maandag 21 maart 1960 Dagblad voor Schiedam en omstreken Het conflict in het bouwbedrijf VANDAAG ULTIMATUM REGERING? Bindende loonregeling indien aannemers c.a.o. niet tekenen VAN m AMERIKA belooft Ben Goerion hulp Stuurt Engeland ook tanks en raketten naar Israël? Pt Amerikaanse vlag blijft boven Berlijn wapperen (Jèuqeot Minister Korthals schiet auto-duwers weg WÊÊfëÈMÊÈÊË Overleg tot in de nacht bij Dura thuis Kardinaal naar Rome vertrokken Bouwstaking uitgebreid Het weer. V erkeersongeluk bij bushalte Vliegramp eist I 38 levens Dronken officier leidt opstand Vrouw door hond doodgebeten bloedige vechtpartij in Hoensbroek Isjoe 19 april naar Nieuw Delhi EISENHOWER TOT ADENAUER NIEUWE 403 DIESEL N.V. G.A.M. Revolte neergeslagen Verstekelingen on tdekt op Engels schip Twee Italianen ernstig gewond Ongeorganiseerden eisen hogere uitkering Droog weer Bejaard echtpaar omgekomen In Columbië In Bolivië Twee Rotterdamse meisjes? nieuwe schiedamsche courant (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 maart Vannacht 0,n halt een beëindigden de leiders van *ïe staking in de bouwnijverheid, de lie den Van Eibergen, Brandsma en Werk hoven een bespreking, welke zij ten huize van de heer Dura te Rotterdam hadden gevoerd met laatstgerfoemde, heer Nelisseh, voorzitter van de katholieke Aannemers- en Patroons hond en de heer Doorduyn, directeur van het risicofonds van de bouwnijver heid. De heren gaven na afloop van de bespreking geen enkel commentaar. Het 's echter duidelijk, dat de geringe hoop, ^felke nog bestaat op een oplossing van het bouwconflict zonder het opleggen van een prijsbesehikking het onder werp van het gesprek was. Naar wij vernemen zou min. De Pous het plan hebben vandaag in de loop van de dag de werkgevers en werk nemers in de bouwnijverheid bijeen te roepen om zijn ultimatum te stel len. Het zou zijn plan zijn om de aan nemers ervan op de hoogte te stellen, dat de regering de eis om de CAO Zonder voorbehoud te tekenen laat vallen. De aannemers kunnen een CAO tekenen, welke zowel voor de nieuwe werken als voor de lopende Werken geldt. De minister zal echter een prijsstop uitvaardigen waardoor de kwestie van de doorbereking ei genlijk geen rol meer speelt. .Vermoedelijk heeft de bespreking d'.i de heer Dura ten doel gehad om deze situatie te voorkomen door nog te Rechter tijd tussen werkgevers en werk nemers een akkoord tot stand te bren gen. Het is echter ook mogelijk, dat de partijen zich beraden hebben over de inhoud, die de bindende loonregeling [Ou moeten hebben, welke ongetwijfeld :°t stand zal komen indien de werkge- j'ers blijven weigeren om de CAO, ook ?dder de nieuwe voorwaarden, welke fdjnister De Pous nu gaat stellen, te lekenen. -Zaterdagmiddag vond op het departe- -Jdht van Economische Zaken een be spreking plaats tussen minister De ■Y°Us, minister Toxopeus, minister Van pdrtsen en minister Van Rooy en de 'Ciders van de vier centrale werkge- ersorganisaties en de drie vakcentra- .h. Minister De Pous stelde de lei ders van deze organisaties op de hoog- •6 van de maatregelen, die hij van plan Is te nemen, indien de aannemers vol joden in hun voornemen om de CAO Uet te tekenen. Na zijn mededelingen dfaadden de bestuurders der organi se zich over de mogelijkheden om h akkoord te bereiken op basis van j>e suggestie van de president van de ipggse rechtbank. Tezelfdertijd was de Raad van Bestuur Bouwbedrijf in ®rgadering bijeen. Toen, na telefonisch •tacL bleek, dat de centrale organi ses geen oplossing beoogden, welke d^h het eenmaal ingenomen standpunt de Raad van Bestuur tegemoet ■hvam lieten de aannemers weten, dat deze basis geen oplossing te berei- |;eh zou zijn, waarna de vergadering >P het departement van Economische f'Sen uiteen ging, overtuigd van het feit jja van de noodzaak, dat de regering alle pogingen tot overleg van de af kopen dagen tot daden zou overgaan. st Van de zijde van de Raad van Be- Jhdr Bouwbedrijf werd na de zaterdag- aiddag gehouden spoedvergadering .,Dg het volgende communiqué ver in ,,Het heden gehouden overleg ssen de minister van Economische Dahen en de voorzitters der centrale -tganisaties van werkgevers én werk- hiers heeft voor de Raad van Be- -Nur Bouwbedrijf geen enkel nieuw ge- ri,, tspunt opgeleverd. Niettegenstaan- he druk, welke ook heden weer op Raad van Bestuur Bouwbedrijf werd „['geoefend, zonder dat hierbij nieuwe [.[.gumenten werden aangevoerd, dt-t de Raad van Bestuur Bouwbe- Üf, mede gesteund door een stroom (Van onze Limburgse redacteur) I'CENSBROEK, 21 maart Nabij een Je °P de Hoofdstraat alhier is afgelopen iy..[ht rond een uur een hevige vecht- be, i ontstaan tussen een aantal café- K°ekers. Twee Italiaanse mijnwerkers [hen door een Nederlander zodanig wf een mes bewerkt, dat zij in zorg- kej[hende toestand in het St.-Jozef zie- gpi his te Heerlen moesten worden op- V6 ,0lhen. Omtrent de oorzaak van de "tpartij kon de politie ons vanmor- keo n°S geen mededelingen verstrek- hipt' evenmin over de dader, die nog 1 kon worden achterhaald. jjhllEuw DELHI, 21 maart (Reuter) Nehroe van Indië heeft be- l-Rh tot Zan communistisch China van 19 hj april een bezoek aan Nieuw Del- Ni^®1 brengen. Zoals bekend heeft gin e En-lai vorige maand een uitnodi- Niof Vatl Nehroe aanvaard om naar st>rpb? hDelhi te komen voor een be- Chi« nS over het grensgeschil tussen ina en Indië. ^gemaakt, dat premier^ Tsjoe En- van telegrammen uit de afdelingen van de betrokken werkgeversorganisaties, op het standpunt staan dat de aanne mers niet vrijwillig afstand kunnen doen van hun eenmaal verkregen con tractuele rechten. Alleen op basis van handhaving van die rechten-is de raad van Bestuur Bouwbedrijf bereid het ad vies van de president van de Haagse rechtbank op te volgen". Naar wij vernemen zou het in de bedoeling van minister De P®us lig gen om dc aannemers tot woensdag gelegenheid te geven om de CAO te tékenen. Na het verstrijken van die termijn zou dan een bindende loon regeling onafwendbaar zijn. Het staat wel vast, dat behalve de werkgevers en de regering, ook de bouwvakarbeiders zelf deze bindende loonregeling met grote tegenzin tege moet zien. Na de bespreking, welke vannacht in het diepste gemeim gehou den werd, mag men aannemen, dat beide partijen nog de grootst mogelijke activiteit ontplooien 0111 op het laatste moment zowel een prijsstop als een bindende loonregeling buiten de deur te houden. „Wij wachten nu rustig en gelaten af wat de regering ons oplegt en we zullen dat zonder enige complicatie na komen", zo deelde de heer Dura het ANP zaterdagavond mee. De heer Du- ra zei te hopen dat, mocht het tot een bindende loonregeling komen, de bedra gen daarvan dezelfde zullen zijn als die van de CAO, die onder normale om standigheden op 1 maart zou zijn inge gaan. De aannemers zijn iedere dag bereid die bedragen te betalen als het werk hervat wordt. Gevraagd naar zijn mening over een eventuele prijzenbeschikking antwoord de de heer Dura, aan te nemen, dat zo'n beschikking op rechtvaardigheids gronden zal berusten. Als er aanne mers zouden zijn die te veel verdienen, dan zullen deze het te veel verdiende moeten afstaan, zo zei hjj, terwijl hij eraan toevoegde bereid té zjjn te la ten éontroleren of er inderdaad zulke aannemers zijn. Uitdrukkelijk bleef de heer Dura stel len dat de regering ten onrechte wil ingrijpen in bestaande contracten. De regering zou eigenlijk tegen ons moeten procederen, zo zei hjj. Niemand denkt volgens hem aan de duizenden kleine ondernemers, die uitsluitend in loonar beid werk verrichten zoals b.v. het leg gen van dwarsliggers voor de spoor wegen, onderhoud van de gebouwen der genie, onderhoud van de kanalen en waterwegen voor rijkswaterstaat e.d., en die allen jaarcontracten heb ben en afstand zullen moeten doen van de risicoregeling in die contracten. (Van een verslaggever) SCHIPHOL, 21 maart Drie nonne tjes in het grijs en enkele familieleden stonden eenzaam op de balustrade te zwaaien naar kardinaal Alfrink, toen hij zich vanmorgen op Schiphol naar de DC-6 ,,Jan Olieslagers" begaf, waar mee hij naar Rome zal vliegen. Kardi naal Alfrink was in een levendig ge sprek gewikkeld met de internuntius mgr. G. Beltrami en diens auditeur mgr. Calamonieri, die hem met een aantal andere geestelijken naar het gereed staaiKAB vliegtuig vergezelden, en merk te de eenzame zwaaiers niet op. Pas toen hij op de trap ten behoeve van filmers en fotografen glimlachend de handen omhoog stak, kreeg hjj hen in het oog. Onder de geestelijken die de kardi naal ten afscheid begeleidden, bevond zich o.a. de vicaris-generaal van de aartsbisschop, mgr. Th. G. A. Hendrik- sen. Namens de KLM was aanwezig de heer A. M. van der Pauw, directeur Vestiging Nederland, en namens de luchthavendirectie adjunct-directeur mr. J. C. A. van Stapele. Het gezel schap wachtte tot even voor elf uur in de VIP-kamer. Het KLM-lijntoestel naar Rome zou om tien over elf opstijgen. Liever dan met de bus naar de machine te rijden wandelde de kardinaal over het platform. Na een laatste „arrive- derci" tot mgr. Beltrami stapte de kar dinaal de cabine voor eerste klas passa giers binnen; gevolgd door zjjn secreta ris P. R. Geurts, die meereist naar Ro me. üiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiii! UTRECHT, 21 maart De centrale stakingsleiding heeft zaterdag bekend gemaakt dat met ingang van vandaag ook gestaakt zou worden op bouwob- jecten in Gorichem, Dordrecht, Zwijn- drecht, Deventer, Alkmaar, Gouda en Roosendaal. Voorts lag het in de bedoe ling om in enkele delen van het land enkele belangrijke wegenbomvobjecten „lam te leggen". Bij de stakingsobiecten zou ook de kanaalzone in Zeeuws-VIaan- deren betrokken worden. De staking van de bouwvakarbeiders in Dordrecht en Zwijndrecht., die van morgen is begonnen, treft verschillen de grote werken. Zo is in Dordrecht de bouw van de orlonfabriek van Du- nont. de Nemours stop gezet. Voorts liggen stil de coniinu woningbouw in de Wielwiik en de Crabbewijk. de bouw van het nieuwe bijkantoor en van het openbaar lyceum, van het kantoorge bouw van Tornado", dat zeven verdie pingen moet gaan tellen en in Zwijn drecht de bouw van de Maasflat en al le woningbouw in do uitbreidingsplan nen Zwijndrecht-noord en Kort Am bacht. Het staking'sparool. dat vanmorgen is uitgegeven aan alle bouwvakarbei ders op de nieuwbouwobjecten in Gou da, is vrijwel algemeen en spontaan op gevolgd. Bijde staking in deze stad ziin ongeveer 300 arbeiders betrokken. De staking in Alkmaar omvat tot dus ver ongeveer 400 bouwvakarbeiders. Ongeveer 350 ongeorganiseerde bouw- vakstakers zijn zaterdagmiddag in ge bouw Sint Bavo te Haarlem bijeen ge weest om hun ontevredenheid uit te spreken over de lage uitkering. Beslo ten werd een telegram te zenden aan het centraal stakingscomité te Utrecht met verzoek de uitkering met ongeveer 20 te verhogen. Morgen zal men opnieuw bijeenko men 0111 de toestand te bespreken. Ver wacht wordt dat dan antwoord op het telegram is binnengekomen. linillUlllllllllllllllinillllllllllllMIIIIIIIIIIIIMIIUIIIIllllllMIIIII Tijdens zijn reis door de Verenigde Staten heeft de Israëlische premier, Ben Goe rion, onder andere een bezoek gebracht aan het Hebreeuwse Instituut in New Vork. Bii die gelegenheid hield de grijze staatsman een spreekbeurt. Op de ach tergrond zit de Rabbijn Stephen S. Wise, een promotor van het zionisme. WASHINGTON, 21 maart (Reutert In een interview voor de Amerikaan se televisie heeft de Westduitse bonds kanselier, Adenauer, verklaard dat presi dent Eisenhower van dc Verenigde Sta ten hem had meegedeeld dat „dc Ame rikaanse vlag boven Berlijn zal blijven wapperen". Adenauer beantwoordde vra gen in het programma „ontmoeting met de pers" na de besprekingen die hij in Washington heeft gevoerd over Duits land, Berlijn, ontwapening en andere kwesties, die op de conferentie ter sprake zullen komen. Op de vraag of hij enig terrein voor een vergelijk over Berlijn op de topcon ferentie zag, antwoordde Adenauer: „Als men zich gesteld ziet voor moeilij ke onderhandelingen zoals die tijdens de topbesprekingen, dan moet men niet beginnen te spreken over de mogelijkhe den van een vergelijk. „Men zak moeten discussiëren en dan zullen wij zien of vergelijken mogelijk zullen zijn. In ieder geval zijn geen grote compromissen mogelijk". Hij zei dat het doel van de topconferentie is „er precies achter te komen wat de bedoelingen zijn en hoe de situatie is". Adenauer zei niet te geloven dat de mogelijkheid van een kernoorlog wil. Hij heeft er niets aan. Hij heeft alle krachten nodig voor vreedzame wederop bouw om zijn zeven-jarenplan uit te voeren". Op de vraag of dat betekent dat hij Verwachting tot dinsdagavond, (op gemaakt te 11.15 uur). Bewolkt, maar ook enkele opklarin gen. Droog weer. Matige oostelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 6.3918.56. Maan: 4.0013.26. tot nu toe geen belofte van Eisenhower of anderen had gekregen om tot het uiter ste van een kernoorlog te gaan voor de verdediging van Berlijn verklaarde hij: „Ik zou een dergelijke belofte nooit vra gen, noch zou de president deze ooit kun nen geven. Maar ik ben volkomen te vreden als de president zegt wat hij in het communiqué (over de Amerikaans- Duitse besprekingen) en op zijn pers conferentie heeft gezegd. Hieraan kan ik toevoegen dat de president zei dat de vlag van de V.S. boven Berlijn zal blijven wapperen". Adenauer herhaalde dat de kwestie van „gecontroleerde ont wapening" het „werkelijk vitale vraag stuk voor alle volken" is en van het grootste politiek belang is op de topcon ferentie. TEL AVIV, 21 maart (A.F.P.) „De leiders in Londen en Washington heb ben mij beloofd, dat zij Israël op poli tiek en economisch gebied alsmede op andere terreinen belangrijke hulp zul len verlenen", aldus heeft premier Ben Goerion van Israël in Londen verklaard tegenover de hoofdredacteur van het in Tel Aviv verschijnende blad „Jedioth Aharonoth". Deze journalist vergezelt de premier op zijn reis naar de V.S. en Engeland. „Ik kan niet zeggen welke beloften zij mij hebben gedaan op deze andere gebieden", aldus de premier, die verklaarde „zeer tevreden" te zijn over de besprekingen welke hij te Washing ton heeft gevoerd. Het Britse zondagsblad „The Obser ver" schrijft uit kringen die in nauw contact met het „Foreign Office" het Britse ministerie van defensie staan, vernomen te hebben dat Engeland over weegt „nieuwe wapens, waaronder lucht doelwapens" aan Israël te leveren. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse zaken te Londen noemde dit bericht echter „ongegrond". Alles wat over deze kwestie wordt geschre ven achte hij „zuiver speculatief". Hij herinnerde er aan, dat de Britse rege ring het niet in het openbaar belang acht, bekend te maken of buitenlandse regeringen verzoeken doen om wapen leveranties. Diplomatieke waarnemers in de Brit se hoofdstad menen, dat zowel Ben Goe rion, die donderdag een onderhoud met premier Macmillan van Engeland had, als de Israëlische plaatsvervangende mi nister van Defensie, Sjimon Peres, die eerder een bezoek aan Londen heeft ge bracht, om wapens heeft gevraagd. De waarnemers hadden echter de indruk, „dat Israël voornamelijk geïnteresseerd ■s in de aankoop van Britse Centuriou- tanks. „The Observer" merkt op dat Enge land een zeker evenwicht in het Mid den-Oosten wil handhaven. Nu zou het nodig zijn, de hulp aan Israël te ver groten. Dit land zou met name een gro ter aantal straalvliegtuigen nodig heb ben, „in geval de levering van Frans super-Mystères onvoldoende zou blijkei te zijn". Bovendien zou Engeland even tueel luchtdoeiraketten van het type „Fire-streak" kunnen leveren, die beter zouden zijn dan de Amerikaanse Side winders. „Ongetwijfeld dacht de (Brit se) regering aan deze raketten, toen Robert Allen van het „Foreign Offi ce" vorige week weigerde aan de La gerhuis-afgevaardigde Dingle Foot de verzekering te geven, dat Groot-Brittan- nië geen raketten aan Israël zal leve ren", aldus „The Observer". Advertentie nu leverbaar als personenwagen. Wilt u zich oriënteren over de rijkwaliteiten en de voordelen van dieselolie als brandstof? Tijdens een gratis proefrit verstrekken wij u gaarne alle inlichtingen. In het kader van de vluchtelingen- actie „Doe Open" is zaterdagmiddag in Den Haag een auto-duw-trek tocht begonnen, waarmee enige jongelui zoals men reeds eerder in ons blad heeft kunnen lezen de aandacht op genoemde Sleutel actie willen vestigen. Voor het ver trek naar Amsterdam loste minister Korthals op de Lange Vijverberg in Den Haag het startschot, waar toe hij een groot pistool hanteerde. NEEDE, 21 maart Gisteravond is op de weg Haaksbergen-Neede, even over de grens tussen deze beide ge meenten een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een bejaard echtpaar het leven heeft gekost. Het echtpaar ,1. H. ter Braak kwam met de bus van familie bezoek in Haaksbergen en stapte uit bij een bushalte. Achter de bus om wil den man en vrouw de weg oversteken. Zü zagen niet dat uit de richting Neede een personenauto naderde. De wagen, die bjj het passeren van de bus met gedimde lichten reed en bestuurd werd door dr. S. uit Haaksbergen, kon het echtpaar niet meer ontwijken. B.eiden werden door de auto gegrepen. De 69- jarige vrouw, mevrouw H. M. ter Braak-Bolster was onmiddellijk dood. De 75-jarige man, die nog tekenen van leven gaf, werd naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd, maar overleed eveneens kort na aankomst. 3 BOGOTA, 21 maart (AFP) In Co lumbië zijn zaterdag 38 personen bjj een vliegtuigongeluk om het leven ge komen. Een tweemotorig toestel van de Columbiaanse luchtvaartmaatschap pij S.A.M. van het type Curtis, dat van het eiland San Andres op weg was naar Medellin, stortte ten noorden van laatstgenoemde stad neer, waardoor van de 45 inzittenden er 38 het leven verloren. Van de zeven mensen die het ongeluk overleefden, hebben er vijf ver wondingen opgelopen. Alle inzittenden waren Columbianen. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door het feit, dat het wrak terecht was gekomen in een moerassig gebied, dat door zwans regenval werd getroffen. Bij een ander vliegtuigongeluk, in het oosten van Columbië. kwamen zes men sen om het leven. Een botsing tussen twee autobussen bij Las Mesitas, 55 ki lometer ten zuidwesten van de Colum biaanse hoofdstad Bogota, kostte aan zestien mensen het leven. LA PAZ, 21 maart (UPI) De op stand van een regiment van het Bolivi aanse leger is zaterdag na een strijd van een halve dag neergeslagen. De strijd werd uitgevochten in de straten van de hoofdstad. Zeven personen wer den gedood en 24 gewond. Volgens be richten uit La Paz werd het regiment geleid door een dronken officier. Onder de doden bevond zich kolonel Justo Bur gos, de onderbevelhebber van het re bellerende regiment. NORTHVALE, 21 maart (Reuter) De politiecommissaris van Northvale in de Amerikaanse staat New Jersey heeft zaterdag met een revolverschot een einde gemaakt aan het leven van een vijfjarige Dobermann pincher, die zijn meesteres had doodgebeten. „Blackie" was de trots van de 50- j&rige mevrouw Tetreault. omdat hij zoveel prijzen op tentoonstellingen had gewonnen. Hjj was geen gemakkelijke hond voor vreemdelingen, maar, me vrouw Tetreault was "hem altijd de baas gebleven „Blackie" sliep zelfs op de grond voor haar bed. Zaterdag, toen zij rustig thuis zat, sprong hij ech ter plostseling op haar toe en wierp haar op de grond. Binnen enkele mi nuten had hjj haar doodgebeten. DUNDEE, 21 maart (UPI) Twee 17-jarige meisjes hebben zich als ver stekelingen" aan boord van het Engel se schip de „King Alexander" verbor gen. Toen het schip gisteren in Schot land, arriveerde werden de meisjes in de ziekenboeg opgesloten. De kapitein, J. Davies, verklaarde dat hij niemand tot de meisjes zal toelaten. Volgens scheepsfunctionarissen ziin de meisjes enkele dagen geleden in Rotterdam aan boord gegaan. Zij zijn niet in het bezit van reisdocumenten. Een functionaris van de vreemdelingen dienst onderzoekt thans de anteceden ten van beide verstekelingen. Hij deel de mee. dat wanneer hun nationaliteit is bevestigd, zij naar huis zullen wor den gezonden. (VanGorp's Automobiel Mij.) Rotterdam Gaeabeekstraat 98 - Tel.72400 - 72900 Wijnstraat 84a-86a - Tel.134815 Prinses Margaret droeg deze charmante hoed, toen zij op de Londense luchthaven arriveeide voor een bezoek aan Jodrell Bank, waar zij onder andere de reusachtige telescoop heeft bezichtigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1