Soekarno ontbindt parlement V olksvertegenwoordiging wordt gereorganiseerd WYBERT TWEE BISSCHOPPEN IN DE STILLE OMGANG Italiaans eiland te huur E H Verkeer eist zes levens - B ■11»» Gebruinde Khroesjtsjev in Moskou terug De eeuw van de kolonisators in het Oosten loopt ten einde Atoomduikboot aan Noordpool Dibelius trotseert arrestatie STARFIGHTER- CONTRACT Vrije artsenkeuze voor militairen Laatste deel van de route verkort v Franse raketten gelanceerd ■ra VAN REIS DOOR ZUIDOOST-AZIË MAART 1960 GRSEP! Gebruik regelmatig 'K In Bonn getekend Gemeenschappelijk bouwbureau wordt opgericht In Port Elizabeth Nederlande.e emigran ten zien deRotterdam' Te bevragen in Procida Gezin uit Assendelft met auto tegen boom Toon in hei bad Wielerbedevaart naar Den kent de uitslagen Bosch -i Mgr. Bekkers '2 iwp, 'MÉ*.-' A t V-. v m Reünie van Betlems Koninklijke wachtkamer Burgemeester van Culemborg ridder H. Graf Bul uitgereikt Gered uit de brand DJAKARTA, 6 maart (Reuter) p esident Soekarno heeft het Indonesi- s: ie parlement bij decreet naar huls gestuurd. In een verklaring die het des betreffende decreet begeleidde zei het Indonesische staatshoofd, dat het par lement als instelling niet is opgeheven, maar dat het zo spoedig mogelijk zal worden „gereorganiseerd". Volgens ra dio Djakarta nam de president het be sluit na een bijeenkomst van het kabi net in zijn zomerpaleis te Bogor. Soe karno heerst met feitelijke dictatoriale macht sinds hij op 5 juli vorig jaar de Grondwetgevende Vergadering ontbond en de revolutionaire Constitutie van 1945 weer van kracht verklaarde. Advertentie Alleen in dozen met Wybert-beeldraerlc BERLIJN, 7 maart (UPI) Bis schop Dibelius van de Evangelische kerk heeft gisteren de communisti sche bedreiging met arrestatie getrot seerd en heeft in de overvolle Mariën- Kirche in Oost-Berlijn toch zijn preek gehouden. Hierin waarschuwde hij te gen samenwerking met de communis ten met de woorden: „Laat er geen so lidariteit met de wolven zijn". De Oost- berliinse officier van justitie heeft vo rige maand bekend gemaakt dat hij de eerste stappen had ondernomen voor een proces tegen bisschop Dibelius om dat deze ongehoorzaamheid aan het Oostduitse bewind propageert. Terwijl dit onderzoek plaats heeft kan de offi cier van justitie de arrestatie bevelen van de bisschop. Desondanks heeft Di belius gisteren zonder zich aan deze bedreiging te storen in Oost-Berlijn ge preekt. DEN HAAG, 5 maart (A.N.P. U.P.L) Minister ir. S. H. Visser van De fensie en zijn ambtgenoten van de Duit se Bondsrepublieken en van België heb ben vandaag in Bonn het protocol gete kend over de gezamenlijke aanschaf en produktie van de Lockheed F 104 G „Starfighter". Ter doorvoering van een werkelijke werkgemeenschap zal voor de bouw van de straaljagers in Koblenz een ge- meenschappelijk bouwbureau worden opgericht, waarin de drie landen per manente vertegenwoordigers zullen hebben. Verder zyn hierin vertegen woordigd de deelnemende industrieën, en de moederfabrieken van de Starfigh ter. Dit permanente bureau zal zijn aanwijzingen ontvangen van een niet- permanente raad, die uit vertegenwoor digers der drie regeringen zal worden samengesteld. Daarenboven hebben de drie regerin gen ieder een ambtenaar van hoge rang benoemd die, in samenwerking met de niet-permanente raad, in naam der drie ministers principiële beslissingen zul len treffen. Van Nederlandse zijde is dit de heer S. D. Duyverman, directeur- generaal van defensiè. De bondsrepubliek zal een deel van haar produktieprogramma in België en Nederland laten uitvoeren. De overeen komst heeft ook betrekking op de pro duktie en de aanschaffing van reserve onderdelen en gronduitrusting, alsook op verscheidene dienstverleningen, zo als opleiding van vliegers, onderhoud en verzorging. West-Duitsland onderhandelt over soortgelijke Starfighter-contracten met Italië, Griekenland en Denemarken. Politieke waarnemers in Djakarta zijn van mening dat president Soekar no de opschorting van Je bevoegd heden van het parlement zelf de wet gevende macht zal gaan uitoefenen. Hij zou daarbij worden bijgestaan door een groep van negen leden uit de kern van het kabinet dat hij vo rig jaar heeft gevormd toen hij de terugkeer tot de Grondwet van 1945 aankondigde. Het parlement heeft, aldus het de creet, getoond niet te kunnen beantwoor den aan de verwachting, dat het met de regering samenwerkt in de geest van de Grondwet van 1915, de geleide democratie en het politieke manifest van de president van 17 augustus 1959. De oorzaak hiervan lag voornamelijk in de structuur van de volksvertegenwoor diging. „Deze toestand mag niet voort duren, omdat hij de eenheid van de staat, het vaderland en het volk in ge vaar brengt en omdat het bereiken van een rechtvaardige, welvarende maat- schppij kan worden vertraagd", aldus het decreet. Om deze reden had presi dent Soekarno besloten „de taak en de positie van de huidige leden van het parlement op te schorten" en deze instelling zo spoedig mogelijk te reor ganiseren. Premier Djuanda, vice-premier Lei- mena en de minister voor nationale veiligheid en opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Nasution, over handigde later aan de voorzitter van het parlement, Sartono, een brief van de president, waarin deze zijn besluit mee deelde. Het huidige parlement was de eerste Indonesische volksvertegenwoordiging die geheel uit gekozen leden bestond. Het werd gekozen in 1955 en telde 258 leden. De voornaamse fracties waren de gematigde Mohammedaanse partij Masjumi met zestig zetels, de Nationale partij met 58 zetels, de orthodoxe Nah- datul Ulama met 47 zetels en de com munisten met 32 afgevaardigden. Veel van de macht van het parlement had de president al aan zich getrokken, maar de begroting moest nog Joor de volksver tegenwoordiging worden goedgekeurd. De nieuwe begroting, opgesteld door premier Djuanda, heeft vrijwel in alle fracties kritiek ontmoet. ROTTERDAM. 5 maart De Holland- Amerika Lijn ontving van de heer A. C. Houwniet, een Nederlandse emigrant in de Zuid-Afrikaanse stad Port Eli zabeth, het verzoek om het s.s. „Rot terdam" tijdens zijn vier continenten- reis de Algoabaai te laten invaren om Port Elizabeth op korte afstand te pas seren. De Nederlandse kolonie aldaar zou zodoende in de gelegenheid zijn het nieuwe schip te bewonderen. De directie van de rederij vond dit zo'n aardige gedachte, dat besloten werd aan het verzoek gevolg te geven. Zaterdagmiddag is de „Rotterdam" op haar route Kaapstad-Durban de baai ingevaren langs de Zuidafrikaanse ha ven. Ter gelegenheid van deze gebeurte nis heeft de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum, aan de burgemeesters en wethouders van Port Elizabeth een begroeting gericht welke tijdens het voorbijvaren is overgeseind. AMSTERDAM, 7. maart Na langdurig overleg is thans zo lezen wij in „medisch contact" van 4 maart een oplossing gevonden die het mo gelijk maakt dat militairen die thuis ziek zijn en in een plaats wonen waar geen militair-geneeskundige dienst is, zich door hun eigen arts laten behan delen. De inspecteur van de militair ge neeskundige dienst heeft aan de leden van de Landelijke Huisartsenvereni ging de voorwaarden en tarieven toe gezonden waartegen dezen zich bereid kunnen verklaren tot het verlenen van hulp aan militairen die recht hebben op geneeskundige behandeling vanwe ge het rijk. Tot nu toe was de situatie zo dat zgn. „contactartsen" bovenbedoelde militairen moesten behandelen. Zij waren weliswaar vrij de hulp van hun eigen arts in te roepen, doch moesten deze dan particulier betalen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 6 maart Twee bis schoppen hebben temidden van ruim 21.000 pelgrims aan de eerste Stille Omgang van dit jaar deelgenomen: mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, die aan het hoofd van 600 Rot terdammers de aloude route volgde en in de St. Nicolaaskerk een pontificale H. Mis opdroeg: en mgr. Jac. Grent MSC, apostolisch vicaris van Amboina op de Molukken, die in zijn geboorte plaats Wervershooï in West Friesland verblijft en met 750 West-Friezen naar Amsterdam trok, waar hij in „De Zaaier" een pontificale H. Mis cele- breerd. Er worden op de volgende zondagen nog meer bisschoppen verwacht. De eerste groepen deelnemers arri veerden weer te vroeg op het Spui maar de politie had in overleg met het bestuur van het gezelschap van de Stille Omgang de toegang tot de route met een hek afgesloten, dat pas om een uur werd weggehaald. De route was kleiner dan vorig jaar omdat men niet door de Taksteeg kon trekken we gens verbouwing van een huis in de Kalverstraat. Men trok nu rechtstreeks van het Rokin door de Wijde Kapelsteeg en terug door de Kalverstraat, zodat de bekende „kleine" omgang rond de plek, waar eens de Mirakelkapel stond (Van onze Romeinse correspondent) r is weer een eiland te huur of te koop in Italië: Vivara, aan de Golf van Napels tus sen Procida en Ischia. Bij goed weer ziet men aan de overkant de Vesuvius en Capri. Ongetwijfeld zijn er lelijker plekjes op aarde. Misschien vliegt op een kwade dag heel Vivara, dat is een halve morgen lava, in de lucht, maar dan zijn Procida en Ischia er ook geweest, want deze trits behoort nu eenmaal tot hetzelfde, nog werkende vulkaange- bied. Overigens lijdt noch op Procida noch op Ischia het toerisme onder deze sombere mogelijkheid. De jongste geschiedenis van Vivara is nogal gek. Fer dinand II, koning van Napels en Sicilië, kreeg het eens in zijn vorste lijk hoofd om het kroon domein Vivara ten jge- schenke te geven aan zijn trouwe onderzaten van Procida. De podesta heeft uit aller naam Zijne Ma jesteit in uitgelezen woor den pedankt, maar wist in velden noch wegen, wat zijn gemeentenaren met dit vergeten eiland je moesten doen. Men liet de zaak, zoals hij was en Vivara bleef het gebied van konijnen, vogels en hagedissen. Na de eerste wereldoorlog bood de ge meente Procida het te koop aan. Een misan- throop deed er een bod op en heeft in absolute vrijheid, eenzaamheid en stilte twintig jaren ge woond op de nog warme vulkanische grond tussen hemel en zee in gezel schap van de konijnen, de vogels, de hagedissen, van wilde olijven en mir tebomen. De zonderling vermaakte al zijn bezit tingen, waaronder Vivara, aan het Burgergasthuis van Procida. Dat was in 1940. Eerst waren de re genten blij met het nieuw verworven 4000 vierkante meter grote landbezit, maar spoedig bleek, dat de cultivering van de grond meer geld kostte, dan zij ooit op zou bren- gen. Zo kwam Vivara in 1947 weer onder de ha mer. Twee jaar lang heeft een nieuwe huurder het moeten aanzien, hoe de weerbarstige grond zijn vruchtbomenaanplant ruï neerde, zijn bonen, erw ten, aardbeien en fram bozen langzaam om bracht. Wijs is hij, die zich verstandig schikt naar zijn lot, zei de man en hij keerde voor immer terug naar de vaste wal. Het Burgergasthuis raak te Vivara niet meer kwijt, zelfs niet voor een huur prijs lager dan die voor een kamer in Rome. et eiland lag verla ten onder de zuide lijke zon en nie mand kwam er meer, na dat vrijbuitende jagers er alles weggepaft hadden, wat maar voor hun dub belloops geweer kwam. Tot de Cassa del Mezzo- giorno, het fonds voor de ontwikkeling van Zuid- Italië, Vivara onder han den nam: er werd een groot waterreservoir ge bouwd en er werden irri- gatiewerken aangelegd. Vivara verdient echter onder de mislukkingen der Cassa te worden ge rangschikt: de wachter, die tegenwoordig op het eiland woont, kan niet tegenstaande de irrigatie ternauwernood de kost voor vrouw en kinderen bij elkander boeren. Een boot schiet er voor hem niet op over en wanneer hij van zijn eiland wil, blaast hij, als eens de ge zellen van de zeegod Neptunus, op een grote schelp om Procida te waarschuwen. De beheer ders van het Ospedale Civile zullen de dag ze genen, waarop zij verlost worden van Vivara en van hun zetbaas aldaar, die nooit iets anders dan klachten heeft over de mislukte patatenoogst, de verbrande bonen, de ver pieterde druiven. Nu gaan er geruchten, dat ex-dictator Perron uit Argentinië Vivara zou willen kopen, of een in dustrieel uit Bologna, die er een hotel zou willen bouwen, of een Zwitserse maatschappij, die in toe ristendorpen doet. Handel is handel: wie weet, wel ke slimmerd deze anime rende berichten de we reld in stuurt. Maar voor alsnog staat bij het aan- legsteigertje van Vivara het verbleekte bord: „Privé eigendom. Verbo den toegang" en daaron der vers geschilderd: .„Te huur of te koop". niet geheel werd afgelegd. Overigens behoort deze kleine rondgang niet tot de eigenlijke route, die nauwkeurig de weg volgt van de processie eertijds; het laatste gedeelte werd in later tij den bijgevoegd. Bovendien verliep door deze noodmaatregel de Stille Omgang vlotter dan ooit, omdat de bekende drie rijen pelgrims in de Kalverstraat nu tot twee beperkt werden. Het be stuur overweegt zelfs de mogelijkheid om deze gewijzigde route te handha ven. De deelnemers kwamen voorname lijk uit de provinciën Drente, Overijssel (Twente en Kampen), Gelderland (Arn hem en Nijmegen) Noord Brabant (vooral Eindhoven), Zeeland, Noord en Zuid-Holland. Onder hen waren ook enige te voet, zoals Corn. Rood met vijf metgezellen uit Weere (West Fries land) een afstand van 60 km, die hij nu al voor de 23ste keer in 12 uur tijds had afgelegd. Er waren 17 extra treinen ingelegd en bijna 300 autobus sen. Alles is vlot verlopen. AMSTERDAM, 7 maart Ook dit weekeinde heeft het verkeer weer men senlevens geeist, zes in totaal. Op de rijksweg in Geleen reed zaterdagmid dag een auto door onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom. De 43- jarige bestuurder, P. J. Keirsgieter uit Assendelft, was op slag dood. Zijn echtgenote, die naast hem zat, liep een schedelbasisfractuur op. Zij werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht, even- als de vijftien-jarige zoon Hans, die ernstig aan het hoofd was gewond. De elfjarige Drik Klein, die ook in de wa gen zat, werd niet ernstig gewond. Zondagavond is op een smalle en slecht verlichte weg in Middelbeers (N. Br.) de tachtigjarige M. van Kol lenburg op ongeveer honderd meter van zijn woning aangereden en op slag gedood. Hij werd gegrepen door een hem achteroprijdende personenwa gen, bestuurd door een veearts. De chauffeur verklaarde te hebben gedimd voor een uit de tegenovergestelde rich ting komende fietser en bij het slechte licht de oude man, die rechts van de weg liep, niet te hebben opgemerkt. De 47-jarige H. J. Roeloffzen uit Apeldoorn word zaterdagmorgen op een kruispunt in de Laan van Kerscho- ten aangereden door een vrachtauto, die van rechts kwam. De man kwam zo ongelukkig met zijn hoofd tegen een trottoirband terecht dat hij ter plaat se overleed. Toen de 81-jarige H. van Mourik uit Barneveld gisteravond per fiets de sta tionsweg te Barneveld overstak, greep een personenauto uit Nijkerk hem. De chauffeur trachtte nog de fietser te ontwijken, maar dit gelukte niet meer. Het slachtoffer overleed in het zieken huis te Amersfoort. De 58-jarige H. W. C. Battes is zon dagmorgen, toen hij bij de halte Loos- duinsekade in Den Haag uit een rij dende tram van lijn 11 stapte, geval len en tussen de motorwagen en de aanhangv/agen terechtgekomen. Hij was o). slag dood. In de Ursulakliniek in Wassenaar is zaterdag overleden de tachtigjarige Hagenaar P. Poot, die 20 februari ernstig werd gewond, toen hij bij het Westeinde tegen een wagen van lijn 2 aanliep. Dat een bisschop op velerlei gebied geïnformeerd dient te zijn bleek zon dagmiddag op de Parade te Den Bosch toen de bisschop-coadjutor mgr. Bek kers bij de jaarlijkse zegening van de fietsen van de Brabantse wielrenners blyk gaf, uitstekend op de hoogte te zijn van de resultaten die in het afge lopen seizoen geboekt waren. Ze waren ten getale van verscheide ne honderden naar Den Bosch geko men om aan het begin van het nieu we seizoen de voorspraak van de Zoe te Lieve Vrouw in te roepen en om hun karretjes door de bisschop te la ten zegenen. Daarvóór had de dioce saan adviseur van de N.K.S., rector Michielsen voor hen in de kathedrale basiliek van St. Jan een H. Mis opge dragen en brachten ze een bezoek aan het wonderbeeld van de Zoete Lieve Vrouw waar aalmoezenier van den Heuvel in een korte toespraak erop wees dat de course die ze op deze dag gereden hebben eigenlijk de beiang- rykste van het hele seizoen is, omdat die niet alleen voor dit ene seizoen maar voor hun hele leven van belang is. Op de Parade stelden de renners zich in carré op rond de coadjutor en de andere priesters. Mgr. Bekkers had met genoegen kennis genomen van de prachtige resultaten die vorig jaar ge boekt konden worden. Dat mag geen reden zijn tot zelfgenoegzaamheid, zo sprak hü, maar wel tot dankbaarheid en tot een oprecht gebed om de kracht om het dit jaar nog weer beter te doen. Mgr. Bekkers zegende daarop de fietsen, waardoor de wielrenners hem dankten door onder een „Hoera voor de bisschop!" hun fietsen als een erehaag boven de hoofden te hef- f0Tenslotte werd ook mgr. Mutsaerts niet vergeten: muzikaal begeleid door de Bossche K.A.B.-harmonie defileer den de renners op de fiets langs het bisschoppeiyk paleis waar ze door de bisschop hartelijk toegewuifd werden In het Bossche veemarkt-restaurant werd tenslotte de inwendige mens ver sterkt en hebben de wielrenners kun- men genieten van enkele films van de wereldkampioenschappen. iimiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiHniiiiiiimiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiii" y ,v'i4 r .'"V-V-*. iiyé "Hf .<1 .-«VV fe.y,# li;.' oals reeds gemeld, zal Toon Her mans binnenkort starten met zijn nieuwe „One Man Show 1960". Daar moet natuurlijk een beetje reklame voor gemaakt worden; dat weet Toon wel; hij kent het vak. Daarom is het niet onbegrijpelijk, dat onze artist zich laat fotograferen in een niet alledaagse situatie (althans niet om gefotografeerd te worden), namelijk in het bad. Het heet dan, dat Toon in het bad druk bezig is met repeteren, waarbij hij de handdouche als microfoon gebruikt. Maar houdt u in het bad ook uw polshorloge om? Ijna honderd „Betleins" waren dit weekeinde aanwezig in het landelijke Jisp, een knus dorpje in Noord-Holland. De dragers van de ze naam kwamen uit alle oorden van het land naar „De Bonton Os" in Jisp om een gezellig familie-reünie te houden. Ook Henry Betlem en zijn vrouw waren er, de Zuidafrikaanse tak, die helemaal per auto de reis naar Jisp had ondernomen, 18.000 ki lometer, relsduur: twee maanden. Of de familiebanden ook hecht zijn! Vroe ger beweerde men dat de Betlems af stamden van de Hugenoten en de meest fantastische betekenissen wer den aan de naam Betlem toebedeeld. Maar zeker weet men thans alleen, dat de oudste Betlem geboren is in 1503 en wel In Jisp. Ds. Betlem uit Amerika heeft verstek laten gaan, zondag, maar de reformatorische Bet lems gingen rustig kerken bij een be dienaar des Woords die hun aanstond en dé „Roomse" tak was welkom in de kerk van pastoor Visser. Maar na de kerkdiensten was men weer één in de herberg èn in het prachtige stad huis, dat Leeghwater nog heeft ge bouwd. In dit stadhuis heelt het kunstzinnige gedeelte der Betlems een expositie ingericht, welke tentoonstel ling het aanzien ten volle waard was. Heel veel historische voorwerpen na tuurlijk, waaronder de walvisbalein door Cornells Florisz Betlem uiterst artistiek bewerkt in 1640. Vele Betlems beoefenden, net als andere Zaankan- ters, de walvisvaart op Groenland. Er waren schilders, goochelaars en revue- artisten, die allemaal op deze reünie hun steentje bijdroegen. Een gezelli ge en veelzijdige familie dus. „We doen het ieder jaar over," zei mon ter de 90-jarige Cornells Betlem, „het wemelt van de Cornelissen, dat mag ik wel!" De bjjna negentig jaar oude ko- ninkiyke wachtkamer van het Station Staatsspoor in Den Haag is vanmorgen voor een ogenblik in zyn sluimer gestoord, toen presi dent Prado van 'Peru en zijn echtgeno te met. de koninkiyke trein arriveer den. Het is nu al zes jaar geleden, dat de vertrekken werden gebruikt na- meiyk bij het staatsbezoek, dat wylen koning Haakon van Noorwegen in augustus 1954 aan ons land bracht. In vroeger dagen, toen de koninkiyke familie moer per trein reisde dan te genwoordig, bleven de deuren van de wachtkamer niet zo lang gesloten. Om dat de salon, de anti-chambre, de toi letkamer en de vestibule zo weinig worden benut, is het noodzakelijk, dat voor iedere aankomst van hoge gasten op het station Staatsspoor de wacht kamer een extra schoonmaakbeurt krügt. vyfentachtig man-uren waren nodig om de vertrekken opnieuw in gereedheid te brengen voor de ont vangst van de Peruviaanse president en zyn gevolg, die er ongeveer tien minuten in hebben vertoefd. Onder toezicht van stationschef A. B. Jenken, is er de afgelopen week hard geboend, gestoft en gerepareerd. Zaterdag hebben wy met stationschef Jenken, die vorige week donderdag onderscheiden is met de orde van Verdienste, de wachtkamer bezich tigd. Hy vertelde ons, dat er in negen tig jaar weinig is veranderd. De gas- kousjes van de lichtkronen in de ont vangstsalon hebben plaats moeten maken voor elektrische lampjes en enige jaren geleden heeft men naast de toiletkamer een wastafel met stro- iiiiimiiniiiiniiiiiiiimiiMiiiiimniuimiiiüuiimniiimiiiiiiiiHiiimiimiiiiiiiiimiüiiiiHmiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiii Na de atoomduikboten „Nautilus" in 7958 en „Skate" in 1959 is ook de atoomonderzeeër„Sargo" van de Amerikaanse marine erin geslaagd een tocht over de Noordpool te maken. Op de foto is de „Sargo" juist door het ysdek aan de Noord pool heengebroken. (Van onze correspondent) CULEMBORG, 5 maart Burge meester H. A. J. M. v. Konmgsbrug- gen die pas uit Het ziekenhuis is ont slagen heeft vanmiddag de bul ontvan gen, behorende bij de onderscheiding van riduer in de orde van het II. Graf van Jeruzalem. De Landscommandore voor Neder land van deze Orde, oud-minister en oud-staatsraad mr. dr. L. N. Deckers had reeds eerder bekend gemaakt dat Z. E. Nicolaas kardinaal Canali, grootmeester van de orde o.m. ook de heer Van Konir.gsbruggen tot ridder had benoemd. De Landscommandore die o.m. was vergezeld door prof. G. H. L. Zeegers als ridder van de orde en mgr. A. G. Smit, pastoor van Soestdyk als raad gevend lid, overhandigde de bul aan de burgemeester in zijn ambtswoning. Ook pastoor D. van Erp OESA was bii deze plechtigheid tegenwoordig. Mr Deckers feliciteerde de nieuwe ridder met de eervolle benoeming. Namens de St. Barbaraparochie com plimenteerde de pastoor van Culem borg. PARUS, 7 maart (A.F.P.) In Co- lomb B -char in zuid-Algerye zijn za terdag ï.wee Franse raketten van het type „Veronique" gelanceerd. Zij be reikten een hoogte van bijna tweehon derd kilometer. Zy zyn bestemd voor het onderzoeken van de hogere lucht lagen. Zij hebben een lengte van 7Vi meter. Binnen enkele dagen wordt de huidige reeks proeven beëindigd. In juni gaat men verder. In maart van het vorige jaar waren reeds proeven met de „Véronique" gedaan. Wm rijdagavond brak in een huis aan de Utrechtsedwars straat te Amsterdam een felle brand uit - zoals reeds in een deel van onze vorige editie gemeld ontstaan door een omgevallen petro leumkachel. De moeder wierp een van haar twee kin deren uit het raam naar buiten, waar het door toeschou wers werd opge vangen, en bracht haar oudste zoon mee naar buiten. Haar gezicht ver brandde, doch de kinderen mankeerden niets. Hier ziet men de twee kinderen nog nauwelijks bekomen van de schrik. De bovenste foto laat de salon van de koninklijke trein zien, de onderste biedt een blik in de werkkamer. mend water aangebracht, waardoor de oude in Louis Seize-stijl uitgevoer de waskast en de lampetkan overbodig werden. Gedurende vyf dagen heet1 er in de wachtkamer een gashaard ge' brand, zodat vanmorgen de tempera tuur in de hoge vertrekken behaaglU14 was. Nadat de koninkiyke trein vanmor gen was gearriveerd konden de hog® gasten direct uit het salonrytuig op of- loper stappen, die over het perroi naar de ingang van de wachtkamer was uitgerold. Aan een rode vlag,. °v het perron kon de machinist ziem waar hü de trein moest stoppen on de ingang van het salonrytuig precie» voor de uitgerolde loper te krygen. D. twee salonrytuigen en het bagageru tuig, die de directie van de Nedei landse Spoorwegen enige jaren geW den aan de koninkiyke familie aan bood, zyn van buiten niet te. onder scheiden van normale D-rijtuigen dragen geen emblemen of wapens, f de trein bevinden zich onder meer ee» ontvangstsalon en een werkkam voor de Koningin, een zit-slaapcop voor prins Bernhard en een slaap coupé voor de prinsessen. MOSKOU, 7 maart (Reuter, A.F.P.) Premier Khroesjtsjev van ile Sovjet- Unie is zaterdagmiddag in Moskou te ruggekeerd van zijn reis door zuidoost- Azië. De Russische leider zag er ge bruind en gezond uit en verkeerde, in een vrolijke bui. Het bezoek aan Indië is volgens Khroesjtsjev zeer vruchtbaar voor de Indisch-Russische betrekkingen geweest. Indonesië zou de „Tuin van Eden" moeten worden genoemd. De Russische hulp wordt in dit land enorm gewaardeerd door het volk. In Birma treedt het prestige, dat de Sovjet-Unie daar geniet, duidelijk aan de dag en in Afghanistan werd de Russische delega tie begroet als „oude vrienden", aldus Khroesjtsjev. Na de ontvangst op het vliegveld reed Khroesjtsjev naar het Lenin- stadion, waar de Sovjet-leider in een rede, die per radio en televisie werd uitgezonden, onder meer verklaarde, dat de volkeren in het Oosten uit eigen ervaring kunnen zien, dat „de Sovjet-Unie hen zal helden hun le vensomstandigheden, economie en cul tuur op een hoger peil te brengen". De eeuw van de kolonisators in het Oosten en Latijns-Amerika loopt ten einde, aldus Khroesjtsjev. Khroesjtsjev drong er bij het Westen op aan niets te doen wat internationale verwikkelingen zou kunnen geven waar door de topconferentie in gevaar %o0 komen. Hij was hoopvol gestemd te aanzien van de komende tópbesprek''1 gen. De Sovjet-Unie doet alles om ee' gunstige sfeer voor het overleg tuss® Oost en West te scheppen, aldus premier. Het onafhankelijke Britse zondag® blad „The Observer" heeft gisteren een artikel over Khroesjtsjevs Indon.j, sische reis uitdrukking gegeven aan zu mening, dat enkele van de voornaams redenen hiervan zijn geweest het n» verzekeren van de Russische invloed sife Zuidoost-Azlë. Khroesjtsjevs bezoek aan Indoné heeft een aantal vraagtekens achterp laten, aldus de „Observer". „Ro°e Peking uitte zich zeer koel over de Russische rooftocht in het Verre Oos1 en China zal wel even argwanend sta tegenover de Russische economise^ aanbiedingen". „Khroesjtsjev heeft et ter niet verklaard op welke wijze t Russische hulp, die terugbetaald worden en op nogal straffe voorW&" t den wordt gegeven, voordeliger mju zijn dan de Amerikaanse, die dik om niet wordt gegeven", aldus U Observer". „The New York Her8., Tribune" schrijft naar aanleiding v,^t Khroesjtsjevs Indonesische reis. r„i- „hoe lang de schaduw die de Sov'j Unie op de wereld werpt, ook mag ZJJ die van China nog scherper en donk der is. Indië, Birma en Indonesië ne j bt.i alle reden om zich over Tsjoe-en-P^ bezorgd te maken. Khroesjtsjev de weinig om deze zorgen te verm® ren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6