Terreur er en wapensmokkel hand in hand gaan Westcluitse politie bood 1500 Mauserpistolen te koop aan 14J5 Moderne meubelen in Deense-stijl llïïiAlputtA I Tm 29.L» DE KLERKeZN WERKGEVERS pleiten voor bezitsvorming zonder premie Arbeiders geronseld voor Duitse bouwvak i Piloot Pope houdt een pleidooi Effectenbezit kan aantrekkelijke beleggingsvorm zijn Stroman van „slavendrijver' voor de rechtbank van AndeÊ Kernexplosie on der de grond De daders Een protest Smokkelnest Tanger Wat en wie. In Djakarta Eisenhower naar Portugal In Nieuw Mexico Minder geboorten en huwelijken in januari Levensverzekeringen in januari Havenstad in Columbia in vlammen Vulkaanuitbarsting bij Nieuw-Guinea PAGINA 6 De Rode Hond. Men zon denken non een stuiversver haal. maar liet gaat hier om een harde tverkelijkheid. Ondanks officiële ontkenningen, o.a. van Franse zijde, hestaai „De Rode Hand". Het is een geheime terroristenorganisatie, die in IS'oord-Afrika in het jaar 1952 gesticht moet zijn. Men zou bijna huiveren, er over te schrijven, want in het buitenland hebben journalisten, die het waagden, de sinistere werkzaamheid van deze bende aan een nader onderzoek te onderwerpen, angstaanjagende dreigbrieven ontvangen en een enkeling heeft zelfs op hardhandige wijze onder vonden, dat de leiders van „De Rode Hand niet met zich laten spotten en graag in het geheim tvillen blijven werken Maar ze laten teveel van zich horen. Tol dusver konden negen moord aanslagen op „De Rode Hand teruggevoerd worden. Ze werden in Parijs, in Hamburg, Bonn, Keulen en Rome gepleegd. Met vrij grote zeker, heid mag worden aangenomen, dat „De Rode Hand" een terrein van werkzaamheid heeft, zich over een groot gedeelte van West-Europa uit strekkend. Haar voornaamste activiteit is mo menteel hel leveren van wapens aan de Alge- rijnse opstandelingen, d.i. aan de F. L. N. en aan andere terroristische opstandige organisaties in Noord-Afrika. Het gaat hier om miljoenen- affaires en de leiders deinzen niet voor een moord terug, om deze te kunnen blijven uit voeren. Ze dulden ook geen concurrentie, hoewel in de clandestiene wapenhandel en in de wapensmokkelarij telkens weer nieuwe figuren opduiken, die proberen, een deel van de koek binnen te krijgen. Enkele maanden geleden vestigde de aanhouding in open zee van een Nederlands kustvaartuig door de Fransen het gebeurde in de Mid dellandse Zee ook hier te lande de aandacht op een bijzonder brandend probleem, hetwelk veelomvattender is, dan velen wel menen. Naar veilig mag worden aangenomen, is „De Rode Hand'' niet de enige organisatie, die een actieve rol speelt in de leveranties van wapenen aan gebieden, waar onrust heerst en naar alle waarschijnlijk heid beperkt de activiteit dezer organisaties zich niet tot de landen rond tie Oude Wereldzee. Een opstand als die van Fidel Castro zou niet mogelijk zijn geweest, indien er geen mogelijkheden bestonden, om zich ergens een waar wapenarsenaal te verschaffen, vliegtuigen incluis en zulks dan in het geheim, welk laatste altijd een der voor naamste voorwaarden blijft voor het welslagen van revolutionaire ondernemingen. Er zijn bovendien nog tal van landen, waar het dragen van wapenen weliswaar verboden is, doch velen toch in het bezit Messali. Hadsji, leider van de er van blijken te zijn. En lang niet al die wapenen dateren uit de afgelopen oorlog en de eerste jaren er na, toen men over het algemeen nogal luchthartig met het bezit van en de handel in wapenen omsprong. Ahcene, die lid zou worden van de Algerijnse rebellenregering in Tunis, werd te Bonn op de wijze van de Amerikaanse gangsters vermoord. Men schoot hem van een andere auto uit met een machinegeweer dood M.N.A. „Kriminaldirektor" Dickopf be weert, dat de Franse Süreté hem medewerking weigerde bij zijn onderzoek naar de moorden door „De Rode Hand" bedreven. JONGENS- en MEISJES REGENJASJES ROTTERDAM: - Ohservntnr Teak- palisander- notenhout Meent I' Rotterdam Iel. 13 8? 84 Een speciale aanbieding I I Chique en modern Verfijnd vakmanschap Moderne vormgeving T HOOGSTRAAT 164-152 BEIJERLANDSELAAN 176 ROTTERDAM Maar ook minder sterfgevallen WIE ZITTEN ER ACHTER „DE RODE HAND"? delijk gemaakt te worden, aldus de af gevaardigde. fantast in popeline en railcord, met een prachtige ruitvoering. Normaal 29.50 Nd, tot 3 jaar, ALLE MATEN 4-8 jaar, alle maten 16.75 Kone Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr.Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 2S De internationale wapensmokkel is overigens niet bepaald iets van de perio de na de Tweede Wereldoorlog. Reeds tal van jaren hebben zich bepaalde per soonlijkheden in de handel van oorlogs materiaal gespecialiseerd. In het begin van deze eeuw kon de Griek Zaharofl zich te dien aanzien zelfs een interna tionale bekendheid en een enorm fortuin verwerven, alsmede de hoog in aanzien staande Engelse titel van Sir, zodat hij in de geschiedenis als de beroemde Sir Basil Zaharoff voortleeft. Er zijn verschillende landen, waar de wapenfabrieken blijkbaar niet kieskeu rig zijn, wat hun afnemers betreft. Te ven.- moeten er heel wat wapenen ver dwijnen, voordat ze de legereenheden, waarvoor ze bestemd zijn bereiken. An ders zouden de smokkelaars geen kust- I vaartuigen vol kunnen stouwen, daarbij het risico nemend dat de lading ver beurd wordt verklaard, als b.v. de Fran sen een onderzoek instellen. Het Neder landse kustvaartuig had ontploffings middelen aan boord, bestemd voor Li bië Maar de Fransen namen aan, dat die via Libië door de Sahara naar de rebellen in Algerië zouden worden ge voerd. Hierop grondden ze hun inbe slagneming. Wat de winsten in de clandestiene wapenhandel betreft, die zijn zo groot, dat de handelaars gemakkelijk het verlies van een lading kunnen dragen, terwijl ze weten, dat er steeds nieuwe „koopwaar" ter beschikking ligt. Door de Fransen in beslag genomen machinegeweren automatische revolvers, muniti etc. bleken afkomstig uit Finland, Duitsland, Noorwegen en België. Op allerlei manie ren was het naar een centraal punt ge voerd De wapenhandelaars beschikken over een vloot van kustvaartuigen, die hun lading in kleine havens of zelfs in open zee ontschepen, Men neemt aan, dat de handel in wapenen en in het al gemeen die in oorlogsmateriaal parallel loopt rnet de ^smokkelhandel in verdo vende middelen en sigaretten. Tanger is. toet de stad nog internationaal was, vele jaren hiervan een smokkelnest ge weest. De smokkelarij is nu over veel meer plaatsen verdeeld, zulks ook, omdat het toezicht zoveel scherper is geworden Ook bij de sigarettensmokkel gaat het om miljoenen en het ligt voor de hand, dat de sigarettensmokkelaars wel eens een gokje in de wapenhandel willen wagen. Een der voornaamste le veranciers van de F.L.N. (voor goed be grip het Nationale Bevrijdings Front was cén Duitser, die zijn fortuin in Tanger met de smokkelarij in Ameri kaanse sigaretten verdiend had. Hij is een der slachtoffers van „De Rode Hand" geworden. De relaties van deze Duitser met „De Rode Hand" en vermoedelijk tevens met de F.L.N. zijn niet gemakkelijk nawijs baar. Maar dat is voor ons ook niet zo belangrijk. Belangrijker kan worden ge acht, dat er inderdaad al sedert jaren een geheime organisatie bestaat, die als een tweede Mafia tot diep in West-Euro pa doorgedrongen is. Trouwens het rood komt van de lievelingskleur van de Si- ciliaanse Mafia De hand valt terug te voeren op de hand van Fatimah, een Mohammedaanse talisman (Fatimah was de dochter van Mohammed), welke om streeks 1950 door terroristen in Tune sië als embleem gebruikt werd. „De Rode Hand" probeert blijkbaar aan de ene kant wapenen te verkrijgen, aan de andere kant de leverantie aan derden te verhinderen. Zojuist heeft een Duitse afgevaardig de openlijk „De Rode Hand" aan de kaak gesteld. Hans Jurg Wischnewski uit Keu len lid van de Bundestag voor de socia listische partij Duitsland, publiceerde in „Die Welt" een protest van de volgen de inhoud: Sinds jaren oefent de terreur-organisa- tie „De Rode Hand" haar onzalig bedrijf uit. Jaar na jaar zijn aan deze terreur mensen ten offer gevallen. In de laatste tijd hebben verschillende personen dreig brieven ontvangen. Geen enkele moord, door handlangers van „De Rode Hand" is tot dusver opgehelderd kunnen worden. De politie was niet in staat, de daders te grijpen. Nu de hoogste autoriteit bij de Westduitse politie het onderzoek overgenomen heeft, mag verwacht wor den, dat ten langen leste alle middelen zullen worden ingezet en alle mogelijk heden beproefd, om een voortzetting van de terreur te verhinderen. De tot nu toe genomen maatregelen richtten zich bijna uitsluitend tegen de in de Bondsrepubliek levende Algerijnse vluchtelingen. Deze vluchtelingen zijn niet bepaald allemaal engelen, maar met de terreur van „De Rode Hand" hebben ze beslist niets uit te staan, behoudens dan, dat ze af en toe zelf slachtoffer van aanslagen werden. Niet de slachtoffers moeten gestraft worden, maar de daders dienen onscha- Hct gaat juist om die daders. Maar .De Rode Hand" is praktisch ongrijp baar, omdat deze tereurorganisatie verweven schijnt te zijn met de Franse geheime dienst en koloniale afweer- organisaties. Zo ze haar oorsprong vond in de verbitterde strijd van de Franse „colons" in Tunesië tegen de re bellen daar, die voor geen enkele wan daad teruggeschrokken, waartegenover de „colons" dezelfde praktijken stelden, naar vermoed wordt, wortelt ze in de achtergrond van het gebeuren in heel Noord-Afrika en in de voormalige Franse kolonies van West-Afrika. Van Tunis verplaatste „De Rode Hand nadat dit onafhankelijk was geworden, het toneel van haar activiteit naar Ma rokko, waar zich eveneens een nationaal bevrijdingsfront had gevormd, dat de te rugkeer van de door Frankrijk verbannen sultan Mohammed nastreefde en tevens voor de onafhankelijkheid van het land ijverde, hierbij eveneens van terroristi sche methoden gebruik makend. Tenslotte moet „De Rode Hand" zich op Algerië geconcentreerd hebben, hier bij weer gesteund door de Franse colons die in een onafhankelijk Algerië een be dreiging voor hun bezit en leven zien. De colons zijn er van overtuigd dat zelfs in een autonoom, met Frankrijk verbon den Algerië ze stelselmatig uit het land zullen worden verdreven, zoals zulks b.v. met de Nederlanders in Indonesië gebeurd is. Jarenlang reeds duurt de terreur in Al gerië. Telkens weer kan men lezen, dat „colons" door rebellen vermoord zijn. hun boerderijen verwoest, hun landerijen plat gebrand Ditzelfde is ook in Marok ko gebeurd. Gedurende de laatste jaren hebben tienduizend Franse colons Ma rokko verlaten, omdat hun er het bestaan onmogelijk werd gemaakt. In het kolonia le tijdperk zijn er grote fouten door hen bedreven en in de strijd tegen de rebel len past het Franse leger dezelfde me thoden toe als de rebellen, even onver biddelijk. Hand" bedreven, wordt nu aangedrongen op een meedogenloos optreden, zonder dat men echter weet wat „De Rode Hand" nu eigenlijk is en wie er achter zitten Men vraagt zich af in hoeverre „De Rode Hand" de Franse „colons" uit de hand gelopen is en of de Franse ge heime dienst er werkelijk relaties mee heeft en haar beschermt Ook, of ze wa pens levert aan het FLN en tevens aan haar concurreende organisatie, de MNA, aan wier hoofd de niet vier kant tegenover Frankrijk staande Mes-< sali Hadsji staat De MNA heet voluit Mouvement National Algérien (Nationale Algerijnse Beweging) Intussen, men vindt in West-Duitsland de lijst van negen moorden lang genoeg De politie klaagt van de Fransen niet voldoende medewerking te krijgen bij het opsporen van de daders der verschil lende aanslagen, waarbij bij haar be kende Duitse wapenhandelaars en Alge rijnse vluchtelingen om het leven kwa men Ze noemt hier man en paard en beschuldigt de „Süreté" te Parijs van openlijke tegenwerking Daarom stelt men zich in West-Duits- lan de vraag, in hoeverre „De Rode Hand" direct of indirect de steun heeft van de Franse geheime dienst, wanneer ze er op uit is, de wapenhandelaars, die de FLN of de MNA wapenen leveren wat men noemt koud te maken Het is voor de Fransen uiteraard heel belang rijk te verhinderen, dat de Algerijnse re bellen van oorlogsmateriaal worden voor zien In zoverre zou Frankrijk er wel be lang bij hebben, dat de wapenhandelaren uit de weg worden geruimd, waartegen over echter staat, dat bv. de FLN een organisatie is, die over miljoenen en miljoenen beschikt, welke o.a. van de in Frankrijk werkende Algerijnen ook te gen wil en dank worden geïncasseerd Zij is bijna even ongrijpbaar als „De Rode Hand" De wapenen worden duur betaald want de man, die weigert de belasting aan de rebellen op te bren gen, is zijn leven niet zeker Hierdoor worden ten dele de moordaanslagen verklaard, die geregeld in Frankrijk en zelfs te Parijs soms op klaarlichte dag plaatsvinden en waarvan zowel Algerijnen als met hen of tegen hen werkende Fran sen het slachtoffer worden Achter de strijd tegen de rebellen in Frankrijk doemt het beeld op van. een gevaarlijke sluikhandel in wapenen, waaraan veel geld verdiend wordt maar die telkens een wapenhandelaar het le ven kost Het is een luguber bedrijf Veel erin moet nog tot klaarheid wor den gebracht Laten we tenslotte aan tippen, dat West-Duitsland de wapen handelaren als het ware in huis gehaald heeft, omdat tot voor een jaar onge veer de in- en uitvoer van wapenen in de Bondsrepubliek niet verboden was Er werd toen druk in gehandeld Nog in 1959 bood de politie van Westfalen openlijk 1500 Mauser pistolen te koop aan. waarmede ze na de oorlog door de Amerikanen was uitgerust.... yvv .V HOTELTAPIJT, een verzet geweven tapijt van uitzonderlijk sterke kwaliteit. Een tapijt, bestemd voor intensief gebruik, door ons geleverd aan de grootste hotels en Instellingen, waar aan tapijt kwalitatief de hoogste eisen worden gesteld. Een motecht tapijt, verkrijgbaar in 6 kleuren, 130 cm. breed, per meter BINNENWEG "City Centrum" BEIJERLANDSELAAN ROTTERDAM DEN HAAG - UTRECHT - VLISSINGEN DJAKARTA, 17 maart (U.P.I.) De Amerikaanse piloot, Allen L. Pope, die in Djakarta terecht staat wegens steun aan de Indonesische rebellen, heeft gisteren voor het laatst een plei dooi gehouden. Hij verklaarde dat hij terecht staat omdat hij een Amerikaan is, niet omdat hij voor de rebellen een bommenwerper had gevlogen. ,,Ik be tuig nogmaals mijn onschuld aan alle tegen mij ingebrachte beschuldigingen", zei hij in een vijftig minuten durende verklaring. De rechtbank schorste de zitting na hem te hebben aangehoord, Zjj zal op 25 april weer in zitting zijn en vermoe delijk uitspraak doen. „Ik ben geen lei der, noch een plannenmaker. Ik volg de slechts de hevelen op van mijn su perieuren," aldus Pope. „Dit is een zaak van duidelijke discriminatie op basis van mijn nationaliteit". Hij wees erop dat Indonesiërs naar huis worden gezonden voor rehabilitatie, terwijl hij op gelijksoortige beschuldigingen wordt berecht. Hij beschuldigde ook majoor Prodjoradono, de hoofd-aanklager van ..gefabriceerde feiten". Pope heeft be kend dat hij driemaal voor de rebellen heeft gevlogen. We zullen ons hier „niet verdiepen in het milieu van de strijd in Algerië. Het is ons hier om „De Rode Hand" te doen. Maar zoals gezegd, deze geheime or ganisatie is uitermate vertakt en moeilijk op te rollen. Men is daaraan trouwens nog niet toe. In West-Duitsland, waar men thans met niet minder dan negen moorden zit, kennelijk door „De Rode DEN HAAG, 17 maart Het Ver bond van Nederlandse Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond hebben een rapport doen samen stellen over de bezitsvorming. Het rap port komt tot de conclusie, dal de vraag in hoeverre een op bezitsvor ming in ruime kring gericht beleid een bijdrage kan leveren tot de pro blematiek van de industriefinanciering voorshands hoofdzakelijk in negatieve zin moet, worden beantwoord. De com missie bepleit de bedoelde bezitsvor ming om haar eigen merites: de ver groting van de nationale spaarquota, de klimaatsverbetering die van een toenemende spaarneiging in ruime zin het gevolg kan zijn, en de voordelen welke een toeneming van de besparin gen voor de spaarders zelf biedt. De vraag in hoeverre de additio nele hesparingen in de juiste vorm naar het kapitaalbelioevende bedrijfs leven kunnen worden geleid is een transformatieprobleem dat naast het bezitsvormingsvraagstuk moet wor den aangevat. Pas wanneer het be- zitsvorrmngsbeleid zonder premië- ring reële vruchten afwerpt, en aan delenbezit ook voor nieuwe spaar ders in aanmerking komt, kan van een reële bijdrage tot. de oplossing van het financieringsvraagstuk wor den gesproken, zo zegt het rapport. De commissie wjjst er nog op dat de mogelijke resultaten in verband met de financieringsbehoefte kwantita tief niet te hoog mogen worden aange slagen. Zelfs bij een verdubbeling van de besparingen van gezinshuishoudin- gen zou deze categorie nog slechts en ondergeschikte factor in de totale ka pitaalvorming zijn. Overigens begint het rapport met le stellen, dat in de naaste toekomst (waar. bij nog geen rekening is gehouden met de investeringen in verbanc'. met de aanpassing aan de E.E.G.) 4'; van het netto nationale inkomen zal moe.en worden .'Spaard voor de f.nanciering van noodzakelijke industriële uitbrei- dingsinvesteringen. Als enig aanvaard bare bron van bezitsvorming noemt net rapport de eigen besparing uit het ver diende inkomc- De commissie heeft overwegende be zwaren tegen tal van gepropageerde stelsels, waarin door premies of fiscale faciliteiten de besparingen worden gesti muleerd. Met name hel discriminatoire element in „ulke stelsels wijst zij af. Bovendien acht zij een doeltreffende controle op de wijze waarop men /an zulke regelingen gebruik maakt uitge sloten. In het algemeen heeft de commissie ern stige bezwaren tegen „onechte" eigendoms vorming, waarvan sprake is indien de bezitter niet vrijelijk kan beschikken over zijn spaarsaldi. Het element van ..bevoogding" dat in zulke regelingen ligt opgesloten is, wat de overheid be treft. nimmer aanvaardbaar, in de ver houding werkgever-werknemer slechts in die gevallen waarin de feitelijke om standigheden in een onderneming van dien aard zijn dat dit door beide par tijen positief wordt gewaardeerd. Een uitzondering in dit geheel vn overwe gingen maakt de commissie voor jeugd- spaarregelingen. Effectenbezit kan een aantrekkelijke beleggingsvorm zijn indien men reeds over enig bezit in liquide vorm beschikt. Aanvankelijk valt dan te denken aan „goudgerande'' waarden; »n een later stadium komen ook industriële obliga ties in aan>. erking. Belegging in aande len kan het voordeel hebben van een re latieve inflatiehardheid; het koers-rlsico in geval van realisatie moet echter juist hier uitdrukkelijk in de overwegingen worden betrokken. Aangezien, wanneer een bezitsvormingsbeieid resultaten af werpt en daardoor een nieuwe kring van bezitters is gevormd, de belegging in aandelen met vrucht in de voorlichting kan worden betrokken, ondersteunt de commissie het streven naar popularisering van het aandelenbezit. LISSABON, 17 maart (Reuter) Van morgen is te Lissabon van officiële zijde I medegedeeld, dat president Eisenhower' een uitnodiging van zijn Portugese ambt-1 genoot schout-bij-nacht Tomas, om Por tugal te bezueken heelt aanvaard. J AMSTERDAM, 18 maart Onder bouwvakarbeiders loopt een ronselaar rond, genaamd H.J.B. die door de of ficier va" justitie, mr. Baron van Dedem als een „slavendrijver" werd geken schetst. Hij is op het ogenblik onvind baar; het was zijn stroman, die thans voor de rechtbank terecht stond. De man had glad gekamd, zwart haar, droeg een parelgrijze das en opvallend bruine schoenen van peau de suèdc. Bctou- vlechter was het beroep, dat hij opgaf. Hij was, zo bekende hij, op een minder onschuldige manier slachtoffer gewor den van het Duitse Wirtschaftswunder; eer. wonder waarvan de officier van jus titie het fraaie moeilijk kon zien ais het op zo'n onmaatschappelijke en onbehoor lijke manier werd opgebouwd. De gouden tantasievcrlovtngsring, die het merk CONSTANT mag voeren, is een sieraad, dai dooi zijn moderne vormgeving en zijn kunst zinnige schoonheid, steeds mei plezier en vol doening dooi U kar. «-orden gedragen Ook u zult zeker een keuze kunnen aken uit onze uimangrijkc follcciie. Komt U eens kijken Up graveren kan gewacht. Het Wirtschaftswunder heeft vele ar beiders nodig, hef wil ze goed betalen. Dit wist de ronselaar B. en hij stelde het aan Nederlandse bouwvakarbeiders nog veel schoner voor. Ze zouden hon derd gulden in de week schoon in han den krijgen, hij zou er voor zorgen dat hier in Nederland voor sociale voor zieningen en in Duitsland voor ziekte verzekering werd betaald. Eens in de veertien dagen liet hij voor de arbei ders een bus naar huis rijden, en die dagen in Duitsland hoefden ze echt niet verveeld door te brengen, want daar in Essen en Karlsruhe viel 's avonds een mooi leventje te versieren. En honderd gulden schoon mijnheer, waar verdien je dat hier? Dc ronselaar B. liet de rest over aan de 46-jarige betonvlechter, een man met ernstige maagklachten, een invalide eigenlijk, die jarenlang nauwe lijks gewerkt had, bij zijn vrouw thuis vertroeteld werd, maar niet opgewassen was tegen moeilijkheden, die juist een nerveuze, invalide niet bespaard worden. Maar als assistent van B. was er voor hem weer goed loon, 50 gulden per week schoon te verdienen. Dat van al die schone beloften alleen maar de loon- betaling en het verderfelijke mooie nacht leven werden ingewilligd, maar het geld voor de sociale verzekeringen in de zak van B verdween, was niet de zaak van de betonvlechter. Hij kreeg daar in Essen van zijn baas 35 goed gevulde loonzakjes om de Ne derlandse arbeiders te betalen: 4800 gul den totaal. In eenzelfde doos bleken drie paspoorten te zitten. Maar de beton vlechter ging niet naar de arbeiders. Hij zette 's avonds op lang niet fraaie wijze de bloemetjes buiten en joeg er twee mille door. Met bet overige geld nam hij de volgende morgen de wijk. De paspoorten werkte hij in de ka chel en hij zocht ander werk. Toen kreeg hij zo'n last van zijn maag, dat hij een zware operatie moest onder gaan. Hersteld en op terugweg in de trein naar Nederland werd hij bij de grens in zijn kraag gepakt. Dat hij de ronselaar B. had benadeeld, von, de officier niet eens zo erg, dat risico loopt dat slag lieden. Maar dat de betonvlechter op zo'n walglijke manier het geld van de arbeiders er door ge draaid had. vond hij wel lakenswaard. Het verbranden van paspoorten was natuurlijk ook niet best. Hij eiste twaalf maanden met aftrek en daarvan drie maanden voorwaardelijk en gedurende drie jaar proeftijd toezicht van de (jr. Meijersvere'niging. WASHINGTON, 17 maart. (Keuter) De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft gisteren bekendge maakt, dat zij plannen heelt om vol gend jaar in Nieuw-Mexico een onder grondse kernontploffing voor vreedza me doeleinden tot stand te laten bren gen. De voorgestelde nieuwe proef is nog niet definitief door president Eisenho wer goedgekeurd. Wel zal een begin gemaakt worden met het graven van een ondergrondse ruimte. De proef, die de codenaam „Kabouter" heeft gekre gen, zal in zoutlagen worden genomen. De bedoeling zal zijn het mogelijke ge bruik van de door de ontploffing ont stane hit'e voor do vorming van isoto pen te bestuderen. Volgens de commis sie voor kernenergie verwacht men, dat de proef ook wetenschappelijke gegevens zal opleveren over de verschijnselen die zich voordoen b|j kernontploffingen in zout. DEN HAAG, 17 maart Blijkens opga' ve van het C.B.S. bedroeg het aantal hu welijken in Nederland in januari j. 44C tegen 5194 in januari 1959. Het aan' tal levend geborenen daalde van 20.1' in januari 1959 tot 19007 in januari j. J" terwijl het aantal overledenen daalde van 8100 tot 7819. Het aantal immigran ten steeg van 2750 in januari 1959 tot 3243 in januari j. 1., terwijl het aantal emigranten daalde van 4548 tot 4497. Het aantal inwoners van ons land be droeg op 1 februari j. 1 11426727. AMSTERDAM, 16 maart In januari 1960 is, blijkens het C.B.S. voor 351.u min. aan nieuwe levensverzekeringen ëe" sloten, waarvan 172.4 min aan kapitaals-' 160,0 min. een rente- en 18.6 min. aan volksverzekering. Over dezelfde period® van 1959 waren deze bedragen resp 324,5 min, 161,1 min., 144,1 min et> f 19,4 min, In december 1959 werd vo°^ f 619,6 min. apn nieuwe levensverzekerd' gen gesloten, waarvan 256,6 min aan ka pitaals-, f 342,5 min aan rente- en 20'5 min aan volksverzekering. BOGOTA, 17 maart (AFP) Een he vige brand, die gisterenavond in de C°' lumbiaanse haven Buenaventura is hJ j gebroken, heeft aan acht personen h®^ leven gekost. Er zijn meer dan twee' duizend woningen in de as gelegd, wa'f' door negenduizend personen dakloos z'J geworden. De plaatselijke brandweer, die huw heeft gekregen uit het naburige Cali, er vanmorgen nog niet in geslaagd he vuur meester te worden. PORT MORESBY (Australisch NietJ^' Guinea) 17 maart (Reuter) Op h ter hoogte van de noordkust van Nief^j, Guinea gelegen eiland Manam heeft 21 een vulkanische uitbarsting voorgeda® Het eiland telt vierduizend inwoners. M meent, dat er geen slachtoffers zijn vallen. Twee dorpen, Koland en Bokoer zijn-onder as bedolven. De bewoners ren bijtijds naar de andere kant van n, eiland overgebracht in verband met aar„, schokken, die in de afgelopen drie den reeds veelvuldig waren voorge* men. hg- De 1800 meter hoge vulkaan begon fï - nnnnnfriMiT onnf ml— 1 a rtl i I If <3 IV denochtend om acht. utlr plaatselijke as en lava uit te braken. In 1957 kwam de vulkaan van Mah ah1 t>e' eveneens tot uitbarsting, waarna de woners van het eiland vele maanden vje j den ondergebracht in het op ongev® vijftien kilometer afstand gelegen Niel' j-. Guinea. De regeringsvulkanoloog Tay' 5 verklaarde dat de huidige uitbarS"1 erger is dan die van 1937.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6