Einde van bouwconflict CAO. bouwbedrijf getekend Staking is opgeheven NORIT Prijzenbeschikking voor bouwbedrijf Politie schiet op negers Kikvorsman Lourmais laatste stuk van betogende In totaal ruim zestig doden en 200 gewonden begint imreis Honderden nieuwsgierigen bij aankomst in Nijmegen dinsdag 22 maart 1960 Dagblad voor Schiedam en omstreken Zekerheid een Nationale traditie Prijzenmaatregel vervangt risicoregeling Vrij op 5 mei Vliegtuig der V.S. neergeschoten Onlusten in Zuid-Afrika Het weer. Boven Cuba Iets warmer overdag NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ï>en (N PRIJS VERLAAGD 0 buisje -25 tabletten nu f 0.60 busje - SO tabletten nu f 1.05 busje - 100 tabletten nu f 1.70 0 - busje - 250 tableiten nu f 3.60 Rijksbemiddelaars geven toestemming Af en toe zon HET WERK HERVAT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 maart Na fuim twee weken bouwstalcing is gis- 'eren op bet departement om tien ^'oor zeven 's avonds de cao voor de bouwnijverheid eindelijk getekend, let was een onvoorwaordelijke onder- ekcning, hetgeen wil zeggen, dat de Werkgevers zich over de gang van ^ken met de cao niet meer tot de fechter zullen wenden. Aangezien een dergelijke onvoorwaardelijke on dertekening door de werknemers een v°orwaarde was voor het beëindigen dftn de bouwstaking is dus gisteren en aanzien van de sociale rust in .Nederland een goed resultaat ge bekt. resultaat kon bereikt worden oordat de regering haar eis, dat de prkgevers afstand zouden doen van rechten inzake de risicoclausnle j'1 lopende werken heeft laten vallen. zekere zin is gisteren een ander °ort cao ondertekend, dan die waar- rtVer de afgelopen weken zo veel te ®0r is vervallen. Zij kon vervallen om- af de regering haar politiek van prijs- 'en was. De eis van nietdoorbereke- ^Tet de ondertekening van de bouw- jjA-O. komt er een eind aan de sta- G®gDat is een groot geluk, maar ^etaas een geluk bij een ongeluk, «te?- gezegd bij een hele reeks van 'gelukken, want als wij de voorlo- '9e balans van het bouwconflict op- e ''ken, geeft ons dat voornamelijk en gevoel van onbehagen en veront- ifhing. Een regering die haar beleid ^Qouiod heeft op de zelfverantwoor- ?ehjkheid van het bedrijfsleven, op fontplooiing in vrijheid, moet dit ,®'eid verdedigen met een dwang maatregel, waarvoor zij zich de uit- undige lof van de socialistische op- m?stiie op de hals haalt, hetgeen in geval geen onverdeeld genoegen m°eSt te zijn. De vrijheid op loonge- ^led, zo daar bij de bouwnijverheid jj'hd aag nog over gesproken kan m °rden, heeft zij niet anders kunnen ®j!}dhaven dan door dwang op de lizen uit te oefenen. Men kan van x*ning zijn, dat dit alles veroorzaakt 1 doordat de aannemers onvoldoende e9rip getoond hebben voor het rege- ^fJsbeleid en de verantwoordelijk- l£ld, welke dit beleid van hen ver- ,"^9de. Wij nemen aan, dat dit voor groot gedeelte inderdaad zo is, een ket standpunt dat wij van ,lp' begin af aan tegenover de aan- j "rers hebben ingenomen nu nog Q^ndhaven. Anderzijds hebben wij er voor, dat in hun argumenten ker- Xj) V:, van waarheid zitten, welke zij l,e-iswaar nog steeds niet hebben y^.hiien bewijzen, doch welke door skister De Pous voor een deel ook ^chts vermoedenderwijs bestreden Jn. Er zijn in deze zaak, zowel op je°nomisch als op juridisch terrein, x0-.Veel vaagheden overgebleven en zien de prijsmaatregel van de lijperin9 dan ook als een noodzake- 3' kwaad, waarvan men slechts ho- Opp. ma9> dat het in de publieke lOe~ile a's een boemerang gaat 'mie "erken.' iiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG, 22 maart De Alge mene Nederlandse Bouwbedrijfsboml, de Katholieke Bouwvakarbcidersbond ,,St.-Joseph" en de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnij verheid hebben gisterenavond het vol gende communiqué uitgegeven: ,,De landelijke stakingsleiding deelt mede, dat tijdens het hedenmiddag lil Den Haag gevoerde overleg tussen de regering, het College van Rijksbemid delaars, en de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf door de werk geversorganisaties de collectieve ar beidsovereenkomst voor het bouwbe drijf is ondertekend. Hiermee is volle dig voldaan aan de eisen zoals die wer den neergelegd door de drie bouwvak arbeidersbonden in het ultimatum dat op 3 maart I960 tot de werkgeversor ganisaties werd gericht. De landelijke stakingsleiding heeft daarom besloten met ingang van 22 maart de bouwsta king op te heffen. Daarbij doet de lan delijke stakingsleiding een beroep op de stakende bouwvakarbeiders de ar beid te hervatten op dezelfde waardige wijze als waarop de actie is gevoerd". 'Elllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt stabilisatie nu gaat beschermen door het nemen van prijsmaatregelen. De aannemers hoeven nu niet meer te beloven dat zij de hogere lonen niet zullen doorberekenen, aangezien deze doorberekening via een prijzenbeschik- king onmogelijk wordt gemaakt. Dit alles wil niet zeggen, dat de moeilijkheden met de doorberekening nu tot een einde gekomen zijn. In het communiqué, dat na cTe onder tekening van de cao door de aanne mers werd uitgegeven staat in feite vermeld, dat zij hun strijd voor het wel doorberekenen nu kunnen gaan voortzetten. De werkgevers verklaar den namelijk dat zij zich ten aanzien van de in uitzicht gestelde prijzen- maatregelen alle rechten voorbehou den; zij tekenden de c.a.o. omdat de eis tot het doen van afstand van de risicoregeling met betrekking tot de lo nen wordt vervangen door de prij zenmaatregel. De doorberekening is dus nu wel losgekoppeld van de cao maar nu zal de juridische actie van de aannemers zich waarschijnlijk gaan richten tegen het prijzenvoor- schrift van de regering. Het is aan te nemen, dat zij, indien zij een proces aanspannen, dit zullen doen over de vraag of het de rege ring is toegestaan om via een prijzen- voorschrift zoals nu wordt uitgevaar digd in te grijpen in de contracten tus sen aannemers en opdrachtgevers. Het is in feite immers zo, dat het prijzen- voorschrift het de opdrachtgever moge lijk maakt om minder voor een werk te betalen dan waar de aannnemers, ge. zien de stijgingen van de lonen, recht op menen te hebben. In ieder geval zijn echter de moei lijkheden naar een latere datum ver schoven. Voorlopig kunnen de aanne mersorganisaties tegenover hun leden verdedigen, dat zij inzake de doorbere kening de regeririg niets hebben toege geven en de regering heeft haar prijs- stabilisatiepolitiek tegenover de aanne mers verdedigd. Intense bedrijvigheid Het ministerie van Economische zaken was gisteren het toneel van intense so ciale bedrijvigheid. Ministers, leden van het College van Rijksbemiddelaars, werk. gevers-en werknemrs, adviseurs en jour nalisten krioelden door elkaar tijdens de momenten waarop de vergadering geschorst was en de onderhandelaars en regeringsautoriteiten zich groepsgewijs (Zie voorts elders in dit blad) Op het ministerie van Economische Za ken is maandagavond de nieuwe C.A.O. voor het. bouwbedrijf getekend. Men ziet hier v.l.n.r. zittend: minister J. W. de Pous (Economische Zaken), de heer J. Dura en minister mr. E. H. Toxopeus (Binnenlandse Zaken en Justitie a.i.); staand: de heren H. Stamhuis, C. Brands- ma en J. van Eibergen. (Advertentie) u kunt het elk ogenblik nodig hebben... neem het daarom vandaag nog in huis! ntoicinRRt DEN HAAG. 22 maart In de staats courant van vandaag is een prqzenbe- schikking bouwbedrijf 1960 opgenomen welke ondertekend is door de minister van Economische Zaken. De beschik king bepaalt dat de prijs voor het uit voeren van een bouwwerk, voorzover het uitvoeren geschiedt na 22 maart 1960, niet hoger mag zijn dan hetgeen de opdrachtgever aan de aannemer is verschuldigd, verminderd met de hier in begrepen verhoging van de kosten, die voortvloeien uit na 29 februari I960 goedgekeurde of algemeen verbindend verklaarde bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten of na die datum bindend vastgestelde regelingen. De beschikking geldt voor bouwwer ken op het gebied van de burgerlijke en utiliteitsbouw en van de grond-, wa ter- en wegenbouw. De herstellings- en onderhoudswerken zijn hier tevens on der begrepen. In bijzondere gevallen kan de directeur-generaal van de prij zen afwijkingen van de bovenstaande bepaling toestaan. Dit geldt met name ten aanzien van de op 29 februari 1960 reeds in uitvoering zijnde doch op 1 september 1960 nog niet opgeleverde bouwwerken, indien blijkt, dat de hoog ste ingevolge bovengenoemde bepaling toelaatbare prijzen niet voldoende zijn om de noodzakelijke exploitatiekosten van de betrokken onderneming te dek ken. De beschikking treedt in werking met ingang van 23 maart 1960. DEN HAAG, 21 maart Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan werk gevers vergunning verleend, buiten en behalve de vakantie-, feest- en snip perdagen, waarop de werknemers recht hebben, voor dit jaar tevens, voor zo ver het werk zulks toelaat, op 5 mei vrijaf te geven met behoud van loon. HAVANNA, 22 maart (AFP) Cu baanse strijdkrachten hebben gisteren bij Mantanzas ee. Amerikaans toeristen vliegtuig neergeschoten. Met het vlieg tuig zouden een ex-kolonel van het Cu baanse leger, Lazarn Damsomontedino, en drie leden van zijn gezin het land hebben willen ontvluchten, aldus is of ficieel bekendgemaakt. Een van de twee Amerikaanse piloten van liet toe stel is door mitrailleurvuur gewond. De Cubanen die poogden het land te ont vluchten zijn gearresteerd. Het toestel was in Florida opgestegen. Vreselijk was de aanblik die het plein voor het politiebureau van Sharpeville bood, nadat de politie de betogende negers uiteen had geschoten. Overal la gen doden en kermende gewonden. De onlusten in dit dorp ontstonden na dat de politie een menigte opdracht had gegeven uiteen te gaan. Een paar hon derd Afrikanen begonnen toen bussen en auto's met stenen te bekogelen. Winkels, een aantal gebouwen waarin het bestuur gevestigd is en enkele scho len zouden in brand zijn gestoken. In drie Afrikaanse dorpen werd sa botage gepleegd aan de telefoonlijnen. In Vereeniging, nabij Sharpeville, staakten buschauffeurs en de taxi's. Vele negers in geheel Zuid-Afrika ble ven eg van hun werk en duizenden bevolkten de straten van dorpen en steden. Premier Verwoerd heeft in het Zuid- afrikaanse parlement verklaard dat de autoriteiten in de verscheidene dorpen thans de situatie meester zijn. Alle bij eenkomsten en samenscholingen zijn in het gehele land verboden. Dr. De Wet van de Nationale Partij zei toen nog niet bekend was dat er bij de onge regeldheden meer dan een dode was ge vallen, dat het hem verontrustte dat er b\j dergelijke moeilijkheden, of zij nu door blanken of door niet-blanken Wer den veroorzaakt, slechts een mens wordt doodgeschoten. Toen zijn kritiek in het parlement werd opgevat als een aanmaning tot gebruik van meer ge weld dan noodzakelijk is om de orde te herstellen, zei hg dat „de blanken in dit land ook .'.et recht op bescherming hebben". De duizenden Afrikanen trok ken, op weg naar liet politiebureau, door een gebied waar blanken wonen en er bestond de mogelijkheid dat zij blanken zouden doden. Als blanken zouden be sluiten om een optocht te houden en ge weld te g 'jruiken, zou dezelfde strenge actie tegen hen moeten worden onder nomen. Als het noodzakelijk wordt geweld te gebruiken, moet dit op een dergelijke wijze worden gedaan, dat het ieder in het land duidelijk is dat er in Zuid-Afrika geen plaats is voor moord." JOHANNESBURG, 22 maart (Reuter, U.P.I.) In verscheidene^ Zuid af ri- kaanse dorpen heeft de politie gisteren het vuur geopend op Afrikanen die de monstreerden tegen de bepalingen tot het dragen van -rsoonsbe wijzen. In to taal zijn 62 negers gedood; liet aantal gewonden zou ruim 200 bedragen, van wie er 44 zwaar gewond in ziekenhuizen (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 22 maart Verkleumd en stijf kroop gisterenavond om kwart over negen kikvorsman en langeaf- standzweminer Louis Lourmais voor zichtig op de keien aan de voet van de Waalkade. Behulpzame handen trok ken hem verder uit het donkere water, waarin hij sedert gisterenmorgen acht uur had doorgebracht, drijvend en zwemmend vanaf Wesel, een afstand van ruim 80 km. Op 8 maa. t sprong Louis Lourmais (39) bij Sehaffhausen in de Rijn met het vaste voornemen om duizend kilo meter naar Rotterdam zwemmend af te leggen. Gekleed in twee rubberpak- ken. die alleen zijn gezicht vrij laten, is hjj stroomafwaarts gekomen, gevolgd door zijn vrouw in een klein rubber bootje. Af m toe springt mevrouw Lour mais (37) met haar ervaring als ex- zwemkampioene ook in het kille water om haar man wat gezelschap te hou den. Gisterenmiddag tussen vijf uur en half zes passeerde het natte gezelschap de Nederlandse grens. Hoewel de koud- waterenthousiast pas in Emmerik aan wal was geweest om een stukje te eten, kroop hij toch even op de kade om zijn paspoort te laten zien, overi gens meer terwille van de t.v.-came- ra's dan van de douane. Van dat korte oponthoud maakte een meisje van het Nederlandse zuivelbureau gebruik om Lourmais een mandje zuivel aan te bieden. Daarna haastte de volharden de kikvorsman zich weer in het koude water van de D ijn. Op de Waalkade verdrongen zich al en kele uren vele honderden nieuwsgieri gen, voordat Lourmais op de puntige keien belandde. Hij werd direct na zijn aankomst uit zijn rubber omhulsel ge holpen en door 'n ploeg agenten door de menigte naar hotel Berg en Dal ge bracht. Daar wees een druipend spoor van natte voetstappen naar de badka mer, waar Lourmais in warmer wa- Melk is goed voor elk. Dat vindt blijkbaar ook Louis Lourmais, die gistermiddag de Nederlandse grens passeerde, zwemmend op weg van Sehaffhausen naar Rotterdam. Me vrouw Lourmais kijkt lachend toe hoe haar man nu iets anders proeft dan Rijnwater. ter van zijn avontuur trachtte te be komen. Het verhaal wil, dat Lourmais over tuigd is van de rijke voedselbronnen, die de poolzee zou herbergen. Hij wil nu bewijzen, dat het heel goed mo gelijk is om die bronnen te verken nen en te exploiteren. Hij heeft al twee andere riviertochten gemaakt, waarbij hij zelfs uren achtereen tus sen de ijsschotsen heeft gezwommen. Dit Rijnreisje van 1000 km. is be doeld als laatste training voor een onderzoek in de poolzee boven Cana da in r-ei 'an dit jaar. Vanmorgen is Lourmais opnieuw in de Waal gesprongen om via Tiel, Gor- cum, Dordrecht naar Rotterdam te zwemmen, waar hij zaterdag hoopt aan te komen. Lourmais voelt zich uitste kend en drijft plezierig op zijn dage lijks dieet van geklutste eitjes, bouillon soep, cotelette en wijn. moeten blijven. In het dorp Sharpeville, 35 kilometer ten zuiden van Johannes burg, hebben zich de meest ernstige on lusten voorgedaan. Het „Pan-Afrikaanse Congres", 'n politieke organisatie die de belangen van de negerbevolking van ge heel Afrika zegt te vertegenwoordigen, had op zjjn „1.000 leden een beroep ge daan maandag zonder hun persoonsbe wijs (dat de naturellen verplicht zijn te dragen) buiten de aangewezen woonge bieden te gaan en zich te laten arreste ren op het dichtstbijzijnde politiebureau De moeilijkheden begonnen gisteren toen dc politie weigerde de negers aan te houden. Nadat in Sharpeville de me nigte Afrikanen was aangegroeid van vijfduizend tot twintigduizend mensen opende de politie het vuur. De politie- eommandant van Sharpeville, kolonel Piernaar, deelde aan een correspon dent van United Press International mee „Ik weet niet hoeveel wij hebben dood geschoten. Het is allemaal begonnen toen de horden inboorlingen het politie bureau omsingelden. Mijn auto werd door een steen geraakt. Als ze dit soort dingen doen, moeten ze hun les maar op een harde manier Ieren." Een fotograaf die na de slachting foto's heeft ge maakt van het plein voor het politiebu reau waar de verminkte stoffelijke over schotten van mannen, vrouwen en kin- derern lagen, meende „dat er nooit zo veel bloed vergoten is bij rassenonlus- ten als dit keer in Sharpeville". Naast de 62 negers is er minstens een blanke gedood. Bij de gewonden zjjn, voor zover tot nu toe bekend, 19 vrou wen en twee kinderen. Vele gewonden zouden er zo slecht aan toe zijn, dat voor hun leven gevreesd wordt. De politie heeft de ziekenhuizen verboden mee te delen hoeveel slachtoffers er zijn opgenomen. Van het „Pan-Afrikaanse congres' een extreme groep die zich heeft afge scheiden van het Afrikaanse Nationale Congres, zijn de voorzitter, Robert So- bukwe, en andere leiders gearresteerd. Toen de redetjes in Sharpeville uit braken werden in allerijl politieverster- kingen in gevechtswagens naar het ter rein van de moeilijkheden vervoerd. Ook werden auto's voor troepenvervoer, bus sen en veewagens gebruikt om de politie naarSharpeville, maar ook naar twee dorpen in de nabijheid van Sharpeville: Bophelong en Evaton, te brengen. Te vens waren spoedig gewapende blan ke burgercommando's ter plaatse. Ten einde de negers te imponeren brachten de Zuidafrikaanse autoriteiten boven dien vliegtuigen in de lucht, die laag over de demonstrerende en later vech tende negers vlogen. In Bophelong, waar twee Afrikanen en verscheidene leden van de politie werden gewond, politiewagens met ste nen werden bekogeld en van traangas en gummistokken gebruik werd ge maakt om de menigte Afrikanen te ver spreidden, steeg de spanning onder de blanken zo hoog dat ook zij aanvanke lijk aanstalten maakten in grote groe pen de straten in te trekken. Tn Langa, dat onder het beheer van Kaapstad valt, zouden minstens zes Mallorca mensen zjjn gedood en dertig gewond. Lissabon Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Droog weer met zonnige perioden en iets hogere middagtemperaturen. Vannacht echter op meeste plaatsen enkele graden vorst. Zwakke tof matige oostelijke wind. Zon; 6.37-1858. Maan: 4.41-14.37 DE BILT, 22 maart. Het gebied met bewolking boven het vasteland van West-Europa wordt voortdurend kleiner. De zon zal dan ook zijn invloed kunnen, doen gelden, waardoor de temperatuur overdag geleidelijk wat hoger wordt. In de nacht kan het echter op de meeste plaatsen nog enkele graden vriezen. Het ziet er naar uit dat het droge weer verscheidene dagen zal aanhouden. Station Weer Den Helder onbew. Ypenburg onbew. Vlissingen onbew. Eelde onbew. De Bilt onbew Twente geh. bew. Eindhoven onbew. Zd.-Limburg geh. bew. Stockholm onbe-w. Oslo geh. bew. Kopenhagen onbew. Londen onbew. Amsterdam onbew. Brussel onbew. Luxemburg geh. bew. max. min. neersl. temp. temp. afgel. Parijs^. Nice Berlijn München Zürich Genève Locarno Wenen Belgrado Athene Rome Madrid onbew. onbew. onbew. motregen mist onbew. half bew. licht bew. zw. bew. geh. bew. onbew. licht bew. half bew. zw. bew. gisteren 24 uur 6 1 0 6 -3 0 7 -0 0 8 -2 0 6 -2 O 8 -2 0 7 -1 0 8 -1 0 8 -3 0 5 -1 0 7 -0 0 11 1 0 7 -0 0 8 -0 0 8 2 0 11 -1 0 16 7 0 5 -2 0 2 -0 0.1 6 -4 0 9 -2 0 13 4 0 8 -1 0 10 2 0 14 8 0 15 5 0.1 23 6 0 18 7 0 24 12 0 (Advertentie) Zon op Zon onder nieuwe schiedamsche courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1