KLM gaat niet volledig op „straalvloot over Rotterdam wordt nu ook met Hamburg verbonden NA 35 UUR BEVRIJD NU 29 Verdediging Nw-Guinea baart Nederland zorgen NAVO meent: schildeerder versterken dan verzwakken Evenwicht nog niet bereikt Bal in Stockholm voor prinsen en prinsessen Bevordering van emigratie van boeren naar Peru Chefarine 4 TL maastrichts Produktie Willem Barendsz aan Unilever verkocht I OP DRIFT I 9 Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk DC-8 en Electra worden ingezet Jaaromzet van f 500 miljoen U Vrijstelling van noodwachtplicht Prijs bleef onveranderd V B WOENSDAG 9 MAART 1960 mü'A produkt :P- at Minister Visser in Eerste Kamer Op zaterdag 12 maart a.s. Nederlands-Peruviaanse verklaring „Structuur'-boodschap van het Episcopaat De tekst van de brief aan de organisaties Bij dienstneming in Nationale Reserve dc meest gewilde f 8.25 Nieuw-Guinea Misverstanden over uitlatingen van staatssecretaris Bot door W. H. VAN EEMLANDT j Amerikaanse bataljons naar West-Duitsland Uitgerust met projectielen van het type Lacrosse A (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 maart De eerste van de twaalf DC-8 straalvliegtuigen, die de KLM heeft aangekocht, de ,.Dr. Albert Plesman", wordt de volgende week op Schiphol verwacht. Het toestel zal half april worden ingezet op de lijn dienst Amsterdam-New York. De KLM is hierdoor de eerste luchtvaartmaat schappij, die met een DC-8 op de Noordatlantische route zal verschijnen. Begonnen zal worden met één straal- vlueht per week, maar de frequentie zal geleidelijk worden opgevoerd tot eenmaal per dag. Dit heeft ir. I. A. Aler, president-directeur van de KLM, vanmiddag medegedeeld tijdens een persconferentie. De DC-8 zal behalve op de lijn Am sterdam-New York eveneens gaan vlie gen respectievelijk per half juni op de dienst naar Montreal in Canada, in juli op de route Mexico City via Mont real en Houston en van begin oktober af op de lijnen naar Tokio en Sydney. De Super-Constellations, die nu naar het Nabije Oosten gaan zullen per één april van dit jaar vervangen worden door Lockheed Electra's. De laatste toestellen zullen ook op de diensten naar het Verre Oosten, namelijk naar Singapore, Saigon en Bangkok, worden ingezet. Door de invoering van de DC-8 straalvliegtuigen en de Lockheed Elec tra's zal de KLM-vloot dit jaar per dag een afstand kunnen afleggen, die gelijk is aan vijf maal de aardomtrek, dit is eenmaal meer dan in 1957. Ir. Aler meent, dat de invoering van straal vliegtuigen niet ten. koste hoeft te gaan van de vliegtuigen met schroefaandrij- ving. Een klein tariefsverschil voor vluchten met straal- en schroefvliegtui- Advertentie gen zal volgens hem het goede gevolg hebben, dat de ..conventionele toestel len" in trek zullen blijven. Hij ver wacht niet, dat de KLM helemaal op de jet-vloot zal overscha°kelen, omdat de zuigvliegtuigen de eerstkomende jaren nog rendabel genoeg zullen zijn. Nieuwe lijn naar Monrovia Onze nationale luchtvaartmaatschap pij heeft plannen om, na verkregen toestemming van de betrokken rege ringen, een nieuwe lijndienst te openen langs de westkust van Afrika, lopen de van Amsterdam - Frankfurt - Casa blanca - Conakry naar Monrovia. Bo vendien zal met ingang van 14 juli de lijn Amsterdam Tripoli eenmaal per week naar Benghazi worden doorge trokken. Op verschillende diensten in Europa zal de frequentie belangrijk worden uitgebreid. Op een groot aantal routes zullen nieuwere vliegtuigtypes de oude re vervangen. Voorts zullen ter bevor dering van het nabuur-verkeer de lo kale diensten op Duitsland worden op gevoerd, zodat vrijwel alle diensten da gelijks volgens dezelfde dienstregeling zullen worden gevlogen. In de zomer zal Rotterdam een tweede KLM-luchtverbinding krijgen, doordat de Amsterdam - Hamburg dienst op werkdagen ook naar deze stad gaat. „Onze verwachtingen ten aanzien van Rotterdam zijn niet be schaamd geworden", aldus ir. Aler. die voorts mededeelde, dat de dienst op Londen via Rotterdam, waarop het vervoer veelbelovend is, van 1 april af ook nog een dagelijkse dienst en vein 1 juni af een tweede dage lijkse dienst krijgt. Ten aanzien van het toeristenverkeer merkte de president-directeur op, dat over de gehele wereld Nederland aan geprezen moet worden als een „must", een land, dat de toeristen zeker niet mogen overslaan. Wil men ons land aantrekkelijk ma ken voor het houden van congressen, dan moet er een congresgebouw ko men. De KLM is bereid hiervoor een financiële bijdrage te leveren, aldus ir. Aler. Het vorig jaar heeft de KLM een to taalomzet bereikt van f 500 miljoen en als de tekenen niet bedriegen is de maatschappij nu op weg naar de ƒ600 miljoen. Er wordt een „fikse maar niet overdreven expansie" verwacht. -«Vi Bij graafwerk op de bodem van een zeven meter diepe put te Creysse dicht bij Bergerac in de Franse landstreek Dor- dogne is de arbeider Pierre Boubet door een instorting ingesloten geraakt. Pas na 35 uur zwoegen kon de brandweer van Bergerac hem uit zijn benarde positie bevrijden. De man bleek na zijn redding uitgeput maar volkomen ongedeerd. (Van een Scandinavische correspondent) STOCKHOLM, 9 maart Koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden geven op zaterdag 1? maart a.s. in het koninklijk paleis van Stock holm een groot bal. waaraan zal wor den deelgenomen door bijna alle jeug dige prinsen en prinsessen van Euro pa. Uit het buitenland komen negentien vorstelijkeS gasten, terwijl het Zweedse koningshuis zelf Is vertegenwoordigd door de vier prinsessen Margaretha, Birgitta, Desirée en Christina, kleinkin deren van koning Gustav Adolf. In to taal vertegenwoordigen de 23 gasten niet minder dan 12 vorstenhuizen, waarvan 6 regerende en evenveel ont- DEN HAAG, 8 maart De minis ters van Buitenlandse Zaken van Pe ru en Nederland, dr. Raul Porras Barrenechea en mr. J.-M. A. H. Luns, hebben vandaag in het minis terie van Buitenlandse Zaken een ver klaring geparafeerd, waarin zij zeggen dat zij ter gelegenheid van het offi ciële bezoek aan 's-Gravenhage van president Manuel Prado de hechtheid van de vriendschapsbanden hebben onderstreept, welke hun respectieve regeringen en volkeren verbinden. Zij hechten grote waarde aan de resul taten van de belangrijke economische missie, welke Peru onlangs heeft be zocht. De ministers vertrouwen, zo wordt in de verklaring gezegd, dat de intensive ring van deze contacten de indienststel- iing van Nederlandse technische kennis en kapitaal zal bevorderen en dat zij, in het belang van beide landen, de belang stelling voor Peru, welke intellectuele en economische kringen in Nederland Utrecht, 9 maart Zoals wij reeds hebben bericht heeft de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, namens het gehele Nederlandse episcopaat de katholieke sociale organisaties een schriftelijke uitnodiging gezonden voor een vergadering in Utrecht maandag ochtend om de meningen der bisschop pen kenbaar te maken inzake de oude kwestie der bedrijfsbonden van een of meer vakcentrales alsmede de verhou ding vak- en standsorganisaties. De letterlijke tekst van deze brief luidt: „Sedert vele jaren reeds heeft de kwestie van de bedrijfsbonden en in verband daarmede ook het vraagstuk van een of meer vakcentrales uw vol le belangstelling gehad. Ook de verhou ding stands- en vakorganisaties is daarbij aan de orde gesteld, terwijl aan de Nederlandse bisschoppen meer malen gevraagd is in deze contro verse een uitspraak te willen doen. Na langdurige studie en rijp beraad hebben de bisschoppen besloten hun mening terzake te formuleren en aan u kenbaar te maken. Wij stellen het op prijs deze bood schap van het gehele episcopaat per soonlijk mee te delen aan de bestu ren van de katholieke sociale orga nisaties, die bij deze kwestie direct betrokken zijn of die hun inzichten en wensen terzake in de afgelopen jaren aan het episcopaat hebben kenbaar gemaakt. Wij nodigen daarom uw be stuur uit met een of twee vertegen woordigers aanwezig te willen zijn in Esplanade te Utrecht op maandag 14 maart om 10.30 uu"r De brief is ondertekend door kardi naal Alfrink en gedateerd op 4 maart. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 maart Het ziet er naar uit dat dienstplichtigen zonder mo- bilisatiebestemming in de toekomst tot de Nationale. Reserve zullen kunnen toe treden waarbij zü worden ontheven van de noodwachtplicht. Volgens een mededeling van staatssecretaris Cal- meyer in de Eerste Kamer zijn de be sprekingen over deze kwestie nog niet geheel afgerond maar is over het prin cipe toch reeds overeenstemming be reikt. Tijdens het defensiedebat in de Se naat had de heer Algra (AR) over de Nationale Reserve gesproken. Hij had daarbij met genoegen geconstateerd dat deze vrijwillige eenheden in de nieuwe opzet een eerlijke kans schijnen te krij gen. Hoe nuttig deze vrijwilligers voor al door hun kennis van de omgeving van hun woonplaats kunnen zijn, was volgens hem bewezen bij een onlangs gehouden oefening in de noordelijke provincies. reeds aan de dag leggen, zal vergroten. De ministers hebben besloten een zorgvuldige studie te maken van de mogelijkheid van een georganiseerde emigratie van Nederlandse zelfstandi ge boeren naar Peru, waaraan de Peru viaanse, regering alle nodige faciliteiten zal verlenen. De ministers hebben volgens de ver klaring het nieuwe perspectief onder zocht, dat de schepping van de Euro pese gemeenschappelijke markt voor Latijns-Amerika in het algemeen en voor Peru in het bijzonder opent en zij waren het erover eens, dat deze de handel tussen beide landen zal doen toenemen in plaats van verminderen. Zij hebben bovendien de wijze bestu deerd, waarop de belegging van kapi taal, de technische hulp en het nauwer aanhalen van de betrekkingen van al lerlei aard, de samenwerking tussen Nederland en Peru kunnen bevorderen tot wederzijds voordeel. De ministers zijn zich in dit verband bewust van de bijzondere positie van het koninkrijk der Nederlanden met betrekking tot Latijns-Amerika, gezien het feit, dat twee der rijksdelen, te we ten Suriname en de Nederlandse An tillen, nauw betrokken zijn bij de ont wikkeling van dit deel der wereld. Deze nauwe band impliceert een bijzondere samenwerking tussen het koninkrijk en de Latijns-Amerikaanse landen en de regionale organisaties van dat con tinent, aldus de verklaring van de mi nisters. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI Elk tabiet Chelarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Een der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. De vier middelen teza men werken nög beter en doen werkelijk wonderen. jb tr BEkOENDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABIET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, *ant die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 troonde. Uit Noorwegen komt prinses Astrid, uit Denemarken prinses Mar- grethe en prinses Elisabeth, uit Neder land prinses Beatrix en prinses Irene, uit Engeland prinses Alexandra, uit Griekenland prinses Sophie en prinses Irene en uit Duitsland prinses Beatrix van Hohenlohe-Langenburg. Van de mannelijke deelnemers kunnen o.a. ge noemd worden kroonprins Harakl van Noorwegen, kroonprins Constantin van Griekenland, prins Ludwig van Baden, ex-koning Simeon van Bulgarije, de hertog van Kent, prins Moritz van Hes sen, prins Karl van Hess-en-Kassel, erf prins Kraft van Hohenlohe-Langenburg, graaf Törring en prins Maximiliaan van Beieren. Met uitzondering van on ze Nederlandse prinsessen, ex-koning Simeon van Bulgarije en prins Maxi miliaan van Beieren zijn alle deelne mers aan het Stockholmse bal afkom stig van slechts drie families, oftewel afstammelingen van drie monarchen uit de 19de euw: koningin Victoria van Engeland, koning Christiaan IX van Denemarken en keizer Wilhelm I van Duitsland. Vier van de gasten zullen in de toekomst een troon bestijgen, n.l. prinses Beatrix van Nederland, prinses Margrethe van Denemarken, kroon prins Harald van Noorwegen en kroon prins Constantin van Griekenland. Erf prins Kraft van Hohenlohe-Langen burg erft bij de dood van zijn vader diens vorstentitel alsmede diens grote vermogen. De belangstelling voor het Stockholmse „prinsessenbal" is bui tengewoon groot, en vooral de interna tionale geïllustreerde weekbladpers heeft talrijke journalisten en fotografen naar de Zweedse hoofdstad gezon den. (Advertentie) „Wie sjoen oes Limburg ij Zeker zo „sjoen" is echt Maastrichts aardewerk. Dat begrijpt iedereen, die in het blij bezit is van de fraaie aarde werkproducten van de n.v.Koninklijke Sphinx-Ceramique. Met zijn gave vormen, kleuren en doordachte deco raties wint Maastrichts aardewerk ook het hart van de moderne vrouw. Want: AARDEWERK is waardewerk m maar dan natuurlijk van de N.V. KONINKLIJKE SPHINX - CÉRAMI0UE V/H. PETRUS REG0UT MAASTRICHT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 maart De laatste ontwikkeling in de strategische opvat tingen in de NAVO gaat in de richting van een verhoogde waardering van het „schild" van conventionele strijdkrach ten. Staatssecretaris Calmeyer zei van daag in de Eerste Kamer dat dit juist tegengesteld is aan de opvatting dat de ontwikkeling van de techniek de con ventionele strijdkrachten aan waarde doet verliezen. Deze opvatting had de Partij van de Arbeid tijdens het defen siedebat in de Senaat verdedigd. De staatssecretaris drukte het zo uit: men raakt langzamerhand meer en meer onder de indruk van de geweldi ge vernietigingskracht van de moderne atoomwapens. Het „schild" is in die opvatting niet meer voldoende als het slechts kan werken als „schrikdraad" waarvan de aanraking onmiddellijk het gebruik van de vergeldingswapens oproept. Integendeel, het schild moet zo sterk zijn dat de staatslieden bij het begin van een actie nog een ogenblik de tijd krijgen om na te denken of zij die verschrikking willen ontketenen. Eveneens in tegenstelling tot veel ge hoorde opvattingen zei generaal Cal meyer dat de verdediging niet ge baat is met kleine, beweeglijke en zwaar gewapende eenheden alléén. Zij moeten er wel zijn maar dan op de ba sis van een voldoende grote strijdmacht, die het grondgebied beschermt van waaruit de speciale eenheden hun ac ties voeren. De staatssecretaris was het wel eens met de opvatting van de heer De Gou (KVP) dat het leger meer gemechani seerd en beweeglijker moet worden Binnen het raam van de technische en financiële mogelijkheden kan deze aan passing echter slechts geleidelijk ge schieden (zeer tot verontrusting van de heer De Gou). De gelijkwaardigheid met de Rus sische strijdkrachten is nog niet be reikt, zo kreeg mr. Van Riel (VVD) te horen. Generaal Calmeyer was het echter met hem eens dat het westen door de bevolkingsmoeilijkheden in Rus land er zijn minder jonge mannen als gevolg van de tweede wereldoor log een nieuwe kans krijgt op gelijke voet te komen. Overigens zal de mo dernere bewapening de aangekondigde vermindering van de Russische troepen sterkte compenseren. Minister Visser zei tijdens dit defen siedebat, dat de verdediging van Nieuw- Guinea zorgen baart. Op zeer korte ter mijn zal het kabinet zich over de te nemen maatregelen beraden. Staats- AMSTERDAM, 9 maart. - De Neder landse Mij. voor de Walvisvaart heeft de totale traanproduktie verkocht voor de tegenwaarde van 72% pond sterlihg. Dit is dezelfde prijs als waartegen vorig jaar werd verkocht. Aangenomen kan wor den dat verkocht is aan de Unilever. Deze maatschappij heeft naar uit Oslo wordt bericht 60.000 ton (60.960.00 kg) traan gekocht van de Noorse maatschap pijen. die deelnemen aan de walvisvangst aan de Zuidpool voor dezelfde prijs per Engelse ton (1.016 kg). Voorts werd door Unilever tegen deze prijs de gehele Engelse produktie en ruim 60.000 ton van de Japanse maatschappijen overgenomen. De verkoopprijs van traan is gelijk ge bleven aan de prijs, die bet vorige jaar betaald werd. Dit in tegenstelling met de prijzen van plantaardige vetten, die ge daald zijn t.o.v. het vorige jaar. De Willem Barendsz heeft van 6 t/m 20 februari 10.228 vaten geproduceerd, waardoor de totale produktie tot 76.928 vaten gestegen is. Advertentie Vrijmoed Zonen N.V.Schiedam Sedert 1776 4 1776^ DEN HAAG, 9 maart Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Nier- op (AR) in verband met uitlatingen van staatssecretaris Bot van Binnen landse Zaken betreffende de toe komst van Nieuw-Guinea heeft de staatssecretaris zelf geantwoord. Hjj zegt, dat hjj in Canberra in het gë- heël geen verklaring heeft afgelegd, noch mededelingen heeft gedaan van een strekking, als in de vragen ver meld. Hij heeft slechts in antwoord op de vraag, wanneer aan de bevol king van Nieuw-Guinea het zelfbe schikkingsrecht zal kunnen worden verleend, medegedeeld, dat het niet wel mogeljjk is om hiervoor een ter- mjjn te stellen, doch dat de Neder landse regering ernaar streeft om het ontwikkelingsproces in een zo snel mogeljjk tempo te doen verlopen. Daarbij werd als een der moeilijkhe den gewezen op het bestaande verschil in ontwikkeling tussen gebieden, welke reeds geruime tijd aan dit proces deel nemen (de kuststreken), en andere ge bieden, welke nog maar kort geleden of in het geheel nog niet ontsloten zijn en waarin nog zeer primitieve toestan den voorkomen. De in het persbericht over het interview vermelde termen „menselijke wezens" en „wilden" zijn in het geheel niet gebezigd, aldus de staatssecretaris. Het voorgaande is van overeenkom stige toepassing op de vraag omtrent de betoging te Sentani, gehouden bij liet vertrek uit Nieuw-Guinea. Dat de betoging zou zjjn „aangezet door per sonen die rechtstreeks van Java geko men waren", heeft de staatssecretaris niet gezegd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiH 15 ..Jammer, dat u niet meer optreedt, meneer Ho- vings! Ik heb u verschillende keren gezien. Onder anderen in Het laatste oordeel en in De gebroeders Karamazof. Dat was een stukje vakwerk, wat u te zien gaf! Neen, neen, ik meen het oprecht. En als u het nu precies wilt weten, die prachtige, le vensechte creaties van u zijn de reden, dat we hier samen een praatje gaan maken over een nieuwe mogelijkheid. Want ik heb een acteur nodig, meneer Hovings. Een man, die een rol kan leven als werke lijkheid. Die vindt men tegenwoordig niet zo ge makkelijk. De jongere generatie ziet alleen de vele rechten van de werker en niet diens verplichtingen! Neen, alleen onder de oude garde is te vinden wat ik zoek. Smaakt de sigaar? Ais wij het met elkaar eens worden, zult u er nog menige keer een kunnen opsteken." De kunsthandelaar ging wat gemakkelijker zitten, nam zelf een sigaret en keek even zwijgend de geu rige rookkringeltjes daarvan na voor hij verder ging- „Ik ga u een verhaaltje vertellen, meneer Ho vings. Maar vóór ik van wal steek, moet u mij ais eerlijk man beloven, dat wat u hier zult horen, niet verder zal komen dan deze kamer. Noch met uw vrouw, noch met uw beste vriend moogt u daar over spreken! Belooft u mij dat?" „Het is niet moeilijk daarop „ja" te antwoor den. Wanneer de zaak niet doorgaat, vergeet ik wat u mij gezegd hebt. Meent u mij wel te kunnen gebruiken, dan veronderstel ik, dat het in mijn eigen belang zal zijn er over te zwijgen." „Goed. Er was dan eens een millionnair, gewend in alles zijn zin te krijgen. Deze zag een schilderij, dat zich in het bezit van een vreemde staat bevond en in een groot museum hing. Hij kwam tot de conclusie, dat hij dit meesterwerk graag wilde heb ben en hij bood de regering van de betrokken staat aan het voor het vijfvoudige van de waarde te ko pen. Die regering weigerde het doek naar een an der land te laten wegvoeren, maar zij dacht: zaken zijn zaken en zi.j wist de millionnair te bewegen alleen voor de blote eigendom het volle, door hem aangeboden bedrag te betalen. Het doek zou echter in het museum blijven, of, zoals hot contract het uitdrukt, in een ruimte, bestemd om het schilder stuk aan het publiek te vertonen." Hovings luisterde aandachtig. Hij begreep nog niet waar zijn gastheer heen wilde, maar dat had geen haast. „Zo lang dat schilderij in die voor het publiek toegankelijke zaal hangt, wordt de eigendom van de millionnair derhalve beperkt tot de wetenschap, dat het van hem is. Maar hij mag er niet aanko men! Maarals het, om welke reden ook, uit die zaal wordt verwijderd en ergens wordt gebracht, waar jan en alleman geen toegang hebben, dan ver valt die eigendom automatisch en zonder enige be perking aan de koper. Ook dat is in het contract gestipuleerd. Wil onze millionair derhalve met recht kunnen zeggen: dat schilderij is nu werkelijk van mij en ik kan er mee doen en laten wat ik wil, dan moet het doek eerst uit dc voor het publiek toegankelijke ruimten ergens worden ondergebracht, waar men het niet te zien kan krijgen. Is dit duide lijk, meneer Hovings?" „Volkomen,1 antwoordde de gast, meer uit be leefdheid dan omdat hij werkelijk de juridische spitsvondigheid overzag. Zich enigszins verlicht gevoelend, omdat de acteur zich niet onwillig toonde dit twijfelachtige punt voor goede munt aan te nemen, ging de kunsthandelaar voort: „Hoe krijgt men nu een schilderij met de volste medewerking van de museumdirectie uit een voor het publiek toegankelijke zaal van het gebouw naar een plaats, vaar het toegangsbewijs geen entree geeft?" Hovings glimlachte. Wat deed het er toe? In deze stemming, na net genot van de thee met een flinke scheut cognacin deze omgeving, waar het op zich zelf reeds een genoegen was te kunnen zitten zonder meer, was het eenvoudig verknoeien van energie om diep over een probleem na te denken. Hij fronste peinzend de wenkbrauwen en schudde toen het hoofd. „Ik weet het waarachtig nietInwendig ver kneukelde hij zich. Zijn gastheer had hem niet hier laten komen om zich een tip te laten geven in deze netelige kwestieDe gestelde vraag was alleen rhetorisch bedoeld, Iemand, die zich in de wereld een plaats had weten te veroveren, die het mogelijk maakte in een paleis als dit huis, in een kantoor als dit kleine museum, zaken te doen, had al lang het antwoord klaar voor ieder detail van het onder handen probleemOverigens, als die millionnair van plan was zich door een handigheidje in het bezit te stellen van iets, waarvoor hij zijn goede geld in ruime mate had betaald, dan had de man schoon gelijk. Het zou er natuurlijk op neerkomen, dat hij, Hovings, op een ol andere manier zijn medewer king zou moeten verlenen. Maar als de opdracht gever bereid is die dienst ruim te honoreren en bovendien een in Amsterdam te goeder naam en faam bekend antiquair bij de zaak betrokken is, en ais je tenslotte zelf niet meer bent dan een arme slok ker, die op z\jn laatste benen loopt, dan is elk voorste], dat je wordt gedaan, gehuld in een rozen rode wolk van aanvaardbaarheid! „Dan zal ik u dat eens precies uitleggen," hoor de Hovings de rustige stem zeggen. „Kijk, zo'n doek wordt alleen uit de voor het publiek toegankelijke ruimten gehaald als het tijdelijk wordt afgestaan voor een speciale tentoonstelling in binnen- of bui tenland, ofde spreker wachtte even, „of wan neer het door een betreurenswaardige omstandig heid zodanig zou worden beschadigd, dat restaura tie noodzakelijk is. In het laatste geval gaat het naar het atelier van het museum en op dedeur daarvan staat met grote letters „Verboden toe gang". Als gevolg van die dwingende clausule in het koopcontract, zal de museumdirecteur er zich wel voor wachten het schilderij voor een tentoon stelling elders uit te lenen. De enige mogelijkheid, die voor de eigenaar bestaat om automatisch in zijn volle rechten te treden, ligt derhalve daarin, dat het stuk wegens beschadiging tijdelijk aan de over eengekomen bestemming wordt onttrokken. Wordt vervolgd). secretaris De Jong (Marine) voegde hier later aan toe dat de oprichting van een Russisch „oeeanografisch in stituut" op Ambon op het ogenblik niet zo ernstig lijkt als wel eens uit berich ten kan worden opgemaakt. Hij ontken de echter niet dat dit instituut in de toekomst wel eens een gevaar voor Nieuw-Guinea zou kunnen gaan bete kenen. De staatssecretaris verdedigde ook de noodzaak van sterke vlootstrijd- krachten ter beveiliging van de vitale verbindingen over de Atlantische Oce aan ter bestrijding van onderzeeboten, die met raketten aanvallen kunnen doen op landdoelen. Aan de onderzee; boot zal in de toekomst ook de kon vooibeveiliging worden toevertrouwd, zo meende hij. Over vele belangrijke met name financiële en personele punten van de defensiebegroting kon tijdens het debat van vandaag niet worden gesproken. Het wachten is op de komende defen sienota. Minister Visser moest zich dan ook beperken tot algemene opmerkin gen waarbij o.a. de kwestie van de or ganisatie op het departement ter spra ke kwam. Nieuwe gezichtspunten wer den daarbij echter niet geopend. De be groting werd z.h.s. aangenomen. De communisten waren tegen. WASHINGTON, 9 maart (Reuter) -* Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt dat in maart en april twee Amerikaanse legerbataljons, uitgerust met Lacrosse-projectielen, naar Wes'" Duitsland zullen worden gezonden. Dit type projectiel kan van een gewone le' gervrachtwagen worden gelanceerd voorzien worden van een atoomkop een conventioneel wapen. Onlangs wer" bekendgemaakt dat het leger van p'arl was dit jaar zeven Lacrosse-Uataljoh^ op te leiden en uit te rusten. (Advertentie) Bij elk feestelijk samenzijn behoort WIJN. maar ook de dagelijkse maaltijd wordt er gezelliger door. v Copyright Stichting .W,iinpropo9°n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6