donderdag to maart 1960 Dagblad vootdSchiedam en omstreken POLITIEKE RONDOM Vandaag int v. Mastrigt aan de orde ACTIVITEIT CONFLICT Soekarno s paleis beschoten Wraakoefening van Indonesische piloot? Japanse prinses gehuwd met man uit het volk IBS! Chief Whip Minister doet concessie over VRIJMAKING Minister feliciteert Sjoukje r ANDRIESSEN NU ALS BEMIDDELAAR Raad van Bestuur Bouwbedrijf sluit N.C.A.B. uit Uitbreiding van de staking? Rort geding tegen de Staat Naam geschrapt uit de registers van het keizerlijk hof HONDERD stuks vee omgekomen Rusland in 1980 Protesterende mijnwerkers 3 .Het weer. op ieders Kikvorsman haalt Basel niet HUURBELEID IN DE KAMER Boerderij afgebrand in Friesland Het bouwconflict Over doorberekc' ningsclausule Veel bewolking Hp! Aan derde etappe begonnen 0rgen: VRIJDAG geboden vasten- en onthoudingsdag „Geen belastingen, gratis kleding en voedsel, vier uur arbeid per dag" i nieuwe schiedamsche courant (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 10 maart Er worden naarstig pogingen in liet werlc gesteld om de staking in de bouw zo spoedig mogelijk op te beffen. Zoals Vvij reeds gisteren in een deel van onze edities berichtten, beeft de Kath. Aannemers- en Patroonsbond een voorstel uitgewerkt. De Raad van Be stuur Bouwbedrijf beeft de suggestie van zijn katholieke leden overgeno men en gisteren werden ,,door een ander zoals een communiqué liet om schrijft, op basis van genoemd voorstel stappen ondernomen ter beëindi ging van bet conflict. De identiteit ran ..die ander is intussen onthuld: Dj is bet KVP-Tweede-Kamerlid Andriessen. Nu het bouwconflict door de interpellatie van de beer Mastrigt zich in politiek vaarwater bevindt, wordt de Kamer steeds meer bet terrein waar de draden samenkomen. Wie meer dan normale parlementaire activiteiten vertoonde, stelde zich gisteren dan °ok onder de verdenking van bemiddelend werkzaam te zijn. De heer Andriessen voerde gisteren Ppn lang gesprek met minister De Pous °ver de suggestie van de katholieke Aannemers. Het resultaat was, dat het foorstel vanmorgen onderwerp van •jeraad is geweest in de ministerraad, "ie daardoor zijn oordeel kon vellen vóór de interpellatie Van Mastrigt (die Waarschijnlijk vanavond gehouden W'ordt) aan de orde komt. Over de uitslag van de stemming is men intussen niet hoopvol gestemd. Het voldoende bekend, dat minister De pous van stonde at aan slechts genoe gen heeft willen nemen met een vrijwel Volledige inwilliging van zijn eisen en "et schjjnt, dat het kabinet hem daarin "miniem gaat steunen. Daar komt bij, "at ook hi de Tweede Kamer zich wel epn zeer ruime meerderheid achter het "trakke standpunt van de bewindsman plaatsen. Verwacht wordt, dat slechts de WD-tractie tegenstoom zal teven. De houding van de werknemers s^ijnt verder het slagen van de po- t'ng der katholieke aannemers in de J*eg te staan, daar in sommige kringen ?et sociaal fonds voor de bouwnijver heid, waaruit men financieel soulaas zou "'Hen putten, wordt beschouwd als een reserve, die eerder voor inwilliging van Sociale eisen zoals werktijdverkor- gebruikt moet worden dan voor ?pt mogelijk maken van een doorbere kening der lonen. j..Intussen is de Nederlandse Christe- mke Aannemers- en Patroonsbond op- "'euw in botsing gekomen met de Rèad /'"h Bestuur Bouwbedrijf. De Raad heeft JU- gistermiddag op een vergadering in J:en Haag de protestantse bond ge- "yeerd en besloten alle verdere sa menwerking met de N.C.A.B. te verbre- k.en. De raad sprak zijn ernstige afkeu- Jdg uit over de dissidente houding van ?e protestantse bond. Deze laatste -,.eft op juridische en formele gronden "Vect fel protest aangetekend tegen de ."sluiting. Op een bijeenkomst in W'eeht hebben de drie samenwerkende .°n<Jen van bouwvakarbeiders en de r°testantse aannemersbond besloten de "dertekening van de c.a.o. enige da- ?e".op te schorten om de bemiddelings pogingen meer kans te geven. Op de vergadering van de Raad Illlllllfll De landelijke stakingsleiding in Utrecht acht het niet uitgesloten, dat de staking zich wellicht reeds in de loop van de dag zal uitbreiden tot een aantal steden in het zuiden van ons land. Alhoewel de stakingsleiding van me ning is, dat het op de vierde dag van het conflict noodzakelijk is, de sta king uit te breiden, wil men er ander zijds aan medewerken, dat de bemid delingspogingen, die momenteel in een vergevorderd stadium verkeren, tegen de achtergrond van een „rustig sta kingsfront" verlopen. llltllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIliilllillllllillllllIIIIIIUIIIIIi men, zo nodig tot het einde zal worden gestreden. Sterke tegenkanting tegen besluit protestantse aannemers De houding va., de NCAB ondervindt steeds meer tegenkanting. De afdeling Gelderland, die in buitengewone verga dering in .'.rnhem bijeen was, bericht te telegrafisch ernstig verontrust te zijn. Zij verzocht iet de meeste klem de CAO niet te tekenen. Dergelijke protesten zijn verder gekomen van ver schillende plaatselijke afdelingen in Overjjssel. Naar verluidt zon al onge veer de helft va,: de protestantse aan nemers het volstrekt oneens zijn met het beleid van hun bond. In protestants- christelijke kringen wordt daarom de interpellatie Van Mastrigt als een steeds dringender aangelegenheid beschouwd. Min of meer toevallig waren mi nister Cals en staatssecretaris Schol ten gisteravond in de gelegen heid de enkele uren tevoren uit Canada gearriveerde Sjoukje Dijk stra Europees kampioene, in het zilver op de Olympische Winter spelen, en tweede bij de wereld kampioenschappen kunstrijden op de schaats met haar successen te feliciteren. Zij waren naar de studio in Bussum getogen om mee te werken aan verschillende onder, delen pan het programma „Sport- panorama Voor het begin van de uitzending zochten de minister en de staatssecretaris Sjoukje even op om haar geluk te wensen. Op de sportpagina vindt men het verslag van de aankomst van de Neder landse kunstrijdsters. j'fs— (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, ÏO maart Voor de (resident van de Haagse rechtbank J!.ent zaterdagmorgen een kort ge- dat voor het verdere verloop van f® bouwstaking van het grootste be- ahg kan zjjn. De Nederlandse aan- 1»rners en patroonsbond en de Neder landse katholieke aannemers- en pa- °onsbond hebben,samen met nog eni- andere organisaties die bjj de on dertekening van de C.A.O. van het t ""wbedrijf aan werkgeverszijde be rokken zijn, een aanklacht, ingediend ASen de staat der Nederlanden, te la ^et College van Rijksbemidde- "ars als zodanig, en tegen alle indi- ("Uele leden van dat college. De "iet Vpr( "a: vordering luidt, dat de overheid htag voortgaan met aan werkge- die de nieuwe C.A.O. willen toe- j.jjSs,'n> de. voorwaarde te stellen dat Z,, loonsverhogingen niet in de. prij- yj '"ogen doorberekenen. De eisers 11mening, dat de tegenpartij zich "'dig maakt aan het uitlokken van "'estatie door de opdrachtgever een Va re Drjjs te doen betalen, dan aan- e'iik was gecontracteerd. De aan- 8 eisen een dwangsom die per een miljoen gulden bedraagt. De (Ij "ordt voor de aannemers verde- door mr. P. Zonderland uit Am- W. J. ANDRIESSEN van Bestuur Bouwbedrijf gistermid dag was de N.C.A.B. niet aanwezig. Volgens de raad begon de bijeen komst om half vier en duurde zij tot kwart voor vijf, tot welk tijdstip men heeft gewacht op vertegenwoordigers van de protestantse aannemersbond, die wel waren uitgenodigd. De N.C.A.B. verweert zich door te wijzen op het late tijdstip, dat hem die invi tatie gewerd, n.l. om kwart over drie, toen men in Utrecht ten kantore van de r.-k. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" bezig was met de drie vakbon den over de ondertekening van de c.a.o. De N.C.A.B. zou in de vergade ring van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf in de gelegenheid worden ge steld vrijwillig uit de organisatie te treden en eventueel dit besluit toe te lichten. „Gezien de belangrijkheid van de besprekingen en de korte ter mijn waarop men ons opriep, zagen wij geen kans meer tijdig in Den Haag te zijn. Wj hebben dit het se cretariaat van de raad te kennen ge geven en aangetekend dat wij beslist niet vrijwillig zouden uittreden. Om kwart over vijf berichtte men ons dat de samenwerking verbroken was", al dus een verklaring van de N.C.A.B. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf sprak dus zonder de NCAB er opnieuw zjjn afkeuring over uit, dat de regering voorstellen uit zjjn kring ca tegorisch van de hand heeft gewezen. De betrokken organisaties hebben una niem en onverkort hun standpunt ge handhaafd dat de tussen opdrachtge vers en aannemers gesloten contrac ten moeten worden nagekomen. Zij wensen, zo wordt in een verklaring ge zegd, met nadruk vast te stellen dat er te dien aanzien tussen de aannemers- bonden geen enkel verschil van me ning bestaat. Dit standpunt houdt in dat de strijd om het principe, dat een in vrije wilsovereenstemming gesloten contract behoort te worden nageko- LEEUWARDEN, 10 maart. Te Lol- lum in Friesland is gisteravond door onbekende oorzaak de boerderij, be woon door de 80-jarige veehouder J. Tullener en diens kinderen, tot de grond toe afgebrand. Bij deze brand kwamen meur dan 100 stuks vee in de vlammen om, zestig koeien, veertig schapen, een stier, twee paarden en een aantal hok- kelingen en wat kleinvee. Het vuur greep zo snel om zich heen dat aan redding van het vee niet meer te den ken viel. Slechts enkele koeien en een paard konden nog tijdig naar binten worden gebracht. Dc brandweer uit Wit- marsum bestreed het vuur met zes stra len. Tot diep in de nacht heeft het blus- singswerk geduurd. Het woonhuis en de inboedel gingen eveneens verloren. De heer Tullener was tegen brand verzekerd. Het juiste be drag van de schade kon nog nic'. wor den geschat. De boerderij was eigendom van de heer J. ten Kate te Hilversum. MOSKOU, 10 maart (Reuter) „Rus land, zal tegen 1965 een land zonder be lastingen zijn en tegen 1975 zullen de arbeiders gratis maaltijden krijgen als de economische ontwikkeling op het huidige peil voortgaat". Dit schrijft de Russische econoom Stroemilin in een Russisch litterair maandblad. Volgens Stroemilin zullen de arbeiders in 1980 gratis voedsel, kleding en schoeisel krij gen. Om aan de geestelijke behoeften tegemoet te komen zal de Sovjet-Unie binnen enkele jaren een werkdag van vier uur moeten invoeren, zo meent Stroemilin. DJAKARTA, 10 maart, (ATP, Reu ter, UPIl. President Soekarno van Indonesië kwam gisteren in hemdsmou wen uit het gebouw gerend waarin hij met de opperste adviesraad vergader de, nadat een piloot van de. Indonesi sche luchtmacht met een MIG-17 straal jager zijn aangrenzende paleis onder vuur had genomen. Terwijl de piloot voortraasde naar Bogor, waar hij het buitenverblijf van de president beschoot, en vervolgens naar de kustplaats Tji- Iintjing, waar hij een groepje mensen mitrailleerde, bekeek Soekarno met en kele paleisfunctionarissen het door de kogels opengescheurde asfalt van de op rijlaan en de beschadigde veranda van zijn paleis. Achttien mensen zijn door de kogels van de MIG-17 getroffen: bij het paleis van de president in Djakar ta liepen een schildwacht en een stuca- door verwondingen op, terwijl bij de kustplaats Tjilintjing 16 mensen werden gewond. De Indonesische militaire autoritei ten hebben meegedeeld, dat de piloot, de 28-jarige tweede luitenant Daniel Maukal, gevangen is genomen, nadat hij boven West-Java uit zijn toestel gesprongen was. Hij was op weg naar Taskimalaja, waar de Daroel Islam zeer machtig is. Via Garoet is hij overgebracht naar Bandoeng, waar hij nu verhoord wordt. Het staat vast dat de piloot een weloverwogen plan heeft uitgevoerd en niet zo maar in het wilde weg is gaan schieten. Zijn straaljager, die deel uitmaakte van een formatie van vier vliegtuigen, was de enige die munitie voor de kanons aan boord had. De vlieger moet de munitie per soonlijk in zijn toestel hebben aange bracht. Gevraagd of de Indonesiche overheid aanneemt, dat de piloot om persoonlijke redenen schoot of dat hij deel uitmaakte van een opstandige beweging, heeft de Indonesische mi nister van voorlichting. Maladi, ver klaard dat de motieven vermoedelijk „min of meer persoonlijk" waren. Nu het, ernst, dreigt te worden met. het sluiten van de onrendabele mijnen in de Belgische Borinage trekken regelmatig groepen mijnwerkers naar Brussel om te protesteren. Demonstranten voor het geboutv van de Kolenraad in de Belgiscfte hoofdstad. Politietroepen gewapend met geweren en automatische pistolen hebben een cordon rond het paleis van president Soekarno getrokken en er een onder zoek ingesteld. Het paleis in Djakarta was in tegenstelling met het paleis in Bogor getroffen. De kogels, waarvan er drie werden teruggevonden, hebben splinters uit stenen muren en marme ren pilaren geslagen en zware kande laars beschadigd. De piloot gebruikte mitrailleurkogels van zwaar kaliber. Terwijl het onderzoek werd ingesteld, verzamelde zich voor het paleis een nieuwsgierige en voortdurend groeiende menigte. Men heeft weinig gemerkt van de beschieting, die op het heetst van de middag werd uitgevoerd. In de late morgen was het geknal gehoord van vliegtuigen die d geluidsbarrière door braken. Eerst iaat in de namiddag werd via pers en radio vernomen van het incident, dat de tweede aanslag op Soekarno als president betekent. In no vember 1957 is getracht de president het leven te benemen door een granaat ontploffing toen hij een school in een buitenwijk van Djakarta, Tjikini, be zocht. Djakarta is niet meer beschoten na de revolutie tegen het Nederlandse gezag. In Djakarta, de hoofdstad die overi gens normaal voortleeft met helder ge- illumineerde bloseopen, restaurants en winkels, werd gisteren gepatrouilleerd door pantserwagens. In het Merdeka- paleis, gewoonlijk helder verlicht, zijn de lichten gisteravond niet ontstoken. President Soekarno bevindt zich waar schijnlijk in het aangrenzende staats- paleis. Om het zichtbaar gehavende Merdekapaleis hebben militairen de wacht betrokken met karabijnen en ma chinegeweren. De weg die naar de twee paleizen voert is door cordons af gesloten. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist. Zwakke tot matige, in het noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen oost en zuid. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.04-18.37. Maan; 16.43-6.05. TOKIO, 10 maart (U.P.I.) Van daag heeft Japan een prinses verloren: de jongste dochter van keizer Hirohito en keizerin Nagako is in het huwelijk getreden met een man uit het volk en liaar naam wordt geschrapt uit de re gisters van het keizerlijk hof. Vele Japanners vinden het niet zo prettig dat de zeer populaire prinses geen deel meer uitmaakt van het kei zerlijk huis en dat zij voortaan afwezig zal zjjn bij gelegenheden waarop de leden van het keizerlijk huis tegenwoor dig zullen zijn. Van de andere kant sym boliseert het huwelijk tussen de prin ses en een niet-adelfijke Japanner voor de 92 miljoen inwoners van het land opnieuw de nauwere banden tussen de keizerlijke familie en het volk. Na de oorlog werd Japan een moderne mo narchie, nadat keizer Hirqhito in het openbaar zijn goddelijke afkomst had verloochend. De adel en leden van het hof verloren hun titels. Zoals bekend huwde de kroonprins verleden jaar met een niet-adellijk meisje, van wie hij thans een zoon heeft. Toen prinses Soega uit de trouwzaal van het Korin buiten het keizerlijk pa leis trad heette zij mevrouw Hisanaga Shimazoe en, was zij de echtgenote van een bankbediende met een betrekkelijk klein salaris. De verloving van de 21-jarige prin ses Soega met de 25-jarige Shimazoe, in maart verleden jaar aangekon digd, was een verrassing voor heel de natie. Maar de pers, radio en te levisie spraken juichend over haar keuze en Soega werd de meest gefo tografeerde prinses. De sportieve prinses was voor velen het symbool geworden van het moder ne Japan. Zij had zich laten inschrij ven op de Gakoeshoein universiteit en werd de eerste keizerlijke studente. Zij kleedde zich Westers en altijd naar de laatste mode, sliep in een Westers bed, droeg wel eens slacks, sweaters en zelfs spijkerbroeken. Maar wanneer zij zich opmaakte voor officiële gelegenhe den, kon zij als een van de best geklede vrouwen van Japan worden beschouwd Bü de huwelijksplechtigheid waren de keizer en keizerin aanwezig, evenals de kroonprins Akihito en zijn broer prins Yoshi. Kroonprinses Mitsjiko die onlangs een zoon het leven heeft ge schonken, was niet aanwezig. De plech tigheid was niet toegankelijk voor jour nalisten. i (Advertentie) 2Q STUKS F IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE DE BILT, 10 maart. Boven het wes telijk deel van de Middellandse Zee ont stond vannacht een storing. Tengevolge hiervan wordt de wind tijdelijk oost tot noordoost waardoor de koude en droge lucht uit het oosten opnieuw tij delijk terrein zal winnen. De storing zal enige neerslag veroorzaken. Na het pas seren ervan zal de wind weer meer zui delijk worden, zodat dan de zachtere lucht komt opdringen. Station Weer Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel max. min. neersi temp. temp afge) gisteren 24 uur regen 5 2 0.6 regen 8 4 1 geh. bew. na regen 7 5 2 zwaar bew 5 1 0 regen 7 2 3 regen 8 2 1 regen 7 4 0,5 regen 7 4 4 mist 1 - 11 0 vrij onbew. 2 -8 0 onbew. 1 -2 0 zwaar bew. 8 6 8 geheel bew. 8 2 0.6 geh. bew. na regen 3 3 8 BASEL, 9 maart (U.P.I.) De Fran se kikvorsman Louis Lourmais, die van Schaffausen tot Rotterdam (1000 km) de Rijn zwemmend wil afzakken, heeft o]) de tweede dag van zijn tocht 45 km zwemmend afgelegd en is in Stein, 32 km voor Base], aan land gegaan. Hij had Basel willen bereiken, maar omdat de stroming zeer traag was kon hij wei nig extra-snelheid ontwikkelen. Lourmais was woensdagochtend in Églisau in de Rijn gestapt, n Koblenz na vijf uur zwemmen, ging hij aan land voor een korte rust en een stevig maal. Twee uur na zijn vertrek uit Koblenz moest hij drie sluizen passeren, vier uur na zijn vertrek stapte hij in Stein, nabij Seackingen op de Duitse oever aan land. Van Stein reed hij per aiïto naar Ba sel, waar hij de nacht doorbracht. Van ochtend zette hij zijn tocht voort. Prinses Soega (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 maart Niet dit ka binet heeft het doel van de huurver hoging, die 1 april moet ingaan, voorop gesteld. Reeds het laatste kabinet- Drees heeft aan de SER advies ge vraagd wat er met de huren moest gebeuren om te komen tot het dich ten van de kloof tussen de huurpijzen, uitgaande van de kostprijs van een woning en het nog steeds door subsi dies laag gehouden thans geldende ni veau, aldus de minister van Volkshuis vesting, mr. J. van Aartsen vandaag in dc Tweede Kamer. Na afwegen van wat in de huidige financieel-eeononii- sche situatie past, is de regering tot liet voorste) gekomen van een verho ging met twintig procent. Ook de vraag, wat er na deze verhoging nog verder met de huren moet gebeuren zal aan de hand van een nog te I er- wachten SER-advies «orden uitge maakt. Het is mogelijk dat er een aan tal kleinere verhogingen komt met korte tussenpozen, maar het kan ook zijn dat de huren opnieuw met grotere percentages omhoog moeten worden gebracht. De bewindsman zei dat voor heel grote groepen de lasten door een com pensatie ruimschoots worden goedge maakt. Een van de grootste proble men waar hij zich intens mee bezig houdt is de vraag, hoe de bouwkosten in een overspannen bouwmarkt laa^ gehouden kunnen worden. Mr. Van Aartsen was het met de socialisten niet eens. dat dit alleen door het druk ken van het huurpeil zou .moeten ge schieden. Met name zag hij veel heil in een goede samenwerking van op drachtgevers, aannemers en architec ten. De moeilijkheid zit hem eigenlijk niet zozeer in de bouwkosten Op dat punt steekt Nederland niet ongunstig af tegenover het buitenland, maar in de stijgende kosten van de grond. In 1958- 59 zijn de bouwkosten zelfè iets Ge daald maar de stichtingskosten kontfen met meer dan onveranderd blijven De minister vroeg de aandacht voor de ruimere mogelijkheden die in het nieuwe ontwerp zijn neergelegd, om tot een beter onderhoud van ons wo- ningbezit te geraken. Het wetsontwerp stelt zekere eisen zowel aan het on derhoud als aan het woongerief, waar aan de verhuurder voortaan zal moe ten voldoen. Aan de andere kant hoe ven de huiseigenaren zich geen zor gen te maken dat de huurders in hun eisen te ver zullen gaan. Het moet al tijd duidelijk zijn, dat de slechte staat waarin het huis verkeert niet een ge volg is van de manier van bewonen. Ook behoeft men niet bang te zijn voor een overhaaste liberalisatie, waardoor de huurbescherming reeds zou worden opgeheven nog voordat de woningmarkt dit zou kunnen ver dragen. De bewindsman is de heer Van Heivoort (KVP) op dit punt te gemoet gekomen. Hij kwam met hem overeen, dat de maatregelen die li beralisatie zullen gaan invoeren, niet van kracht zullen worden dan nadat de Kamer twee maanden lang de gelegenheid heeft gehad om hierover na te denken en deze kwestie zo no dig in het openbaar aan de orde te stellen. Bovendien wordt de vaste commissie van de Tweede Kamer te voren nog ingelicht. Andriessen blijft tegen h®eft de "eer Andriessen (RYR) reeds bij voorbaat zijn tegen stem laten vastleggen tegen' het be treffende artikel in de wet. Hij bleef vol zorg, dat dit artikel met het oog op de nog altijd hoogst benarde toe stand van onze woningmarkt toch nog tot een te snelle liberalisatie zou lei- i "i, ViPV i te i!flI8treren herinnerde de katholieke spreker aan de praktijk in vele gemeenten, waar niet voor mafs op i e deur van de burgemeester vaak een bordje hangt „niet te spreken over wonmgaangelegenheden". (Vervolg zie elders in dit blad)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1