zaterdag 26 maart i960 Dagblad voor Schiedam en omstreken kabinet de les Romme leest het Gemeen overleg regering ftiet Kamer Vraag over Berlijn maakt Khroesjtsjev kwaad Bomaanslag op synagoge Zekerheid een Nationale traditie KVP-partijraad ver gadert Vertrouwen Week-end blijft zacht Dambreuk dreigt in Brazilië Tankboot in de lucht gevlogen Aanslag op Luikse hoogleraar ERASMUS HA "FINALE LÉVENSVERZEKERING-BANK O.N.V.Z. - UTRECHT „Het is beter honderd vrienden te hebben dan honderd roebel" In V.S. Vanmorgen reeds scheur ontstaan Afdruk VARA-gids verkocht aan TV Algerijnse kwestie in geding Drie zuigelingen in ziekenhuis in V.S. omgekomen VLEESOORLOG IN APELDOORN ->";- - J.CiVan Lieshout Zn.n.v woninginrichters ZIEKENHUISKOSTENVERZEKERING Venezuela 23 opvarenden gedood Employé Arbeiderspers ontslagen Hoofdredactie T.V.: „Zeer onaannemelijk" Boorzuur gebruikt i.p.v. gedistilleerd water ""j vy j.' .-,v-: Sedert 1817 Fabriek Schermlaar» 39 Toonkamers Mathenesserlaao 247 Telefoon 59775 (2 I.) RESTAURANT COOLSINGEL 108 ROTTERDAM Telefoon 135760 PRIMEURS: Kievitseieren Verse zalm Asperges Aardbeien Zon op '"V Zon onder nieuwe sc amsche courant 'Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 36 maart „Een mis platst krachtsvertoan als dhonderdag .®h beste is gegeven, past alleen voor "0, pnsen met een minderwaardigheids- ''"■nplex en dus niet voor de mensen "n het kabinet-De Quay. Voortgezet p^neen overleg tussen regering en par- p'bent zonder dit soort uitschieters is roodnodig, wil de wagen goed blijven ®Pen", aldus prol. Ronime die de laat- jaren toevallig vaak tot het kader In de KVP spreekt juist wanneer er .P politiek gebied nieuws te vertellen >?,'t. Het manoeuvreren van minister Sllstra met een van dit kabinet nog >et vernomen „onaanvaardbaar" in ■t debat over de belastingmaatregelen °nd de huurverhoging was een van de rituele onderwerpen die prof. Ronime ij'nsnced in zijn beschouwing over het Jl leid van de KVPJractic in de Twee- li® Kamer voor de Partijraad, die hier PSteren en vandaag bijeen was. Prof. l'"inme zeide nochtans het vertrouwen behouden, dat het bij deze betreurens waardige uitzondering op het in het Qoruitzicht gestelde intensief overleg biet de Staten-Generaal zal blijven. Ander nieuws, dat prof. Romme in Jn rede dankbaar aangreep, vormden ïe. ontwikkeling van de vrijere loonvor- jïj'hg en de arbeidsconflicten van de ,j stste tijd. Hij uitte in het algemeen verwachting, dat de resultaten van Ij.® vrjjere loonvorming gunstig zullen cf en dat, wanneer de cijfers straks op C'el komen, een beter resultaat zal zijn zien dan van het socialistisch alter- AUef (een algemene loonronde van 4 U te verwachten viel. Ij ..Het loonkonijn dat volgens de ®eldspraak van de oppositie niet zou Passen in hetzelfde hok waarin het kabinet De Quay al het huur-konijn men. De hele zaak van de lonen zag hij als een sociale en niet als een politieke zaak. „Hoe minder de politiek zich er mee bemoeit hoe beter. Da nkan de vi taliteit van de groepskrachten blijken". Voor de wilde busstaking had prof. Romme noch sociaal noch politiek een goed woord over. De bouwstaking wilde hij alleen van de politieke kant bezien en betrokken partijen geen lesjes uitde len. Die politieke kant heeft bestaan in een handhaving van het verbod van prijsverhoging. Toen er niets anders meer bleek op te zitten moest dit ver bod met dat van doorberekening van de verhogingen ook in de lopende contrac ten wel volgen. Prof. Romme yond het juist, dat de regering niet is overgegaan tot het opleggen van een bindende loonrege ling. Dit zou principieel een eind heb ben gemaakt aan het recht van sta ken. Ook moest de schijn worden ver meden als zou een politiek wapen wor den gebruikt ten gunste van een van do partijen. De onmogelijkheid van het tot stand komen van een c.a.o. en het laten ontstaan van minder gunstige bedrijfsverhoudingen, dienen verder te worden voorkomen. Prof. Romme zag enige positieve kan ten aan de bouwstaking: ook de partijen zelf hebben zich, voor zover naar bui ten is gebleken, verzet tegen de ge dachte om met een bindende loonrege ling het conflict te beëindigen. Hij vond, dat de regering juist had gehandeld door niet hals over kop met een prij- zenschikking te komen, maar eerst toen bleek dat de aannemers de weg niet wil den volgen, die de rechter in het kort geding hen had gewezen. Ook vroeg hij begrip voor de houding der regering door risico-clausules in haar eigen con tracten te handhaven en toch geen door berekening toe te staan. Niemand kan bij het sluiten van lang jarige contracten tevoren weten welke verhogingen van arbeidskosten zich nog zullen voordoen en of doorberekeningen daarvan al of niet in de toekomst geoor loofd zullen zijn. Prof. Romme had niet de illusie, de aannemers van hun mening te kunnen terugbrengen, dat een con tract altijd een contract moet blijven. Hij vroeg hun te willen inzien, dat zich gevallen kunnen voordoen, waarin de (Advertentie) overheid er anders over moet denken. Een winstpunt was in zijn ogen, dat de onzekerheid omtrent het stakings recht in de afgelopen weken moet zijn verdwenen en voorts de ervaring, dat een dergelijk conflict thans veel zwaar der wordt getild dan voor de oorlog. Het ontbreken van de PBO is voorts algemeen als een gemis gevoeld. De overtuigen, dat ondernemers en arbei ders beide verantwoordelijkheid dragen voor de grote schade van een staking is door dit conflict gegroeid. Dat de ar beiders elk inzicht misten in de econo mische kant van de zaak noemde hij volkomen uit de tijd. Hun inschakeling in de economische gang van zaken acht te hij voor de PBO onmisbaar. Uit het conflict kan een alliantie geboren wor den. Prof. Romme bracht ook hulde aan minister De Pous, die zonder aarzelen gewaakt heeft voor de—zaak waarvoor hij stond. (Zie ook elders in dit blad). GADSDEN, 36 maart (Reuter, AFP) Te Gadsden in de Amerikaanse staat Alabama is gisteravond een bomaan slag gepleegd op een synagoge, waar op dat ogenblik circa 180 mensen een dienst volgden. De bom, die vanuit een auto werd geworpen, kwam echter te gen een raamkozijn terecht en viel op straat. Op de mensen, die daarop naar buiten kwamen om te kijken wat er aan de hand was, werd vanuit de auto ge schoten. Een man werd ernstig gewond. De politie, die onmiddellijk een uitge breid onderzoek begon, heeft een jon geman gearresteerd. In het verslag, dat prof. Romme aan het hoogste politieke orgaan der K.V.P., de Partijraad, over het werk van de Tweede-Kamerfractie uit bracht, karakteriseerde hij zijn oor deel over het kabinet-De Quay als „nadere voor-calculaties". Voor een balansopmaking is, na tien maanden bewind, het ogenblik inderdaad nog niet gekomen. Doch wat de regering tot dusverre aan daden te zien heeft gegeven en de nadere ontwikkeling van haar be leid, zoals die in haar eerste begro ting en tijdens de behandeling daar van, aan de dag is getreden, recht vaardigen intussen het globale ver trouwen, dat in het kritisch keurend betoog van de K.V.P.-fractievoorzitter duidelijk tot uiting kwam. Verrassende nieuwe gezichtspunten vielen niet te verwachten en zijn dan ook uitgebleven. Tenzij men de na drukkelijke herhaling van de waar schuwing, daags tevoren tot het kabi net wegens diens eerste „onaanvaard baar" in de Kamer gericht, als zo danig zou willen beschouwen. Maar het was duidelijk, dat deze minder opgewekte toon juist daarom nogal schril ten gehore werd gebracht, om dat het behoud van de voor het ove rige bestaande harmonie zozeer op prijs werd gesteld. Ons intussen, oor delend over dit speciale Kamerdebat zoals wij gisteren deden, klonk zij echter toch al te scherp in de oren. Prof. Romme had zijn verslag ge baseerd op de vier punten, welke de K.V.P. vorig voorjaar als hoofdzaken had gesteld, namelijk de vrijere loon vorming, de bezitsvorming, de wo ningbouw en de kinderbijslagwet. Zonder op het grote belang van deze onderwerpen iets te willen afdingen, trof het ons als minder gelukkig, dat daardoor aan de internationale pro blemen geheel werd voorbij gegaan. Waar prof. Romme sprak van „het ontzaglijke werk, dat de minister in de baaierd van internationale en supernationale organisaties dag aan dag weet te verzetten", verbaasde het, dat hij met deze zinsnede tevens vol stond. En dit te meer omdat het zijn gewoonte zeker niet is. Op de bijeenkomst van de partij raad behoren de problemen, welke de stormachtig veranderende wereld ook aan ons land in stiel toenemende mate stelt, een vast en steeds inten siever behandeld punt van gedachten- wisseling uit te maken. Die vensters moeten open. (Advertentie) er rood van aan. Zijn antwoord luidde, dat 11.000 man eigenlijk helemaal geen postie waren! Zij betekenden weinig in dien het de bedoeling was er de Rus sen mee aan te vallen. „Wij zouden gewild hebben dat gij er 200.000 of een half miljoen man heen voerde; het zou dan gemakkelijker zijn ze te gaan ver pletteren en ze op te ruimen". „Slechts", aldus Khroesjtsjev, „in dien al onze pogingen falen om tesa- men met onze vroegere bondgenoten de restanten van de laatste oorlog aan de kant te doen, zouden wij besluiten tot het ondertekenen van een vredesverdrag met de Duitse Democratische Republiek. Dit zou betekenen, dat alle andere ak koorden die betrekking hebben op het huidige grondgebied van de DDR hun geldigheid verliezen en te vervallen ko men". De uitlating iaat echter weinig ruimte voor de vraag: En wat zijn dan de vooruitzichten terzake van West- Berlijn? an onze weerkundige medewerker) AMSTERDAM, 26 maart De droge en schrale oostenwind heeft een veer moeten laten toen gisteren een zwakke storing uit Frankrijk ons belangrijk vochtiger ach* bezorgde, waarbij op de meeste plaatsen wat regen viel, al was dit over het algemeen van weinig bete kenis. De meeste neerslag (10 tot 15 mm) werd op de Vekiwe gemeten. Tij dens het week-end zullen de luchtdruk- verschillen boven onze omgeving klein blijven, zodat het weer een rustig ka rakter houdt. Evenals vanmorgen plaat selijk het geval was kan ook morgenoch tend hier en daar mist voorkomen. In de middag schommelt de temperatuur in de meeste provincies tussen 10 on 14 graden C., en ook zal de zon zich af en toe laten zien. Actieve depressies kunnen ons voorlopig nog niet bereiken. Station Weer Den Helder Ypenburg Vüssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbrück Rome Maüorca max. min. neersl. temp. temp. afgel. gisteren 24 geh. bew. 7 5 0.3 mist 10 6 1 mist 12 5 0 geh. bew. 11 5 1 mist 30 5 2 zw. bew. 12 6 3 mist 12 5 0.3 zw. bew. 13 5 0 onbew. 9 -3 0 zw. bew. 8 -3 0 onbew. 8 2 0 geh. bew. 12 4 0.1 regen 9 6 1 regen 14 5 6 regen 8 5 20 regen 16 10 4 zw. bew. 16 9 0 zw. bew. 14 3 0 zw. bew. 14 4 0.3 licht bew. 15 1 0 mist 18 6 0 licht bew. 15 3 0 geh. bew. 12 6 0.1 onbew. 13 3 0 licht. bew. 15 0 0 zw. bew. 16 8 0 licht bew. 19 9 0 FORTALEZA, 26 maart (UPI) In Brazilië is vanochtend vroeg een scheur ontstaan in de Orosdain in de Jaguari- be. De scheur laat veel water door, maar in tegenstelling tot berichten van vannacht, blijkt de dam het nog niet ge heel te hebben begeven. Reeds gerui me tijd wordt een dambreuk verwacht. Gisteravond hadden reeds 70.000 bewo ners van de vijf steden in de vallei van de Jaguaribe het bedreigde gebied ver laten, ca. 140.000 maakten aanstalten om te vertrekken. De vluchtelingen vertrokken te voet, op paarden, en in schepen, bussen en vrachtwagens, die de overheid ter be schikking stelde. De wogen in de vallei stonden reeds gedeeltelijk onder water, omdat ingenieurs van hot Braziliaanse leger ai eerder een kleine opening in de damwand hadden gemaakt om de druk van het water te verlichten. Indien de regen gisteravond was opgehouden, had men goede hoop gehad de dam voor ver nieling door het water te kunnen behoe den. Maar toen de buien zonder ophou den bleven vallen, werden de 4.000 sol daten, die met zandzakken de dam op hoogden, teruggetrokken. Men heeft echter nog steeds alle hoop niet opge geven, dat de dam behouden -zal kunnen worden. CARACAS, 26 maart (Reuter) De ruim 17.500 ton metende Panamese tank boot „Mobil Astral" is gisteravond in de haven van La Cruz in Venezuela in de lucht gevlogen. 23 van de 56 beman ningsleden zijn officéel als vermist op gegeven. maar het staat wel vast dat zij om het leven zijn gekomen. De brand, weer is met man en macht in actie om te voorkomen dat de vlammen overslaan naar de opslagplaatsen aan de wal. L fotograaf knipte een karakteristiek ^dgebaar van de heer Romme tijdens diens rede te Utrecht. I'.ocl geduwd is niet het scharminkel- iJe gebleken dat boze feeën voorspeld :iebben", aldus prof. Romme, al deel- hij de bezorgdheid van minister r'Wstra voor het loerende gevaar van j^erbesteding. De opzet der regering A naar zijn mening niettemin reeds j,1 ..dubbel opzicht geslaagd: er is een taf'e differentiatie tussen de bedrjjfs- akken en ook binnen de bedrijfstak; h Wej een differentiatie ten gunste ah de laagstbetaalden. ttf'ij sprak een woord van lof voor atssecretaris Roolvink voor zijn be- e'ingen met de vrijere loonvorming ^verwachtte van hem nadere gege- '1^1' verzoek van de Kring Amster- tiJn zette prof. Romme uitvoerig uit- )W hoe hjj de verantwoordelijkheid Vp be«lrijfsleven en overheid inzake de lp zag. Primair is volgens hem ook A.aak van de. minimumlonen een zaak W het bedrijfsleven. Als kerntaak van georganiseerd overleg zag hij het Vp «en van een loonvloer, Waarop het hoti e loongebouw moet worden opge- i,l|pen. Die vloer is van belang voor 'jy iager en hoger betaalden. De V beid moet daarbij hoedster zijn van Jt»p slgemeen belang. Zij moet voorko- VdA dat haar beleid wordt doorkruist. Vi/f* moet zij de bestaansmogelijk- verzekeren. Romme herinnerde aan de toe- '4 l'hgen van minister Van Rooy, dat en wettelijk loon-minimum zal ko- (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 26 maart Aan de lunch met de Parijse diplomatieke persver eniging heeft de Russische premier, Khroesjtsjev, gisteren een korte toe spraak gehouden en heeft hij vervolgens met. nogal verve geantwoord op een aantal hem gestelde vragen. De gele genheid tot vragenstellen opende hij met te zeggen: „Als er boze vragen worden gesteld, ben ik bereid tot de te genaanval." Zijn gehoor vernam enige spreekwoi.-den, een ervan luidde: „Het is beter honderd vrienden te bezitten dan honderd roebel." Dit om kracht bij te zetten aan zijn verzekering dat ge uite veronderstellingen als zou zijn be zoek beogen Frankrijk los te maken van zijn traditionele bondgenoten, er hele maal naast waren. „Wat wij zouden wil len is dat Frankrijks vrienden onze vrienden worden en onze vrienden die van Frankrijk." Coëxistentie definieer de hij, zonder blikken of blozen om de Russische praktijk, als het recht van alle volken om te leven zoals hun goed dacht. De lezer zal hebben opgemerkt dat Khroesjtsjev sprak van Frankrijks traditionele bondgenoten. Daar is uiteraard Duitsland niet inbegre pen en zoals reeds in voorgaande be schouwingen door ons in het licht ge steld, is een der thema's waarop Khroesjtsjev te Parijs niet opgehouden heeft te hameren: dat het door de na tuur is voorgeschreven dat Frankrijk en de Sovjet-Unie zich verbinden ter bezwering van een hernieuwde Duitse militaire bedreiging. Maar gisteren konden wij nog schrijven, dat niette min terzake van het Duitse vraagstuk Khroesjtsjev te Parijs tot dusverre zich onthouden had van het uiten van concrete uitdagingen. Wij kunnen dit nu niet langer volhouden. Eén vraag, waarom hij, Khroesjtsjev, die beschouwd wordt als een overtuigd voorstander van handhaving der terri toriale bestaande toestand tussen Oost en West, deze bestaande toestand juist gewijzigd wilde zien te Berlijn, waar de westelijken toch slechts een zwakke militaire positie innemen. maakte Khroesjtsjev werkelijk kwaad. Hij liep (Advertentie) Eerst op de derde dag van zijn bezoek aan Parijs vond Khroesj tsjev gelegenheid voor een infor meel contact met de Franse arbei ders. Over de afzetting heen reik ten zij de Russische leider de hand. AMSTERDAM, 26 maart Een lid van het personeel van de n.v. De Ar beiderspers, die de afgelopen maanden het weekblad T.V. zou hebben geholpen aan extra afdrukken van de VARA-ra- diogids, is op staande voet ontslagen. De employé, aldus de Arbeiderspers, heeft aan zijn directie verklaard, dat hij in de herfst van 1959 benaderd werd door een redacteur van het Weekblad TV. Deze zou hem veertig gulden heb ben geboden voor elke extra-afdruk, die hij maakte van de Radiogids. Voor de ze verleiding zou de betrokkene bezwe ken zjjn. Gedurende de afgelopen vier maar.den, aldus de NV Arbeiderspers, heeft hp de redacteur een extra-afdruk van de radiogids in handen gespeeld, zodra het zetsel gereed was. Dit pleegt ruim een week voor het ver schijnen van het weekblad TV vervaar digd te worden. AMSTERDAM, 25 maart De hoofd redactie van het weekblad „TV" deelt mee, vooralsnog geen commentaar 4e kunnen geven op het bericht, dat door de N.V. Arbeiderspers aan het ANP is verstrekt. Een en ander schijnt ons ech ter zeer onaannemelijk, aldus de hoofd redactie. Het blad „T.V." zou namelijk geen enkel nut hebben van deze afdruk, proeven, daar het reeds op vrijdagoch tend negen dagen voor de verschijnings datum sluit. De hoofdredactie van „T.V." zal deze zaak echter diepgaand onder zoeken. —TT De H. Vader heeft zondag jl. een bezoek gebracht aan de Romeinse wijk Primavalle. Op een plein gaf hij, staande in zijn auto, waarvan het dak geopend was, de zegen aan de menigte. LUIK, 26 maart, (A.F.P.) Een 41- jarige hoogleraar in de geschiedenis, Georges Laperches, is vrijdag bet slachtoffer geworden van een aanslag in zijn woning te Luik. De hoogleraar had een postpakket ontvangen, waarin zich naar het scheen een boek bevond. Bij het uitpakken deed zich e.en hevige ont ploffing voor, die de eerste verdieping van de woning verwoestte. Laperches werd ernstig gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. Het parket van Luik heeft een onder zoek geopend en het schijnt, dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat de aan slag op Laperches van politieke aard is en verband houdt met een aanslag waar van onlangs een Algerijnse student in Brussel het slachtoffer werd. Laperches maakte deel uit van een linkse bewe ging, die sympathiseert met de F.L.N. (het Algerijnse Bevrijdingsfront). Hij zou kort geleden een Algerijnse student onderdak verleend hebben. FALL RIVER (Massachussets) 26 maart (UPI) In een ziekenhuis te Fall River, in de Amerikaanse staat Massachussets, zijn drie zuigelingen om het leven gekomen doordat bij het ge reedmaken van hun flesje in plaats van gedestilleerd water gebruik werd ge maakt van boorzuur. De politie onder zoekt wie de schuld voor deze vergis sing draagt. APELDOORN, 25 maart Er is hier een vleesoorlog uitgebroken. Enige tijd geleden opende een firma, die in ver schillende plaatsen in het oosten des lands zaken heeft, hier een bedrijf, waar vlees werd verkocht tegen prijzen die aanmerkelijk lager liggen dan de prjjzen van de plaatselijke bedrijven. Een volks slagerij verlaagde hierop de prijzen eveneens en zelfs tot beneden het peil van de pas geopende zaak. In de verga dering van de plaatselijke slagerspa troonsbond werd voorgesteld, om een ge zamenlijke slagerij te openen om aan de concurrentie van de beide eerstbedoelde zaken het hoofd te bieden. Dit plan werd echter niet uitgevoerd. Later open den een paar slagers echter toch een zaak, die de twee eerstgenoemde sla gerijen ernstige concurrentie aandeed, door tegen nog lagere prijzen te verko pen. De huisvrouwen profiteren dank baar van deze gelegenheid. (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1