Staelduinhoeve Westlan oase in glas land het PALTHE KRUISWOORD-PUZZEL Reclame Menselijk leed Aan de rand van wijlen de Atlantikwal Studiedag van liet Landelijk Vrouwengilde te Utrecht Hond begraven in familiegraf De uitbreidingen bij Hoogovens VORMINGSCENTRUM VAN DE KJ.B. Bisschop kon niet achterblijven Maakt Rotterdam7 cruist naar Rusland Joy-riding onder invloed eindigde tegen voorgevel Hogere omzet en meel personeel in 1959 NS C ZATERDAG 12 MAART 1960 pagina s Directie had geen bezwaar Hennie van Berkum won in Wenen met k.o. De grote lijnen van het katholiek geloof Inleiding van pater A. Kreykamp O.P. Voetganger in verkeer Beschermende maatregelen gevraagd Helikopters van Y. S. voor Khroesjtsjev I'RIJSPUZZEL Zwanenberg-Organon 17 (v. j. 15) over verhoogd kapitaal Cor Kleisterlee 3000ste student in Nijmegen Nederlanelse industrie Een overzicht ran de Staelduinhoeve. Op de achtergrond de rand van het gedeeltelijk gesloten Staelduinse bos en de tuinderskassen. Op de voorgrond de vlaggemast en de klokkentoren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 maart. Met toe stemming van de directie van de Haag se begraafplaats Nieuw Eykenduynen is; naar eerst nu blijkt, vorige maand een hond, een Pekineesje, bijgezet in eer familiegraf. Omdat in geen enkele be paling het begraven van honden bij men sen wordt verboden en ook de eigenares van het graf, een goede kennis van de bazin van de hond, haar toestemming had gegeven, achtte de directie geen ter men aanwezig de teraardebestelling te verbieden. De ernstige bezwaren var de broer van de eigenares van het graf. die niet wilde hebben dat een hond bij het stoffelijk overschot van zijn moe der werd begraven, kon aan de toestem ming niets afdoen. Een functionaris var de begraafplaats verklaarde dat de toe stemming verleend was omdat hef eer klein hondje betrof. Een grote hond zou den wij geweigerd hebbenzo luidde zijn commentaar. IJMUIDEN, 11 maart. Wanneer In 1962 de vijfde hoogoven wordt aangesto ken zal een der kleinste ovens uit de pro- duktie genomen worden. Er wordt dan dus met twee grote en twee kleine ovens geproduceerd, wat tot gevolg heeft dal de jaarlijkse hoeveelheid ruwljzer toe neemt van 1,4 tot 1,7 m'Ijoen ton. Dit heeft ir. Drijver, hoofd van afdeling nieuwbouw en ontwikkeling, blijkens het maandblad „Samen" van Hoogovens en aangesloten bedrijven, meegedeeld in een speciale vergadering van de onderne mingsraad. Hierin gaf !hij een uitvoerige toelichting op de reeds aangekondigde voorgenomen uitbreidingen. Tevens gaf hij een over zicht van de groei van de fabriek in da eerstkomende jaren. De extra stroom van 300.000 ton ijzer zal dienen voor de staalfabricage. Het zal zijn weg vinden naar de oxystaalfabr.ek. die na de grote uitbreiding een miljoen ton gaat maken en daardoor de Martin staalfabriek (0,9 miljoen ton per jaar) zal zijn voorbij gestreefd. De hoeveelheid staal die de wailserij West verwerkt zal geen verandering ondergaan. De produk- tie van dikke plaat blijft circa 370.000 ton per jaar. Het meerdere staal is geheel bestemd voor de waleerij van Breedband. Ook de blikproduktie neemt aanzienlijn toe. De nieuwe hoogoven zal vrijwel gelijk worden, aan hoogoven nummer vier en daarvan het spiegelbeeld gaan vormen. Om bij de hogere gasproduktie een betere rege'lmoge 1 ijkheid te verkrijgen zal er een nieuwe, bijzonder grote, gashouder worden gebouwd. Ten noordwesten van Breedband is een tweede zuurstoffabriek geprojecteerd. Het erts verbruik zal toe nemen met 580.000 ton per jaar. Ir. Drij ver herhaalde dat de produktie van 1,7 miljoen ton staal geen einddoel is, maar de overgang naar een nieuwe fase, waarin ruimte is voor een staalproduktie van 2,7 miljoen ton per jaar. WENEN, 11 maart De Nederland se halfzwaargewicht Hennie van Ber kum heeft In Wenen door k.o. in de vierde ronde van de Oostenrijker Jo sef Fischer gewonnen. Het gevecht was afgesloten op zes ronden. Fischer was geen partij voor onze land genoot. Na een gelijkopgaande eerste ron de nam Van Berkum het initiatief en aan het eind van de derde ronde had hij en vrij grote puntenvoorsprong opge bouwd. In de vierde ronde trof de Neder lander Fischer met een rechtse hoek zo zwaar in het gelaat, dat deze werd uitgeschakeld. Ir de hoofdpartij won de Duitser Gus- tav „Bubi" Scholz (Europees kampioen middengewicht) door k.o. in de tweede ronde van de Oostenrijker Hugo Koh ier die in Nederland door zijn k.o.-zege op Jo Lamers en zijn nederlaag op pun ten tegen Leen Jansen geen onbekende is. Het gevecht, waarin geen titel op het spel stond, was vastgesteld op tien ronden. (Van een onzer verslaggevers) 'S GRAVENZANDE, maart De zijweg duikt er plotseling de dijk af en klimt een honderdtal meters ver der weer verrassend snel omhoog. Langs het diepste gedeelte van deze zijwaartse slingering staat de witge kalkte hoeve, fors van aanzien naast de grijze, onbewoonbaar verklaarde huisjes, die met de boerderij de enige bebouwing vormen aan de zijweg. Een wazige bosrand is het décor en deze achtergrond heeft de naam ge schonken aan het witte huis, de Staelduinhoeve. Het vormingscentrum van de ka tholieke jeugdbeweging in het diocees Rotterdam heeft hier sedert juni van het vorig jaar een tehuis, op een ki lometer afstand van het Staelduirise bos, waar men tien jaar lang ver bleef aleer de militaire autoriteiten een groot deel van het terrein vor derden. In het bos zelf beschikt de K.J.B. nu nog over een geacciden teerd kampterrein van 5 ha; één van de weinige gronden die in het West- land nog resten voor recreatieve doeleinden. Het voormalige buitencentrum in bet Staelduinse bos droeg de naam „Jacht huis Staelduin'. In de Westlandse his torie was het gebouw bekend als de „schaapskooi", welke bestemming het in een ver verleden ook heeft gehad Tijdens de oorlog maakte dit gebied deel uit van de Atlantik Wal en bun kers staan nu als herinneringen aan deze tijd, grauw en zwaar leunend in het met struiken en sprieterig helm gras overdekte land. Enige jaren gele den liet het ministerie van Defensie het oog vallen op deze terreinen en twee derde van het Staelduinse bos ligt nu achter een keurige omheining van gaas en beton, terwijl een spaarzaam aan gebracht bord vermeldt dat ook dit omwille van een militair object ver boden grond is. Het jachthuis lag in de „verloren zone" en de vroegere bewoners moes ten gaan uitzien naar een andere be huizing. In die dagen heeft het dioce saan bestuur ruim veertig boerderijen en landhuizen bezocht die haar werden aangeboden. De prijs van deze objec ten varieerde van 10.000 gulden tot miljoen en de omliggende terreinen hadden soms de grootte van een voor tuintje, soms van een park. In maart 1958 kreeg men plotseling de kans een boerderij te kopen aan de grote weg van Rotterdam naar Hoek van .Hol land, gedrukt in een hoekje van de ge- (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 11 maart „Er bestaat op het ogenblik een grote behoefte aan heroriëntering op schier alle terreinen van ons christelijk denken". Aldus stel de de voorzitster van het Landelijk Vrouwengilde, mevr. J. Severijnen- Cals, vast in haar openingsrede op de gisteren gehouden studiedag voor be stuursleden van deze organisatie. Zij voegde hier een opwekking aan toe voor de leden van het Gilde om zich naast priesters en mannelijke leken actief in te zetten bij het zoeken naar een eigen tijdse vormgeving van de geest van het Evangelie, dusdanig dat de moderne mens daardoor wordt aangesproken. Over de nieuwe normen meer con creet over het zoeken naar de grote lij nen van het katholiek geloof hield pa ter A. Kreykamp O.P. uit Nijmegen voor de leden van het Gilde een diep gaande beschouwing. Spreker ving aan met erop te wijzen, dat zich thans op het terrein van het katholieke leven in Noord-West Euro pa een beweging ontwikkelt, welke men zou kunnen karakteriseren als een toespitsing op de mens, de bron nen en de tijd. De moderne mens is tot het besef gekomen, dat het nodig is op geestelijk gebied de levende schepping weer meer naar voren te brengen. Hij begrijpt, dat in het ka tholiek geloofsleven en in de religieu ze praktijk niet alles even belangrijk is, maar dat men Christus in het mid delpunt dient te stellen. Voor wat betreft de situatie van de mens in het complex van problemen merkte pater Kreykamp op, dat ook de na-oorlogse mens bloot staat aan de ontluistering, welke de jongste wereld oorlog ten aanzien van de menselijke waardigheid heeft te zien gegeven. De gevaren welke de moderne mens be dreigen zijn o.m. het communisme, de rassendiscriminatie en het collectivis me. Maar al te zeer gaat de tegenwoor dige mens op in de massa, die door slechts enkele machthebbers wordt ge-;' leid. Als reactie hierop kan men in de laatste jaren de vorming van kleine ker nen of gesprekgroepen waarnemen. On ze tijd heeft behoefte aan persoonlijkhe den, die beslissingen durven te nemen. Vervolgens waarschuwde spreker te gen het vroeger door velen aangehan gen isolement van de katholieken en verwaarlozing van de schepping en van het leven in zijn brede geledingen. De Verlossing, zo zeide hij, is er ter wille van de schepping. Wij moeten ais ka tholieken in de wereld staan om die verlossing werkelijkheid te doen worden, dus actief en positief meewerken aan de opbouw van dé wereld. Wij moeten onze houding van rechters in de om gang met andersdenkenden en ongelo vigen laten varen en daarvoor die van partner in de plaats stellen. Voorts pleitte pater Kreykamp voor een grondige studie van de bronnen van ons geloof, zoals de H. Schrift, de Kerk vaders en andere gewijde geschriften. Zulks niet om de aloude opvattingen in vroegere vormen over te nemen, maar om de diepe zin van onze geloofswaar heden beter te kunnen begrijpen. Tenslotte betoogde spreker, dat het geloof niet alleen een bewarende en be schermende functie heeft, maar dat men ermee moet handelen, zoals de die naren uit het Evangelie zulks deden met de hun door hun meester toever trouwde talenten. De Kerk is geen stel sel of systeem, maar een beweging, een gebeuren en dat impliceert veranderin gen in denkwijze en methoden, ook al blijft zij ten slotte zich zelf gelijk, maar de mens moet door geduld en vertrou wen» de juiste sfeer en het juiste kli maat verwekken voor de ontplooiing van de Kerk. berg is van zienbare tijd mening ook op dat binnen af- de dijkbermen meente 's Gravenzande. Het gemengd bedrijf van boer Janus de Zeeuw maak te plaats voor het vormingscentrum, ook een gemêleerd bedrijf. Van de zes ha geestgrond, die de boer' in erfpacht had, huurde de K.J.B. een derde, waar op drie sportterreinen werden aange legd. De rest van de grond kwam aan de Westlandse tuinders. Een jaar later kon men gaan ver bouwen. Het exterieur van de boerderij liet men in de oorspronkelijke staat. Wat het interieur betreft, hier is het trachten grotendeels door toedoen van de brandweerverordeningen bij een goedbedoelde poging gebleven. In de hete zomer van 1959 regende het op de dag dat de Staelduinhoeve zou worden geopend. Mgr. Jansen, de bisschop van Rotterdam en mr. Klaasesz, de commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, verrichtten de opening onder een grauwe hemel, waaruit het water onophoudelijk neerdroop. Het vormingscentrum werd de eerste twee maanden na de opening gebruikt alsjeugdher berg. In de maanden juli en augus tus worden geen leiderscursussen ge organiseerd en de K.V.C. maakte daar dankbaar gebruik van. Daarna is men op de Staelduinhoeve een sei zoen ingegaan dat het karakter van een experiment droeg. De weekends met vorirfingscursussen voor leiders en leidsters wisselden de kampweken af en een paradoxale wens van de staf is. dat het jaar honderd weken zou mogen krijgen. Ook dit jaar heeft men een druk programma op gebouwd, zij het dat nu een zekere lijn te bespeuren valt in de organi satie. De hoeve is berekend op de ont vangst en behuizing van 50 personen. -De koestal met de standvinken balken in kruisvorm wordt nu ge bruikt als eetzaal, die de toepasse lijke naam „Standvink" draagt. De Hubertuskapel doet niet alleen in naam denken aan het vroegere Jachthuis. Het altaar en een glas-in- lood-raam werden uit de vroegere behuizing meegebracht. Waar eens de koeienjongens in het hooi de nacht doorbrachten, werd een nieuwe vloer gelegd. Op de witgekalkte achter wand werden schilderingen aange bracht en de ramen werden voorzien van een stalen bescherming. Dit ge heel doet nu dienst als sportzaal. De bovenverdieping heeft het oude karakter behouden. In de afzonderlij ke siaapzaaltjes waant men zich in de mansarde van een boerderij en door het raam in het schuine dak ziet men uit over de dijk en het achterliggende land. De paardestai wordt gebruikt als fietsenhok. Zevenduizend geadopteerde bomen werden rond de hoeve geplant. Voor één gulden kon men ten tijde van de opening een boom kopen. Het certifi caat vermeldt, dat de koper eigenaar wordt van de boom, maar hij heeft geen recht op vruchtgebruik, noch is het hem geoorloofd de boom te vellen. Eén der eersten die Staelduinhoeve een boom schonk „en hem meteen be taalde" volgens iemand die de trans actie bijwoonde was mr. Klaasesz. De bisschop kon toen niet achterblij ven. De Westlandse jeugd heeft enige t\jd dankbaar gebruik gemaakt van de terreinen die bij de Staelhoeve be horen. Ook in deze streek is geen ruimte meer voor recreatie en de di recteur van de K.J.B. in Zuid-Hol land, tevens tijdelijk beheerder van de hoeve, de heer W. L. G. Schei- kassen zullen verrijzen. De Staelduinhoeve met het kamp terrein in het Staelduinse bos vormt een recreatieve oase in dit glasland. Maar ook de mogelijkheden van het vormingscentrum worden sterk be knot in het Westlandse. Het natuur reservaat „De Beer" vormde een uitstekende uitwijkmogelijkheid, maar nu dit ook dreigt te verdwijnen is men volledig op de eigen terreinen aangewezen. Het ligt in de bedoeling om Stael duinhoeve, voor zover het eigen pro gramma dit toelaat, te verhuren aan anderen. Indien het huis mettertijd exploitabel zal zijn, is men van plan een vaste beheerder aan te trekken. De hoeve is nu vaak verlaten en de klokketoren op het voorterrein, die De directeur van de K.J.B. diocees Rot terdam. tevens dtrecieur en tijdelijk be heerder van de Staelduinhoeve, de heer W. L. G. Schelberg. werd geschonken door het district Rotterdam, wordt slechts op zonda gen gebruikt. Een weg langs de eindeloze afzetting van het Staelduinse bos voert naar bet kampterrein van de K.J.B. Een auto mobilist die de afstand aflegt, riskeert op de laatste kilometer onherstelbare schade aan zijn wagen. De kuilen in de weg zijn onvoorstelbaar, hoewel de verdedigers van de Atlantik Wal hier toch hun munitie over vervoerden. Het K.J.B.-terrein is niet afgezet. Slechts hier en daar is een bordje aange bracht met de mededeling dat de toe gang tot deze particuliere grond ver boden is. Waar niemand zich dus aan meent te moeten storen. De bezoeker van de hoeve wordt ver zocht het gastenboek te tekenen en zo mogelijk te verlevendigen met foto's en tekeningen. Het resultaat is een bonte verzameling in beeld gebrachte situa ties, waarin velen die de zijwaartse slingering van de dijk naar de Hoek volgden, verzeild raakten. De eetzaal werd' ingericht in de vroegere koestal. Op de voorgrond een stand- vink, de kruisvormige balk waaraan de ruimte zijn huidige naam dankt. hij let op me m'n topper is in de nieuwe modekleur geverfd door en ik ben voor f 7.25 weer om door een ringetje te halen DEN HAAG, 11 maart Het Kamerlid Van Rijckevorsel (KVP) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd; Is de beslissing van de Hoge Raad, dat een voetganger niet is „verkeer" in de zin van artikel 28 van het Wegenver keersreglement zodat een auto, die opzij wil afslaan, niet de doorgang be hoort vrij te laten voor naast hem, recht door lopende voetgangers voor de mi nister niet een gerede aanleiding om met spoed de rechtsbescherming van de voet ganger in de huidige verkeerswetgeving opnieuw te bezien en te bevorderen, dat de bestaande discriminaties van de voet ganger ten aanzien van het rij verkeer zoveel mogelijk worden opgeheven, in overeenstemming met het in de meeste beschaafde landen geldende verkeers recht, in het bijzonder ook door het be vorderen van een wijziging van artikel 28 van het Wegenverkeersreglement? WASHINGTON. 11 maart (Reuter) De Sovjet-Unie heeft vier Amerikaanse hefschroefvliegtuigen gekocht voor pre mier Khroesjtsjev en zijn voornaamste medewerkers, aldus heeft de Russische ambassade in Washington bekendgemaakt. De toestellen kosten ongeveer twee mil joen dollar en een contract voor de aan koop werd woensdag getekend. Een van de helikopters zal net zo zijn als de heli kopter die door president Eisenhower wordt gebruikt. De commerciële adviseur van de Russische ambassade te Washing ton zei ook nog, dat hoewel de Russen zelf hefschroefvliegtuigen hebben, de Amerikanen er eerder mee begonnen zijn. Hij gaf toe. dat de Amerikaanse helikop ters wat veiligheid betreft, veel beter zijn dan de Russische. ROTTERDAM, 12 maart. Het s.s. Rotterdam zal in het seizoen van 1960— 61 vanuit New York twee bijzondere cruises ondernemen. Op 9 december ver trekt dit cruiseschip voor een reis van 47 dagen. Tijdens deze vakantietocht zal de Rotterdam behalve vele Middellandse Zee-havens ook de aan de Zwarte Zee gelegen Roemeense haven Constanza en de Russische badplaatsen Odessa en Yalta aanlopen en daarmee het grootste passagiersschip zijn, dat ooit op een cruise Rusland heeft bezocht. (25 jaar geleden heeft de vierde Rotterdam even eens een bezoek aan dit land gebracht). Op het programma van de Rotterdam staat vervolgens een reis om de wereld. Gedurende deze cruise, welke 28 januari 1961 aanvangt, worden 19 havens aange lopen. Deze wereldreis zal 77 dagen du ren, hetgeen de kortste tijdsduur is. waarin tot nu toe ooit een dergelijke reis werd gemaakt. ROTTERDAM, 12 maart. Gisteravond botste de 18-jarige Utrechtenaar A. E. R. met een scooter tegen de gevel van een pand op de Crooswijkseweg. De man. die onder invloed van sterke drank verkeer de, moest in het Havenziekenhuis zijn gekneusde linkerenkel laten behandelen en werd later naar het politiebureau ge bracht, waar hij. bekende de scooter op de Kruiskade te hebben weggenomen. Hij wilde er mee naar Utrecht rijden. De man, die niet in het bezit van een rijbe wijs was, is door de politie in bewaring gesteld. De scooter werd zwaar bescha digd. Horizontaal: 1 mens, 4 vorm. 8 waterkant, 11 drempel, 13 bloem, 16 onderschrift, 18 ontkenning, 19 kurk, 20 uitroep, 21 mede lijden, 23 maat, 24 ca tegorie. 25 deel van een boom, 26 muziek instrument, 28 banier, 29 sukkel, 30 wortel, 31 muzieknoot, 32 mu zikant, 35 voorzetsel, 36 hemellichaam, 38 alleen, 39 academische graad, 40 zonder titel, 41 vlug. 43 tegenwoor dige tijd, 44 muziek noot. 45 ongesloten, 47 half, 49 maat, 50 sneu velen, 53 bijwoord, 54 steeg, 55 een weinig, 56 roofvogel, 58 spra keloos, 59 op grote afstand. 60 hond, 61 deel van de bijbel, 62 wapen, 64 voertuig, 65 grap, 66 kerkhoofd, 68 muzieknoot, 69 gelijk, 70 bloem, 72 waterdier, 73 slot, 74 lichaamsdeel. Verticaal: 2 ten bedrage van, 3 zus ter, 4 auto-merk. 5 stilstaand water, 6 reeds, 7 gebed, 8 kort ogenblik, 9 ver brande turf, 10 schop, 12 hoepel, 14 roodachtig, 15 tam, 17 naaigerei, 19 sloom, 20 deel van een fles, 22 vogel. 24 losplaats, 25 rijgerei, 27 eerwaarde vader, 28 telwoord, 29 coupe, 30 draad loze. 31 stilte s.v.p., 33 tegen, 34 me nigte, 36 geluid'sorgaan, 37 snel, 40 hoon, 42 vrucht, 44 sufferd, 45 geel, 46 ontkenning, 48 academische titel, 49 overal, 51 insekt, 52 niemendal, 54 hei lige, 57 boom, 58 stukadoorswerk, 59 beroep, 60 insekt, 61 akelige, 63 sport- term, 65 kort geleden, 66 weg, 67 haar tooi, 69 meetkundig getal, 70 zonder naam, 71 muzieknoot. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot donderdagmiddag. Over de puzzelrubriek kan niet gecorrespon deerd worden. De oplossing van de Schakelpuzzel ./an verleden week is; Horizontaal: 1 mazelen, 3 bagatel. 5 kabinet. 7 nabob. 9 remedie, 10 Meran, 12 leveren, 13 regatta, 14 kolibri, 16 amazone, 18 koran, 19 atelier, 21 ro man. 22 negotie, 23 omberen, 24 rame- nas. Verticaal: 1 motor, 2 Nubië, 3 bijbel, 4 lijmen, 5 kader, 6 tarra, 7 namelijk, 8 bevelen. 10 meteoor, 11 negerin, 14 koren, 15 Irene, 16 animo, 17 Emmen, 19 aster, 20 ribes. De prijs is gewonnen door mevr. J. H. J. Peek, Geert Reindersstraat ZUa, Schiedam. Postwisseltje volgt. OSS, 11 maart In de vergadering /an de raad van commissarissen en raad van bestuur der Koninklijke Zwanenberg- Organon is besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1959 over het door conversie van converteerbare obligaties met f 4,4 miljoen vergrote aandelenkapi taal een dividend in contanten van 17 uit te keren (v. j. 15%). Wie deze week het politieke slagveld overziet, heeft onderwerpen te kust en te keur om er zijn gedachten over te laten gaan. Daar ligt de huurverhoging, welke door de meerderheid van de Tweede Kanier is aanvaard en door de so cialisten in een uitermate povere op positie werd verworpen, daar liggen de belastingvoorstellen, die souden leiden tot een verhoging van de grond- en dus van de bouwkosten en op sterk aandringen van de heer Lucas door de minister van Financiën werden aange houden voor een nader beraad in het kabinet en daar ligt dan de interpellatie van de heer Van Mastrigt omtrent de staking in de bouwwereld. Het is buitengewoon verheugend, dal deze interpellatie heeft geleid tot zulk een treffende eensgezindheid in de Twee de Kamer omtrent de sterke houding van het kabinet in deze uitermate moei lijke zaak. Deze parlementaire mani festatie, welke tenslotte uitliep op een applaus voor de minister van Economi sche Zaken, moet ook een krachtige steun zijn voor alle bouwvakarbeiders, die hij zonder vandaag de dag icaarop het karige weekgeld zal worden geteld en met moeite zal worden uitgemeten wel enige morele steun nodig hebben. Hoezeer al deze zaken in onze be langstelling staan, er zijn in deze dagen buiten onze landsgrenzen dingen ge beurd, die ons diep bedroefd en ernstig gegriefd hebben. Bij elke grote ramp blijkt het onmo gelijk te zijn de aandacht van de wereld wat langduriger gericht te houden op zoveel menselijk leed. De tranen van duizenden ouders en kinderen van Aga- dir worden in onze dagen onmiddellijk overspoeld door een zee van wereld nieuws, dat al weer onze aandacht voor andere zaken vraagt. Het medeleven van de wereld dreigt onmiddellijk nieebe- graven te worden in dat massagraf, waar in duizenden in een oogwenk bedolven werden. Nederland mag er trots op zijn, da het tot de eersten behoorde, die aan hulpverlening toekwamen. Nederland weel ook wat het betekent door ram pen overmand te worden. Maar op dit moment leeft Agadir slechts voort in de harten der vrome zielen, die de Heer om rust en berusting vragen voor alle getroffenen. Zo is het leven nu eenmaal. Wat ons in de afgelopen dagen diep gegriefd moet hebben, is het bericht van die grenzeloos onbeschaafde marte ling van een neger in Amerika, die aan de voeten werd opgehangen en als een beest op onze abattoirs werd gestem peld door inkervingen in zijn huid. Hoe is het mogelijk, dat zulke on menselijke banaliteiten mogelijk zijn in een land, dat zich tot de hoogst be schaafde volkeren rekent. Men vraagt zich af, of het ingrijpen van de over heid bij zulk soort wreedheden wel van dien aard is, dat zulks voldoende waar borgen biedt voor de bescherming van deze mensen, die zich kennelijk de haat van bepaalde groepen van de bevolking op de hals gehaald hebben om de sim pele redendat deze hals zwart en niet blank is. Het is bepaald niet het eerste bericht uit Amerika over dergelijke haat-uit barstingen tegen weerloze mensen. Hoe is het mogelijk nogmaals, dat een tn de gevangenis opgesloten neger door een paar man daaruit gesleept en doodeen voudig gelyncht wordt? Hoe kan het bestaan, dat kinderen tot tuchthuisstraffen worden veroordeeld, al leen omdat zij, zwart van huidskleur, het gewaagd hebben een blank meisje te kussen? Hoe is het mogelijk, dat aan jonge mensen de kansen en het recht worden ontnomen om zich te ontwikkelen in enigerlei vorm van voortgezet, of hoger onderivijs, alleen omdat hun ouders ge boren werden onder de schroeiende zon, die aan hun huid een andere kleur gaf dan aan die der blanken? Wat blijft er over van de echte men selijkheid, wanneer men niet bereid is de ander als volwaardig mens te erken nen en te behandelen? Maar bovendien, wat hebben de blan ken straks te verwachten wanneer er een eind zal zijn gemaakt aan die ellendige superioriteitsmacht Zal de zwarte be volking dan talloze blanken niet met gelijke munt terugbetalen en hen der halve ook als beesten behandelen? Neen, dit zijn de methoden niet orn een nieuwe wereld op te bouwen van vrede en gerechtigheid, van eendrachtig samengaan en onderlinge liefde lussen de mensen Het is te hopen, dat het de allerlaatste stuiptrekkingen zijn van de waanzin nige onchristelijke idee, dat de blanke meer zou betekenen dan de zwarte. Het is een leugen, die in strijd is met de schepping en met de bedoelingen vut de Schepper met iedere mens, nl. d'Jt hij hier en hiernamaals gelukkig zal zijn ook de zwarte mens. NIJMEGEN. 12 maart Op dinsd^ 15 maart zal aan de rooms-katholisk® universiteit te Nijmegen de 3000ste dent worden ingeschreven. Het bereik^ van deze mijlpaal in de geschiede^ van de universiteit zal worden gem^ keerd met een eenvoudige plechtighe1 tijdens welke de rector-magnificus. Pr°/ mr. L. G. A. Schlichting, de inschrf ving persoonlijk zal verrichten. AMSTERDAM. 11 maart. In 1959 's wel de personeelssterkte als de omzet de Nederlandse industrie gestegen, 9'Ur blijkt uit gegevens, samengesteld °,*S het C.B.S., die betrekking heeft op D- jp industriële ondernemingen met 19 meer man personeel, exclusief de b»e, nijverheid. De totale omzet van deze drijven steeg van bijna f 31 miljard (vjjH van ruim f 9 miljard aan export) >n \Y tot ruim f 33,3 miljard (bijna f 9,9 .p' jard aan export) in 1959. De personee 5, sterkte nam toe van 1.029.400 werknejb waaronder 814.500 arbeiders, tot I werknemers, waaronder 833.700 arbe»°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8