triom! van Vervoerscapaciteit KLM over twee jaar 60 percent groter Gunstige tussenbalans voor kabinet-De Quay Dolf naar van der Linden reist de „Stem van Israël55 m Mars Zilveren Boekenweek met feestelijk vertoon geopend Gezellig schrijversbal volgde op voortreffelijke muziek Oecumenische openheid Aanschaffing van straalvliegtuigen heeft vele consequenties V er wezenlijking kinderbijslagwet zaak van overwegende betekenis GERO ZILVIUM ZES WEKEN ADVISEUR VAN ISRAËLISCHE OMROEP Boeken voor missionarissen KVP-partijraad uit protest V B PROF. ROMME OP K.V.P.-PARTIJRAAD: Iedereen vindt altijd even lekker Kon. onderscheiding voor Chr. Leeflang WITTE KRUIS WITTE KRUIS Voorschot voor uitreis- gelden mogelijk ZATERDAG 26 MAART 1960 PAGINA 5 HET VERTROUWEN IN ONS GROEIDE IN 1959 MET f.118 MILLIOEN E35> - 'TVV.,; Ill Dolf van der Linden, dirigent van het Me- DE 4Chte PIJNSTILLER Hoofdpijnmaar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. De Zuidafrikaanse rassenpolitiek Voor repatrianten Aan echte oecumenische open heid, hier bedoeld in de zin van begrijpende toegankelijk heid voor de problemen, waarmee he Kerk in onze tijd geconfronteerd ^ordt, ontbreekt in katholieke kring flog wel het een en ander. Dit tekort aan begrip leidt er zelfs toe, dat men hen, die hun plicht verstaan en ac tief met de Kerk meeleven en mee denken, enigszins wantrouwend be siet of minstens in hun optreden de aan geloof en Kerk verschuldigde gehoorzaamheid of volgzaamheid Segt te missen. Zo ooit, dan is het nu de tijd eerlijk en open voor zijn ge fundeerde mening uit te komen, óók Wanneer die mening een (verant woorde) kritiek op de Kerk inhoudt. Wie zich Hieraan ergert geeft daar door blijk een zeer onvolkomen be grip van de Kerk te hebben en bo- vèndien bijzonder slecht op de hoogte te zijn van wat er momenteel in die selfde Kerk gaande is. Naar de uit drukkelijke verklaring van de Paus is het komende Concilie een hervor- hiingsconcilie. Heel de katholieke Wereld is uitgenodigd, ter voorberei ding van een goede gang van zaken, haar wensen kenbaar te maken. Zelfs met die van niet-Katholieken Zal en moet rekening gehouden Worden. Wie echt met de Kerk mee leeft, wie oprecht verlangt, dat zij soveel mogelijk beantwoordt aap de bedoeling van Christus, zal, naar de mate van zijn mogelijkheden, aan die hervorming zijn medewerking niet hunnen ontzeggen. Het gaat niet aan elke constructieve kritiek op de Kerk Uit den boze te achten, alles maar goed te praten wat er in de Kerk gebeurt. Enerzijds werkt een derge lijke houding een beslist onverant woorde zelfgenoegzaamheid in de hand, anderzijds berooft men de Kerk daardoor van de kans op altijd noodzakelijke zelfcontrole en ver- hieuwing. Het spreekt vanzelf, dat hier geen alleen-maar-negatieve of afbrekende kritiek bedoeld kan zijn. öaarmee is niemand gediend. Die blameert slechts, en wel vooreerst hem, die ze uitspreekt. Enkele concrete voorbeelden van Seer actuele hervormingspunten wil len wij hier aanstippen. Daar is b.v. de kwestie der hereniging. Deze zal, als zodanig, niet op de agenda van het Concilie voorkomen. Maar wel heel wat onderwerpen, die, hoewel hauw daarmee verbonden, in eerste instantie een direct binnen-kerkelijke aangelegenheid zijn. De bekende buitse oecumenicus dom dr. Th. Sar- tory O.S.B. verklaarde onlangs nog, dat de zo zeer gewenste hereniging f-erst dan mogelijk zou worden, wan- heer men aan beide zijden tot her- Uormingen bereid is. Men zal zich daarbij zeer stellig niet tevreden mo gen stellen met een overeenstem ming op basis van een soort grootste gemene deler. Ook van katholieke Sijde zijn hier echte hervormingen bedoeld, al houdt men onwrikbaar Vast aan de overtuiging, dat hereni ging slechts mogelijk is in de schoot Van de ene, heilige, katholieke en apostolische Kerk. Evenzeer is men echter ervan overtuigd, dat in onze Rerk nog heel wat veranderen moet, Voordat de afgescheiden christenen ih haar de ware Kerk van Christus Vermogen te zien. Is deze eis van „terugkeer naar het vaderhuis" een bewijs van onverdraagzaamheid? Wie hier-' °ver wil oordelen, moet het met ken- his van zaken doen. Daarvoor zal hien zich eerst op de hoogte moeten '"dellen van de katholieke traditie °Ver het wezen der Kerk. Daar ligt verklaring van de wijze, waarop de Kerk zichzelf ziet. Wie het Kerk begrip van de N.T. aanneemt kan baar daarvan geen verwijt maken, Jegt dom Sartory. Men kan de ka tholieke opvatting bestrijden, dat de werk van Rome de enige, door yhristus gestichte Kerk is. Maar als ?ij die opvatting eenmaal heeft, dan ja het alleen maar logisch en geheel overeenstemming met het N.T., dat de hereniging der christenen hechts in haar mogelijk is. Op de zelfde bijbelse gronden baseren trou wens de Orthodoxen hun desbetref fende houding tegenover de protes tantse Wereldraad van kerken. Zowel te Lund als te Evanston hebben zij °hdubbelzinnig verklaard: de beke ring der heterodoxen tot de Ortho doxie is de enige mogelijkheid. Nu is het onmiskenbaar Sarto- wijst daarop dat het kerkbe grip cjer Orthodoxen op de Protes tanten een minder intolerante 'n- dfUx maakt dan dat der Katholieken, af schoon beiden in de grond hetzelf de zijn.Men kan,dunkt ons, daarvoor yerschillende oorzaken aangeven, wet ligt b.v. voor de hand aan te ne men, dat in de verhouding tussen katholieken en Protestanten telkens Jeer de spanningen tastbaar worden, me het gevolg zijn van een eeuwen lange oppositie. De kerken der Re formatie zijn immers voortgekomen dit het protest niet tegen de ortho doxe maar tegen de Rooms-Katho- 'eke Kerk. De Orthodoxen kennen de Maria- en de heiligenverering ?ven goed als de Katholieken. Maar ;egen de eersten maken de Protes tanten in dit opzicht geen bezwaren; des te meer echter wanneer het over Katholieken gaat. Wij stellen ons uier tevreden met het constateren an het feit. Echte oecumenische jjbenheid en eerlijkheid zullen aan d®Ze vraag niet voorbij kunnen «aan. v An(jerzij(3S vraagt die openheid an ons de afgescheidenen volkomen fhstig te nemen. Is het feitelijk niet 0°. dat onze manier van spreken vpr de eigen Kerk als over het jWaderhuis, de moederkerk van al- v christenen" iets kwetsends had (,°°r onze gescheiden broeders? Kon- Jjn zij zo wel het gevoel hebben als -Ufistenen „voor vol" aangezien te -Ufden? Hebben wij, om het maar c'ht te zeggen, geen gebrek aan V®rbied en achting getoond voor wat }T0r hen naar geloof en geweten het °gste waren? LT et is daarom zeer verheugend, •l jj dat Paus Joannes ons allen het voorbeeld geeft van een totaal Udere houding. Hij noemt hen „onze ivs9heiden broeders"; „gij draagt Cistus' naam op uw voorhoofd en st Zijn heilig Evangelie." 1) b>eze totaal nieuwe benadering van t- f Probleem der verscheurde chris- iheid geeft ons veel te denken. Het (Advertentie) (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG, 26 maart De DC-8, het straal verkeersvliegtuig waarvan de KLM gisteren de eerste van het door haar bestelde dozijn heeft ontvangen, kan bjj normaal gebruik drie en half maal zoveel passagiers en vracht ver voeren als de DC-7c, het laatste vlieg tuig met zuigermotoren, dat aan de KLM-vloot is toegevoegd. Eén zo'n snelle luchtreus kan per jaar 62.000 pas sagiers naar New Vork en weer terug vervoeren, d.i. veertig procent meer dan het aantal waartoe het ss „Rotter dam" in staat is. Hieruit blijkt wel dat de invoering van straalverkeersvlieg- tuigen voor de burgerluchtvaart grote consequenties heeft, zo betoogde de lieer I. A. Aler, president-directeur van de KLM, gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen op een lunchbijeen- komst van het Nederlandse Verkeers- instituut. De burgerluchtvaart heeft op het ogen blik ongeveer 4300 toestellen met zui germotoren in gebruik. „Iedereen wil helaas meedoen met de straalverkeers- vliegerij", zo verzuchtte de heer Aler. En als gevolg daarvan zijn er nu al 400-450 straalverkeersvliegtuigen be steld. Als die allemaal al afgeleverd waren, zouden ze 85 pet. van de huidige produktie van de vliegtuigen met zui germotoren kunnen overnemen. Het gevolg is, dat vele nog uitste kende vliegtuigen uit de vaart zullen moeten worden genomen en dat de KLM desondanks over twee jaar zes tig procent meer zal kunnen vervoe ren dan thans het geval is. De ver voerscapaciteit maakt dus bepaald een forse sprong omhoog en de komende jaren zullen daardoor „een beslist in teressante tijd vormen" voor de KLM- afdeling, die de verkoop moet stimu leren, aldus verklaarde de heer Aler ironisch. Terloops herinnerde hij eraan, dat de KLM en de andere luchtvaartmaat schappijen al vijf jaar geleden een beslissing hebben moeten nemen over de aanschaffing van straalverkeers vliegtuigen. „En het was toen erg moei lijk te zeggen of ze in 1960 te groot zou den zijn of net goed", een kwestie waar over de heer Aler zich ook nu nog niet duidelijk uitsprak. Wel somde hij een aantal eigenschappen op van het straal- verkeersvliegtuig, die het aantrekken van aanzienlijk meer passagiers en vracht zullen vergemakkelijken. Het toestel biedt de reiziger meer comfort (ruimere stoeien, geen trillingen, vrij wel geen lawaai) en het is zuiniger (de produktiekosten per ton-kilometer zijn vijftien percent lager). Vandaar dat de IATA, de internatio nale burgerluchtvaartorganisatie, vo rige week zoals gemeld heeft kunnen besluiten de tarieven te verlagen, waardoor het vliegen in liet komende jaar belangrijk goedkoper zal worden. Straks betaalt een luchtreiziger in de goedkope klasse minder voor een re tourvlucht naar New York 1378) dan hij tien jaar geleden, in de enige klasse die toen bestond, betaalde voor een enkele reis 1406). In ieder geval wijzen de statistieken uit, dat het intercontinentale passagiers vervoer „op de duur", aldus de heer Aler, meer en meer door de lucht zal gaan. In 1950 reisden nog tweemaal zo veel reizigers per schip over de oceaan naar New York dan door de lucht, in 1957 was het aantal gelijk en vorig jaar verkoos ongeveer 65 percent het vlieg tuig. Ook wat de toekomst van het vracht vervoer door de lucht betreft, was de heer Aler optimistisch gestemd: „De KLM, die op het gebied van luchtvracht de tweede plaats inneemt, verwacht binnen tien jaar vijftig maal zoveel vracht te vervoeren dan nu het geval is. Om dat mogelijk te maken zullen ook de vrachttarieven drastisch worden verlaagd", aldus de heer Aler. (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 26 maart Na de vrijere loonvorming, die hij voorzover thans bij het opmaken van een tussenbalans valt te overzien geslaagd achtte, noemde prof. Romme gisteren op de vergade ring van de K.V.P.-Partijraad als twee de punt waaraan de fractie het kabinet vooral wil beoordelen, de woningbouw. Met een totaal bouwplan van 80.000 wo ningen, waarvan 42.500 in de laagste categorie, achtte hij het verloop daar van eveneens „in hoofdzaak niet onbe vredigend". Over de liquidatie van het Grootboek Woningverbetering zei prof. Romme, dat het als politiek compromis zijn werk heeft gedaan en dat het als middel tot woningverbetering heeft ge faald. In de plaats daarvan is een ver scherping van de plichten van de verhuurders, dus woningverbetering, gekomen. Hij vroeg zich met het oog op de houding, die minister Zijlstra en zijn geestverwanten in de AR ten aanzien van de grondbelasting hebben ingeno men wel af, of men daar toch nog wil gaan voldoen aan het socialistische ver langen naar een huurbelasting. Dan zouden wij hierover nog tot een com promis moeten komen met de AR. In de politiek is veel mogelijk, zo verzucht te prof. Romme. Bij de replieken heeft prof. Bos man van de Economische Hogeschool te Tilburg zich verzet tegen de geringe weerstand die de fractie deze week vol gens hem tegen de belastingvoorstellen van prof. Zijlstra had geboden. Prof. Romme vond zijn suggestie tegen het ontwerp stemmen, al was het maar door een deel van de fractie en bij wij ze van demonstratie echter verwer pelijk, wanneer men tevoren weet dat dit toch niet helpt. Over het geleidelijk vrijmaken van de huren merkte prof. Romme op, dat de fractie er met de grootst mogelijke meerderheid achter is gaan staan, maar niet dan nadat dr. Van Heivoort met een amendement deze zaak onder de strenge controle van het parlement heeft gebracht. Het eerste vier-jarenplan voor de bezitsvorming achtte prof. Romme, vergeleken bij het destijds door de KVP opgestelde plan, niet onbevre digend. Het zou echter volgens hem de gezondheid van het kabinet-De Quay geen kwaad doen, wanneer dit de gedachte van overdracht van staatsbezit aan particulier kleinbezit zou overnemen. Het was prof. Rom me opgevallen, dat het regeringsplan buiten het parlement somberder wordt bezien dan daarbinnen. Prof. Schermerhorn schetste het als een voor socialisten verboden tehuis. Hij heeft een kloeke bestrijdingspart- ner gekregen in de besturen van de beide liberale werkgeversverbonden, al dus prof. Romme. Zij spreken over dis criminatie van de overheid, omdat de ze het sparen aanmoedigt en hen die niet kunnen sparen vergeet. Men ziet in liberale kringen nog niet in, dat. het loonbeleid een andere zaak is dan de bezitsvorming. Vreemd noemde hij het, dat van liberale zijde van discrimi natie wordt gesproken, terwijl men daar nooit de belangrijke faciliteiten als vrij stelling van inkomstenbelasting voor lijfrenten en de investeringsaftrek om die reden heeft bestreden, evenmin als de subsidie, waaronder „ook wel enige zonen en dochters van liberale onder nemingshuizen" profiteren. Wat de kinderbijslagwet betreft blijft de fractie minister Van Rooy regelma tig herinneren aan zijn beloften. De verwezenlijking van dit programpunt is voor de KVP een zaak van over wegende betekenis, aldus prof. Romme. Hij ging in op de kritiek van de kring Arnhem-Nijmegen, dat men bij de kabinetsformatie maar beter niet op een ministerszetel op Economi sche Zaken had kunnen aansturen, wanneer de KVP die toch niet kan bemannen. Prof. Romme zei, dat hij zich de „menselijke zekerheid" daartoe had verschaft. Deze kon ech ter helaas niet verwezenlijkt worden. Hij bestreed de mening van dezelfde kring, dat regionale organen van de SER de PBO meer op gang zouden hepen. Naar zijn mening dient de PBO allereerst met instelling van meer schappen in het bedrijfsleven op gang te worden ge bracht. De conclusie van prof. Romme was dat er continuïteit is geweest in het re geringsbeleid, maar met accentver schuivingen. „De lijn is doorgetrokken maar met bijbuigingen". Veel is er op stapel gezet: Prof. Romme wees op de accentverschuiving in het landbouwbe leid, de belastingverlaging voor onge- huwden, het vele werk van de minis ters Luns en Cals, het verschijnen van een middehstandsnota en een sportno- ta. de verdubbeling van de invalidi- teitsrente en de hogere subsidie voor het hoger onderwijs. (Advertentie) ==R0mRDAMSCH BEIEGGINGSC0NS0RTIUM N V. 'hu'! ?BIAAK 19-ROTTERDAM (Advertentie) tr:: A Nieuwe vormen voor een stijlvolle traditie is alleen maar wijs daarbij eerst al le aandacht aan ons zelf te wijden, onze eigen houding te herzien en daarbij ons voordeel te doen met de nieuwe verworvenheden der theolo gie. die ons kerkbegrip gezuiverd heeft van heel wat minder juiste opvattingen. |pf: Miljoenen luisteren naar de radio-uitzendingen, de grammofoonplaten en de filmmuziek van de componist Dolf van der Linden, alias Van Lynn, Nat Nyl of Alex Pinta. Eén van zijn trouwste luisteraars is zijn hond. medewerker) (Van onze HILVERSUM, 26 maart, tropole orkest, houdt zich in de laatste weken naarstig bezig met de bestu dering van Israëlische lichte muziek, aan de hand van bandopnamen. Hij bereidt zich daarmee voor op zijn taak om in april en mei als adviseur op te treden van de „Israel Broadcasting Service Kol Jisraeel „De stem van Israël De directeur-generaal van de Israëli sche omi'oep, de heer Harry Zinder, maakte in december van het vorig jaar een studiereis naar Nederland en'voer de o.a, besprekingen met het bestuur van de N.R.U. De heer Zinder gaf als zijn wens te kennen, te worden voorge licht over de stichting van een radio orkest voor het lichte muziek-genre. De keuze viel van de zijde van de N.R.U. op dirigent Dolf van der Linden en de heer Zinder was blij verrast te horen, dat de dirigent van het Metropole orkest hem zou kunnen bijstaan. Het hoofd van „Kol Jisraeel" verliet Hilversum met een schat van gegevens en ervaringen, die hij tijdens zijn bezoek had opgedaan. Genoeg om een basis te leggen, waarop Dolf van der Linden, die op 13 april in gezelschap van zijn echtgenote, naar Israël reist, in een pe riode van ongeveer 6 weken kan voort bouwen. Dolf van der Linden is met de op dracht bijzonder in zijn schik, omdat hij er op de zoveelste erkennmg van het Metropole orkest als een ensemble met internationale faam in ziet. Het is ten slotte ..zijn" orkest, want hij leidt het niet alleen, maar richtte het ook in 1945 op. Daarom is het werk, dat hem straks in Israël wacht, hem niet ge heel vreemd. Het Metronnie orkest stel de hij met grootste nauwkeurigheid samen e:. nij heeft er een kostelijk in strument van gemaakt met een uitge breid en gewild repertoire en vele mo gelijkheden. Een orkest staat en valt met de lei ding. Dolf van der Linden heeft deze stelregel bevestigd, maar daarmee is ook zijn eigen bekwaamheid als diri gent bewezen. Alom in radiokringen er kent men hem als een man met grote muzikale talenten en organisatorische gaven. Maar men draagt hem niet min der op de handen om zijn persoon. Hij is eenvoudig en heeft een aangeboren tact om de velerlei problemen, welke zich maar al te vaak in het roerige muziek- wereldje voordoen, alleen reeds door zijn rustig en bescheiden optreden op te los sen. Het Metropole orkest telt onder de medewerkers zeer bekende namen, zo als van de jonge pianist en componist Dick Schallies, de violisten Benny Behr en Sem Nqveen. De orkestleider Jan Corduwener speelde enige jaren in het Metropole orkest tot hq zijn eigen en sembles oprichtte. Leden van liet or kest verlenen meermalen solistische medewerking aan radio-uitzendingen ol bij grammofoonopnamen. En beroem de vocalisten als Vera Lynn en Ca tharine Sauvage om er slechts en kelen uit de laatste jaren te noemen hebben onder de directie van Dolf van der Linden, met begeleiding van het Metropole orkest gezongen. Leerling van Zagwijn Dolf van der Linden werd in 1915 in Vlaardingen geboren, waar zijn vader een muziekhandel beheerde. David Gijs- bert, zo luiden de ware voornamen van Dolf van der Linden, leerde als knaap het alfabet en het notenschrift prak tisch tegelijk. Er werd thuis veel over muziek gesproken en ook muziek ge maakt. Het stond spoedig vast, dat hij het. pad van de muziek zou betreden. Hij genoot zijn opleiding bij de beken de Nederlandse componist Henri Zag wijn, die van 1916 af leraar was aan -de Toonkunst Muziekschool te Rotter dam en na 1931 aan het Conservatorium in Den Haag, waar hij in 1954 overleed. Zijn muziek sloot zich aan bij de Fran se moderne school. Van Henri Zagwijn heeft Dolf van der Linden veel ge leerd. Hij bewonderde zijn leermeester, die als autodidact een plaats in het do centencorps van het Haagse conservato rium bereikte. Dolf van der Linden was 24 jaar, toen hij als arrangeur in dienst van de ra dio-omroep kwam. Na de oorlog sticht te hij het Metropole orkest. Componist Hij heeft zeker een vijftigtal composi ties op zijn naam staan, die bekend zijn van Tokio tot Kaapstad en van Kopen hagen tot Los Angeles, waaronder veel film- en achtergrondmuziek, als „Ster ren stralen overal", „Humoresque For Strings", „Carnaval Time" en het be kende „Concertino for piano". Wanneer men muziekcomposities te genkomt van Van Lynn, Nat Nyl of Alex Pinto, dan gaat achter deze namen Dolf van der Linden schuil. Daarnaast is hij vele malen in het buitenland als gastdirigent opgetreden, zoals hij straks ook op 29 maart in Londen, op het Euro pa Song Festival het B.B.C.-televisie-or kest zal dirigeren, dat Rudi Carrell zal begeleiden, wanneer hij bet Nederland se liedje „Wat een geluk" zingt. Coördinator De directie van „Kol Jisraeel" heeft inmiddels musici voor het nieuwe or kest aangetrokken door middel van op roepen, het beoordelen van sollicitanten en hfet organiseren van auditeis om de keuze te bepalen. De taak van Dolf van der Linden zal zijn om er een team van te maken, een klankvol geheel, waarvan de onderde len op elkaar zijn afgestemd. Daar naast zijn er vele adviezen te geven aan de arrangeurs, de muziekregisseurs en de omroeptechnici. Als voornaamste op dracht heeft Dolf van der Linden het aanwijzen van een dirigent uit een drie tal musici. De reis lokt hem aan, wat overigens te begrijpen is, wanneer men weet dat Dolf van der Linden kundig en vaardig met zijn filmtoestel kan omgaan. Hij hoopt dan ook voor zijn hobby nog enige tijd over te hebben. Al zal er wei niet veel kans op zijn. (Advertentie) m (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 25 maart De vijf en twintigste boekenweek is vanavond feestelijk geopend in het Amsterdamse Concertgebouw. Dat het een feestelijke zaak wr.s, bleek reeds uit de opmaat, toen het Concertgebouw-orkest onder lei ding van Bernard Haitink het „Wilhel mus" inzette. Het werd meteen een joyeuze inzet van het jaarlijkse festijn, dat overigens toch enige glans miste door de afwezigheid van een represen tant (e) van het koninklijk huis. Sinds de bevrijding - de traditie namelijk niet doorbroken geweest. De heer Chr. Leeflang, voorzitter scheidende voorzitter van de Com missie tot Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, sprak een wel komstwoord, waarin hij overigens ver schillende autoriteiten uit binnen- en buitenland welkom kon heten. De mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, hield daarna een voortreffelijke en gees tige rede die de Boekenweek officieel opende. Hij gewaagde van de voortref felijkheid van „In 26 letters", de ju bileum-uitgave van de C.P.N.B., even als van het door een studie-commissie bevestigde feit, dat ons land nog te veel „boekenheidenen" kent, voor wie het boek dus „een gesloten boek" blijft. Zijne excellentie stak vervolgens min zaam de draak met het feit, dat de C.P.N.B. zich genoodzaakt zag tot het uitgeven van een „algemene" en een R.K. Boekengids. Hij stipte aan, dat kruideniers en sigarenhandelaren nu ook misschien propagandisten van „het" boek zouden worden, „om over andere litteraire pick-pockets nog maar te zwijgen". Kortom, de minister schiep met zijn bloemrijke toespraak een sfeer van onbevangenheid, die het festijn dan voor de rest wel moest bepalen. En bepaald geestdriftig waren de reacties toen hij, hulde brengende aan de heer Leeflang, meedeelde, dat de koningin de aftredende voorzitter van de C.P.N.B. had benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau en toen hij hem de daarbij passende versier selen op de borst speldde. Daarna volgde dus het concert van het orkest, dat de zilveren Boekenweek moest inleiden. Het programma was helemaal ingesteld op het „litteraire". ftet begon dus met „Don Juan", de ymphonische Dichtung van Richard Strauss, naar aanleiding van Lenau, en het vervolgde met Benjamin Brit ten, wiens „Les Illuminations", op teks ten van Arthur Rimband, door Peter Pears met grote overgave, zij het met den gezongen. Na de pauze speelde het orkest „Hymne du grand Meaulnes" van Rudolf Escher, geïnspireerd door ,,Le grand Meaulnes" van Alain Four- nier, en tenslotte sloeg het een ovatie los door een grandioze vertolking van de tweede suite uit „Daphnis et Chloé" van Maurice Ravel. Bernard Haitink maakte met deze interpretatie bepaald furore in dit „artistieke milieu". Na de pauze in het concert maakte de nieuwe voorzitter van de C.P.N.B., de heer G. Lubberhuizen met zijn publiek kennis in een toespraak, die ook een conference van Wim Kan zou hebben kunnen zijn. En tenslotte was er dan het onvermij delijke „schrijversbal", dat tot diep iK de nacht duurde. De verschillende za (Advertentie) Tabletten, poeders of cachets! len, en zelfs nissen, van de eerbied waardige muziektempel aan de van Baerlestraat waren door Mette Koom- stra op een carnavaleske wijze ver sierd en men kon er op velerlei, door verschillende orkestjes ten gehore ge brachte muziek dansen. Het concert werd bijgewoond door ver schillende corypheeën van de vaderland se literattuur als daar zijn R. Roland Holst en Victor van Vriesland. Het bal daarna werd meer gefrequennteerd door schrijvers van de jongere, als u wilt experimentele garde. Maar het valt niet te ontkennen, dat het „schrijvers bal" telkenjare steeds meer gaat lijken op een overigens ook gezellig „lezers- bal". Ook missionarissen houden van een goed boek. Voor hen is het een kracht toer zich geestelijk staande te houden bij veel narigheid cn spanning en het lezen van een goed boek in een zwa re, slopende rbeid is vaak hun enige verzetje. Daarom heeft het centrum van lectuurvoorziening voor de Missie ook dit jaar weer ter gelegenheid van de boekenweek een actie ingezet. Het is voor de ijfde keer dat deze boe kenweekactie ten behoeve van lectuur voorziening voor de missionarissen wordt gehouden. Het doel ervan is om tijdens de boekenweek iedereen de ge legenheid te bieden tot daadwerkelijke hulp arn de missie in de vorm van het schenken van een boek aan een mis sionaris. Tjjdens deze week kan ieder een via een r.-k. boekhandelaar een be paald boek kopen of een bedrag stor ten om een boek tc kopen voor een missionaris. Er zijn formulieren rond gestuurd, waarop men het bedrag in vullen kan, bestemd voor des missiona ris' leesgenoegen. De verwachtingen van het centrum zijn zeer hoog gespan nen omdat de actie veel grootser dan andere jaren is opgezet. (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT. 26 maart De partij raad van de KVP heeft op advies van de heren Hohnhout (Leiden) en mr. E. Hosselet (centrale jongerengroep) een motie aangenomen waarin met kracht wordt geprotesteerd tegen da flagrante schending van menselijke rechten als gevolg van de politiek van rassendiscreminatie van de Zuidafrikaan se regering, waardoor het vertrouwen van de Afrikaanse volkeren in het Wes ten nog meer geschokt moet worden. De motie spreekt zich uit voor een oprechte handhaving van het charter van de menselijke rechten en verzoekt de fracties van beide Kamers er bij de regering op aan te dringen, ondanks de vriendschappelijke betrekkingen met de Zuidafrikaanse regering, ter bevoegder plaatse een krachtig protest te doen ho ren. Prof. Romme heeft bij alle overwe gingen die hij in het algemeen moest laten gelden en welke tot voorzichtig heid manen met het oog op de vraag, of men zich niet mengt in binnenlandse aangelegenheden, op deze motie gerea geerd door zeer nadrukkelijk vast te stellen: wat hier is gesehied mag ons niet onverschillig laten. De motie is na zijn verklaring bij ac clamatie aangenomen. DEN HAAG, 25 maart De Neder landse vertegenwoordiging in Indone sië is in voorkomende gevallen bereid een rupiah-voorschot te geven aan re patrianten, die het voor de in Indone sië voorgeschreven uitreisformaliteiten benodigd- wirag niet kunnen opbren gen. Overigens zegt de regering, dat nooit is gebleken dat de ca 500 rupiah, die met die formaliteiten zijn gemoeid, voor de betrokkenen een onmogelijk te betalen som zouden betekenen. Over deze kwestie waren vragen gesteld door bet Eerste Kamerlid Baron De Vos van Steenwijk (VVD).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5