De historie van het oranjeboekje De achtste Start -tentoonstelling RECREATIEPARK SLUISPOLDER- OOST TE MAAS SLUIS WEHATE van 18 t/m 23 aug. Geheugen-hulp 1 EBMKi Ruim 1500 bezitters hiervan gere gistreerd in ,het entingscentrum WALDO-RIJSCHOOL OVER DE DAM Een bont de filé en Anton Lutgerink Nationale Tuijibouivbeurs tijdens Floriade extra in belangstelling ->,Zorg dat je erbij komt De grot DE STEM VAN DE LEZER Schiedamse bedrijfs- klaverjascompetitie Meubelliandel A. Goovaart en Co. Parochiezaaltje in Nieuwland Oost Propaganda-avond polioactie Tafeltennis Aangereden fiff üu, m wiiiiC u A Nieuws uit Stedelijk Museum Orgelconcert kerk Westvest Burgerlijke stand Agenda Rotterdam NSC WOENSDAG 16 MAART 1960 PAGINA 3 De winst van de prikken in hun leventje 65637 Damwacht.er Een volledige daktaak STILLE OMGANG De waarde van de „follow-up" Excelsior A werd kampioen Geen officiële overdracht als gevolg van de staking ""•uw» sdiledamsdie courant .J <5 „Kunstgeschiedenis in vogel, vlucht" Diep in haar hart heeft iedere a.s. jhoeder een speciale wens, maar de al lergrootste is toch wel, dat haar kindje |>aaf en gezond op de wereld komt. Is «aar dit geluk beschoren, dan stuurt de G.G.D. de ouders of verzorgers na ruim een maand een inentingsboekje Jhel populaire oranje boekje) en een toider toe, waarin behalve een geluk- ^'«ns met de komst van de baby, gewe ien wordt op de bescherming van de gezondheid van dit nieuwe leven d.m.v. h>entingen Sinds februari 1959 heeft Nederland een landelijk ent-administratie-systeem natuurlijk kent Schiedam sinds die da- turn het gebruik van dat oranje boekje, ueeft dus de G.G.D.D. haar „entings- eentrum" in de Tuinlaan. Om te weten, hoe of de resultaten hier in zijn, hebben we gistermiddag eens een praatje gemaakt met de administra teur, de heer S. J. C. van Giezen en z>jn assistente Thea de Vette. Bij ieder oranje boekje behoort een uientingsstamkaart, welke in iedere ge meente centraal wordt beheerd. Het boekje en de stamkaart van een baby dragen hetzelfde nummer, de enige re latie hiertussen. De boekjes en stam kaarten werden en wprden gratis uitge reikt, hetgeen mogelijk was door een sub sidie, dat daarvoor door het Praeventie- londs in Den Haag beschikbaar was ge steld. Alle baby's van 1959 en die van nu hebben dus zo'n boekje en dit systeem rverkt steeds door. Op hgt ogenblik zijn er ruim 1500 Het befaamde boekje is heel handig en geeft de ouders een overzicht van het aantal inentingen. De eerste vacci natie geschiedt als de baby 2 maanden °ud is tegen pokken. In de derde maand van het levensbestaan krijgt het de eer ste inspuiting tegen kinderverlamming, difterie, kinkhoest en tetanus. Vier maan den oud: tweede inspuiting hiertegen, vijf maanden oud de derde en 11 maanden, Wanneer de baby op zijn liefst is, onder gaat het gelaten zijn derde inspuiting legen kinderverlamming. Soms huilt het even, de Korenbeurs kent die geluidjes ^el, maar het is dat leed op moeders arm gauw vergeten. De „prikkendokters" hebben heel wat np hun geweten, maar de kinderen heb ben er slechts winst bij, wat hun ge wondheid betreft. Het boekje bevat 21 genummerde bonnen, 1 bladzijde voor Advertentie JA, ONZE LEZERS voor zover ze althans het gemengd nieuws savoureren wullen wel even verbaasd hebben opge keken, toen ze lazen dat we hier in Schie dam een grot hebben. Neen, niet onder de Rune van Mathe- hesse, zoals men wellicht zou denken. Daar komt geen sterveling en als je er voor staat, wijst zelfs geen bordje er op, ™at je oog aanschouwt. Het kleinste steeg. 3e heeft zulks, alleen de voormalige won- stede van gravin Aleida, stichteres van Schiedam, zit zonder. Toch ligt die grot niet ver van de ruine En het blijkt er levendig aan toe te gaan, «aar uit het gemengde bericht te con cluderen viel. Er komen zelfs vreemde- 'mgen. Aangezien het Noren waren, werd er een robbertje gevochten. Zo is het bu eenmaal bij Scandinaviërs. DAT HET, NAAR ACHTERAF geble ken is, om een meisje ging, wijst er Vveer op. dat de grot zowaar bewoond J®- Knotsen zijn er al bij voorbaat ver boden, hoewel wij vrezen, dat de kristallen van de zoldering hangende atalagemieten wel eens hiertoe gebruikt gullen worden, als er intelligentere be- 'oekers dan Scandinaviërs komen. Scandinaviërs doen' het gewoonlijk met bun vuisten af of met een bierflesje. Het jachten is nu op een gemengd bericht, raarin ons verteld wordt, dat de bezoe kers van de grot elkander met stallag- biieten om de oren sloegen. Maar IN ERNST. Er bestaat tegen woordig een grot en ze ligt aan het "Coersveld. Daar heeft de eigenaar van ?®n café zijn zaak geheel als zodanig 'ate.n inrichten. Net echt. De grot is de X°rige week voor het publiek openge- 7"f-'ld, zonder entreegeld. Naar weer uit 'at gemengde bericht blijkt, hebben de ^reemdelingen veel eerder dan vele stad genoten ontdekt, welk een bezienswaar- mgheid we hier in Schiedam bezitten, na ae Ruine van Mathenesse. Inmiddels, We kunnen het waarderen, ?at idee van die grot. Volgens de binnen huisarchitect, die haar ontwierp, is ze ?Is zodanig uniek in ons vaderland. Ook ;Gn deze heeft Schiedam dus weer een Primeur Wij voor ons juichen dergelijke idee- toe, omdat ze passen in de gestadi- P® ontwikkeling van het Horecabedrijf bjer ter stede, dat tussen het Europoort met zijn onvergetelijke gezicht op de jbooiste bocht in de rivier thans via «hdere etablisementen er weer iets S'i gekregen heeft, dat de naam van ^chiedam als jenever- likeur- en limo- badestad eer zal aandoen, al was het al- ®en maar als bezienswaardigheid. Je kunt in zo'n grot alles verwachten, x?t Quasimodo, de klokkenluider van de N°tre Dame toe. overige inentingen en 1 bladzijde voor bijzondere aantekeningen. De reserve bonnen dienen voor het geval, dat er eens een epidemietje uitbreekt en de kinderen extra inentingen behoeven. Bij iedere inenting vult de dokter 2 bonnen in, 1 voor de administratie van „het entcentrum" en 1 blijft er in het boekje als blijvend bewijs. Huisart sen en kruisverenigingen zenden eenmaal per maand die bonnen naar de Tuin laan, waar men aantekeningen op de stamkaarten maakt. Mej. Thea de Vette is speciaal be last met het kaartsysteem van de in entingsstamkaarten, ook oranje van kleur. Werk, dat een volledige dagtaak omvat door het aanbrengen van mutaties op stamkaarten, het bijwerken van deze aan de hand van bonnen, ontvangen van de huisartsen of kruisverenigingen, het ver strekken van gegevens van de „follow- up". Een precies werk, want de stamkaar ten worden opgeborgen in volgorde van het nummer, dat een heel belangrijke rol in dit systeem speelt, want op de bon nen komt niet de naam van de baby voor, maar het nummer. Heel jong is het dus slechts ,,een nummer" in dit cen trum maar een belangrijk nummer! Mutaties kunnen zijn: verhuizing bin nen de gemeente, vertrek uit de gemeen te, vestiging in de gemeente, overlijden van het kind, vertrek naar. het buiten land, wijziging in de personalia van het kind en vestiging uit het buitenland. Ver trek uit de gemeente wordt door de be volkingsadministratie aan de entadmini stratie gemeld. Deze opgave bevat naam, voorletters, geboorte-datum, de nieuwe woongemeente (en eventueel het nummer van de stamkaart). De stamkaart wordt daarna naar de nieuwe woongemeente gestuurd. Het nummer van de stamkaart be staat uit vier cijfers, de eerste twee cij fers het jaar van geboorte van het kind met weglating van de twee cijfers, die de eeuw aanduiden en de laatste twee cijfers de maand van geboorte van het kind en wel als volgt: januari 01, februari 02, maart 03 enz., met als besluit 12. Het geheel is overzichtelijk voor de administratie, terwijl de afgewerktê bonnen van 1959 keurig in een lade ge- rangschikt staan. Er is nog geen controle van het Rijk geweest al die tijd, maar wel valt op, dat het begin heel aarze- lend was - De omvang van de bonnen nam toe met het verstrijken der maan den waaruit blijkt, dat men de goede raad van de G.G.D. graag ter harte Op vele terreinen van het geestelijk leven zien we tegenwoordig een grote achteruitgang. De moderne mens heeft '.o veel aan zijn hoofd, dat het religieu ze er dikwijls helaas bij inschiet, -o ook de Stille Omgang te Amster dam. Dit jaar ging ik voor de vijfde maal mee en tot mijn leedwezen moest ik constateren, dat het aantal deelne mers ook dit jaar weer minder was dan het jaar tevoren. Zo gaat het reeds enige jaren. Daarom juich ik het voorstel van pas toor Oudshoorn om de jeugd in te scha kelen van harte toe. Wie de jeugd heeft heeft de toekomst! Bovendien is de ma-1 te van interesse in het religieuze bij de jeugd hoopvol, een religieus besef is groeiende. Zie de opkomst bij de vasten- conferenties voor de jongeren. Ligt hier geen mooie taak voor de tal loze jeugdleiders hier ter stede? Is het gaan apostolische taak de hedendaagse jeugd bekend te maken met het feit, dat de „Emmanuël, de God met ons" getoond heeft werkelijk bij ons te zijn? Jeugdleiders, hetzij bij onderwijs, het zij bij verkennerij, hetzij bij andere jeugdverenigingen, hier ligt een mooie diep-christelijke taak op U te wachten. De taak, de jeugd bekend te maken, dat Jesus de Heer met ons is tot het einde der tijden!. Dit toonde Hij in Amsterdam. J. van Dijk. neemt en de jonge moeder op de bres staat voor de gezondheid van haar kind je. Er zijn slechts weinig gevallen, waarin geen medewerking aan dit „entingscen trum" verleend wordt. Slechts enkele kaarten hadden geen schuine linkerbo venhoek, een teken, dat er iets nog niet in orde was. In zo'n geval herinnert men de ouders er schriftelijk nog even aan en wanneer daarop nog; niet gerea geerd wordt, bezoekt een kruiszuster het gezin, V^ak is het een vergeten en mochten er werkelijk bezwaren zijn, bijv, tegen de inenting tegen pokken, die zo- ais men weet, wettelijk is voorgeschre ven, dan krijgt men een uitnodiging de vergadering te bezoeken en kan men dan zijn standpunt uiteenzetten. Het ver zuim van deze vergadering bezorgt de ouders echter een boete. Maar gelukkig komt dit niet veel voor. In de eeuw van het kind doet men alles voor het kind. De babies van vorig jaar en die van de toekomst kunnen al leen maar zeggen: „Zorg, dat je erbij komtEn dan bedoelen ze: inge schreven te staan in het entingscentrum van onze onvolprezen G.G.D.D j E|rSu- de aRerlaatste wedstrijd van de Schiedamse Bedrijfs-Klaverjascompe- maandagavond in de kantine van de N.V. Excelsior aan de Buitenhaven- weg gespeeld, is de beslissing gevallen en behaalden de gastheren met hun A- team het kampioenschap. Een duidelijke 0 zege op het team Vincent B als- (etj «rpederlaag die naaste concur rent B.W.I. winnaar van de eerste ronde tegen S.T.W. te incasseren kreeg, bezorgden de metaalbuizen-fabri kanten de titel. Uit twintig wedstrijden behaalde het team tweeëntachtig punten slechts twee meer dan B.W.F. welk team dus een uitstekende tweede is geworden Met vijfenzeventig punten bezet G.W.A. de derde plaats, terwijl Standaard a met een punt verschil als vierde eindig de. Het team van Vlug kwam niet ver der dan drieënzeventig punten en werd hiermede vijfde. De overige klassering luidt: 6 Standaard b 69 pnt; Vincent A 60 pnt; S.T.W. 58 pnt; Excelsior b 54 pnt; G.W. b 54 pnt; Vincent b 51 pnt. uitslagen laatste serie wedstrijden; Ex celsior b—Standaard a 2—4; Standaard b—Vlug 2—4; S.T.W.—B.W.F. 2—4; Vin cent aG.W. a 06; Excelsior a Vincent b 6—0. Prijsuitreiking, zaterdag a ev,eneens in de kantine van de N.V. Excelsior. De deelneming aan het grote eieren- toernooi dat op maandag 11 april ge houden wordt, belooft dit jaar bijzonder groot te worden. Het betrekkelijk lage bedrag dat als inleggeld gevraagd wordt heeft reeds een groot aantal klaverjas- sers doen inschrijven. Gistermiddag opende A. Goovaart en Co haar meubelzaak aan de Hoogstraat 158, Na een grootscheepse verbouwing is in enkele weken tijd een fraaie meubel verkoopruimte ontstaan. De heren «V Goovaart, voorheen firmant van dé Schiedamse Meubelbeurs, en J. Witberg tonen hier 'n gedeelte van hun zeer gro- meubelvoorraad. De eigenftjke showroom alwaar tientallen ameubelementen in ie der genre staan opgesteld, blijft gevestigd aan de Strickledewge 105, juist over het spoor. Teneinde echter een makkelijk con tact met kopers te verkrijgen hebben A. Goovaart en Co deze nieuwe zaak aan de Hoogstraat 158 gevestigd. Achter de winkelruimte is een modern ruime toonk^mer voor woningtextiel in gericht. Gegadigden die uit de totale voorraad een keuze willen doen, worden per luxe autodienst naar de grote showroom aan de Strickledeweg gebracht. Een service die zeer op prijs zal worden gesteld. Op de receptie gistermiddag kwamen vele meubelfabrikanten en andere be vriende relaties de heren A. Goovaart en J. Witberg gelukwensen met deze nieuwe tak van hun bedrijf. Vele bloemstukken versierden het toch al fleurige geheel nog eens extra. Aan de uitbreiding van Nieuwland- Oost wordt nog dagelijks gewerkt. Bij ie der nieuw huizenblok dat klaar komt neemt het aantal bewoners van dit deel van onze stad toe, maar ook het aantal parochianen, dat behoort tot de parochie Bijkerk St.-Jan de Doper aan de Mgr. Nolenslaan. Reeds sinds de bouw van de ze noodkerk, nu al weer anderhalf jaar geleden, is er dringend behoefte aan een ruimte om parochianen voor een buiten kerkelijke bijeenkomst samen te bren gen. Ook een geschikte plaats om een of an dere vorm van jeugdbeweging in onder te brengen ontbreekt. Over het algemeen houdt men daar bij het bouwen van nieu we wijken nog te weinig of zelfs in het geheel geen rekening mee. Voor een mas sale parochie-bijeenkomst heeft men in het verleden gebruik mogen maken van de grote zaal in de cartonnagefabriek, ook in de toekomst zal dit nog wel een enkele maal kunnen gebeuren. Het is nu aan pastoor Aug. C. v. d. Brekel o.p., de altijd voor zijn Havenkerk met Bijkerk ijverig in de weer zijnde her der gelukt een kleine ruimte in Nieuw- land-Oost tot zijn beschikking te krij gen om haar in te richten tot parochie zaal. Deze, in generlei opzicht toereiken de ruimte is gelegen in de Heinsiusstraat 65 en bestaat uit twee kamers, beide met een oppervlakte van ongeveér 20 vier kante meter, plus een hal. Het was de bedoeling geweest dat dit toekomstig parochiezaaltje gisteren, 15 maart, aan pastoor v. d. Brekel overge dragen zou worden, maar door de sta king bij de bouwlieden is er enige ver traging in de afwerking gekomen. Daar niemand kan voorzien, hoe lang de sta king nog zal duren, is ook de tijd van overdracht voor onbepaalde tijd uitge steld. QooWod «oor Schledom 82ste Jaargang No. 24239 DAM IS SCHIEDAM TELEFOON 6 6 15 2 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES OJB per mm-hoogte. BIJ contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN t 0.30 per mm-hoogte. BIJ contract ^I^eciale tarieven. K A M P I O E NE N tot 20 woorden f 0.50 bil vooruitbe- taM-mg. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. AU» «tvrertentie-o-rders worden alge. sloteao «n uitgevoerd overeenkomstig ■Ae Hagelen voor het Advertentae- ■wezen. ABONNEMENTEN I 1.40 per kwartaal, i 2.54 •fraand en t 0.59 per week. Voor de achtste maal doet een tentoon stelling de ronde, die is samengesteld uit werken van jongere Nederlandse kunste naars. Van 11 maart tot 10 april is deze expositie te bewonderen in het Stedelijk Museum van Schiedam, waar als naar ge woonte aan de opstelling de uiterste zorg is besteed. Waar een experiment zijn acht ste editie beleeft, doet de naam „Start" een beetje anachronistisch aan. Ook ge lukt het niet helemaal, om deze naam te doen slaan op de situatie, waarin de deelnemers zich zouden bevinden. Om tot deze gelukkigen te worden toe gelaten, moet men aan twee voorwaar den voldoen. De kunstenaar moet tot de uitverkorenen behoren die in het genot zijn geweest van de koninklijke subsidie en hij moet nog aan de goede kant van de veertig leven Nu mag het waar zijn dat het leven voor velen bij de veertig begint, maar een niet te versmaden aan tal mensen, waaronder ook kunstenaars, starten heel wat vroeger. Men moet de term „jongere kunstenaars" dan ook wel met enige ;korrels zout nemen. Een man als bijvmrfeeeld Lucebert mag dan als ge boortejaar 1924 schrijven, dit neemt niet weg dat hij in de Nederlandse kunstwe reld ondanks zijn volgehouden bohé- mien-allures, als arrivé moet worden ge rangschikt. Tot dusver hebben alleen schilders, aquarellisten, grafici en tekenaars aan de Start-tournees deelgenomen. Thans zijn ook een aantal beeldhouwers met kleine re plastieken vertegenwoordigd. Wanneer men de deelnemerslijst met statistische blik bekijkt, valt het grote aantal inzendingen uit Amsterdam op, waar dan onmiddellijk bij moet worden gezegd, dat het merendeel van deze in de hoofdstad werkende kunstenaars geen au tochtone Mokummets zijn. We moeten aannemen, dat de keuzecommissie toch min of meer de bedoeling heeft gehad weer te geven wat er onder de jongere Nederlandse kunstenaars in het alge meen leeft. Als dat zo is, wordt hier weer gedemonstreerd, jjat Amsterdam het on betwistbaar cultureel centrum van het land is, dat een onweerstaanbare zuig kracht uitoefent op de talenten uit de pro vincie De voorstanders van cultuursprei, ding hebben de stroom der feiten bepaald niet mee. En misschien is het voor onze contreien niet vleiend, dat het Rotterdam se conglomeraat met zegge en schrijve drie namen is vertegenwoordigd. De aanwezige werken van schilders, te kenaars en grafici geven een bont défilé te zien, zoals te verwachten is bij vogels van diverse pluimage. In het oog vallen de hoogtepunten zijn er eigenlijk niet. De meer conservatieve bezoeker zal met genoegen opmerken, dat de non-figuratie- ve richting zeker niet overheerst. Bij de beeldhouwers valt iets meer eenheid waar te nemen, in zoverre zij zich weinig of niet bekommeren om het menselijk of dierlijk schoon en alle aandacht besteden aan de deformatie van het ogenblikkelij ke moment. Een aparte zaal is ingeruimd ter kennis making met de schilderijen, gouaches en tekeningen van Anton Lutgerink, die felle contouren neerzet in een kleine reeks van gematigde kleuren, die aan moderne éta lages doen denken. Misschien is hij als te kenaar op zijn best, omdat in dat genre zijn overgangen worden verzacht door fijn-grijze schaduwen. J. L. I Tot de propagandabijeenkomst, welke hedenavond ten behoeve van de polio actie wordt gehouden in Musis Sacrum, hebben alle bejaarden en leden van Schiedamse sociëteiten gratis toegang. Er wordt een amusant programma ge boden. Aanvang acht uur. De competitie van de tafeltennissers loopt reeds naar het einde en het ziet er naar uit dat alle Schiedamse clubs hun positie zullen handhaven. Voor TSF en RAP heeft er lange tijd de kans op een kampioenschap ingezeten maar het zal waarschijnlijk tenslotte geen van bei de gelukken de titel in de wacht te sle pen. Noad en Service die in de hogere klas sen spelen hebben zich kunnen handha ven. In de afgelopen week speelde Noad tegen Favoriet en de weinig interssante ontmoeting eindigde in een 2-8 zege voor de Rotterdammers. Henk Aben zorgde voor de Noad-punten door invallers Barn- se en de Bere te kloppen. Allmendinger en A. v. d. poort konden helaas hieraan niets toevoegen en bleven zonder winst. Service grabbelde bij Centrum nog een puntje weg maar daar hekkesluiter PTT, Centrum daarvoor geklopt had is de voor sprong van Service op PTT gekomen op drie punten en met nog twee wedstrijden voor de boeg mag service zich niet meer laten verdringen. De uiteindelijke beslissing zal mogelijk vallen in de wed strijd PTT-service die op 27 maart ver speeld wordt. TAFGerminal werd een ruime 8-2 zege voor onze stadgenoten. Een neder laag van Bouwer sn een capitulatie in het dubbelspel voor de klok waren de twee tegenpunten van de gasten. De voor TSF belangrijke ontmoeting tussen WTV en Stadhuis werd door Stadhuis gewon nen met 2-8 en voor dit team ligt de weg naar het kampioenschap nu geheel open. Het binnenkort jubilerende RAP moest tegen E R met een puntenver deling genoegen nemen (5-5), Voor het eerst uitkomend in de 4e klas heeft RAP ongetwijfeld een uitstekend seizoen ach ter de rug. De nek aan nek race met Everest liep uit op een kleine voorsprong van laatstgenoemde en RAP zal wel de tweede plaats toebedeeld krijgen. De ser vice-junioren klopten 't Anker in een uit wedstrijd met. 7-3. Het tweede jeugd- team van RAP speelde 10-0 tegen Ónder duikers en RAP I won met 64 van Ger minal. Uitslagen van lagere teams: Noad 2 Xerxes 7-3: OnderduikersNoad 4 9-1; RAP 2—Telefoon 10-0; RAP 3—Noad 6 5-5: Centrum 5—Service 2 8-2; Service 3—SOC 7-3 De 61-jarige wielrijder J. A. V. is gis teren in de Hoofdstraat aangereden door de bromfietser C. E. D. G. uit Rotter dam, toen hij onvoorzichtig de straat overstak. De V. liep een gebroken lin-" Kervoet op. De G.G. en G.D. heeft hem naar het Gemeenteziekenhuis gebracht, waar hij is behandeld. Jk .I-, flW. IW'!'.*".'' W «Ui. Is Zoals wij indertijd bericht hebben, streven B. en W. van Maassluis er naar van de geprojecteerde nieuwbouw in de Sluispolder-Oost een aantrekkelijk woongebied te maken. Een gedeelte van deze polder, ter grootte van 15 ha„ is daarom bestemd voor recreatie-doelein den. De plannen voor deze recreatie-objec ten, schreven wij toen, zijn in bewerking en zullen naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar in uitvoering komen. Men behoeft daarbij niet te wachten op een beslissing over een eventuele grenswijzi ging met de gemeente Maasland, want op het kleine stukje Maaslands grondge bied, dat hier langs de Laan 19401945 ligt, hoeft men dan niets te bouwen. Het recreatie-plan omvat o.a. twee voetbalvelden, waarvan een omringd door een sintelbaan voor atletiekwed strijden. een zwembad met drie bassins, een café-restaurant (misschien de oude Doelmanshoeve) en een kleine camping. Verder speelweiden voor de jeugd, wan delpaden en een terrein voor de padvin derij. Hieruit blijkt dat niets zal worden nagelaten om de toekomstige bewoners van Maassluis het verblijf hier zo aan genaam mogelijk te maken. De hierbij geplaatste tekening geeft van dit object een duidelijk beeld. Hedenavond vindt in een der zalen van het Stedelijk Museum de eerste van vier bijeenkomsten „Kunstgeschiedenis in vogelvlucht" plaats. De bedoeling van de ze serie is op zeer eenvoudige wijze een overzicht te geven van de ontwikkeling van de kunst van het Avondblad, waarbij dus aandacht wordt geschonken aan de voornaamste stijlen en voornaamste rich tingen. De eerste avond begint 30.000 jaar voor Christus in de grotten van de ijstijdmensen en komt via Mesopotamië en de Nijldelta naar Griekenland om te eindigen in het keizerlijke Rome. Een groot aantal lichtbeelden verduidelijkt een en ander. Op de drie volgende avon den zullen respectievelijk behandeld worden „De kunst van de Kerk", „De kunst van de mens" en „De kunst van de nieuwe tijd". De bedoeling is, door het strikt handhaven van de grote lij nen een voor iedereen begrijpelijk over zicht te geven. SC Op de hoek van de Burg. Honnerlage GretelaanParkweg in Nieuwland is het bouw terrein uitgezet voor de nieuwe, zeven-klassige Sint-Albertus Magnusschool, die daar gebouwd zal worden. Deze school wordt in systeembouw uitgevoerd en is ontworpen door het architectenbureau J. P. L. Hendriks, L. A. v. d. Bosch en J. J. Hendriks te Rotterdam. Ze is de eerste katholieke school hier ter stede, die in systeembouw wordt uitgevoerd. De bouw er van is door de bestedingsbeperking en de omstandigheid, dat het ontwerp ingevolge instructie van het ministerie van onderwijs wat de omvang betreft veranderd moest worden, geruime tijd vertraagd. Vrijdagmiddag a.s. wordt er de eerste paal geslagen. Het is van het Stichtingsbestuur van de Westlandse Handelstentoonstelling een goede gedachte geweest om de 12de Wé- haté extra in 't teken van de belangstel ling te plaatsen door deze tentoonstelling ditmaal niet in en rond de C.C.W.S. te Honselersdijk doch van 18 tot ep met 23 augustus a.s. te houden in de Energie-hal op de Floriade, welke tussen 25 maart a.s. en 25 september te Rotterdam wordt ge houden. Blijkens mededeling van de ad junct-secretaris van de Floriade de heer Wagenaar zijn de officieuze schattingen, dat ongeveer 2 a 2V-i miljoen Duitsers de Floriade zullen komen bezoeken! Onder auspiciën van het Centraal bu reau van tuinbouwveilingen en onder de bezielende leiding van de heer J. Bruins- ma is er een gedeelte van de Floriade in totaal 40 ha. groot herschapen in een up to date ingerichte „Voedings" tuin" om door reclame voorlichting te geven aan verbruikers van de produkten, welke door de Nederlandse tuinbouw worden geproduceerd. De heer M. Prins Jr. voorzitter van het Centraal Bureau merkte in de gister middag gehouden persconferentie op, dat het Centraal Bureau o.a. tot taak heeft: het bevorderen van afzet van de tuin- bouwprodukten. Zes maanden lang zal het publiek, dat de Floriade bezoekt 't produkt kunnen zien hetwelk het op tafel krijgt; het zal kennis maken met de moeilijkheden, die met de produktie gepaard gaan, welke kos ten daaraan verbonden zijn etc. Het succesvolle werk van de heer Bruinsma bij de .afdeling „Groei" tijdens de vorige Wehaté, deed het Centraal Bu reau besluiten hem de algehele leiding voor deze 2% ha. grote Voedingstuin op de Floriade te doen verzorgen. De heer Bruinsma, voorstander van een grote de- monstratietuin in het Zuidhollands glas district heeft zijn grote kundigheid aan een scheppende bezieling gepaard, en daarmede iets groots tot stand weten te brengen. Ook het Proefstation te Naaldwijk heeft zijn medewerking aan de „Voedingstuin" verleent, door o.m. een demonstratie-kas te verzorgen. Hierin zal zij één van de ve le terreinen, waarop het onderzoek is af gestemd. demonsteren. Ir. J. M. Jacobs van het Proefstation wees vooral op de taak van het Proefstation voor de groen ten- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk n.l. het toerusten van de bedrijfstak met betere produktie-methoden en middelen, die zullen leiden tot: hogere produktie, betere kwaliteit goedkopere produktie en juiste spreiding van produktie. Dit onder zoek geschiedt op een breed terrein, zoals veredeling, ziektenbestrijding, voeding met water en voedingsstoffen, klimaat beheersing in de glasopstanden, bedrijfs inrichting etc. Alvorens een uiteenzetting te geven ov de „Voedingstuin" wees de heer Bruins ma op de zeer talrijke problemen, welke overwonnen moeten worden Het doel van de inzendingen is vooral om de consU' ment te laten zien, hoeveel zorg en toe wijding er aan het produkt wordt be steed alsmede om de vakman een modern ingericht bedrijf te tonen. Het bedrijf is praktisch geworden tot een volledig „Leerboek van de groen teteelt" in natura. Men zal er niet minder dan zeven kastypen en veertig gewassen aantreffen. De totale standruim te, welke in de Energie-hal tijdens de We haté beschikbaar zal zijn, bedraagt 5800 vierkante meter, tegenover 2200 vierkante meter in 1959 (zonder buiten stands). De belangstelling van de zijde van de handel om deze Wehaté te Rotter dam te houden is groot, zodat thans reeds de gehele standruimte praktisch is vol geboekt. Ten aanzien van de entree werd er op gewezen, dat bezoekers slechts 'n entree-bewijs dienen aan te schaffen voor de Floriade. daar de Wehaté geen extra entreegelden zal heffen. De Amsterdamse organist Haite van der Schaaf geeft zaterdagavond a.s. te 8 uur een orgelconcert in de gereformeer de kerk aan de Westvest te Schiedam. Zij programma vermeldt werken van de componisten Matthias v. d. Gheyn, Sweelinek, Bach, Stanley, Blow Groene en van de concertgever. GEBOREN: Martinus A. z. v. A. H. de Raaij en J. E. van Zuijdam; Simone V. d. v. M. J. de Gruijter en A. Bijl; Petra E. d. v. D. Hamerslag en N. J. van Heest Frederica d. v.R. van Hagen en C. Nooijen. OVERLEDEN: E. van Arent, 71 j. wed. van M. A. Mannee; A. Bakker, 56 j. Passage Theater: Bonjour Tristesse (volw.) dagelijks 2 en 8.15, zat. en zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; donderdagavond geen voorstelling. Monopole Theater: Van maandag t/m. woensdag Duel op de Atlantic (14 jaar) 2.15, 7 en 9.15 uur, zat. 2.30, 7 en 9.15, don derdagavond „The Robe", passiefilm 8 uur, speciale voorstelling. Stedelijk Museum: Start-tentoonstelling werken Anton Lutgerink. dag. 1017 uur, zondag 1217 uur; tot 10 april. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen di, do, za. van 1012 uur, di. t.m. za. van 2—5 uur. mi di. wo. vr. van 78.30 uur. Jeugdbibliotheek: wo. 24, do. 45 en 1—3. 14 jaar en ouder ook woensd. van 67.30 uur. Jeugdleeszaal: di. do. vr. van 45.30 u. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke- thel. di. 48 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw. di. 6.308 uur: vr. 78 uur, jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- boutplein (zij ingang) jeugd wo. 1.30—3 u.; volw wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3: ma. 78 uur en wo. en vr. 78 30 uur. R.-k. Plattelandsbibliotheek: Uitleenpost Kerkweg 46. zondag 11.30 tot 12.30. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: apotheek Gouka, Hoog straat 29. WOENSDAG Rott. Schouwburg 8.15 uur Susana y José. Rivierahal 8.15 uur R. Ph. O m.m. v. Nikita Magaloff. piano. DONDERDAG Rott. Schouwburg 8 uiir Domino (Co- medie Francaise); Aula Boymans-Van Beuningen 8 uur leerlingenuitvoering Toonkunstconservatorium. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN. Arena: La Paloma, a.l. Capitol: The beat generation, volw.; Donderdag: Zij die van de zonde leven, volw. Centraal: Johnny Guitar, volw. Cineac A.D.: En eeuwig zingen de bos sen, 14 jaar. Colosseum; Avontuur in Hong Kong, 14 jaar, donderdag; Dr. Vlimmen, (strikt volw.) Harmonie: De pelsjager van de Slangen rivier, 14 jaar, dinsdag tot en met don derdag: Serenade, 14 jaar. Lumière: Operatie Petticoat, 14 jaar. Luxor; Breng de Bismarck tot zinken. 14 jaar. Metro: De reis om de wereld in 80 da gen, 14 jaar. Prinses: Het beest in de nacht, 14 jaar. Donderdag: Mon oncle, a.l.; za 24 uur: De bruid is niet bleu, volw. Rex: Revolverhelden, a.l. donderdag: The Louis Armstong Story, a.l.; Thalia: On the beach, volw. 't Venster, Les Cousins, str. volw. Victoria: De zwarte orchidee, 14 jaar; donderdag: Voor wie de klok luidt, volw. zaterdag, woensdag 2 en zondag 2, 4.30; New York op stelten, a.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3