Comité Kath. Schiedam bezon zich op Randstad-probleem postrekening nr. s 9 o s 4 s v: 7'M.T'Jl BIOSCOOP-PROGRAMMA'S NIEUWE KRUKAS VOOR M.S. „ORIËNT" Van de BOEKENTAFEL Geheugen-hulp .j Boekenweek-Boeken Moet rest van Nederland „Bejaarden centrum" worden? OVER DE DAM GARAGE WALDO II Een interessant karwei Auto reed huis kamer binnen Windtunnels Datnwachter J GEMEENTERAAD KWAM BIJEEN Kort en krachtig Werf Gusto 9 (onv.) Voor de clubeer Geslaagde slotavond klaverjastoernooi Passage Theater Voorjaar Schoonmaak Vernieuwing W. A. Verwayen Complete Woninginrichting Mii' fei lÉps fill' 11 Boekenweek geschenken voor B. en W. GROTE BAZAR in Chinese stijl SVV naar Wageningen S. F. C. veertig jaar BURGERLIJKE STAND Monopole Theater Voor de armen van onze stad Voorlopig nog twee markten Bovenverdieping van dijkhuis volkomen vernield DE KRAKT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Agenda Rotterdam NSC ZATERDAG 26 MAART 1900 PAGINA 3 CITROEN ^'•uw» sctiiedamscti* courant BOE KH ANDEL De held van Pok Chop Hill f i lui- v" *'"4' -i Showdown at Abilene Nieuwe pockets Met comité Katholiek Schiedam ont- ving gisteravond drs. W. Kusters, die e,> inleiding hield over de geestelijke en sociale aspecten en alles wat hiermede samenhangt, verband houdende met de pandstad Holland. Dit was de eerste van een serie van drie bijeenkomsten, ^aarbij het comité zich diepgaand zal "ezighouden met dit actuele en boeiende "nderwerp. In zijn inleiding zette de heer Kusters allereerst uiteen, op welke wijze men vraagstuk zou benaderen. Een derma te belangrijk en veelomvattend probleem ?1? dit, aldus spr. maakt 'het noodzakelijk hjk dat wij ons eerst beraden op het 8v'ezen ervan en dat wij de verschillende aspecten van dit onderwerp goed onder scheiden. In een gespreksgroep als deze •boet, men spreken aan de hand van be paalde richtlijnen om tenslotte tot een Sefundeerde mening en wellicht tot een °Plossing te komen. Overgaande tot zijn eigenlijke onder werp stelde de heer Kusters vast, dat onze gehele samenleving in deze tijd uit ba lans is. Men moet zich terdege realiseren dat de oude, evenwichtige samenleving Piet geborgenheid en sociale controle tot het verleden behoort en ook nooit terug komt. Wij leven in dit opzicht in een buitengewoon dynamische tijd. De ver schillende groeperingen en leeftijd» Stoepen staan volkomen anders tegen EEN AMERIKAAN, DIE onlangs Rot terdam bezocht en naar zijn mening over de nieuwe binnenstad werd gevraagd, Saf ten bescheid niet te begrijpen, hoe "hen ertoe gekomen is, alle belangrijke straten zo aan te leggen, dat ze ware Windtunnels vormen. In een land, waar het altijd waait en dat om zijn westen- en oostenwinden berucht is, achtte hij dit 6en onvergefelijke fout. Want bijna al die straten lopen van oost naar west Tja, dachten we toen. De man heeft Peg gelijk ook, al komt hij dan uit bet land van de rechte huizenblokken. Maar ja, dit laatste is toch niet hele maal waar. Alleen de nieuwe gedeelten van steden als New York, Chicago etc. *'jn recht toe, recht aan en worden dus hoor windtunnels doorsneden. Er zijn ra mnerika veel, vooral kleinere steden, p'en knus en gemoedelijk gebouwd, met al van kronkelstraatjes, als in Europa eP dus ook in ons land. Men heeft in Rotterdam in plaats van J*e oude binnenstad een nieuwe gebouwd. UP z'n modern Amerikaans. Een En- lisman heeft ervan gezegd, dat je net goed ergens in Frankfurt kon rond- °ben als in de Koningin van de Maas. Hij °Ptzegde haar elk eigen karakter. Hu HEEFT ZICH BLIJKBAAR niet ,an de windtunnels geërgerd. Misschien hij er op zo'n paar zonrijke, wind- htstige dagen, die we gedurende de laat je tijd herhaaldelijk hebben mogen mee- maken. Intussen, we hadden het over kronkel- gaatjes. Zouden de middeleeuwers die ''leen maar gebouwd hebben, omdat ze ,°®vallig huisje aan huisje zetten en het 0 toevallig uitkwam? Of zat er systeem 'Citer? Misschien zullen de moderne 'edebouwkundigen het ontkennen, doch de plannen voor middeleeuwse steden jht ook systeem. Ook later zat er sys tem jn de nieuwbouw. Zijn de Amster damse grachten toevallig in een cirkel apgeiegd of leefde er toen nog iets van gedachte, dat men de wind zoveel mo- f, Ük buiten moest houden en geen wind. henels moest aanleggen? t "Belfs onze moderne huizen zijn wind- j.hpnels geworden, met hun recht toe, {^ht aan-bouwprincipe. De glazen wan- veP zorgen voor de rest. We zijn een volk ao tentenbewoners geworden v°OK HIER IN SCHIEDAM? In de Burg. iae Haarenlaan en in de Nieuwe Dam- can jou j® het haast zeggen. Zelfs in de 'enenstad zijn ze al vroeg aardig bezig freest met het aanleggen van windtun- s als Lange en Nieuwe Haven en Hoog- Pat. Maar bijtijds legden ze toch ergens t?P knik. Om de wind toch een beetje |en te houden? ?(Helaas. er bestaat nog geen groot, al- tjjPeen plan ten aanzien van de sane- fjPg van de binnenstad, We weten dus t'et, of we in de toekomst allemaal wind- (jPPels zullen krijgen, die van het Koe- L^rkt- en stadhuis- en stationsplein zul- P uitstralen, tj Alleen de gedachte eraan zou je ertoe ,.Den besluiten, alvast te gaan sparen vr- "el; 8tr, °°r een windjack. 'fcaiuhwtbwidi tl> VRAAGT OEMONSTKATIB SINGEL U-*5 SCHIEDAM Oöielee) «gent voor Schiedam - Vlaardlngeo - Maaaaluta - Hoek van Holland TELEFOON 54.5M UJnen) OboMm* m, lAmóem m "ak— 82ste Jaargang No. 24248 DAM 15 SCHIEDAM TELEFOON 6 6 15 2 advertenties 0.15 per mm-hoogte. Btl contrec* •Pedate tarieven. ingezonden mededelingen 0.S0 per mm-hoogte. Bi] contract Sedate tarieven. KAMPIOENEN woorden 0.50 bij woruitibe- Ellc woord meer 9 et. Maxi- "torn M woorden. Mie ativertentte-ardera wftidtn afge stoten en ulitgevoerd overeenkomstig P* Regelen voor het Advertentie- *"ezen. ABONNEMENTEN z per kwartaal, f JM P— en f 0.56 per week. over elkaar dan tevoren het geval was en ook in bet gezdns-, geloofs- en orga nisatieleven hebben ingrijpende verande ringen plaats gehad. Dat dit grote pro blemen met zich meebrengt is zonder meer duidelijk. Het is de taak van ons allen om tezamen te zoeken naar een oplossing hiervoor. Het is goed, hierbij van tevoren vast te stellen, dat wij katholieken op de oplossing geen' we- zenlijke invloed kunnen uitoefenen, daar wij slechts een minderheid van de rand stad-bevolking vormen. Het is dus zaak ons an deze aan te passen. Een gelukkige omstandigheid is het, ging de heer Kus ters voort, dat de mens soepel js in staat tot het sluiten van een compromis in feite wordt men steeds gedwongen lot een compromis, daar aan iedere be slissing of handeling zowel voor- als na delen zijn verbonden. Daarom kan men zich bij de benadering der randstad pro blemen. met van absolute maatstaven be dienen. Juist deze fout achtte per. gemaakt door prof. Luning Prak, als deze zegt dat net gehele vraagstuk terug te voe- Üen dS u^kuiting. Volgens hem zou de Randstad Holland bestaan voor de economie van de gehele rest van Neder land. Natuurlijk is dat ten dele juist, als men constateert dat bijna alle econo mische activiteit zich in dit gebied con centreert. Een verder voortschrijden vpp dit proces zou echter ten gevolge nebben, dat de rest van Nederland steeds meer „leeggetrokken' zou worden Op die manier zou de bevolking in deze achtergebleven gebieden verouderen en men heeft met name aan Frankrijk kunnen constateren tot welke funeste ge volgen dit leidt. Het is voor ieder land en iedere landstreek oneindig veel beter als men er gedwongen wordt tot een krachtsprestatffe om een groeiende be volking op te vangen". Spr. formuleer de deze stelling zeer beeldend door op te merken „Als men de Randstad Holland alles, geeft, maakt men van de rest van Nederland een bejaardencentrum". Zielfs mdien men dit weet te voorko- 'J1®!1; zal de Randstad steeds meer verste delijken. De heer Kusters zag met name voor Schiedam ee,n limiet die ver boven- i i. inwoners ligt. De toekomst zat het beeld te zien geven, van een grote stad, die de Randstad Holland gewor den zal zijn. Het is duidelijk, dat dit de noodzaak van ordening met zich meebrengt. Er zal een accommodatie geschapen moeten worden waarbinnen men kan leven in de ruimste zin van het woord. Om dit te waarborgen moeten de diverse eenheden waaruit ons woongebied is opgebouw. aan verschillende eisen voldoen. Indien hier aan iets mankeert, dan wordt, zoals spr. het uitdrukte, de menselijke schaal ge weld aangedaan. Resumerende zeide de heer Kusters, dat bij de gehele vormge ving op het gebied van levensomstandig heden de mens centraal gezien moet wor den. Onze architecten moeten inzien, dat hun scheppingen niet alleen fraai moeten zijn doch ook goed en sociaal verantwoord. De vele problemen welke door de heer Kusters aangeroerd waren, vormden na de pause onderwerp van een le vendige en diepgaande discussie. Rectificatie Weet je nog wel de jaren dertig Een nieuw boek over de oude tijd 1930-1940 in unieke foto's en boei ende reportages. 260 grote pagi na's vol herinneringen! Het boek wordt geleverd met grammofoonplaat waarop u de stemmen kunt horen van Adolf Hitler tot en met Kobus Kuch. Prijs incl. gram. pl. f 19.75. RUBENSPLEIN 16'TEL. 69513-SCHIf DAM Het consultatiebureau zal ook een on derzoek instellen naar de gezondheids toestand van Schiedammers beneden de vijftien jaar. Dit kregen enkele raadsle den te horen in antwoord op hun infor matie naar aanleiding van een medede ling in het voorstel ten aanzien van het Tubarova-onderzoek te dien aan zien. Wethouder Sabel deelde hieromtrent nog enkele technische details mede. Er werd daarna genformeerd naar de situatie inzake de nieuwe waterkering. Pas enkele weken geleden is het defi nitieve plan goedgekeurd en men zal dus spoedig kunnen beginnen, aldus wet houder v. d. Berg. Wat de bebouwing aan de Maasboulevard betreft, deze is niet van de waterkering afhankelijk. Er worden nog steeds onderhandelingen met gegadigden gevoerd, ook over de aard van de bebouwing. Het gaat hier om z.g. sterflats en plaatflats. De bedoeling is, twee van het eerste en drie tweede type te bouwen, van welke laatste er reeds een aantal in Nieuwland gebouwd zijn. De raad verenigde zich verder met de verschillende voorstellen, waarvan we min of meer uitvoerig melding gemaakt hebben en deed de benoeming eveneens volgens het reeds gepubliceerd voorstel van B. en W. De Werf Gusto, voorheen firma A. F. Smulders, Schiedam, heeft besloten aan de aandeelhouders voor te stellen een onveranderd dividend van 9 procent uit te keren. Toen de heren Th. Dal, K. van Dijk en P. v. d. Velde verleden jaar het initiatief namen om in katholiek ver band een klaverjastoernooi te organi seren, zullen zij wel niet gedacht heb ben, dat het op zo'n grote slotavond zou uitlopen, als dat gisteravond in het Don Boscopatronaat aan de Lange Ha ven het geval was; tachtig personen hebben daar in de grote zaal aan 20 tafels enthouisast zitten kaarten. In januari van dit jaar was men met dit toernooi begonnen. Gisteren was dan de tiende en tevens laatste ronde. Van de vijf deelnemende ver enigingen kwam de Bond voor Bejaar den met 209,845 punten als eerste uit de bus, het clubhuis Don Bosco werd met slechts 186 punten minder tweede. De verdere uitslag was: 3 KAJ-Singel 202.535 p.; 4 clubhuis St.-Jan 198.370 p.; 5 KAJ-Centrum 191.548 punten. Voor alle deelnemende verenigingen waren er aardige prijzen, die uitgereikt werden door de heer G. Hamilton. Voordat deze voorzitter van de kla- verjasvereniging Don Bosco echter de persoonlijke prijzen kon uitreiken, had den de organisatoren lange bereke ningen moeten maken; zij werden daar bij keurig geholpen door Jan Dal. Met zeer grote voorsprong tenslotte werd de heer H. Wirxel eerste; hij behaalde 5147 punten. Als dank voor de mooie prijs zong „Ome Hein" een prachtige aria. Hier luidde de verdere uitslag: 2 J. Wattman (Jantje) 4686 p.; 3 P. de Raaf 4685; hier overtrof de zoon zijn vader; 4 A. Bosman 4657 p.; 5 J. Kerk hof 4645 p.; 6 J. Veringmeijer 4640 p.; 7 H. van Velzen 4640 p.; 8 Brus 4628 p. Hier bestonden de prijzen uit huis houdelijke artikelen, ook waren er twee troostprijzen. Een tombola met enige waardevolle prijzen besloot deze avond. Woorden van hulde aan de organi satoren, die door de deelnemers werden uitgesproken aan- het adres van eerder genoemde heren, zij.n ook hier wel op zijn plaats. In het verleden was het immers zo, dat men wel in eigen ver eniging kaartte, maar dat spelen buiten de kring in katholiek verband al thans niet voorkwam. Door dit toer nooi te organiseren heeft men een hele grote stap gedaan in de richting tot verbetering in deze toestand. 6 en 10 april a.s. is er wederom in het Don Boscopatronaat een groot kla- verjasconcours, waarbij men kaat kaar ten om eieren. Deze door Lewis Milestone, een vete raan in het vak, geregisseerde film geeft een episode weer uit de oorlog op Korea. Milestone weet, hoe hij een oorlogsfilm moet maken. Op zijn naam staat o.a. het klassieke „All quiet on the Western front" („Van het westelijk front geen nieuws"). Hij heeft een rapport, door een Amerikaans generaal opgemaakt, tot een fel levende werkelijkheid weten te her scheppen. Ook al weer een veteraan, Gre gory Peck, speelt de hoofdrol. Deze le vert een creatie, die lang in de herinne ring zal blijven hangen. De film is span nend en tevens belangrijk als documen taire van een oorlog, die men eigenlijk slechts van heel uit de verte gevolgd heeft, nog vermoeid van een juist voor bije tweede wereldoorlog. De film is rea listisch opgevat, maar Lewis Milestone wist er toch de onderhoudende spanning in te houden. K.F.C.-keuring: 18 jaar. Voor iedere beurs TELEFOON 6.7.5.8.1. - HOOGSTRAAT 184-186 Gisteravond toog een vertegenwoordi gende deputatie van de Schiedamse boek handelaren naar het stadhuis, teneinde aan het college van B. en W. de ge schenkboeken van de boekenweek aan te bieden. In een kort begeleidend woord ver wees de heer G. Beke van de Fa. Henri Rebers allereerst naar het hoofd doel van de jaarlijkse boekenweek: Het Nederlandse volk meer bekendheid met en liefde voor het boek te verschaffen. Dat dit niet in de eerrste plaats geschiedt uit zakelijke motieven, maar vanuit een ideële doelstelling, hierop leg de de spr. de nadruk. Boeken, aldus de heer Beke, hebben evenals mensen een geheel eigen karakter en leiden een eigen leven. Het is belangrijk de men sen ervan te overtuigen, dat het boek het voornaamste voortbrengsel is van de cultuur. In deze is de taak van de boekhandelaren ais distribueerder der lectuur een zeer voorname. Met spijt ge waagde spr. dan ook van de jongste beslissing van de Hoge Raad over de verkoop van de zg. „kruideniers-po- ckets", welke funeste gevolgen kan heb. ben voor de geestelijk volksgezondheid, vooral bij de jeugd. Na nog de boekenweek-evenemen ten van vorige jaren gememoreerd te hebben, sprak spr. de hoop uit dat ook dit jaar de boekenweek een succes zou mogen worden, om tenslotte tot de eigenlijke aanbieding der geschenkboe ken over te gaan. In een geestig dankwoord sprak bur- gemeeste Peek zijn waardering uit voor de moeiten die de boekhandelaren zich getroosten voor de jaarlijkse boekenweek. Met nadruk gewaagde spr. van het be lang van het boek voor onze samen leving, waaruit het boek niet meer is weg te denken. Het hoge levenstempo van deze tijd en de vele vormen van amusement mogen geen reden zijn om geen tijd voor het boek vrij te maken. Mr. Peek besloot met zijn ivelgemeen- de wens uit te spreken dat de ko mende boekenweek in alle opzichten een succes mag worden. In de burgemeesterskamer ten stadhuise overhandigde de heer G. Beke gister avond namens de Schiedamse boekverkopers het jubileum-boek. In het clubhuis St.-Wiilibrord is een grote Chinese bazar geopend, waaraan leuke attracties verbonden zijn. Deze vrolijke bazar heeft eigenlijk zichzelf in het leven geroepen. Jaarlijks werd er in het clubhuis een huisvlijttentoon- slelling georganiseerd, de grote zaal was dan geheel bezet met produkten, die de jongens en meisjes in de maanden voor deze tentoonstelling op hun club avond hadden gemaakt. Leuke kleifigu- ren houtwerk, mandjes van pitriet en andere voortbrengselen van de handen arbeid trokken veel belangstelling van de bewoners van Schiedam-zuid. Lang zamerhand zijn er toen allerlei attracties bijgekomen. En dit is nu uitgegroeid tot een grote bazar, waar de huisvüjt- tentoonstelling echter het middelpunt van blijft. Vooral de kinderen zullen er 's mid dags een gezellig uurtje kunnen door brengen. Ze kunnen er touwtje trekken, ballen g-ooien en met speren werpen, er is een grabbelton en een rad van avontuur-. De grote van het clubhuis is leuk versierd met lampions en Chinese lan- taarntjes, die ook weer door de leden van de verschillende clubs zelf gemaakt zijn. Gezellige muziek zorgt voor een prettige sfeer, terwijl ook de gelegenheid bestaat iets te gebruiken aan de gezellig inge richte bar, waar bedienden gekleed als Chinezen de bezoekers zullen bedienen. Een wandeling naar dit uiterste hoekje van Schiedam is zeer zeker de moeite waard, niet alleen voor de bewoner van Schiedam zuid, maar voor iedere inwo ner uit de gehele stad. Hedenavond is de bazar geopend tot elf uur, morgen, zondag, is dit „stukje China" 's middags geopend van 2—6 uur en des avonds van 7.30 uur 11 uur. De. toegang is vrij. De roodgroenen hebben zondag tegen H.V.C. twee kostbare punten verzameld en kunnen zich met een overwinning op Wageningen definitief in veiligheid bren gen. Op de Wageningseberg zijn de Wa- geningers echter moeilijke tegenstanders die zeker niet zonder slag of stoot de punten prijs zullen geven, terwijl zij on getwijfeld revanche zullen willen nemen voor de kleine 1-0 nederlaag welke zij in Schiedam hebben geleden. Indien de S.V..V-ers zich echter met het nodige enthousiasme in de strijd werpen en de S.V.V.-v6orwaartsen elk schietkansje trachten te benutten, dan behoeft succes tegen Wageningen zeker niet uitgesloten te zijn Reserves: SVV 2 speelt een voor de rood-groenen belangrijke wedstrijd te gen NAC 2 aan de Bosrand. SW 3 speelt thuis tegen RFC 2 waar bij het ook voor deze reserves uiterst be langrijk is de volle winst te behalen. SVV 4 gaat op bezoek bij DHZ 2. Op 29 dezer a.s. bestaat de voetbalver eniging S.F.C. veertig jaar. Het heuglijke feit wordt gevierd met een feestavond In Arcade en een receptie in De Kroon op 2 april. We lazen een interessante technische verhandeling in het jongste W.F.-Nieuws over n nieuwe krukas voor de „Oriënt", waarvan we hier een gedeelte weerge ven: Komt, vrienden in het ronden, Minnaars van ene stiel, Ik zal u gaan verkonden, Hoe ik door 't slijperswiel, De kost verdien voor vrouw en kind Schoon bloot gesteld aan sneeuw en wind. Kent u dit Oud-Nederlandse liedje waarin de scharenslijper vertelt hoe hij door het roeren van zijn been zijn steen laat draaien? Hij zet ,dan met zijn voet 'n op en neergaande beweging (roeren) om in 'n draaiende beweging van zijn süj perswiel. Hiertoe is een hulpmiddel nodig dat wij een kruk noemen. In het dagelijks leven maken wij veel gebruik van een kruk om een op en neer of heen en weer gaande beweging om te zetten in een draaiende beweging, zoals b.v. het trapstel van een fiets, een spin newiel, een trapnaaimachine. een veld smidse, enz. enz. Men kan ook gebruik maken van meer krukken om één as te laten draalen en zo'n as noemen we een krukas. Het trapstel van een fiets is een krukas met twee krukken. We willen u nu hierna iets vertellen over het maken van een krukas voor een grote dieselmotor, die bestemd is om de schroef van een schip te laten draaien en daardoor het schip te laten varen. On ze krukas is er een met zeven krukken, die onderling verbonden zijn met korte stukken rond. evenals de krukken uit staal vervaardigd. Deze korte stukken rond worden ashalsen genoemd en komen in de lagers van de fundatie van de mo tor te liggen. Om de as niet al te zwaar te maken zijn de zeven krukken verdeeld in een asstuk met vier en een met drie krukken, die on derling verbonden zijn door flenzen. De flenzen worden door middel van bou ten aan elkaar gekoppeld. De flens vormt één stuk met de ashals, die door middel van een krimpverbinding weer met de kruk is verbonden, waarop in het verdere verslag nog wordt teruggekomen Aan de voor. en achterzijde van de krukas zijn de ashalzen eveneens van 'n flens voorzien. Een van deze ashalzen met flens, ook wel koppelstuk genoemd, dient om de krukas aan de schroefas te verbinden. Aan de andere zijde wordt het koppelstuk gebruikt om er een z.g. spoelpompkruk aan te koppelen. De ashalzen die twee krukken onder ling verbinden zijn zonder flenzen In volgorde hebben we dan: een koppelstuk, de eerste kruk, een ashals, de tweede kruk, een ashals, de derde kruk, een as hals, de vierde kruk. een koppelstuk Dit is het eerste deel van de krukas. Het tweede deel begint weer met een koppel stuk dat aan het laatste koppelstuk van het eerste deel kan worden bevestigd Dan volgt: de vijfde kruk. een ashals, de zesde kruk, een ashals, de zevende kruk en tenslotte een koppelstuk. Al deze in volgorde genoemde stukken hebben met elkaar een gewicht van ongeveer 52 ton. De zeven krukken, die elk ongeveer 6 ton 'wegen vormen met elkaar het groot ste gewicht en wel 42 ton. Voor 't maken van deze krukas is echter een hoeveel heid staal nodig van vier maal het ge wicht, dat is dus ongeveer 210 ton Deze 210 ton staal moet de smederij ver werken om onze krukas vorm te geven. Het benQdigde staal wordt in gegoten blokken van 19 en 24 ton door de stalleve. rancier geleverd. Uit de 19-tons blokken worden de koppelstukken en de ashal zen gesmeed, terwijl de 24-tons blokken gebruikt worden voor de krukken. Uit elk zo'n 24-tons blok kan slechts één kruk worden gemaakt. Laten we eens kijken hoe dat in zijn werk gaat. In een oven wordt het blok verhit tot een temperatuur van 1200 graden Celsius. Deze verhitting wordt door op de smeedoven geplaatste oliebranders over een tijdsduur van onge veer 20 uur tot stand gebracht. Met be hulp van een 30 tons hijskraan wordt het blok onder de pers getransporteerd. Een tweede 30-tons kraan wordt daarna aan de andere zijde van de smeedpers gere den om het blok aan die kant op te hijsen. Met deze twee kranen kan het blok op het aambeeld van de pers worden verplaatst. Met een kracht van 2000 ton kan nu de pers op het gloeiende stuk staal worden losgelaten. De smid kan nu zijn gang gaan en het brok staal naar zijn wil gaan vormen. Dat moet echter vlot gaan, gedachtig aan het gezegde: „Men moet het ijzer smeden als het heet is". Hij kan echter niet blijven doorsmeden zolang het heet is. maar moet er rekening mee houden, dat het stuk nog een tussentijdse verhit ting nodig heeft en is daardoor gebonden aan de lengte die het stuk door het ver smeden heeft gekregen. Deze lengte moet zo worden gehouden, dat het stuk in zijn geheel weer in de overn kan. De smid noemt dat populair ,,de kachel". Een deel van het materiaal, dat niet gebruikt kan worden, is de gietkop van het blok. dat dan bij de eerste versme- ding (de eerste heat) wordt afgehakt. Voor de insiders is na de eerste heat de vorm al te herkennen. De smid heeft aan de zijde van de gietkop al een wang voor de kruk gesmeed en aan de andere zijde al de voorbereiding getroffen voor het smeden van de tweede wang Doordat het stuk dan nog een behoorlijke tempera tuur heeft duurt de erop volgende verhit ting niet lang. GEBOREN: Albert J- z v. O. E. Jung en A. Wolthuis; Petronella. d. v. J. Pap pers en H. Vroon; Titus J. M., z. v. G.A. F. Matthijssen en A. M. Vink; Wilma, d.v. J. J. Verhoeven W. v. Harten; Fran- ciscus J. S„ z.v. H. M. v. Deurzen en l.E.C.M. Lobrij. OVERLEDENE: C Lansbergen, 90 jaar wed. v. N. Kester: B. Kraaijeveld, 17 jaar; A. M. Brunold, 71 jr. wed. V. P. Filipsen. De historische ontwikkeling van de States bood ook Howard Christie vol doende stof voor zijn Western „Showdown at Abilene", die om onbegrijpelijke re denen er de Nederlandse titel „Tot de laatste vuurstoot" mee kreeg. De strijd tussen boeren en veehouders bereikte in het kleine plaatsje Abilene een drama tisch hoogtepunt, juist op het moment, toen de oude sheriff Jim Trask in zijn geboorteplaats terugkeerde. Vier jaar had hij gediend in het leger en gestre den aan de zijde der geconfedereerden. Hij stond in Abilene als vermist opgege ven en een ieder was van mening dat hij gesneuveld was. Tim Trask ging gebukt onder de we tenschap de dood van een vriend op zijn geweten te hebben en had gezworen nooit meer een revolver te zullen hante ren. Bij zijn thuiskomst moest hij tevens ervaren dat zijn verloofde een trouwbe lofte had gedaan aan Dave Moseley, een intrigant, die munt trachtte te slaan uit de heersende toestand. Hoe hij uiteindelijk de rust weet te her stellen verhaalt deze in technicolor en door Charles Haas geresisseerde Univer- salfilm vaak op boeiende wijze. De hoofd rollen worden gespeeld door Jock Maho- ny als Jim Trask: Peggy Bigelow (Mar tha Hyer) en Lyle Bettger als Dave Moseley. Een interessante watersportfilm laat zien hoe de Amerikanen zich op de me ren amuseren. In het Polygoon wereld nieuws komen opnamen voor van de aan komst van kardeinaal Alfrink in Rome. Het programma in zijn geheel is een aar dige ontspanning voor personen vanaf de leeftijd van 14 jaar. Morgen worden er weer in alle paro chiekerken liefdadigheidspredikaties ge houden door van elders naar hier geko men predikanten ten behoeve van het r. k. armbestuur. Onder alle H. Missen zullen schaalcoliecten worden gehouden waarvan verwacht wordt, dat velen er een milde gave in zullen neerleggen. Ondanks alle verschijnselen van wel vaart. die voor velen inderdaad een ver heugende realiteit is, weerspiegeld in de televisie en andere luxe, welke tegelij kertijd als een noodzakelijke levensbe hoefte wordt beschouwd, ontbreekt hot talrijken onder ons nog aan de meest noodzakelijke levensbehoeften. In heel wat gezinnen en bij bejaarden wordt giote nood geleden, al dringt dit nauwe lijks tot de buitenwereld door. Dat zij, die volop van de zegeningen der wei vaart kunnen genieten, morgen aan an deren een evenredig deel zullen willen afstaan, is de hoop van het volijverigp armbestuur, hetwelk zich voor een zware taak gesteld ziet. waar het er op aan komst, behoeftigen bij te staan. De geruchten als zou de hereniging van de vrijdagse markt spoedig plar/; vinden, blijken volkomen uit de lucht gegrepen. Zolang de winkelgalerij on der bakkerij Vlug nog niet geopend is, zal een helft van de markt nog op het zgn. koolas gevestigd blijven. Men is in tussen reeds doende om de hereniging, waarvan de datum nog niet te voorspel len is, feestelijk te gaan vieren. Eigen aardig is dat een deel van de markt kooplieden op het koolas verlangend uit ziet naar de samenvoeging, een ander deel zou liever op de Broersvest blijven. Ook in dezelfde soort branche lopen de meningen uiteen. Er belandden weer nieuwe pocketboe ken op onze boekenplank. Men komt on willekeurig tot de conclusie, dat elk boek geschikt lijkt, om goedkoop te worden uitgegeven en desnoods slechts als trein lectuur te worden genoten. E. Querido's Uitgevers Mij. te Amster dam zond ons een pocketsalamander toe als steeds keurig uitgegeven en wel „Op het veld van eer", door Humpfrey D. Cobb. Deze roman werd geschreven door een Canadees, die de eerste wereld oorlog meemaakte en er na twintig jaar een boek over schreef, dat een best-seller werd. Het beschrijft in hoofdzaak een ge- val van decimeren. Dan liet A. W. Bruna Zoon te Utrecht zich niet onbetuigd. In de serie „Zwarte Beertjes" bracht ze o.m. Vicky Baums „Marion leeft", een pil van een pocket en een roman van deze schrijfster, die reeds lang niet meer te koop was. Do pocket, door Kees Scherer gemaakt, ..Nederland, Les Pays Bas, Halland" is een rijk geïllustreerd uitgaafje over ons land, met tekst in het Frans, Engels en Duits. De tekst is nogal summier, maar de illustraties spreken voor zichzelf. Een aardig boekje, om aan een buitenlandse gast of relatie te schenken. Voorts kwam daar Leslie Charteris met ..De Saint en de mode", „Sterker dan de Saint", en „De Saint en de vreedzame dood", ter wijl van Simenon „Maigret schiet te kort", alsmede diens verhaal „De me rel en de tuin" in de „Zwarte Beertjes" werden opgenomen. Het laatste heeft wel een politiële achtergrond, maar gaat over een Rus, die als balling zich in Frankrijk vestigde en daar een Franse vrouw trouwde, doch tenslotte een ramp zalig einde vond. Van Maurits Dekker werd in „Hokie Pokie" een aantal korte verhalen gebun deld, die echter zijn sterkste zijde niet zijn. „Waren ze maar groot" door Anne Ferrier-Uitgeverij Foreholte. Voor- hout-Desclée de Brouwer, Brugge. Dit is het menigmaal amusante re laas van een moeder, die tien kinderen grootbracht en er nog al wat mee te stellen had. Maar eigenlijk had ze dit nog meer met andere mensen, die het helemaal niet met haar eens waren of naar voor een dwaas verleten. Gelukkig bezat ze een man, wie alles wat de mensen zeiden, koud liet en die boven dien alles van de kinderen verdragen kon, steeds zijn kalmte behield en al ZWIJNDRECHJ, 26 maart. Mevrouw Van der Waal. Ringdijk 5 te Zwijndrecht, zal gistermiddag omstreeks kwart over vijf de schrik van haar leven hebben be leefd. Zij was beneden in de kelder van haar woning, in het z.g. dijkhuis, op de grens van Zwijndrecht en H.I. Ambacht, toen zij boven zich een enorme klap hoorde. Van schrik is zij bewusteloos ge raakt. evenals haar man die even later van zijn werk thuis kwam en een ruïne in plaats van zijn vertrouwde woning aantrof. Een vrachtwagen van de firma v. d. Nadort uit Dubbeldam, bestuurd door de 61-jarige heer N., komende van H.I. Am bacht, was namelijk van de weg afge raakt en pardoes de bovenverdieping van de woning van de familie v d Waal binnengereden, waar hij in de huiska mer, met de achterwielen nog op de fundamenten, tot stilstand kwam. Het ongeluk is ontstaan, doordat de vracht wagen werd ingehaald door een perso nenauto, bestuurd door de 22-jarige heer J. G. A. K. uit Sprundel. De vrachtwa gen is tijdens de inhaalpoging iets naar links uitgeweken, met de personenauto in aanraking gekomen en daarna plotse ling rechts van de dijk afgeraakt. De familie Van der Waal had haar woning nog maar kort geleden betrokken en vele van de nog nieuwe meubelen zijn ver nield. Buurtbewoners hebben de helpen de hand toegestoken om nog te redden wat te redden viel. De totaal vernielde vrachtwagen, die een gevaarlijk obstakel voor het verkeer opleverde, werd gister avond door een kraanwagen uit het ver nielde huis verwijderd. Daartoe was het noodzakelijk het dak grotendeels af te breken. Persoonlijke ongelukken hebben zich wonder boven wonder slechts in zoverre voorgedaan, dat de bestuurder van de vrachtauto schaaf- en snijwonden in het gelaat opliep door brekend glas van de autoruiten De wagen is voor technisch onderzoek door de politie in beslag ge nomen. tijd optimistisch bleef. Het boek is pret tig leesbaar, maar het gaat toch niet erg diep. Het blijft bij het uiterlijke en men moet niet verwachten, de de schrijf ster. zichzelf haar man of haar kinderen nader tot de lezer brengt, als het gaat om grote, innerlijke moeilijkheden, die toch in het gezin van deze kordate vrouw moeten hebben bestaan. Het is in tussen een leuk uitgaafje, waarin meni geen plezier zal hebben. Passage Theater: De held van Pork Chop Hill (18 j.), dagelijks 2 en 8.15, zater dag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole Theater: Show down at Abi lene (14 j.), vrijdag 2.15, 7 en 9.15, zaterd. 2.30, 7 en 9.15, zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; van maandag t.m woensdag To Heil und back (14 j.), dagelijks 2.15, 7 en 9.15 uur. Stedelük Museum: Start-ten toonstelling werken Anton Lutgerink. dag 1017 uur, zondag 1217 uur; tot 10 april. ZONDAG Lustrumviering r.-k. Instuif „Jong Schie dam" Zalencentrum Dr wibautplein 8 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDÜINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen di, do, za. van 1012 uur, dl. t.m. za. van 25 uur. ma. dl. wo. vr. van 78.30 uur. Jeugdbibliotheek: wo. 24, do. 45 en 1—3 14 jaar en ouder ook woensd. van 67.30 uur. Jeugdleeszaal: di. do. vr. van 45.30 u. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke- thel. di. 48 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw. dl. 6.308 uur: vr. 7—8 uur, jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- boutplein (zijingang) jeugd wo. 1.30—3 u.; volw. wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3: ma. 78 uur en wo. en vr. 7—8 30 uur. R.-k. Platteiandshibllotheek: Uitleenpost Kerkweg 46, zondag 11.30 tot 12.30. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: dr. Meijer, Swammer- damsingel 43, tel. 69696: dr. Jungerius, Ja cob Catslaan 8, tel. 67355; dr. Beukers, Burg Knappertlaan 76, tel. 68004. Apotheek: Evers. Lange Haven 81. De wijkverpleegdienst door zuster Van Zijp, telefoon 41673. Het kraamcentrum door zuster Van Kan, Swammerdamsingel 65, tel. 68286. De medische zondagsdienst duurt vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot en met zondag avond 12 uur. ZATERDAG Rott. Schouwburg, 8 uur: Wie het eerst lacht (Rott. Toneel) Groote Schouwburg-Zuid: Hallo, ici Paris (ontr. Aula Boymans- van Beuningen, 8 uur: Rott. Kamermuziekgezelschap. ZONDAG Rott. Schouwburg, 2.15 uur: Scapino- ballet; 8 uur: De meeuw (Rott. Toneel) Groote Schouwburg-Zuid: Hallo, ici Paris (ontr.) De Lantaren, 3 uur: Louise Verheul, sopraan, Koos Verheul, fluit en Jan van der Meer, piano. Groote Schouwburg-Zuid, 2.30 uur: Assepoester (Chris Hofla^-Gezelschap) MAANDAG Rott. Schouwburg, 8 uur: Eerste lief de. (Ned. Comedie). Groote Schouwburg-Zuid: Hallo, ici Paris (ontr.) Grote, of Sint Janskerk, Schiedam, 7.30 uur: Matthaus Passion (Rott. Philhar- monisch koor o. 1. v. Ed. Flipse). FILMS IN ROTTERDAM ARENA: Brandend verlangen, ontoe laatbaar; dag.: 2. 7, 9.30, za en zo: 2, 4.30, 7, 9.30. CAPITÓL: Martin en Jerry als parachutisten, a.l.; dag.: 2, 7, 9.15, za: en zo: 2, 4.30, 7. 9.15; do: De terugkeer van Don Camillo, a.l. CENTRAAL: Hoe vertel ik het mijn dochter, ontoelaatbaar; dag.: 2, 7, 9.15, za en zo: 2, 4.30, 7, 9.30. CINEAC- AD: En eeuwig zingen de bossen, 14 jr; dag.: 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 COLOSSEUM: De F.B.I.-story, 14 jr; dag: 2, 6.45, 9.30, zo: 1.30, 4.15, 6.45, 9.30; do: The high and the mighty, 14 jr. HAR MONIE: De hel van Noord-Afrika, 14 jr, 2. 7, 9.15, za: 3.30, 9.15, zo: 2, 4.30, 7, 9.15; di t.m. do.: Tiger Bay, 14 jr. LUMIèRE: Slaapkamergeheimpjes, 18 jr; dag.: 2.15, 7, 9.30, za: en zo: 2, 4.30, 7, 9.30. LUXOR: Zij waren nog geen 30, ctr. volw.; dag.: 2, 7, 9.30, za en zo: 2, 4.30, 7, 9.30. METRO: Operatie Petticoat, 14 jr; dag.: 2, 7, 9.15, za: 3.30, 7, 9.15, zo: 2, 4.30, 7, 9.15. PRINSES: Blond wrakhout, 18 jr; dag.: 2.15, 7. 9.30, za en zo: 4.30. 7, 9.30, do.: Carmen Jones, volw.; za, zo.: 2: Vlaskop Smiley, a.l.; za.: 24: De lange, hete zomer, 18 jr. REX: Bereden bandieten, 14 jr; dag.: 2, 7. 9.15, za en zo: 2, 4.30, 7, 9.30. THALIA: Salomo en de koningin van Sheba, 18 jr; dag.: 2.15. 7, 9.30, zo: 2, 4.30, 7, 9.30. 't VENSTER: Afspraak met Marie Octobre. 18 jr; dag,: 2, 7, 9.15. zo: 1.30, 4.15, 7. 9.15. VICTORIA: Pikant verlof in Parijs, volw.; dag.: 2 en 8, za en zo: 7, 9.30, do: 2 en 8: De wanhoop van insp. Gideon, 14 jr; za. wo, 2, zo 2, 4.30: Geef 'm de sporen, a.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3