Balletmeester, verdacht van vrouwenhandel, in vrijheid A.N.W.B.--onderzoek van kampeer terreinen gaf opmerkelijk: resultaat Hygiënische toestanden veelal onvoldoende Reclame 12.000 Kolpingszonen in Keulen Moskou trekt elite uit en Zuid-Amerika Universiteit van de Vriendschap der Volken: dit jaar al 500 studenten Azië, Afrika tot zich E Verdediger: Zwakke zaakzwakke dagvaarding99 Titelkerk voor kardinaal Alfrink ECONOMISCHE PUBLICATIES Maakt voor Uw zaak mÊÊÊÊ$Èï N a cli telij ke over va 1 tijdens overwerk V B PAH I'M A 1 Ouders tekenden Kapster Uitgebreider 600 was te weinig „Beautiful girls" Requisitoir Persoon van verdachte NDSM verlaagt het dividend tot 11 (12)% De personeelsvoorzieningen Hoekstenen van Bedrijfsbeheer Zwakke zaak" In hef afgelopen kampeerseizoen heeft de A. N. W B. een onderzoek ingesteld naar de toestand op een groot deel van de Nederlandse kampeerterreinen. De Bond achtte het noodzakelijk, dat een dergelyk onderzoek plaats vond, aangezien reeds incidenteel was vastgesteld, dat de accommodatie van de kampeerplaatsen geen gelijke tred heeft gehouden met de stormachtige ontwikkeling van hel kamperen in de na-oorEogse jaren en voorts dat de vakantiegedrag ngen van de heden daagse kampeerders nauwelijks te vergelijken zijn met die van de „kampeerders van het eerste uur". De resultaten van dit onderzoek, die thans zijn vastgelegd in een door de A.N.W.B. uitgegeven brochure, die „Kampeerders van nu en morgen".tot titel kreeg, zijn opmerkelijk. Meer kampeer plant sen aan de kust noodzakelijk Accommodatie en heheet he hoeven verbetering In de brochure besluit met een aantal stellingen gebaseerd op deze waarne mingen waarvan wij speciaal die over de accommodatie en het beheer van de kampeerterreinen hier wollen aanhalen- De primaire en secundaire voorzie ningen van de kampeerterreinen laten nog veel te wensen over. de tertiaire ge ven reden tot tevredenheid Graf tlians geopend (Van een redacteur) Het is nu ruim twee weken geleden, dat premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie mededeling deed van een belangrijk initiatief, dat zijn land gaat nemen om de sympathie te verwerven van een groot deel van de nieuwe elite in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Zondagmiddag 21 februari maakte hij in een toe spraak tot docenten en studenten van de Gadjah- Mada-universiteit te Djokjakarta bekend, dat in Mos kou een „Universiteit van de Vriendschap der Volken" wordt opgericht voor de jeugd uit de onderontwikkel de gebieden en dat ook de Indonesische jongeren daar van harte welkom zullen zijn. „Dit besluit hangt samen", zo zei de Sovjet-premier, „met het feit, dat vooruitstrevende kringen, maar ook individuele bur gers van talrijke landen van Azië, Afrika en Latijns Amerika herhaaldelijk het verzoek hebben gedaan om de opleiding van hun nationale kaders in de inrichtin gen van onderwijs in de Sovjet-Unie uit te breiden" Khroesjtsjev zei, dat er thans in de Sovjet-Unie tal rijke studenten uit alle landen ter wereld studeren Maar de meeste van deze studenten worden door legeringsinstanties gestuurd en deze instanties kun nen natuurlijk niet aan alle aanvragen voldoen. „Ik geef u, als u dit wilt. de schriftelijke garantie, dat u geen ideologie zal worden opgedrongen, als u in de Sovjet-Unie studeert. Het communisme Is een idee, die niet met geweld de hersens binnengaat, maar men kan haar ook niet met geweld verhinderen dat te doen. Het communisme, dat Is het leven zelf. Waar de mens leeft, daar leven ook ideeën. Van het com- Wik e 'WÊfiÊÈÊ, 1 f'1' munisme, van de ideeën kan men zich door geen barrière afsluiten. Men kan zich ook niet voor het communisme verbergen, zoals de vleermuis voor de zon". Unileverprodukt in plastic verpakking Winst van Castellum ROTTERDAM, 15 maart, lands en Engels waren toen reeds dooi het meisje en haar ouders getekend De Onmiddellijke invrijheidstelling heeft de rechtbank te Rotterdam vanmiddag gelast in de zaak te gen de 40-jarige balletmeester J. B., zulks op verzoek van één der verdedigers, mr. Van Es. Tevoren had de officier van justitie een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek van voorarrest, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar te gen de verdachte gerequireerd. Dit werkte als een anti-climax in een zaak die velen in beroering heeft gebracht, waarvan het onderzoek zeer uitgebreid is geweest en die voor de rechtbank een gehele dag in beslag heeft genomen. In de dagvaarding werd B. o.m. ten laste gelegd het voeren van meisjes en vrouwen over de gren zen van Europa met het oogmerk haar onder de macht van een an der te brengen of haar in hulpeloze toestand te verplaatsen hetgeen gestraft kan worden met ten hoog ste twaalf jaar subs, het opzet telijk teweeg brengen of bevorde ren van ontucht door minderjari gen, die onder zijn toezicht waren geplaatst, hetgeen ten hoogste kan worden bestraft met vier jaar. B. wérd op 17 oktober 1959 gearres teerd en in Rotterdam ingesloten. Hij staat geregistreerd bij het Nederlands consulaat te Rabat, doch is woonachtig in Casablanca. De verdachte werd ver dedigd door mr. W. J. van Es uit Den Haag en mr. H. de Waard uit Rotter dam. De rechtbank stond onder pre sidium van" mr. C. W. de Visser. „Huisreglement" B. heeft o.m. in Nederland enige meisjes geëngageerd of trachten te en gageren voor zijn balletgroep, waar mede hij landen in het Nabije of Verre Oosten of Noord-Afrika bezocht. Zij kregen een contract als artiste, dan seuse of mannequin voor 20 gulden per werkdag. Zij moesten zich houden aan het huisreglement van de etablissemen ten waarin de groep optrad. Dit „regle ment" werd niet hader omschreven in het contract. De meisjes tekenden een Nederlands contract en later een con tract dat in het Frans of Engels ge steld was. De vertaling ervan was niet gelijkluidend aan de tekst van het Nederlandse. In de tenlastelegging wordt o.m. gesteld dat de gage te weinig was om in het levensoudehoud te voorzien. De meisjes en vrouwen waren der halve gedwongen om de bezoekers van de nachtclubs te „animeren" en met hen dure drankjes te consumeren. Een percentage van de opbrengst werd dan de meisjes ter hand gesteld. In de ochtendzitting waren de voor naamste getuigen twee meisjes die van de verdachte een contract aangeboden hebben gekregen. Eén der meisjes is niet verder op het contract ingegaan, het andere werd door de politie aan gehouden en onder toezicht gesteld voordat zij in de gelegenheid kwam met B. en zijn balletgroep Nederland te verlaten. De contracten waren echter reeds door haar en haar ouders ge tekend. In februari 1958 wenkte de verdachte in een nachtclub te Rotterdam. Een rechercheur ontdekte dat de man meis jes aanzocht om als lid van de groep naar het buitenland te reizen, o.m. naar het Midden Oosten. Slechts één der aangezochte meisjes is daarop ook in gegaan. Na 'een jaar kwam zij terug, via Brazilië. De rechercheur heeft het meisje bij haar terugkomst ontmoet. Zij werd vanmorgen niet gehoord, hoewel zij als getuige was gedagvaard. Zij heeft zich ziek gemeld. De politie stelde vanmorgen op verzoek van de officier een onderzoek in, zodat mogelijk deze belangrijke getuige vanmiddag nog zal kunnen worden gehoord. De eerste vrouwelijke getuige charge die met de contractering als zodanig iets uitstaande had, was de roodharige Janny nu 19 jaar oud en van beroep kapster. In de zomer van het vorige jaar had zij thuis moeilijkheden gehad, waarna zij was in getrokken bij een vriendin. Zij is ais animeermeisje gaan werken in Den Haag. zonder dat haar ouders hiervan aanvanke-' lijk op de hoogte waren. Later kwam zij in contact met verdachte en had wel oren naar zijn voorstellen omdat ,,zij wel tets van het buitenland wilde zien". Zij moest echter toestemming hebben van haar ouders, aldus B. Volgens de moeder was het meisje ai op zeer jeugdige leeftijd geporteerd ge weest voor het ballet en zij vond het dus niet vreemd toen het meisje met d« voorstellen van B. bij haar kwam. In het contract was bepaald, dat het meis je haar paspoort gedurende de toernee bij zich mocht houden. Dit was echter de Nederlandse versie. In de Engelse versie werd deze clausule echter gede menteerd. Op aandringen van de stief vader is de moeder met het meisje en de verdachte naar de zedenpolitie ge gaan. B. werd gedurende een uur onder vraagd en later heeft men aldus de verklaring van de moeder haar ge vraagd: „Wat denkt u van de man?" „Ik vertrouwde hem toen volkomen", zet de vrouw vanmorgen. „Heeft u niet gevraagd wat de recherche van hem dacht?" vroeg mr. Van Es haar. Het antwoord luidde ontkennend. „Dat was toch wel Interes santer geweest voor u", repliceerde de verdediger. De contracten in het Neder- volgende morgen kreeg de moeder ba- richt. dat het meisje onder toezicht van de kinderrechter was geplaatst. Zij is toen met haar echtgenoot en Janny in het hotel in Den Haag, waar zij toen woonde en vertelde de dochter van de onder toezicht stelling. Terwijl het drietal in het hotel verbleef, belde B. op. Volgens de moeder heeft de ver dachte toen het meisje gewaarschuwd, dat de politie haar zou komen ophalen en hij heeft haar verzocht naar een res taurant in Den Haag te komen en daar in een stil hoekje op hem te wachten Het meisje weet hieromtrent niets met zekerheid. De verdachte verklaarde ech- ter, dat hij argwaan had gekregen over de antecedenten van Janny, omdat de politie bij hem thuis B. was toen af wezig was komen informeren naar haar verblijfplaats. Hij zou toen later de moeder hebben verzocht de dochter en de vader in het hotel op hem te blijven wachten. Toen de rechercheurs het hotel bin nenkwamen. trachtte het meisje hen te ontvluchten. Zij werd op een kamer aan gehouden, waar zjj zich onder het bed probeerde te verbergen. Noch de ouders, noch Janny waren tot de ontdekking gekomen dat het Engelse contract minstens anderhalve pagina lan ger was dan de Nederlandse versie. Zij beheersten de Engelse taal niet en hebben er nooit aan gedacht het contract te laten vertalen. B. had medegedeeld dat het tweede contract „uitgebreider" was, maar dat de kwintessens dezelfde was. Het kwam bij het verhoor van de stief vader tot een nogal heftig debat tussen de getuige en mr. Van Es. De getuige verklaarde namelijk, dat mr. Van Es zou hebben getracht hem te pressen een brief te laten ondertekenen, waarin de vader moest verklaren dat hij de justitie te Rot terdam onbevoegd achtte het toezicht over zijn pleegdochter over te nemen. „Denkt ur er om, dat u onder ede staat en dat u de eer van mijn beroep aan tast", waarschuwde de verdediger. Getui ge: „U kunt mij toch niet overbluffen". Na een spervuur van vragen kwam ech ter aan het licht, dat de getuige alleen maar dacht dat mr. Van Es hem de brief had willen laten ondertekenen. De brief was echter persoonlijk door mr. Van Es geschreven en ondertekend en gericht aan de hoofdcommissaris te Rotterdam. De verdachte verklaarde, dat hij niets van de onder toezicht stelling had gewe ten toen hij Janny in het hotel opbelde. „Ik wilde haar alleen maar vragen waar om de politie haar zocht en ik heb haar nooit gewaarschuwd voor de politie" Ook zou hij nooit hebben afgesproken dat het meisje haar paspoort mocht be houden. „Dit is niet de gewoonte, omdat ik het paspoort nodig heb voor het ver krijgen van werkvergunningen en visa. Voor één enkel meisje kan daarop geen uitzondering worden gemaakt". Sonja was het tweede meisje dat 'éis getuige, door mr. Van Buuren was opge roepen. Zij is nu negentien jaar en aan vankelijk had zij tegenover de reenter- commissaris verklaard, dat zij vier jaar geleden met B. omtrent een plaats in de balletgroep in contact was gekomen. Nu echter was zij van mening dat dit ook twee jaar geleden geweest zou kunnen zijn. Daarop hield zij het dan maar. B. had haar telefonisch benaderd, maar zij én haar moeder konden zich niet ver enigen met de inhoud van het contract Vooral niet omdat een honorarium van 20 gulden per werkdag te weinig was. De verdediger ging hierop meteen in. Verd.: „Wat verdiende u twee jaar ge leden?" Sonja: „Honderd gulden per maand ongeveer". Verd.: „Waarom vond u dan een salaris van 600 gulden te weinig?" Sonja: „Omdat ik er mezelf volkomen van moest mderhouden en bovendien ho gere kledinl- en verzorgingsuitgaven zou hebben bij de troep". Verd.: „Woont u nu thuis?" Sonja: „Neen, ik woon niet meer thuis" Het meisje bleek voor zichzelf te zor gen en nu 200 gulden te verdienen. Verd.: „Kunt u nu van 200 gulden vooi u zelf zorgen en destijds van het driedub bele niet?" Sonja: „Neen, want toen zou ik hogere uitgaven hebben gehad". Verd.: „Wat waren die hogere uitgaven dan?" President: „Die vraag heeft u al gesteld miinheer Van Es". Verd.: „O, juist, ja. Dank u, mijnheer de president". En de verdediger zag van verder verhoor af. De verdachte verklaarde op het getui genverhoor van het meisje Sonja dat hij haar inderdaad een contract had toege stuurd. Toen zij de salariëring te gering vond, zou hij haar hebben doen weten dat het dan „over ging". Er werden voorts een aantal getuigen verklaringen voorgelezen van buiten landse meisjes die met de verdachte of met J. van S. de Nederlander die in Hongkong verblijft hadden gewerkt. Eén van baar verklaarde, dat door de la ge salariëring het „animeren" voor de meisjes een noodzaak was geworden om dat zij zonder de „provisie" niet in hun onderhoud konden voorzien. B. verklaar de, dat hij nooit iets had gemerkt van de onoirbare handelingen van de bezoekers van nachtclubs ten opzichte van de meis jes van de groep. In de middagzittimg werden de getuigen van de verdediging gehoord, nadat een schriftelijke verklaring van een getuige a charge, die op de ochtendzitting door ziekte niet kon verschijnen, was voorge lezen Een enkele zinsnede uit deze ver klaring: „Het bleek mij, tegen mijn ver wachting in, dat wij in een bar 'in An kara volgens het huisreglement moesten animeren". Deze getuige heeft later on enigheid gekregen met de verdachte, vol gens getuige a décharge „omdat - teveel dronk". De getuigen van de verdediging. Thérè- se. Wilhe.lm.ina en Nolda. allen meerder jarig, verklaarden, dat zij ook zonder het geld dat zij met „animeren" verdienden, konden rondkomen. Van handtastelijk heden van de zijde der bezoekers in 'da nachtclubs, waar door de balletgroep werd opgetreden, hadden zij nooit iets gemerkt. De consumatiegeIden het percentage van de winst dat de meisjes uitbetaald kregen als zij met bezoekers dure drank jes consumeerden werden door een zus. ter van de verdachte, Trijntje of Reina, aan de leden van de groep uitbetaald Een der meisjes had de indruk dat B. aan deze consumptie ook wei iets verdiende, maar dit was slechts een indruk. Wilhel- mina sprak over de verdachte ais „een serieuze man en een goed danseur". De consumatiegelden werden voor zo ver kon worden nagegaan, in de gage- schriften van de meisjes door B. inge vuld. Trijntje verklaarde dat dit slechts gedurende een periode van drie maan den is geschied. Echter in B's kasboek werden specificaties en totaliseringen van de consumatiegelden per meisje en per periode aangetroffen. De officier leidde hieruit af, dat B. wel voordelen van het animeren zou hebben gehad. Bo vendien was het animeren door de meis jes voor hem een noodzaak. „De duistere impresario in Noord-Afrika was het echt niet om het ballet te doen. Dit be wijst zijn uitspraak tegenover B gedaan: „We want very, very beautiful girls" Zonder hét animeren van de meisjes zou de verdachte vele contracten zijn misge lopen". aldus mr. Van Buuren. Hjj was zijn requisitoir begonnen met de constatering dat het ronselen en ex porteren van aniineermeisjes in meest verstrekkende betekenis een sociaal ver schijnsel is. Het opmerkelijke verschil van de contracten 'in het Engels en Ne derlands achtte de officier bezwarend, evenals enkele bepalingen die in de con tracten waren opgenomen. „Het zich moeten houden aan het huisreglement van de nachtgelegenheden onderwierp de meisjes aan de wil van de eigenaar. Ook het intrekken van de paspoorten zou de meisjes in grote moeilijkheden hebben kunnen brengen. Het boetebeding hij het verbreken van het contract voor het meisje Janny zelfs 7000 gulden zou wel nooit te effectueren zijn geweest, maar het betekende wel een binding voor de gecontracteerden. De poging tot on- trekking van Janny aan de justitiële macht is een punt dat voor rekening van 'de verdachte komt". „Uit alle getuigenverklaringen is ge bleken dat het optreden als animeer meisje door de eigenaars van de etablis sementen werd verlangd. B. kan zich niet op een niet weten met betrekking hiertoe beroepen. Hij heeft dit wel geweten, uit eigen aanschouwing zelfs en hij is niet opgehouden met de balletgroep toen hij van de toestanden in de gelegenheden op de hoogte kwam. De kwestie van de con sumatiegelden was tussen de verdachte en Van S., die zich op vrije voeten in het buitenland bevindt, een uitgesproken zaak, getuige een zinsnede uit een brief van deze laatste aan B.: „Ik krijg op een gegeven moment 15 pet. Keer jij aan lie meiden ook 10 pet. uitDat de zeden- kwetsende houding van de bezoekers ten opzichte van de meisjes niet uit de doe ken is gedaan, is te wijten aan een zekere gêne van de vrouwelijke getuigen". De officier ging diep in op de persoon van de verdachte en op het begrip „vrou wenhandel" in de wet. Volgens mr. Van hankeli,ikheid van de vrouwen tracht de officier te bewijzen uit het afnemen van de paspoorten. Het is in een groot aan tal landen echter de gewoonte dat vreem delingen bij binnenkomst hun paspoort afgeven en het bij vertrek weer terug ontvangen. Bovendien bewaarde B. de paspoorten slechts. Hij weigerde nooit deze terug te geven, noch aan deze terug geving heeft hij ooit voorwaarden ver bonden. Bovendien neemt een iéder, die een contract tekent, de civiele gevolgen daarvan op zich. Sommige meisjes stuur den geld naar huis, meer geld dan zij met animeren ooit zouden kunnen ver dienen. Onzedelijke handelingen zijn door niemand geconstateerd. Wij hebben in Hongkong een figuur als modder geslagen tegenover de Engelse justitie. Moet de verdachte daarvan het slachtoffer wor den?" Mr. Van Es achtte geen enkel strafbaar feit bewezen. Hij vroeg dan ook onmid dellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, hetgeen door de rechtbank, nadat deze zich enige ogenblikken in de raadkamer had teruggetrokken, werd toegestaan. AMSTERDAM, 15 maart Commis sarissen en directie van de Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij en van de Nederlandsche Dok Maatschappij zul len aan de binnenkort te houden jaar lijkse algemene vergaderingen van aan deelhouders van beide vennootschappen voorstllen het dividend over het boek- jaar 1959 te bepalen op elf procent (v. j. 12 procent). Bij de Uitgeversmaatschappij Kluwer te Deventer is in de serie Fiscale Mono grafieën geschrift no. 14 verschenen t. w. „De Personeelsvoorzieningen" van de hand van dr. H. L. Drost. Het werk beoogt de fiscale consequenties, zowel voor werkgever als voor werknemer, met betrekking tot de oudedagsvoorzie ning en de verzorging van weduwen en wezen te behandelen, voorzover deze voorzieningen uitvloeisel of onderdeel zijn van een arbeidsovereenkomst. De schrijver is als adjunct-directeur van de Algemeen Friesche Levensverzekering- Maatschappij en van De Groot- Noordhollandsche van 1845 volkomen met de materie op de hoogte, zodat een gedegen en zeer diepgaand geschrift verkregen is,- dat zijn weg naar perso neelsafdelingen e. d. wel zal vinden, doch dat o. i. niet geschikt is om de leek een eerste inleiding op dit moeilijke terrein te bieden. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het tijdschrift „Doelmatig bedrijfsbeheer" is door N. Samsom te Alphen aan den Rijn uitgegeven „Hoek stenen van Bedrijfsbeheer". Het bevat een tiental van de beste bijdragen -die in de afgelopen tien jaar in het jubile rende blad zijn verschenen, merendeels van de hand van de hoofdredacteur mr H Luijk. Stijl en vorm van het werk van Buuren vormt een poging 'tot vrouwen- handel reeds' het delict. De verdachte ?f^t nrptento» van ïffeernnd heeft in zijn leven volgens de officie» 2'®, ti) m" twee moeilijke perioden gekend. Hij vorm- ^aa'in enkele belangriikeorgan?satorf' bef ™dSaïïetJes^hï^t°tba^i -hc lee» voor^Jecteu/efTn^. had werkelijk zijn .hart. Toen. ontmoette veii?|Sbliekie^'va^de^disp11—3 veelal hii -Van S. Samen arinspn zii met een kclijk boekje van _dé nodige veela! hij -Van S. Samen gingen zij met een ara„„je" groep naar Noord-Afrika en wat ver- - dachte daar ervoer, moet voor hem bij zonder pijnlijk zijn geweest. Later vorml hij weer een duo met zijn vrouw, totdat deze door een tweetal ongelukken niet meer in staat is om te dansen. In 1959 bevindt, aldus mr. Van Buuren. de ver dachte zich in Nederland en hij is op een dieptepunt in zijn leven aanbeland. De officier eiste een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Van Es, die het pleidooi hield, noemde dit „een zwakke zaak met een zwakke dagvaarding". „Het O. M. moet de elementen van de kwalificatie „vrou wenhandel" stellen en bewijzen. De af- illustratiés voorzien. Van de hoofdstukken noemen wij: „Een gesprek met Socrates over leiding geven"; „Moeten er conflicten zijn tussen staf en lijn?"' en „Meneer is in conferentie". De ANVVB-deskundigen constateerden, de exploitatie van de kantine rendabel en dat op vele terreinen, die zij in de j de beheerder zal zich soms aan moeten drukke vakantieweken van 1959 hezoch-passen aan de wensen van deze kam- ten, de hygiënische toestanden onvol- peerders De terreinbeheerders zelt die doende waren. Op enkele terreinen had-1 meestal meer voelen voor „dia-avon den 180 kampeerders de beschikking j den' hinke vaak op twee gedachten en over één toilet, terwijl de verhouding j trachten een middenweg te zoeken tus- van 1 50 ternauwernood acceptabel sen de wensen van alle soorten kampeer- is. Op andere kampeerplaatsen was een vierde deel van de toiletten gestoten omdat de putten overliepen. Over het algemeen bleken de terreinen in de ty pische toeristengebieden te weinig sa nitair te hebben om de stroom van kampeerders goed te kunnen verwerken. De wasgelegenheden op het merendeel van de terreinen worden door dé Toeris tenbond als „bepaald onvoldoende" ge kenschetst. De ANWB stelt in zijn brochure dan ook. dat de controle op de sanitaire voor zieningen aanzienlijk verscherpt dient te worden en dat een beroep op de me dewerking van de overheid in het belang van de volksgezondheid stellig verant woord is. Kampeerdeskundigen van de Bond heb ben inmiddels 'n sanitaire inrichting ont worpen. die voor een luttel bedrag aan gebracht kan worden. Deze inrichting zal op de nationale kampeer- en caravanten toonstelling „Goed Kamp!", die van 8 tot en met 12 april in de Houtrusthallen te Den Haag door de ANWB wordt ge organiseerd. te bezichtigen zijn. Meer en meer gaan de beheerders van kampeerterreinen er toe over de indi vidueel kamperende jongeren te weren. Op slechts 4 pet van de door de ANWB bezochte terreinen bleken de beheerders leiding te geven aan' de jeugd. De tijd ontbreekt de meeste terreinbeheerders in het hoogseizoen om speciaal aandacht te schenken aan de jongeren. Op de moderne kampeerterreinen, die veelal als „sociaal-toeristisch" worden aangemerkt, blijken over het algemeen de gemotoriseerde toeristen met de ho gere inkomens te bivakkeren Juist voor de vakantiegangers met de zeer smalle beurs worden veel minder voorzieningen getroffen dan algemeen wordt veron dersteld Deze groep is dan ook op de kampeerterreinen in ons land relatief slechts zwak vertegenwoordigd. De ANWB dringt er in zijn brochure op aan, dat in brede kring beseft moet worden, dat een grotere differentiatie in de kampeerbedrijven geboden Is, aan gezien er vele wijzen van kamperen zjjn ontstaan Deze verschillende soorten kampeerders verdragen elkaar niet of nauwelijks wanneer zij hun ten ten op één terrein hebben opgeslagen. De kampeerders volgens de voor oorlogse begrippen, storen zich aan de grote aantallen hedendaagse kampeer ders. die op een kampeerterrein niet wil len volstaan met het verblijt in de na tuur, doch die hun vakantieplezier ook vooral zoeken' in de kantine, die veelal voorzien is van een radio, een televisie toestel, ping-pongtafels en soms ook een juke-box. Juist deze laatste groep maakt ders, hetgeen bij voorbaat tot misluk king gedoemd is Hei doelbewust afstemmen van de outillage van de terreinen op één der groepen kampeerders de orochure maakt een indeling zal de zware taak van de kampeerders verlichten en het genoegen van de gasten aanmer kelijk verhogen Opmerkelijk is dus de conclusie, dat de meeste kampeerders gezeligheid en de mogelijkheid tot vertier prefereren boven het verblijf in de natuur Tal van prachtig gelegen karnpeerterreiu- tjes werden, zelfs in het drukke vakan tieseizoen, door de ANWB-deskundigen nagenoeg verlaten aangetroffen De re den hiervan is, dat zij niet gelegen zijn in de nabijheid van een zwembad, een dorp met een gezelige winkelstraat of een andere vermaaksmogelijkheid Dat er in Nederland geen plaats zou zijn voor de „rustbehoevende" kampeerder is dan ook niet juist. Wei is er, naar de mening van de ANWB, een dringende behoefte aan de stichting van enige grote kampeercentra aan de kust van Noord- en Zuid-Holland. Tevens bepleit de Toeristenbond de ves tiging van kampeerterreinen bij de toe ristenplaatsen en de watersportgebieden Eén voortdurende toeneming van de drommen buitenlanders op de kam peerterreinen, dwingt tot het inrichten van eenvoudige kampeerplaatsen lang5 vluchtterreintjes voor hen, die op de grote terreinen geen plaats meer kun nen vinden Voor deze categorie word' een kampeer-infnrmatieriienst, eniger mate analoog aan de hotel-informatie dienst, steeds meer een noodzakelijk heid. In de brochure „kampeerders van nu en morgen" concludeert de ANWB. dat hoewel door zijn onderzoek de wensen en gewoonten van sommige groepen kam peerders vrij goed bekend zijn, een pei ling naar de werkelijke behoeften van het zeer grote aantal „gezelligheids- kampeerders". gewenst zal zijn. De Bond is van oordeel, dat dit zou moeten ge schieden in de vorm van een kampeer- sociologis-h onderzoek. Er dient door tde overheid een veel intensievere controle te worden uitge oefend op de naleving van de bepa lingen in de exploitatievergunningen, met name voor zover het betreft het maximaal toelaatbare 'aantal kampeer ders en. medé door de Inspectie der Volksgezondheid, op de hygiënische toe standen op de kampeerbedrijven. Op druk bezochte kampeerplaatsen dient een telefooncel ter beschikking van de gasten te staan. Het is gewenst, dat terreinbeheerders meer aandacht besteden aan een gele genheid in hun bedrijf, waar vochtige kle ding en uitrusting van hun gasten snel gedroogd kan worden. De ruimte voor het beoefenen van sport en spel laat op te veel kampeerter reinen nog te wensen over Het gelegenheid geven tot plaatsing van tenten of caravans gedurende het ge hele seizoen op kampeerterreinen dient te worden tegengegaan. F,r dienen richtlijnen te worden be paald voor de leiding van en het toezicht op individueel kamperende jongeren op kampeerterreinen teneinde de kampeer plaatsen, waar deze leiding en dit toe zicht voldoende kunnen worden geacht, te kunnen erkennen als in het bijzonder geschikt voor jongeren. Het is irreëel de opvoeding tot een zin volle vakantiebesteding te willen concen treren op de twee weken vakantie van de kampeerders De teleurstellingen en de gerechtvaar digde klachten van de gasten zullen eerder toe- dan afnemen, wanneer d® voorlichting over de kampeerterreinen niet openhartiger en vooral gerichter wordt. 12.000 Kolpingszonen uit heel de we reld zijn zondag 13 maart ter bede vaart naar Keulen getrokken om er bij het opgebaarde stoffelijk overschot van Adolf Kolping, de stichter van de Koi- pingsl'amilie (St.-Jozefsgezeiien) in de Mlnoritcnkriche te bidden voor de za ligverklaring van hun stichter. Onder de pelgrims bevonden zich 165 Nederlanders o.l.v. de praeses van de afdeling Amsterdam, mgr. W. H. Simons. Mgr. Simons droeg om halfne- gen de H Mis op, die door een dicht opeengepakte mensenmassa tot buiten op het plein voor de Minoritenkriche werd bijgewoond. Bij alle plechtigheden, die de gehele dag voortduurden, was de kerk te klein B{ina tweehonderd meter hoog is het gebouw van de uni versiteit van Moskou, een van de blikvangers van de Russische hoofdstad. Intussen zijn in de Russische pers nadere bijzonderheden verschenen over deze „Universiteit van de Vriendschap der Volken". Het is de bedoeling, dat "°g dit jaar vijfhonderd studenten uit Azië, Afrika en Lattfns-Amerika daar hun eerste opleiding zullen ontvangen. De eerstkomende jaren zal dat aantal oplopen tot drie- b vierduizend. Wat zo'n aantal betekent, wordt duidelijk als men weet, dat in de Sovjet-Unie thans, afgezien van de omstreeks tweeduizend jonge Chinese communisten, nauwelijks meer dan duizend buitenlanders studeren. Het is overigens niet de eerste keer, dat da Sovjet-Unie zich speciaal gaat toeleggen op de vorming van jonge w d belovende Aziaten en Afrikanen. De eerste tien jare.i na de Oktoberrevolu tie heeft in Moskou een „Universiteit voor de Oosterse Volken" bestaan, waar tal van jonge leiders uit de Aziatische en Afrikaanse landen een opleiding hebben ontvangen. Nadat Stalin de uni versiteit had ontbonden, zette de Lenin- universiteit dit werk nog enkele jaren voort. De Indonesische communist Alimin heeft daar vijfeneenhalf jaar doorge bracht, samer. met vermaarde figuren als Tsjoe En-lai (China). Harry Pollitt (Engeland), L. Sharkev (Australië), Okano (Japan), Earl Browder (Ame rika), Thaelmann (Duitsland), Thorez (Frankrijk) en vele anderen. Maar toen was het uitdrukkelijk de bedoeling jonge communistische leiders te vormen. Thans heet het, dat men zich uitsluitend ten doel stelt land. bouw-specialisten. economen, ingenieurs en artsen op te leiden. en opmerkelijke passage in de toe spraak van Khroesjtsjev was voor. al deze: „Wij zijn van mening, dat aan da nieuwo universiteit diegenen kunnen studeren, die door regerings instellingen worden gestuurd, maar ook zij, die daartoe persoonlijk de wens te kennen geven. Men heeft hierbij op het oog, om bij de Universiteit van de Vriendschap een voorbereidende afde ling op te richten, waarin jongeren, die nog onvoldoende vooropleiding hebben, zich snel de nodige kennis kunnen ver garen om tot de universiteit te kunnen toetreden". In de Russische bladen wordt hieraan toegevoegd, dat aspirant-studenten zich kunnen wenden tot het consulaat-gene raal van de Sovjet-Unie in hun eigen land of rechtstreeks tot de universiteit in Moskou. Heen- én terugreis, bene vens studiekosten, voeding en onderdak worden betaald door de So'iet-regering. De kandidaten zijn niet afhankelijk van de aanbevelingen van hun natio nale regeringen. Zij kunnen zichzelf aanmelden en het is maar al te duide lijk, dat de Sovjet-Unie uitsluitend zelf wil bepalen, wie zij wil laten studeren en wie niet. Het is een regeling, die in omvang en uitwerking ver uitgaat boven de normale culturele uitwisse- lingsakkoorden, die de Sovjet-regeling met tal van Aziatische en Afrikaanse landen heeft gesloten. De nieuwe Universiteit komt te staan onder auspiciën van het Comité voor de Solidariteit met de Aziatisc Afri kaanse landen. In het bestuur zullen verder vertegenwoordigers zitten van de Russische regering en de communis tische jeugdorganisatie in de Sovjet- Unie, de Komsomol. Het merendeel van de docenten zal afkomstig zijn uit de Sovjet-Unie, al blijft de mogelijkheid bestaan, dat ook van elders krachten worden aangetrokken. Het internationale communisme be schikt in dit opzicht over grote erva ring. Niet alleen studenten uit de Azia- tiseh-Afrikaanse landen hebben de be langstelling van het Kremlin. Ook de vakbondsleiders staan sinds vorig jaar september zeer in de gunst. In Boeda pest is toen een „internationale school" van het communistische Wereldvakver bond gevestigd, die wordt geleid door de Franse communist Jean Marillier. De eerste cursus, die een maand duurde, werd gevolgd dooi dertig vakbonds leiders uit tien gebieden (o.a. Guinea, Senegal, Kameroen Congo er Madagas car), De richting, waarin zich deze cursussen bewegen, blijkt heel aardig uit de titels van de onderwerpen, die Marillier bij die gelegenheid behandel de: „Vormen van vakbondsactie". „Or- anisaties van de strijd", „Eenheidstac tiek". „Contact tussen strijdende arbei ders enerzijds en andere arbeiders en de bevolking anderzijds", en „Steun voor de kaderleden tijdens de strijd". om aile mensen te bergen. Deze drukte zal de komende weken, tot de stoffelijke resten van Adolf Kolping weer in het graf zijn gelegd, voortduren. Mgr. dr. B. Ridder, de generaal-prae- ses van de Kolpingsfamilie rekende op een opkomst van ongeveer 40.000 ge zellen. Zaterdagavond om tien uur is in het bijzijn van mgr. Ferche, wijsbis schop van Keulen, en van de postulator van het zaJigverklaringsproces, pater Ansgar Palier uit Rome, het graf van Adolf Kolping geopend en zijn de stoffe lijke resten in een plastic omhulsel op het altaar ter bezichtiging uitgesteld» De identificatie is noodzakelijk voor het zaligverklaringsproces van Adolf Kol ping, dat reeds in Rome aanhangig is- Zowel de kist als de stoffelijke r»sten van Adolf Kolping waren in een zeef vervallen staat. Tot 27 maart, wanneer de stoffelijke resten weer in het oude graf zullen worden gelegd, houden Duit se Kolpingszonen de wacht bij de sar cofaag op het hoogaltaar. UTRECHT 15 maart Tijdens het bin nenkort in Rome te houden consistorie zal aan kardinaal Alfrinkals titelkerk wor den toegewezen die van de H. Joachim te Rome. Deze kerk ligt tussen het Vaticaan en de Tiber en werd gebouwd ter gele genheid van het bisschopsjubileum van paus Leo XIII, Deze paus droeg voor zijn bisschopswijding de naam Joachim. AMSTERDAM, 15 maart. De ad junct-directeur van een zand- en grinthandel aan de Den Brielstraat in Amsterdam-West heeft bij de politi® aangifte gedaan van een beroving. Toen hij de afgelopen nacht op het kantoor zat te werken, verschenen kort n® twaalven twee mannen, die hem dwon gen zijn portefeuille met ongeve®r 900 af te geven. De mannen door zochten vervolgens de laden in kantoor en verdwenen spoorloos m®' het geld, na de telefoonleiding te heb ben vernield. De recherche stelt ee" onderzoek in. LONDEN, 15 maart Unilever 1" op de Engelse markt van niet-alcohol- houdende verfrissende dranken ver schenen met in plastic verpakte con centraten -an sinaasappel- en citroen siroop tegen 4 pence per pakje. Me' dit nieuwe product heeft Unilever partij gekozen in de stille strijd om behoud van fles of overschakeling oP karton". De voorstanders van deï® laatste verpakking vmden het voor de consument zoveel gemakkelijker on*1 de plastic verpakking ópen te scheu ren. de inhoud in een glas te gieten en met water aan te lengen. Het voor deel voor de groothandel" is, dat de kos ten van fiessenverpakking en verdeling over de handel gedrukt worden en op slagruimte wordt bespaard. ROTTERDAM, 15 maart De Maat schappij tot Exploitatie van Onroeren de Goederen Castellum heeft blijken® de verlies- en winstrekening over bet boekjaar 1959 c :n voordelig saldo ex ploitatierekening geboekt van 68.938 (59.617) en 337 245) uit interest ver kregen. Na aftrek van rente hypothe ken 9.109 (8.206\ afschrijving pand®11 5.000 (nihil) en algemene onkosten 1.540 (1.277), resteert een saldo wins' groot 53.627 (50.379), waaruit word' voorgesteld 1 pet ComO dividend urf te keren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4