1 E RVO ETS i Zuidpoolgebied vroeger een gastvrijer gebied dan thans H Reclame Noodtoestand ontstaan door starre houding overheid'' Henk van den Boogaart won in finale tienkamp van Gunneman Amateurboksers moeten in een lichter gewicht uitkomen Maakt Spartaan behaalde draw in Sliedreeht Jaschin in Moskon doel in Feijenoord Samenhang lonen en prijzen ondergrond van de zaak John Specht bracht de spanning terug 30 nieuwe stads bussen voor RET Voorbereiding voor Rome Leonid as klasse beter dan Coal voor Uw zaak Verbouwing Luxor 87.280,- duurder Kort geding boinrcon f lict Uitloting premielening Rotterdam 1952 II 50.000 op nr 173.485 NSC MAANDAG 14 MAART 1960 il modellen, maten keus o-VA4,.'1 'ïl' d|rSdrawezensk inluiden' van I I continenten, soms pldotselijk door ondiepe Az Azië zeeën bedekt 5 Raadsman aannemers Namens de Staat Partijen in beraad RIVIERTIJDINGEN IPACïNA 4 T orufe week deed een persbericht V de ronde, volgens hetwelk Rus: siscnt, geleerden tijdens een zuidpoolexpeditie „tien soorten spo ren" hadden aangetroffen, die het bewijs leverden, dat het Zuidpoolge bied 200 a 300 miljoen jaar geleden een „vruchtbaar grondgebied" vorm de met een eigen plantengroei. Ge noemde sporen zouden met name uit varenafdrukken hebben bestaan. Het persbericht voegde er aan toe, dat kortgeleden Nieuwzeelandse en Australische expedities vergelijkbare sporen hebben gevonden, echter van veel latere tijd, n.l. rond 60 miljoen jaar geleden; deze zouden er op heb ben gewezen, dat toentertijd in het Zuidpoolgebied wouden bestonden zoals men die tegenwoordig in het zuiden van Zuid-Amerika aantreft. Op zichzelf brengen deze berichten geen fundamenteel nieuws. Ook door vroegere expedities werden meer malen gegevens thuisgebracht, die bewijzen dat Antarctica niet altijd zo koud is geweest als in onze da,,*n. Deze gegevens baseren zich stee Is op resten van planten en dieren, die in vroeger tijden in deze streken heb ben geleefd. Levensresten als geschiedboek Zoals men weet heeft het leven op aarde al een zeer lange geschiedenis achter de rug. Hoewel in gesteenten, waarvan men door middel van natuurkundige methoden de ouderdom op meer dan een half milliard jaar heeft bepaald, nu en dan wel resten van levende we zens worden gevonden, treft men toch de meeste versteningen en afdrukken van planten en dieren (fossielen) aan in gesteenten welke jonger zijn dan 500 millioen jaar. De fossielenrijkdom in rotsmassa's die tussen de 500 en 400 miljoen jaar oud zijn vijst er ech ter op, dat tevoren net leven reeds een lange weg moet hebben afgelegd; t|_|E:qRIE VAN WEGENER (VEREENVOUDIGD) dat we daar zo weinig meer van ie- lnl-wl,lk" rugvinden is te wijten aan de sterke jaar geleden plm. 160 millioen jaar geleden plm. 30 millioen jaar geleden HET UITEENDRIJVEN DER CONTINENTEN VOLGENS DE veranderingen, die de oudere gesteen- dieozee ten in de loop van de tijden hebben on- I1 r meer dao een half milliard jaar gele den nog geen harde delen zoals een skelet of een schelp bézaten. Vanaf nA noord Amerika het belangrijke tijdstip van 5Ö0 millioen n A noora de ontwikkeling jaar terug kunnen wi_ van het Teven op aarde, van planten zowel als dieren, aan de hand van hun fossiele overblijfselen vrij goed volgen, al blijven er ook nog steeds een aantal vragen over hun evolutie on beantwoord. De opbloei van het leven in de loop der millioenen jaren heeft voor de geo loog grote betekenis, omdat ieder tijd perk uit het verleden gekenmerkt wordt door een bepaalde vorm van planten- en dierenleven. Vindt hij be paalde fossielen, dan kan hij zeggen welke ouderdom de rotsmassa bezit, waarin hij deze levensresten vond. Bovendien zeggen de versteningen en afdrukken hem wat over de omstan digheden waaronder zulk een gesteente tot afzetting kwam (b.v. zee- of land dieren) en over het toenmaals heersen de klimaat (b.v. „koude" of „warme" plantengroei). Sporen in Antarctica Nu heeft men in de rotsen van het Zuidpoolland reeds jaren geleden de resten van een al lang weer uitge storven primitieve diersoort gevon den, die de naam van Archaeocya- thus kreeg toebedeeld. De rotsen, waarin het diertje werd gevonden, waren 500 tot 450 millioen jaar oud, Het wezen schijnt een voorloper te zijn geweest van de latere koraal diertjes. waarvan de afstammelingen nog heden ten dage in tropische zeeën leven. Archaeocyathus is ove rigens niet alleen in Antarctica, de wereld gevonden, tot ln de Oeral en Siberië toe. Wegens de veronder stelde verwantschap met de koraal diertjes vermoedt men. dat al deze streken toentertijd een tamelijk warm klimaat hebben gehad. In dit licht is het vermeldenswaard, dat één der Antarctische vindplaatsen van dit fossiel op minder dan 500 km van de huidige Zuidpool is ge legen! De berichten over de Russische vondsten wijzen er op, dat Antarctica óók vrij warm was in een periode van 300 tot 200 millioen jaar geleden, dat is het tijdvak tijdens hetwelk in Europa op grote schaal tropische moerasbossen groeiden, waaruit in de loop der eeuwen onze steenkool is ont staan. Kolen zijn overigens ook in het Antarctische continent gevonden, het eerst door Shackleton, op 17 decem ber 1908, op een plaats die minder dan 500 km van de Zuidpool verwijderd was. Sedertdien zijn steen- en bruin- koollagen op meerdere plaatsen in het Zuidpoolland aangetroffen, het laatst in 1957 door Sir Vivian Fuchs, die kort daarna bekendheid verwierf door zijn stoutmoedige tocht dwars door het Antarctische vasteland. Aangezien de aanwezigheid van kolen op het vroege re bestaan van een weelderige plan tengroei en dus op een tamelijk warm klimaat wijst, is het opnieuw merk waardig te moeten bedenken, dat de meest zuidelijke koolvindplaats van on ze aarde op een afstand van slechts 330 km. van de Zuidpool is gelegen, te midden van een onafzienbare ijswoes' tenij. Sommige onderzoekers zijn zelfs van mening, dat Antarctica onder zijn ijskap een van de rijkste kolenvoorra- den van de wereld verbergt. Dat de Russische 'geleerden ln de 200 a 300 miljoer jaar oude gesteenten die zij onderzochten, voornamelijk va renafdrukken vonden, is niet verwon derlijk. In genoemde tijd waren er nl. nog weinig andere hogere planten en zeker geen loofbomen zoals wij die te genwoordig kennen. Ook de Europese kolen zijn voornamelijk uit resten van uitgestorven varensoorten en verwante planten samengesteld. In iets minder oude afzettingen (rond 200 millioen jaar) langs de kust van de Rosszee en later ook op de Weaverberg, op ruim 300 km van de Pool, vonden de Amerikaanse expe dities van de Operatie „Diepvries" (1955-1957) zoveel fossiele stammen van een primitieve naaldboomsoort, dat men wel moet aannemen, dat deze streken toentertijd door uitgestrekte coniferenbossen bedekt waren. Verder zijn van het Zuidpoolland uit gesteenten, waarvan de ouderdom tussen de 200 en 60 millioen jaar ligt. afdrukken bekend van vele hogere planten, o.m. van een palmsoort, die verwant was aan de tegenwoordig nog evenals de naaldbomen, reeds zaad- z A zuid Amerika 'n Voor Indië Eu Europa Au Australië Af Afrika NG Nieuw Guinea Zp het Zuidpoolcontinent planten en geen varens meer). Af drukken van dezelfde fossiele plant zijn gevonden in Engeland, Grieken land, Alaska, de Verenigde Staten en Australië. Zij wijzen er op, dat het kli maat ten tijde van hun groei tamelijk warm was. Ook de aanwezigheid van fossiele koraalriffen in Antarctica duidt op grote warmte. Vervolgens mogen nog beschouwd worden de hierboven reeds genoemde vondsten van de Australische en Nieuw zeelandse expedities. Deze maken het aannemelijk, dat rond 60 miljoen jaar geleden het Antarctische continent een plantengroei kende, die overeen komt met de huidige begroeiing van de zuid punt van Zuid-Amerika. Dit wijst al op een flinke temperatuurdaling, want de tegenwoordige plantengroei in dit gebied is die van een tamelijk koud zeekli maat. De eerste sporen van gletsjers in het Zuidpoolland stammen uit een tijd van rond 50 miljoen jaar geleden. De kou Is sedertdien echter niet regelmatig toe genomen, want jongere fossielen wijzen weer op een gematigd klimaat. Pas in de laatste tientallen miljoenen jaren kan de vergletsjering van Antarctica krach Verplaatsing der continenten. Er zijn vele aanwijzingen voor de juistheid van de gedachte, dat de vas telanden van onze aarde bestaan uit geweldige schollen van relatief lichte gesteenten, welke als het ware drijven in een zwaardere gesteentemassa, die zich op grotere diepte in de aarde be vindt en die door hoge temperatuur en druk taai vloeibaar is. Nu zou er oorsponkelijk slechts één oercontinent van lichte gesteenten zijn geweest, drijvend op de boven beschre ven zware en taai vloeibare massa. On der invloed van uiterst langzame stro- tig hebben doorgezet. Ho bewel er redenen zijn om' aan te nemen, dat het Zuidpoolland in het zeer verre verleden nog wel eens meer gedurende bepaalde perioden gletsjers leeft gedragen, is het al met al wel duidelijk, dat deze Ijzige toestand voor dit werelddeel toch a's zeer ongewoon moet worden beschouwdhoezeer wij in ons korte leven deze toestand ook als „normaa1" aanvaarden. Poging tot verklaring oe kunnen nu deze klimaatsver anderingen worden verklaard? De wetenschap vond op deze vraag meerdere oplossingen, welke ech ter ieder voor zich moeilijk alle ver schijnselen duidelijk kunnen maken; men benadert de verklaring daarente gen reeds veel beter, indien men aan neemt, dat de veronderstelde factoren naast en door elkaar gewerkt hebben- De voornaamste van de gevonden op lossingen zijn de volgende: Wereldomvattende wisselingen in temperatuur. Dat deze er zijn geweest, staat wel vast. Ieder heeft wel eens gehoord van de „ijstijden", die, afgewisseld met war. mer perioden, in het laatste miljoen jaar de wereld hebben geteisterd. Tij dens één er van breidden de gletsjers van Scandinavië zich zó uit, dat zij zelfs Nederland bereikten; de sporen daarvan zijn nog altijd in ons landschap te vinden 1). Tezelfdertijd groeiden echter ook de gletsjers in de Alpen, in Noord-Amerika, in Azië en op vele ge bergten van het zuidelijk halfrond tot enorme Ijskappen uit. Uit oudere perio den van de aardgeschiedenis zijn even eens meerdere ijstijden bekend, meest al gescheiden door zeer langdurige warmere tijdvakken. Over de verklaring van deze tempe ratuurwisselingen is men het nog niet eens. Men zoekt de oorzaken o.a. in kosmische nevels, die de zonnewarmte zouden hebben onderschept, en in wis selingen in de uitgestraalde zonne-ener- gie. Maar bewezen is er nog niets. Temperatuurwisselingen, welke op beide halfronden tegengesteld zijn. Deze kunnen het gevolg zijn van klei ne periodieke complicaties ln de bewe ging van de aarde om de zon, waardoor het ene halfrond gedurende duizenden jaren minder warmte kan ontvangen dan het andere. Zulke complicaties zijn door de astronomen inderdaad gecon stateerd. Het staat echter vast. dat de ze theorie niet de enige oorzaak der temperatuurswisselingen aanwijst. Verplaatsingen van de aardas. Als de stand van de aardas zich wij zigt, -eranderen de polen van plaats. Na deren zij een bepaalde landstreek, dan wordt hét daar dus kouder. Een aantal geleerden heeft argumenten voor derge lijke poolbewegingen aangevoerd; on weerlegbare bewijzen zijn echter moei lijk te leveren mingen in het aardbinnenste zou dit oervasteiand echter op zeker moment ln vele schollen uiteen zijn gevallen (theorie van Wegener). Inderdaad is het zo, dat b.v. de Atlantische kusten van Amerika en Eurafrika zowel naar vorm als naar geologische samenstel-. ling heel goed aan elkaar passen. Het zelfde bleek het geval, als men aan de oostkust van Afrika, het Zuidpoolland, Australië en Voor-Indië aaneen legde. Langs deze weg was het plotseling ook 0cflgemakkelijk te verklaren, waarom do plm, cbu millioen fossiele planten, en dierenwerelden van Australië. Voor-Indië. Afrika. Zuid- Amerika én Antarctica zulk een grote onderlinge gelijkenis vertoonden. Ten aanzien van het Zuidpoolland kan uit een en ander de conclusie volgen, dat dit continent niet steeds op dezelf de plaats behoeft te hebben gelegen als waar het zich nu bevindt, maar dat het, zijn tocht begonnen is op een punt, dat aanmerkelijk dichter bij de huidige eve naar was gelegen dan de tegenwoordi- ge ligplaats. Ook dit kan een bijdrage betekenen ter verklaring van de kli maatsveranderingen, die dit werelddeel in de loop der tijden heeft ondergaan. Zekerheid en onzekerheid Samenvattend kan worden gezegd, dat we met recht overtuigd kunnen zijn, dat Antarctica in de voorbije millioenen jaren een aanmerkelijk gast vrijer oord is geweest dan tegenwoor dig. Het ondergaan van klimaatswisse lingen was echter niet slechts het lot van het Zuidpoolland alleen, want in vrijwel alle andere werelddelen ril 11 aanwijzingen gevonden, dat ook daar het klimaat aan grote schommelingen onderhavig is geweest 2). Anderzijds is men er nog niet in geslaagd volle dig bevredigende theoriën te ontwik kelen, die genoemde klimaatsverande ringen kunnen verklaren. De bestaan de theorieën vertonen nog menige zwakke plek en zijn Ieder voor zich ook niet in staat alle verschijnselen ge noegzaam duidelijk te maken. tVe zul len daarom moe.ten aannemen, dat ve le factoren, waaronder een aantal van bovengenoemde, hun bijdrage hebben geleverd tot het grillige verloop van de klimaten van onze aarde. D. TEUNISSEN 1) Aangezien in Nederland ook ko len voorkomen, welke wijzen op de aanwezigheid van vroegere tropische moerasbossen, kunnen we dicht bvj huis dus in feite de zelfde verschijnse len waarnemen, die in het bovenstaan de voor Antarctica worden behandeld. 2) Een zeer typerend voorbeeld mo ge hier nog worden genoemd: Spitsber gen dat, gelegen in de Noordpoolstre ken, evenals Antarctica uitgestrekte koollagen bezit onder een vergletsjerd oppervlak,. i ROTTERDAM. 13 maart Spartaan '20 heeft bij Sliedreeht geen kans gezien zich van beide punten meester te ma ken. Na een vrij gelijk opgaande wed strijd wees het scorebord 11 aan. een uitslag waar heide ploegen het wel over eens konden zijn. Voor de aanvang van de wedstrijd werden de spelers T. de Baat, die 359 wedstrijden en B. v. d. Herik en A. Ne- derlof die 250 wedstrijden voor Slie dreeht hebben gespeeld, gehuldigd door de voorzitters van beide verenigingen. De drie spelers ontvingen bij deze gele genheid passende geschenken. Spartaan ging meteen fel van start.. Aanvalsgolven spoelden op de Sliedrecht- se verdediging af, zonder deze echter te overspoelen. Aan de andere zijde hield de Spartaanse veste, met spil Veld- boer aan het hoofd, stand tegen het ge weld uit de baggerstad. Spartaan Pa nen ditmaal rechtsbuiten, bleef een ge vaarlijk man. maar zijn voorzetten wer den door de andere voorwaartsen onvol doende afgewerkt. Éénmaal probeerde de rechtsbuiten het alleen. Hij brak door, doch Braat wist het harde schot tot corner te verwerken. Na een half uur vielen dan de enige doelpunten uit de wedstrijd. Spartaan had de primeur. Een aanval, opgebouwd door aanvoerder Blei.j en voortgezet door Panen, resulteerde in een schot van middenvoor Sebregts, dat keeper Braat te machtig was Even later scoorde Gij- zen van Sliedreeht uit een scrimmage voor het doei van de Rotterdammers de gelijkmaker. Scheidsrechter Van Rhijn moest zich na rust laten vervangen wegens een enkel blessure Grensrechter Boom van Spar taan verving hem en hij deed dat ver dienstelijk. 'De onmachtige voorhoedes konden verder geen enkele wijziging meer in de stand brengen. Veldboer moest nog tweemaal een bal uit het doel kop pen en de Spartaanse voorwaarsten blun derden enige malen groots bij scorings kansen. Het stedelijk elftal van Moskou, dat donderdag om kwart over acht in het stadion alhier tegen Feijenoord uitkomt, wordt voornamelijk gevormd door spelers van het nationale Russische elftal. Deze spelers zijn gerekwideerd uit Dynamo, Spartakus, Lokomotif en Torpedo. In het doel staat de vermaarde Russische doel man Jaschin. De wedstrijd staat onder leiding van de heer A, van Leeuwen Grensrechters zijn de heren Ravens an Van der Veer. Rotterdam. 12 maart De verbouwing van het Luxor-theater zal f. 87.280,- hoger komen dan de geraamde f 200.000,- Het verschil werd veroorzaakt door nadere eisen ten aanzien van nooduitgangen, het afwerken van vloeren en muren met duurdere materialen, die echter minder onderhoud vergen en het treffen van maatregelen om tijdens de verbouwing de nooduitgangen te kunnen gebruiken. Een aanvullend krediet ter grootte van f. 87.280,. wordt door B. en W. aan de raad gevraagd. '(Van onze tafeltennismedewerker.) I ROTTERDAM, 13 maart Er zijn in het verleden wei eens titetkampen verspeeld, die een sterker bezetting, gaver spel en grotere spanning gaven dan de Herentienkamp, die zondag in het Tafeltenniscentrum ging. Doch ook nu waren er verrassingen en er werd zeer bevredigend spel vertoond. De finale tussen Henk van den Boo- gaart en Bert Gunneman werd na een in hoofdzaak defensief gevecht door eerstgenoemde gewonnen. Verrassingen waren er. Daar was het volkomen falen van Adri Hofland, dia het niet verder bracht dan een overwin ning op Kesselring in de vijfde ronde. De matige prestaties van de beide Elan-spe- lers Cor, Kesseling en Van Knikkenberg kwamen niet onverwacht. Kansloos voor de titel spaarden zij zich en beschouw den deze tienkamp zeer terecht als een nuttige training voor de belangrijke com. petitiewedstrijd tegen Belcrum. Verrassend was wel en misschien voor hem zelf nog meer dan voor de toe schouwers het falen van John Specht Hij won in zeven ronden slechts twee partijen, van Hofland en van Kessel ring. Doch zijn derde en laatste over winning bracht de spanning in deze „marathon" meteen tot grote hoogten. Toen nl. klopte hij Henk van den Boo gaart met 11—21, 24—22, 21—17. En daar mee wend diens recht-naar-de-victorie- mars een abrupt halt toegewezen. Want tot en met de zevende ronde was het al Van den Boogaart, wat de klok sloeg. Gedegen kreeg hij de ene overwin ning aan de andere, Daaronder was een zege op Blumer, die juist tevoren een tik van Bert Gunneman had gekregen en daarmee praktisch kansloos voor de titel was geworden. Doch er kwam een andere concur rent: Gunneman. In de 1ste ronde sneu velde hij tegen zijn clubgenoot Baum- garte. Daarna schroefde hij zijn verde diging nog iets op en dat bleek voor elke volgende tegenstander een onoverko melijk struikelblok. Zo bleef tot de acht ste ronde de volgorde: 1. Van den Boo gaart, 2. Gunneman. 3 Blumer In die achtste ronde dan werd van den Boo gaart geklopt door Specht. Het resultaat was een finale tussen van den Boogaart en Gunneman. Het spel van beide spelers was sterk defensief ingesteld en als kijkspel viel deze eind strijd dan ook tegen. De spanning ver goedde echter veel. Met 2022, 2220 in de beide eerste games ls die spanning afdoende getekend. Toen knapte er iets bij Gunneman en kon Van den Boo gaart verder onbedreigd op de zege af stevenen. De eindstand werd: 1 Henk van den Boogaart 8 gew. 2 en 3'Bert Gunneman en Reg Blumen 7 gew, 4. Cees Baum- garte 6 gew 5 Piet Nuys 5 gew. 6 Jan Knikkenberg 4 gew. 7. John Specht 3 gew. 8 en 9 Cor Kesselring en Jan Eijkels 2 gew, 10 Adri Hofland 1 gew. Papendrecht heeft het tegen RFC in de laatste minuten nog tot een gelijk spej weten te brengen, na kort na rust met 31 te hebben achtergestaan. Opge merkt dient te worden dat RFC het ge luk bepaald niet aan zijn zijde had en het overwicht, dat vlak na de rust het duidelijkst was, kwam niet voldoende in doelpunten tot uitdrukking. Na tien minuten reeds keek Pa pendrecht tegen een achterstand aan, toen Van der Horst voor de Rotterdam mers doelpuntte. Papendrecht sloeg" evenwel onmiddellijk terug, want luttele minuten later lag de gelijkmaker in het Rotterdamse net. De ploegen bleven goed gelijk op gaan met RFC technisch de .beste en Papen drecht de meest enthousiaste ploeg. Bij de rust had RFC toch weer met 281 de leiding, dankzij een fraaie treffer van Besemer Na de hervatting werd de strijd wat forser vooral van de kant van Papen drecht, dat hard vóór een overwinning werkte. Het scheen verkeerd te zullen uit lopen. want toen Besemer ongeoorloofd werd aangevallen, schoot hij zelf Papen drecht uit de strafschop naar een achter stand van 3—1. RFC werd hierna duide lijk sterker, maar met enig geluk bleef het Papendrechtse doel voor verdere treffers gevrijwaard. Ook Papendrecht kreeg een strafschop te n^men, waar uit de achterstand tot 3—2 werd terugge bracht. Papendrecht rook een gelijk spel, zette energiek dpor en kwam enkele minuten voor het eind toch nog op 3—3, Rotterdam, 12 maart Eind 1960 zul len 121 stadsbussen van de RET meer dan 10 jaar oud zijn. Hiervan werden er in '56-'57 85 gerevideerd, waardoor hun levensduur met vijf jaren werd verlengd. De overige moeten worden vervangen. B. en W. stellen thans de raad voor, over te gaan tot aanschaffing van 30 nieuwe bus sen. Er- loopt thans reeds een bestelling van 32 bussen en daarbij zou, naar B. en W menen, in een tweede reeks van 30 stuks aansluiting gezocht dienen te worden om snelle aflevering te bevorderen De op drachten zouden aldus geplaatst dienen te worden: 20 chassis met Kromhoutmoto ren bij de nv. Verheul te Waddinxveen. met carrosserieën van de n.v. Werkspoor 10 chassis van het fabrikaat Magirus Deutz bij de n.v. Motorkracht te Hoo- geveen, met carrosserieën van de n.v. Hainjé te Heerenveen. De totale kosten worden op f. 2.386.000,- geschat. In het daarvoor bestemde fonds bevindt zich f, 2.930.223,35, zodat de financiering geen moeilijkheden levert. De belangstelling voor het kort geding waarvan we zaterdag nog melding maak ten, was ennrm. Om iedereen een plaats te geven werd. in tegenstelling met de gewoonte, het kort geding gehouden in een der grote zalen, waar gewoonlijk de politierechter zetelt. Dit geding, dat reeds een der belangrijkste ,an na de oorlog is genoemd, kan van beslissende betekenis zijn voor de afloop van het bouwconflict. De wat gespannen sfeer van afwachten werd gebroken door de komst van de president van de rechtbank, de grijze aristocraat jhr mr. Witsen Elias, aan wie in de loop der jaren reeds veie moeilijke zaken zijn voorgelegd. Behalve in zijn functie van rechter werd ook daarnaast meer dan eens een beroep op hem ge daan als „wijze man", laatstelijk als voor zitter van de commissie, die zich heeft uitgesproken over de censuurkwestie op Nieuw-Guinea. Als eerste kreeg de raadsman van de aannemers, mr. P. Zonderland, gelegen heid de dagvaarding toe te lichten. „De zaak is meer belangrijk dan ingewik keld" zo meende hij. Hij schetste in enkele korte lijnen de ohtstane situatie: de oude CAO liep af, werkgever en werk nemers stelden een nieuwe op, die door de betrokken instanties werd goedge keurd voor wat betreft de nieuwe wer ken, Dan komt de moeilijkheid van de onderhanden zijnde nieuwe werken. De hogere lonen mochten niet in tie prijzen worden doorberekend. Mr. Zonderland wees hierbij op een clausule van 1954 over de risicoregeling, waarin wordt ge zegd. dat loonsverhogingen door de over heid als grootste opdrachtgeefster in de prijs van de in aanbouw zijnde werken zullen worden verrekend. Nu houdt de overheid zich ineens niet meer aan deze clausule. Zjj wil daaren tegen de aannemers dwingen afstand te doen van hun rechten van doorbere- ning, zo stelde pi. Door de staking en de starre houding van de overheid is een noodtoestand ontstaan, die kan worden doorbroken door een voorlopige voorzie ning van de president op grond van on rechtmatige overbeidsdaad. De 'houding van de overheid kwalificeerde mr. Zon derland als zijnde ln strijd met alle be ginselen van behoorlijk bestuur. Daarna kwam jhr. mr. G. W. v. d. Does aan het woord, die namens de Staat op trad. Voor het eerst werd de ernst van de zaak door een lach doorbroken, toen bleek, dat mr. v. d. Does zijn pleitnota nog niet verveelvoudigd had. „Daar heb ik in die korte tijd nog geen gelegenheid voor gehad. Ik ben ln geen nachten naar bed geweest", zo zeide hij, er snel aan toevoegend: „Maar lk ben toch wel uit geslapen Als u, wat ik niet aanneem, de weder partij in het gelijk stelt, kunt u volgens mij geen beslissing nemen bij voorraad uitvoerbaar (dus direct, voordat de ter mijn voor hoger beroep is verstreken), zo stelde mr. v. d. Does alvorens met zijn eigenlijke verweer te beginnen. Hij kon digde aan alle alinea's van de dagvaar ding stuk voor stuk te zullen bespreken. Mr. v. d. Does zei dat hij het over heidsstandpunt onjuist en tendentieus ge ïnterpreteerd acht in de dagvaarding. Er wordt veel in gesuggereerd, dat niet he- DEN HAAG, 11 maart „Zaterdag 19 april a.s. bokst een Nederlands team in Brugge tegen België en wordt op 4 april a.s„ in Groningen de returninatch gehouden. Daarna zal een selectieploeg worden samengesteld waaruit later de definitieve keuze zal worden gemaakt voor de Olympische Spelen in Rome", dat zei ons de heer Theo Huizenaar, de man die op het ogenblik'de leiding heeft over een dertigtal Nederlandse boksers en die door het land trekt o n tezamen met de clubtrainers de conditie en tech niek onder handen te nemen. Na Groningen volgt nog een landen- wedstrijd op 25 april a.s., in Amsterdam tegen Zwitserland en misschien later nog een wedstrijd tegen Zweden of Denemar ken in Rotterdam. Het is de bedoeling dal de boksers, die in de selectieploeg voor Rome worden gekozen in een lichter ge wicht uitkomen, dan waarin zij nu over het algemeen boksen. Voorbeelden noemde de heer Huizenaar Te Paske, die nu bantamgewicht is, doch gemakkelijk in het vlieggewicht kan uit komen. De Amsterdammer Jan de Rooy, die al jaren vedergewicht-kampioen van Nederland is, zal nu moeten zorgen dat hij een zware bantamgewicht wordt en dit geldt voor alle overige gewichtsklas sen. Tot deze conclusie is men gekomen aan de hand van de gewichten, die men zorgvuldig heeft gecontroleerd. Hierbij bleek dat bijvoorbeeld de Amsterdammer Jan de Rooy slechts 1 kg boven de ban- tamgewichtsklasse bokst. De heer Huizenaar zei nog, dat het peil bij de Nederlandse bokskampioenschap pen in de dierentuin in Den Haag niet zo hoog lag, maar hij voegde er direct aan toe dat de titelwedstrijden nu eenmaal veel van de zenuwen vragen. De boksers moeten op het ogenblik nog niet in vorm zijn. Zouden zij dit wel zijn, dan zou men dit het gehele jaar tot de Spelen moeten volhouden en dat is voor velen een on mogelijke taak. ROTTERDAM, 14 maart Bij de van morgen gehouden uitloting van 500 obli gaties van de 2% pet. premielening Rot terdam 1952 II der gemeente Rotterdam, groot 10 miljoen, is de prijs van 50.000 gevallen op obligatienummer 173.485. De obligaties nummer 178.974 en num mer 196.746 werden aflosbaar gesteld met 10.000, terwijl een premie van 1000,- werd toegekend aan de volgende obliga ties: nummer 193.390, nummer 199.337. nummer 184.246, nummer 181.836, num mer 112.029, nummer 101-450, nummer 144.278, nummer 170.048, nummer 180.056 en nummer 190.063. Met een premie van 500,- zijn aflosbaar de obligaties met nummer 169.988, nummer 100 610, nummer 150.407, nummer 162.093 en nummer 185.633. De overige 482 nummers zijn af losbaar met 150,- ieder. De uitgelote obligaties zijn per 1 juni 1960 aflosbaar gesteld. Leonidas heeft dit weekend een volko men verdiende 41 zege behaald op Coal. Verdiend, door het constructiever voet bal dat de Leoniden speelden en voor al ook door de betere conditie waarin zij staken De scheidsrechter uit Ouden bosch had vertraging en daarom begon de wedstrijd 25 minuten later dan gewoon lijk. Na tien minuten gaf rechtshalf Maaten een pass aan middenvoor Weyerings die hard inschoot, 0—1. Tien minuten la ter had ook Coal succes door rechtsbui ten Valk. die dt gelijkmaker scoorde. 1—1. Voor de rust bleek Leonidas reeds een klasse sterker dan Coal, maar door het goede verdedigen van de achterhoe de van Coal bleven tot de rust verde re doelpunten uit. Na de thee werd Coal volkomen van de kaart gespeeld. Reeds in de vier de minuut bracht linksbuiten Bakker uit een voorzet van rechtsbuiten Goud de stand op 1—2. Na een kwartier zorgde rechtsbinnen Van Munster, wederom uit een voorzet van Gouda, met een kop bal voor 13. Coal telde nauwelijks meer mee en toen na een half uur linksbin nen Putter met een keihard schot er 14 van had gemaakt, was Coal een gesla gen ploeg. De voorhoede van Leonidas kreeg nog verscheidene kansen om de score te verhogen, maar alle schoten gingen naast of over het doel of werden door lat of paal gekeerd, zodat Coal ten slotte nog blij mocht zijn er met 14 van ai' te zijn gekomen. lemaal juist is. zo zei pleiter. Hier kreeg hij weer de lachers op zijn hand toen hij oomerkte: Mr. Zonderland lacht nu wel, maar dat is voor mij altijd het bewüs. dat men in zo'n geval hiermee iets wil verbergen. De eisende partij is de zeer nauwe sa menhang ontgaan, die er bestaat tussen lonen en prijzen, dit de ondergrond van de hele zaak is. wat algemeen erkend is, aldus mr. v d. Does De "meeste alinea's, die de raadsman gezegd had alle te zul len aanvallen, wjrdeo echter zeer sum mier, door hem behandeld Hij beschul digde er de wederpartij van. ten onrechte een wetsartikel in de dagvaarding te gebruiken om dit artikel later te maltrai teren. Tevens zei hij van de wederpartij dat deze de schijn heeft willen wekken dat de overheid, als grootste opdracht geefster van grote bouwwerken, in eigen belang handelt. Na mr. v. d. Does kwam mr. G. J. Scholten aan het woord als raadsman van het college van Rijksbemiddelaars als Instelling en de leden individueel. Mr. Scholten oordeelde aan de hand van de jurisprudentie dat de leden afzonderlijk niet kunnen worden gedagvaard. Het kort geding kreeg een verrassende wending toen de president, nadat heide partijen in eerste instantie aan het woord waren geweest, van zijn bevoegdheid ge bruik maakte een schikking tussen beide partijen voor te stellen. „U beider cliën ten dragen grote verantwoordelijkheid. De achtergrond van deze zaak do bouwstaking is een calamiteit voor Nederland. Ik weet dat er al enige po gingen tot een compromis zijn gedaau, maar misschien is dit kort geding aanlei ding voor u te overwegen of schikking mogelijk is, voor<H met het oog op de calamiteit op de achtergrond en de mo gelijkheid voor u beiden het geding te verliezen". Beide partijen gingen daarn'a in beraad. LOBITH, 12 WAART DUITSLAND: Rival, Baars: Arfluco 2, Cloos- terman; Pantha RheLv Qoyen; Mary, Yvon ne, v. Steen; üma, De Baijer; Ivo, v. Steen; St.-Marie, Berber; Dankbaarheid, Hokken; Pe likaan, Bercnen; Avloteut. Schouwstra; Liberie, Bekkers; Risico, Mud: Oheralp, Krab; Biene- buttel. Meiier; Tim, Schepers: Antoinette, De Groot; Curia. Vredenborg; Homburg, Hart- mans; Rheinpreussen 2,, Hasse; Actama, v. Heerde; Burguodia. Sim on is: Hamstoff, Os- terburg, Mineral II, Antonius; Condor, Hul" bers; Francois, v. Looy; Eva 8, Thiem; Ever Radey, Ymker: Atalanta. Griepink: Comptoir II, Cardon; Luctor, Mannak: H. Stinness 70, Hut; Rewi, v. Bruggen; Lisa, de Wiel; Hil- mar, Panman; Vulcaan 68. Baak; Herman, Wegh; Richard 5. v. Laak; Vulcaan 5, Mout- haan Carla, De Lange; R Karcher 30. Schmttt Albert Cuyp Cornells: Simon de Vlieger, Brink J. Schurmann 12. Hoffken; J. Schurmann 79, Wittmer; Thugovia. Feenstra; H. Kurier 36, Mussig; Karl Heinz, Bohn; Lis 2, Bosch; Rijn. Brouwer; Fendel 58, Schyltz; Herman. Bouw man; Bungen, Molle: Edlea, Verbeek; Aare 2, Cornelissen; Theodor, Theunissen; Orion 2, Carlebur; Wubinda, Baas; Jamais Pcnse, Verdoorn; Flotima, Dekkers; Favorite, Slee- waart; Inge, Llndhout; Gerschnialp. Keek; Ju lia. Westerhold; Otterwijk, Stuurman; Allround 2. Dannmann; Annia, Thi:inen; Jean. Schouten; St.-Antonius, Schepers; Tiane, Wagner: Pauli na, Grothman, Rival, Schrage; Johanna, Derk- se; Noordster, Rijkse; Nelly, De BruAJ; Ger- da, Broekmeulen; Geertje, Zwlers; Madi, Huis man, H.H. 62, Starrooy; Catharina, Kikkert; Daniel, Sanders; Adrian* Goudriaan; Vertrouwen, De Korte; Ibis, Stoop; 2 Gebrs. v. d Ham; Boston Trader, Charhouser; Schau- enburg, .Tegen; Vahalia. v. Amelsfoort; Citerna 30, Ebling; Juliet, Lind; Scaldla. Wegenhou- ser; Clementine, Schmidt; Mallard, Strengen; St.-Antonius. Bnstnann; Manna, Drost; Anna. Cornet; Chateau Briand, Alec; Rodort 3, V. Wiien; Chapenols. Kuip; Harmstoff, Paasche; Express 67, v. Steen; J. Schurmann 6, Klaus; Jean, Besjes; Westschiffahrt, Wenzel; Arbois. Brugman; W. v. Drie! 72, Verweij: Bietschorn, Ehringer: Petronella, v. Riemsdijk: Alberstad, Schaa; R. Karcher 126, Koenig; Speranza 2, Oosse: Embla. Jacobs; J. Schurmann 44. San- der; Schurmann 82, Neutrase; Schurmann 25, Weber; Stroomvaart 10, Beenen; R. Karcher 150, Weigering; Lise Lore, Frahns; Barres, Gouth; Ltmburgja, Maarschalkerwaard; Dietrich» Melsen; Ajax, De Vries; Concordia, Dijkman; Streven Jan. Reijngoud; Adrianua, Verschuren- Liad, Neck; Schwarzwald. v.d Star; Express 46. Schooten: Anna, v. d. Graaf; Linquenda. Visser; Agfra, Gris; Jadi, De Vries; Alex. Heitgen; Ejapuam. Hofman: Adrlana Hendri- ka, Schokkenbroek; Tholen. Boersma; Riffer alp. Gausch: Alma. Govaert; Navexmotor Heimos; Martha, v. Holt. HANSWEERT, 12 maart I960 Gepasseerd voor 13.00 uur en bestemd voor! ROTTERDAM: Laufra BarteLs; Aieca 2. Stob- beJaar; Julier, Dung; Lillane, de Saay; Editn# Goedhals; Propama, Verwijs; lorna, VermeereP. Nelly Drenth; Sambria, Lunding; Esso Neder land 70, Sisaing; Cristel. Twigt; PetroneU*» Wels; Telegraaf 4, Lambrechts; Pteternella ria, De Wachter; Amstelstroom, Spithorst» Maria, Broeken;' Topper, Karelse; Telegraaf 19, Kievits; Telegraaf 18, VendeviUe; Damdo. 235. Bothof: Dragon. HECKMANN: Chateau Yquem, Van G.yn; Marle 5, Muller: Bruin'®" ae, Koekobakker; AMSTERDAM: Liane, van Meel; Citrine, Smaal; Tourmaline, de Öruyn Bertha, Cop; Michel, Verbrugge; 3 Gebroeders» v. d. Plas; Velp. Top- VLAARDINGEN: Coö peratieve 1, Buitjes; Grimsel, Peters: Cltern® 45, Lagraauw; Citerna 23, Mees; Nijverheid» Timmerman; DORDRECHT: Rameau, SchalL Presto, Nyensikkens; Leverrier, Lamper; Li mousin, Schmidt; Damco 227. Bakkerman; beauville. Eisenhut; Meduse, Kohier; Victor. Groenhof; Gaillac. Glesser; Regemi, Visser. WERKENDAM: Quo Vadis, Versluis; Rio, RVJt tenberg: Hoop, Ruitenberg; Mathllde, De Haan. Risico, de Waal; Ambulant, v. Weeldon. LEENS: Martina, v. Laar; DIKNINGERMO- 'LEN: De Hoop. Schram; BREDA: Proserpi na, v. Reenen; ROSSUM: Philippe, V. Overeen DEN HELDER: Liza, Peters; HARCULO: De** Rector, Hulshof: JUTFAAS: Knollendam, Zwaf3. IJ MUIDEN: Taxi. v. Duynen; KERKDRIEL» Jacobus, Broekaart; UTRECHT; Esso Neder land 60. v. Harten; KERKDRIEL: Jacoba, y. Weelden: DELFT: Zeel. Luister 2, KejW! STEIN: Amazone. Nikolaus; PORTUGAAL- BP Holland 25, Bultje: KATSEVEER: D 9. v-J* Graaf; DEVENTER: Pieternella 2, v. Suyl* kom, ROSSUM: Tony. Landa: WILLEMSTAL' Zagro. Struyck; NIJMEGEN: BP Holland Ney. DUITSLAND: Rijn Schelde 15, ClaassehS; Condor. Tersteesen; Nieuwe Zorg. Hoog®", 13. Ma- doorn; Louise Erika. Maiss; Transporter Scheibei; Gleconjean. Joorens; Santiago, ton; Rijn Schelde 8, v. Beogaart; Alvracn 7. v d Adel. BASEL: Georgia, Oudmeyer; Armenia, man; Camperdona, Streuli; Uri, Krontmn Damco 252. Wanders Piz Sol, Stengel; stein Koster; Piz Kesch, Friedmann; Han. rier 41. Wickert; BELGÏë: Apulia, Akkerma^ Stad Tilburg, Engelsman; AugsJ. Smets; v. d Starre, Pax Mea, Everaarts; Weser t. Henke; Falko, Bakker; WTAG 137, Schmjd Vertrouwen, Theunlsie; Fiducia, Theum6- Transporter XL Korn: Piz Kesch, FriedmaJU Maria, Claus; Coarija. v, Vossen: Sterren*^ Ursinus; Zandstroom. Smit; Invotra 1, L brink; Pierre. Koster; Arulf, Been; Wyca unTlKrierre, i\osi,cr, fvruii, Devnjgsr^» Dam: Rival, v. Kaam; Damco 253 Wano4 Fluviale, 5 Schott: Stromeyer 5. Krauth; Scbwelnfurth, Possche: Ludovicus. ür^sSofl- Custos, Cauwenberg: Helena, Domenle: Avo tuur Veldman: Hansestad. Smeding, Geer Hollebrandse: Alberttna. de Jong; Vert.ro wen den Outer; Navexmotor 12, v. Schijn Piz Roseg. Friedmann Tvy 3, Verberght: G-n Palmer, v, Lent; Hoop op Zegen. Strijker; drika. Wijnen: Goedr Hoop, de Waardt: %^r\a" v Kauteren: Migna v Onlnk: Gafluna- StroC* ten: Amnte. Tbeuns: Pvton, Willems: Mt*r 5 Vos; Loaoth 1 v Puvmbroek; Concede. Wilde: Florentlmis, Verhoeven: Joma. RuVde- berg Soeranr.a. Versluis; Monica, Lenz|^laie. lire. ViFpnel; Sche'dpzonen, de Koning; Gort Mhntr»« "'e Purfina Wennis Zuid-Holland, Grinwia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4