Ondanks verschil van mening heerst er een goede sfeer Polen en Tsjechoslowakije stellen vragen aan het Westen Levenslang voor bisschop Kung van Sjanghai Ballingen op CORSICA beginnen hongerstaking Franse regering stuurt derde reisprogramma naar Nïkita ilpiti f| Adenauer en Von Schuschnigg Ontwapeningsconferentie te Genève Beschuldigd van samenzwering tegen Chinese regering Een vliegende schotel r Spaanse minister ontslagen Lourmais maan dag in Nederland Nieuw Ameri kaans plan voor Berlijn Geen zweepslagen als vonnis in Ghana V B VRIJDAG 18 MAART 1960 fAGINA 7 mSBsBBBSSB&8SSBS» buitenlandse KRONIEK Wegens verzet tegen de economische politiek Jonge rechter is boekje te buiten gegaan DE FRANSE KIKVORS- MAN Veel belangstelling bij aankomst in Bonn Warmte-kanon tegen nachtvorst Herr Winter demonstreert belangrijke uitvinding Ook andere mogelijkheden Studenten maken een speelfilm Gouden noten -ï, Het voorstel, dat bondskanselier Adenauer van West-Duitsland in de National Press Club in Wash ington heeft gedaan, n.l. om de bewo ners van West-Berlijn de gelegenheid te geven zich nog vóór de topconferentie °P 16 mei a.s. in een volksstemming uit te spreken over de toekomstige sta tus van hun stadsdeel, wekt bepaalde historische associaties. Het doet met name denken aan het plan van de toen- nnalige bondskanselier van Oostenrijk, Kurt von Schuschnigg, om in maart 1938 de stem van het volk te laten ho ren over de vraag, of Oostenrijk zijn zelfstandigheid onverkort moest hand haven dan wel of het in steeds nauwe re betrekkingen moest geraken tot het nationaal-socialistische Duitsland. Net als toen is het nu de bedoeling van de initiatiefnemer om een dreigend ma noeuvrerende dictator te confronteren {het een indrukwekkende volksuitspraak. Het lijdt geen twijfel, of de bevolking van West-Berlijn zou bij een eventuele volksstemming met overweldigende rneerderheid het plan van Khroesjt sjev om van het stadsdeel een „gedemi litariseerde vrijstad" te maken, ver werpen. Een soortgelijke verwachting bestond in '38 ook, en niet in de laatste plaats, bij de Oostenrijkse nationaal-socialisten. Dat was toen ook de reden, waarom men te Berlijn in zulk een plotselinge woede ontstak en waarom Hitier op dracht gaf te beginnen met de militai re voorbereidingen voor een bezetting van Oostenrijk, het zogenaamde „Fall Otto". Het verdere lot van Schusch- niggs volksstemming is bekend. Muso- lini, die hij in zijn vertwijfeling om ad vies had gevraagd, liet weten, dat het wapen van de volksstemming hem „in de hand zou ontploffen". De regering van Groot-Brittannië vermeed iedere concrete garantie aan Oostenrijk en Frankrijk bevond zich weer eens mid den in een regeringscrisis. Betrekkelijk hulpeloos moest Von Schuschnigg toege ven aan de eis van Berlijn om zijn volksstemming af te gelasten, en toen hij eenmaal deze concessie had gedaan, wisten de mannen in Berlijn, met Go ring aan het hoofd, van geen ophou den meer en de zaak draaide uit op oen volledige „Anschlusz" van Oosten rijk bij Duitsland. ]oseph Alsop, die ook voor onze lezers geen onbekende is, behoort tot de Amerikaanse „co lumnists", die al thans tot voor kort van mening wa ren, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de westelijke regeringen, en met name die van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, zich thans met betrek king tot de kwestie-Berlijn even toe geeflijk en onzeker zullen tonen als En geland en Frankrijk destijds ten aan zien van de kwestie-Oostenrijk. Het hele oponthoud van bondskanselier Adenau er in Washington schrijven zij toe aan diens ongerustheid over een ..angeb- hch" gebrek aan standvastigheid bij President Eisenhower in de Berlijnse crisis. Het is de vraag, of zij na het on derhoud tussen president Eisenhower en bondskanselier Adenauer dinsdag jl. tot andere gedachten zijn gekomen. De verklaring van Adenauer, dat hij nu de overtuiging heeft, dat de westelij ke bondgenoten vastbesloten zullen zijn in de kwestie-Berlijn, zouden zij ongetwijfeld kunnen stellen tegenover zj in daarna gelanceerde voorstel om in West-Berlijn een volksstemming te hou den. Waarom, zo zouden zij kunnen vragen, acht de bondskanselier het no dig de bevolking van West-Berlijn nog Een overzicht van de ontwapeningsconferentie in Genève. Tien delegaties zitten rond de grote tafel, van links naar rechts, tegen de wijzers van de klok in, die van Italië, Frankrijk, Tsjechoslowakije, Canada, Bulgarije, en rechts: Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie, Roemenië en Polen. eens aan het woord te laten, indien hij zó vast van overtuigd is. dat de be langen van die bevolking bij de weste- hjke bondgenoten in goede handen zijn? Nu zou men daarop kunnen ant woorden, dat Eisenhower en Adenauer uitdrukkelijk zijn over eengekomen, dat ieder toekomstig ak koord tussen oost en west over de kwes tie-Berlijn de vrijheid van de Westber- ji.inse bevolking en haar recht op zelf beschikking volstrekt moet eerbiedigen. Kop van de middelen om dat recht op zelfbeschikking te effectueren is juist zo'n volksstemming. Het is echter te vrezen, dat ook daar op een antwoord mogelijk is. De diplo matieke waarnemers in Washington lie ben immers al uitgesproken, dat zij er- ®an twjjfelen, of Adenauers voorstel bij do Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk in goede aarde zal vallen. Er zou een soort van stilzwijgende over eenkomst bestaan tussen oost en west 0rn niets te doen, wat de kansen op een succesvol overleg kan verkleinen. A'dus verder redenerend zou men op hieuw stuiten op een beangstigende pa rallel met maart 1938. Toch is er een ingrijpend verschil biet toen. Tijdens de Oostenrijkse crisis ei vooral in dg periode rond de con ferentie van Muncher. speelde het wes- felijke dTpJomatieke denken zich af te ken een achtergrond van milde vreem delingenhaat. Iemand als Neville ^-hamberlain bijvoorbeeld maakte geen keheim van zijn gebrek aan belangstel ling voor een far-away people" als de Tsjechen „of whom we know nothing". Zo Pbgeveer in de trant van Goethe: „Weit pi der Turkei, wo die Leute sich schla- ken" redeneerde hij. dat het ongehoord ~°U zijn, indien het Britse volk loopgra- Jien zou moeten aanleggen en gasmas- hcrs zou moeten dragen terwille van -°'n vreemd en onbekend volk. Dat is jV niet meer zo. Na de oorlog hebben t\1 geleerd, dat internationale solidari- .eit niet bepaald wordt of mag worden jqbr geografische nabijheid. Als men in i 0 overal in de vrije wereld van me- ".l.hg was, dat men Zuid-Korea niet aan bn lot mocht overlaten, dan geldt dat jt°g veel meer ten aanzien van West- °erlijn, dat ons door vurige pleitbezor gers als dr. Adenauer en burgemeester ?rrandt de laatste jaren zoveel nader s komen te staan. GENèVE, 18 maart (Reuter) Het lioofd van de Amerikaanse afvaardi ging naar de ontwapeningsconferentie te Genève, Eaton, heeft, volgens mede delingen van gezaghebbende zijde, op de besloten vergadering gezegd, dat drie ontwapeningsmaatregelen onmid dellijk genomen kunnen worden, indien men dat wil. Deze maatregelen zijn een verbod van kernwapens in de kosmi sche ruimte, verificatie van de lance ring van raketten en beëindiging van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden. In het verle den zijn, aldus Eaton, ontwapeningsbe sprekingen mislukt, omdat men in een te korte tijd te veel wilde verwezenlij ken. In conferentiekringen werd verno men, dat er gisteren meningsverschil len aan de dag zijn getreden tussen Oost en West over de doelen van de conferentie. De gedachten wisseling speelde zich echter af in een goede sfeer. Volgens de communisten gaat het bij het Westelijke plan niet om een volledi ge ontwapening. De Westelijken bestrij den dit. Westelijke waarnemers te Ge nève zeiden, dat in het derde en laat ste stadium van het Westelijke plan de nationale strijdkrachten worden be perkt tot een niveau dat vereist is voor handhaving van de binnenlandse veilig heid. Hiertoe strekkende maatregelen zullen dan samen moeten gaan met de opbouw van een internationale politie macht voor de handhaving van de we reldvrede. Eaton zei gisteren, dat er punten van overeenstemming maar ook punten van verschil tussen het Russische en het Westelijke ontwaï mingsplan be staan. Een van de punten van verschil is het vaststellen van vaste perioden. De Russen willen het beoogde resultaat in vier jaar bereiken maar van verwe zenlijking van de doelen zal niets komen, indien er een tijdstip wordt be paald, waarop de algehele ontwapening een feit moet zijn. De Poolse delegatieleider, Naszkow- ski, heeft zich gisteren achter het Russische plan geplaatst. Hij stelde de delegaties van de vijf Westelijke landen drie vragen: Wat zal de func tie zijn van dc internationale ontwa peningsorganisatie? Wat zal er ge beuren met de wapens in depot en wie zal de sleutels van de depots in beheer krijgen? En wat is de bedoe ling van het eisen van inlichtingen over de begrotingen, zoals in het Wes telijke plan wordt voorgesteld? De Tsjechoslowaakse delegatieleider, Nosek, stelde de Westelijke delegaties vier vragen. Wat stellen de Westelij ken voor te doen tot inkrimping van staven en ministeries van defensie en met de militaire opleiding? Wat stelt het Westen voor met betrekking tot de opheffing van bases in het buitenland? Welke maatregelen stelt het Westen voor ter vernietiging van voorraden kernwapens? In welk stadium is het Westen van plan proeven met kernwa pens te verbieden? De leider van de Franse delegatie, Moch, drong er bij de communistische afgevaardigden op aan het Russische plan niet voor te stellen als het enig mogelijke. LONDEN, 18 maart (U.P.I.) Het communistisch Chinese persbureau „Nieuw China" heeft in een uitzen ding van radio Peking gisteravond meegedeeld dat de bisschop van Sjang hai, mgr. Kung King-Mei, tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan spionage en contra-revo lutionaire activiteiten. Een aantal an dere katholieken werd veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot twintig jaar. De bisschop, die de leiding van een komplot tegen de re gering zou hebben gehad is volgens „Nieuw China" „een belangrijk werk tuig in de handen van de imperialisten", geweest. Dc samenzwering met de im- vliegende schotel in Amerika? De jeugd heeft op de besneeuwde hellingen een berg een nieutve sport ontdekt, die ze met veel plezier beoefent. MADRID, 18 maart (UPI) De Spaanse minister van huisvesting, Jose Luis Arrese, is gisteren uit de regering ontslagen naar aanleiding van een con troverse die tussen hem en de minister van economische zaken, Mariano Na varro Rubio, en de minister van han del, Alberto Uliastres, gerezen was over de financiële toekomst van Spanje. Arrese verliet woedend een vergade ring van de ministerraad, die gisteren in het El Pardo-paleis van Franco werd gehouden, en stormde het gebouw uit. Begin deze week had hij in een brief minister Ubio beschuldigd van manu- pilaties met cijfers. Deze brief was op zettelijk in de openbaarheid gebracht. In de kabinetsvergadering is het tot een felle botsing gekomen, onmiddellijk nadat Franco de bijeenkomst had ge opend. Reeds acht maanden lang voert de Spaanse regering een financieel beleid dat gericht is op economische stabili sering en neerkomt op een ingrijpende herziening van het economische stelsel. Arrese had reeds enkele malen verzet aangetekend. Zijn brief aan Ubio for ceerde de situatie. Er is voor de ontslagen minister nog geen opvolger aangewezen. De minister zonder portefeuille Pedro Gual Villalbi zal de portefeuille van huisvesting tus sentijds beheren. LONDEN, 18 maart (A.F.P.) Premier Nkroemah van Ghnuu heeft het socialistische Lagerhuislid Fenner Brockway laten weten, dat de vonnis sen waarbij vijftien leden van de Gha- nese oppositie tot twaalf zweepslagen werden veroordeeld, een gevolg waren van een vergissing van een jonge rech ter die zijn boekje te buiten was ge gaan. Dif was volgens de premier in elk land mogelijk. Nkroemah schreef Brockway naar aanleiding van diens protest tegen de vonnissen. Hij merkte op dat de Gha- nese wet bepaalt dat elk vonnis door een hogere instantie moet worden be oordeeld, waardoor fouten automatisch worden gecorrigeerd. Het hoogge rechtshof had dan ook dat deel van de vonnissen waarin gesproken werd van zweepslagen, geschrapt. De ver oordeling van de betrokkenen tot ge vangenisstraf en boete, bleef echter van kracht. perialisten en het verraad aan het moe derland onder het mom van de gods dienst vormen een zeer ernstige mis daad, namelijk hoogverraad, aldus het communistische persbureau. De bisschop is in 1955 gearresteerd. De samenzwering was volgens „Nieuw China" door Amerika en het Vaticaan opgezet, en de aanstelling van mgr. Kung King-Mei in 1950 was onderdeel van een plan dat was opgesteld door de „Amerikaanse spion" mgr. Walsh. Mgr. Walsh is thans gearresteerd. Twee Franse, eertijds in Sjanghai werkende, Jezuïeten werden ook als medeplichtigen genoemd. Zij zijn nog niet berecht. Een aantal Chinezen is te gelijk met de bisschop veroordeeld. De groep zou „patriottische katho lieken" (in de taai van Peking: ka tholieken die zich naar het communis me hebben geschikt) vervolgd heb ben on de anti-imperialistisc' e, vader landslievende beweging van katholie ken in heel het land hebben gesabo teerd. Er zouden in Sjanghai geheime wapenvoorraden zijn aangelegd, en er zou hulp geboden zijn aan nationalis tische Chinezen. Een religieuze zou tien maanden lang in een kerk gevangen zijn gehouden door de leden van de sa menzwering, volgens het bericht van „Nieuw China". (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 18 maart Enkele honder den bewoners van de stad met de schooljeugd in de meerderheid waren gistermiddag op de Rijnpromenade ge tuige van de aankomst van de Franse kikvorsman Louis Lourmais, die langs de meer dan 1.000 kilometer lange Rijn zwemmend en drijvend onderweg is van Schaffhausen naar Rotterdam. Lourmais was 's morgens om zeven uur uit Koblenz vertrokken en had iets meer dan acht uur nodig gehad voor het zestig kilometer lange traject, een goede zwemprestatie gezien de heftige deining, die wordt veroorzaakt door de drukke scheepvaart op deze route. Lourmais had hot betrekkelijk korte traject vandaag wel verdiend: dinsdag en woensdag had hij etappes van rond negentig kilometer afgelegd. In Mainz kon hij pas om tien uur 's avonds en in Koblenz om middernacht uit het wa ter stappen. De „Bundeswehr" zorgde gisteren met een amphibieboot voor het escorte. En verder paddelt sinds Mainz een watersportbeoefenaar in een rub berboot (met aanhangmotpr) met Lour mais mee. Aan boord heeft hü Lour mais' vrouw en de Spartaanse voeding (melk en sinaasappelsap), die de ma rathonzwemmer onderweg tot zich neemt. Langs de gehele route stonden giste ren groepjes mensen. Waar de weg vlak langs de Rijnoever ging, liepen belang stellenden een eindweegs met de zwem mer die de linkeroever aanhoudt mee. Vandaag heef* Lourmais weer een kort traject, n.l. tot Keulen. Hij vertrok vanmorgen om zeven uur. Zijn vrouw zwemt met hem mee. Morgen wil Lour mais naar Diisseldor.', zondag naar We zel en dan maandag naar de Neder landse grens. Hij is c an twee weken onderweg en heeft nog twea dagen over voor de laatste etappe, van Arnhem naar de Rijnmonding die daar Maas heet in Rotterdam. Herr Winter, een warmte-techni- cus uit Wenen, weet wat een nachtvorst voor schade kan aanrichten. In de streek rond Bolzano heeft hij menige oogst in enkele uren tijds verloren zien gaan. Twaalf jaar lang heeft dat probleem hem niet los gelaten, maar nu is hij er van overtuigd het juiste antwoord te heb ben gevonden. Onlangs stond Herr Winter in de winderige Betuwe achter Eist zijn „warmte-kanon" te demonstreren. Een apparaat, dat zich het best laat vergelijken met een gekortwiekte straaljager. Het warmte-kanon van Herr Winter, officieel Turbotherm gedoopt, berust op het vrij eenvoudige principe van het herstellen van de luchtcirculatie bij nachtvorst. Immers nachtvorst treedt hoofdzakelijk op wanneer er geen of bijna geen wind is. In de „loop" van het kanon is een rooster aangebracht, waarop olie druppelt uit een nabij gemonteerde tank. Vlak achter het rooster zit een speciaal gecontrueerde ventilator, waarvan het geheim Herrn Winters duur verkochte patent uitmaakt. De ventilator kan namelijk met een vrij gering motorvermogen de lucht ver weg blazen. Koude lucht wanneer de oliekraan dicht zit, warme lucht wanneer de oliekraan open staat en er een vlammetje bijgehouden is. Wanneer de temperatuur om het vries punt schommelt kan men volstaan met alleen een luchtstroom om de luchtcirculatie te herstellen en de vorst geen kans te geven. Vriest het werkelijk dan komt er ook vuur bij te pas en dan staat de Turbotherm als een loeiende, vuurspuwende straal motor in het land. Men kan het appa raat zowel mobiel als stationair ge bruiken. Het apparaat kan om zijn as draaien en het grootste model be strijkt een cirkel met een straal van 80 tot 100 meter. Percelen met groen ten, fruitbomen, bloemen en andere gewassen kunnen op die manier vorst- vrij worden gehouden. Het grootste apparaat uit de serie is mans genoeg voor een gebied van 5 a 6 ha, maar er zijn ook kleinere, die dan ook be duidend goedkoper zijn. Op de foto is een Turbotherm uit de middenklasse afgebeeld. Herr Winter is enthousiast over zijn warmte-kanon. Hij vertelt hoe zijn ka non bij een teler in Bochholt in één nacht voor 80.000 aan chrysanten redde, terwijl bij de buurman alles bevroor. De gemeente Wenen heeft een aan tal van de apparaten aangeschaft, want de mogelijkheden zijn beslist niet beperkt tot land- en tuinbouw. De Turbotherm kan gebruikt worden voor vorstbestrijding, insectenbestrij- ding.voor het opdooien dan wel het verhinderen van ijsvorming, voor het verwarmen en droog houden van hal len en in aanbouw zijnde bouwwerken, voor het drogen van bakstenen, voor iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiii, Op een zolder aan de Maarsman- steeg in het hartje van Oud- Leiden worden binnenhuis opnamen gemaakt voor de studenten- film „Een Hagedis te veel" welke film ter ere van het lustrum A an de Leidse universiteit in juni van dit jaar in pre mière gaat. De produktie van deze film is in handen van de Nederlandse Stu denten Film-maatschappij te Leiden, die A'oornemens is, een min of meer regelmatige produktie ter hand te ne men. De regie is van de heer F. Verhoe ven, die vorm geeft aan een verhaal, dat ontsproten is aan het fantasierijk brein van de student-schrijver J. van Mastrigt. Het verhaal gaat over een willekeurige Leidse student, die op treedt tegen een Leidse achtergrond. Men doet geen poging grote speelfilms het verhinderen van ijsvorming in tun nels; Herr Winter noemt zo voor de vuist twintigmogelijkheden op.De Be- tuwnaren hebben er nog wat onwen nig naar staan kijken. Tot nu toe kon den zij weinig tegen de nachtvorst in brengen. Het warmte-kanon zal nu een geducht wapen worden. iiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiitiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiimiiiimiii na te bootsen in onderwerp, maar hand haaft een eigen stijl, die - naar de regisseur mededeelde - hier en daar be- paald vooruitstrevend is. Zelden werd een film gemaakt met een lengte van ruim een ijalf uur voor de prijs van 2.000 gulden. Dat dit de studenten te Leiden gaat gelukken is te danken aan de hulp van vele instanties in de film wereld en daarbuiten. Zo wordt bij voorbeeld het ontwikkelen en straks het nasynchroniseren van het geluid» geheel gratis gedaan door een grote film-onderneming. Als opnameruimten heeft men tot nu toe verschillende hui zen en zalen gebruikt, onder meer de sociëteit Minerva, de Leidse schouw burg en het Haagse politiebureau. Op de foto neemt cameraman F. Boersma een peinzende houding van de student hoofdrolspeler E. Bree onder schot. Van alle vindingrijke ideeën op het gebied van verpakkingen trok gisteren in Belleveu te Amsterdam een golfkartonnen gele doos voor het transport van levende kuikens wel de meeste aandacht. Deze doos waarvan men er verscheidene op elkaar kan plaatsen en waarin de kui kens genoeg lucht kunnen blijven hap pen, was prompt een „gouden noot" waard. Ook tien andere van deze tro feeën van het Nederlands Verpakkings centrum een gevulde walnoot als symbool van de ideale verpakking ge vat in glas werden uitgereikt voor goed en aantrekkelijk verzorgde ver pakkingen. Verpakking voor overhem den, voor boardscript, voor cosmetica, geneesmiddelen, café nour-biscuits, fles sen bier, elektrolytische condensato ren, bonbons en geschenken kwamen voor een gouden noot in aanmerking. Na deze en andere prijsuitreikingen had mr, F. H. A. de Graaff, als voor zitter van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, nog een hard nootje te kra ken. Hij zei in zijn speech: de fabri kant moet en kan met verpakking ver dienen, maar hij mag dat niet aan de verpakking. Zelfs hij het ontbreken van een nauwkeurige kostenraming van de verpakking mag de klant daar van nooit de dupe zijn. Ook mag men hem niet de „meerkosten" in rekening brengen die zouden voortvloeien uit ver pakkingen die tevens worden dienst baar gemaakt aan reclame, zo sprak de heer De Graaff. In de praktijk schijnt het nog wel eens anders toe te gaan. AJACCIO, 18 maart (Keuter) 36 mensen, die lijdelijk door de Franse regering naar Corsica zijn verbannen bij wijze van veiligheidsmaatregel in verband met het komende bezoek van premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie aan Frankrijk, zijn gisteren een hongerstaking begonnen. Zij zeggen dat zij maar de helft van het bedrag ont vangen, dat de Franse regering hun voor het verblijf en het levensonderhoud heelt toegezegd en dat zij uit protest hiertegen een hongerstaking zijn begon nen. Volgens de officiële regeling krij gen zij op Corsica de helft van de toela ge en zullen zij de rest ontvangen na hun terugkeer in Frankrijk. Zoals be kend zijn ongeveer 3000 mensen naar Corsica en de eilanden voor de Franse westkust gezonden. Zij moeten daar blijven tot Khroesjtsjev uit Frankrijk is vertrokken. Het grootste deel van de ze mensen is in het verleden uit Oost- Europa gevlucht. Inmiddels heelt de Franse regering een nieuw ontwerp gemaakt voor een programma voor het bezoek van Khroesjtsjev, en het naar Moskou ge zonden met het verzoek zo spoedig mo gelijk een oordeel te vellen. Men heeft goede hoop, dat het ontwerp door Khroesjtsjev wordt aanvaard. Zelfs hoopt men binnen 24 uur tot publikatie van het goedgekeurde ontwerp te kunnen overgaan. Het herziene plan dat eind vorige week is opgesteld, nadat uit Moskou bericht was gekomen, dat Khroesjtsjev zijn bezoek met vier da gen wilde bekorten, is door de Russische premier afgekeurd. Waarom is niet meegedeeld, maar ingewijden te Parijs hebben unaniem verteld dat het was om- dat Khroesjtsjev niet voldoende gelegen heid kreeg vogr contact met ,,de gemid delde Fransman". Bij het eerste en het tweede plan was de Franse regering uitgegaan van de veronderstelling dat om veiligheidsredenen dit contact tot een minimum moest worden beperkt. NEW YORK, 18 maart (Reuter) „Wallstreet journal" meldt uit Washing ton dat de Amerikaanse politici een nieuw plan voor Berlijn overwegen om te tra_chten Rusland het diplomatieke offensief op de topconferentie te ont nemen. Gezegd werd dat het plan, „dat nu op het State Department wordt be sproken en dat zeer waarschijnlijk aan bondskanselier Adenauer zal worden meegedeeld, de oostelijke en westelijke sectoren van Berlijn willen samenvoe gen tot een vrije stad die losstaat van beide Duitslanden en beschermd wordt door Westelijke en Russische strijd krachten". „De vier grote mogendheden zouden vrije toegang naar en uit West-Europa voor de Berlijners en de Westelijke gar nizoenen waarborgen. Aan de toegangs wegen zouden Oostduitsers, optredend als agenten van Rusland, gestationeerd zijn. Waarnemers van de Verenigde Na ties zouden deelnemen aan het toe zicht op het handhaven der onafhanke lijkheid van de stad". „Een nieuw voor stel zou, naar men hoopt, Rusland kun nen aanmoedigen tot een tegenaanbod dat een basis tot overeenstemming zou kunnen bieden. Volgens de voorstanders van het nieuwe plan zou de aanwezig heid van een kleine onbewapende staf van V.N.-waarnemers in de vrije stad Rusland en zijn satelliet Oost-Duitsland ervan kunnen weerhouden te proberen de stad over te nemen", aldus „Wall street journal".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7