem in vrij korte tijd moest worden opgebouwd. Op fiscaal gebied staat de regering voor ogen om minder dan voorheen het vormen van eigen bezit af te remmen. Dit schept de mogelijkheid en ook de wenselijkheid van een belastingverla ging. De staat wil zich ook minder be moeien met de investeringen en de be stedingen. Op landbouwgebied moet voorkomen worden, dat het garantiebeleid verstar rend gaat werken, waardoor de per soonlijke verantwoordelijkheid van de boer in het gedrang zou komen. Ook bij de landbouw ligt die verantwoordelijk heid primair bp de ondernemingen en de organisaties, aldus de minister. Het automatisme, dat ontstaat wanneer ga rantieprijzen en kostprijzen aan eikaar vastzitten, zag hij als een ernstig na deel, ook voor de boeren zelf. Als een zeer essentiële taak van de overheid zag mr. Marijnen het struc tuurbeleid in de landbouw. Men moet voorkomen, dat het platteland bij de steden achter blijft. Hij zag ook de moge lijkheid dat de verbetering van de landbouwstructuur hand in hand gaat met de regionale industrialisatie. int* New York maar ook in andere steden van de Verenigde Staten is een dik pak sneeuw gevallen. Boven- staanae joio toont de Prince Street in Boston. De straat is nagenoeg onbegaanbaar geworden. In het midden van de rijweg is een auto ingesneeuwd. J eru. waarvan de president, dr. Manuel Prado, vanmorgen ver gezeld van zijn echtgenote voor een tweedaags bezoek in ons land is ge arriveerd, is met zijn oppervlakte van ruim 1,8 miljoen vierkante kilometer een van de grootste staten van het Zuidamerikaanse continent. Langs de kust van de Stille Oceaan strekt zich een groot woestijngebied uit, 80 tot 180 km breed, dat doorsneden wordt door een zestigtal rivieren. De oasen, die ge vormd worden door de mondingsgebie- den van deze rivieren, zou men het economische hart van Peru kunnen noemen: er leven en werken ongeveer een miljoen mensen. Daar liggen ook Peru's grootste steden: Lima de hoofd stad met 1.135.000 inwoners en met de belangrijkste haven van het land, Col- Iao, en Trujillo met 58.000 inwoners. In totaal telt Peru 9,5 miljoen inwo ners. De indianen maken met 46 pro cent het grootste deel van de bevolking uit, er is een „gemengde bevolking van 34 procent, IQ procent bestaat uit blanken en het réstërende deel uit ne gers en Aziaten. Spaans is sinds de tijd van de conquistadores de voertaal, hoe wel de uitspraak verschilt van die in Spanje. De Indianen spreken echter nog steeds de Quiehua-taal, de oor spronkelijke Inca-taal. Het grootste deel van de bevolking, ongeveer 94 procent, is katholiek. Nog steeds spinnen de In diaanse vrouwen, waar zij ook gaan en staan, haar iama-wol. Hun kleurrijke kleding vervaardigen zij op handweel- getouwen. De Indianen zijn in het algemeen on geschikt gebleken voor vooral regel matige zware arbeid. De voorwaar den waaronder zij op de Spaanse neder zettingen moesten werken, vooral in de eerste periode, waren uitgesproken slecht. Daaraan wjjt men de sterke physieke achteruitgang van het In diaanse volksdeel. Ook de ophelfing van de slavernij, waar de Spaanse grondbe zitters zich destijds heftig tegen hebben verzet, bracht hoegenaamd geen verbe tering in de arbeidsvoorwaarden. Eerst in moderner tijden is de verbetering van de arbeidsvoorwaarden der India- Advertentie koffiebus nen een belangrijk punt in het rege ringsprogramma geworden, met name ten aanzien van de bestrijding van het analfabetisme, de sociale verzekering en de hygiënische verzorging. De helft van de Indiaanse bevol king van Peru leeft in zogenaamde comunidades, een snytese van maat schappelijke groeperingen uit de In ca-tijd en de oud-Spaanse tijd. De Pe ruaanse Spanjaarden leven huiten de steden op de hacienda's, die gezien kunnen worden als een voortzetting van het oud-Spaanse systeem der Repartirrientos. waarbij aan officie ren grofe stukken land werden ge schonken waarop dan de Indianen ge. dwongen tewerk werden gesteld. Peru is erfgenaam van een duizend jarige Indiaanse beschaving, in de In ca-cultuur culminerende, welke vooral staatkundig de hoogste is van alle pre- Columbiaanse Amerikaanse beschavin gen. Artistiek zijn echter de pre-Inca- culturen, Waarvan de laatste jaren al lengs meer aan het licht wórdt ge bracht, van niet te onderschatten be tekenis. Weven en pottenbakken, en ia- ter ook metallurgie, kenmerken overal deze oude en rijke Indiaanse bescha ving. Niettegenstaande de grote indus triële ontwikkeling in de jaren na de tweede wereldoorlog, is Peru in we zen een agrarisch land. De landbouw is het hoofdmiddel van bestaan. Ruim 80 procent van de bevolking leeft van de landbouw, hoewel nog geen 2 pro cent van Peru's bodem voor land bouw in gebruik is. Verder is er vee teelt, bosbouw, visserij, industrie en mijnbouw. Peru behoort tot de delf stof rijkste landen van de wereld en thans wordt er zeker een veertigtal mineralen gedolven. Na Amerika, West-Duitsiand, Enge land en Argentinië komt Nederland op de vijfde plaats bij de export naar Pe ru. Bij de uit Peru importerende landen komt Nederland op de zesde plaats. De groei van de Nederlands-Peruaanse han del heeft vooral na 1953 plaats gehad. De vestiging vein Nederlandse bedrij ven (Philips, Borsumij) heeft tot deze groei bijgedragen, evenals het verlenen van technische hulp en de uitbreiding van de scheepvaart en de luchtvaart met Peru: de K.N.S.M. onderhoudt een veertien-daagse dienst op Peru en de K.L.M. landt er sinds 1954 iedere week. VALKENSWAARD, 7 maart Op 77- jarige leeftijd is vandaag in het St.- Josephziekenhuis te Eindhoven overle den de heer H. Kersten, grondlegger van de Willem Il-sigarenfabrieken. Dit bedrijf, waar nu ongeveer tweeduizend mensen werken, is gegroeid uit het be scheiden fabriekje, dat de heer Kersten stichtte onder de naam H. Kersten Co. UMBIA bL&otl MoyobamtSa BRAZILIË uanuco erro de Pasco'^-L" Huach uancayo ^^Cusco Mataran Ie Zutd-Amerika ROTTERDAM, 5 maart De Partij van de Arbeid zal zich bij de behande ling van het ontw erp tot wijziging van de loterijwet in de Tweede Kamer in grote meerderheid uitspreken voor een nationale sporttoto met ongelimiteerde hoofdprijzen, een maximale inzet van twee gulden per deelnemer, en «aar- van de baten ten goede zullen komen aan de sportwereld. Deze verklaring is zaterdag afgelegd door de heer E. Meester, secretaris van de PvdA. tijdens de jaarlijkse sportconferentie van de dr. Wiardi Beckmanstichting. De heer Meester voegde daaraan toe dat er z.i. bovendien „ruimte" is voor een tweede nationale voetbalpool, waar van de opbrengsten zouden kunnen worden gebruikt voor charitatieve doel einden. Een dergelijke tweede pool zou het publiek een keuze-mogelijkheid bie den en bovendien aansluiten bij de si tuatie, die langzamerhand in óns land is gegroeid. VATICAANSTAD, 6 maart (KNP) Donderdag 31 maart zal kardinaal Al- frink met nog zeven kardinalen de ro de hoed, het uiterlijke kenteken van zijn waardigheid, ontvangen uit han den van paus Joannes XIII tijdens het openbare consistorie in de St.-Pieter. Behalve de zeven nieuw benoemde kardinalen wordt ook de vorig jaar be noemde kardinaal Marella de rode hoed opgezet. Deze kon vorig jaar niet tijdig in Rome zijn daar hij te Parijs moest blijven, waar volgens traditie het Franse staatshoofd De Gaulle hem de hoed overhandigde. Ook nadien is hij niet naar Rome gegaan, maar in Parijs gebleven als pro-nuntius. Zoals bekend zal de H. Vader op het geheim consistorie van 28 maart de nieuwe kardinalen officieel creëren. MAASTRICHT, 5 maart De com missaris van de koningin in Limburg, dr. F. Houben, heeft vandaag in Utrecht een bezoek gebracht aan Z. Em. Ber- nardus kardinaal Alfrink om hem na mens geheel Limburg geluk te wensen met zijn hoge uitverkiezing. Dr. Hou ben memoreerde daarbij de prettige samenwerking, welke hij als voorzitter van het nationale comité ..Honderd Jaar Kromstaf" in 1953 bjj de organi satie van de grootse manifestatie in Utrecht van mgr. Alfrink mocht on dervinden. De bisschop van Roermond mgr. P. Moors zal dinsdag een bezoek aan de nieuwe kardinaal brengen. door W. H. VAN EEMLANDT ËiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii 13 „Dat hangt er van af. Normaal schoonhouden en zeer eenvoudige herstellingen worden natuurlijk in de zalen gedaan. Maar je weet even goed als ik wat er komt kijken bij een speciale behandeling Daarvoor hebben ze een aparte werkruimte." „En is die ruimte toegankelijk voor publiek?" „Weineen. Aleen de experts en de werklieden mogen er komen." ,,En hoe is de bewaking van die reparatiekamer geregeld, wanneer de werkdag is afgelopen en het museum gesloten is?" De Amsterdammer begon te lachen. „Dat zou ik gemakkelijk even kunnen informe ren. Wanneer echter je hypothetische dief zou moe ten wachten tot er een grote restauratie nodig is van die Rubens, dan zou het best kunnen gebeu ren, dat die zware jongen intussen zo oud zou zijn geworden, dat hij door een van zijn kleinkinderen in een rolwagen naar het karwei zou moeten wor den gereden." „Kom, kom! Iets wat niet uit zich zelf gebeurt, kan toch wel een eindje op weg worden geholpen'; Hebben jullie hier in Holland nooit gehoord van psychopaten, die door een ol ander complex zich gedwongen voelen een museumstuk zodanig toe te takelen, dat reparatie onvermijdelijk is?" Met gemeende bewondering beschouwde de za kenrelatie een ogenblik zijn Amerikaanse vriend. „Waarachtig!'' riep hij geanimeerd uit. „Dat zon de enige manier zijn om de aspirant-dief het zwa re werk uit de hand te nemen. Het laten zakken van het schilderij, het uit de lijst nemen en zelfs het vervoer binnen het gebouw naar een niet voor het publiek toegankelijke plaats, dat alles zou door het museumpersoneel zelf worden gedaan!" Dromerig staarde Strakey in de vlammen van het haardvuur. „Ik meen te mogen veronderstellen," zei hij ef fen, „dat het reparatie-atelier niet onder hetzelfde strenge toezicht zal staan als de rest van de in stelling. Zo is het tenminste bij veel andere musea. Als regel restaureren ze ergens op een rommelzol der of in een afgelegen kamer van de gebouwen. De nachtwakers concentreren hun aandacht in hoofdzaak op de zichtbaar opgehangen doeken en in algemene zin op brandgevaar. Voor de rest ge loven ze het wel. Wanneer ze voelen, dat deuren, die gesloten behoren te zijn, niet kunnen worden geopend, zijn ze gerust. Wat er achter die deuren kan gebeuren, laat hen Siberisch. Onze theore tische dief zou zich hieromtrent natuurlijk goed op de hoogte moeten stellen. Ook zou hij precies moeten weten waar het doek zich bevindt om her steld te worden en als hij bij zijn onderzoek een oogje waagde aan het slot van de deur van de werkkamer, zou hij naar mijn stellige idee niet veel moeite hebben met de rest. Het ligt voor de hand, dat de inbreker een geroutineerd werkman zou moeten zijn met een behoorlijke dosis koelhioe digheid. Een beginneling zou zoiets niet kunnen opknappen „Ik kan niet inzien dat hij nog iets op te knap pen zou hebben! Zodra de Rubens in het ateliei is gebracht, ontstaat voor Cardigan de volle eigen dom. Hij behoeft maar naar binnen te stappei en zijn schilderij in ontvangst te nemen „Denk toch eens na, beste jongen. Hoeveel men sen zouden hem dan niet met de vinger nawijze en beweren, dat die beschadiging toch wei buiter gewoon gelukkig voor de blote eigenaar was gr komen? Dat moet natuurlijk worden vermeder Neen, ons academische geval wordt juist zo inte ressant, omdat de dief zich niet vergrijpt aan hr bezit van het Rijksmuseum, maar aan de vollt eigendom van mijn cliënt." „Accoorddat zou natuurlijk de zaak gehee' eranderen. Maar over één punt ben je wel hee gemakkelijk heengegleden. Waar moet je dief it 's hemelsnaam een psychopaat vandaan halen met een complex voor .het vernielen van oude mees ters? Als regel lopen dergelijke zielszieken niet met hun plannen te koop en je inbreker kan moeilijk een advertentie in de krant zetten. Dit is punt één, maar ik heb nog een andere bedenking tegen jé opzet. De afspraak was, dat het schilderij niet zou mogen worden beschadigdalthans niet ernstig. Ik denk niet dat jouw krankzinnige daarmee re kening zou houden bij zijn operatie." Strakey leunde achterover in zijn stoel en nam zijn gastheer een beetje medelijdend op. „Maar, beste jongen, gebruik je hersens dan toch! In een dergelijk plan zou je toch geen gek willen mengen! Neen, ik maak me sterk, dat hier in Holland zeker wel een aan lager wal geraakte toneelspeler te vinden zal zijn, die voor een flink bedrag bereid zou wezen een complex op overtui gende wijze te simuleren. Met een beetje vooroe fening zou die van zo'n rol iets heel aannemelijks kunnen maken. Neen, je bezwaren moet ik be slist afwijznOok dat over de beschadiging!" Strakey nam uit zijn portefeuille een foto ter groot te van een prentbriefkaart. „Kijk, hier heb je een reproductie van de Rubens." Hij legde de foto voor de Hollander neer. Met een briefopener in de vorm van een Toledo-stilet kraste hij voorzich tig twee lijnen over de voorstelling en ging toen weer zitten. Hij maakte een achteloos handgebaar en zei: „Dat zou een behoorlijke restauratie nood zakelijk maken, maar één, die met een klein beet je zorg onzichtbaar is uit te voeren." Weer bleef het enige tijd stil in de kamer. Stra key steunde het hoofd tegen de rugleuning van zijn ;toeI, met een onverschilligheid alsof hij de zuiver icademische beschouwing als afgelopen beschouw- le. Zijn vriend bezag aandachtig het verloop der rroeven op de foto. „Je hebt blijkbaar voor ieder gat een passende pijker. Strakey," zei de Amsterdammer vriendelijk, inderdaad, zoals jij de zaak voorstelt, zou er >en goede kans van slagen zijn voor een onder- lemende dief. Maar nu iets anders. Stel voor, dat ie inbreker met het schilderij veilig uit het mu- -leum wegkomt. Wat doet hij dan? Hoe raakt hij net ding tegen een goede prijs kwijt? Want je kunt er zeker van zijn, dat de kunsthandel het met geen >ook zal aanraken, nadat de kranten over de ge- ïele wereld hebben rondgebazuind, dat er een Ru bens gestolen is." (Wordt vervolgd). Het kapittel van de Nederlandse Commanderije van de orde van het Heilig Graf van Jeruzalem bood zaterdagmiddag j.l. aan zijn groot-prior, zijne em. Bernard kardinaal Alfrink zijn gelukwensen aan. Op de foto van links naar rechts: prof. G. H. L. Zeegers, secretaris; P. J. Spoorenberg, kanselier: zijne exc. mr. dr. L. N. Deckers, landscommandore; zijne eminentie, mgr. A. G. Smit, conseiller; oud- notaris F. Weve, ceremoniarius; H. Kemna, adj. secretaris en ir. Smits van Waesberghe, thesaurier. (Advertentie) L UTRECHT, 7 maart Het verbonds- bestuur van de K.A.B. heeft verklaard, dat de staking in de bouwvakken het algemeen belang ernstig schaadt en uitermate gevaarlijk moet worden ge noemd voor de nationale economie. De bouwvakpatroons hebben, volgens do KAB, geen enkele bereidheid getoond, het conflict te voorkomen, ook niet toen de regering een laatste poging tot bemiddeling heeft ondernomen. Zij laden daardoor een enorme verant woordelijkheid op hun schouders. De KAB vraagt zich af, hoe een betrek kelijk kleine groep een dergelijke hou ding kan aannemen en niemand in staat is deze groep een halt toe te roepen. De stakende bouwvakarbeiders, zo zei men ons van de zijde van de KAB, weten zich niet alleen gesteund door hun bonden, maar ook door de drie grote vakcentralen, de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbe middelaars. De heer C. van Nierop, bestuurslid van het Christelijk Nationaal Vakver bond, heeft de werknemers het kind van de rekening genoemd in het hui dige conflict in het bouwbedrijf. De werkgeversorganisaties zijn hier, vol gens het CNV, in alle opzichten fout. Zij vechten hun geschil met de rege ring uit op de ruggen van de werkne mers, terwijl de regering hen beter behandelt dan de andere bedrijfstak ken. Het verwijt, dat de vakbonden hun leden niet in de hand zouden hebben geldt nu, maar do heer Van Nierop meent, in arsterkte mate voor de werkgeversorganisaties in het bouw bedrijf. Vaak wordt ook gezegd (zoals bij voorbeeld bij ie staking in het bus bedrijf), dat de arbeiders proberen, de regering onder druk van een conflict door de knieën te krijgen en op die manier verzet plegen tegen de over heid. Aan deze fout maken op het ogen blik, volgens het CNV, de werkgevers organisaties zich schuldig. Het hoofdbestuur van het N.V.V. ver klaarde, dat de staking een nationale ramp is waarvan de oorzaak gezocht moet worden bij de onbegrijpelijk hals starrige houding van de bouwpatroons. Zij zullen zich ook hebben te houden aan een van de belangrijkste voor schriften van de nieuwe loonpolitiek, namelijk dat een loonsverhoging niet mag worden doorberekend. In het licht van de nog steeds bestaande woning nood acht het NW de afwijzende hou ding van de bouwpatroons in strijd met het algemeen belang. „Hier is sprake van misbruik in het kader van de machtspositie die de bouwpatroons innemen." Mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzit ter van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging. zei niemand te wil len veroordelen, maar het zeer te be treuren dat geen minnelijke regeling bereikt kon worden. Een staking in het bouwbedrijf is een van de ergste din gen die ons kunnen overkomen, meent hij. Ook mr. Van Thiel heeft aange boden .zonodig alsnog aan nieuw over leg deel te nemen. De heer A. Borst FZN, voorzitter van het Verbond van Protestants-Chris telijke Werkgevers, zei ons geheel af wijzend te staan tegenover de houding van de aannemers. Hij is het eens en met de standpunten van de regering en de arbeiders en acht het onverant woordelijk het op grond van materiële eisen tot een conflict te laten komen. „Dit strijdt met mijn christelijke be ginselen", aldus de heer Borst, die te kennen gaf hiermede tevens de me ning van zijn medebestuursleden te heb ben weergegeven. De heer Borst zei bereid te blijven tot het aanwenden van alle mogelijke pogingen om alsnog tot een oplossing te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5