Regering onderschat de problemen van de vrijere loonvorming Opnieuw protestdemonstraties in de Britse hoofdstad NOVIB gaat aandacht geven aan „honger' -vraagstuk Om sterken te beschamen I PROF. WITTE VEEN Bouwstaking bewijst onjuiste toepassing VVD. dreigt met motie Brand op Yeluwe 27 en 31 ct Leider van delegatie uit Guyana in conflict met Londense politie Ook NCAB tekent c.a.o. bouwbedrijf Wereldhulpverlening heeft elk jaar twee miljard dollar te kort Grote boerderij in Berkum afge brand PROEF WERK- DRUKTE F T MET K.V.P.-SENATOR MIDDELHUIS: Vijf en halve hectare bos en heide verloren Symbool van honderd jaren vakmanschap Nog een S.G.P.-raadslid in Oosterland Soldaat verzuimt zeven maanden dienst Zwitserse ambassadeur opent Linnaeushof Ontslag Demissionair bestuur gemachtigd DE MINDER-ONTWIKKELDE GEBIEDEN Deel van vee in vlam men omgekomen Zaak Berkelse arts komt 27 april voor H. L. J. 1VL. Sondaal DONDERDAG 24 MAART 1960 PAGINA 5 Omgekeerde spijtoptant Tien maanden gevangenis Beschuldiging: gifmoord op medegevangene (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 maart Het debat over de begroting van Sociale Zaken heeft in de Eerste Kamer tot overeen stemming: geleid van de meeste frac ties over de te vrezen gevolgen van hef nieuwe loonsysteem, ais dit niet met meer inzicht wordt toegepast. Men was het algemeen met prof. Witteveen (WD) eens, dat niet alleen de pro- duktiviteit de maatstaf moet zijn voor het toestaan van loonsverhogingen. Wat dan wel? Daarover liepen de meningen vooralsnog uiteen. Prof. Witteveen is vooral ongerust over de eerder toe- dan afnemende spanning op de arbeids markt en het gevaar voor inflatie, dat hij daaraan verbonden zag. Minister Van Rooy en staatssecretaris Rooivink zullen eerst de volgende week antwoor den. Van de wijze waarop zij zullen reageren op de waarschuwing van de liberale econoom Witteveen zal het af hangen of de V.V.D. een motie zal in dienen. Prof. Witteveen hield de regering de staking in het bouwbedrijf voor ogen. Hij zei daarin een bevestiging te zien van zijn betoog inzake het eenzijdig toepassen van de produkti- viteit als maatstaf en sprak de vrees uit, dat de regering zich aan een ge vaarlijk schimmenspel" gaat wagen. Zij had moeten voorkomen, dat de doorberekeningsclausule nog in de con. tracten werd opgenomen, gesteld al dat deze laatste niet meer in de prijs politiek past.. Ook mr. Regout (KVP) heeft de regering hierover verwijten gemaakt. Hij gaf de minister de raad uit het gebeurde een les te trekken en voortaan meer rekening te houden met de-eigen positie van iedere be drijfstak. Hij noemde het optreden van de regering tegenover de werk gevers in de bouwwereld niet soepel genoeg. De heer Middelhuis daarentegen sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de ondernemers in ,,het trieste looncon- flic.t" waren gestruikeld over een per centage dat met twee cijfers achter de komma moest worden geschreven. Spreker zei alle waardering te hebben voor de wijze waarop zowel de Stich ting van de Arbeid als het College van Rijksbemiddelaars erin zijn geslaagd een nieuw loonsysteem op te zetten on danks alle verdeeldheid, die daarover bestond. Hij is het met dat systeem eens, maar' de regering zal er eerst succes mee kunnen boeken als haar ver der beleid dc economie niet in geyaar gaat brengen. Hij stelde, dat wij er met de vrijere loonvorming nog lang niet zijn. De overheid moet zo spoedig mogelijk oen loonwet invoeren, waar door wij afkomen van de gewoonte der regering om alles door het hanteren van het B.B.A. (Besluit Buitengewone Arbeidsverhoudingen) maar toe te pas sen wat haar goed dunkt. Het loonsys teem moet een duurzamer karakter krij gen en de overheid moet aan wette lijke bepalingen gebonden zijn. Hij ver zocht de minister met spoed de S.E.R. hierover om advies te vragen. In de loonwet kunnen dan de ervaringen van de laatste tijd worden vastgelegd. De heer Middelhuis vroeg ook, dat als na 1 april meer' rust op loongebied zal ontstaan, alle aandacht zal worden ge geven aan het probleem van de ach terblijvende groepen, voor wie geen pro- duktiviteit te berekenen valt. Op hen zal de „coördinatie" moeten worden toegepast. Wat de toekomst betreft was hij van oordeel, dat de minister de pro blemen van de loonvorming wat on derschat. Vooral wanneer er ook nog per onderneming gedifferentieerd gaat worden, zal cr veel geëist wor den van degenen die alles zullen moe ten toetsen. Een wettelijke regeling is ook met het oog daarop gewenst. Rentabiliteit als maatstaf De heer Kegout (KVP) stelde vast, dat naast de produktivitelt de rentabi liteit moet worden nagegaan om te we ten, welke loonsverhoging per bedrijfs tak mogelijk is, maar prof. Witteveen wilde heel iets anders. Hij sprak over „de relatieve behoeften van de arbeids krachten", waaraan de verschillen in loon moeten worden aangepast. Ook wilde hij een meer algemeen toepassen van gelijke Ionen voor gelijke arbeid. Behalve dat dit sociaal meer verant woord is, heeft het economisch grote voordelen, omdat het een betere verde ling van arbeidskrachten in de hand werkt. De liberale econoom zei, dat de dynamische ontwikkeling in onze maat schappij van nu af aan een andere loonstruetuur vereist. De motie die hij achter de hand heeft wil dat de rege ring nog voor het vernieuwen van de nieuwe looncontractcn zich over deze zaak gaat beraden. Dit was een heel andere visie dan die van do socialist ir. Vos, die met zijn partijgenoot Oosterhuis het gehele vrij ere loonsysteem trachtte te verplette ren. Prof. Witteveen is alleen bezorgd over de nog te primitieve toepassing er van. Hij prees het systeem, maar zei dat het een grote beheersing en door zettingsvermogen, gepaard aan veel in zicht vereist. Ir. Vos vindt, het sociaal onrechtvaardig, voor de arbeidsverhou dingen verkeerd, conjunctureel gevaar lijk en hard voor de achterblijvers. Nog meer van afschuw vervuld bleek de heer Oosterhuis, die de volgende tirade ten beste gaf over het sociaal-econo misch beleid der regering: „een ma nifestatie van onmacht, overgoten met een sausje van kunstmatige verzuilde christelijke verbondenheid en anti-socia- lisme, dat alles samengeklutst en ons als een overteerbare hutspot gepresen teerd Ir. Vos sloeg met de vuist op tafel en zei in twijfel te trekken wat staatssecretaris Rooivink in de Tweede Kamer had gezegd over het ge stegen aandeel van werknemers in het nationaal inkomen. Emigratiebeleid Prof. Wiltcvcen viel voorts, met het dreigende inflaticgovaar op de achter grond, het emigratiebeleid aan. Hij vindt, dat de spanningen op de arbeids markt al groot genoeg zijn, zodat zij nu nog niet door een extra-voor- lichting over emigratie moeten worden opgevoerd. Op dat punt ondervond de liberale, spreker weerstand van vele anderen. De heer Elfferich (AR) zei, dat ais wij de conjuncturele barometer aan leggen, een emigratiebeleid, dat al tijd een wat langere termijn vraagt, onmogelijk wordt. Ook de heer van Lieshout (KVP) wees op de positie ve kanten van onze emigratie. Men kan niet verwachten, dat de ontvan gende landen ons tegemoet blijven ko men als wij naargelang de situatie in ons land zich wijzigt, geheel naar eigen inzicht de emigratiekraan open zetten of dichtdraaien. De heer Middelhuis hield de minister de noodzaak van een spoedige indie ning van een sluitend complex van wet geving voor arbeidsongeschikten voor. De betrokkenen zullen daarvan profite ren, maar ook het gehele systeem van onze sociale wetgeving. Het standpunt van minister Van Rooy terzake noemde hij weinig overtuigend. Moet het inder daad nog enige tijd duren, dan moet voor de invaliden een noodoplossing worden getroffen. De heer van Lieshout vroeg de aan dacht voor de zorg voor zieke en inva lide bejaarden en het gemis aan de geëigende tehuizen voor deze groepen. (Van onze correspondent) APELDOORN, 24 maart Het brand gevaar in bos en heide is door het dro ge voorjaarsweer bijzonder groot. Het Veluws natuurschoon is gisteren op een drietal plaatsen zeer ernstige schade toegebracht. In het Speulderbos ging 3 ha en op de Miggelenbcrg in Hoender- Io 2 ha jonge aanplant verloren, ter wijl nabij Elspeet een halve ha heide werd zwartgeblakerd. De schade wordt geschat op ruim 6.000. Verder rukte de brandweer van Apel doorn niet minder dan tien keer uit voor het blussen van ruigtebranden die door jongens waren aangestoken. De brandweer stak gisteravond zelf ook een stuk ruigte in brand om zodoende niet de kans te lopen meer te moeten uitrukken. De brand in het Speulderbos werd geblust door 150 militairen uit Harderwijk die toevallig in de nabijheid een oefening hielden. Ook bosbrand bij Arcen VENLO, 24 maart In de bosrijke omgeving van het plaatsje Arcen ont stond gistermiddag een felle brand, die, aangewakkerd door een vrij krach tige wind, verscheidene bospercelen vernielde, in totaal gingen tien hectaren fraai recreatiegebied door het vuur ver loren. (Advertentie) De banketbakker Davirl Ronald Adams is uitverkoren om de bruiloftstaarl voor prinses Margaret van Engeland en Tony Armstrong Jones te maken. Hoewel hij reeds meer dan duizend prijzen gewon nen heeft rnet zijn bakkunst, beschouwt hij deze koninklijke opdracht als de bekroning van zijn loopbaan. Bakker Adams denkt voor het werk aan de taart zes weken nodig te hebben. OOSTERLAND, 23 maart Het laatste kandidaat-raadslid dat nog op de lijst van de P.v.d.A. stond, de heer M. Dorst, heeft nu ook bedankt voor het raadslidschap van de gemeente. Burgemeester Laurense heeft thans in de vacature benoemd de heer Joh. J. de Bruine van de Hjst van Staatkundig Ge reformeerde Partij. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 maart U bent eigenlijk een omgekeerde spijtoptant, zei gisteren de president van de krijgsraad tegen een uit Indonesië afkomstige sol daat, die graag terug wil, omdat hij het in ons land te koud vindt. De jongeman, die pas tien maanden in dienst is, moest zich verantwoorden, omdat hij bij el kaar zeven maanden onwettig afwezig geweest is en in Rotterdam twee brom fietsen gestolen heeft. De krijgsraad veroordeelde d-e soldaat die inmiddels is afgekeurd, tot een ge vangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst. Ver der werd bepaald, dat hij zich onder toe zicht van de R.K. Reclassering zal moe ten stellen en de schade, die hij aan de gestolen bromfietsen heeft toege bracht, binnen twee jaar aan de eige naars zal moeten vergoeden. De auditeur militair stelde, dat de soldaat behoorde tot het type van de asfaltjeugd, waartegen streng moet worden opgetreden. Hij eiste een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar en ont-' slag uit de militaire dienst. DEN HAAG, 24 maart De stich ting „Hulp aan landgenoten in Indo nesië" deelt mee, dat in verband met het ovcrl n van de voorzitter dr. H. A. Colijn, le burgemeester van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt binnenkort als voorzitter zal worden geïnstalleerd. (Advertentie) De incidenten in Zuid-Afrika hebben in Londen geleid tot een demonstratie van studenten die hun mening over het optreden van de politie tegen de Afrikanen niet onder stoelen of banken staken, getuige de opschriften, die zij meevoerden, waarin het woord „moordenaars" geen twijfel liet aan hun mening over het aangerichte bloedbad. BENNEBROEK, 24 maart De Lin naeushof zal voor het seizoen 1960 ge opend worden dinsdagmiddag 5 aP™ door de ambassadeur van Zwitserland, de heer E. dc Haller. De Linnaeushof zal dit seizoen zijn vijfde lustrum vol Biaken. DEN HAAG, 23 maart Bij K.B. is aan mr. P. H. vV. F. Teilegen, op zijn verzoek, met ingang van 1 april eervol ontslag verleend als burgemeester van Terneuzen, met dankbetuiging voor de diensten, door hem als zodanig bewe- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 24 maart Er vonden gis teren opnieuw protestdemonstraties plaats in Trafalgar Square. Een paar honderd Londense studenten waren be trokken in deze demonstratie, en er werden enige personen gearresteerd. Behalve studenten waren ook leden van de in Londen vertoevende delega tie uit Brits Guyana betrokken bij <!c protesten. Er vinden ni. te Londen be sprekingen plaats tussen vertegenwoor digers uit Brits Guyana en het minis terie van koloniën over de staatkundi ge toekomst van deze kolonie. De de legatie staat onder leiding van dr. Ched- <|i lagan, minister van handel en in dustrie van Guyana. Jagan begaf zich gisteren met twee van zijn collega's, beiden advocaten en beiden partijlei ders in Brits Guyana, naar Trafalgar Square om te protesteren bij de kan selarij van de Hoge Commissaris voor Zuid-Afrika. Na afloop beklaagde Jagan zich er over dat de politie hem met ruwheid had behandeld en onwelvoeglijke taal had gebruikt. De beide collega's van dr. Jagan werden gearresteerd en zullen vandaag voor de politierechter verschijnen. Jagan verklaarde dat hij onmiddellijk een protest zou indienen bij de Britse minister van binnenland se zaken over de behandeling welke hij zelf en zijn beide collega's hadden on dergaan. Hij heeft de besprekingen over de toekomst van Guyana, welke heden zouden worden voortgezet op het ministerie van koloniën, voor van daag afgezegd. DEN HAAG, 23 maart Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau I»I. Krijger, assessor van de provinciale kerkvergadering van Zee land van de Nederlandse Hervormde kerk, te Bruinisse. UTRECHT, 24 maart De sinds 12 maart demissionaire voorzitter en de secretaris van de Nederlandse Christe lijke Aannemers- en Bouwvakpatroons bond hebben gistermiddag tijdens een buitengewone algemene ledenvergade ring van de N.C.A.B. de opdracht ge kregen de nieuwe c.a.o. voor het bouw bedrijf zo spoedig mogelijk te onderte kenen. In afwachting van de beslissing der algemene vergadering is op het bondsbureau al een circulaire voorbe reid, waarin de lonen worden vermeld die de aannemers en bouwers zaterdag met terugwerkende kracht tot 1 maart zullen moeten betalen. Tot de onderte kening van de c.a.o. werd zonder hoofdelijke stemming besloten. J, (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 24 maart De Neder landse Organisntic voor Internationale Bijstand ga'-t in de naaste toekomst met name aandacht schenken aan de komende campagne van de Verenigde Naties onder leiding van de Wereldvoed selorganisatie tegen de honger in zijn incest uitgebreide vorm. Aldus werd medegedeeld door irof. dr. E. de Vries, voorzitter van de NOVIB op de giste ren in tegenwoordigheid van prins Bern- hard gehouden jaarvergadering van de ze organisatie. Het Tweede Kamerlid, de heer G. Ruygers (PvdA), zei op deze ver gadering, dat het niet zo'n moeite kost het publiek in het algemeen voor te houden, dat wij een procent van ons nationaal inkomen moeten afstaan voor de minder-ontwikkelde landen, doch dat het anders wordt wanneer men concreet gaat spreken over een bedrag van 300 miljoen gulden per jaar. Er is geen sprake van, dat het een haalbare kaart zou zijn wanneer in dit verband zou worden voorge steld: dus geen belastingverlaging, geen nieuwe loonronde of een extra belasting op drank en sigaren. Een factor, waarmee men ook reke ning te houden heeft is, aldus de heer Ruygers, dat de structuur van de we reldeconomie ten gunste van de rijke landen on relatief ten nadele van de arme landen werkt. De idee van een ge meenschappelijke verantwoordelijkheid voor de welvaart in de wereld is nog geenszins gemeengoed. Een derde ele ment, dat ie hulpverlening schade doet is, dat bijvoorbeeld in Afrika de eco nomische belangen van de onderschei- dc~> westelijke groeperingen meespe len in de hulp. De associatie van de Europese Economische Gemeenschap en Engc'-hd trekken gescheiden op. De Afrikaner staat hier wantrouwend te genover: deze verdeling heeft niets te maken met de Afrikaanse problema tiek, doch zoveel te meer met het Euro pese patroon. Op de vergadering van de NOVIB kwam onder meer ter sprake, of het wenselijk is de kerken in Nederland te vragen meer aandacht te besteden aan de internationale bijstand. Men suggereerde zelfs iets in de richting van een gemeenschappelijke kansel- boodschap. Dc voo-zitter van de mid dagvergadering, mr F. J. G. van Voorst tot Voorst, gaf als zijn mening, dat er bij missie en zending langzaam, maar zeker begrip groeit voor de NO- VIB-gedachte. In de plaatsen van de aftredende be stuursleden mr. Th. H. Bot, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en Jhr. dr. C. G. C. Quaries van Ufford werden tot bestuursleden van de NOVIB geko zen ir. G. P. F. Rooijackers, algemeen secretaris van het Landbouwschap, prof. dr. H. Bergema, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen en prof. dr. R. Schippers, voorzitter van de Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk. Prof. de Vries, gaf tijdens de jaar vergadering voorts een interessant over zicht van te hulpverlening aan de min der-ontwikkelde gebieden en van de in ternationale inspanning, die nodig is om deze hulpverlening te doen slagen. Hij citeerde Paul Hoffman, de beheerder van het speciale ontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties, die gesteld heeft, dat er in de jaren 1960 tot 1970 ge zamenlijk minstens dertig miljard dol lar méér nodig is, dan op het ogen blik beschikbaar is, wil men de „arme' landen ee stijging van dc arbeidspro ductiviteit en dus van het inkomen niet twee procent per jaar bezorgen. Wan neer men cr van uitgaat, aldus spre ker, dat de bestaande kanalen van de vrije estelijke wereld ongeveer een miljard dollar per jaar, meer zullen leveren, dan houdt men een tekort van ongeveer twet miljard per jaar. Dit is de ontbrekende schakel in de ketting die de wereld in de eerstvolgende tien jaren uit de modder moet trekken. Prof. de Vries wees er op, dat het speciale fonds van de Verenigde Naties voor de projecten, die uitgevoerd wor den door de Wereldvoedselorganisatie, de Wereldgezondheidsorganisatie en an dere organisaties, voor 1960 een bedrag van circa 32 miljoen dollar ter beschik king heeft (in 1959 25 miljoen dollar). Daamaas gaat het programma van technische hulp voort, min of meer op hot bestaande niveau van 30 miljoen dollar. De Verenigde Naties sturen aan op een totaal bedrag van 100 miljoen dollar voor beide programma's samen. Er is een sterke behoefte aan onder zoekingen, adviezen en technische hulp, maar er bestaat evenzeer een grote behoefte aan kapitaal. De Wereldbank stelt de laatste jaren ongeveer 700 mil joen dolla,. per jaar beschikbaar, doch zij doet dit alle n voor projecten, „waar een bankier geld op geeft". Door de gestegen rentestandaard zijn di£ lenin gen bovendien kostbaar. Er is dus ge streeft naar een vorm, waarin op lan gere t nijn en tegen lagere rente fondsen ter beschikking kunnen worden gesteld. Na rijp beraad is dit gevonden in de „International Development As sociation", waarmee de internationale hulpprogramma's voltallig gemaakt zijn. De gouvernementele nulp aan de minder-ontwikkelde landen bedraagt, inclusief de leningen van de Wereld bank, 2,4 miljard dollar, d.i. 0,4 pet. van het inkomen van de vrije westelij ke wereld. Daarbij komt een bedrag van een half miljart aan Amerikaan se en elfhonderd miljoen aan West- Europese private investeringen. Men kan daa nog circa honderd miljoen dol lar aan 1 evoegen van niet-gouverne- mentele hulp aan stichtingen, kerken, de missie enz. In totaal stellen de ge- industrialiseerde landen van het wes ten dus ruim vier miljard dollar be schikbaar, terwijl Rusland daaraan ze venhonderd miljoen toevoegt in de vorm van ruilovereenkomsten op krediet. Prins Bernhard (rechts) aan de bestuurstafel tijdens de jaarvergadering van de Novib. Geheet links de secretaris, mr. G. C. van Dam, in het midden (nauwelijks zichtbaar) de voorzitter, prof. dr. E. de Vries. ZWOLLE. 24 maart De kapitale boerderij De Kampherbeek van de landbouwer Van Ittersum te Berkum is gisteravond met grote schuur en af zonderlijke stallen totaal afgebrand. Het vuur werd te kwart voor tien in de schuur ontdekt en verrastte de bewo ners gedeeltelijk in de slaap. In het complex woonden drie gezin nen, de eigenaar met vrouw en drie kleine kinderen, een inwonende knecht, met zijn ouders en het echtpaar Klomp jan met twee kleine kinderen. De sterke wind wakkerde het vuur snel aan. De direct gewaarschuwde brandweer van Zwollerkerspel riep ter stond assistentie in van die van Zwolle, die met vier wagens en groot materi eel te hulp snelde. Zij konden niet voor komen dat het gehele complex uit brandde. Van de inboedel kon slechts weinig worden gered. De verwarring was groot. In een de ken werd een van de slapende kinderen naar buiten geworpen. Alleen de koeien die op de deel stonden, konden naar buiten worden gebracht. Twee paarden, twaalf pinken, een aantal varkens en kippen kwamen in de vlammen om. Oorzaak en schade zijn nog niet be kend. LEEUWARDEN, 24 maart De of ficier van justitie bij de rechtbank heelt de da^-aarding uitgebracht te gen de 43-jarige, momenteel in het huis van bewaring alhier gedetineerde Ber kelse arts, die op 27 april in het paleis van justitie terecht zal moeten staan op beschuldiging van gifmoord, ge pleegd op een mede-gevangene. Dc arts wordt er van beschuldigd op 3 februari 1958 na kalm overleg en rijp beraad zijn medegevangene opzettelijk van het leven te hebben beroofd door te bewerkstelligen, dat deze een hoeveel heid kalium-cyanide innam, die hij hem van te voren in handen had gesteld. I deze rechtszaak zijn door de officier van justitie vijfentwintig getuigen ge dagvaard, onder wie een vijftal politie ambtenaren en rechercheurs, zeven le den van het gevangenispersoneel, een viertal familieleden van het slachtoffer en een aantal getuigen-deskundigen. (Advertentie) ngewijden weten, dat de bel van het huis van rector H. L. J. M. Sondaal te Oegst- geest aan de binnenkant van de brievenbus verborgen zit. Het is een herinnering aan de oor log, toen de rector als illegaal koerier brieven i>an de bisschop aan de pastoors en richtlijnen aan de organisaties in het bis dom overbracht. Geheimzinnig heid was toen hard nodig; nu niet meer, maar dat van dié bel is zo gebleven, ook al staat nu zijn deur dag en nacht voor iedereen wijd-open. Zijn dagprogramma is van 's morgens tot diep in de nacht gevuld en hij presenteert zich als een krachtige zestiger, rij zig en waardig van gestalte. Niettemin is op hem het woord: „God zoekt de zwakken uit om de sterken te beschamen" van toepassing. Want toen hij vijf entwintig ja ar geleden, 23 maart 1935, door mgr. Aengenent tot rector van huize Duinzicht, in ternaat voor meisjes, in Oegst- geest werd benoemd, dacht men, dat deze aanstelling voor niet véél langer dan één jaar zou zijn. Rector Sondaal géén blijver tje? De geschiedenis heeft an ders geleerd; Zaterdag en zon dag viert deze 62-jarige gebo ren Amsterdammer zijn kwart- eeuw jubileum als rector. En wat meer is: hij heeft, naast zijn rectoraat, series functies, drukke en tijdrovende functies, die bij elkaar op de vingers van twee handen niet zijn te tellen. Toen de rector in 1935 werd benoemd had hij geruime tijd kuren in een Nederlands sanatorium en een ver olijf voor herstel in Davos achter de rug. Het eerste decennium van zijn priester schap (gewijd in 1924) werd gekenmerkt door een voortdurend vechten tegen een wankele gezondheid. Hij was, met onderbreking door ziekte, achtereenvolgens kapelaan in Haarlem-noord, Nootdorp, Alphen, Rotterdam en Limmeri. Eenmaal rector te Oegstgeest moest hij een zeer ernstige operatie ondergaan. Maar toen volgden de jaren van herstel, bekroond door schuimende activiteit in de oorlog, waarin hij niet alleen als koerier, maar ook in de voedselvoorziening te Leiden een belangrijke rol speelde. De grote ontplooiing van zijn vele gaven van hoofd en hart kwam na de oorlog, toen hij (1) het kerkblad „Sursum Corda" voor het bisdom Haarlem, thans Haarlem en Rotterdam, op poten zette, van welk blad hij vlot stylist hoofdredacteur is, (2) een leidende junctie innam in het „Nederlands Volksherstel", (3) tót het her ver schijnen van „De Leidse Courant" de functie van hoofdredacteur van het dagblad „Dc Burcht" bekleedde, (4) de promotor werd van „Colonne De Brug" voor katholieke gezinszorg in Leiden en omgeving, (5) het kleuterdagverblijf „Margriet" voor zwakke kinderen in Leiden mede oprichtte en (6) secretaris werd van de (oecumenische) St.-Willibrord-vereniging, voortzetting van de Apos- t.olaatsvereniging „Petrus Canisius". Hij werd ook directeur van het St.- Willibrord-apostolaat. Omwille van laatstgenoemde functies, die méér dan een dagtaak bieden, moest hij enige andere laten vallen; er kwamen echter vele lidmaatschappen in werkcommissies (o.m. van pers en propaganda) voor in de plaats. Hij heeft o.m. deel uitgemaakt van de commissie „Ver houding pers en kerkelijke overheid", die een rapport heeft samengesteld, dat verleden jaar aan het Episcopaat is aangeboden. Hij vervult geregeld spreekbeurten op congressen en is dé man van „Willib'rord-zondag". Dit is een culminatie van functies, die de rector dank zij zijn zin voor orde en niet minder dank zij zijn onverwoestbaar optimisme best aan kan. Zaterdagmiddag wordt de jubilaris ingehaald. De kinderen voeren een operette op. De receptie is zondag van half een tot twee uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5