Werkgevers tasten mogelijkheden af Juridische kwesties voorname punten van overweging RUSSISCHE AMBASSADEUR VALT IN ONGENADE TOON HERMANS viert zijn „come-hackin Sneek Ovationele toejuichingen GARDAMEER ASPRO Een man Wegenwachter ontpopt zich als kundig leeuwentemmer EEN RUBENS 1 OP DRIFT Vrijd ijdag of zater- Meisje wacht op vader in Parijs Uit Djakarta naar Moskou gebracht Sovjet-diplomaat heeft Khroesjtsjevs Indonesische reis slecht voorbereid dag beslissing? BOUWCONFLICT NOG IN IMPASSE Buitenlanders blijven langer op bezoek Jongeren beleggen een Navo-jeugdconferentie Service voor adspirant- emi gr anten Brieven gesmokkeld uit huis van bewaring Stroper schiet op politie Treinstagnatie tussen Haarlem en Leiden ((V an onze Haagse redactie) DEN HAAG. 18 maart Van gistermiddag drie uur tot 's avonds Kalf zeven KeKKen de minister en de staatssecretaris van Binnenlandse zaken op Kun departement geconfe reerd met de voorzitters van de drie Kouwvakpatroonsbonden. De uitnodi ging voor deze bespreking, die een uitvloeisel is van het beraad in Ket kabinet, kwam van minister De Pous. Na afloop weigerden zowel het mi nisterie als de Raad van Be stuur Bouwbedrijf alle inlichtin gen, maar naar wij vernemen ging het gesprek met name over de vraag hoe een C.A.O. op rechtsgel dige wijze getekend zou kunnen wor den, terwijl de aannemers zich niette min alle rechten voorbehouden, zoals de president van de Haagse rechtbank bij zijn uitspraak in het bekende kort geding heeft gesuggereerd. Aantal overnachtingen in 1959 met 5 pet gestegen Tekenen onder voorbehoud WATERSPORT WATERSKI FOLKLORE ATTRACTIES Officier van justitie eist milde straffen Een jaar gevangenisstraf ASPRO5 -en tt tfent ufeetz fit! ■,-foto van het rijdende reisbureau van de Raptim, door W. H. VAN EEMLANDT g Locomotief ontspoord VRIJDAG 18 MAART I960 PAGINA 5 Intussen heeft de landelijke stakings leiding bjj monde van de heer Brands- ma meegedeeld, dat de werknemers in het bouwbedrijf niet van zins zijn het werk te hervatten tegen niet door het College van Rijksbemiddelaars goedge keurde, onwettige arbeidsvoorwaarden. De woordvoerder gaf te kennen, dat als deze week voor het geschil geen op lossing wordt gevonden, de stakingslei ding zich opnieuw zal moeten beraden over een uitbreiding van de actie. In de dagvaarding van het kort ge- DEN HAAG, 17 maart Volgens ge gevens van het C.B.S. zijn in 1959 in de Nederlandse hotels ruim drie miljoen overnachtingen van buitenlandse gasten geregistreerd. Vergeleken met 1958 be tekent dit een toeneming van het aan tal overnachtingen met bijna 140.000 of vjjf procent. Het aantal overnachtingen is toege nomen voor bezoekers uit Duitsland (stijging 154.000 of negentien pet), Bel gië en Luxemburg (15.000 of tien pet.), Engeland en Schotland (30.000 of acht pet.) en de V.S. (22.000 of zes pet.). Het aantal overnachtingen nam sterk af voor bezoekers uit Zwitserland (19.000 of zestien pet.) en Zweden (13.000 of dertien pet.) Het bezoek van geallieerde militairen liep terug met 25.000 overnachtingen of zeventien pet. DEN HAAG, 18 maart Op zater dag 23 april belegt de Politieke Jonge ren Contact Raad een Navo-jeugdcon ferentie in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het the ma van de conferentie zal zijn: ,,De Atlantische Gemeenschap, Waarborg voor de vrijheid". Voor de discussie in de sectievergaderingen zijn werkstukken geleverd door de AR- JOS en KVPJG over „Conflicten en mogelijkheden der Atlantische Ge meenschap" en door de JOVD, CHJG en JG van de PvdA over „De economi sche invloed van het wereldcommunis me op de jonge landen". DEN BOSCH, 18 maart Het inter nationale Missie-reisbureau RAPTIM leeft, met name voor de aspirant-emi- Sranten of familieleden van emigran ten een rijdend reisbureau in gebruik Senomen, dat gisterenmiddag door pa ter dr. Keulemans O.Carm. op het ter rein van het Juvennaat Maria-oord te vught is ingezegend. Bij de opzet, die uniek is voor Nederland en misschien jmifs voor de gehele wereld, is men er van uitgegaan dat tal van emigranten jm hun familieleden in uithoeken van jtet platteland wonen. Men wil aan hen ®en even grote service bieden als aan •te aspirant-reizigers in de grote ste den. Om dit te kunnen verwezenlijken is de ™agen met een mobilofooninstallatie toegerust, zodat de wagen terstond daar een bepaalde plaats kan worden Uhtboden en de deskundigen zich an- darzrjds op ieder willekeurig ogenblik met hun relaties in verbinding kunnen •dellen. Voorlopig zal de wagen het uosteljjk deel van Noord-Brabant be dienen met Tilburg als centrum. ding waren o.m. twee handelwijzen van het College van Rijksbemiddelaars be twist. Ten eerste werd in het algemeen gesteld, dat het College van Rjjksbe- middelaars niet het recht heeft om de goedkeuring van èen C.A.O.of de toe passing van die C.A.O., afhankelijk te stellen van toezeggingen of overeen komsten ten aanzien van de prijzen. Het College zou dan, volgens de aan nemers, van zijn bevoegdheden met be trekking tot de lonen ten onrechte ge bruik maken om direct in te grijpen in de prijsvorming en een dergelijk ingrij pen zou slechts gepleegd kunnen wor den door andere overheidsorganen. Op de tweede plaats werd, meer in het bij zonder, gesteld, dat geen enkele bepa ling met wetskracht het College de be voegdheid verleent de toepassing van de C.A.O. op lopende werken afhanke lijk te stellen van de annulering van een beding in de overeenkomst tussen aan nemer en opdrachtgever, met name de risicoclausule. De eerste beschuldiging is van wijdere strekking dan de twee de. Indien nu de aannemers de C.A.O. onder voorbehoud tekenen, zou het, naar verluidt, van groot belang kunnen zijn welke rechten zij zich voorbehou den. Gaan zij in het algemeen procede ren over het onrechtmatig optreden van het College van Rijksbemiddelaars, dan staat daarmee waarschijnlijk de vraag op het spel, of de C.A.O. al of niet rechtsgeldig is. Winnen de aannemers dat proces, dan zouden er misschien nieuwe onderhandelingen moeten ko men. De overheid zou dan echter de gelegenheid hebben om, via de daartoe geëigende organen, de risico-clausule onverbindend te verklaren. Hiertoe zou de overheid echter niet tijdig meer in staat zijn wanneer de aannemers een proces wonnen over de vraag of de over heid in een rechtsstaat zijn onderdanen mag dwingen afstand te doen van de rechten die in een rechtsgeldig contract liggen opgesloten, in de risico-clausule namelijk, welke clausule ook vandaag nog door de overheid zelf in de con tracten voor haar bouwopdrachten wordt opgenomen. Krijgen de aanne mers op dit punt gelijk, dan lijkt de C.A.O. wel rechtsgeldig te blijven, ook zonder dat de aannemers van doorbe rekening op lopende werken afzien. Stokken achter de deur Men kan natuurlijk stellen, dat het voor een overheid merkwaardig is met de aannemers te gaan twisten over de vraag welk proces haar het aange naamst zou zijn. Maar natuurlijk staan er stokken achter de deur, aangezien de overheid nog de mogelijkheid heeft met een bindende loonregeling te ko men. Dat de regering onder een regiem van vrijere loonvorming niet graag van dit middel gebruikt maakt, is echter eveneens duidelijk. Wij vernemen, dat de aannemersbon den vrijdag of zaterdag over het teke nen van de C.A.O. en de juridische kwesties die daar verder aan vastzit ten, zullen beslissen. Elsa Silbernagel wacht ongeduldig op de komst van Khroesjtsjev in Parijs. Zij hoopt hem een brief te overhandigen, waarin gevraagd wordt haar vader te 'hulp te komen. In 1943 werd Elsa met haar moeder naar Duitsland getransporteerd. Haar vader bleef alleen achter in Rusland. Moeder en dochter wonen nu in Parijs en hopen dat haar man en vader toegestaan wordt naar de Franse hoofdstad te reizen. PARIJS, 18 maart (EPI) Tijdens het bezoek van de Sovjet-premier, Khroesjtsjev, aan Indonesië is de Rus sische ambassadeur te Djakarta, Bo ris M. Volkov, in ongenade gevallen en naar Moskou teruggezonden. Khroesjtsjev was ontevreden over de wijze waarop zijn bezoek was voor bereid. Agenten van de Russische vei ligheidsdienst hebben de 46-jarige. am bassadeur op 21 februari naar een Rus sische militair vliegtuig gebracht, al dus zegslieden uit diplomatieke krin gen in de Indonesische hoofdstad. Via Nieuw Dehli zou de ambassadeur naar Moskou zijn gevlogen. Zijn vrouw volg de hem op 3 maart, nadat de Indo nesische regering een verzoek van haar om politiek asyl had afgewezen op aandringen van Russische zijde. Volgens de diplomatieke zegslie den werd Volkov inderhaast uit Indo nesië verwijderd zonder de normale uitreisvergunning van hot Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken. De Russische zaakgelastigde P. het geval, nadat Volkov was vertrok ken. De Russische zaakgelastigde, P. S. Koeznetsov, zond vervolgens een brief met het verzoek een eventueel verzoek van mevrouw Volkov om asyl af te wijzen. De moeilijkheden begonnen, volgens zegslieden, op 19 februari, toen gene raal N. S. Zakharov, die verantwoor delijk was voor de veiligheid van pre mier Khroesjtsjev, de Indonesische autoriteiten vroeg, wie hen verzocht had de steden Ambon, Solo en Djokja karta op te nemen in het reisschema. Het antwoord was, dat Volkov het ini tiatief daartoe had genomen. Later waren er nieuwe moeilijkheden, toen de Russen Khroesjtsjev niet per auto van Bogor naar Bandoeng wilden la ten reizen. Soekarno hield het been echter stijf en de reis werd per auto gemaakt. Voorts is Khroesjtsjev, vol gens de zegslieden, niet te spreken geweest over de ontvangst die hem op sommige plaatsen ten deel viel. Het plotselinge vertrek van de Russische ambassadeur veroorzaakte een op schudding in Djakarta's officiële krin gen. Op 24 februari heeft U.P.I. uit Dja karta bericht, dat ambassadeur Volkov plotseling vertrokken was. Er werd SNEEK, 17 maart. Toon Hermans lei nare zenuwen te kampen had. Maar heeft gisteravond zijn nieuwe „One- man-show" zijn derde ten doop gehouden. Hij zelf sprak van een „co- me-back", wat men gerekend naar zijn kortstondige afwezigheid-op-de-planken van een luttele twee jaren, misschien wat overdreven kan noemen. Maar in ieder geval voelde hij het zelf zo aan en dat was dan ook wel te merken aan het feit dat hij met name in het begin van zijn optreden merkbaar met aller- Advertentie Reserveer tijdens Uw reis naar de Olympische Spelen in Italië enige dagen voor een verblijf aan het Prachtig klimaat Natuurschoon. Inlichtingen: Nationaal Italiaans Verkeersbureau (ENIT), Rokin 52; Ente Provinciale per il Turismo - Brescia en alle reisbureaus. Sirmione. Gardone Riviera Salö, Maderno, Toscolano, Gargnano, Limone, Desenzano, de heerlijke Valtenesi-oever. wij haasten ons hierbij aan te tekenen dat zijn optreden niettemin op een da verend succes is uitgelopen. Tot zoveel geestdrift had men de nu eenmaal van ouds als hyper-nuchter beschreven Frie zen nauwelijks in staat geacht. Aan de ovationele toejuichingen na afloop kwam bijna geen einde. En men ging er op dat moment iets van begrijpen dat Toon helemaal naar „Amicitia" in Sneek was gereisd om er zijn nieuwe programma voor de allereerste maal te brengen. Een bijzonder serieuze Hermans had overigens al vóór zijn laatste nummer in een roerend speechje op zijn beurt dank gebracht aan zijn publiek o.m. zeg gend: „U bent het liefste publiek, dat ik ooit heb ontmoet; ik vond het zalig". Nu, het publiek was dan ook inderdaa de ganse avond bijzonder „lief" en gul- meelevend geweest; en het hielp Toon royaal en hartelijk over een ernstige inzinking heen, toen hij in het overigens voortreffelijk liedje „Mevrouw de Groot gaat uit vanavond" volkomen derailleer de en in barre nood naar het boekje moest grijpen. Zijn daarop volgende ex cuses werden echter gewoon weg-ge- applaudiseerd. En terecht. Zulke din gen kunnen, en vooral onder deze om standigheden, gebeuren. Hermans maakte dus zijn „come back". Na de film „had hij het tijd ge vonden om even naar het buitenland te gaan". En toen het publiek op deze mededeling ferm de handen op elkaar bracht voegde Hermans er aan toe; „Nu weet ik nog niet hoe u dat precies be doelt". Maar goed. Hoe is nu deze derde „One-man-show"? Wij achten het be ter de definitieve beantwoording van die vraag op te schorten tot Toon zijn programma heeft bijgeschaafd en tot hij het volledig „in de vingers" heeft. Zoals de zaken gisteravond lagen kon men slechts met enkele voorlopi ge indrukken naar huis gaan. De eer ste daarvan is dat en dit geldt dan vooral voor het programmadeel van voor de pauze deze show, qua opzet en structuur misschien iets te opvallend een copie is van vorigen. Maar men kan dat, dunkt ons, pas in zijn juiste proportie zien als het hele geval in wat meer geserreerde vorm over het voetlicht komt, en als de hoogtepunten wellicht wat redelijker worden verdeeld. En die hoogtepunten waren natuurlijk nu al, tot onze vreugde, waar te ne men. Toon Hermans blijft een verrukke lijk man als hij aan het typeren slaat, zoals hij vanavond o.m. met groot raffi nement deed in zijn „Cowboy-film" en in „De vaandeldrager". Zijn tussentijd se praatjes woordspelig als immer hadden naar onze smaak iets minder allure dan bij vorige gelegenheden, al moest men dan om zijn geleuter-bij-de- cello wel weer oprecht lachen. Natuur lijk heeft hij weer enkele beste liedjes; „Mevrouw de Groot" noemden wij reeds en een „Echte levens-tango" mocht er ook zijn, evenals „Wie geeft me een zoen?" Maar Hermans moet, geloven wij, wel oppassen met zijn „hele kleine liedjes", waarin hij nogal eens e„n poëzie wil suggereren, die er niet uit komt. Een nouveauté was bepaald dat Her mans zijn publiek uitvoerig liet meezin gen. Een man van „en nou allemaal" is hij nooit geweest. Wij hebben ons er overigens in verheugd, hoe hij de mal- loterige sfeer, die dit soort experimen ten pleegt te onthullen, wist te voorko men en nog meer hoe hij de mensen er toe kreeg kinderliedjes te zingen, op vrijwel uitsluitend naar het phoneti- sche gerekend „buitenlandse" teksten. Daar kwam zelfs Russisch aan te pas. Wij wachten dus met belangstelling de „One-man-show" in zijn definitieve ge daante af, Maar, zoals gezegd, was het succes gisteravond al bepaald éclatant. En aan het slot sloot een dol-gelukkige Toon midden op het toneel zijn vrouw in zijn armen. Zijn voortreffelijke start zij hem in ieder geval van harte ge gund. H. Hn. EIBERGEN, 18 maart Gisteravond is op de Groenloseweg mevrouw Som- sen-Tuenter uit Hupsel, die in de rich ting Eibergen reed, toen zjj per fiets de weg overstak aangereden door een uit de richting Groenlo komende perso nenauto. Enige tijd later overleed zfj aan de verwondingen. toen bij vermeld, dat de Russische ambassade als reden opgaf, dat hij naar Moskou terugkeerde op advies van zijn dokter vanwege zijn gezond heid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 maart Een 25-jari- ge tegelzetter en oud-gevangenbewaar der moest zich gisteren voor de recht bank verantwoorden, omdat hjj in de maanden november en december van 1958 voor twee gedetineerden in het huis van bewaring te Scheveningen te gen beloning brieven buiten, de censuur om, had weggebracht. De officier van justitie eiste tegen deze verdachte een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar en een boete van vijfenzeventig gul den subsidiair vijftien dagen hechtenis. Verder requireerde de officier een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van dri.e jaar en een boete van vijftig gulden sub sidiair tien dagen hechtenis tegen de beide ex-gedetineerden, een 54-jarige boekhouder en een 29-jarige chauffeur, die indertijd de gevangenisbewaarder tegen betaling brieven hadden laten be zorgen. Uitspraak 31 maart. BREDA, 18 maart De rechtbank heeft een metaaldraaier uit Moerges tel, die veertien dagen geleden terecht moest staan op verdenking van poging tot doodslag, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraffmet aftrek van voor arrest. De man had op 24 oktober vorig jaar toen hij bij het stropen in Diessen op heterdaad werd betrapt met zjjn jacht geweer op twee jachtopzieners en een wachtmeester van de rijkspolitie ge schoten. Het schot miste en de ver dachte ontkende geweten te hebben dat hij op de politie schoot. De eis luidde een jaar en zes maanden gevangenis straf. (Advertentie) Ergens in een Amster dams café komt een man, die niets kan. Dat is een hoogst uitzonderlijk ver schijnsel, want verreweg de meeste mensen kunnen wel iets. Zij kunnen het land besturen, de akker omploe gen, opera's componeren, straten maken, stukjes schrijven, recht spreken, vuilnis ophalen, diagnoses stellen of wat u ook maar wilt. Maar de man, die ik op het oog heb, kan niets. Hij is ontzagwekkend dom en hij kan beslist niet meepraten over de televisie of enig loongeschil. Hij is niet geschoold en vrees ik zelfs niet ongeschoold, maar hij kijkt met een blijde blik de wereld in, verheugt zich in het biertje van een ander en vindt voor de rest, dat hij toch ook wel enig recht van leven heeft. En dat ben ik dan zo verschrikkelijk met hem eens. Hoe maakt hij zich echter maatschap pelijk waar in dit barre leven? Want helemaal niets doen mag een mens nu eenmaal niet. Hij mag een atoombom doen ontploffen; hij mag niet niets doen. Wel, mijn man mag dus om te be ginnen voor niks en zonder verplich ting tot consumeren in dat café zijn. 's Winters zit hij dus warm. Maar hij moet iets doen. En op gezette tijden gooit hij dus volle asbakken leeg in een emmer en brengt hij lege biergla zen naar de tapkast. Als hij daarmee doende is, kijkt de waard meestal een andere kant uit, want als hij het ziet, schept het verplichtingen en hij is een notoire vrek. Hij heeft niet de' minste achting voor een man, die zijn nut slechts ontleent aan het feit dat klan ten hem af en toe een kop koffie of zelfs een biertje aanbieden. En per slot van rekening biedt hij 's winters al de warmte aan en 's zomers de ge legenheid tot „bietsen". Gisteren verschafte ik de man een consumptie. En toen ik wegging schoot hij naderbij om mij behulpzaam te zijn bij het aantrekken van mijn jas. Ik wenkte dat het niet hoefde. Maar hij fluisterde mij, kijkend naar de waard, toe: „Doet u het maar wel, dan maak ik een goeie beurt." Volgende keer zal ik die waard toch eens iets aandoen. BREDA, 18 maart Een Tilburger die enige tfjd opgetreden is als leider van een jeugdbende, welke een reeks diefstallen in zijn woonplaats en omge ving heeft gepleegd, is conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevangenis. FÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim 23 Voor iemand, die enige tijd gelegenheid heeft ge had zich dagelijks met een zekere vrijheid in het uitgestrekte gebouwencomplex van het Rijksmuse um te bewegen en die door zijn vriendelijkheid en het royaal uitdelen van goede importsigaretten de har- ten heeft gestolen van het personeel, is het niet moeilijk onopvallend een geschikte schuilhoek te vinden en zich, zonder ernstige kans van ontdek king, te laten insluiten. In de nacht van zaterdag 28 op zondag 29 februa ri stond dan ook Rossetti in de restauratiekamer, die hij zonder moeite met behulp van de wegge- nomensleutel had kunnen betreden, bedaard en on gestoord de beschadigde Rubens uit het spanraam te snijden. Hij werkte bij het licht van een minia tuur zaklantaarn, die aan een knoop van zijn col bert was bevestigd en slechts een smalle lichtstraal in de omgeving van zijn handen wierp. Toen hij op de grote werktafel het doek voor zich had lig gen, haaide hij een brede rol hechtpleister uit zijn tekendoos en bevestigde de kleverige band dwars over het midden van de voorstelling. Daarna vouw de hij voorzichtig het drie meter lange schilderstuk langs de middellijn om. Een rubbercylinder van een meter lengte blies hij met zijn krachtige iongen op tot een soepele, maar toch stevige rol van on geveer een decimeter doorsnede. Na het ventiel te hebben dichtgeschroefd legde hij deze vulkern op het ene uiteinde van het schilderij en rolde dit voorzichtig, als was het een gangioper, op. Daarna bevestigde hij een nieuwe band van hechtpleister er omheen, teneinde het loswerken te voorkomen. Uit een binnenzak trok hij een dunne, zwarte doek, waarin hij tenslotte met behulp van een koord zijn buit met zorg verpakte. De tekenaar wierp een blik op zijn polshorloge; door zijn vlugge werken had hij zich een speling van tien minuten in zijn vooraf vastgestelde plan- de-campagne bezorgd. Voorovergebukt luisterde hij een poosje met het oor tegen de deur, die hij aan de binnenzijde met zijn sleutel had afgesloten. Mocht er al een nachtwaker deze kant van het gebouw uitkomen, dan zou hij zich naar alle waarschijnlijk heid vergenoegen met te controleren of de deur op slot. was. Maar er was niets te horen; het bleef doodstil in de holle gangen en op de trappen. Hij wendde zich nu weer naar het vertrek, stroopte zijn overhemd omhoog en wikkelde met beheerste snelheid zich een vingerdik touw van het lichaam .Aan een der uiteinden bevestigde hij, steeds zonder zich te haasten, met uiterste zorgvuldigheid een in zijn tekendoos meegebrachte haak. Bij het bezoek aan het atelier had Rossetti zijn ogen goed de kost gegeven, want deze haak paste precies om de toevoerbuis van een onder een der ramen ge plaatste radiator; met een paar korte rukken over tuigde de Italiaan zich er van, dat losraken uitge sloten was te achten. Vervolgens bevestigde hij het zwarte pakket -met zijn buit, zijn winterjas en te kendoos aan het andere eind van het lange touw, opende na zijn lantaren te hebben gedoofd —ge ruisloos het buitenraam en liet zijn last snel om laag zakken in de donkere tuin ver beneden hem. Het naar zijn oordeel gemakkelijkste gedeelte vari zijn taak had Rossetti nu zonder stoornis volbracht. Zijn verblijf in het museum, de vele gelegenheden die hij had gevonden onder een gezellig praatje met het personeel van de dienstroutine op de hoogte te komen, zijn eigen met zorg vergaarde kennis van trappen en gangen en van de algemene topografie van het complex hadden hem er van overtuigd dat hijonvoorziene tegenslag voorbehouden, binnens huis in zijn nachtelijk karwei niet zou worden gehin derd. Hij had er op gespeculeerd .dat aan het ver dwijnen van de sleutel van het atelier niet al te veel waarde zou worden gehecht. Men had blijkbaar een ander exemplaar opgediept, want hij had de toegangsdeur op slot gevonden. Maar nu lag het deel van zijn arbeid voor hem, dat de meeste risico's inhield en al zijn tegenwoor digheid van geest en vindingrijkheid zou vereisen. Hij moest langs het touw in de tuin afdalen, deze ongezien verlaten en zijn zwarte pakket, te voet, over de straat naar zijn huis dragen. Maar Rossetti was een vakman, bezat een ijzeren zenuwgestel en meer dan normale lichaamskracht en werd bovendien bezield door de vaste overtui ging, dat hij er in zou slagen het werkje tot een goed einde te brengen. Reeds twee nachten had hij omstreeks ditzelfde uur alle strategische punten in de omgeving van het museum verkend en ook de route van daar naar het huis, waarin hij een ge meubileerde kamer bewoonde, bij wijze van voor oefening enige malen afgelegd. Hij kende welhaast elke schuilhoek tussen het Rijksmuseum en de zij straat van de De Lairessestraat waar hij woonde; in geval van nood was hij er op voorbereid zijn pak ket ergens te verbergen, zelf verder te gaan alsof hij van de prins geen kwaad wist en later de buit te gaan halen, wanneer het gevaar geweken was. Het grootste struikelblok was de oversteek van de Van Baerlestraat gebleken. Daar was altijd wel enig verkeer en een man, die diep in de nacht met een lange, zware rol langs de weg gaat, kan er bijna zeker van zijn, dat meer dan gewone aandacht aan hem wordt besteed. En aandacht was wel het laat ste, dat Rossetti op zijn late wandeling wilde trekken in de nabijheid van de plaats waar misschien reeds binnen enkele uren de verdwijning van de Rubens zou worden ontdekt. Hij overdacht dit alles, terwijl hij met de zaklan taarn in de hand er zich nog eens terdege van over tuigde, of hij geen sporen in het vertrek had ach tergelaten, die hem noodlottig zouden kunnen wor den. Daarna verwisselde hij de vliesdunne handschoe nen, die hij tijdens zijn aanwezigheid in het atelier had gedragen, voor een speciale bedekking van soe pel leder, bezet met rubberstroken om het afglijden langs het touw zoveel mogelijk tegen te gaan" Geen ogenblik verliet hem bij deze laatste voorbereidin gen zijn rustige concentratie en met een glimlach constateerde hij. dat de lange periode 'waarin hij het lucratieve bedrijf van museumrover niet had uit geoefend, zijn in Italië welbekende geschiktheid voor dit riskante beroep niet had geschaad. Wordt vervolgd). DEN HAAG, 17 maart Toen de 24-jarige ANWB-wegenwacht 31. J. Venrooy, die dienst doet op het traject Oosterbeeb-Remmerden, onderdeel va de verbinding Arnhem-Elst-Driebergen, dezer dagen tijdens het middaguur een restaurant te Leersum passeerde, zag hij tot zijn verbazing, dat een jonge leeuw zich via het verlaten terras een weg naar de vrijheid baande. Hoewel hij vertegenwoordigers van deze impo nerende diersoort tot dusverre slechts had aanschouwd in de veilige afzonde ring van de dierentuin, bedacht de „rid der van de weg" zich geen ogenblik, sprong van zijn motor en toog ter jacht. Het gelukte hem het 140 pond wegende dier, dat zich overigens gelukkig zeer mak betoonde, in de manen te grijpen en te overmeesteren. Op dit ogenblik arriveerde buiten adem de geschrokken restaurateur, de eigenaar van de jonge leeuw. Zonder dat zich nog moeilijkhe den voordeden kon deze zijn merkwaar dige huisdier overnemen en weer in bewaring stellen. UTRECHT, 18 maart In Lisse is gisterenmiddag om tien over vier ten gevolge van een verkeerde wisselstand een rangeerlocomotief ontspoord. De beide hoofdsporen werden daardoor versperd. De treinen uit de richting Amsterdam en de richting Den Haag gingen niet verder dan respectievelijk tot Haarlem en Leiden. De reizigers werden tussen deze plaatsen per bus vervoerd. De stremming duurde tot 's avonds tien uur. De treinstagnatie bad ondermeer tot gevolg, dat onze kranten in enkele plaatsen in het wes ten van het land pas laat konden wor den bezorgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5