Nikita maakt zijn entrée te Parijs Nieuwe Engelse prins draagt de naam Andrew Weer vuurt politie op menigte negers In Johannesburg zijn 132 Afrikanen gearresteerd Krachtig Amerikaans protest tegen veroordeling mgr. Walsh woensdag 23 maart i960 Dagblad voor Schiedam en omstreken SCHILDER ZELF MET Neger dingt naar presidentschap Ongeregeldheden in Irak? Protestbetoging in Londen Twee doden bij autobotsing Gespannen toestand in Zuid-Afrika Het weer. Ook onlusten in Nyasaland Bisschop uit de Verenigde Staten in Sjanghai streng gevonnist C.a.o. bouwbedrijf goedgekeurd CONSTERNATIE AL VÓÓR ZIJN KOMST Lourmais op wegnaar Gorinchem In Verenigde Staten Zuid-Afrika ADENAUER een dag in Honoloeloe Aanhoudend droog Het weer in Europa nieuwe schïedamsche courant TIEL, 23 maart Na circa zeven uur te hebben gezwommen is de Fran se kikvorsman, Louis Lourmais, giste renmiddag hier aangekomen. Hij kreeg in de loop van de middag gezelschap van zijn vrouw, die ook te water ging. Vanmorgen omstreeks half negen ver volgde de Fransman zijn tocht naar Gorinchem, waar hij omstreeks vier uur werd verwacht. PARIJS, 23 maart (A.F.P., U.P.I.) - Khroesjtsjev is in Frankrijk. Om 10-54 uur precies landde de Iljoesjin 10, het turbineschroefvliegtuig waar mee de Sovjet-premier en zijn gezel schap vanmorgen om zes uur waren opgestegen van het vliegveld Vnoe- kowo bij Moskou, op de Parijse lucht haven Orly. Even had het er naar Uitgezien, dat de gehele ontvangst van de Russische gasten in het hon derd zou lopen, want toen de Iljoesjin al lang en breed op weg was naar de Pranse hoofdstad, vingen de Franse autoriteiten een radio-boodschap van de Russische lochtvaartmaatschappij '.Aeroflot" op, waaruit viel af te lei den, dat het toestel van Khroesjtsjev hiet koers zette naar Orly, waar de hteest gedetailleerde voorbereidingen ^varen getroffen, maar naar de twee de Parijse luchthaven, Le Bourget. Onmiddellijk ging er een ijltelegram haar Moskou, waarin om opheldering Werd gevraagd. „Aeroflot" antwoord de, dat de naam „Le Bourget" per °ngeluk was gevallen, omdat de maat schappij meestal op die luchthaven Vliegt. De piloot was inmiddels van Sewijzigde instructies voorzien. „Aero flot" bood zijn verontschuldigingen aan en de Franse autoriteiten waren hun eerste consternatie van deze dag *e boven. INDIANAPOLIS, 23 maart (Reuter) De 55-jarige advocaat Frank Beck- with in Indianapolis is de eerste neger die tracht gekozen te worden als presi dent van de Verenigde Staten. Hij liet zich gisteren inschrijven als kandidaat voor de Republikeinse kandidatuur in Indiana. Op de vraag of hij van mening was dat hij verslagen zou worden door-vice- president Richard Nixon, die zich daar reeds kandidaat had gesteld, zei Beck- with: „Wel, ik geloof dat ik meer mensen in Indiana ken dan Nixon. Ik kan 7.000 mensen bij de naam noe men". Hij zei dat hij de aanhangers zou beloven dat als hij gekozen wordt, hij een „Departement van vrede" in de federale regering zou vestigen „om even ijverig voor de vrede te strijden als wij streden in de oorlog". BEIROET, 23 maart (Reuter, A.F.P.) Volgens het in de Engelse taal ver schijnende Libanese blad „Daily Star" zijn gisteravond in Bagdad zes mensen om het leven gekomen en twintig ge wond, toen Iraakse troepen schoten op een menigte die tegen premier Kas sein betoogde. Het nationalistisch Arabische blad „Al Kifah", dat ook in Libanon ver schijnt, meldde dat aan het einde van de vorige week in Mosoel en Kirkoek in noord-Ifak bij ongeregeldheden min stens vijftien mensen om het leven zijn gekomen. Radio Bagdad heeft tot dus ver geen melding van incidenten ge maakt. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 33 maart Gisteren hiel den studenten van do universiteit van Londen een spontane protestdemonstra tie in Trafalgar Square voor het Afri- kahuis, de ambtswoning van de Hoge Commissaris voor Zuid-Afrika. Zij vorm den een spreekkoor en riepen onafge broken „Moord, moord, moord!" De po litie arresteerde vijf deelnemers aan de demonstra ie. Do heer L. J. Coüjns, kanunnik van de St.-Pauluskathedraal in Londen en voorzitter van de Christelijke Actie, deel de mede dat hij namens laatstgenoem de organisatie oen som van 20.000 heeft overgemaakt naar Zuid-Afrika om steun te verlenen aan de gezinnen van de slachtoffers van het optreden van de politie van Zuid-Afrika. In het Lagerhuis probeerde do oppo sitie, die had dienen te beseffen in welk een delicate positie de Britse re gering zich bevindt ten aanzien van binnenlandse gebeurtenissen in landen behorend lot het gemenebest, op weinig fraaie wijze obruik 1e maken van de gebeurtenissen in Afrika. Namens de oppositie vroeg J. Cal- Iaghan. officieel woordvoerder van La bour op het gebied van koloniale za ken, aan ".e Speaker de zitting van het Huis gedurende een uur te schorsen als protest tegen de gebeurtenissen in Zuid- Afrika. De Speaker weigerde, zeggen de dat het wjuist was indien hjj zjjn be voegdheden zou getjfuiken in de gege ven omstandigheden. Joegoslavië Volgens in Belgrado ontvangen berichten heeft in Macedonië, hij de Albanese grens, tien dagen gele den een aardbeving 2.382 huizen ver woest of ernstig beschadigd. 10.000 mensen werden dakloos. (Reuter) De eerste officiële foto van het voltal lige Britse koninklijk gezin. Van links naar rechts: prins Charle& de hertog van Edinburgh, koningin Elizabeth, die het kleine prinsje Andrew draagt, en prinses Anne. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 23 maart De nieuwe Engelse prins, de eerste die mogelijker wijze kleinki deren zal hebben met de nieuwe familienaam Mountbatten-Wind- sor, is gisteren ingeschreven in de bur gerlijke stand. De hoofdambtenaar van de burgerlijke stand voor de gemeente Westminster, een persoon niet de toe passelijke naam Prince, begaf zich gis teren voor dit doei naar het Bucking- ham-paleis, waar de hertog van Edin burgh voo.* -_t eerst de namen van de prins onthulde. De voorname)) zijn An drew Albert Christian Edward. De naam Andrew (St.-Andreas is de patroonheilige van Schotland) was de naam van prins Andreas van Grieken land, de vader van prins Philip, de her tog van Edinburgh. Albert was de naam van wijlen Geor ge VI. Koningin Victoria gelastte dat Albert, do naam van haar gemaal, zou worden gegeven aan alle directe man nelijke afstammelingen van het Britse koningshuis. Maar met dit bevel is nooit rekening gehouden, behalve in het geval van George VI. De derde naam van de prins, Chris tian, was de naam van de overgroot vader van de hertog van Edinburgh, Christian IX van Denemarken. En door de prihs als vierde naam de naam Edward te geven, eren de konin gin en haar gemaal de nagedachtenis van Eduard VII, de zoon van koningin Victoria. De ambtenaar van de burgerlijke stand overhandigde na inschrijving van de voornamen in het geboortere gister de twee gebruikelijke formulieren, een voor inschrijving bi.j een arts van de nationale gezondheidsdienst, en een voor gratis sinaasappelsap en lever traan, waarop alle kinderen in Brittan- nië recht nebben krachtens de bestaan de wetten op de gezondheidsdienst. Prins Charles en prinses Anne vol bewondering bij de wieg van hun kleine broertje. President De Gaulle bevond zich aan a®t hoofd van een groot gezelschap Fran se autoriteiten, dat zich op Orly had verzameld om premier Khroesjtsjev, die S-hi. vergezeld wordt door zijn vrouw Via, zijn dochters Yuliya en Rada en *>jn zoon Sergei, te begroeten. Tussen twee rijen manschappen van ®e ..Garde Républicaine" met hun gou den. helmen en rode pluim door wandel den o.m. premier Michel Debré en tal Van ministers naar het eind van de rode loper, waar de Russische piloot zijn Grote machine bekwaam had neergezet. De kapel van de ..Garde Républicaine" Sloeg een korte roffel voor de hoge gast daar verscheen in do deuropening van het vliegtuig, *de bekende gestalte Van de Russische premier. Een tikje "leek nog. zo kort na zijn griepaanval, flauwtjes glimlachend liep hij, voor tgegaan door een lid van zijn lijfwacht gevolgd door zijn vrou^, de trap af. Bij was blootshoofds, evenals trouwens A- Gaulle, die het vermeden had in militair uniform te verschijnen De bei de staatslieden schudden elkaar de hand ®b vervolgens werd mevrouw Khroesj tsjev begroet door het Franse staats hoofd en de andere autoriteiten. De Russische premier, die ongetwij feld reeds vóór de landing van de ge zagvoerder van zijn vliegtuig de mede deling had ontvangen, dat er op Orly ®en aangename temperatuur heerste, met den lichte bries, droeg over zijn zwart c°stuum een lichtgrijze overjas. Na de >p'ste begroeting begaven De Gaulle en khroesjtsjev, die op de voet werd ge- r°lgd door een tolk. zich naar de wacht kamer. Op de gebouwen van het vlieg veld stonden ongeveer 2000 zorgvuldig Geselecteerde gasten, die „Vive Khroesjt- Nev" riepen; velen zwaaiden met rode vlaggen. Bet programma, dat voor het Rus- riehe bezoek is vastgesteld omvat de gebruikelijke staatsiebanketten, diploma- heke recepties en bezoeken aan boerde- ï'jen en fabrieken. Maar het geeft de khssische leider minder gelegenheid zich "Oder het Franse volk te begeven en Redevoeringen te houden dan hij wel ge wenst zou hebben. In het programma zijn v1 totaal 12 uur van besprekingen met ®t Franse staatshoofd opgenomen. AMSTERDAM, 23 maart. Gister avond zijn op de rijksweg Amstcrdam- Aölersfoort nabij Diemen de 57-jarige ®er Brink en diens 77-jarige schoon moeder mevr. Visser, beiden uit Zut- f'hen, om het leven gekomen hij een mistige hotsing tussen twee van tegen gestelde richting komende personen auto's. De echtgenote van de heer Brink is ifCstig gewond in het Onze Lieve h rouwe Gasthuis in Amsterdam opge ien. s,De auto die in de richting Am- jTerdam reed, is bfj het inhalen ver moedelijk te ver naar links uitgeweken Jjt op het meest linkse deel van de fc'oi'baansweg op de auto van de heer i rink gebotst De beide auto's zijn zwaar ®schadigd. a Be bestuurder van eerstgenoemde w°' C. 1L uit Amsterdam, was na j> t ongeval aanvankelijk niet te vinden. is later in zijn woning aangehou- ■tyh. De man was, ondanks zijn ver kondingen, na de botsing naar huis gaan ja?ndelen. Een automobilist heeft hem tor opgenomen en naar huis gebracht. (Advertentie) President de Gaulle vergezeld premier Khroesjtsjev op diens ivandeling langs de erewacht van de Garde Républicaine. Achter de beide staatslieden generaal Raoul Salan. "E VERF VOOR HET SCHILDERFEEST 5iKKEHS.T]AllEMA PROD U KT KAAPSTAD. 23 maart Dc politie in Langa nabij Kaapstad heeft giste ren opnieuw het vuur geopend op een menigte betogende Afrikanen. Drie Afrikanen werden gewond. In het dorp wordt thans zwaar gepatrouilleerd. In de andere centra van onlusten in de omgeving van Johannesburg was het gisteren rustig. Ook daar houden uitgebreide politieversterkingen de wacht. Volgens de jongste cijfers van de politie zijn bij de ongeregeldheden van maandag 71 Afrikanen om het le ven gekomen en 178 gewond. In Johan nesburg werden gisteren 132 mensen gearresteerd, onder wie twee functio narissen van het Pan-Afrikaanse Con gres, die voor de rechtbank zullen moeten verschijnen op beschuldiging van opruiing. Over het algemeen was het rustig in deze stad. In Kaapstad bleven vele Afrikanen van hun werk weg en is de toestand nog gespannen. Het Pan-Afrikaanse Congres zal zich tegen de beperkende bepalingen tegen de Afrikanen blijven verzetten, aldus heeft de woordvoerder, Jolobe, ver klaard. Hij zei, dat de leden opdracht hadden gekregen alle geweld te ver mijden. ..Het is onze bedoeling ons in groten getale te laten arresteren tot de industrie daarvan hinder zal ondervin den door gebrek aan mankracht. Wij zullen niet ophouden voordat de per soonsbewijzen worden ingetrokken. Wij vragen de regering, in het vervolg geen geweld meer te gebruiken tegen niet-bewapende mensen. Onze strijd is een geweldloze strijd". De secretaris-generaal van het Na tionaal Afrikaanse Congres, Nikwe, wiens partij weigert deel te nemen aan de actie van het Pan-Afrikaanse Congres, omdat het het tijdstip slecht gekozen acht, verklaarde gisteren, dat de verontwaardiging van de Afrikanen tegen de recente beperkende maatrege len volkomen gerechtvaardigd is. De Zuidafrikaanse minister voor Bantoezaken, Daan de Wet Nel, be zocht gisteren Langa. Hij was in ge zelschap van kolonel Terblance, die weigerde journalisten mee te nemen. „Dit zou een oneerlijke last op de poli tie leggen en ook niet eerlijk tegenover de Afrikanen zijn", aldus de kolonel. Een lid van de commissie voor in heemsen van de gemeenteraad van Kaapstad, Sidney East, werd in Langa begroet met geroep van „Wij willen hier geen Europeanen". De Zuidafrikaanse liberale partij heeft de regering verzocht af te tre den na het geweld op maandag. De voorzitter. Peter Brown, verklaarde dat premier en regering niet in staat zijn, de vraagstukken van een gemeng de gemeenschap te behandelen. Hij achtte het niet voldoende dat de pre mier aftreedt, maar meende dat het noodzakelijk is dat de blanken in het algemeen spoedig een andere houding aannemen. „Het afglijden naar chaos zal niet worden tegengehouden, tenzij blank Zuid-Afrika zich ervan be wust wordt, dat er slechts een stabiele toestand zal zijn wanneer wij een poli tiek voeren van vrijwillige uitroeiing van rassendiscriminatie in iedere sector van ons nationale leven", aldus Brown. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft gisteren verklaard dat d.e onlus ten van maandag op geen enkele wij ze reacties tegen de apartheidspolitiek van de regering kunnen worden ge noemd. Deze moeilijkheden treden ge regeld op en hebben niets te maken met armoede en lage lonen, aldus Ver woerd. De premier deelde in het par lement mede, dat de ongeregeldheden ook niets te maken hadden met Ce persoonsbewijzen waartegen de cam pagne van maandag gericht was. In de afgelopen maand zijn er dergelijke moeilijkheden in de Belgische Congo, de Kameroen*, Nyasaland en andere landen geweest. Zuid-Afrika was zo ge lukkig dat het gespaard was gebleven voor ongeregeldheden van de omvang als die in andere landen. De pre mier, die de sprekers beantwoordde na een debat over de onlusten, zei dat het zijn eerste taak nas de poiitie te danken voor de moedige en doelmatige wijze waarop zij was opgetreden. De politie had het soms moeilijk gevonden zich in bedwang te houden maar zij had dit op voorbeeldige wijze gedaan. Hier en daar was mogelijk geopperd, dat de politie te krachtig was opgetre den maar deze suggestie was niet posi tief, aldus de premier, di.e zei hier lie ver niet op te antwoorden. SAN FRANCISCO, 23 maart (Reuter) De Westduitse bondskanselier, Adenau er, is gisteren per vliegtuig uit San Francisco naar Honoloeloe vertrokken na een tournee van negen dagen door de Verenigde Staten. Hij blijft een dag in Honoloeloe en gaat dan verder naar Tokio voor een bezoek van vijf dagen aan Japan. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Droog en overdag zonnig weer met opnieuw iets hogere temperaturen, maar op vele plaatsen nog nacht vorst. Zwakke tot matige, in de mid dag tijdelijk vrij krachtige oostelijke wind. Zon: 6.34—19,00. Maan: 5.15—15.50 DE BILT, 23 maart De oostelijke stroming van een hogedrukgebied over onze omgeving blijft onveranderd. Er komen nu vrijwel geen wolkenvelden meer in deze stroming voor, zodat het weer een zonnig karakter behoudt met geleidelijk hoger wordende middag- temperaturen. De minima blijven echter nog om het vriespunt. Station Weer Den Helder onbew. Ypenburg onbew. Vlissingen onbew. Eelde onbew. De Bilt onbew. Twente onbew. Eindhoven mist Zd.-Limburg onbew. Stockholm licht bew. Oslo zwaar bew. Kopenhagen onbew. Londen onbew. Amsterdam onbew. Brussel onbew. Luxemburg onbew. Parijs onbew. Nice onbew. Berlijn onbew. München mist Zürich geh. bew. Genève onbew. Wenen onbew. Innsbrück onbew. Athene onbew. Rome licht bew. max. min. temp. temp. gisteren neersl. a£gel. 24 uur 4 2 0 8 -1 0 9 1 0 6 -1 0 9 -1 0 9 0 0 8 -0 0 8 -Ö 0 9 -3 0 8 O 0 8 -1 0 8 -1 0 13 2 0 7 1 0 5 -0 0 13 0 0 15 7 0 11 1 0 3 0 11 0 13 -2 0 12 -2 0 15 -3 0 11 8 0 16 0 0 ZOMBA, 23 maart (Reuter) In Nyasaland heeft de politie gisteren met behulp van traangas en gummistokken een menigte negers verspreid die haar met stenen bekogelde. De Afrikanen hadden de weg bij Mlanje op 65 kilo meter van Blantyre geblokkeerd, na dat er dertien negers naar aanleiding van relletjes in de omgeving waren aangehouden. Van de protesterende ne gers werden er zes gearresteerd. WARSCHAU, 23 maart (Reuter) De Verenigde Staten hebben gisteren een „krachtig protest" gericht tot com munistisch China tegen het vonnis van twintig jaar gevangenisstraf, dat door een rechtbank te Sjanghai tegen de Amerikaanse bisschop mgr. Walsh is geve' J. Het protest is door de Ameri kaanse ambassadeur in Warschau, Beam, aan de Chinese ambassadeur Wang Ping-Nan overhandigd. Bisschop Walsh werd op 17 maart op beschuldiging van spionage en samen zwering tegen de communistische rege ring veroordeeld. Beam diende het pro test in op de 24ste bijeenkomst in de reeks Chinees-Amerikaanse besprekin gen in Warschau, het enige officiële contact tussen beide landen, daar de Verenigde Staten communistisch China niet erkennen. DEN HAAG, 23 maart Het Colle ge van Rijksbemiddelaars heeft de c.a.o. voor het bouwbedrijf goedge keurd. De waarnemend voorzitter van het college, mr. J. Heusdens, burge meester van Vlaardingen, heeft er gis terenmiddag zijn handtekening onder geplaatst. De vereniging van werkgevers in het heibedrijf heeft de c.a.o. nog niet gete kend, zódat voor deze organisatie de goedkeuring van Rijksbemiddelaars nog niet kan gelden. Er wordt nog overlegd over enige technische punten Ook geldt de goedkeuring nog niet voor de vereniging voor kust. en oeverwer- ken. Deze heeft de c.a.o. weliswaar reeds getekend, maar met het Colle ge is nog overleg gaande over een technische bijlage.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1