Kardinaal Alfrink dwaalt door Rome RALPH de zwn regisseur Wereld-episcopaat kan hij- dragen tot meningsvorming Aanvaardbaar Alles ondergeschikt aan het tempo I D' Gastvrije persconferentie 3n Receptie? risico Opbrengst veiling 4,3 miljoen Duitsers krijgen ambassadegebouw terug KLEIN MISSAAL WETEN WAT DE MENSEN WILLEN dan iets bijzonders - dan 8UITENLANDSE KRONIEK TajF U GOM I SS AAL Generalbereinigung in de ministerraad o Nederlands nieuws Fundamenten van „Enigenburg" blootgelegd - Herinne ring aan strijd tussen Westfriezen en Hollanders - Histo rische vondst Wereldnieuws Nederland in brandvrije kluizen Vrouwen nu ook onder de auto Zorgenkinderen - pater Parachutist Bloedgroepkaart ZATERDAG 26 MAART 1960 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 26 maart Bernardus kar dinaal Alfrink hoeft gisteren in het ap partement van mgr. Damen in het Ne derlands priestercollege de alhier ge vestigde Nederlandse journalisten ont vangen. De bedoeling was, zei de kardi naal, om een half uur over zaken te spreken en daarna ,,zo maar" te pro fiteren van de gastvrijheid van het huis. Maar van meet af aan heeft de hartelijke gastvrijheid gedomineerd. Geen der kardinaien-elect is tot heden door de Paus ontvangen. De H.Vader is momenteel zeer bezet en heeft alle heren er van gedispenseerd vóór de creatie hun opwachting te komen ma ken. Dit heeft tot gevolg, dat de aan staande kerkprinsen als het ware nog incognito in Rome zijn en geen officiële verplichtingen hebben. Kardinaal Alfrink heeft aldus de vrije tijd met plezier gebruikt om als onbe kend toerist zwerftochten door de stad te maken, vooral door het hem uit zijn studietijd en het verblijf in het Anima college zo bekende en geliefde Romein se centrum met zijn nauwe straten en volksbuurten, zijn verdoken juwelen van kerken en gebouwen, dit alles in merika en Engeland staan voor een moeilijke keus. Moeten zij op het jongste voorstel van de Rus sen inzake het staken van de kern proeven ingaan, of moeten zij dit voor stel eenvoudig verwerpen om hun eigen eisen volledig te handhaven? Accepte ren zjj in principe de suggestie van Moskou, dan betekent dat, dat zij de Sovjet-Unie een zeker vertrouwen schenken, waarbij zij het risico lopen dat dit vertrouwen geschonden wordt. Het Westen zou ontduikingen van de te sluiten overeenkomst niet geheel kun nen controleren. Als anderzijds de Wes terse Grote ï'wee het jongste aanbod van de Russen niet aannemen, dan zou dat kunnen betekenen dat de kans op een verbod van atoomexperimenten voorlopig helemaal verkeken is. Al meer dan zeventien maanden lang zijn in Genève onderhandelingen gaan de van Amerikaanse, Russische en Britse regeringsvertegenwoordigers over het probleem van het staken der kernproeven. Deze onderhandelingen zijn bepaald niet vruchteloos geweest, want de standounten van Oost en West zijn elkaar werkelijk zeer dicht gena- derd. Dat is vooral sinds begin vorige maand gebleken. Amerika heeft op 11 februari voor gesteld dat alle controleerbare J kernproeven zou- - den worden verbo den. en dat internationale controle zou woruèn uitgeoefend op de naleving van dit verbod. Amerika wilde echter alle kleine ondergrondse kernproeven voor lopig niet laten verbieden, om <je een voudige reden dat op dit soort experi menten nog geen effectieve controle mogelijk is. Op 19 maart kwam het Russische antwoord: Moskou wilde in het algemeen het Amerikaanse voorstel aannemen, maar de Russen wensten, naast een definitief verbod op de grote controleerbare experimenten, een tijde lijke wederzijdse belofte de kleine onder grondse proeven te staken, en het laat ste zou dus een kwestie van goed ver trouwen zijn. de rust van een privé persoon. Ook de kardinaal had bij geruchte van de bui tenwereld vernomen, dat de H. Vader hem de St. Joachimkerk als titelkerk zou aanwijzen. Deze kerk kende hij nog uit zijn studietijd en wellicht beter dan de huidige in Rome komende Neder landers. In de jaren twintig was kenne lijk en begrijpelijk de herinnering meer levend dan heden, dat in deze jubileumkerk voor Paus Leo XIII (Graaf Joachim Pecci) de Nederlan ders een kapel hadden bijgedragen, die gewijd is aan de Martelaren van Gor- cum. Het was toen de gewoonte van onze naar Rome komende landgenoten, deze kerk een bezoek te brengen. Als het waar is, aldus de kardinaal, dat het in de bedoeling van de Paus ligt, mij deze kerk als titelkerk te geven, blijkt daar wederom uit, dat het Vaticaan een goed geheugen heeft. Uiteraard is de kerk, die met Nederland op meerdere wijzen verbonden is, de kerk van Santa Maria dell Anima, van origine een Ne derlandse stichting, waarin Paus Adria- nus VI, Kardinaal Van Enckevoirt en verschillende Nederlanders begraven liggen. Maar deze kerk is geen paro chiekerk en bovendien sinds honderd jaar de bijzondere nationale kerk der Duitsers. In het geval, dat de Utrechtse aarts bisschop de St. Joachim als symbo lische pastoorskerk te Rome krijgt aangewezen, zal het aan hem zijn om de kerk niet slechts van zijn por tret en wapenschild te voorzien, maar tevens van die van de H. Vader. Kar dinaal Alfrink noopte in ieder geval vóór zijn vertrek naar Nederland de 6e of 7e april van zijn kerk, welke die ook zij, bezit te kunnen ne men. Zulk eén inbezitneming is een liturgische solemniteit, waarbij de nieuwe titularis zijn staatsiekleding moet dragen. Wij meldden eerder, dat kort na pasen Kardinaal Alfrink het Pax Christi congres te Rome zal bijwonen. Ook dan zal er dus voor hem nog gelegenheid zijn zich plech tig als romeins pastoor te laten in- troniseren. Maar dit zou dan het be zwaar meebrengen, dat de kardinaal dan met koffers extra bagage naar de eeuwige stad zou moeten komen. Wij hebben Zijne Eminentie nog ge vraagd, hoe hij het besluit van de re gerende Paus uitlegde om voortaan de niet-curie kardinalen bij hun verblijf in Rome tot deelname uit te nodigen aan de vergadering der Romeinse con gregaties, waaraan zij krachtens een pauselijk besluit verbonden zijn. Kar- dinaal Alfrink zag in deze maatregel de intentie van de H. Vader om ook de buiten Rome verblijvende leden van de Senaat der Kerk nauwer te betrek- ken bij het centrale bestuurswerk der Kerk. Het bijwonen zelf van de congre gatievergaderingen lijkt echter eer symbolisch: daar worden de aan de orde zijnde zaken afgehandeld en van vele daarvan zijn uiteraard slechts spe cialisten. die zich dagelijks aan zulke bestuurskwestie wijden, op de hoogte van achtergronden en belang. Het is echter wellicht de opzet van de Paus om op de duur de niet-curie kardinalen op andere wijze direct in te schakelen in de meningsvorming over algemene problemen voor de ge hele Kerk, bijv. door de toezending van documenten en het vragen om advies. Deze kardinalen zouden dan kunnen op treden als exponenten van het wereld episcopaat. Zulk een ontwikkeling zou kardinaal Alfrink hoogst nuttig voorko men en bijzonder aangepast aan de huidige noden. De kardinaal bevestigde het uit Zwit serse bron komende bericht, dat giste renavond in de Osservatore Romano verscheen en wel, dat hij bij gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Zwitsers Katholieke Bijbelgenootschap (Schweizerische Bibelbewegung) in juli as. de slotrede zal houden op het bij belcongres te Einsiedeln. De uitnodi ging daartoe en de toezegging dateren reeds van verschillende maanden her. Kardinaal Alfrink vertelde in de kring, waar het gesprek heen en weer flitste, nog dat hij zo'n groot plezier gehad had in de vele brieven en teke ningen van schoolkinderen, die hij na het grote nieuws gekregen had. En als voorbeeld: een jongetje had een hele lange blauwe auto getekend met achterin een poppetje: de kardinaal. (Een auto, zei Zijne Eminentie, schijnt bij de jeugdige tekenaars het symbool bij uitstek van het kardina laat te zijn!). Toen de onderwijzer, die het Utrecht heeft overgebriefd aan de jongen vroeg waarom de kar dinaal helemaal alleen in die auto zat, zei hij, dat de chauffeur er nog niet was, maar dat de kardinaal zo graag naar Rome wou, dat hij alvast in de auto was gaan zitten. DEN AAG, 25 maart Er zijn af doende maatregelen in voorbereiding om Indones;: che infiltraties in Nieuw- Guinea te voorkomen, „strafbepalingen die ervoor zorgen, dat de lust tot in filtratie definitief vergaat" zoals het Tweede Kamerlid Ritmeester VVD) het stelde in de vragen, waarop hij thans van staatssecretaris Bot antwoord heeft gekregen. Advertentie H met PRACHTIGEJFOTOS AMSTERDAM, 25 maart De vei ling van de kunstcollectie Dreesmann bij Frederik Muller en Co te Amster dam heeft in totaal 4.323.410,- opge bracht. De veiling heeft vier dagen ge duurd en er kwamen 706 nummers on der de hamer. Vrijdagmiddag kocht het Stedelijk Museum te Amsterdam nog voor 33 mille een grote staande gangklok. Op de laatste dag zijn meubelen, glaswerk, sculptures en bronzen kunst voorwerpen geveild. Een kunstbande laar kocht voor 15.500,- een notenhou ten tafel met een bovenblad van mar mer (Louis XIV). Het Scheepvaartmu seum te Amsterdam schafte zich voor 7.800,- twee „hakkeborden" aan. Ook prof. van Regteren Altena deed na mens het Amsterdams burgercomité weer verscheidene aankopen, o.a. 18e eeuws gegraveerd Hollands glaswerk met op Amsterdam betrekking hebben de afbeeldingen (drie bokalen voor te zamen 13.500,-: en voorts houten en koperen brandweerinsignes. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 26 maart De regeling van de tussen Nederland en de West- duitse Bondsrepubliek hangende kwes ties in een zogenaamde „Generalberei nigung" heeft deze week onderwerp van bespreking uitgemaakt in de Minister raad. Te verwachten is, dat spoedig be kend zal worden gemaakt wanneer het akkoord geparafeerd kan worden. Ver moedelijk zal dit in Den Haag geschie den. Een onderdeel van de „Generalberei nigung" zal zijn, dat de Duitsers het voormalige Duitse gezantschap aan de Lange Vijverberg, waar sedert de be vrijding de Nederlandse Marineleiding zetelt, terugkrijgen. Als tegenprestatie zal Nederland een betere behuizing krijgen voor zijn diplomatieke verte genwoordiging in West-Berlijn. n het Westerse kamp zijn de menin gen verdeeld over de aanvaardbaar heid van de Russische sugges tie. Om te beginnen bestaat er geen eensgezindheid in Washington. Tot de voornaamste voorstanders van een min of meer voorwaardelijke aanvaarding van het aanbod van Moskou behoren: de minister van buitenlandse zaken. Herter, en de leidende functionarissen van het State Department, alsmede de meeste leden van de machtige Senaats commissie voor Buitenlandse Betrek kingen, inclusief de twee Democrati sche gegadigden voor het president schap, Humphrey en Kennedy. Een van de meest gezaghebbende voorstan ders is de atoomgeleerde dr. Hans A. Bethe van de Cornell-universiteit, die regeringsadviseur is inzake de kern proeven. Maar er is in de Amerikaanse hoofd stad ook een machtige groep van te genstanders van aanvaarding van Rus- lands aanbod. Deze groep wordt ge vormd door: de led«n van de Atoom energiecommissie, de atoomgeleerde Edward Teller, de minister van defen sie, Thomas Gates, en de Gemeenschap pelijke Congrescommissie voor Atoom energie. Minister Gates is overigens vooral tegen een verbod van kleine on dergrondse experimenten, omdat hij juist met dit soort proeven atoomkop pen zou willen laten ontwikkelen voor de raketten van de Polarisduikboot, terwijl hij ook nog naar een goedkope re atoombom voor taktisch gebruik zoekt. e Amerikaanse voorstanders van een voortzetting van de onder handelingen in Genève op basis van het Russische voorstel, genieten de steun van Engeland. De Britse regering heeft al maanden geleden een soort compromis voorgesteld, als dat wat nu door Rusland wordt gesuggereerd. Van daag vliegt Macmillan naar Washing ton om Eisenhower, zo nodig, te weer houden van een volledige verwerping van het aanbod van Moskou. Do Brit se premier deelt Herters opvatting dat het risico van de oncontroleerbare tij delijke afspraak inzake de kleine onder grondse proeven aanvaardbaar is. Mac millan wil voorts wijzen op de betekenis die een verbod van de kernproeven zou hebben voor <-e Geneefse ontwapenings conferentie van Oost en West, die vo rige week begonnen is. Als men de atoomexperimenten staakt, is men wel iswaar nog niet aan de eigenlijke ont wapening toe, maar het is wel een uit stekende basis voor een ontwapenings- gesprek. Of er spoedig een verbod op de atoomexperimenten komt, zal wellicht afbangen van de Amerikaans-Britse topconferentie van de volgende week. Het komende topgesprek in Washing ton van de Angelsaksische Grote Twee zou wel eens minstens even belangrijk kunnen zijn, als de huidige ontmoeting van de Grote Twee van het Europese continent in Frankrijk. In de Britse Pinewood-studio's noe men ze Ralph Thomas de zvvjjgende regisseur. Hjj is een rustige, bjjna on opvallende man. Maar er is niets onopvallends aan zijn talent om popu laire films te maken en hij houdt er een uitgesproken mening op na me* betrekking tot de manier, waarop hij zijn films vervaardigt. „De meeste mensen", aldus luidt zijn filmfilosofie, „houden ervan te lachen, als ze gelukkig zijn. Hebben ze zorgen, dan geven ze de voorkeur aan een drama met veel actie. Het is onze taak te weten, wanneer ze geluk kig zjjn en wanneer ze zorgen hebben". Dit is de reden, waarom Ralph Tho mas zo vaak van het maken van ko mische films (de ,,Doctor"-serie en „Upstairs and downstairs") overgaat naar drama's (,.The Wind cannot read" en zijn laatste film ..Conspiracy of Hearts"). En ook, waarom alle films, die hij regisseert in samenwerking met zijn -producente Betty Box, een finan cieel succes blijken Ralpn Thomas, die op 10 augustus 1915 in Huil werd geboren,is werkzaam geweest als journalist. In 1932 trad bij in dienst bij de City-Studio's, eerst als klapperjongen, later (in 1934) als assis tent-cutter en van 1935 tot 1940 als cut ter bij British-Lion. Tijdens de oorlog gewond, werd hij voor actieve militai re dienst ongeschikt verklaard en aan gesteld tot instructeur. In 1946 trad hij in dienst van de Rank Organisatie, eerst als producent en van 1948 af ook als regisseur. Aangezien hij in de filmstudio's alle rangen heeft doorlopen,spreekt hij uit ervaring, wanneer hij zegt: „Het be langrijkste bij het maken van een film is het tempo, waarin het verhaal wordt verteld. Alles dient daaraan onderge schikt te worden gemaakt, vooral bij komedies". Bi.i de Rank Organisatie heeft hij ge durende bet eerste jaar na de oorlog in de afdeling gewerkt, die belast was met bet vervaardigen van voorfilms, zogenaamde „trailers". In een jaar tijds maakte hij meer dan tweehonderd van dergelijke films. Eén_ ervan was bestemd voor de film „Miranda", die was geproduceerd door Betty Box. La ter vormden Betty en hij samen een duo en maakten de film ..Clouded Yel low" en sindsdien hebben zij onafge broken samengewerkt. Het geheim van hun succes is heel eenvoudig Ze werken écht samen en beiden hebben hetzelfde instinct om te weten, wat de mensen willen. Maar zelfs Ralph en Betty zijn het niet altijd in alle opzichten eens. Het is b.v. Ralph's ambitie ooit nog eens een mu ziekfilm te regisseren. Betty voelt daar echter niet veel voor. Ralph Thomas (midden) bespreekt het draaiboek met producente Betty Box en de acteur James Robertson Justice tijdens de opnamen voor hun film „Doctor in Love". Polygoon, voor iedere bioscoopbezoe ker een begrip, herdenkt haar 40-jarig jubileum Op 24 februari 1920 werd door de heer B. D. Ochse opgericht de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Ci nematographic Filmfabriek Polygoon. De oprichting was eigenlijk een voort zetting van de documentaire en weten schappelijke afdeling van de toen oud ste filmmaatschappij in Nederland, de „Hollandia Filmfabriek" te Haarlem. Aanvankelijk legde het nog kleine be drijf, dat startte met acht man, onder wie een filmoperateur, zich toe op het vervaardigen van tussenteksten voor het voorprogramma theaters. in meer dan 350 n de Ringpolder, ongeveer één km ten zuiden van het tot de gemeen te St. Maarten behorende gehucht Enigenburg, heeft men deze maand de fundamenten blootgelegd van een kasteel uit de dertiende eeuw. Het lijdt geen twijfel, of men heeft hier te doen met een der vier burch ten, die Floris V in 1286 liet bouwen om' het graafschap Holland tegen de Westfriezen te beveiligen. Gedurende drie eeuwen is Hollands Noorderkwartier, vooral de streek tus sen Schagen en Schoorl, het toneel geweest van de strijd tussen de Hol landers, aangevoerd door de graven en edelen van Holland, en de West friezen. Reeds de Rooms Koning, Graaf Willem IV liet in Alkmaar de thans verdwenen sterkte „Torenburg" bouwen om de dood van zijn vader te wreken en Floris V zette de strjjd voort Daartoe bouwde hjj vijf burch ten, eerst één te Wjjdenes en later Radboud te Medemblik. Nieuwenburg bij Vroonen (thans St. Pancras), Middelburg, dicht bij de- Torenburg te Alkmaar en Enigenburg dicht bij War- menhuizen. Tien jaar later reeds in 1296, het jaar, waarin Floris V is vermoord - verwoestten de Westfrie zen Enigenburg. Drie andere burchten trof hetzelfde lot; alleen „Radboud" bleef gespaard. „Enigenburg", hoewel niet geheel voltooid, is toch bewoond en gebruikt geweest; daarvan getui gen de vele vondsten, die bij deze op gravingen zijn gedaan. Toen men begin maart, in verband met de ruilverkaveling van de grote Ringpolder op een stuk hoog bouw land met de dragline begon te gra ven, stootte men al direct op het puin van de resten van het kasteel, waar men jarenlang vergeefs naar had gezocht. Delen van de fundamenten lagen nauwelijks twintig cm onder de op pervlakte, Men waarschuwde de rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort, die de leiding voor het verdere opgravings- werk op zich nam. De fundamenten, die nog vrij gaaf te voorschijn zijn gekomen, werden destijds opgemetseld uit de bekende grote „Kloostermop pen". Men is thans zover met het uitgra ven gevorderd, dat het vierkant van de burcht met op de hoeken ronde of vierkante torenfundamenten duidelijk te herkennen is. Rond de burcht heeft een gracht gelegen en het is vooral hier, dat' veel puin en tal van scher ven werden aangetroffen. Rond de gracht althans aan de westkant heeft ook een muur gestaan; de fun damenten hiervan, evenals van de in rijpoort, liggen thans eveneens bloot; onder de fundering liggen nog gedeel telijk verweerde balken. Het staat nog niet vast of men ook hier zal gaan gra ven. Behalve acht kisten potscherven zijn ook enkele gave voorwerpen te voorschijn gekomen, o.m, een gegla zuurde aarden kan, verwant aan de bekende Jacoba-kannetjes, doch hoger en ronder van vorm. De vraag rijst nu: zal men deze fundamenten opruimen of zal men ze zoals destijds met de resten van het kasteel van de graven van Eg- mond in Egmond aan den Hoef is geschied weer tot. enkele meters boven het maaiveld opbouwen, om het als historisch monument voor het na geslacht te bewaren. Hier zullen de agrarische belangen moeten worden afgewogen tegen de waarde van deze archeologisch-histo- rische vondst. Het komt ons voor, dat de histo- risch-wetenschappelijke belangen zwaarder wegen en dat er alleszins redenen zijn om dit historisch monu ment al zjjn het dan slechts over blijfselen ervan voor het nage slacht te bewaren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllll! man, die luisterde naar de naam Wim Ebing. Diezelfde knaap kreeg wat jaren eerder in zijn prille bestaan te horen, dat hij uit het ongelukje dat hem op het voetbalveld was overko men wel een verlamde rechteronder- arm zou overhouden. Op dat moment was hij al bezig om zich voor te be reiden op het priesterschap en de jobstijding hem op Kerstmis gedaan dreigde dan ook dubbel en dwars zijn plannen voor het leven in de war te gooien. Gelukkig bleek de voorspel- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllilll1lillMllillllllHini>llllllllll|n,l,> gelegenheid bestaat de onvolwaardig® de méér-aandacht te geven, die hij '/-° dringend behoeft ook in geestelijke za ken. Thans, in zijn hoedanigheid van geestelijk adviseur der oudervereni ging, laat hjj niets onbeproefd om „zijn" organisatie bekendheid te ge ven. Zijn „parochianen", de bijna vb1" honderd leerlingen van de B.L.O-" scholen in Amsterdam en de gezinnen waartoe zij behoren, overal versprei» in de stad, bezoekt hij en brengt bun zorgen onder de aandacht van dege nen, die kunnen helpen deze te ver lichten. Binnenkort zal hij zich ves tigen in de pastorie van de H. Robert Scottstraat 7. „Wie mij noqi» heeft of de oudervereniging is altö» welkom," aldus de nu 33-jarige pries ter voor wie de jaren, waarin hij z(jn studie onderbrak om op een Amster dams kantoor te werken, beslist gee» verloren tijd is geweest. Het ziet er naar uit, dat wij misschien weinig van hem maar des te meer van zU" werk zullen horen. de toen nog „stomme" films, het ma ken van op zichzelf staande actuele op namen en de productie van populair- wetenschappelijke films. Twee jaar later, van januari 1922 af, ging het Nederlandse filmjournaal we kelijks in de bioscopen draaien. Begon nen werd met drie copieën, die het eerst in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in roulatie kwamen. In 1930 was dit aantal copieën gegroeid tot negen. Toen het jaar daarop het eerste film journaal met geluid werd uitgebracht, nam de belangstelling voor dit film product van eigen bodem gestadig toe. Het 1000ste journaal, dat in 1940 ver scheen, rouleerde dan ook reeds in ruim 20 copieën en werd vertoond in ongeveer 150 theaters. Na de wederverschijning van h-et filmjournaal in september 1945 kwam als gevolg van het bombardement van de laboratoria van Profilti en de de- viezennood met de daaraan gepaard gaande materiaalschaarste een „werk gemeenschap" tot stand tussen Poly goon-Haarlem en Profilti-Den Haag. Om uniformiteit in de voorprogram ma's van de bioscopen te vermijden, wordt sinds enige jaren een tweede editie van het Nederlands filmjournaal uitgebracht onder de naam „Nederland in klank en beeld", de naam, waar onder Profilti voorheen haar journaal uitbracht. Beide journaals rouleren thans wekelijks in ruim 100 copieën en maken een vast onderdeel uit van Sinds 1932 verschijnt wekelijks „Po- lygoons Wereldnieuws", Het. materiaal komt van correspondenten over de hele wereld. In ruil hiervoor zendt Polygoon hun de belangrijkste opnamen uit „Neerlands Nieuws", zodat in de bui tenlandse filmjournaals geregeld aan dacht wordt besteed aan Nederlandse gebeurtenissen. Op de tweejaarlijkse filmweek te Arnhem in 1958 heej't Polygoon het eer ste Nederlandse filmjournaal in kleu- j ren vertoond. Het werd door de Ne- derlandse theaterdirecti.es met geest- drift ontvangen, maar de hoge kosten verhinderen het geregelde uitbrengen van een dergelijk journaal met een rou- lemont van w-ekelijks 100 copieën, hoe wel in speciale gevallen, o.a. het be zoek van H. M. de Koningin en Z.K.H. Bernhard aan de West, het Staatsie- bezoek van het Engelse koningspaar aan Nederland en het bezoek van H.K.H Prinses Beatrix aan de Verenig de Staten, kleurenfilms werden ge- xii akt Sinds maart 1950 is Polygoon ook be gonnen met de productie van filmstro ken en dia's voor het onderwijs, de industriële instructie en het toerisme, terwijl in 1958 een afdeling werd inge richt om filmpositieven te voorzien van Nederlandse voettitels. De voortdurende uitbreiding van de werkzaamheden heeft tengevolge ge had dat Polygoon, in samenwerking met N.V. Multifilm, N.V. Profilti en N.V. Interfilm in Hilversum het Cine- centrum heeft opgericht, zodat alle filmtechnische werkzaamheden van de verschillende productiemaatschappij en thans worden uitgevoerd in een cen traal laboratorium, dat is voorzien van de modernste apparatuur en dat een capaciteit heeft van 45°0 meter nor maalfilm per uur. Alle beeld- en geluidsnegatieven en een of meer positieve copieën van alle door Polygoon vervaardigde opnamen worden in brandvrije klui zen bewaard. Een filmotheek, die thans enige miljoenen meters film bevat en die de geschiedenis van Nederland der laatste veertig jaar en de wereldge schiedenis van de laatste 28 jaar ver tegenwoordigt. ling over die arm wat al te pessimis tisch te zjjn. Met veel massage, lauw waterbaden enz. wilde de arm weer goed komen. Dit voor hem ingrijpen de incident herinnert pater Macarius O.F.M. zoals zijn kloosternaam thans luidt zich va-ak als hfj zich beweegt tussen de lichamelijk gehan dicapten. In zeker opzicht realiseert hij zich dan: „Zoals zij had ook yk kunnen zijn." Momenteel kan hij dit inzicht als een groot winstpunt be schouwen, want enkele dagen geleden is hij benoemd tot geestelijk adviseur van de katholieke landelijke ouderver eniging „Voor het zorgenkind", de or ganisatie waarin ouders, voogden en verzorgers van geestelijk en/of licha melijk gehandicapte kinderen alle mo gelijke hulp en steun kunnen ontvan gen. Vóór zijn benoeming tot geeste lijk adviseur was pater Ebing reeds enige tijd in Amsterdam speciaal be last met de zielzorg in het B.L.O. Hij heeft zijn taak direct als de ideale si tuatie gezien, waarin nu eens volop ïiiiiiiitiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiimiiiiimHiiiiiimiimmiiimtiimiiiiimiHiimiiiHimtiimiiHiiiHiiiHiiiiiiiiin In de jaren '46-'47 werkte aan de Amsterdamsche Bank op het Rembrandtplein in Amsterdam een uit de Betuwe afkomstige jonge- 28-jarige landbouwerszoon Semïen uit Bocholtz heeft 1,001 veel interesse voor het beroep van zijn vader aan de dag gelegd- Hij wilde altijd militair worden e is dit ook enkele jaren geweest Maar sinds hij het paraehutistenbr®' vet behaalde, was er maar één ideaal- parachutisteninstructeur. Dank zij 0 Eerste Nederlandse Parachutisten' club gaat die wens binnenkort in v® vulling. Jet Senden is aangezocht of de leiding van het enige para-°°Jt truni in Nederland, gevestigd op -- vliegveld Zuid-Limburg, op zich te men. De Bocholtzse landbouwers«%. moet eerst een cursus volg.en in I r» j?- rijk op het instructeurscentrum v carosse. Daarna wordt hij dan °P^fl ger van Janus Plaizier, die 28 1959 met een sportvliegtuig veroPUL lukte. Van hem kreeg Jef SendeD j,t eerste opleiding. Hij behaalde na» jt sprongen het A-brevet. Inmiddels "em Jef Senden, die nu wel de laPlf jj tijd op de tractor heeft gezeten» twintig sprongen gemaakt. Duizenden mensen in ons land reeds jaren m het bezit van ge1 soort bloedgroepkaart. OulCge[> heet dit documentje anders; het 3(P donorkaart van de Bloedtranst» je dienst van het Nederlandsche pS Kruis en iedereen, die vrijwillig jkjgi in een half jaar bloed afstaat, 0f' zo'n kaart, waarop behalve het do P schap ook de bloedgroep vermeld Dat is nodig opdat men meteen j^t zien, welke groep en rhesusl'actoT cp bloed van de donor heeft. Die V ^ee schap kan ook de donor zelf van nut zijn, als hij of zij b.v. na een .ft. geluk een transfusie nodig aa^' Steeds meer bedrijven gaan er 0 eev om toe over hun werknemers neC, aparte bloedgroepkaart te verscha Zonder dat deze mensen dus donpr tpf wordt hun bloedgroep en rhesusl» zr genoteerd. In de Zaanstreek hebb® gt' ven grote bedrijven het voorbed» geven. In het medisch centrum v» (4 Bloedtransfusiedienst in Zaandan^F bij sommige bedrijven in 'de tot terskamer" ingerichte kantine N? .$0' verpleegsters de leden van het ec] neel op basis van vrijwilligheid prik gegeven en acht kubieke cen\c]o' ter bloed afgetapt. Bij Verkade - de de directeur zich als eerste V» twaafhonderd gegadigden. j Vereniging van Huisvrouwen in Bilthoven ontplooit activiteiten, waar in zij, de emancipatie van de vrouw op verschillend gebied tot uitdrukking brengt. Eén dezer activiteiten zal spoedig de talrijke kwinkslagen ogenstraffen, die over de vrouw en haar auto in omloop zijn. De dames wensen duidelijk te maken, dat zij óók op het gebied van de autotechniek haar man netje staan. Een speciale cursus zal haar daartoe de nodige bedrevenheid bij brengen. Deze cursus wordt gegeven in de werkplaatsen en de theoriezaal van het Instituut voor de autohandel in Driebergen. En zo kan men elke vrijdagavond de dames daar aantreffen, sleutelend en de gebreken verhelpend, die hen in ie praktijk van het gemotoriseerde verkeer kunnen belemmeren volwaardige mtorijders te zijn. De instructie houdt de dames opgewekt bezig en daarbij nappen zij ook de „lage" karweitjes op. Hoe „grondig" zij dat doen ziet men op deze foto, die een hunner de longste deelneemster, mej. Nel Scheffer toont, mei de glimlach van de triomf, vuile armen en gezicht ten spijt, eker is, dat de dames er zich ernstig en enthousiast op voorbereiden, reeds na twaalf lesavonden zo ver te zijn gevorderd in de techniek, dat zij bij panne op de weg zich zelf kunnen redden. (Advertentie) 1/1 fles f6.95 - 1/2 fles f3.55 Koel geschonken goed gedronken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6